Vakantieruimte te over langs Noordzeekust Enkele uren oude baby gevonden Kabinetsformatie nu in kritiek stadium Staking op veerboten duurt voort Wellicht in '78 bevriezing van oheprijzen Molukse kapers begin september voor de rechter Rijksambtenaar houdt zijn privacy Peseta VERONTRUSTING BIJ SOMMIGE V.V.V.'S ooo MENTEN GESCHEIDEN Prijs Spaanse produkten omlaag £cidóe6oma/nt tort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.46 per mm. Telefoontjes 4,16 - Klachten bezorging: tel..071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 39,80; jaar 147,70; losse nummers: 55 cent Woensdag 13 juli 1977,67e jaargang no. 20783 Verlovingstijd Op Ned. II om 20.30 uur een Duitse documentaire over een meisje, dat wil trouwen, maar haar baan er niet voor op wil geven. Op Ned. I om 19.55 uur een portret van de oudsprinter Arie van Vliet en om 21.00 uur Spel zonder grenzen. Droog Droog on vrij zonnig, maar vooral in het noordwesten en noorden wolkenvelden. Zwakke tot matige wind. Maxima van 18 graden op de Wadden tot 28 graden in he zuidoosten van het land, met daar kansen op een lokale onweersbui. Morgen zon: 5.36—21.55. Maan: 4.0520.06. Schev. hoogw.: 2.45 en 15.15. Laagw.: 10.40 en 23.07. (Van een onzer verslaggevers) ■DEN HAAG Werknemers van de dienst Gemeente werken van Den Haag hebben vanmorgen rond acht uur op de Noordpolderkade in Den Haag tussen de struiken een pasgeboren baby gevonden. De baby was nog voorzien van navelstreng en plascenta en in lakens gewikkeld. Nadat de toesnellende agenten van de Haagse politie de navelstreng met een schoen veter hadden afgebonden werd de baby (een meisje) overgebracht naar het Juliana-kinderziekenhuis. De beide gemeenteambtenaren dachten aanvankelijk twee baby's te hebben gevonden gezien de grootte van het lakenpak. Het kind werd in aanvankelijk in ijl tempo naar het magazijn van Gemeente wetten aan de overzijde gebracht, waar hun collega's inmiddels schore handdoeken op een geiser hadden opgewarmd en waarmee hett kind warm werd gewreven. Naar het zich-vanmorgen liet aanzien was de toestand van het meisje bij het vervoer naar het ziekenhuis al heel wat beter dan op het moment van de vondst. De blauwe gelaatskleur was al enigszins verdwenen en het meisje wist op eigen kracht weer te ademen. Volgens de politie kan het kind niet langer dan enkele uren tussen de struiken hebben gelegen. Van een onzer verslaggevers Den Haag In Den Haag, de grootste ambtenarenstad blijft de privacy van personeel in overheidsdienst beschermd. Er bestaat in Den Haag namelijk geen interne order, die zoals in Amsterdam zegt, dat de politie de ambtenaren-chefs onverwijld moet waar schuwen als proces-verbaal is opgemaakt wegens een misdrijf. Het aantal ambtenaren in Den Haag bedroeg volgens de laatste tellingen van het C.B.S. vorig jaar 56.617. In het laatste nummer van het reclasseringsblad Kri werd gemeld dat de Amsterdamse order stamt uit de bezettingstijd en later in die gemeente is bekrachtigd. In Den Haag is dit nooit gebeurd. Er bestaan departementale richtlijnen, die bescherming geven voor de privacy van overheidspersoneel. Uit de wet op de justitiële documentatie blijkt niet dat aantekeningen uit het strafregister rechtstreeks mogen worden doorgegeven aan personeelschefs. Ook de politie mag hierover geen enkele inlichting verstrekken, aldus het ministerie van justitie. Het Konsumenten kontakt blijft waakzaam dat de devaluatie In Nederland ook werkelijk merkbaar, zei zijn. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG De VWs in de kustplaatsen maken zich ernstig zorgen over het grote aantal bedden bij particulieren dat niet kon worden verhuurd aan toeristen. In Noord-Hol land spreekt men zelfs van een onrustbarende situatie. Maar ook de hotels en pensions zijn dit jaar bij de vakantiegangers weinig in trek. In Den Haag, Scheveningen, Wassenaar, Kat wijk en Noordwijk zijn meer dan voldoende bedden beschikbaar voor de toevallige yoorbij- ganger die een onderdak zoekt In Zeeland hebben de hotels slechts een bezetting van 50 tot 75 procent (tegen 90 tot 95 procent vorig jaar). De campings en bungalowparken daarentegen zitten vrijwel overal mudvol. Een beeld trou wens dat ook elders in het land is waar te nemen. Een vreemde situatie voor de tijd van het jaar. Normaal gesproken hadden de kust gebieden moeten vollopen met bouwvakkers en Duitsers uit Rijnland Westfalen. Overal is gerekend op een topdrukte, maar voor wat de VWs en vele hotels, pensions en particulieren betreft is het onrustbarend stil. Zoals gemeld zijn in het hele land de campings vol en de zomerhuisjes uitverkocht (met een enkele uitzondering