Miljoenenzwendel met ontduiking belasting en sociale premies Overheid moet tot 1981 zeker 14 mld. bezuinigen fiekbcSomcmt Ruzie in hengelsport leidt tot kort geding Overheid moet brandpreventie hotels subsidiëren Bejaarde man anderhalve ton lichter Werkgelegenheid vrouwen zorgelijk „ER IS SLIM SPEL GESPEELD' Scholier tijdens babysitten vermoord Risico's op de Maasvlakte BINNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 13 JULI 1977 PAGINA 13 (Van een onzer verslaggevers) ALMELO De sinds 1974 in Almelo opererende exporton derneming Nonenco heeft door valsheid in geschrifte - haar miljoenen transacties waarover wij gisteren al hebben bericht met Polen, Joegoslavië en West- Duitsland gefinancierd. Men le- verde aan de vleesverwerkende industrieën in deze landen com plete „slachterijen". Het bedrijf kon de voor deze transacties benodigde eigen inkopen be zwaarlijk zelf financieren. Het sinds kort geplaatste aandelen kapitaal bedraagt slechts 150.000 gulden. De directie van de Almelose on derneming bestaande uit een 60- jarige Wierdenaar en een 28-ja- rige Almelo-er (vader en zoon) maakte daarom misbruik van de gebruikelijke internationale kredietmogelijkheden. De afne mers moesten eerst accreditie- ven, die door de Almelo-ers wer den geïncasseerd voordat de machines werkelijk werden ge leverd. Met de aldus verkregen gelden kon men de eigen aanko pen betalen, waarna de „slach terijen" inderdaad naar de ko pers werden afgezonden. Recla meerden de afnemers over de vertraagde leverantie, dan zei de Nonenco-leiding dat er tij dens het transport een ongeluk was gebeurd en beriep men zich op overmacht. Om dit te bewij zen vervalste men vervoersbrie- Vólgens de Almelose officier van justitie mr. F. L. Muskens die het onderzoek in deze zaak leidt, is het niet zo dat buiten landse bedrijven voor miljoenen zijn benadeeld. „Strafrechtelijk gezien zal het daar zeker ver onder blijven. Wat er civiel- rechterlijk nog staat te gebeu ren, kan ik op dit moment ech ter niet overzien", aldus mr. Muskens. De indruk bestaat dat de afnemers slechts in feite zijn benadeeld door het renteverlies op de te vroeg geïncasseerde hoge bedragen. „Er is een slim spel gespeeld, dat als alles klop te, goed in elkaar greep en geen ernstige nadelen veroorzaakte. Maar zo er bij de transacties problemen waren ontstaan, dan was de Nederlandse Staat, de Nederlandse Kredietbank of de afnemer voor de schade aan sprakelijk geweest". Maar behalve het aangaan van miljoenentransacties zonder over eigen geld te beschikken, heeft Nonenco ook de belastin gen en sociale premies ontdoken aldus de Almelose Officier van Justitie. Men betaalde op uitge breide schaal lonen en tantie mes uit met zwart geld. De No- nenco-directie had daarvoor een „papieren firma" in Spanje, waarvan de zoon directeur was. Er werden eerst oneigenlijke be talingen verricht naar de Spaan se onderneming, die dan op haar beurt het geld weer naar Nederland overboekte. Met deze bedragen konden buiten de ad ministratie in Nederland om di verse medewerkers onder wie de beide directeuren betaald worden. Op deze bedragen zijn uiteraard geen sociale premies en belastingen ingehouden. Utrecht (ANP) Circa drie duizend Drentse sportvis sers kunnen niet met volle teugen van hun hobby ge nieten door de schuld van de Landelijke Nederlandse Vereniging van Sportvissers (NWS). Het is aan de NWS te wijten dat de Drentse hengelaars een zo geheten grote visvergun ning moeten ontberen. Daardoor moeten ze het stellen met het viswater van hun eigen Drentse vis club en zijn hun dobbers in de