Wat speelt Sanders grillig" North Sea Festival '77; Pakhuis van jazz-stijlen Leerdams glas in Boymans VNY PARUN: «iberzon kans p eindzege Brazilië als eerste naar wk 1978 JAN MAK NIEUWE TRAINER VOLENDAM PIJNLIJKE VOETEN BORIS SPASSKI BETERE KANSEN ZESDUIZEND JAZZ-FANS IN CONGRESGEBOUW Foto-tentoonstelling over werkloosheid ORT/KUNST LEIDSE COURAN1 ËRSUM Louk Sanders heeft het jered. De 27-jarige Leidenaar, die erwinningen op Pecci en Spear op eek furore te maken in het toernooi Ie open Nederlandse tennistitels, ,elde gisteren in de kwartfinales fle 30-jarige Nieuwzeelander Onny I: 64, 2-6, 1-6. Voor de derde maal Sanders drie sets op de baan. i in de eerste set en het begin van eede maakte Sanders de indruk tot iterste te vechten om bij de laatste komen. In de openingsset zette hij ichterstand van 4-2 door bijzonder spel o.a. scherpe passeerslagen - om L De tweede set begon Sanders, net e eerste, met het afgeven van zijn fe. Dat leek nog geen ramp, want a moest in de vierde game zijn g afstaan, na driemaal deuce (2-2). ipt verspeelde Sanders echter op- zijn servicegame, dit keer zelfs op tlat moment stond een gelaten San- pp de baan. Hij kreeg zo nu en dan vel de handen van de 2200 toeschou- op elkaar met een verrassende shot of een goed geplaatste passeer- maar deze sterke momenten werden s vaker afgewisseld door zwakke, in i/eede en derde set haalde Sanders ts drie games binnen (2-6, 1-6) met dubbele fout (zijn zesde) nam hij een jaar afscheid van het Melkhuis vechtmentaliteit krijgen", zei hij in een poging tot analyse. „Ik voelde me wat uitgeblust. In de laat ste games heb ik het nog wel geprobeerd, maar het was niet het echte knokken dat ik in de eerste twee partijen wel kon opbrengen. Op de een of andere manier was ik niet fanatiek meer. Anders zou ik nu ook veel bozer zijn geweest. Sanders is voorlopig nog niet uitgeleerd. Hij zou bijvoorbeeld meer gelijkmatig heid in zijn spel moeten brengen. Parun zei niet voor niets na afloop: „Wat speelt die Sanders grillig, de ene keer slaat hij de mooiste ballen, de andere keer mist hij kinderlijk". Sanders krijgt in de na bije toekomst vermoedelijk nog heel wat „lesuurtjes". De dag na de nationale titel strijd in Scheveningen (15 augustus) ver trekt hij naar Oostenrijk, daarna naar Australië, Hong Kong, Tokio en Manilla. Behalve Parun bereikten Lito Alvarez (Argentinië), Colin Dibley (Australië) en Patric Proisy (Frankrijk) de halve fina les. Van hen is Dibley (vijfde) de enige geplaatste speler. Hij schakelde in de Louk Sanders is er niet in geslaagd kwartfinales verrassend de nummer één, om zich te plaatsen voor de halve Jos« Higueras (Spanje) uit: 6-3,6-3. finales. Discussie Sanders was na afloop niet eens teleur- De Australiër, die op het Melkhuisje nog gesteld. „Ik weet ook niet hoe het komt, geen set heeft verloren, hield de Span- maar ik kon me niet meer in een echte jaard vrijwel voortdurend onder druk. Bij de stand 3-5 in de tweede set en 30-15 voor Higueras op diens service leek de Spanjaard nog dichterbij te kruipen. Hij scoorde, maar Dibley deed een beroep op een lijnrechter om een van de ballen in de rally uit te verklaren. De Australiër had in zoverre succes dat hij een let kreeg. Overigens ging daar een lange discussie l met zijn tegenstander aan vooraf. Higue ras meende terecht dat Dibley dan maar niet door had moeten spelen. De Span- j jaard was prompt helemaal van slag. Met een dubbelle fout kwam een eind aan de beste partij van het toernooi tot nu toe. Lito Alvarez stapte als eerste de halve finales binnen. De met een weelderige zwarte baard getooide Argentijn