in Midden- en Zuid-Lim burg). Wat betreft de hotelbezetting ziet het er in de rest van het land als volgt uit: Friesland heeft nog ruim voldoende bedden beschikbaar, zij het dat de kans op een onderdak in de watersportgebieden iets geringer is. In Limburg is ongeveer tien procent van de bedden onbezet; iets beter bezet zijn de parti culiere adressen. Ook in Overijssel zitten de VWs met de handen in het haar: geen zomerhuisje meer vrij, campings overvol maar hotels en pensions die voor bijna de helft leeg zijn. In het Gelders rivierengebied en op de Zuid- Veluwe is dertig procent van de bedden nog vrij. Brabant tenslotte lijkt dit jaar de populairste provincie in ons land: er is geen plaats meer op de campings, in de zomerhuisjes en bij particulieren terwijl alle hotels en pensions een redelijk goede bezetting hebben. Over het algeheel geldt dat de hotels, pensions en particuliere adressen dus weinig in trek zijn en dat de vakantiegangers hun heil hebben gezocht op kampeerterreinen en in zomerhuis jes. Woordvoerders van de VWs hebben geen verklaring voor dit verschijnseL MOEILIJKHEDEN ROND VAD (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kabinetsformatie ver keert in een kritiek stadium. De menings verschillen tussen PvdA en CDA over een wettelijke regeling voor de Vermogensaan- wasdeling (VAD) vormden vanmorgen nog een onoverbrugbaar lijkende kloof, die een regelrechte bedreiging inhield voor het wel slagen van Den Uyls formatiepoging. Zowel de CDA-fractie als die van de PvdA zijn vanmorgen rond elf uur bijeengekomen om de ontstane impasse te bespreken. Van middag om drie uur zouden formateur Den Uyl en de fractieleiders Van Thijn (PvdA), Van Agt (CDA) en Terlouw (D'66) weer bijeenkomen om het vannacht om half twee afgebroken beraad over de VAD voort te zetten. Van beslissende aard is daarbij de reactie van het CDA op het compromis-voorstel over de VAD, dat Den Uyl gisteravond aan de fractieleiders heeft gepresenteerd. PvdA en D'66 zijn bereid om dit voorstel, waarvan, de inhoud niet bekend is, in grote lijnen te accepteren, maar voor het CDA is het com promis beslist niet op alle hoofdpunten ver teerbaar. De christen-democraten hielden vanmorgen nog vast aan hun standpunt, dat een deel van de overwinst die door grote bedrijven wordt gemaakt in een fonds te recht moet komen, dat ten goede aan alle Nederlanders, bijvoorbeeld door verbetering van de AOW-uitkeringen. Formateur Den Uyl en PvdA-fractieleider Van Thijn zijn echter van mening, dat een deel. van de VAD in een algemeen fonds (beheerd door overheid en vakbeweging) moet komen, waarvan uitsluitend werkne mers profiteren, bijvoorbeeld door verbete ring van pensioenen. Wel zijn PvdA en CDA het erover eens, dat vijftig procent van de overwinst van een bedrijf uitsluitend ten goede moet komen van werknemers van dat bedrijf. Van Agt (CDA). Van Thijn (PvdA). Terlouw (D'66) en formateur Den Uyl (v.l.n.r.) vannacht zeer moeizaam op weg naar de moeilijkste col, om met Van Agt te spreken. Van Thijn liet de afgelopen nacht weten, dat de PvdA-fractie, de CDA-visie over de beste ding van het collectieve VAD-fonds niet kan aanvaarden, omdat daarmee volgens hem de essentie van het wetsontwerp (verbetering van de positie van de werknemers) zou worden aangetast. Hij zei dat dit punt welis waar het grootste probleem vormt tussen PvdA en CDA, maar hij voegde eraan toe, dat er daarnaast nog vele andere geschil punten bestaan. Van Thijn doelde hiermee onder meer op de verschillende gedachten over de vraag, voor welke bedrijven de VAD moet gaan gelden. Mochten de formatiepartners vanmiddag to ch, zoals Van Agt het gisteren uitdrukte, "de zware bergetappe van de VAD kunnen beëindigen", dan wacht hem onmiddellijk een nieuwe beproeving. Deze bestaat uit het vaststellen van het sociaal-economisch be leid voor de komende vier jaar. Ook hierbij staan PvdA en CDA, - zoals al eerder bericht - op sommige punten lijnrecht tegen over elkaar. Het voornaamste geschilpunt ligt bij de vraag, hoeveel de overheid in de komende tijd zal moeten bezuinigen. Het CDA wil hierin aanzienlijk verder gaan dan de PvdA. JDe meningsverschillen hierover zijn bijna even groot als die over de VAD", zo zei Van Thijn vannacht Voor u het „«chip in de fles" als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leldse Courant. adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het „schip in de fles" naar: naam: adres: woonplaats:i (Van een or AMSTERDAM De Blaricumse miljo nair Pieter Men ten is eind vorige maand gescheiden van zijn vrouw Me- ta. De Amsterdamse arrondissements rechtbank wees het verzoek tot schei