rest van het vaderlands viswater taboe. Dit stelde mr. E. Nijland, raadsman van het Pootvis- fonds Hoogeveensevaart uit Drenthe gisteren tijdens een kort geding contra de NWS. Zo'n grote visvergun ning is alleen weggelegd" voor visclubs die zijn aange sloten bij de NWS en al vijf jaar aast het Drentse Poot- visfonds dan ook al verbeten op aansluiting bij die NWS. Maar al die tijd houdt de NWS de Drenthen aan het lijntje op grond van argu menten die kant noch wal raken, betoogde mr. Nijland. Vandaar dat de Drentse vis sers de NWS hadden ge dagvaard in een kort geding dat diende voor de president van de rechtbank in Utrecht, prof. mr. V. J. A. van Dijk. Namens de NWS betoogde mr. J. van Julsingha dat de NWS het Pootvisfonds pas wil toelaten wanneer de ru zie is bijgelegd met de even eens in Drenthe opererende federatie van Sportvissers. De federatie en het Pootvis fonds liggen al jaren met elkaar in de clinch over de. vraag waar het viswater van de ene club begint en van de ander ophoudt. Pas als deze grensgeschillen zijn opgelost wil de NWS toetreding be kijken, een gedragslijn die de vereniging ook bij andere clubs hanteert, aldus mr. Van Julsingha. Volgende week woensdag zal blijken wie achter het net vist want dan doet de recht bankpresident uitspraak. DEN BOSCH (ANP) - In Den Bosch is in de nacht van maan dag op dinsdag de 17-jarige Al- bert Tjoa uit die plaats tijdens het babysitten bij zijn een jaar oude neefje door messteken om het leven gebracht. Het lichaam werd ernstig verminkt op een matras in de logeerkamer aan getroffen. Dr. Voortman van het gerechtelijk laboratorium heeft gistermiddag sectie op het lijk verricht. Naar de daders en hun motie ven stelt de recherche van de Bossche gemeentepolitie in sa menwerking met de hoofdoffi cier van justitie een onderzoek in. Het team is versterkt door rechercheurs uit Breda, omdat Den Bosch niet voldoende man kracht meer beschikbaar heeft in verband met het oplossen van nog twee andere moorden. Dat zijn die op het 17-jarige meisje Henny Bartels uit Vierlings beek, die half juni op een vuil stortplaats in Wanrooy dood werd aangetroffen en die op de 27-jarige Herman van Deurse. Hij werd half mei in de binnen stad van Den Bosch om het leven gebracht na in het hoofd te zijn geschoten. Dr. Wellink topman financiën DEN HAAG (ANP) - Binnen kort is de benoeming te ver wachten van dr. A. H. E. M. Wellink tot thesaurier-generaal van het ministerie van Finan ciën. Hij volgt in deze functie per 1 oktober dr. C. Oort op, die met ingang van die datum ontslag heeft gevraagd in verband met het aanvaarden van een functie in het bestuur van de Algemene Bank Nederland. GEZAMENLIJKE WERKGEVERS: DEN HAAG Volgens de in de Raad van Bestuur in Arbeidszaken samenwerkende centrale organisaties van industriële werkge vers en ondernemers in het midden- en kleinbedrijf en de land- en tuinbouw zullen de door kabinetsformateur Den Uyl in zijn memo's gedane voorstellen met betrekking tot het financieel- en sociaal-economisch be leid drastisch gewijzigd moeten worden. Zij zijn van mening dat een veel groter accent gelegd zal moeten worden op bezuinigingen in de z.g. collectieve sector (overheidsuitga ven, sociale voorzieningen) en wel tot een bedrag van rond 14 miljard tot 1981, ongeveer tweemaal zoveel dus als de forma teur vopr ogen heeft De werkgevers vertrouwen erop dat, als hun beleidsvoorstellen uitgevoerd zouden wor den, het aantal werklozen zou dalen tot 135.000 in 1981. Dit staat in een gisteren aan de fractievoorzitters van PvdA, CDA en D'66 gerichte nota. De