speelde bijzonder gedegen tegen de al jaren mee draaiende Franse tennismusketier Fran cois Jauffret. In drie kwartier was het bekeken: 6-3, 6-3. Patrick Proisy had meer succes dan zijn landgenoot. Hij schakelde, zonder een moment in moei lijkheden te zijn geweest, de als zevende geplaatste Australiër Kim Warwick uit (64, 6-2). De halve finales zijn: Allvarez-Parun en Dibley-Proisy. De Spanjaarden Munoz en Higueras heb ben zich geplaatst voor de finale van het herendubbelspel. Zij versloegen de Hon- gaars-Tsjechoslowaakse combinatie Ta- roczy/Pala met 7-6, 4-6, 64. ioploeg door uigaren ■verzwommen' PJ APEST Olympisch wa- plokampioen Hongarije loeg gisteren in het toer- i in Boedapest het Neder- se team met liefst 16—3 1,2-1, 4-1, 2-1). pelman (2) en Landeweer rden voor Nederland. Ande- jresultaten: ItaliëRusland Roemenië—Joegoslavië Hongarije leidt met 6 uit Italië 5 uit 3, 3/4/5 Roeme- lusland, Nederland 2 uit 3 •goslavië 1 uit 3. ISTERDAM,—De Israëliër brnon remiseerde gisteren, de rustdag van het IBN emooi, zijn afgebroken partij ntgtn de Joegoslaaf Hulak wiens winstkansen hoog wer- i den avngeslagen, en heeft daar- i'Hpor uitzicht op de eindzege kregen. t nlak speelde drie partijen uit d haalde er 1 1/2 punt uit arinst tegen Quinteros, remise Liberzon en verlies tegen Vandaag Mfordt gespeeld i: de laatste ronde: Liberzo- ij-Adorjan, Timman—Hulak, interos—Miles. Voor die laat- ronde speelde Reshevsku bruit tegen Donner, wat remi- d[ opleverde, een resultaat dat k Sosonko en Tatai bereikten, ind na veertien ronden: l.Mi- 3, 91/2 punt; 2/3 Liberzon en ilak 9; 4. Kavalek 81/2; Torre i. Sosonko 71/2; 7/8/9/10 Don- Timman, Ree Panno 7; 112 Quinteros, v. Wijgerden 6; ittcf Tatai 5 1/2; 14/15/16 Reshevs- i, Adorjan, Böhm 5. CALI Brazilië heeft zich geplaatst voor de eindronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal 1978. De Brazilianen wonnen in Cali ook de tweede wedstrijd van het drielandentoernooi, dat de laatste voorronde is van de Zuidameri- kaanse zone van het toernooi. Bolivia werd met 8-0 verslagen. Voor de doelpunten zorgden Zico (4x), Gil, Toninho Carezzo en Marcelo. De stand in het drielandentoernooi is: 1. Brazilië 220 04 9-1 2. Peru 100100-1 3. Bolivia 100100-8 De wedstrijd Peru-Bolivia wordt morgen gespeeld. De nummers één en twee gaan over naar het eindtoernooi dat volgend jaar in Argentinië wordt gespeeld. Nummer drie speelt twee wedstrijden tegen Hongarije met als inzet één plaats in de eindronden. Brazilië is het eerste land dat zich na het spelen van voorwedstrij den plaatste voor het eindtoernooi. Argentinië als organiserend land en West Duitsland als titelhouder, zijn vrijgesteld van het spelen van voorwedstrijden. mil VOLENDAM De 32-jarige Jan Mak is gisteren als trainer van de nieuwe eredivisievereniging Volendam benoemd. Hij tekende een contract van één jaar. Jan Mak, die het afgelopen seizoen werkzaam was bij de Westduitse amateurclub Erika uit Altenbergen, volgt Leo Steegman op. Eerder was Mak trainer van de amateurclub CEC uit Emmer-Compas- cuum. Volendam heeft verder de 26-jarige middenvelder Jaap Visser van FC Amsterdam gecontracteerd voor twee jaar. Visser was vorig seizoen uitgeleend aan Telstar. Ton Wickel, een achterspeler van Ajax die door zijn studie (Academie Lichamelijke Opvoeding) geen plaats in de hoofdwacht kon veroveren is naar FC Utrecht getransfereerd voor twee jaar. Op de laatste dag van de Apeldoornse Vierdaagse waren er natuurlijk bloemen voor de 1513 wandelaars, die met muziek werden ingehaald. Op de vierde dag waren er geen uitvallers, maar wel pijnlijke voeten. .vijfendertig