Veldslag tussen politie en stakers Londens bedrijf Zwart noch blank in Zuid-Afrika voor „gemengd huwelijk" PECH MET CRUISE-RAKET Vloedgolf spoelt Frans stadje Castera van aardbodem Verdediger Baader- Meinhof gevlucht ER KOMT MEER SCHOT IN BELGRADO-BERAAD BUITENLAND LEIDSE COURAN PAGINA 7 STUTTGART (DPA) Baader- Meinhof-verdediger Klaus Croissant heeft een gerechtelijk verbod om het land te verlaten genegeerd en zal in Frankrijk politiek asiel vragen. Dit is gis teravond door het kantoor van de advocaat in Stuttgart meege deeld. Een bevel tot hechtenis tegen Croissant werd een jaar geleden door een rèchtbank in Stuttgart tegen een borgsom van 80.000 mark buiten werking gesteld. De advocaat moest zijn papie ren toen inleveren en zich twee maal per week bij de politie melden. De justitie in Karlsruhe toonde zich verrast over de melding dat Croissant naar Frankrijk ver trokken was. In de verklaring over Croissants vertrek staat dat de advocaat als „verdediger van politieke ge vangenen" waaronder Andreas Baader en (wijlen) Ulrike Mein- hof „het niet langer mogelijk was in de Bondsrepubliek I Duitsland zijn taak als advo caat, het leven van de gevange nen van de RAF (Rode Armee Fraktion) te beschermen, uit te voeren". Losgeld voor Fiat-directeur PARIJS (UPD De familie van de gisteren door zijn ontvoer ders vrijgelaten Fiat-directeur Luchino Revelli-Beaumont heeft een losprijs betaald. Een zoon van Revelli-Beaumont maakte dit bekend, maar zei niet hoe groot het bedrag was dat de ontvoerders hebben ge kregen. Deze hadden aanvanke lijk 70 miljoen gulden geëist, maar lieten dat bedrag later zakken tot 20 miljoen. Het auto concern Fiat heeft steeds gewei gerd losgeld voor zijn directeur- Frankrijk te betalen. WASHINGTON - De Cruise- raket, waarvan de Ameri kaanse regering de ontwikke ling wil bespoedigen na het schrappen van de B-l bom menwerper, is bij de zes proefvluchten die tot dusver zijn gemaakt drie keer neerge stort Volgens zegslieden in kringen van het Congres heeft het ministerie van defensie nooit geantwoord pp eerder dit Jaar in een rapport van de algemene rekenkamer gestel de vragen. Het rapport lever de kritiek op het besluit zo wel een versie voor de marine als voor de luchtmacht te ont wikkelen en het plaatste vraagtekens bij de bewering dat de proefvluchten van de luchtmachtversie, die ALCM wordt genoemd, aan de gestel de eisen hadden voldaan. De Democratische senator Wil liam Proxmire maakte in april gedeelten van het geheime rapport van de Rekenkamer openbaar. Daarin stond dat twee van de zes proeven met de ALCM waren mislukt Een woordvoerder van de lucht macht bevestigde later dat de ALCM-raket ook bij een derde proefvlucht was neergestort. De oorzaak lag in een voortij dig gesloten brandstofventiel, waardoor de raket zes kilome ter van haar doel terecht was gekomen. Volgens deze woord voerder kon echter niet van een mislukking worden ge sproken aangezien de doelstel ling, het testen van de vlucht- eigenschappen en het naviga tiesysteem, wel waren verwe zenlijkt De andere twee keren dat de ALCM neerstortte lag de oor zaak in een motorstoring en het slecht functioneren van een gyroscoop in het naviga tiesysteem, het „hart" van de Cruise-raket, waarop haar grote nauwkeurigheid berust. Het rapport veroorzaakte een scherpe controverse. Deskun digen van het Pentagon zeiden dat de onderzoekers van de rekenkamer onvoldoende er varing hadden en niet de be kwaamheid bezaten om een betrouwbaar rechnisch oor deel van de Cruise-raket te geven. In kringen van het Con gres merkte men echter op dat het ministerie geen antwoord had gegeven op de technische vragen die het rapport had opgeworpen. Valse dollars gesmokkeld naar Nederland MEDELLIN (AFP) Met de arrestatie van zes perso nen is gisteren een uitge breide organisatie van val se munters opgerold, zo hebben de Columbiaanse autoriteiten meegedeeld. De zes gearresteerden ver zonden valse dcllars naar Nederland, verborgen in kranten en tijdschriften. De politie heeft de drukkerij ontdekt waar de valse bil jetten