Dierenpark Wassenaar: de uv r et Toer-Tip-20 Vak '77 j Evenementen- agenda TENNISTOERNOOI ALKEMADE: Geplaatsten vlot in volgende ronde Laden en lossen leverde een paar blauwe ogen op Elke dag publiceren wij in de rubriek Vak'77 een aantal toeristische tips voor de lezers, die graag eens een dagje buiten de regio Leiden willen vertoeven en bereid zijn daarvoor een paar uurtjes in hun trouwe vierwieler door te brengen. Vandaag de eerste twee tips van onze Toer-Tip-20. Alkmaar-kaasstad De 350-jaar oude kaasstad Alkmaar houdt elke vrijdag ontvangdag Zoals honderduizenden vóór u, komt u op een vrijdag naar Alkmaar om van uit toeristisch oogpunt de „kaasstad" en vanuit historisch oogpunt „de victoriestad" te bezoeken. Alkmaar is een aantrekkelijke oud-Hollandse stad. Aan het grijs verleden herinneren u de begroeide wallen, de singels en grachten met hun typische ophaalbruggen, de monumentale St. Laurenskerk, het fraaie stadhuis, de statige patriciërshuizen, de stille hofjes en de smalle winkelstraatjes in de oude binnenstad. In de Alkmaarder Hout met zijn hertenkamp en volières kunt u heerlijk wandelen. Bij de nieuwe Friesebrug ligt het Victoriepark, waar in 1573 „van Alkmaar de Victorie" begon. De Kaasmarkt is een uniek schouwspel. Daar ziet u geduren de het zomerseizoen het 350 jaar oude, wereldberoemde kaasdragersgilde in actie. De markt begint om 10.00 uur. Grote lange stapels fabriekskaas en kleine stapels boeren kaas liggen te wachten op de kopers. Nadat de koop met handslag bezegeld is, komen de kaasdragers aan de slag. Het gilde telt vier „veemen", het groene, blauwe, rode en gele veem. Elk veem omvat 6 dragers en 1 „tasman". Om de twee jaar kiest het gilde voor elk veem een „overman", terwijl tevens een „provoost" en een „knecht" worden be noemd. De kaasdragers zijn gekleed in een hagelwit pak en dragen gelakte strooien hoeden in de kleur van hun veem. Op berries in de kleur van het veem brengen zij de verkochte kaas naar de Waag, waar de tasman de kaas weegt en het gewicht op een kaas schrijft. Het Waaggebouw dateert uit de veertiende eeuw. Het was toen een kapel toegewijd aan de H. Geest en werd als gasthuis gebruikt voor behoeftige reizigers. In 1583 werd de voormalige H. Geestkapel tot Waag verbouwd. Nadere inlichtingen over een dagje Alkmaar-kaasstad ver schaft u gaarne „Alcmaria" VW-Waagplein 3, Alkmaar. Tel. 072-14284. Vliegveld Lelystad Midden in „Het Nieuwe Land", de Flevopolder, ligt de Martin airvestiging op Vliegveld Lelystad. Vauit het speciali teiten - en- en dagrecreatierestaurant hebben de gasten een uniek uitzicht over het gebeuren op de vliegwei. Het is een komen en gaan of in dit geval beter landen en starten, van sport- en zweefvliegtuigen. De instructeurs van de Martinair Vliegschool nemen u graag mee op een spectaculaire rond vlucht boven de polder en de wijde omgeving. En is het geen unieke ervaring om zelf eens de stuur knuppel te mogen hanteren? Voor de allerkleinsten is er een speeltuin met de meest moderne en uitstekend beveiligde speeltoestellen. Inlichtingen: Martinair Lelystad, Eendenweg 4, Vliegveld Lelystad. Tel. 03202-476. LEIDSE COURANT .DINSDAG 12 JULI 1977 PAGINA 5 STAD/REGIO vraagd wat men nog miste in het dierenpark Wassenaar. De bezoekers konden kiezen uit tien onderwerpen, maar de kin derboerderij stond duidelijk bo venaan de verlanglijstjes. „Dat was voor ons een teken om zo'n kinderboerderij zo snel mogelijk te realiseren. Het contact tussen mens en dier is in een dieren park overigens toch uitermate belangrijk. Daarom hebben we ook geprobeerd het idee van de kinderboerderij in zoveel moge lijk andere dierenverblijven te realiseren. Het is zeker voor de kinderen erg leuk, om bijvoor beeld een kameel uit hun han den te laten eten", zegt directeur Louwman. 