few York accepteert foed gehumeurd mar uur duisternis Churchill wilde nazileiders onmiddellijk neerschieten Russische dubbelspion in ^fenen verdwenen Antwerps ziekenhuis tijdens vakantie kinderbewaarplaats Neergeschoten helikopter maakte navigatiefout Bhoetto over 2 weken vrij Carter schrijft Brezjev Ierse vissers tegen opheffing visserijverbod Verstand verloren door operatie IITENLAND LEIDSE COURA VRIJDAG 15 JULI 1977 PAGINA 7 HUSSEL (ANP) Ouders e bet lastig vinden om met tn kinderen op vakantie te an kannen die kinderen tij- lijk kwijt in en Antwerps ikenhuis. Dat is voor diei ders een goedkope oplos- ig- en voor bet ziekenhuis n profijtelijke zaak. De Ant- itpse ziekenfondsen worden echter voor tienduizenden guldens opgelicht Ouders die hun kinderen tij dens de vakanties kwijt willen maken eenvoudigweg een af spraak met een arts van het ziekenhuis. Die verklaart het kind ,&ek". Het wordt opge nomen in het ziekenhuis en de ouders gaan met vakantie. Na afloop daarvan dienen ze de rekening in bij het zieken fonds (of het ziekenhuisdoet daten de zaak is geregeld Een verslaggever van de Gazet van Antwerpen, die deze prak tijken onthuld heeft beschrijft hoe hij de proef op de som nam door bij de kinderkliniek Elisabeth te melden dat hij en zijn vrouw op vakantie wilden, maar hun kind voor veertien dagen kwijt wilden. Hij zei er nadrukkelijk bij dat het kind niet ziek was. Hij kreeg te horen dat de kliniek in juli al geheel „bezet" was, maar dat er in augustus nog plaats was en hij werd uitgenodigd langs te komen om een afspraak te maken. Uit het onderzoek bleek hem voorts dat de gezonde kinde ren in de kliniek onderge bracht worden bij de werke lijk zieken. Wel kreeg hij de verzekering dat daar geen risi co bij was. Daar zorgen we wel voor, zo werd hem verze kerd. Deze praktijken brengen het ziekenhuis per kind en per dag ongeveer 60 gulden op. Com mentaar van de ziekenfondsen (die er de dupe van worden): Het is zeer goed mogehjk dat artsen valse attesten afgeven. Er komen bij ons teveel „dok tersbriefjes" binnen dat con trole vrijwel onmogelijk is. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON Hier en daar wat paniekerig, maar zonder ernstige incidenten en over het algemeen goed gehumeurd heeft New York zijn tweede „black-out" in 12 jaar doorstaan. Bliksem inslag in een elektriciteitsleiding ontregelde de toevoer van elektriciteit zodanig, dat binnen kor te tijd in het ene na het andere stadsdeel een complete duisternis intrad. Even na half tien woensdagavond zaten heel New York City en het naburige Westchester in het donker. Ondanks koortsachtige bedrijvigheid was er pas gisterochtend tegen acht uur weer stroom in het hele gebied, waar ruim 8 miljoen mensen wonen. Toen ook kon politiecommissaris Michael Todd met een bijna hoorbare zucht van verlichting aankondigen, dat voorzover op dat moment be kend geen ernstige incidenten waren geweest. Direkt na het intreden van de storing had de commissaris alle politiemensen opgeroepen en ge vraagd zich te melden bij het dichtstbijzijnde bureau. Op enkele plaatsen in de stad hebben de plunderaars inderdaad hun slag geslagen, maar volgens een politiewoordvoerder ging het door gaans meer om kwajongensstreken dan om werke lijke diefstal. De meeste paniek ontstond in de theaters, waar de mensen zich plotseling op de tast een weg naar buiten moesten zoeken. De uittocht van enkele tienduizenden mensen uit het honkbalstadion van de Mets verliep opmerkelijk rustig. Direkt na het uitvallen van het licht werden in het stadion vrolijke spreekkoren aangeheven. En er ging een gejuich op, toen de speaker in het stadion enigszins korzelig aankondigde, dat