Huisvesting gastarbeiders baart gemeenten zorgen Stijging van aantal uitzendkrachten Wensen Raad van Kerken bij kabinetsformateur EoidocSommit VERBORGEN ALCOHOLISME NEEMT TOE kerk en Ook Italianen willen inspraak bij benoeming bisschop Protestantse werknemers Duitsland boos op werkgevers LÜnnenland OVERLEG TUSSEN STADSBESTUREN Wie heeft de zwarte Piet? ederlandse leriste in rankrijk oor stroom ïdood „dubbele" hasjvangst Gevaarlijke gasslangen in handel Staking veerdienst ten einde PAGIN.i 9 (Van een verslaggeefster) LAARLEM „Ik kom er niet meer uit. Ivenmin als mijn collega in Amsterdam en oplossing ziet voor het huisvesting probleem van gastarbeiders. Vandaar dat je hebben besloten een aantal collega- wethouders, van wie we weten dat zij met ezelfde problemen te kampen hebben, uit e nodigen om ons samen over die proble- aatiek te buigen. En hopelijk mondt dat lit in een overleg op rijksniveau". lldus de wethouder van Volkshuisvesting |an Haarlem, de heer A. Thuis (WD). De gemeenten die een uitnodiging hebben ont- angen om de koppen bij elkaar te steken ijn Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Lei- [en, Enschede, Dordrecht, Eindhoven en rouda. We zitten in een vicieuze cirkel, waarvoor ip gemeentelijk niveau geen oplossing te •inden is. Neem nu Haarlem. Duizenden ngeschreven woningzoekenden, onder wie lechts een klein aantal buitenlandse werk- lemers. De reden daarvan is o.a. dat je las voor een woning in aanmerking kunt tomen, als je een gezin hebt. Maar dat [ezin van die gastarbeider is niet hier. Dus kan hij niet worden ingeschreven. Maar hij kan evenmin zijn gezin laten komen omdat hij geen huisvesting heeft." „Nieuwe huizen kunnen we hier niet bou wen, ook niet voor alleenstaanden, want Haarlem is volgebouwd. Het enige wat je dan kunt doen voor deze (grote) groep dakloze buitenlandse werknemers, is be paalde gebouwen - zoals scholen - inrichten als onderkomen. Maar dat soort gebouwen is ook niet onbeperkt voorhanden. En ook al waren ze er wel, dan zouden we het financieel niet kunnen behappen", aldus de heer Thuis. „De meeste gastarbeiders komen dan ook terecht op kamers of in pensions, die veelal ternauwernood voldoen aan de te stellen normen als hygiëne en brandveiligheid. Illegale pensions die moeten worden aan gepakt. Welnu, je kunt die pensionhouders aanschrijven dat ze de nodige verbeterin gen moeten aanbrengen. Als dat niet ge beurt dan moet het pension sluiten. Maar wat doe je als ze die verbeteringen niet aanbrengen? Amsterdam is even begonnen de bedreiging ook uit te voeren. Maar na vijf gesloten pensions zijn ze er gauw mee gestopt, omdat er toen tientallen mensen op straat stonden, voor wie ze geen onder dak hadden. Opnieuw dus een vicieuze cirkel". „Een van de oplossingen zou kunnen zijn het aantal buitenlandse werknemers te spreiden. Maar als gemeentelijk bestuur der heb je geen overzicht ovër de landelij ke situatie. Daarvoor- en voor financiële steun - hebben we de rijksoverheid nodig". Overigens is het huisvestingsprobleem ook een beetje op rekening van de gastarbei ders zelf te schuiven. Tenminste in zoverre, dat zij aanvankelijk geheel andere normen aanlegden ten aanzien van hun huisves ting. Zij maakten er niet zo'n probleem van om met meerderen een kamer te delen. Maar inmiddels zijn zij zo ver, dat zij - terecht - dezelfde rechten claimen als wij hebben. Maar het heeft het probleem wel enige tijd verdoezeld. Bovendien wilden zij niet zo veel geld besteden aan huur, omdat zij het grootste deel van hun geld wilden sparen, omdat later in hun eigen land te besteden. Vele gastarbeiders zijn echter gebleven en - wat hèt huisvestingsprobleem nijpender maakt - laten hun gezinnen overkomen. Met