0 In de kinderboerderij kun nen de kinderen naar hartelust ravotten met dwerggeitjes, mar motten, konijnen en schapen. Zij kunnen voor 75 centen in een minicar rijden, uiteraard op een mini-parcours, of voor het zelfde geld een ritje maken op een ezel of in een ponywagen. Is de jeugd uiteindelijk uitgeke ken op de dieren dan is er nog de grote, veilige speeltuin, waar bij pa en ma vanaf het buiten terras een oogje in het zeil kun nen houden. 0 Kinderen kunnen vrij snel genoeg krijgen van het dwalen over de vele „bergpaadjes" van de dierentuin. Na twee uurtjes banjeren door het park klinkt dan al snel het vermoeide. „Pa pa, op je nek". Voor 75 centen bespaart pa zich echter een voortzetting van de tocht „met volle bepakking". Vanaf de kin derboerderij voert de „zoo-boe mel" belangstellenden door het hele dierenpark. 0 Dierenpark Wassenaar heeft de grootste apencollectie van het land. Zo zijn er onder meer chimpansees, wolapen en orang oetangs. En niet te vergeten de gorilla's. Met zijn gewicht van 220 kilogram en zijn handen van 35 centimeter is Bobbie onbe twist de leider van de gorillafa milie, die verder bestaat uit Os kar en de vrouwtjes Bibi, Linda en Ngajji. Ze hebben behalve het royale gorillahuis met een televisie een groot buitenterras tot hun beschikking. Ter gele genheid van het veertig-jarig be staan van het Wassenaarse die renpark wordt in het gorillahuis overigens de tentoonstelling „Griezels" gehouden. Hierbij wordt het nuttig effect van schutkleuren weer eens overdui delijk bewezen, want de meeste „griezels" zijn pas na enig speu ren te zien. 0 Midden in een van de vijvers van het park ligt een „piraten- schip". De bemanning bestaat uit een grote groep Lapondera- pen onder kommando van „cap tain" Jolly-Coeur. Het zijn echte piraten en waaghalzen en de kinderen zijn dan ook moeilijk van het piratenschip vandaan te krijgen. 0 Tropisch warm en vochtig is het in het junglehuis met zijn dichte beplanting. Gekronkeld om dikke boomtakken wordt de bezoeker bespied door pythons en boa's. Preahistorisch doen de andere bewoners aan zoals de leguanen, kameleons, agamen en schildpadden. In het aan grenzende krokodillenhuis doe zelen vele alligators, kaaiman nen en krokodillen in de oer woudkreken. Geen angst overi gens voor uitbrekende krokodil len, want sinds enige tijd gele den één van de krokodillen een geslaagde uitbraakpoging waag de, is het gehele verblijf voor zien van onbreekbaar glas. 0 Vanaf een heuvel kan men genieten van een uniek panora ma: de Afrikasteppe. Een grote zandvlakte omzoomd door hoog geboomte en struikgewas met een verscheidenheid aan Afri kaanse bewoners. De bezoeker waant zichzelf op safari. 0 In de unieke Louisehal be vindt zich een modern zelfbedie ningsrestaurant, waar de bezoe ker zowel binnen tussen de tro pische planten en vogels, als buiten op het terras, tegen rede lijke prijzen iets kan eten en drinken. Daar kan men rustig bijkomen van een lange tocht door het dierenrijk en comforta bel de nieuwe gids van het die renpark (3,50 gulden) nog eens doornemen. Een aandenken aan een dagje dierenpark Wasse naar ligt in ieder geval bij de uitgang reeds te wachten: een zwart-wit foto, gekiekt bij bin nenkomst. Ze zijn er weer, die lange schoolvakanties. De laat ste hand wordt gelegd aan de voorbereiding van de vakantiereis naar het bul» tenland of die paar weken rust in eigen land. De kin deren hebben zo'n zes weken vrij van school. Het Is voor hen soms moeilijk volop ontspanning te vlo» den. Elke dag zwemmen, fietsen of het deelnemen aan georganiseerde va- kantlebezlgheden zijn nu eenmaal ook niet alles. Vandaar dat veel ouders er met de kinderen op uit trekken, het liefst naar at tracties in de directe om geving. De Leldse Courant biedt daarbij wat hulp. Verslaggever Plet