de elektriciteitscentrale was gevraagd het licht on middellijk weer aan te doen. ens de vele uren dat New York in het donker zat, her en der branden uit, zoals hier in Brooklyn Het verkeer vertoonde op vele plaatsen een chao tisch beeld. Mensen, die zich in parken bevonden, maakten zich razendsnel uit de voeten, de vliegvel den moesten sluiten en liften kwamen halverwege tot stilstand. De politie heeft het meeste werk gehad aan het bevrijden van mensen uit liften en het evacueren van de enkele duizenden mensen, die in de metro vast waren komen te zitten. Vitale plaatsen als ziekenhuizen, politieburo's en brandweerkazernes konden zich redden met nood verlichting. Talrijke minder dappere inwoners zochten hun toevlucht in deze gebouwen. Maar er waren ook Newyorkers, die zich minder snel uit het veld lieten slaan. Zij sloten hun tv aan op de accu van hun auto en stemden onverstoorbaar af op de naburige tv-zenders, want de Newyorkse zenders hadden het ook op moeten geven. Volgens woordvoerders van de elektriciteitscentra le heeft de storing zo'n grote omvang kunnen krijgen, omdat op het moment van de bliksemin slag vrijwel alle airconditioners werkten. De oost kust van Amerika gaat al weken gebukt onder een zeer drukkend weertype met regelmatig hevige onweersbuien en hoge temperaturen. Bij het begin van de storing, woensdagavond rond half tien, was het in New Eork nog altijd ruim 30 graden. Toch is de storing nog lang niet zo omvangrijk geweest als in november 1965, toen New York en delen van negen noordoostelijke staten en twee Cana dese provincies (in totaal 25 miljoen mensen) zonder elektriciteit kwamen te zitten. De storing kwam toen ook op een veel ongelukkiger tijdstip, namelijk aan het eind van de middag, zodat veel meer mensen in de al intredende schemering vast kwamen te zitten in de metro en in liften. De storing was toen na drie uur verholpen. In grote delen van Europa hebben elektriciteits- funktionarissen gisteren opgelucht ademgehaald na de berichten over het uitvallen van de elektrici teit in New York. Men rekent erop dat hier zo'n Newyorkse „black-out" gewoonweg niet plaats kan hebben. Het koppelen van elektriciteitsnetten, zelfs over de grenzen heen, en enorme investeringen in nood voorzieningssystemen, hebben volgens de Europe se energie-autoriteiten zo'n mogelijkheid „buiten gewoon onwaarschijnlijk" gemaakt. Vooral in België is men daar uiterst zeker van, omdat het Belgische net is gekoppeld aan zowel het Nederlandse, het Westduitse als het Franse net. Volgens de Europese elektriciteitsmaatschappijen Telefonistes van het Waldorf Astoriahotel in New York moesten bij kaarslicht de hotelgasten bedienen. WASHINGTON (Upi) De Amerikaanse vrachthelikopter van het type Chinook, die bo- yen Noordkoreaans gebied is neergeschoten, overschreed de demarcatielijn door een .navi gatiefout". Dit heeft president Carter bekendgemaakt. Drie be manningsleden van de helikop ter werden gedood en een werd gevangengenomen. Tijdens een ontmoeting met De mocratische senatoren vertelde Carter dat Zuidkoreaanse mili tairen een schot hadden gelost op de helikopter om de beman ning tp waarschuwen dat ze Noordkoreaans grondgebied na derde. De bemanning zette de helikopter aan de grond om te inspecteren of er schade was, steeg weer op en werd vervol gens door Noordkoreaans ge weervuur neergehaald. Volgens Carter werden twee bemanning sleden gedood bij het neerstor ten en kwam een derde om het leven tijdens een vuurwisseling. Over de verblijfplaats van het vierde bemanningslid is niets bekend. „Wij proberen de Koreanen te laten weten dat onze bemanning een fout maakten en we willen het incident niet laten