Landgoed De Pan van Persijn: Toer-Tip-20 Tulpenoogst valt tegen Evenementen-agenda Succes voor dames Alkemade Vak '77 Ze zijn er weer, die lange sohoolvakantles. De laat ste hand wordt gelegd aan de voorbereiding van de vakantiereis naar het bui tenland of die paar weken rust In eigen land. De kin deren hebben zo'n zes weken vrij van school. Het Is voor hen soms moelll|k volop ontspanning te vin den. Elke dag zwemmen, fietsen of het deelnemen aan georganiseerde va kantiebezigheden zijn nu eenmaal ook niet alles. Vandaar dat veel oudera er met de kinderen op uit trekken, het liefst naar at tracties in de directe om geving. De Leldse Courant biedt daarbij wat hulp. Verslaggever Plet van Dam en fotograaf Theo Ringers bezochten een tiental pleisterplaatsen waar een gezin met kinde ren zich een dag naar har telust kan amuseren. Gastvrij Hoorn Hoorn is een dynamische cen trumstad gelegen aan het schilderachtige IJsselmeer. De stad fungeert als centrum voor het gebied oostelijk West- Friesland en is gemakkelijk te bereiken per boot, auto of trein. De verscheidenheid van branches maakt van Hoorn één winkelcentrum, terwijl de schoonheid van monumentale gevels zorgt voor de sfeer en gezelligheid, die zo vaak ont breken bij het hedendaagse winkelen. Buiten het eigenlijke winkelgebeuren in het cen trum van de stad, zijn de mo numentale gevels zeer1 groot in aantal. De laatste jaren zijn bovendien door ingrijpende restauraties veel panden her steld., waardoor de glorie van het verleden weer volledig tot zijn recht komt. Het meest sprekend voorbeeld is wel de Veermanskade: in oorspronkelijke stijl gerestau- t reerde panden, die aaneenge sloten een straatgevelwand vormen met een unieke aan blik. Statige koopmanshuizen en middeleeuwse pakhuizen vormen een waardige entoura ge voor een jachthaven in deze tijd. Een apart bezoek waard is zeer zeker het Westfries Mu seum, gevestigd in een der fraaiste gebouwen van Hoorn, het in 1632 gebouwde „Staten college". Het museum, gele gen aan het meest Oudhol landse plein van Nederland, de Roodesteen, is zowel histo risch museum van Hoorn als regionaal museum voor het ge hele gebied West Friesland. In het Prentenkabinet en in de nabijgelegen expositieruimte de Boterhal (St. Jans Gasthuis 1563) aan het Kerkplein wor den regelmatig tentoonstellin gen gehouden. Elke dag publiceren wij in de rubriek Vak '77 een aantal toeristische tips voor de le zers, die graag eens een dagje buiten de regio Leiden willen vertoeven en bereid zijn daar voor een paar uurtjes in hun trouwe vierwieler door te brengen. Vandaag tip 3 en 4 van onze Toer-Tip-20. Onder het motto Hoorn-Zien biedt Hoorn de bezoeker tij dens denmaanden juli en au gustus een aantal attractieve evenementen gebaseerd op traditie en folklore. Genoemd kan worden de Oudhollandse markt op de woensdag van 09.00 tot 17.00 uur. Bovendien is uit oogpunt van hedendaags toeristisch amuse ment de museumlij n Hoorn- Medemblik, waarop de Tram weg Stichting gedurende het seizoen op zaterdagen, zonda gen en marktwoensdagen stoomtram-ritten organiseert, zeer aantrekkelijk. De Zaanse Schans De Zaanse Schans is een dorp je van 17de- en 18de eeuwse groene houten huizen en mo lens langs de Zaan tegenover Zaandijk. Het historisch ge construeerde dorpje met zijn smalle straatjes, winkeltjes, slootjes met bruggetjes en tuintjes bezit een prentenkabi net en een klokkenmuseum. Verder, kan men er stijlka mers, molens en een klompen makerij bezichtigen of een rondvaart maken door dit pit toreske plaatsje. Verder inlich tingen bij het plaatselijke WV-kantoor. Tel. 075-162221; 075-173237. Donderdag 14 juli Katwijk aan Zee: Beiaardbespeling. Toren van de Oude Kerk in Katwijk aan Zee. Van 19.45 tot 20.45 uur. Beiaardier de heer De Harder. Katwijk aan Zee: Zweminstuif van 10.00-12.00 uur en van 14.00-16.00 uur. Binnenbad van Miereweide aan de Piet Heinlaan in Katwijk aan Zee. Katwijk aan Zee: Mini-basketbaltoernooi, georgani