van Dam en fotograaf Theo Ringers bezochten een tiental pleisterplaatsen waar een gezin met kinde ren zich een dag naar har» telust kan amuseren. Ezels hebben de naam een onverzettelijk karakter te hebben. Voor kinderen én voor 75 centen zwichten zij echter altijd. PARADIJS VOOR KINDEREN EN CINEASTEN Dieren voeren, amusant maar vaak ook erg spannend. Met zijn meer dan 3000 dieren behoort het dierenpark Wassenaar tot de drie grootste dierentuinen van ons land. Meer dan 150 roofdieren in 30 soorten, 150 apen (de grootste collectie van Nederland), ruim 125 hoefdieren ongeveer 1000 vogels en een grote verscheidenheid aan vissen en reptielen zijn samengebracht op het 26 hectare grote bos midden in het villadorp Wassenaar. Ónder de honderden diersoorten zijn er veel, die men in geen ander dierenpark aantreft. De bezoeker wordt verrast door de royale niimte, die de dieren is toebedeeld in een zo - natuurlijk mogelijke omgeving. Het dierenpark Wassenaar is met zijn bosrijke omgeving dan ook een paradijs voor kinderen, ouders fotografen en cineasten. Dierenpark Wassenaar is gele gen aan de rijksweg Den Haag- £«den-Amsterdam en is bijzon- "er gemakkelijk bereikbaar zo- ^el Per eigen auto als per open- baar vervoer. Vanaf het cen- trum van Leiden is men slechts t acht kilometer van het dieren- l park verwijderd, terwijl er in I tegenstelling tot andere dieren- s parken in ons land ruime par- i keergelegenheid aanwezig is. Met het openbaar vervoer is het dierenpark bereikbaar met de NZH-bussen 49 en 90 vanaf het station van Leiden, met de NZH-bus 90 vanaf Noordwijk en Katwijk, terwijl bus 49 de bezoekers vanaf het station Voorschoten vlak voor de in gang afzet. Het dierenpark Was senaar is het gehele jaar geo pend, dagelijks van half negen 's morgens tot zonsondergang. 0 De toegangsprijs bedraagt voor volwassenen 6,50 gulden en voor kinderen tot 10 jaar 4 gul den. „Dat is misschien een heel bedrag", zegt directeur Louw-- man, „maar dat geld hebben we wel nodig om boven de rode cijfers te blijven. Bovendien kunnen de mensen voor dat be drag de gehele dag in ons die renpark vertoeven. Vele mensen hebben echter een jaarkaart van 17,50 gulden en zijn daar mee redelijk goedkoop uit. Som mige jaarkaarthouders komen hier gewoon dagelijks een wan deling maken. En dat is natuur lijk heerlijk in zo'n bosrijke om geving". 0 Jaarlijks bezoeken zo'n 350.000 mensen het dierenpark Wassenaar, terwijl 10.000 die renliefhebbers lid zijn van de vereniging „Vrienden van Die renpark Wassenaar". Vanuit de ze vereniging is vorig jaar ook het idee ontstaan om de dieren te laten adopteren. Dank zij de ruime aandacht, die de pers aan deze actie besteedde waren in zeer korte tijd alle dieren gea dopteerd, zodat men nu bij de apenkooien een keurig bordje ziet hangen met de tekst: „Dwergchimpansee Pim. Plee gouder: mevrouw Jansen uit Leiden". De pleegouders betalen vijf procent van de totale ver- zorgingskosten van het door hen geadopteerde dier. Die kosten kunnen variëren van 50 tot 500 gulden voor een olifant. De twee olifanten zijn ook de duurste kostgangers van het dierenpark Wassenaar. Zij nemen ieder 30.000 gulden van de begroting voor hun rekening. 0 Een bezoek aan dierenpark Wassenaar is een dagvullend evenement, vooral vanwege de attracties voor jong en oud. Sinds kort kent het dierenpark Wassenaar bijvoorbeeld een uit gebreide kinderboerderij. Deze is tot stand gekomen naar aan leiding van een enquête onder de bezoekers. Daarbij werd ge-. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Naar hartelust ravotten met dwerggeitjes. Niet alleen voor kinderen uiteraard Woensdag 13 juli Noordwijk: Jutteraktie met grote schatgraverij nabij het Zuiderbad. Aanvang: 14.00 uur. De deelname is gratis voor kinderen van 6 tot 13 jaar. j Katwijk: Schaakwed- strijd in het strandpavil joen „Fok de Best". In schrijven in het strandpa viljoen voor de aanvang van de wedstrijden. Aan vang: 19.30 uur. OUDE WETERING Op de tweede dag van het tennistour- nooi in Oude Wetering heeft de als tweede geplaatste Hans van Tongeren het erg moeilijk ge had tegen Jan Pieter Hop. Hop won de eerste set, maar de vol gende twee sets waren toch voor Van Tongeren, die zijn spel beter had ingesteld op dat van zijn opponent, waardoor Hop wel meer fouten moest gaan slaan: 2—6, 6—2 en 6—3. Favoriet Rik Hins liet er in zijn twee de partij geen twijfel over bestaan dat hij de eerstgeplaat- ste is. Met duidelijk, zij het wat geflatteerde cijfers won hij van Henk v.d. Berg: 6—1 en 6—0. De tweede dag van het tennis- tournooi gaf verschillende span nende enkelwedstrijden te zien voor een talrijk publiek, want vele supporters blijken van ver re met hun favoriet naar Oude Wetering mee te komen. Door de gunstige weersomstandighe den kon het wedstrijdschema vlot worden afgewerkt. Wedstrijdleider Willem Renee kwam in zijn eigen partij iets te kort tegen de Alphenaar Jan Hage. De eerste set kon Renee nog winnen, maar de uitgekien de Hage kreeg net op tijd meet vat op het spel: 2—6, 6—2 en 64. Eric Rooderkerk overklas te Fred van Aken. Hardhitter Rooderkerk trok na een verlies van de eerste set de wedstrijd met duidelijke cijfers naar zich toe: 3—6, 6-1 en 6—2. W. Roe- tert won van Johan Boers met 6—3 en 6—4. Leo van Tongeren had Harry van Veen bijna op de knieën. Van Tongeren stond vrijwel steeds voor, maar hun lukte hem niet om de set in zijn voor deel te beslissen en tenslotte drukte Harry van Veen in de beslissende set door en won die set met 8—6. Elly van Ruiten zorgde voor een verrassing door S. Brinks met 4—6, 6—0 en 7—5 te verslaan. Anne van Bostelen had het tegen M. v.d. Amstel alleen in de eerste set moeilijk daarna won ze de tweede en derde set overtuigend: 2—6, 61, 60. Elly Plooy kwam rou tine te korte tegen J. v.d. Bas die royaal uithaalde met 6—0 en 6—3. Bij de heren D. won J. v. Maren knap van R. Sonneveldt met 62 en 6-3. Hans Bamberger won van de Rijpweteringen Hans Rijswijk, terwijl Hans Tönjann na een lange partij won van Alkemade-junior Ron Rietbroek (61 en 6—3). L. van Wilgenburg gaf in zijn partij tennisles aan R. Tulp uit Ter Aar: 6—0 en 64. Enkele dubbeluitslagen van gis teren: DDD: V. Bostelen/Paauw-Pari- don/Wiegman: 7—6, 6—1, Keers/- Borkhuis-Renee/De Koning: 1—6, 2—6, GDD: Renee/Renee- Ponsioen/Ponsioen: 6—3, 1—6, 2-6, HDD: Rietdijk/Buys-V.d. Water/V.d. Water: 6—7, 6—2, 6—2, Wallaard/Molkenboer-Am- stel/v.Es: 3—6, 6—2. 6—0. l LEIDEN Het Iaden en j lossen van een directeur- chauffeur van een Leids be- I stel autobedrijf verliep eni- ge tijd geleden niet zo een- voudig als hij wel gedacht had. De Leidse politie had i namelijk nogal wat beden kingen tegen de plaats, er ontstond na een menings- j verschil een handgemeen en de Leidenaar eindigde ten slotte „ter kalmering" in de I Leidse politiekerkers. Gis- termorgen mocht hij voor de kantonrechter van één en ander uitleg geven. Volgens het verslag van de ver balisant had de verdachte tot drie maal geweigerd zijn bestel auto met aanhanger te verplaat sen, terwijl hij bezig was met het laden en lossen op een daar toe minder geëigende plek. De verbalisant besloot daarop zelf achter het stuur plaats te nemen en reikte reeds naar het in het slot zittende contactsleuteltje toen de chauffeur er ook een wilde greep naar deed en het voor zijn neus wegkaapte. De verbalisant besloot toen met be- hulp van een maat de verdachte weg te voeren, hetgeen na enige aandrang en handboeien en wild gemep gelukte. „Ze hebben mij een paar blau we ogen geknuppeld en me aan de handboeien weggesleept", verklaarde de vergramde chauf feur