werkgevers en ondernemers vinden dat de stijging van de collectieve uitgaven in de komende vier jaar met 0,9 procent per jaar teruggedrongen moet worden om gelijke tred te houden met de groei van het natio naal inkomen. Voorts wordt voorgesteld ge durende de eerste twee jaar van de nieuwe kabinetsperiode de loonsomstijging per werknemer met 2 procent per jaar te mati gen en in de daaropvolgende twee jaar met 1 procent per jaar. In hun visie komt de stijging van hét reëel besteedbaar inkomen de komende jaren neer op 1 procent. Zij zijn er bij hun berekeningen van uitgegaan dat het investeringspeil 10 procent wordt ver hoogd als gevolg van de werking van de nieuwe wet op de Investeringsrekening. Bij bepaalde maatregelen zou dit niveau nog enkele procenten hoger kunnen uitkomen. Voorzitter mr. Van Veen noemde de sociaal- economische problemen van nu „ongewooh ernstig". Hij wees daarbij onder meer op de verslechtering van de concurrentiepositie, die, naar zijn mening, snel en drastisch verbeterd moet worden. „Onze export moet omhoog", aldus mr. Van Veen. Dodelijk ongeval op overweg Zevenhuizen De 21-jarige mejuffrouw J. Schoneveld uif Waddinxveen is dinsdag avond op een spoorwegover gang in Zevenhuizen veron gelukt. Zij stond met haar auto voor de gesloten bewaakte over weg te wachten. Nadat een trein was gepasseerd reed zij de overweg op en werd haar auto door een uit de andere richting komende extra foren sentrein tussen Den Haag en Utrecht gegrepen. Het onge luk gebeurde tijdens het spit suur. Acht treinen moesten als gevolg van het ongeluk uit de dienst worden genomen. Een uur na het ongeluk lie pen de treinen op het traject weer volgens schema. Het TNO-rapport over de gevaren verbonden aan een opslagplaats voor vloeibaar aardgas op de Rotterdamse Maasvlakte laat weinig aan de verbeelding over. Risico's bij de aanvoer met speciale super-tankers, bij de overslag en bij de opslag van de tachtig miljard kubieke meter vloeibaar aardgas, die de Nedrlandse Gasunie in Algerije heeft gkocht. Schattingen, dat het aantal doden bij een explosie tussen de 35 en de 5500 zal kunnen liggen. De Rijnmond, met zijn chemische fabrieken en talrijke opslag plaatsen, zou binnen de gevarenzone liggen. Schade zou worden aangericht ook in het Westland, tot in Den Haag aan toe. De conclusie van de Rotterdamse havenwethouder Van der Pols, dat bij de verwezenlijking van de plannen voor een opslagplaats voor aardgas de bouw van een kernener giecentrale op diezelfde Maasvlakte voor altijd vergeten 'moet worden, lijkt nog al voor de hand te liggen. Dat geldt bepaald niet voor het standpunt van de Nederlandse Gasu nie, voor zover dat tot nu toe bekend is geworden. Het contract voor de aankoop van het Algerijnse aardgas is weliswaar al gesloten, maar dat mag geen reden zijn om de beslissing over de bouw van de opslagplaats „zo snel mogelijk te nemen". Van de twee andere mogelijke bouwplaatsen, die in het TNO-rapport worden genoemd, valt er een af: in de Eems- haven zouden de risico's nog groter zijn. De derde mogelijk heid lijkt daarmee tevens de enige: een kunstmatig eiland voor de kust. Dat de aanlegkosten daarvan hoog zullen zijn mag geen reden zijn om deze mogelijke uitweg uit de problemen niet ernstig te bestuderen. Het is spijtig dat dit niet is gebeurd vóór het^ contract met Algerije werd geslo ten. Kamervragen over aankoop aardgas DEN HAAG (ANP) Het Tweede-Kamerlid mevrouw Epema-Brugman - (PvdA) heeft gisteren bij minister Lubbers van Economische Zaken schrif telijk geïnformeerd naar een aantal zaken rond het contract dat