escaleren tot een confrontatie," aldus Car ter. Het toestel maakte een vlucht van de westkust van Zuid-Korea naar de oostkust. Carter zei dat contact is opgeno men met de Noordkoreanen en dat de Amerikanen een ontmoe ting bij Panmunjom hebben vastgesteld voor vandaan De Noordkoreanen hebben inmid dels laten weten een bijeen komst van de bestandscommis sie bij Panmunjom te willen op zaterdag. Woordvoerder Tho mas Ross van het pentagon heeft donderdag bekendge maakt dat de Amerikaanse troeen in Zuid-Korea „in staat van normale waarzaamheid" zijn gebracht. PAKISTAN (AP) De militai re regeringsleider van Pakis tan, generaal Zia-Ul-Haq, heeft gisteren medegedeeld dat de af gezette eerste minister Ali Bhoetto en andere geïnterneer de politieke leiders over twee weken zullen worden vrijgela ten. Volgens de generaal krijgen zo wel Bhoetto als de oppositie ge lijke kansen in de nieuwe alge mene verkiezingen. Zia zei tij dens zijn eerste grote persconfe rentie dat de algemene verkie zingen op 6 oktober zullen wor den gehouden. Volgens Zia is het Pakistaanse leger niet van plan langer aan de macht te blijven dan tot de dag nadat de verkiezingsuitslagen zijn bekend gemaakt. De 52-jarige generaal pleitte er voor geen heksenjacht te hou den tegen Bhoetto en zijn assis tenten. verschilt het Europese systeem op tenminste twee punten van het Amerikaanse. In de eerste plaats is men in Europa voorzichtiger bij storm. Men werkt dan met extra personeel en de laagspan ningsnetten van Europa zijn ringvormig opgesteld inplaats van langs rechte lijnen, zodat geen enkel punt ooit geïsoleerd kan raken. In Amsterdam kan een van de twee centrales die de stad rijk is de stroomvoorziening overnemen. Valt ook die uit dan springt het nationale net ii\. In Frankrijk zou het systeem van de gekoppelde sectoren het uitvallen van de stroom in bijvoor beeld geheel Parijs verhinderen, alhoewel er zich gevallen hebben voorgedaan dat in een district de stroom een paar uur uitvalt. MOSKOU President Carter van de Verenigde Staten heeft de Russische staats- en partij leider (Leonid Brezjnjev een brief geschreven waarin hij verklaard bereid te zijn met de Sovjet Unie samen te werken „om ons gemeenschappelijk be lang bij de wederzijdse betrek kingen, de samenwerking en versterking van de vrede overal in de wereld te ontwikkelen en de verbreden". Carter dankt voorts Brezjnjev voor diens gelukwensen ter ge legenheid van de Amerikaanse onafhankelijkheidsdag. Vorige week dinsdag had Brezjnjev de Amerikaanse ambassadeur in Moskou een brief voor Carter overhandigd. Tijdens dit onder houd van anderhalf uur had de Sovjet-leider kritiek geuit op een .reeks aspecten' van de Amerikaanse politiek omdat de ze ,niet met het doel van een constructieve ontwikkeling' van de Sovjet-Amerikaanse betrek kingen overeenstemde. DUBLIN (DEN HAAG) - Ierse vissers willen de regering in Dublin onder druk zetten oen de uitspraak van het Europese Hof in Luxemburg over opschorting van het Ierse visserijverbod te negeren. De leider van de Ierse vissers, Joe Murren zei gister avond dat er vanaf maandag, wanneer het visserijverbod aan Nederlandse vissers in de Ierse wateren moet worden opge schort, een complete chaos zal ontstaan als vissers uit alle EEG-landen in hetzelfde gebied op dezelfde vis gaan jagen. Volgens Murren zal dat tot een gevaarlijke situatie leiden. De Ierse regering beraadt zich van daag over maatregelen ter ver vanging van het visserijverbod. De uitspraak van het Europese hof biedt hiertoe de mogelijk heid mits deze vóór 18 juli wor den getroffen. Zo niet, dan is de visrijke Ierse zee voor iedereen weer open. De Nederlandse reders wachten de