ding van tafel en bed toe op de in de scheidingswet officieel aangegeven grond van duurzame ontwrichting. Uver het verzoek tot scheiding van tafel en bed door de Men tens liepen al lange tijd geruchten. Het wordt niet uitgeslo ten geacht dal Meta Menten die in 1955 op huwelijkse voorwaarden met de nu van oorlogsmisdaden vefdachte Pieter Menten trouwde, financieel voordeel zal putten uit de scheidingsaffaire. Konsumenten Kontakt: (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De prijs van Spaanse produkten, die in Nederland verkocht worden, moet volgens het Konsumen ten Kontakt aan de gedevalueerde pe seta aangepast worden. In Nederland zijn aldus deze organisa tie tal van Spaanse produkten te koop. Genoemd worden sinaasappelen, sher ry, maar ook reizen. Konsumenten Kon takt heeft zijn verzoek aan minister Lubbers van Economische Zaken bena drukt met een telegram. (Van een onzer verslaggevers) HOEK VAN HOLLAND De wilde staking op de veerboten St. George en St. Edmund van de Britse spoorwegen duurt ook vandaag nog voort. De schepen, die een dienst onderhouden tussen Hoek van Holland en Harwich liggen momenteel in Engeland. De veerboten van de stoomvaartmaatschappij Zeeland varen nor maal. Volgens een woordvoerder van de maat schappij zal de Koningin Juliana volgens sche ma om kwart over twaalf uit Hoek van Holland vertrekken. Alle passagiers, die op de Neder landse veerboten hebben geboekt, kunnen mee. Passagiers, die op de St George hebben geboekt, die 's middags om drie uur uit Hoek van Holland moet vertrekken, worden" verwezen naar de veerdienst vanuit Oostende. Zij kunnen op hetzelfde treinbiljet naar de Belgische havenplaats reizen. Reizigers die hebben geboekt op de nachtboot St Edmund zullen zoveel mogelijk worden overgeboekt op de Koningin Wilhelmina, die rond middernacht naar Harwich, vertrekt. De overige passagiers en automobilisten (de Konin gin Wilhelmina heeft geen accommodatie voor auto's) zullen ook via Oostende hun reisdoel moeten bereiken. Volgens de woordvoerder van de Stoomvaartmaatschappij Zeeland hebben de Belgische veerboten voldoende ruimte om het extra passagiersaanbod te kunnen verwerken. Overigens verwacht de Stoomvaartmaatschappij Zeeland, dat de staking vein het Engelse veerboot-personeel niet erg lang meer zal duren. De staking is begonnen om het uitbetalen van overuren. „Koninklijk bezoek" Koninklijk bezoek gis teravond in het Haagse Westbroekpark waar Rozenkoningin Edda Akkerman acte de pre sence gaf bij de prijs uitreiking van het ze ventiende Internationa le Rozenconcours. Uit meer dan 400 variteiten verkoos een internatio nale jury de witte roos „Helga" tot de fraaiste creatie van dat con cours. Temidden van al die rozen-schoonheid, het vrouwelijk schoon in de personen van Ro zenkoningin Edda Ak kerman en haar hofda me Monique van Doorn. Vier weken lang zullen de dames toeris tische reklame maken voor Den Haag en Scheveningen en daar bij ondermeer rozen en Haagse hopjes uitde len. STOCKHOLM (AP) De ministers van oliezaken van Saoedi-Ara- bië en Iran, de twee machtigste leden van de OPEC (organisatie van olie-uitvoerende landen), hebben gisteren in Stockholm gezegd dat zij hoopten dat de groep in 1978 de olieprijzen zal bevriezen. De Saoedische minister sjeik Achmad Zaki Yamani zei tot verslag gevers: „Wij in Saoedi-Arabië zouden willen dat in 1978 de prijzen van de olie niet veranderen. Wij menen dat Aan het eind van dit jaar zullen wij erover praten." Zijn Iraanse collega Jamsjied Amoezegar liet zich in gelijke zin uit De twee verklaarden dit tijdens de openingsbijeenkomst van de OPEC die hier dinsdag, en voor de eerste maal in Zweden, is gaan vergaderen. Het „bevriezen" van de olieprijzen was wenselijk in verband met de toestand van de wereld-economie, zeiden zij, doch zij moesten toch toegeven dat er in de volgende .twee jaar een overvloed van olie beschikbaar zal zijn hetgeen er uiteraard toe zal bijdragen dat de prijzen binnen de perken kunnen worden gehouden. (Van een onzer verslaggevers) ASSEN Elf Zuidmolukkers zullen op 6, 7, 8 en 9 september in verband met de recente gijzelingsacties in Drente terecht staan voor de rechtbank in Assen. De datum voor de rechtzitting is door de rechtbank vastgesteld in overleg met de officier van justitie in Assen. Het gaat om vier bezetters van de school in Bovensmilde, drie treinkapers, die de bevrijdingsaanval op de intercity door mariniers overleefden, en om vier Zuidmolukkers die onlangs in Bovensmilde werden aangehouden. Dit kwartet wordt ervan beschuldigd mede plichtig te zijn aan de acties.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1