of zonder zicht op een behoorlijke woonruimte. Vijftienmiljoenste Jopie Eerbeek uit Amsterdam, de vijftienmiljoenste passagier van de chartermaatschappij Spantax, werd op de luchthaven van Mallorca in de bloemetjes gezet Voor deze hulde waren verantwoordelijk: Necker- man-direkteur René Klawer (links) en Spantax-direkteur Rodolfo Bay Wright (rechts). De duidelijkheid rond het midden van deze maand, die Den Uyl in het begin van zijn formatiepoging had beloofd, is er inderdaad gekomen, zij het in een andere vorm dan de formateur voor ogen zal hebben gestaan. Tegelijkertijd dreigt er onduidelijkheid te ontstaan over de vraag, wie van de drie gesprekspartners van Den Uyl het mislukken van de formatiepoging moet worden aangewreven. Die vraag is gerechtvaardigd, omdat ons land zich gezien de moeilijke economische situatie geen langdurige kabinetsfor matie kan veroorloven. PvdA-fractieleider Van Thijn is er razendsnel bij om be schuldigend te constateren, dat „wie breekt moet betalen", waarbij hij verwijtend naar Van Agt kijkt Rond het /wetsvoorstel van de VAD heeft de PvdA in het verleden al zoveel water in de wijn moeten doen, zo constateert Van Thijn echter in een adem, dat het logisch is dat na de socialistische verkiezingszege de formateur de oorspronke lijke (socialistische) plannen er nu probeert door te druk ken. Die socialistische verkiezingszege moeten we niet overdrij ven, zo stelt Van Agt, want met haar 53 zetels in de kamer is de PvdA niet zo heel veel groter dan het CDA met 49 zetels, dat dus niet over zich heen hoeft te laten lopen. Toen Den Uyl de zaak op scherp speelde - het CDA kon met zijn voorstellen akkoord gaan of anders was het afgelopen - kreeg hij van Van Agt een keihard antwoord. De PvdA heeft overvraagd en haar zin eenvoudig niet gekregen. Van Agt heeft niets gebroken en hoeft ook niets te betalen. Iemand anders zit met de zwarte Piet. !N HAAG (ANP) Een 40-ja- ;e Nederlandse toeriste, me- ouw A. de Lange uit Heems- ik, is woensdagavond omge- t jmen bij een ongeluk in de rt van Bordeaux. Zij werd slag gedood toen zij haar ren uit de auto wilde ha- wagen stond onder Toom f iar echtgenoot moest met ■are brandwonden aan de voe- in een ziekenhuis worden genomen. Samen met zijn t ideren, die ongedeerd bleven, hij vandaag voor de ANWB ergevlogen. t Igens de ANWB is het nog It helemaal duidelijk hoe het geluk is gebeurd. Vermoed Irdt, dat mevrouw De Lange ik bij de auto stond, tewijl ar man aan het manoeuvre- was met de wagen en de phanger waarop een boot ind met een acht meter hoge [talen mast Toen die een Dgspanningskabel raakte, is fvrouw De Lange op de auto besprongen om de kinderen in tweeling van zeven en een lisje van twee jaar) eruit te |en. Bij het aanraken van de igen „maakte zij aarde", nktde ANWB. DEN HAAG (ANP) Vorig jaar zijn gemiddeld 39.500 arbeidskrachten uitgezonden of uitgeleend, zeven procent meer dan in 1975. De groei van de totale afhankelijke beroepsbevolking was in die periode slechts anderhalf procent. Dit schrijft minister Boersma (Sociale Zaken) in een verslag over de uitvoering in 1976 van de wet op het Terbeschikkingstellen van Arbeidskrachten. Het verslag is gezonden aan de Eerste en Tweede Kamer, aan de Stichting van de Arbeid en de Raad voor de Arbeidsmarkt. In totaal 581 ondernemingen hadden in 1876 een vergunning van het ministerie om arbeidskrachten ter beschikking te stellen, vier meer dan in 1975. Van de vergunningen waren er 234 in het bezit van de commerciële uitzendbureaus, 14 in het bezit van organisaties die zonder winstoogmerk bijzon dere groepen arbeidskrachten uitzenden (studen ten, invaliden, moeilijk plaatsbaren) en 333 vergun ningen tenslotte bevonden zich