de Nederlandse Gasunie sloot voor de levering van aard gas uit Algerije aan Nederland. Als het waar is dat het contract nog door de Nederlandse rege ring moet worden goedgekeurd, dan wil het Kamerlid weten in hoeverre de veiligheidsaspecten een rol kunnen spelen bij het geven van de goedkeuring. Ge doeld wordt op de veiligheid bij het transport, de overslag en de opslag van het vloeibare aard gas, dat naar Nederland komt Het Kamerlid vraagt de daar over gemaakte studies'openbaar te maken. Ook is gevraagd of de aankoop van het Algerijnse aardgas in vloed zal hebben op het tempo van de verhoging van de prijs van het aardgas voor binnen lands verbruik. HORECA-VOORZITTER AMSTERDAM (ANP) Slechts weinig hotels en horecabedrij ven in Nederland kunnen de kosten dragen van vergaande brandpreventie. De overheid moet daarom met subsidies bij springen. Dit zei gistermiddag in Amster dam Horeca-voorzitter G. E. van Goor tijdens de algemene leden vergadering van zijn bond. Van Goor is tevens directeur van Krasnapolsky hotel, exploitant van het op 9 mei afgebrande hotel Polen in de hoofdstad. Volgens de heer Van Goor „heb ben de grote hotelbranden van de laatste tijd de aandacht meer dan ooit gevestigd op de veilig heid van de hotelgast". Hij vroeg daarom „de bijzondere aandacht van de ons welgezinde politici en overheidsinstanties voor dit grote probleem". De horecaf-voorzitter waar schuwde zijn gehoor voor moei lijke tijden. „Van vrijwel alle kanten bereiken ons berichten over een minder goede gang van zaken in de horeca". Toch ziet hij ook lichtpunten. Door de forse stijging van het aantal mensen dat jaarlijks het eigen land voor een vakantie verwisselt met een ander land, is er op den duur een tekort aan arbeidskrachten te verwachten in de hotel- en toeristenbranche, aldus de voorspelling van de internationale arbeidsorganisa tie ILO in Genève. „Deze signa len zouden ons met optimisme voor onze bedrijfstak mogen vervullen", aldus de voorzitter van de Horeca, de Nederlandse bond van werkgevers in hotels, restaurants, cafés en aanver wante bedrijven. ALLEMAAL OP DE FIETS Voor de fietsvierdaagse, die gisteren van start ging in Assen heeft het maximumaantal van 17.500. deelnemers geboekt. Op de foto een groepje fietsers in de omgeving van het landelijke Drentse Zeierveen. (Van een onzer verslaggevers) APELDOORN In nauwelijks een half jaar tijd is een 84-jarige Apeldoorner voor een bedrag van naar schatting een kwart miljoen gulden lichter gemaakt door enkele mannen uit Utrecht en Groningen. Drie mannen zijn door de politie aangehouden en verhoord. De mannen hadden ongeveer een half jaar geleden een contract afgesloten voor het onderhoud van de tuin van de bejaarde man. Aan dat onderhoud werd weinig ge daan, hoewel er een stevig bedrag voor was betaald. Na enige tijd kwam een van de mannen met het verhaal dat hij een horeca bedrijf wilde openen. De bejaarde was di rect bereid te helpen. Hij schreef in enkele maanden voor bijna anderhalve ton aan cheques uit. Na een tip van zijn dochter ging de Apel- doornse recherche zich met de zaak be moeien. Juist op dat moment bleek de oude man met drie onbekende mannen naar een Amsterdamse bank te zijn vertrokken. De politie in Amsterdam vatte post bij de be trokken bank, waar het viertal inderdaad verscheen. Opnieuw zou, zo bleek toen, 70.000 van de bank worden gehaald voor de financiering van het horecabedrijf. DEN HAAG (ANP) Het aantal werklozen in ons land is afgelopen maand met 6.900 gestegen tot 208.400. Het aandeel is deze stijging van de provincie Zuid-Holland