Alkemadese Oostpolder wacht totale recreatieve bestemming Ruim vijf miljoen subsidie voor aankoop grond Vlietland Ook schoolzwemmen voor twee laagste klassen Wielertour met 250 deelnemers Acht maanden voor dodelijke aanrijding Haarlemmers roofden vakantiegeld bijeen Gewonden bij verkeersongevallen REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 12 JULI 1977 .PAGINA QT ROELOFARENDS- VEEN - De kans dat het kassengebied in de Oostpolder in Roelofa- rendsveen zal moeten verdwijnen om plaats te maken voor een ambi tieus recreatieproject aan de noordelijke oe ver van het Braassemer- meer wordt met de dag groter. Ondanks de va kanties wordt er door projectontwikkelaars met grote voortvarend heid gewerkt aan de uit werking van een recrea tieplan voor de ideaal gelegen polder. Het ge meentebestuur van Al kemade neemt een niet afwijzende houding te genover de plannenma kers in. Binnenkort zal een ambtelijke delega tie met een van de be trokken projectontwik kelaars, Planconcept B.V. uit Breda, gaan praten. Dat de Oospolder voor een recreatief project erg gunstig is gelegen, heeft de huidige ontwikkeling in dit gebied al bewezen. De noordgrens van de polder wordt gevormd door een rij villa's, die voor iets minder dan een half miljoen gulden gretig aftrek vonden. In het oostelijke deel van de polder zijn al campingterrei nen aangelegd, die eigendom zijn van de firma Arie de Boom. Het overige deel van de polder wordt begrensd door de bedrijfswoningen van de in de polder gelegen tuinderijen. In de polder zijn voorts een aantal voor de recreant aan trekkelijke poelen gelegen. Sluis De recreatieve ontwikkeling is vooral door de ligging ten op zichte van het Braassemer- meer wel haast vanzelfspre kend. De firma Immoproject uit Breda kwam enkele jaren geleden met een recreatieplan voor de polder. De heer Ras van Immoproject deelde vori ge week mee, dat het plan zich vooral richtte op de water sportliefhebber, die dicht bij de Braassem wil wonen in zijn vakanties. In het plan was vol gens de heer Ras dan ook een aansluiting op het Braasse- mermeer door middel van een sluis opgenomen. Er zouden in de polder op de grond waarop nu nog de tuinderijen zijn ge vestigd recreatiewoningen ver rijzen. De plannen voorzagen in 70 woningen per hectare. De totale oppervlakte van de polder wordt geschat op 25 tot 30 hectare. De Bredase projec- tonwikkelaar wilde zijn plan nen in overleg met de betrok ken grondeigenaren (ruim 50) uitvoeren. Een aantrekkelijk gebied is de Oostpolder zeker. Kaper - Dure villa's grenzend aan de poelen van de Oostpolder: voorboden van een nog grotere recreatieve bestem ming? Een half jaar geleden werd er door de plannen van Immop roject een streep gezet toen een plaatselijke projectontwik kelaar de betrokken grondei genaren benaderde met een eigen plan. Volgens de heer Ras kocht de Roelofarendsve- ner grond op en deze onver wachte moeilijkheden deden de firma Planconsult (in ver band met verwarring met an dere bedrijven was de naam Immoproject inmiddels gewij zigd) besluiten om het plan te onderkoelen. Het opnemen van een sluis in het plan was met een kaper op de kust on mogelijk geworden. Na overleg met de gemeente Alkemade is Plancolsult in middels bezig om een nieuw plan te ontwerpen, waarin geen sluis maar wel een jacht haven in het Braassemermeer is opgenomen. Over die plan nen zal volgens de heer Ras op zeer korte termijn met een ambtelijke delegatie worden gesproken. Ras legde er echter de nadruk op dat alle plannen nog in een beginstadium zijn, maar dat er hard aan wordt gewerkt. De