bij produktie- of dienstverlenende bedrijven die slechts incidenteel mensen aan derden uitlenen. Het ministerie van Sociale Zaken voert een zoge naamd „beperkend beleid". Dit betekende in 1976 dat 34 ondernemingen hun vergunningen kwijt raakten, terwijl 79 ondernemingen hun vergunning niet verlengd zagen. Er werden ook weinig vergun ningen verleend: van de 259 verzoeken werden er slechts 24 gehonoreerd. Daarbij waren 12 commer ciële uitzendbureaus. Met het beperkend beleid wil het ministerie voor komen dat .normaal" verrichte arbeid (door werk nemers in vaste dienst) wordt vervangen door uitzend- of uitleenarbeid, dat organisaties gaan opereren die financieel niet gezond zijn en dat bedrijven die „collegiaal uitlenen" daarvan gaan maken „uitlenen met winstoogmerk". Verreweg de grootste groep (87,6 pet) van de uitzendkrachten zit bij de commerciële uitzendbu reaus. Een zeer kleine groep bevindt zich bij de niet met winst werkende organisaties (2,8 pet) en de resterende 9,6 pet wordt uitgeleend door bedrij ven en instellingen die dat doen in samenhang met hun bedrijfsvoering. Van alle uitzendkrachten was 27 pet jonger dan 21 jaar, een stijging van 5 pet vergeleken met 1975. De Amsterdamse politie heeft vannacht beslag gelegd op een partij hasj, die verborgen was tussen de dubbele bodems van twee Turkse vrachtwagens. De chauffeurs en een vermoedelijke contactman zijn aangehouden. Op de foto een van de betrokken vrachtauto's. MIDDELBURG (ANP) Er moet een groots opgezet weten schappelijk onderzoek komen naar de Nederlandse drinkge woonten. Dat onderzoek zou gefinancierd kunnen worden uit de ruim een miljard gulden die de staat jaarlijks aan accijns int. Dat is de mening van de directeur van het Zeeuwse consulta tiebureau voor alcohol en drugs, R. Visser. Het alcoholge bruik in ons land stijgt schrikbarend, zegt hij, maar het meest verontrustende daarbij is toch wel het zogenaamde verborgen alcoholisme. Tachtig procent van de alcoholhoudende drank wordt in huis geconsumeerd; slechts twintig procent in café's of restaurants. Veel gevallen die de consultatiebureaus te behandelen krijgen, zijn daardoor ernstiger en gecompliceer der dan voorheen, aldus de heer Visser, Op j dit moment kunnen de negentien consultatiebureaus alleen' mensen be handelen die zich vrijwillig tot de bureaus wenden of daar door de rechter heen worden gestuurd. Een groot deel van de alcoholmisère blijft dus hangen binnen de muren van het gezin of de kennissenkring. In het belang van de geestelijke en lichamelijke gezondheid moet daar snel verandering in komen vindt de heer Visser. UTRECHT (ANP) Het minis terie van Volksgezondheid heeft kampeerders gewaar schuwd tegen het gebruik van onveilige gasslangen, nadat de Keuringsdienst van Waren in Utrechtse kam peerzaken slan gen heeft aangetroffen die niet deugden. Het betrof kunststofslangen zonder enige aanduiding en ze voldeden niet aan de normen van de Warenwet. Bij het ge bruik ervan loopt men hët risico van explosie en brand. Een goede gasslang moet met duidelijk leesbare en onuitwis bare letters als gasslang zijn aangeduid en ook het jaar van fabricage moet vermeld zijn, al dus het ministerie. HOEK VAN HOLLAND Sinds gisteravond is de staking op de veerdienst Harwich-Hoek van Holland opgeheven. Om 5 voor twaalf gisteravond kon den de treinreizigers weer van de Hoek naar Engeland vertrek ken, na enkele dagen via Oos tende gereisd te hebben. De staking heeft honderden pas sagiers - de meesten waren toe risten - in moeilijkheden ge bracht Het was vanmorgen nog niet bekend, of de stakende En gelse bemanningsleden al over eenstemming over het extra loon, waarom de staking ging, hadden bereikt De sectie voor sociale