deelnemers liepen deze vierdaagse niet uit. Juventus koopt spits voor 2 1/2 miljoen TURIJN Juventus heeft gisteren voor de opzienba rendste transactie op de Italiaanse transfermarkt voor het nieuwe seizoen gezorgd. De landskam pioen contracteerde de twintigjarige spits Pietro Paolo Virdis van Cagliari voor 900 miljoen lire, onge veer 2,5 miljoen gulden. Bij deze transfer is inbegre pen dat aanvaller Luigi Ca- puzzo en middenvelder Al berto Marchetti van Juven tus worden uitgeleend aan Cagliari. Virdis was vorig seizoen topscorer in de tweede divisie met achttien treffers. Piot zeker vijf maanden buitenspel LUIK Christian Piot, de doelman van Standard Luik en het Belgisch elftal, zal vrijwel zeker niet het Belgische doel verdedigen in de wedstrijd Ne derland—België op 26 oktober voor de voorronden om het we reldkampioenschap voetbal. Piot werd gisteren in Luik geo pereerd aan zijn linkerknie, die woensdag tijdens de wedstrijd MSV Duisburg—Standard Luik voor de intertoto-competitie ge blesseerd raakte. De knie zal ongeveer zes weken in het gips blijven, waarna Piot nog drie tot vier maanden nodig zal Hebben om weer terug te komen op zijn normale niveau. GENEVE De vijfde partij in de schaaktweekamp tussen La- jos Portisch en Boris Spasski is gisteren na veertig zetten afge broken in een voor Spasski gun stiger stelling. Portisch leidt de tweekamp in de halve finales van het kandi datentoernooi voor het wereld kampioenschap met 2,5 tegen 1,5 punt. Spasski opende Konings-Indisch en tot op de tiende zet verliep de partij identiek aan hun eer ste ontmoeting in de halve fina les. Portisch bracht daarna een verandering aan, die zowel Spasski als hemzelf tot lang na denken zette. Op het afbreken, na de veertig ste zet, varieerden de meningen alleen over de grootte van de kans op winst voor de oud-we reldkampioen, zijn gunstiger stelling was buiten kijf. (Hon) 1. d2-d4, Pg8-£6; 2. Pgl-f3, e7-e6; 3. c2-c4, b7-b6; 4. Pbl-c3, Lc8-b7; 5. Lcl-g5, h7-h6; 6 Lg5-h4, Lf8-e7; 7. e2-e3, 0-0; 8. Lfl-d3, c7-c5; 9. 0-0, c5xd4; 10. e3xd4, d7-d5; 11. Lh4xf6, Le7xf6; 12. c4xd5, e6xd5; 13. Tdl-el, Pb8-c6; 14. Ld3-b5, Pc6-e7; 15. Pf3-e5, Lf6xe5; 16. Telxe5, Pe7-g6; 17. Te5- e3, Dd8-g5; 18. Te3-g3, Dg5-f6; 19. Ddl-d2, Ta8-d8; 20. Tal-el, Lb7<8; 21. Dd2-dl, Df6-f4; 22. Tg3-e3, Lc8- e6; 23. g2-g3, Df4-d6; 24. Lb5-d3, Pg6-e7; 25. Ld3-bl, Tf8-e8; 26. Ddl- c2, Pe7-g6; 27. Pc3-b5, Dd6-b4; 28. Pb5-c7, Pg6-f8; 29. Pc7xe8, Td8xe8; 30. Dc2-c3, Db4-b5; 31. Dc3-d2, Te8- c8; 32. f2-f4, Db5-d7; 33. f4-f5, Le6xf5; 34. Te3-e7, Dd7xe7; 35. Tel- xe7, Lföxbl; 36. Te7xa7, Pf8-e6; 37. h2-h4, Lbl-e4; 38. Dd2-b4, Tc8-c2; 39. Db4-e7. Le4-g6; 40. Ta7-a4, Tc2-d2; Afgebroken. Hart wig Steenken buiten levensgevaar HANNOVER De Westduitser Hartwig Steenken, wereldkam pioen bij de springruiters, die dinsdag bij een auto-ongeluk een schedelbasisfractuur en ernstig hersenletsel opliep, is niet meer in acuut levensge vaar. Wel is de toestand van de 35-ja- rige Steenken nog zeer ernstig. Dit verklaarden gisterenmiddag de behandelende geneesheren van het ziekenhuis in Hannover. José de Frel zevende DOLZANO De Nederlandse José de Frel is gisteren bij de traditionele wedstrijden schoonspringen in Bolzano ze vende geworden. De wedstrijd werd gewonnerf door de Amerikaanse Cynthia Mclngvale met 427,74 punten. Haar landgenoten Melissa Bri- ley (408,78) en Christine Loock werden resp. tweede en derde. José de Frel kwam tot een pun tentotaal van 385,02. ;e score Hog( hockeyteam VICTORIA Het Nederlandse hockeyteam versloeg in Victo ria het team van Vancouver-ei- land met 8-0 (rust S-0, 400 toeschouwers). Ties