betrokken Veense projec tontwikkelaar en kaper op de kust is Rob van der Meer, die met enkele andere waaronder Ruud van Berkel van Heem- bouw, druk doende is met de voorbereiding van een eigen plan. Of de geruchten omtrent zijn contacten met enkele grondeigenaren op waarheid berusten wil Van der Meer niets kwijt. „Het is nog wat te vroeg om daaromtrent nu al het een en ander uit de doeken te doen", aldus Van der Meer. Gemeente Het gemeentebestuur van Al kemade staat niet onwelwil lend tegen een recreatieve be stemming van de Oostpolder. Het zou de gemeente goed uit komen als de gemeentekas door een forenzenbelasting flink gevuld zou kunnen wor den. Burgemeester Bolten van Alkemade erkent dat er bin-, nenkort overleg tussen de gr*. meente en Planconcept 2al plaatsvinden: „Er is een plan, dat al heel oud is en dat we nu weer oprakelen, maav alles is van onze kant nog in een heel pril stadium We will én als gemeente ir. principe best medewerken aan een recrea tieve bestemming maar alsje blieft geen caravans", aldus burgemeester Bolten. Naar de reactie van de tuin dersgemeenschap in Alkema- SLECHTS EEN KWESTIE VAN TUD de valt op dit moment slechts te gissen. In het algemeen zal het verlies van ruim 25 hectare tuinbouwgrond hard aanko men. De Alkemadese tuinders kampen met ruimtenood. Nieuwe vestigingen zijn vrij wel onmogelijk geworden. In Roelofarendsveen zal een ge bied bij de Baan opgeofferd worden aan woningbouw. In Nieuwe Wetering verboden GS onlangs de realisering van een kassenbouwgebied uit land schappelijke overwegingen. Het verlies van de Oostpolder zal de betekenis van de tuin bouw in Alkemade nog verder doen afnemen. De betrokken tuinders lijken veel meegaander. De Oostpol der is namelijk volgens de des kundigen minder geschikt voor tuinbouw dan andere ge bieden. Er wordt verder ge werkt op naar moderne maat staven te kleine bedrijven. Economisch gezien zou een verkoop van een bedrijf en eventuele hervestiging elders beslist voordeliger kunnen zijn. Alleen de plaatselijke ge bondenheid lijkt de recreatie in de weg te staan. Toch zal vooral het verdwij nen van de tuinbouwgrond be langrijke problemen gaan op leveren. In Leimuiden is door de gemeentelijke bestuurders al met enig afgrijzen naar de recreatieplannen in Alkemade gekeken. Ze brengen de pro vinciale plannen om in de Hei lige Geestpolder in Leimuiden kassenbouw toe te staan in direct verband met het even tueel verdwijnen van het kas- sengebied in de Oostpolder. „Als de tuinbouw in de Veen- streek dan zoveel behoefte heeft aan tuinbouwgrond, moeten ze beginnen met de bestaande grond te handha ven", aldus het Leimuidense gemeentebestuur. Voor de Roelofarendsveense tuinders, die op hun bedrijf in de Oostpolder willen blijven biedt de garantie van burge meester Bolten enig houvast: „Er zal niemand gedwongen worden om mee te doen en onvrijwillig zijn bedrijf te ver- VOORSCHOTEN De provincie Zuid-Holland krijgt een bijdrage van vijftig procent in de kosten van grondaankoop (290 ha) in het recreatiegebied Vlietland tot een totaal van 5.300.000,- gulden. Dit heeft de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelij ke Ordening het College van Gedeputeerde Staten van de provincie per brief meegedeeld. De rijksbijdrage wordt verleend in het kadervan de uitvoering van het zogenaamde bufferzónebeleid. Het doel vandit beleid is onder meer te voorkomen dat het karakter van het tussen steden geleden landelijke gebied wordt aangetast. Het Vlietlandgebied ligt in de bufferzone Den Haag - Leiden - Zoetermeer. De provincie