over de handelwijze van het Leidse politieduo. „Overal staan grote vrachtwagens op verboden plaatsen te laden en te lossen en mij moesten ze hebben, terwijl ik alleen de poli tieauto enigszins in de weg stond", aldus de chauffeur. Op de vraag van de kantonrechter of hij niet ergens anders had kunnen gaan staan antwoordde verdachte dat hij dan een 100 meter met de goederen had moeten gaan overbruggen. En dat ging hem iets te ver. Het kantongerecht had daar wel enig begrip voor en de uiteinde lijke straf werd 100 gulden boe te. waarvan 75 gulden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Dat weerhield de chauffeur er echter niet van ter plekke een aanklacht tegen de politie te willen indienen vanwe ge zijn blauwe ogen. Rechter Van Dijke verwees hem door naar het politiebureau. In de auto Er kan zich heel wat afspelen naast het letten op de rijweg in een auto, dat bleek ook gisteren weer op het kantongerecht. Ie 1 1 a n mand uit Breda zat bij een snel heid van 80 kilometer per uur op de Rijksweg doodgemoede reerd een kaart op zijn stuur te raadplegen. De verbalisant, die wel over een wonderbaarlijk ge zichtsvermogen moet beschik ken had waargenomen dat de man dat niet minder dan vijf seconden lang deed, onjuist weggedrag zoekend naar de juiste afslag dus. „Dat is natuur lijk levensgevaarlijk", vond rechter Van Dijke die vertelde dat hij ook wel eens iemand had meegemaakt die ach bij hoge snelheden zat te scheren achter het stuur, hetgeen hem ook niet in dank werd afgenomen. De Bredaenaar gaf wel toe dat het wat riskant was geweest en ver trok met 100 gulden boete en een voorwaardelijke ontzegging van vier maanden met een proeftijd van twee jaar in zijn bagage weer naar elders. Bij verstek veroordeeld werd ie mand uit Heerlen die op de Irislaan in Oegstgeest probeerde een vlieg uit zijn auto te werken. Terwijl hij aan het rondmeppen was naderde er echter uit een zijweg een auto die voorrang had, dat ook nam en terecht kwam in de auto van de vliegen mepper (die isolateur van be roep is). Inzittenden van beide auto's kwamen er goed af, voor het leven van de vlieg werd echter gevreesd. Het leverde de isolateur 125 gulden boete en een viermaandelijkse voorwaar delijke ontzegging van de rijbe voegdheid met een proeftijd van twee jaar op. Sirene Een ambtenaar lag enige tijd geleden in de clinch met een paar andere ambtenaren, dat wil zeggen politieambtenaren in een politieauto. De gewone amb tenaar reed met zijn auto in Leiderdorp toen hij wat moei lijkheden kreeg met de politie- brik die op volle snelheid met zwaailicht en sirene op weg was naar wat onheil in de verte. Daarbij zou hij de Hermandad de weg versperd hebben. „Ik was gewoon in gesprek en ging met een boog om die politieauto heen, ik had verder niets in de gaten", vond de ambtenaar. .Hoorde U die sirene dan niet", wilde rechter Van Dijke weten. „Ach daar lette ik niet zo op" verklaarde de man. „Dan krijgt U waarschijnlijk ook steeds last met ziekenauto's", veronderstel de rechter Van Dijke waarop verdachte liet weten wel ge schrokken te zijn; „Ik zag wel het zwaailicht zwaaien en ik schrok me een hoedje van de aanstormende politieauto", ver klaarde hij vlug. „Maar U moet niet vergeten dat hier een bouw wijk in aanbouw is (Gallaslaan) en dan verwacht je niet zo snel iets op een onoverzichtelijk kruispunt", redeneerde hij ver volgens hetgeen het kantonge recht echter niet kon overtui gen. De officier had een voor waardelijke ontzegging voor hem in petto, maar de kanton rechter hield het op 150 gulden boete waarvan 75 gulden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar, voor het geval dat hij het nog eens mocht pro beren de arm der wet bij haar duivelsritten in de weg te staan.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7