Kustzeilvereniging Wassenaar vormt gevaar voor badgasten Bewoners Jan Steenstraat boos over begraafplaats Wandelpad Schouwweg levert problemen op REDDINGSBRIGADE IN VERONTWAARDIGDE BRIEF Hooiberg Vlietweg afgebrand Begin '78 afbraak Van Leeuwenpark Vechtpartij met windbuks REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 15 JULI 1977 .PAGINA WASSENAAR Het bestuur van de Wassenaarse Reddings brigade (WRB) heeft in een brief aan de gemeenteraad be roep aangetekend tegen het be sluit van burgemeester en wet houders om de nieuwe Kust Zeilvereniging Wassenaar toe stemming te verlenen vaartui gen op het strand te hebben en daarmee een andere vorm van watersport te bedrijven dan zwemmen. De bezwaren van de Reddingsbrigade richten zich vooral tegen de voorwaarden waaronder de ontheffing is ver leend. Deze voorwaarden zijn te summier, aldus het WRB-be- stuur en voldoen daardoor niet aan de minimale eisen, die ge steld moeten worden in het be lang van de veiligheid van ba ders en zwemmers aan het Was senaarse strand. In de brief op poten wordt ge zegd, dat de WRB belangheb bende is omdat zij zich sinds jaren metterdaad heeft inge spannen van het Wassenaarse strand een veilig strand te ma ken. „Omdat de WRB er van uitgaat dat schorsing van de bestreden beschikking voor een jonge ver eniging een ongekende hardheid zou zijn", aldus de brief, „ziet de WRB er voorshands vanaf zich voor een dergelijke actie te wenden tot de voorzitter van de afdeling Rechtspraak van de Raad van State. Dit neemt ech ter niet weg dat, zo de tenuit voerlegging van de bestreden beschikking tot excessen zal lei- .den of anderszins de veiligheids situatie de WRB daartoe noopt, zij niet zal schromen zich alsnog tot genoemde voorzitter te wen den op grond van dan wel zeer duidelijk gebleken onevenredig nadeel bij de behartiging vari de belangen die zij sinds meer dan 45 jaar tot de hare heeft ge maakt", aldus het beroepschrift. Overigens blijkt het WRB-be- stuur toch niet geheel op de hoogte te zijn van de te volgen beroepsprocedure. Een beroep bij de raad is namelijk in dit geval voor tierden niet mogelijk. En ook het dreigement van een beroep bij de Raad van State is een loos dreigement Op grond van de wet AROB had een be zwaarschrift bij het college van burgemeester en wethouders moeten worden ingediend. Zou dat bezwaarschrift zijn verwor pen, dan pas zou beroep op de Raad van State mogelijk zijn geweest. Wat zijn nu volgens de WRB de ontbrekende voorwaarden in de aan de kustzeilvereniging ver leende ontheffing? In de eerste plaats moet geregeld worden, op welke plaatsen de kustzeilver eniging van wal mag steken en landen. Op het nu daarvoor ge bruikte terrein moeten volg de brigade de belangen van creanten op het strand prev ren. Dat houdt in, dat alleen het strandgedeelte als landi plaats gebruik gemaakt i worden voor zover het aan van het publiek zich daart« redelijkerwijze niet verzet. 1 der zou bepaald moeten woi dat ten minste 100 meter ten de baders" gevaren n worden en dat vaartuigen de WRB te allen tijde voorr dienen te hebben op de b van de kustzeilvereniging. der mag de taakvervulling de reddingsbrigade, die in 1 mate afhankelijk is van vis waarnemingen, nimmer ben lijkt of verzwaard worden c hinder ten gevolge van zeiler andere obstakels. Ten sl moet de eis gesteld worden, dus de brigade, -dat de kusb vereniging te allen tijde en J der risico van vergissingen" dedeling kan doen van het i tal boten dat op zee is, w< boten dat zijn, welke perso aan boord zijn en wat de stemming is. HAZERSWOUDENAREN: DEPRIMEREND EN WAARDEVERMINDERING" WASSENAAR In de eerstvolgende vergadering van het Verkeers- en Welzijnsoverleg willen bur gemeester en wethouders het probleem aan de orde stellen van het wandelpad langs de Schouw weg, tussen Rust en Vreugdlaan en Nachtegaal laan. Met name de bejaarde bewoners van het Wavopark en het Johannahuis ondervinden pro blemen als zij te voet naar de Papegaaien laan (bushalte) willen gaan. Er ligt namelijk wel een wandelpad, maar dat is voor bejaarden vrijwel onbegaanbaar omdat het verhard is met keischel pen en derhalve niet geheel vlak is. Er zijn verschillende mogelijkheden. Een eerste is het huidige fietspad, dat langs het Wavopark en het Joh.annahuis loopt bestemmen