'.Ze hebben mijn oogst afgenomen' f Bedrijfsleven nauwer [betrekken bij plannen [voor stadsvernieuwing Werkloosheid in Leiden gestegen Barcelonabeloning voor jonge Leidse waterpolo-ers VEEBOER UITTENBOOGAARD EIST SCHADEVERGOEDING VAN GEMEENTE Iavalidenlift 8 LEIDEN - „Onder het mom van distelbestrij- Rt ding hebben ze het hooi van mijn land afge haald", zegt de ontstem de veehouder Th. Uitten- bogaard over een recente handelwijze van de ge meente. „600 balen hooi hebben ze op mijn land gemaaid, en dat is hooi waarvoor ik het land heb bemest", aldus de vee houder die een lijdzame glimlach op zijn door het buitenleven getekende gezicht laat verschijnen. Het stuk land waar de gemeente zich aan het hooi van heer Uit- I tenbogaard heeft vergrepen ligt in de Pesthuiswijk, aan de Ples- manlaan te Noorden van een I kanaaltje dat de naam Poelwa tering draagt. Het ligt dichtbij de boerderij van de veehouder, die aan de overkant van de Plesmanlaan aan de Lage Mors- weg 102 is gelegen. Hier en nog op meerdere stukken bij het kanaaltje aan de overkant laat i de heer Uittenbogaard zijn 21 [koeien en 71 schapen grazen, het overblijfsel van een vroeger veel omvangrijkere veestand. „De gemeente heeft natuurlijk het recht om over al het land te beschikken als ze wil. Ik en mijn vader hebben indertijd de gemeente de pachtovereen komst voor 240.000 gulden laten afkopen en formeel gezien heb ik geen enkel recht, maar mij werd toegestaan om de boerde rij en het land zolang in gebruik te houden. Het is echter wel willekeur om het hooi van een door mij bemest stuk land af te halen", vindt de heer Uittenbo- om zo laat in het jaar nog dis tels te gaan bestrijden, en om dat verdelgingsmiddelen te duur verwijderen ze gewoon mijn hooi; ze nemen me doelbewust mijn oogst af', aldus de heer Uittenbogaard. Zelf mag de heer Uitenbogaard niets aan het land doen, omdat dat weer een pachtverhouding schept en dat heeft de gemeente in 1968 juist afgekocht. „Ik mag dus niet aan distelbestrijding doen of sloten uitruimen of iets van dien aard", aldus de heer Uittenbogaard. Zijn grieven richten zich niet alleen tegen de gemeente, maar ook tegen de loonwerker die tijdelijk voor de gemeente werkt en die hij goed kent. „Ik ben al eerder hooi kwijtgeraakt toen die loonwer ker een paar jaar geleden aan het maaien was. Hij heeft me toen 200 ton beloofd maar daar heb ik nooit iets van gezien. Volgens mij speelt die loonwer ker een spelletje met mij en de gemeente", vindt veehouder Uit- Het land aan de Plesmanlaan, waar de gemeente 600 balen hooi maaide. Vee gemaaid ontstonden tevens wat tien dagen. Toen ze vrijdag bij moeilijkheden met het vee dat me kwamen om me te berichten Met de distelbestrijding die de op het land graasde. „Het vee dat het vee eraf zou moeten heb gemeente op de ongeveer 7 hec- moet van het land af zolang het ik daarin toegestemd en een tare grond toepast waarvoor het gemaaide hooi erop ligt te dro- loonwerker heeft het toen inder- hooi afgelopen maandag werd gen, en dat duurt ongeveer veer- daad voor het maaien eraf ge haald. Kennissen van me heb ben het vee ér echter alweer opgedreven", een handelwijze waar de veehouder, nu hij weet wat er met zijn oogst gebeurt, wel mee instemt. „Het is onzin Eis De heer Uittenbogaard, die zijn bedrijf (waar hij formeel gezien al uit had moeten zijn) de laat ste jaren ernstig moest inkrim pen en van melkvee op slacht vee moest overgaan laat het er nu echter niet bij zitten. Hij heeft al een advocatenkantoor in de arm genomen dat voor hem een eis tot schadevergoe ding bij het college van b. en w. heeft ingediend. In de eis beroept het advocatenkantoor zich op de „inbruik van de ge bruiksrechten" die de veehou der, hoewel hij geen pachter meer is, door het gebruiken van de grond gekregen heeft. Het Leidse Centraal Belastinggebouw aan bet Sta tionsplein 7 in Leiden beschikt thans ook over een lift die minder validen en ouden van dagen in staat zal stellen de diverse