be droeg 1200. Vooral het landelijk werkloosheidscijfer on der vrouwen is beinvloed door schoolverla ters: een vijfde deel van het aantal werkloze vrouwen komt net van school. Bij de man nen is de invloed van de schoolverlaters geringer, namelijk acht procent. De ontwikkeling van de werkgelegenheid geeft met name voor vrouwen weinig reden tot optimisme, aldus het ministerie van So ciale zaken. In alle beroepsgroepen is onder hen de werkloosheid toegenomen, uitgezon derd en horeca. Bij mannen is werkloosheid vooral toegenomen onder kantoor- en onder wijzend personeel. Ongeveer hetzelfde beeld geeft de werkgele genheid in Zuid-Holland. De meeste proble men geeft de sector handels- en kantoorper soneel. Daartegenover stapt echter dat de bouw en een deel van de metaal tegen de verwachtingen van de laatste jaren zich gunstig ontwikkelen. Er is zelfs sprake van een regelrechte spanning op de arbeids markt voor wat be te ft timmerlieden en met selaars: tegenover iedere werkloze staan vijf banen. Het deel van de metaalsector dat met de bouw te maken heeft -verwarmingsmon teurs enz. geeft weinig problemen. Moei lijker hebben het de metaalarbeiders die tegen de scheepsbouw aanleunen In de komende maanden zullen er in die sector veel mensen op straat komen te staan, aldus gistermiddag de hoofdinspecteur direc teur voor de arbeidsvoorziening in Zuid-Hol land. School iri Bovensmilde wordt gesloopt ASSEN (ANP) De raad van Smilde heeft gisteravond zon der hoofdelijke stemming het voorstel van B en W aangeno men om de openbare lagere school in Bovensmilde die on langs door Zuidmolukkers was bezet, af te breken. Op de plaats daarvan komt een her tenkampje. Een door het rijk aangeboden noodschool naast de Openbare Bibliotheek zal als vervanging dienen. De raad drong er op aan dat deze verhuizing als tijdelijk wordt beschouwd. Binnen een jaar moeten B. en W. met plan nen komen voor een definitief schoolgebouw elders in Bovens milde. Burgemeester P. de Noord kreeg veel kritiek te ver duren toep het aarzelend poli tieoptreden aan de orde kwam. Tijdens ongeregeldheden op 5 en 6 juli liet de politie het vol gens de raad er bij zitten. Zuid molukkers gooiden toen ruiten in en wierpen versperringen op. Burgemeester De Noord wees alle kritiek van de hand omdat hij weinig over het optreden van de rijkspolitie heeft te zeggen. POLITIEMACHT Met veertien man sterk heeft de politie van Rolde (gemeente Assen) gisteren een inval gedaan in twee caravans op het plaatselijke woonwagenkamp. De Joegoslavische eigenaren waren niet aanwezig. De politie legde beslag op twee geweren (foto) en 200 bijbehorende patronen alsmede op twee paspoorten, een rijbewijs en 24 sloffen sigaretten. Braziliaanse oorlogsbodem koel ontvangen ROTTERDAM (ANP) Het Braziliaanse oplei dingsschip „Custodio de Mello", met aan boord adelborsten uit Brazilië, Ecuador, Peru, Argenti nië, Bolivia, Mexico en Chili, dat gisteren voor een vijfdaags bezoek in Rotterdam is aangeko men, is een zeer koele ontvangst te beurt geval len. Oorzaak is een begin dit jaar verschenen rapport van Amnesty International waarin melding wordt gemaakt van de schending van mensenrechten in Latijns-Amerikaanse landen. Daarom zullen B en W van Rotterdam zich afzijdig houden van het bezoek, zullen gemeenteraadsleden geen recepties bijwonen en zal de gemeente geen bussen beschik baar stellen om de bemanning iets van ons land te laten zien. Voorts is het de gezagvoerder van het schip ontraden de scheepskapel in de stad te laten optreden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13