tot voetpad. De fietsers moeten dan gebruik maken van de rijbaan en uit een oogpunt van verkeersveiligheid kunnen daar bezwaren tegen gemaakt worden hoewel die situatie zich ook op andere delen van de Schouw weg voordoet Een voordeel van het laten verval len van het fietspad is dat het bestaande geasfal- 1 teerde pad kan worden versmald hetgeen bete- kent: minder asfalt langs de bomenrij en dus een milieuverbetering voor het bomenbestand. Een tweede mogelijkheid is de voetgangers door het bos laten wandelen, maar een dergelijk i zou een nogal slingerend tracé krijgen en zou i niet alleen van een goede verharding doch i van een adequate verlichting voorzien moe worden. Bovendien voorziet de directie van (twee bejaarden)instellingen dat de bejaarden c ondanks van de rijweg gebruik zullen gaan mak vooral na het invallen van de duisternis. D oplossing zou dus in feite slechts onnodige kos vergen. Als derde oplossing noemen burgemees en wethouders het verbreden van de rijweg en beschikbaar komende extra ruimte bestemn voor voetgangers. Een nadeel vindt het college i het verharde oppervak vergroot wordt, terwijl weg ook visueel verbreed wordt Tenslotte is het nog mogelijk het bestaande vc pad van een behoorlijke verharding te voorzii In de eerste plaats zou daardoor afgeweken w den van het bestaande ruiterpadenplan, waa het bestaande voetpad een rui terslag zou word Kiest men toch voor deze oplossing dan denh burgemeester en wethouders aan een tegelverh ding. Geen van de vier genoemde oplossingen achl burgemeester en wethouders echter ideaal. Steenstraat gaan werken, en kunnen de funderingen van onze woningen worden aange tast met alle gevolgen van dien," vrezen de betrokken be woners. Hun tweede bezwaar geldt de sterk afnemende af stand tussen de bebouwing en het nieuw aan te leggen deel van de begraafplaats. Ten aanzien van dat laatste be zwaar stellen burgemeester en wethouders van Hazerswoude evenwel dat de afstand nog altijd ruim vijftig meter zal bedragen, volgens hen ruim voldoende. De vrees dat ook de uitbreidingsgedeelten zul len worden opgehoogd achten de gemeentebestuurders onge grond. „Het is in het geheel niet de bedoeling de bijkomen de grond op te hogen. Dat is financieel onaantrekkelijk. Het is per saldo goedkoper om in één laag te begraven, dat eerst ophogen om dan in twee lagen te kunnen begraven," al dus het Hazerswoudse college Deze antwoorden van het col lege stelde de bewoners van de Jan Steenstraat evenmin ge rust Zij willen meer garanties omtrent de plaats waar de te bouwen aula zal verrijzen. „Geen gezellig gezicht om te genaan te kijken," stelden de bewoners. „Dat begrijpen we en daar zullen we in de toe komst ook rekening mee hou den." diende het college de ontevreden bewoners van re pliek en haalde de mogelijke aanleg van een groenvoorzie ning rond de te bouwen aula maar weer eens van stal. Maar de bewoners hadden weinig vertrouwen meer in de toezeg gingen van het college en maakten ook deze bezwaren bij G.S. bekend. Daar werden ze op voorhand al deels in het gelijk gesteld, want de Provin ciaal Planologische Commissie was met de bewoners van me ning dat voor de aanleg al duidelijkheid moest bestaan over de plaats van de te bou wen aula. Ook over de door het college „veilig" genoemde afstand van vijftig meter tus sen bebouwing en begraaf plaats hebben G.S. hun twij fels, hoewel zij ervan door drongen zijn dat uitbreiding van de begraafplaats dringend gewenst is. Over de uitvoering van de gemeentelijke plannen zal evenwel op 1 september nog druk gestreden moeten wor den. De bewoners van de Jan Steenstraat zien de op handen zijnde uitbreiding van de be graafplaats met lede ogen aan. En misschien ook wel terecht. Brandweerlieden bestrijden het vuur in de hooiberg. Ook brand in bar Pieterskerkchoorsteeg (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Voor 120.000 gulden schade is gistermiddag aange richt door een felle brand in een hooiberg van een boerderij aan de Leidse Vlietweg. De brand ontstond om half drie j doordat een tractor met een I hete uitlaat tegen de hooiberg stond. De brandweer was het vuur snel meester en kon uit breiding verhinderen. De nog smeulende balen hooi werden op het weiland achter de boer derij gedeponeerd. De Leidse