Zuid-Holland wil het gebied aankopen om er recreatieve bestemmingen aan te geven en ongewenste ontwikkelingen tegen te gaan. Dit sluit aan op het beleidsvoorne men van de regering om in de randstad een groenstructuur tot stand te brengen. Aan de subsidie zijn drie voorwaarden verbonden: de Meeslou- werpolder moet een inrichting ten behoeve van het natuurbeheer krijgen. Van deze polder is de bovengrond verwijderd, maar tot op dit moment is hij nog niet bij de ontzanding betrokken; terreingedeelten bestemd voor recreatiegebruik mogen alleen worden ingericht voor dagrecreatie; het gehele gebied moet een bestemming krijgen die bebouwing weert. Dit geldt niet voor bebouwing ten dienste van dag=recreatie. Mr. Vrolijk bezoekt Voorschoten Commissaris van de koningin in Zuid-Holland mr. M. Vrolijk (links) heeft gisteren een werkbezoek ge bracht aan Voorschoten. Behalve een gesprek met het college van deze gemeente, bezocht de heer Vrolijk de stichting Vakopleiding voor het automobiel-, motor, rijwiel en aanverwant bedrijf VAM en het kasteel Duivenvoorde. In het kasteel werd de kunsthistorische verzame ling bewonderd en dronk het gezel schap thee in de Daniël Marotzaal (zie foto). IN WASSENAAR iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiii Sassenheim Onder invloed achter stuur WASSENAAR Met ingang van het nieuwe schooljaar zullen ook de kinde ren van de eerste en tweede klas van de lagere scholen voor rekening van de gemeente aan het schoolzwemmen kun nen deelnemen. Aanvankelijk bleef het schoolzwemmen beperkt tot de twee hoogste klassen. Daarna kwamen daar achtereenvolgens de 4e en de 3e klassen ook bij. Reeds vaker werd gepleit voor het laten zwemmen van de eerste en tweede klassers. Er waren echter enkele praktische bezwaren. Er was niet vol doende assistentie bij het verkleden van de jeugdige leerlingen van de twee laagste klassen en bovendien zou de uitbreiding van het schoolzwemmen niet binnen de schooluren te realiseren zijn. Er zijn door de Wassenaarse hoofdenkring bespre kingen gevoerd met de directeur van het sport- fondsenbad en het resultaat is dat aan beide bezwaren volledig tegemoet gekomen kan worden. Het probleem van de assistentie zal elke school zelf oplossen met behulp van de oudercommissies en er is een rooster ontworpen dat slechts in geringe mate buiten de normale schooluren valt. Voorlopig voor èen jaar zal nu in augustus a.s. met het schoolzwemmen voor de eerste twee klas sen begonnen worden. De meerkosten, rond 54.000,- komen voor rekening van de gemeente. Dat is echter een kwestie van broek/vestzak omdat de gemeente immers het tekort van het sportfond- senbad ook bijpast. De kosten van het vervoer per bus naar en van het zwembad worden voor de helft door de gemeente en voor de andere helft door de ouders gedragen. De bijdrage van de ouders wordt voor het volgend schooljaar op rond 14 gulden per kind geraamd. De gemeenteraad heeft een en ander goedgekeurd. SASSENHEIM - De Wieler- touravond-vierdaagse in Sassen- i heim ging gisteravond onder grote belangstelling in de Sas- I senheimse Marijkestraat van j 1 start. Niet minder dan 250 deel- i nemers namen aan de eerste j fietsavond deel. De tocht voerde j i hen langs Lisse, Noordwijker- j hout en Voorhout. De fietstoch- I ten zijn een activiteit van de stichting Jeugdrecreatie. Deze i stichting had met haar activitei- ten ook gedurende het week- I j einde veel succes. NOORDWIJK Een tweetal Haarlemmers in de leeftijd van 22 en 20 jaar, beiden zonder beroep, blijken een paar weken lang op kosten van winkeliers en autobezitters