werden vervaardigd. ROME Een gepen sioneerde accountant die nauwe relaties onderhoudt met een conservatieve Ita liaanse organisatie, is gisteren in de be nen geschoten door overvallers die na derhand lieten weten lid te zijn van de ro de brigades. Later werd in Genua een functionaris van de christen-democra tische partij eveneens door overvallers in de benen gewond. De overvallers losten een twaalftal schoten Twee mensen in Italië in benen geschoten toen het slachtoffer, de christen-democra- de 52-jarige Angelo tische partij in Ligu- Sibilla, die de plaat- rië is, zijn woning selijke secretaris van verliet Agenten buigen zich over één van hun gewonde collega's tijdens massale demonstraties door vakbondsiieden en anderen in de Noord-Londense wijk Wilesden bij de Grunwick filmontwikkelfabriek. LONDEN (REUTEN DPA) Tijdens een massa betoging rond het Noord-Londense film-kopieer bedrijfje Grunwick is het gister opnieuw tot botsingen gekomen waarbij meer dan 20 mensen, onder wie 14 politiemannen, verwondingen oplie pen. De ordehandhavers arresteerden 30 mensen. I Grunwick is al sinds vorig jaar augustus inzet van een buitengewoon verbitterd arbeidsconflict. Elf maanden geleden ging een deel van het personeel in staking om hoger loon en betere arbeidsomstan digheden af te dwingen. De stakers kregen ontslag en hun vakbond, Ampex, eiste dat zij officieel zou worden erkend door de Grunwick-directie. Direc teur George Ward weigert dit. Van een lokaal arbeidconflict is de zaak Grunwick uitgegroeid tot een testcase voor ondernemerskringen die afwillen van wat zij beschouwen als „vakbondsterreur". Bij het bedrijf verzamelden zich gisteren ongeveer 15.000 vakbondsleden met zo'n 3000 mijnwerkers, wier bond recentelijk keiharde looneisen formu leerde, in de eerste gelederen. De opdringende menigte stuitte op een ring van ongeveer 4000 zoals gebruikelijk ongewapende agenten, in de rug gesteund door collega's te paard. Het kwam tot schermutselingen waarbij de gewonden vielen. Drie van de 14 gekwetste agenten zijn er naar verluidt tamelijk ernstig aan toe. Van onze correspondent Jan Drummen PARIJS Voor de beroemde kathedraal van Auch overziet het standbeeld van d'Artagnan (in 1673 gesneuveld bij de belegering van Maastricht) de verwoesting van zijn stad. Auch bood gisteren de aanblik van een door de oorlog geteisterde plaats en de verwoesting die het water aan huizen en andere gebouwen aangericht heeft, is nauwelijks voorstelbaar, maar wordt begrijpelijk als men weet dat de vloedgolf door de uitzon derlijke wolkbreuk in tien minuten acht meter steeg. Op de muren van de kathedraal, die iets hoger ligt dan het plein zelf, zijn de sporen van het water duidelijk waar te nemen: iemand heeft er een krijtstreep bij gezet en er 7.50 meter bijgeschreven. Gisteren was het aantal geborgen lijken tot 20 gestegen, officieel waren er 11 vermisten, maar hardnekkige geruchten die niet tegengesproken werden, gewaagden van „tientallen" vermisten. In elk geval staat nu vast, dat minstens 30 personen zijn omgekomen bij de overstromingsramp die behalve het departement Gers ook de Haute-Garonne en Lot-et-Garonne geteisterd heeft. In Auch zijn ruim vijfhonderd gezinnen dakloos en hebben letterlijk alles verlo ren, het water steeg zo snel dat alleen het vege lijf gered kon worden. In de buitenwijken en in de omgeving zijn honderden stuks vee in de stallen verdronken, omdat de boeren geen tijd meer hadden ze te bevrijden. Het plaatsje Castera-Verdugan is toen het meeste water van het riviertje de Gers gisteren was gezakt niet meer boven gekomen, hét is simpelweg verdwenen. Weggespoeld door de vloedgolf. Het water stond hier zaterdag korte tijd drie meter boven de meeste daken. Elektriciteit en watervoorziening zijn in de meeste wijken van Auch en in een aantal andere plaatsen weer hersteld, maar vele gasleidin gen zijn door de grondverzakkingen gebroken en moeten gerepa reerd worden. Ook een aantal telefoonverbindingen is weer tot stand gebract. Het leidingwater moet evenwel gekookt worden alvorens