Kruize was goed voor drie doelpunten, Ron Steens voor twee. Maarten van Hees wijk, Theodor Doyer en Peter van der Horst scoorden eenmaal. Hal Singer, een van de nieuwbakken „Europese" Amerikanen, ex-EI- lington saxofonist, nu in de slag met het quintet van de Nederlander Robbie Agerbeek. Wie ook maar enige twijfel gehad mocht hebben over het welsla gen van Paul Acket's tweede „North Sea Fes tival", kon rond een uur of acht gisteravond in het Haagse Congresge bouw zekerheid krijgen. Paul Acket zelf: „Ik denk dat er vanavond zo'n vijf tot zes duizend man zijn. Morgen wordt het zeker anderhalf dui zend meer. Een schat ting hoor, want we kun nen de exacte getallen pas nagaan als alles over is". Dat alles is pas maandagoch tend in de zeer vroege uurtjes voorbij. Dan hebben zo'n bee tje alle mogelijke prominenten op jazz-gebied het Congresge bouw aangedaan voor een concert of voor een gewoon „optreden". In de wandelgan gen werd Acket's festival al „het grootste ter wereld" ge noemd. Het is moeilijk na te gaan of dat klopt, maar zelfs musici bekennen zonder blik ken of blozen dat ze nog nooit zo'n scala aan artiesten tegelij kertijd hebben meegemaakt. Het „North Sea Festival" heeft duidelijk gekozen voor een „alle gezindten politiek": In de grote PWA-zaal de klapstuk ken en daarom heen jazzmusi ci uit de bop- blues- en meer modernistische regionen. Een behoorlijk open" festival dus, waarvan je gisteren kon con cluderen dat minder mensen voor de Grote Sterren hadden gekozen dan voor het wat min der aan de weg timmerende jazz-werk om hen heen. De zigeuner-musici van „La Romanderie" in de marge van het North Sea Festival vol jazz-groten, maar met een onverslaanbaar brok muziek in Django Reingardtstijl via o.a. „primas" Reinhold „Kleiner" Lora op viool. Toespraakje Natuurlijk blijft een concert van Ella Fitzgerald een topper. De „first lady of jazz" die volgend jaar de zes kruisjes haalt, is nog altijd een dame om rekening mee te houden. De kolossale soepelheid van vroeger is er niet meer, maar Ella zingt wel beter dan een paar jaar geleden. Haar kop stem is nog altijd haarzuiver, het hoge gedeelte van het mid- denregister wil niet zo erg meer en de adem laat haar nog wel eens in de steek. Van daar dat ze na één up-tempo nummer zeker drie ballads of mediumtempo nummers plus een klein toespraakje nodig heeft om bij te komen. Maar daarna roept ze dan ook opge wekt: „En nu weer aan 't werk". Toespraakjes vielen er ook te horen van Teddy Wilson, de swingpianist van weleer die z'ri parelende notenreeksen be geleidde met een informeel praatje over hoe en waar ze ontstonden. Wilson zat achter de piano als een toevallige kla- vierverliefde voorbijganger en ging dan ook weg met het uiterst huiselijke plastic tasje dat hij eventjes onder de klep van de vleugel verborgen had gehouden. Een festival als dit is vooral opmerkelijk door het aantal stijlen dat er vertegenwoor digd is: De blije blues van „Cousin Joe" die met z'n gri massen en z'n gekke teksten een volle zaal gevangen hield, het „hot"-werk van het zigeu nerensemble „La Romande rie", alweer vergezeld van di verse woonwagens vol zo uit een schilderije gestapte volge lingen, de rock-jazz van Stan ley Clarks die z'n bas bespeelt alsof het een gitaar is, en de Dixieland van mensen als Chris Barber, en Pee Wee Er- win de laatste eigenlijk nau welijks opvallend in het gezel schap van onze „eigen" Ted Easton. Aan de diverse bars, broodjes tenten, of gewoon op een stoel voor de video-apparatuur viel er nog veel meer te genieten, maar na één avond houd je toch een aantal hoogtepunten vast. Wat