seerd door de basketbalvereniging Grasshoppers. Plaats: Andreasplein. Van 19.00-20.00 uur voor kin deren van 8 tot 12 jaar en van 20.00-2i.00 uur voor junioren van 14 tot 17 jaar. Katwijk aan Zee: Toeristenmarkt. Van 14.00 tot 21.00 uur. Vandaag staat de markt in het teken van oude ambachten. Noordwijk: Strandloop over 4 en 8 kilometer, georganiseerd door Haak-Novo. Start bij strandpo- litiepost. Aanvang: 19.30 uur. TAP/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 13 JULI 1977 PAGINA 5 EEN DAGJE ZONNEN EN PICKNICKEN VOOR VIJFTIG CENTEN Sportief ingestelde dagtoeristen kunnen hun conditie weer wat opvijzelen op de trimbaan. ook voor schoolkinderen uit Rotterdam, Den Haag en Amsterdam is de Pan een geliefd vakantie-oord. Vanaf het landgoed heeft de bezoeker vrije toegang tot de Katwijkse en Was- senaarse duinen. Wie er een stevige wandeling voor over heeft, bereikt in drie kwartier lopen het strand aan de Wassenaarse slag of aan de zuid-boule vard van Katwijk aan Zee. Voordelig De Pan van Persijn is ongetwijfeld het meest voordelige vakantie-oord in de omgeving van Leiden. Voor een dag toeven in een bosrijke omgeving betaalt de bezoeker slechts 50 centen, terwijl een heel gezin voor het gereduceerde tarief van één gulden toegang heeft tot de Pan van Persijn. Een jaarkaart kost slechts 10 gulden. De Pan van Persijn is iedere dag geopend van zonsopgang tot zonsondergang. De kassa bij de ingang aan de Wassenaarseweg gaat echter pas om acht uur 's morgens open. Vroege vogels moeten dan hun kaartje kopen via een kaartjesauto maat. Iedereen heeft uiteraard het recht om in de vroege uren de kaartenauto- maat te negeren, maar bij fraude slin gert boswachter Van Rijn de clandestie ne recreant wel op de bon. „De mensen bevinden zich dan op verboden terrein. Wij controleren soms wel degelijk of de mensen een kaartje gekocht hebben". Vanaf het centraal station in Leiden is de Pan van Persijn te bereiken met lijndienst 41 van de NZH. De buspassa giers moeten echter wel bij het raadhuis in Katwijk overstappen op bus 90. Be zoekers uit de Bollenstreek worden met bus 90 vlak voor de ingang afgezet. Voor de automobilisten is een gratis maar kleine parkeergelegenheid aange legd. In ruil voor de lage toegangsprijs moe ten de bezoekers zich wel aan enkele „huisregels" houden. Uit vrees dat de Pan van Persijn een soort camping wordt en om te voorkomen dat de grasmat beschadigd wordt heeft de ge meente Katwijk als eigenaar van het recreatiepark het verboden om tenten op te slaan. Voor honden blijven de toegangshekken van de Pan van Persijn gesloten. „We willen proberen de natuur een beetje in tact te houden en honden hebben al genoeg pauwen en kalkoenen doodgebeten", zegt boswachter Van Rijn. Midden tussen de bomen staat het thee huis Panbos. Trimmers, wandelaars en dagrecreanten kunnen hier hun dorst lessen en hun honger stillen. Voor onge veer vier gulden kan men in theehuis Panbos al een eenvoudige maaltijd nut tigen. De gemeente Katwijk heeft voorlopig geen plannen om de Pan van Persijn uit te breiden dan wel veranderingen er in aan te brengen. „De mensen schij nen zich hier best te vermaken, dus waarom zouden wij het landgoed gaan veranderen", zegt boswachter Van Rijn. De schitterende eendenvijver midden in het bos van het landgoed De Pan van Persijn. i vermakelijkheidsattracties. Voor de meer sportieve recreanten is aan het begin van het landgoed een trimbaan aangelegd. Vooral tegen het einde van de vakantieperiode en in de herfst biedt het uitgestippelde parcours de sportmensen voldoende mogelijkhe den om de conditie weer wat op te vijzelen. In de buurt van de trimbaan is verder een sportveld aangelegd. Deze zandvlakte biedt voetballiefhebbers uit stekende mogelijkheden om zich in sportief opzicht te vermaken. Speciaal voor de jongere kinderen zijn op het landgoed de Pan van Persijn twee speelveldjes met eenvoudige speeltoe stellen, waaronder verschillende