het gebruikt wordt en helikopters hebben twaalfduizend flessen mineraalwater naar de geteisterde plaatsen gebracht. In het departement Gers is naar officiële raming 90 procent van de oogst totaal vernield, driekwart van de wijngaarden die de druiven voor de Armagnac, een regionale wijn, leveren zijn verwoest en van de beroemde maar buiten Frankrijk weinig bekende wijn van Madiran zal de oogst 1977 simpelweg niet bestaan. Vele wegverbindingen zijn nog verbroken, maar het treinverkeer tussen Marseille en Bordeaux is over een spoor weer hersteld. Tientallen verwoeste vaartuigen waaronder vele caravans liggen in het land en daartussen drijven de kadavers van omgekomen koeien, schapen en varkens, plus meubels en televisietoestellen. Op het restant van een zandrug in de gemeente Rolde hebben medewerkers van het biologisch-archeologisch instituut van de rijksuniversiteit van Groningen spectaculaire prehistorische vondsten gedaan, zoals (foto beneden), rechts in de kuil een aangesneden boomstamgrafkistje BELGRADO (Reuter) De Sovjet-Unie Warschau Pact, de neutralen en lidstaten heeft maandag op de conferentie in Bel- van de NAVO hebben in het weekeinde grado over ontspanning en mensenrech- intensieve informele bepsrekingen ge- ten laten doorschemeren misschien be- voerd in een poging de voortdurende reid te zijn de voorstellen te aanvaarden impasse te doorbreken. Het woord voe- die negen landen in petto hebben. rende op een besloten voltallige bijeen- Afgevaardigden van de landen van het komst van de voorbereidingsconferentie diende de leider van de Sovjet-delegatie, Joeli Vorontskov, een Russisch stuk in, maar liet tegelijkertijd los dat het Oost blok bereid was tot een wat verzoenende- re benadering, zo zeiden afgevaardigden van Westerse en neutrale landen later. Sinds de voorbereidende conferentie op pen. 15 juni begon om de agenda en de proce dure vast te stellen van de eigenlijke conferentie in de herfst, heeft de Sovjet- Unie tot tweemaal toe gewaarschuwd dat de besprekingen zouden mislukken als zij niet volgens de Sowjet-richtlijnen verlo- JOHANNESBURG (Reuter) De gedachte aan een Zuid-Afrika zonder „immoraliteits- wetten", die sex en huwelijk tussen mensen van een verschillende kleur groep momen teel strafbaar stellen, wekt enige weerzin aan beide kanten van de kloof. Niet alleen de verkrampte blanken zijn vierkant tegen, ook in brede lagen van de zwarte bevolking wordt het „gemengd huwelijk" afgewezen. Twee ministers in de regering Vorster, na melijk Botha (buitenlandse zaken) en Schoe- man (landbouw), zijn van mening dat Zuid- Afrika - en daarmee bedoelen zij de blanke supprematie - het ook zonder die wetten kan stellen. Dat betekent dat Botha en Schoe- man voorstanders zijn van het verdwijnen van de zogeheten „kleine apartheid". Botha drukt het zich zo uit: „Ik ben niet bereid te sterven voor apartheidsbordjes in een lift". Dat betekent niet dat zij de „grote apartheid", ofwel de blanke supprematie anders genoemd „gescheiden ontwikkeling", verwerpen. Onlangs heeft Botha zijn inzichten over de immoraliteitswetten prijs gegeven. Maar op diezelfde dag vroeg het zwarte dagblad „The World" aan zijn lezers: „Zou u uw dochter met een blanke laten trouwen?" In bijna alle gevallen was het antwoord van de lezers: „Nee". Een jonge Zoeloe, Moelefe genaamd, zegt: „Deze afschuwelijke wetten hebben mij tot een racist gemaakt". Moelefe zou, naar zijn zeggen, zijn dochter verstoten als zij met een blanke jongen zou durven thuis komen. Mevrouw Winne Mkhoema wil ook geen blanke schoonzoon. „Er zijn voldoende zwarte mannen, waarom zou zij een blanke nemen?" Een ander meent: „De kinderen uit zo'n huwelijk zijn zwart noch blank. Zij zouden door geen enkel „ras" worden aanvaard. Bovendien ben ik bang dat een blanke schoonzoon op mij neer zou kijken en mij zou behandelen als een dienstmeid". Gab Mahlangoe: „De meeste blanken zijn smeri ge huichelaars. „Ik twijfel er sterk aan of zij oprecht van mijn dochter zouden hou den..." Critici van het blanke beleid in Zuid-Afrika