brandweer ontving gisteren diverse meldingen van hooibroei bij andere boerderijen in het Leidse gebied. Door tijdig ingrijpen kon brand telkens worden voorkomen. Voor ruim 60.000 gulden schade is vannacht aangericht bij een felle uitslaande brand in een voormalige bar aan de Pieters kerkchoorsteeg in Leiden. De brand werd gemeld om half drie. Het vuur was ontstaan door het afbranden van verf. De werklieden hadden de veilig heidsvoorschriften niet voldoen de nageleefd. Het vuur werd bestreden met vijf stralen. Het I pand, waar verbouwingen plaatsvinden, liep zware schade op. LEIDERDORP De Leiderdorpse wethouder Drenth heeft gister middag tijdens een hoorzitting voor de bewoners van het Van Leeuwenpark bekend gemaakt dat het de bedoeling is januari volgend jaar een begin te mah«i met de fabraak van de huidige woningen in dit deel van de gemeente. Die afbraak zou aldus de wethouder, moeten geschieden in twee opeenvolgende fasen. Het eerste blok nieuwbouw zou dan aldus wethouder Drenth medio 1979 kunnen worden opgeleverd. Hoe de nieuwbouw er nu uit zal gaan zien is nog steeds niet bekend. De nieuwbouwplannen verkeren wat dat betreft in een zeer pril stadium. Ook omtrent de financiële consequenties voor de bewo ners kon de gemeente tijdens de gistermiddag belegde hoorzitting nog maar weinig melden. Vast staat dat op korte termijn de betrokken bewoners een schrijven zullen ontvangen waarin de financiële zaken duidelijk op een rijtje zullen worden gezet Gratis parkeren met deel 3 NOORDWIJK - Op het VW-kantoor aan de Grent maakt men soms grappige dingen mee. Zo verscheen dezer dagen een Duitse gast aan de balie, die kwam vra gen of hij ook zo'n wit kaart je (deel 3 van het kenteken bewijs) op de voorruit van zijn auto kon krijgen. De man meende dat hij dan, net als de mensen, die er wel een hadden, overal gratis zou kunnen parkeren. Een andere buitenlander wil de weten of hij de Keuken hof nog kon bezoeken, ter wijl een ander informeerde of hij op het strand een kof fietafel mocht organiseren. Een bloemlezing uit andere vragen: Mijn gast heeft zijp matras bevuild. Wat mag ik daarvoor als schadevergoe ding rekenen Hoe moet ik poststukken adresseren voor alle militaire eenheden in Ne derland? LEIDEN Een windbuks is j gisteravond de aanleiding ge- j weest van een vechtpartij in het Plantsoen. Een 22-jarige jongeman uit Ha- j zerswoude stond met een kennis 1 in een tuin van een woning aan het Plantsoen een windbuks te proberen toen drie mannen pas- I seerden. De Hazerswoudenaar maakte een opmerking tegen de j drie mannen en kreeg als ant- j woord enkele stompen tegen de neus. Hij sloeg er toen met de i windbuks op los en raakte daar bij het hoofd van zijn aanvaller. Hierop ontstond een fikse vecht partij waarbij alle vijf aanwezi gen betrokken raakten. Nadat de politie de vechtenden had gescheiden, bleek dat niemand ernstige verwondingen had op gelopen. De mannen werden meegenomen naar het bureau. In regio Lisse en Alphen Lichte stijging i werkloosheid LISSE/ALPHEN - De werk- loosheid in de Lissese en Alp- hense regio is de afgelopen j maand toegenomen. De geringe i stijging is met name toe te j schrijven aan de stroom school- j verlaters die zich vorige maand bij het arbeidsbureau liet in schrijven. Dat had tot gevolg dat juist in j de groep jeugdwerkloosheid de cijfers verhoudingsgewijs ster ker opliepen dan in de andere J categorieën. De vraag naar jon- gere arbeidskrachten nam be duidend af. Ook deze ontwikke ling kan op rekening van de schoolverlaters worden geschre ven, daar een deel van hen bui ten het arbeidsbureau om bij bedrijven in de betreffende re- gio aan de slag trachtte te ko- De woning van de familie Nuijen met het plantsoen dat zou verdwijnen. HAZERSWOUDE-DORP Het voorstel van het Hazers woudse college van burge meester en wethouders om de toegangsweg naar de begraaf plaats niet langer via de pro vinciale weg 22, maar via de Jan Steenstraat te laten lo pen, is bij een groot aantal bewoners van deze straat in het verkeerde keelgat gescho ten. Het college kwam met haar voorstel omdat de door gaans traag rijdende begrafe nisstoeten de verkeersveilig heid op de provinciale weg danig in gevaar brachten. De inmiddels eveneens door de raad goedgekeurde voorgeno men