afdelingen in bet gebouw te bezoeken en bun belastingplicht te voldoen. De lift beeft een ingang naast bet bordes van bet gebouw en geeft aansluiting in de bal op de overige liften. In een bal voor de liftingang is bet via een microfoon moéelijk om de portier de nodige inlichtingen te vragen over boe men bijvoorbeeld een bepaalde afdeling kan bereiken Via een gesloten televisiecircuit zal de portier kun nen zien of eventueel nog verdere bulp nodig is bij bet binnenkomen van bet gebouw. Door de gemeente Leiden zijn buiten verder de nodige voorzieningen getroffen om bet de invalide gemakkelijk te maken, onder meer door de aanleg van een tweetal invaliden parkeerplaatsen en verlaging van de trottoirband tegenover de aangepaste lift. Bestuur Scylla De Leidse Tafel Tennis Vereniging Scylla heeft na wijziging de volgende samenstelling gekregen: voorzit ter: de heer J. A. W. A. van Leeuwen, Beestenmarkt 12 te Leiden; penningmeester; de heer J. Azier, Lupi- netuin 7 te Leiden; secretaris: mej. M. A. P. Zoetemelk, Burg. Nederburghlaan 6, Warmond; wedstrijdsecreta ris: De heer J. J. de Wekker, Corellistraat 3 in Leiden: trainer/coach: de heer T. Bakker, Mahlerstraat 40 in Leiden. Samson De beer dr. B. H. Samson, voorzitter van bet bestuur van „Het Diaconessenbuis" aan de Leids Houtlaan legt met ingang van september zijn functie neer. De beer Samson beeft ruim 25 jaar zitting in bet bestuur van de christelijke vereniging „Het Diaconessenbuis" gehad,. Hij is woonachtig te Alpben aan den Rijn. Als nieuwe voorzitter is de beer drs. J. H. C. f.aman uit Leiden benoemd. 5i LEIDEN Het bedrijfsleven moet nauwer betrok- heersende tekortsituatie aan ar ken worden bij stadsvernieuwingsactiviteiten. Thans is de situatie zo dat wonen de prioriteit bij stadsver- nieuwingsprojecten krijgt. De deelname van het in oudere stadswijken gevestigde bedrijfsleven beperkt zich tot het achteraf kennis mogen nemen van ge- 5' meentelijke plannen. Het stadsvernieuwingsproces dient een integraal karakter te hebben. In de plannen >v zou behalve voor de woonfunctie ook aandacht moe ten zijn voor de bedrijfsfunctie in oudere stadswij ken met de beperkende voorwaarden, zoals geen grootschalige en hinderlijke bedrijven. het verplaatsen van bedrijven. De open ruimten in de binnen steden zouden niet alleen voor woningbouw moeten worden be nut maar ook voor vestiging van de uit de stadsvernieuwingsge bieden te verplaatsen bedrijven. De Kamers van Koophandel stellen het te betreuren dat het beleid van de provincie erop is gericht op het terugdringen van de woon-werkrelaties van Zuid- Holland-Oost met Zuid-Holland- West en andere stedelijke gebie den in West-Nederland. Hier door wordt de toch al te geringe mobiliteit op de arbeidsmarkt verder verkleind. De Kamers stellen een groot vraagteken achter de haalbaarheid van het creëren van 10.000 arbeidsplaat sen extra in Zuid-Holland-Oost Dit in verband met de overal Een en ander wordt gesteld in een commentaar dat de Kamers van Koophandel en Fabrieken voor Delft e.o., Dordrecht e.o., |J Gouda e.o., 's-Gravenhage en 3 Rijnland hebben uitgebracht op ,e de voorontwerpen van de iel streekplannen Zuid-Holland- oi West en Zuid-Holland-Oost van de provincie. Ten aanzifen van het vergemakkelijken van ver plaatsing van bedrijven uit de oudere stadswijken zou een uni forme grondpolitiek voor grote re gebieden moeten worden ge- Ivoerd. Het Creëren van regiona le bedrijfsterreinen aan de ran-: den van steden en agglomera- ties staan de Kamers van Koop handel voor. Maar er moet ook worden gedacht aan het benut- u ten van binnenstedelijke ont- y wikkelingsmogelijkheden voor Het economisch beleid zou er in de komende jaren op moeten zijn gericht om de functies van de verschillende gebieden te handhaven. De lange afstandmi gratie dient beteugeld te worden door te zorgen voor een zo geva rieerd mogelijk aanbod van ar beidsplaatsen. Gebleken is na melijk dat het vinden van werk maatgevend is