soor ten klimrekken, aangelegd. Naast een grote speelweide kent de Pan van Per sijn ook nog een contactweide, waar de kinderen kunnen spelen temidden van schapen, herten en geiten. Een kinder boerderij in notedop eigenlijk. Op hoogtijdagen brengen ongeveer 9000 mensen een bezoek aan de Pan van Persijn en dan is het vaak moeilijk om een rustig plekje te vinden om te zon nen of te picknicken. Op de meer zonni ge dagen, wanneer het strandleven bij de meeste toeristen de voorkeur ver dient, is het echter heerlijk toeven in de lommerrijke omgeving van het land goed de Pan van Persijn. Dan kan men een uur door de bossen dwalen zonder een mede-recreant tegen te komen. De meeste bezoekers van de Pan van Per sijn komen uit de regio Leiden, maar Bijna onttrokken aan het zicht van de voorbijrazende automobilist ligt hal verwege de Wassenaarseweg tussen Katwijk aan Zee en Wassenaar het landgoed de Pan van Persijn. Jaarlijks vertoeven meer dan 250.000 dagtoeris ten op dit voormalige buitenverblijf van de Wassenaarse baron Persijn. Waar in vroeger dagen frivole freules met een parasolletje over de schouder flaneerden over de talrijke bospaadjes en waar de upper-ten van de Wasse naarse adel zich onledig hield met de jacht op fazanten en ander gevogelte, daar liggeh heden ten dage vakantie gangers en dagrecreanten te zonnen op de grote speelweiden. Anders dan de naam zou doen ver moedden is het vroegere buitenverblijf van baron Persijn geen „pan van ver maak". Kermisattracties, pretparken en de typische toeristische attracties ont breken op het landgoed de Pan van Persijn. Toen de gemeente Katwijk het 43 hectare grote bosgebied in 1956 aan kocht, bestempelde zij het tot recreatie park-puur natuur. Dit grote bos- en duingebied op luttele kilometers af stand van het drukke stadsleven ademt dan ook slechts pure eenvoud uit. De bezoekers van het landgoed de Pan van Persijn zullen zich daarom ook op een zeer eenvoudige wijze moeten verma ken. Kinderen en ouders zullen hun fantasie de vrije loop moeten laten. Hun wordt niet de helpende hand gereikt met kant en klare speelattributen of LISSE De tulpenoogst kan het best gorden gekwalificeerd als „gewoontjes". Een maand geleden werd daar nog wel an ders over gedacht. Toen was men van mening dat er een behoorlijk tulpengewas zou kunnen worden gerooid. Nu de rooiwerkzaamheden een eind zijn gevorderd en er wat meer overzicht komt, blijkt dat de nodige partijen tulpen gewoon tegenvallen en de verkochte aantallen niet geleverd kunnen worden. Dit verschijnsel mani festeert zich ook bij de Darwin- hybriden. Dat alles kon wel eens mede een gevolg zijn van de grote aantallen tienen die vorig jaar zijn verkocht Tot deze conclusie kwam de heer C. Seegers, een der directeuren van de Coöp. Ned. Bloembollen- centrale te Lisse, toen hij gis termiddag de eerste bloembol lenveiling van dit seizoen van start liet gaan. Ook de narcissenoogst belooft met al te best te worden. Bij dit artikel spitst de vraag zich voor al toe op de cultivar Golden Harvest. De voor de preparatie gerooide hyacinten geven over het geheel een goeds opbrengst te zien, al constateert men soms een wat sterke krimp na het drogen. Over de gehele linie ge nomen laat de bloembollen- markt weer een veel levendiger beeld zien, terwijl voor enkele cultivars de prijzen een stijgen de tendens vertonen. Met betrekking tot het afgelo pen jaar merkte de heer Seegers op, dat het voor de CNB een goed jaar is geweest. De integra tie van de medewerkers in beide vestigingen is goed verlopen. De omzet is na de fusie de CNB is een combinatie van de veiling HBG te Lisse en de bloembol lenveiling West-Friesland te Bo- venkarspel sterk omhoog ge gaan. Er is voor een record bedrag van 240.000.000.