vinden de zogeheten immoraliteitswetten het meest schrijnende en het meest immorele aspect van de apartheid. Hoewel van essen tieel belang in de „gescheiden ontwikke ling", zijn deze wetten veel minder oud dan doorgaans wordt aangenomen. Pas in 1927 is de sexuele omgang tussen zwart en blank strafbaar gesteld. Zuid-Afrika kende toen al een omvangrijke kleurlingengemeenschap, die door de overheid werd aangeduid als „mensen van gemengd ras". Dat die mensen alleen geboren konden worden uit contacten tussen blank en zwart, werd zoveel mogelijk verzwegen. Dat waren namelijk contacten tussen de hooggeroemde eerste boerenkolo nisten en de autochtone bevolking. In 1950 werd de zogeheten immoraliteitswet uitgebreid tot een verbod op sexueel contact tussen blanken en leden van andere ethni- sche groepen, zoals kleurlingen en Aziaten. Een jaar daarvoor waren „gemengde huwe lijken" al verboden uit hoofde van een aanvullende wet. Vorig jaar leverden de immoraliteitswetten 260 rechtszaken op. De meeste overtreders zijn veroordeeld tot een geldboete of een voorwaardelijke gevangenisstraf. Tien jaar geleden was het aantal zaken tweemaal zo hoog. Dat komt omdat men een wat terug houdender beleid is gaan voeren. Een onder zoek naar deze zaken komt nu pas op gang na tips uit de burgerij. Dat leidt tot pijnlijke en zeer beschamende gluurpartijen, omdat de partners in zulk een „ontuchtige" relatie op heterdaad moeten worden betrapt om het bewijs te leveren. Onlangs nog kwam het, na een staaltje officieel voyeurisme tot een rechtszaak tegen een blanke man en een kleurlinge uit Krugersdorp bij Johannes burg. Politiemannen hadden het paar be trapt na een feestje ten huize van de man. Het paar werd vrijgesproken omdat een arts geen fysieke sporen had kunnen ontdekken van een voltooide gemeenschap... Botha en Schoeman hebben hun vraagte kens niet geplaatst namens de regering, maar gewoon als particulieren. Premier Vor ster ziet het wat hypocritischer: hij wil de wetten handhaven „om weerloze zwarte meisjes te beschermen tegen de verleidings kunsten van slechte blanken". De door Bot ha en Schoeman aangekaarte discussie heeft niet alleen onrust verwekt onder de verstok te apartheidsapostelen; ook in zekere mi lieus van enige zwarte buurlanden zal men het denkbeeld van vrije sex tussen de Zuida- frikaanse groeperingen waarschijnlijk met gemengde gevoelens bekijken. Het is name lijk een bekend feit, dat vele Zuidafrikaanse blanken niet alleen naar Swaziland, Lesotho en Botswana gaan om een (thuis eveneens verboden) gokje te wagen. Zij zijn er, moreel of immoreel, al zeer goede klanten van de lichte brigade in deze landen... MEERDERHEID LIBERALEN IN HOGERHUIS JAPAN TOKIO (AP-AFP) De regeringspartij van Japan, de liberaal democratische partij, behoudt zijn meerderheid in het Japanse Hogerhuis omdat zij de steun van drie onafhan kelijke parlementsleden heeft verworven die in de verkie zingen van jongstleden zondag winst hebben geboekt. De einduitslag van de verkiezingen is als volgt: Liberalen 125 zetels (126 in 1970), Socialisten 56 (61), Komeito (neo-boed- dhisten) 28 (24), Communisten 16 (20), Sociaal-Democraten 11 (10), Nieuwe Liberale Club 4 (10), Liga van Socialisten en Burgers 1 (0). Liberale verenigde progressieven 1 (0), minderheidsgroepen 1 (0), Onafhankelijken 8 (7). Vacant: 1 zetel (3). Totaal 252 zetels. Hittegolf in Griekenland ATHENE (AP) Griekenland heeft het afgelopen week einde ernstig te lijden gehad van tal van bosbranden en een verzengende hitte. Duizenden brandweerlieden probeer den een bosbrand onder controle te krijgen aan de voet van de berg „Parnes", op 40 km afstand van de Griekse hoofdstad Athene. Het vuur dreigde honderden huizen in de as te leggen en het pijnbomenwoud dat de hellingen van de Parnes bedekt te vernietigen. In Athene zelf werden temperaturen gemeten van 41 graden celsius, in een voorstadje van Athene liepen de temperaturen zelfs op tot 47 graden. De temperaturen zijn de hoogste in vijftig jaar.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9