standpuntbepaling van de Ie ren af voordat zij hun schepen naar de Ierse wateren sturen. Men acht het bij de reders heel goed denkbaar dat de Ieren nu een soortgelijke bepaling zullen treffen als de Engelsen, die eer der deze maand de haring vangst voor alle vissers verbo den. De Europese commissie in Brus sel „het dagelijks bestuur" is zeer tevreden over de uitspraak van het Europese Hof. Men stak niet onder stoelen of banken dat de uitspraak van het hof volle dig in overeenstemming is met wat de Commissie wilde. Als de Ierse regering andere maatrege len wil nemen moeten die in overeenstemming zijn met het Europese recht, zo wordt verno men in kringen van de EEG. WELLAND (Reuter) De 35-ja- rige Nic den Hertog uit Den Haag is gister verdronken bij een zwempartij in een vijver in het Canadese Pelhem, op 16 ki lometer van Welland, zo heeft de politie bekendgemaakt. LONDEN (Rtr) De 28-ja- rige onderwijzeres Eliza beth She wan, die twee jaar lang les bad gegeven aan een ambassadeschool in Tokio, is door een verkeer de narcose bij een galblaa soperatie in een Londens ziekenhuis blind geworden en beeft nog slechts bet verstand van een kind van drie jaar, zo is gisteren uit een onafhankelijk onder zoek gebleken. Tijdens de operatie was baar lachgas toegediend in plaats van zuurstof. Het bleek in het betrokken ziekenhuis de gewoonte te zijn te kleine slangen van gasflessen in grotere vast te binden met wit plakband, waardoor verwisseling van dê toevoer zou zijn ont staan. LONDEN (AP) De Sowjet-dictator Josef Stalin, koos voor de mogelijkheid om de hoogste funktionarissen van het Duitse na zirijk na de oorlog te berechten, terwijl Winston Churchill hen onmiddellijk wilde executeren. Stalin stemde hier niet mee in omdat hij bezorgd was over de indruk die dat op de rest van de wereld kon maken. Deze tegengestelde en verrassende opinies zijn te lezen in een nieuw boek „Reaching judgement at Nurenberg" (De procesgang in Neurenberg) van de Amerikaanse historicus Bradley F. Smith. Het boek is gisteren in Londen gepubliceerd door André Deutsch, vier maanden na de publikatie van de Ame rikaanse editie. In het boek wordt gebruik gemaakt van gegevens uit officiële documenten die on langs ter inzage zijn gekomen nadat ze meer dan 30 jaar geheim zijn gehouden. Ook uit dagboelónateriaal, andere papieren en inter views met Britten en Amerikanen die ver band houden met de Neurenbergse proces sen worden geciteerd. Smith schrijft dat al in juni 1942 de Britse minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden, een stuk voor het Britse kabinet opstelde waarin voor een politieke oprui ming van de top nazi's wordt gepleit in plaats van berechtingen. Smith schrijft in zijn boek dat de Britse ambassadeur in Moskou, Archibald Clark Kerr, al in november 1942 de toenmalige minister van buitenlandse zaken van de Sowjet Unie, Vyacheslav Molotov piste „over de Sovjethouding ten opzichte van een snelle executie." Mo^otov's antwoord was omzichtig, maar hij benadrukte de noodzaak om „de nodige formaliteiten in acht te nemen, omdat Stalin bang was dat, tenzij er processen werden gevoerd, hijzelf, Roosevelt en Churchill zou den worden beschuldigd van moord op Hit- Ier en zijn metgezellen uit een behoefte aan persoonlijke wraak." Volgens het boek werd het Britse kabinet het niet eens over een snelle executie en wilden bepaalde ministers eenzame opslui ting in strikte afzondering van de, zoals zij het noemden, 's werelds grootste vogelvrij- De president van de Verenigde Staten, Fran klin D. Rooseveldt, toonde enige belangstel ling voor het idee van snelle executies, maar de Amerikaanse leiders gingen er niet op door. Het