voor bevolkings bewegingen. In dit verband stel len de Kamers dat uitmigratie van bedrijven thans op gemeen telijk niveau in het geheel niet of niet effectief wordt bestre den. Met name in Zuid-Holland- West worden weinig mogelijkhe den tot actieve aquisitie benut De Kamers kunnen in prin cipe instemmen met het in richten van regionale centra naast de vier hoofdcentra Delft, Den Haag, Leiden en Zoetermeer. Wel moet wor den gelet op de vereiste draagvakken en de vraag wat realisering van deze voorzieningen gaat beteke nen voor de verzorgende functies van toch al moeilijk bereikbare steden als Delft en Leiden. Niet eens zijn zij het met de in de voorontwerpen gebe zigde zinsnede dat „het ter tiair onderwijs met name in Den Haag aanwezig zal moe ten zijn". De Kamers wijzen er op dat Delft en Leiden op dit gebied reeds lang een belangrijke rol spelen, waar bij bijzonder goed kan wor den aangesloten. In hun commentaar op het voor ontwerp streekplan Zuid-Hol- land-Oost pleiten de Kamers on der meer voor een versterking van het werkgelegenheidniveau voorzieningen niveau van Alp hen aan den Rijn. Zij stellen dat een uitbreiding van Alphen niet echt bedreigend voor Leiden kan zijn. De overloop uit Zuid-Holland- West dient geconcentreerd in Alphen te worden opgevangen. De Kamers staan in deze achter de mening van het Alphense gemeentebestuur dat de bevol king moet uitgroeien tot een aantal van 90.000. De provincie maakt gewag van ten hoogste 55.000. De Kamers stellen het te betreuren dat een econo misch verband tussen Leiden en Alphen aan den Rijn telkens wordt ontkend. Zij achten de aanleg van rijksweg 11 bis dringend noodzake lijk voor de verdere ont wikkeling in het gehele gebied tussen Leiden en Alphen. Ook de verbete ring c.q. vervanging van de S.W. 7 wordt als zeer belangrijk ervaren voor dit gebied. LEIDEN De werkloosheid in het district van het arbeidsbureau Leiden is in juni toegenomen. Voor een belangrijk deel is de stijging toe te schrijven aan een toename van het aantal schoolverlaters, dat er niet in is geslaagd werk te vinden. Bij de manne lijke werkzoekenden nam het aantal toe met 71. Het aantal schoolverlaters liep op tot 77. Bij de vrouwen was er nog een grotere stijging van werkloosheid te constateren. Het aantal vrouwelijke schoolverlaters dat zich bij het arbeidsbureau liet registreren liep in juni op met 92. In totaal staan er 135 vrouwen meer als werkzoekende geregistreerd dan in mei. De vraag naar arbeidskrachten vertoonde eveneens een stijging. De vraag naar mannelijke werknemers liep op van 1034 in mei naar 1197 in juni. De vraag naar vrouwelijke arbeidskrachten liep op van 277 naar 353. Deze stijging is toe te schrijven aan de door het ministerie van Sociale Zaken ondernomen actie onder circa 300.000 werkgevers in Nederland, die het verzoek hebben gekregen hun vacatures bij de arbeidsbureaus bekend te maken. Uit de opgaven blijkt dat de vermeerdering van de vraag in hoofdzaak betrekking heeft op jeugdig personeel. De toename van de werkloosheid vond met uitzondering van de bouwnijverheid over vrijwel alle sectoren plaats. Bij de bouw was er zelfs een vermindering van 47 te constateren. Vergeleken met vorig jaar juni is het aantal mannelijke werklozen iets afgenomen van 2286 in 1976 tot 2281 in 1977. Het aantal mannelijk schoolverlaters steeg evenwel van 123 in 1976 naar 144 in 1977. Bij de vrouwelijke werkzoekenden is er vergeleken met vorig jaar een aanzienlijke stijging te constateren. In 1976 stonden 621 werkzoekenden geregistreerd. Hiervan waren 126 schoolverla ters. In juni 1977 stonden 703 vrouwelijke werklozen geregistreerd, waarvan 169 schoolverlaters. De werkloosheid in de diverse gemeenten van het Gewest Leiden, ontwikkelde zich als volgt mannen vrouwen Alkemade Katwijk Leiden Leiderdorp 50 53) 20 11) 285 294) 62 46) 1518 (1457) 466 (391) Rijnsburg Valkenburg Voorschoten Warmond Zoeterwoude 95 94 89) 38 35) 14 10) 101 103) 29 28) 32 27) 39 33) 