vragen van de Raad van Kerken in Nederland heeft in een brief aan kabinetsformateur drs. J. den Uyl te kennen ge geven welke vraagstuk ken haar bijzonder zwaar wegen, welke overwegingen een rol spelen en in welke geest de sectie hoopt, dat een nieuw kabinet daaraan aandacht wil schenken. Omdat de formateur overstelpt is en wordt met wensen en adviezen heeft de sectie zich be perkt tot die zaken waar kerken, gezien hun op dracht, het meest toe ge roepen worden, d.w.z. nood van mensen en de kwaliteit van de samen leving. Waar mogelijk hopen wij dat de toekomstige Nederlandse re- gering initiatieven zal nemen die kunnen leiden tot een meer rechtvaardige en vooral houd bare samenleving waaraan zo veel mogelijk mensen in een open discussie kunnen deelne men.Aldus de sectie die in ver band met de zorg voor de zwakke groepen in de samenle ving en de zorg voor het leven 1. De werkgelegenheid. Bepleit wordt dat zoveel mogelijk men sen aan het arbeidsproces kun nen deelnemen. Herinnerd wordt aan de bereidheid enkele maanden geleden door de Raad van Kerken in een brief aan de Stichting van de Arbeid uitge sproken, om indien de her verdeling van de bestaande hoeveelheid arbeid offers vraagt in de inkomensfeer de leden van de aangesloten kerken op te roepen zich ver trouwd te maken met een mati ging van inkomensstijging van alle groepen van de bevolking. Ook herinnert de sectie aan haar eigen openbare overwe gingen van onlangs met betrek king tot de structuur van de ondernemingsraden. 2. Ontwikkelingsbeleid. De sec tie vertrouwt erop dat het be leid van de afgelopen vier jaar krachtig zal worden voortgezet en zal worden verbeterd, met name ten gunste van de armste landen en bevolkingsgroepen. 3. Vluchtelingen. De sectie hoopt dat de getalsgrens voor de opneming van asylzoekers in ons land jaarlijks opnieuw zal worden bepaald en dat de risico's de asylzoekers door slaggevend zullen zijn. Voorts verwacht de sectie een mens waardige ontvangst van vlucht elingen aan onze grenzen en een zorgvuldige behandeling van hun verzoeken. 4. Illegale buitenlandse werkne mers in beroepsprocedure. De sectie ondersteunt het verzoek van het moderamen van de Raad van Kerken midden vori ge maand aan de staatssecreta ris van justitie om alsnog een andere oplossing te zoeken voor die illegale buitenlandse werknemers wier beroepspro cedure bij de Raad van State om een verblijfsvergunning te kunnen verkrijgen nu nog loopt. Him zaak sleept al enige jaren en de vooruitzichten zijn somber, terwijl er betere ver wachtingen zijn gewekt en in dezelfde periode nauwelijks ac tie is genomen tegen „illegale werkgevers". 5. Pluriforme samenleving. De interkerkelijke brief signaleert onvoldoende visie op ruimte voor en grenzen van de in ons land groeiende pluriforme sa menleving waarin mensen en groepen van verschillenden cul turele, religieuze en ethnische identiteit met elkaar samenle ven. In samenwerking met so ciaal-culturele kader in de sa menleving dient ons inziens een diepgaand bewustwordingspro ces op gang te worden ge bracht Aldus de sectie, die ver wijst naar een eerder pleidooi vanuit de Raad van .Kerken voor een grondiger bezinning op het beleid van de regering inzake de opvang van de Suri- namers in ons land. Maatrege len ter indamming van het ge weld tegen en door minder heidsgroepen acht zij noodza kelijk. 6. Abortus. Er zullen beslissin gen op het gebied van de abor tuswetgeving moeten worden genomen. De sectie beperkt zich ertoe op te merken, dat elke oplossing moet blijven uit gaan van het feit dat het hier primair gaat om een vraagstuk van menselijk leven en dat moet worden vermeden dat de nieuwe wetgeving een mecha nistisch en technocratisch ka rakter krijgt. 