Amerikaanse ministerie van oor log zette zich aan de arbeid om een plan op te stellen voor een proces waarbij de hoogste nazi's berecht zouden worden we gens oorlogsmisdaden. Tegelijkertijd werden door het Britse minis terie van buitenlandse zaken in samenwerk ing met de afdeling voor politieke voorlich ting van het ministerie van oorlog lijsten opgesteld „met de namen van 50 tot 100 leidende nazi's, die onmiddellijk na hun gevangenneming terechtgesteld moesten worden." In januari 1945 tijdens de conferentie van Jalta ontbrak het de drie geallieerde leiders aan tijd om het vraagstuk van de berechting te bespreken. Spoedig daarop werd Roose velt ziek en hij stierf in april, toen er nog geen besluit genomen was. De man die de beslissing nam om de nazilei ders wel te berechten, was de nieuwe Ameri kaanse president, Harry S. Truman. WASHINGTON (AP) Nicho ls Sjadrin, een onderzeeboot ommandant van de Sowjet irinè die in 1959 is uitgeweken Verenigde Staten,is 18 manden geleden in Wenen ver- 'enen. Sjardrin liep in 1959 'er omdat hij met een Poolse ouw wilde trouwen maar hier- roor geen toestemming kreeg. 3e Poolse ontkwam ook naar het Westen en de twee trouwden in de Verenigde Staten. Sjadrin ging in de V.S. spiona ge—werkzaamheden verrichten voor de Amerikaanse inlichtin gendienst. In 1966 werd hij be naderd door twee agenten van de geheime dienst, van de Sow jet—Unie, de KGB. Ze vroegen hem of hij spionagewerkzaam- heden wilde verrichten voor de KGB. Sjadrin lichtte de FBI maakte een „dubbel—agent" van hem. Hij voorzag de Sovjet agenten van valse informatie die hem door, zijn Amerikaanse werkgevers werd verstrekt Na dit negen jaar volgehouden te hebben verdween hij spoor loos na een ontmoeting met KG B—agenten in Wenen. Sjadrins vrouw schakelde de advocaat Richard Copaken in om te proberen hem vrij te krij gen. Copaken heeft jongstleden woensdag gezegd dat al twee Amerikaanse ministers van bui tenlandse zaken de zaak van de verdwijning met Sovjet-diplo maten hebben besproken en dat president Ford vorig jaar een brief over de kwestie Sjadrin aan Breznjev heeft gestuurd. Het Kremlin zegt van niets te weten, maar advocaat Copaken is er zeker van dat Sjadrin in de Sowjet—unie gevangen wordt gehouden. Hij hoopt dat Sjadrin kan worden uitgewis seld tegen een Sowjet—spion. Protesterende gondeliers De Venetiaanse gondeliers blokkeren het verkeer in een van de kanalen van Venetië uit protest tegen het toenemende verkeer van motor- en roeiboten. Dat hun hindert in de uit oefening van hun beroep. Gearresteerde Japanner was bij gijzeling in Den Haag STOCKHOLM De Japanner, die dinsdag in Stokholm werd gearresteerd in verband met ac ties die hadden moeten samen vallen met de daar plaatsvin dende bijeenkomst van de Opec, was betrokken bij de overval op de Franse ambassa de in Den Haag in december 1974. De Zweedse regering beraadt zich nog over wat met de man moet gebeuren. De politie wil dat hij wordt uitgewezen, vol gens haar is de man Takechi Takahashi, een leidende figuur van het Japanse Rode Leger, een verboden terreurorganisa tie. In Japanse kringen wordt ge zegd dat Takahashi 42 jaar oud is en een graad heeft in de Franse letterkunde. De Japanse politie kent hem als een theore ticus in stadsterreur. Een Ja panse deskundige op het gebied van terreurbestrijding zei dat, als Takahashi bij de zaak in Den Haag betrokken was hij dan een van de plannenmakers moet zijn geweest. Volgens de Zweedse politie was hij Zweden binnengekomen op een vals Indonesisch-Neder- lands paspoort. Hij zou naar dit land zijn gekomen om een net werk van terroristen op te bou-

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7