- om gezet. Dat is aanzienlijk meer dan vroeger bij beide veilingen separaat de omzet was. De inkopers konden plaats ne men in geheel nieuwe zetels. Nu niet meer vier maar twee op een rij. Het interieur van de veiling zaal is fors veranderd en gemo derniseerd. In totaal kunnen 120 inkopers er een plaats vinden metdaarnaast nog een aantal stoelen-oude-stijl voor bezoekers en belangstellenden. Het geroep, het maken van gebaren en het opsteken van vingers om aan te geven hoeveel mand men wil hebben, behoort nu ook tot het verleden. De banken zijn voor zien van een microfoontje waar mee de koper direct kan com municeren met de veilingmees ter. In de CNB-vestiging Bovenkar- spel wordt op grote schaal aan preparatie en programmering van bloembollen gedaan. Dat men op dat gebied tot huzaren stukjes in staat is, bewezen twee grote vazen vol bloeiende tul pen, nl. de rode Oxford en de gele sport met Golden Oxford in prima conditie. De heer Se- gers gaf de chef van de prepara tie-afdeling, de heer Lou Kraak man, hiervoor terecht een. com pliment. Na de gebruikelijke kop koffie en de al even gebruikelijke si gaar te hebben aangeboden, kon rde eerste veiling beginnen. Het aanbod was niet groot, maar dat De bloemenveiling in Lisse; in de komende weken verbaasde niemand. Twaalven van Apeldoorn vonden kopers voor 7.-, maar dit was geen topwaliteit. Voor beste twaalven van Apeldoorn van de klei maakt men nu weer 8,50. Wel ifen bewijs dat de raap links en rechts inderdaad niet mee blijkt TENNISTOERNOOI IN OUDE WETERING te vallen. Voor twaalven van Cassini werd 10.- betaald en voor elven 9,55. Vandaag gaat de veilingklok in Bovenkarspel ook weer draaien en donderdag begint de klok zijn rondedans bij de Hobaho, de andere Lissense veiling. OUDE WETERING Bij de dames enkel D van het open C en D-tennistoernooi in Oude Wetering was het gisteren op de derde toernooidag een echt Alkemadedagje. Alle dames van de organiserende vereniging wonnen hun partijen, hoewel de als tweede geplaatste Trudy van Gaaien er wel drie uur in de hitte voor moest strijden tegen J. v.d. Bas: 46, 7—6 en &-3. De Alkemadese Ria Troost won duidelijk van Annet Rietdijk met 6—1 en 6—2. Henny Paauw was conditioneel de beste in haar partij waardoor ze met name de derde set duidelijk won: 4—6, 7—6 en 6—0. Lieneke de Koning gaf Gerda Anker weinig kans en zij won dan ook met 6—2 en 7—6. In het heren enkel C speelde Jan van Veen zijn traditionele driesetters, ditmaal tegen Koos Kuyt uit Hazerswoude. Jan die moeilijk in zijn wedstrij dritme komt, speelde vooral in de derde set sterk: 36, 76 en 6—3. Piet van der Berg speelde een verdienstelijke partij tegen J. Nijhoff. Hij verloor echter met 6—1 4—6 en 6—2. Bij de dames C behaalde M. Barth tegen T. Tönjann een fraaie winst na de eerste set geen bal goed geslagen te hebben: 0—6,6—1 en 64. Bij" de heren D moest de als tweede^geplaatste J. Paardekoper van de Munnik zijn meerdere erkennen in de zeer solide spelende Miro Hraba. Miro leerde diverse trucjes in Tjechoslowakije en daar maakte hij nu in Oude Wetering furore mee. J. Meyer won van George Koot met 64 en 6—1. Bert Regoor versloeg Sabe v.d. Mark met de duidelijke cijfers 64 en 6—1. Willem Rietdijk moest alles uit de kast halen om J. van Amstel te verslaan: 63, 57 en 63. J. v. Maren won zeer moeizaam van de zich kranig werende C. Buis: 2—6, 6—7, 6—2. Pieter Rietdijk verloor na een knappe partij tennis van E. Staal: 7—6, en 6^—4. Vuurwerk was te zien in het herendubbel C tussen Harry en Jan van Veen tegen Jan Struik en Koos Kuit De als tweede geplaatste gebroeders Van Veen wonnen moeizaam van het geweld uit Ha zerswoude: 36, 7—6 en 63. Ook de wedstrijdlei ding moest gisteren in het veld verschijnen: Willen Renee won met Iet Kengen in het gemengd dubbel C van Miek de Groot en Joop Veerman: 5—7, 6—2, 6—1. Anne van Bostelen speelde met bondsgedele- geerde J. Jansen een goede partij maar ze moesten buigen voor het duo Beker/Zwart: 7—5, 1—6 en 7—5. Jan van Gaaien en Jos Renee wonnen in een regelmatige partij van A. v. Eynatten en B. Oud> hoorn met 6—4 en 6—1.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5