uitbreiding van de be graafplaats (deze moet ruim driemaal zo groot worden), zou de verkeersonveilige si tuatie op de provinciale weg zodanig doen toenemen waar op bet gemeentebestuur be sloot een alternatieve route voor de rouwstoet te zoeken. Daartoe zou een deel van het plantsoen langs de woningen aan Jan Steenstraat moeten worden geofferd aan de toe gangsweg naar de begraaf plaats in Hazerswoude-dorp. De bewoners van de Jan Steenstraat wensten zich ook na goedkeuring van deze plan nen door de raad, niet bij de voorgenomen wegaanleg neer te leggen. Zij tekenden onder aanvoering van het echtpaar Nuijen protest aan bij Gede puteerde Staten. Daar zullen zij 1 september hun bezwaren mondeling mogen toelichten. Dat de reclamanten echter niet veel kans zullen hebben de plannenmakerij van de ge meente de grond in te boren, moge blijken uit het advies van de Provinciale Planologi sche Commissie aan G.S., om de bezwaren van de Jan S teens traatbewoners onge grond te verklaren. Deprimerend Het echtpaar Nuijen zit er voorlopig behoorlijk mee in de maag. De bejaarde echtelieden zitten welhaast dag en nacht thuis en vrezen dat de mogelij ke aanleg van een weg van en naar de begraafplaats een ui terst deprimerende uitwerking op het wonen in de Jan Steen straat zal hebben. De woning verkopen biedt ook geen op lossing meer. „Want," ver klaart de 64-jarige Koos Nuij en, „als die weg er komt ver mindert de waarde van het huis zo sterk dat ik erop zou moeten toeleggen." Het gemeentebestuur van Ha zerswoude is evenwel van me ning dat het allemaal zo'n vaart niet zal lopen. Bij monde van gemeentesecretaris Veria- re laat zij weten dat het grote ongenoegen van de Jan Steen- straatbewoners slechts van korte duur zal zijn. „Dan zal de groenvoorziening die wij tussen de woningen en de aan te leggen weg willen realiseren voldoende ruimte bieden om die deprimerende uitwerking van de voorbijrijdende begra fenisstoeten weg te nemen. Bo vendien komt de weg nog al tijd op zo'n 17 meter afstand van de woningen te lopen. Het valt dus allemaal echt wel mee," aldus gemeentesecreta ris Verlare. Het alternatief dat de bewo ners van de Jan Steenstraat aandroegen om met behulp van verkeerslichtinstallaties een einde te maken aan de gevaarlijke situatie op de pro vinciale weg 22, werd door de gemeente als zijnde onprak tisch weggewimpeld. Ook daarin weet zij zich verzekerd van de steun van Gedeputeer de Staten. Uitbreiding Meer kans maken de bewo ners met hun bezwaren tegen de uitbreiding van de begraaf plaats. Deze moet vanwege de opheffing van bestaande be graafplaatsen elders in de ge meente met ongeveer 2 hecta ren groeien. Die uitbreiding zal in zuidelijke en westelijke richting moeten geschieden. Voor wat betreft de zuidelijke uitbreiding bestaan nauwelijks bezwaren. De uitbreiding in westelijke richting ontmoet heel wat' meer verzet van de zijde van de Jan Steenstraat- bewoners. Zij vrezen dat dit een ophoging van dat deel tot op het niveau van de bestaan de begraafplaats zal beteke nen. „Daardoor zal de onder grond ter plaatse maar ook onder de woningen in de Jan De huidige ingang van de begraafplaats aan de provincialeweg 22 - In Hoogmade Oud-politieman H. J. Hoogeboom overleden HOOGMADE Eergisteren overleed in zijn geboorteplaats Hoogmade op 88-jarige leeftijd oud-opperwachtmeester H. J. Hoogeboom. De heer Hooge boom was van 1919 tot 1950 politiefunctionaris in de ge meente Woubrugge, waaronder ook Hoogmade ressorteert. Hoogeboom van wie de plaatse lijke geschiedschrijvers ooit eens schreven dat hij gevreesd was bij de wetsovertreder, maar geadoreerd werd door de goed willende burger, begon in 1919 als gemeenteveldwachter. Later maakte hij deel uit van het inge stelde rijkspolitiekorps. Daar wist hij in de loop der jaren op te klimmen tot opperwacht meester. Bij zijn pensionering op 1 april 1950 werd hem door I de toenmalige burgemeester i Van Wageningen de ere-medail- j le in zilver verbonden aan de j Orde van Oranje-Nassau opge- i speld. Maar ook nadat de oud- I politieman van het actieve leven afscheid had genomen, werd hij nog regelmatig gesignaleerd met de pet die hij zovele jaren uit hoofde van zijn functie had ge dragen (zie foto). j I

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4