7. Energiebeleid. De sectie acht het een wijs beleid de publieke meningsvorming op basis van een voldoende brede voorlich ting van de bevolking te bevor- deren en dit proces niet ontij dig te doorkruisen met beslui ten van overheidswege. Een dergelijke besluitsvoorberei- ding vindt de sectie juist voor kernenergie van belang omdat hierdoor veel zorgvuldiger re kening kan worden gehouden met de voorkomende gevoelens van angst en onzekerheid ten aanzien van de technologische ontwikkeling. Ook Itaflanen willen meer inspraak bij de benoeming van een bisschop. Dat substi tuut Giovanni Benelli van het Vatikaanse staatssecretariaat volkomen onverwachts werd overgeplaatst naar Florence, waar hij aartsbisschop werd, is niet iedereen in het goede keelgat geschoten. Het blad van de vrouwelijke religieuzen in Italië „Religiose oggi" schrijft dat de aktie- ve katholieken terecht een recht op in spraak bij bisschopsbenoemingen mogen verwachten. Het gaat het blad niet om de persoon van Benelli, wiens „verdiensten boven iedere twijfel verheven zijn", maar om de strikt geheime procedure. „Religiose oggi" herinnert eraan dat de voorzitter van de bisschoppenconferentie, kardinaal Po- ma van Bologna, zich vorig jaar nadrukke lijk geschaard heeft achter dit verlangen naar inspraak, toen dit tijdens de eerste Italiaanse katholiekendag enkele malen werd geuit De priester- en lekenraad van het aartsbis- dom Turijn heeft een beroep op Rome onderhoud. De beide raden gaan ervan uit gedaan om gehoord te worden bij de be- dat zij over de benoeming gehoord zullen noeming van een opvolger van kardinaal worden. Zij schrijven dat dit voor de hand Pellegrino, die 1 januari aftrad als aarts- ligt, omdat de kerkgemeenschap van Tu- bisschop. In een brief verzoeken zij kardi- rijn onder invloed van kardinaal Pellegri- naal Baggio, het hoofd van de Romeinse no gteeds mondiger en creatiever is gewor- congregatie van de bisschoppen, om een den. De protestantse actiegemeen schap voor werknemersproble men in de bondsrepubliek Duitsland heeft verklaard ern stig te betreuren dat de Vereni ging van Duitse Werkgevers- bonden (BDA) grondwettelijke bezwaren aanhangig wil maken tegen de wet op de medezeggen schap. Als woordvoerder voor zowel de protestantse werknemers als ook voor de afdeling voor indus trie- en maatschappelijke arbeid van de EKD, de bond van West- duitse protestantse kerken, zegt de actiegemeenschap in haar verklaring, dat de beslissing van de werkgevers de verstandhou ding tussen de loonpartners ern stig belast. Gezegd wordt dat niet mag worden verwacht dat de werknemers zich een verdere beperking van de medezeggen schap zullen laten aanleunen. Actiegemeenschapsbestuurder dr. Walter Sohn, vice-voorzitter van de kerkelijke „Dienst in de wereld van de arbeid": „De ar gumentatie van de BDA, dat de nieuwe regeling van de mede zeggenschap het recht van de eigenaar om uiteindelijk te be slissen aantast en daarmee het in de grondwet gegarandeerde eigendomsrecht, toont opnieuw aan, dat de BDA haar verkla ring, dat ook zij onveranderd instemt met het recht van de werknemers op medezeggen schap, zelf niet serieus neemt". De uitgesproken eenzijdige uit leg van de werkgevers van het recht op medezeggenschap noemt dr. Sohn des te bedenke lijker omdat tegelijkertijd het in de wetten van verscheidene Westduitse deelstaten vastgeleg de recht op arbeid in de prak tijk louter als een declamatori sche formule wordt behandeld. Sohn: „In de praktische onge- lijkwaardigheid van beide grondrechten zien wij een maat schappelijke onrechtvaardig heid, die de sociale vrede op een principiële wijze in gevaar brengt".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9