de Nederlandse bij drage betreft, behoorde Gijs Hendriks daartoe die zich soms minutenlang in het zweet werkt achter zijn saxofoon zonder één opvallende noot, maar daarna opeens een lyri cus bij uitstek blijkt, of Frans Eisen die z'n Big Band eigen lijk liever tussen het publiek zag dan op het podium van de PWA-zaal. Van het buiten-Ne derlandse gebeuren zal iede reen zich zeker nog tijden lang het optreden herinneren van Malombo, het Zuidafrikaanse ensemble van een pianist en twee kaal geschoren collega's die op gitaar en percussie een merkwaardig mengsel van jazz en de oerritmes van Afri ka ten gehore brachten. Uiter sten in de tijd en in de cultuur die uiteindelijk niet zover van elkaar bleken te liggen. Voor wie iets van dat sfeertje wil proeven: Het North Sea Festival wordt vervolgd. Nog twee dagen. BERT JANSMA 1 V- (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM De Leerdamse glasfabriek is onderwerp van de tentoonstelling, die van 23 juli tot en met 4 september in het Rotterdamse museum Boymans-van Beuningen wordt gehouden onder de titel „Leerdam unica, vijftig jaar modern Nederlands glas". De tentoonstelling geeft een overzicht van de eenmalige stukken (unica) en dus niet van de minstens zo bekende seriepro ductie van tafelglas en flessen van deze fabriek. I Op de tentoonstelling is te zien, 1 hoe de veelzijdige beheersing i van de vormgeving in glas een eigen plaats in de Nederlandse j kunst heeft ingenomen. Aan de I hand van 220 geëxposeerde glasvoorwerpen is de ontwikke- J ling af te lezen van 1923 tot en met nu. Het vroegste stuk is een vaas van Andries Copier, die werd geïnspireerd door een ten toonstelling van Perzisch glas in het toenmalige museum Boy mans. De typische lijnen van de Art Déco in de jaren twintig en dertig moesten in de jaren veer tig en vijftig plaats maken voor lossere vormen. Rond 1960 ont stonden de eerste vrije composi ties, waarbij de vorm van het werk soms belangrijker werd gevonden dan de bruikbaarheid ervan. In Leerdam is veelvuldig en met vel fantasie gebruik gemaakt van de fascinerende vormen, die het glas in hete, taai-vloeibare toestand kan hebben. De laatste jaren worden, mede tengevolge van een intensief met Ameri kaanse glaskunstenaars, veel abstracte werken gemaakt. Met deze abstracties wordt de over zichtstentoonstelling, waarvan een catalogus met afbeeldingen van alle getoonde werken be schikbaar is, afgesloten. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM „Werkloos heid in Nederland nu" is de naam van de fototentoonstel ling, die van 21 juli tot en met 18 september op de afdeling Nederlandse Geschiedenis van het Rijksmuseum in Amster dam wordt gehouden. De ten toonstelling is het resultaat van de eerste jaarlijkse foto-op dracht van het Rijksmuseum aan één of meer fotografen om een onderwerp uit de heden daagse geschiedenis vast te leg gen. Het thema werkloosheid is in ongeveer honderd foto's uitge werkt door de fotografen Eddy Posthuma de Boer en Bert Nienhuis. Zij fotografeerden on der meer werklozen en hun ge zinnen, arbeidsbureau's, vak bondsvergaderingen, verlaten fabrieken, cursussen voor werk lozen en bedrijfsbezittingen. In het najaar wordt naar ver wachting in het Rijksmuseum een tentoonstelling ingericht van het resultaat van de tweede fotoopdracht, gegeven aan de fotografen Dolf Tousaint en Han Singels. Hun onderwerp zijn de verkiezingen en de kabi netsformatie. De fotografen Koen Wessing en Hans van den Bogaard werken inmiddels aan de derde opdracht, met als the ma „andere culturen in onze culfüur".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11