29 19) 15 7) 8 5) 37 35) 12 9) 10 7) (Tussen haakjes de aantallen van vorige maand) Uit Katwijk stonden eind mei ca. 100 vissers als werkloze werkzoe kende ingeschreven. Ook eind juni bedroeg dit aantal ca. 100. De rond de maandwisseling ontstane moeilijkheden bij de haringvisse rij zijn nog niet tot uitdrukking gekomen in de werkloosheidcijfers LEIDEN Drie jonge Leidse waterpolo- ers stappen morgen in het vliegtuig rich ting Barcelona. In de Catalaanse hoofd stad nemen zij deel aan een vijf-landen- waterpolo-toernooi voor teams onder ne gentien jaar. Naast het gastland, dat met een A en een B-team aantreedt, zal deze Nederlandse jeugdselectie Engeland, Ita lië en Frankrijk als tegenstanders aan treffen. In dit toernooi moet de dertien man sterke selectie, die onder leiding staat van Piet de Zwarte, rechterhand van Ivo Trumbic, de nationale coach, de nodige internationale ervaring op gaan doen. Dat de Leidse waterpolowereld drie afge vaardigden heeft in dit gezelschap, is niet alleen voor Leidse begrippen een vrij unieke situatie maar ook een verrassen de. De talenten van Stan van Belkum (16 jaar en lid van De Zijl/LGB) waren al enkele jaren bekend bij de nationale selectie heren, maar dat ook Bram van Mil (18 jaar, LZ '86) en Martin Vreeburg (17 jaar, De Zijl/LGB) door coach Trum bic zouden worden uitgenodigd was tot het laatste moment een vraagteken. Mar tin Vreeburg, die afgelopen vrijdag met de uitnodiging het mooiste cadeau kreeg voor zijn zeventiende verjaardag: „Ik had er eerlijk gezegd niet op gerekend. Maar we hebben er hard voor getraind". Ivo Trumbic en Jan Evert Veer blijken bij hun selectie-systeem inderdaad niet over een nacht ijs te gaan. Uit de zoge naamde decentrale trainingen op ver schillende plaatsen in Nederland bleven twintig polo-ers over voor de centrale training. Het aantal bijeenkomsten werd half juni opgevoerd tot vier maal per week, de laatste weken zelfs tot vijf maal. Trainingen, die bovendien voor de Leide- naars op afstand (Bussum, Utrecht, Amersfoort) werden gehouden. Hun ent housiaste moeders brachten met autover voer een oplossing voor dit probleem. Een regelmatige opkomst was echter wel een voorwaarde om voor de uitverkiezing in aanmerking te komen. „Bij Trumbic staat inzet wel voorop", weet Stan van Belkum. En wat er onder inzet verstaan wordt weet Bram van Mil te illustreren: „Bijna iedere avond werd er twee tot drie uur getraind. En dan kruip je over de bodem van het bad. Soms dacht ik, nu ga ik dood, maar juist op dat moment weet Trumbic dan te stoppen. We hebben nu dan ook een bere conditie". In de opbouw van het nationale waterpo- lo-team vormt de huidige jeugdselectie een belangrijke schakel. Ivo Trumbic, die vorig jaar successen behaalde op de Olympische Spelen in Montreal, zag daarop een kern van zijn team vertrek ken uit de top en werkt nu aan de opbouw van het team, dat over drie jaar in Moskou op de spelen moet uitkomen. De nodige verjonging van het oude A-team zal voor een deel uit het slechte gezelschap komen, dat deze week in Spanje gaat spelen. Daarnaast zal van 28 juli t/m 1 augustus in Nijkerk een even eens sterk bezet internationaal toernooi worden gehouden voor dezelfde groep onder 19 jaar. Daar zullen onder andere Joegoslavië, Rusland en Italië aanwezig zijn. Voorlopig vormt Barcelona voor Stan, Bram en Martin het klapstuk van het seizoen, een verdiende beloning voor maanden keihard trainen. Maar Stan, die met de selectie onder 16 jaar al een paar buitenlandse trips heeft meegemaakt, waarschuwt zijn vrienden, dat de trip naar Barcelona geen vakantie zal wor den: „We spelen er vijf wedstrijden in een paar dagen. Van Spanje zullen we dan ook niet veel zien. Het wordt hoog stens een feestje op de slotavond. En zeker als we er winnen...." De Leidse waterpolo-ers. v.l.n.r. Bram van Mil, Stan van Belkum en Martin Vreeburg. LEIDSE COURANT PAGINA 3 WOENSDAG 13 JULI 1977

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3