uit Noord wijk vakantie te hebben gehouden. Zij voorzagen in hun onderhoud door ten nadele van neringdoenden aan het Rederijkersplein een groot aantal kratten met lege flessen te stelen en deze elders in te leveren, terwijl zij zowel te Noord wijk als in hun woonplaats een reeks diefstallen uit auto's pleegden. De mannen werden betrapt toen zij elk op een fiets enkele kratten vervoerden. Dit kwam een attente politiepatrouille verdacht voor en zij rekende het duo prompt in. Bij het recherche-onderzoek kwam aan het licht dat de Haarlem mers ook debet waren aan een vorige week gepleegde inbraak in de kantine van de voetbalvereniging Noordwijk. Zij hadden ge dacht daar veel geld te vinden, maar dat viel tegen, want er was geen cent. Uit balorigheid hadden de inbrekers toen enkele trai ningspakken meegenomen. In een bosje aan de Gooweg trof de politie verschillende goederen aan, welke uit auto's waren ontvreemd. Van een Agfamatic-camera, een witte helm, een T-shirt en een bril met etui zijn de eigenaars nog niet bekend. Zij kunnen zich met de recherche te Noordwijk j in verbinding stellen. NOORDWIJK Op de Duindamseweg, nabij de Kraaierslaan werd gisteren een fietsende vrouw (39) uit Rijnsburg, die op een camping in het Langeveld vakantie hield, door een auto aangere den en in een sloot gesmakt. Zij werd met een dubbele breuk van het boven veen in het Academisch Ziekenhuis opgenomen. De wagen werd bestuurd door een 17-jarige Amsterdammer. Deze ging er na de aanrijding vandoor, maar de auto werd na veel speurwerk door een Noordwijkse politiepatrouille op een parkeer- terreintje in het landgoed Leeuwenhorst teruggevonden. De jeugdi ge chauffeur bleek aanvankelijk spoorloos, maar nadat zijn identi teit was vastgesteld, meldde hij zich aan het politiebureau. Op het kruispunt Beeklaan-Herenweg, slipte een BMW, die bestuur werd door een inwoner van Rijnsburg. De auto botste tegen een paar bromfietsers. Deze moesten met diverse verwondingen in het Academisch Ziekenhuis worden opgenomen. In de bocht van de Northgodreef, nabij de Duinwetering, geraakte een motor in een slip. De bestuurder en zijn duo-passagier werden gewond en moesten naar het St Eliza beth-ziekenhuis worden gebracht. Op de Van de Mortelstraat raakte een 28-jarige inwoner van Noordwijkerhout met z'n auto van de weg. De chauffeur verkeerde J onder invloed van alcohol. Twee inzittenden van de wagen werden gewond. Een van hen kon na doktersbehandeling naar huis, de ander werd naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Op de Piet Heinstraat botsten een motor en een personenauto tegen elkaar op, toen de bestuurder van de wagen aan de tegemoetko mende motorrijder geen doorgang verleende. De bestuurder van de motor, een 25-jarige Noordwijker, werd gewond naar het Academisch Ziekenhuis gebracht SASSENHEIM Gistermorgen van 9 tot half één werd op de Hoofdstraat en Rijksstraatweg door de politie snelheidscontrole gehouden. Hierbij werden snel heden gemeten van 66 tot 91 km. Er werden 10 bestuurders van personenwagens verbali- seerd. Wegens het veroorzaken van een autobotsing op de Duinweg te Hoordwijk, terwijl hij onder invloed van drank verkeerde en waardoor drie personen werden gedood, veroordeelde de Haagse rechtbank dinsdag de 23-jarige bouwvakker A. M. van der V. uit Sassenheim tot acht maan den gevangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk met -een proeftijd van twee jaar en twee jaar intrekken van de rijbe voegdheid. De officier van justitie had acht maanden gevangenisstraf geëist waarvan twee maanden voor waardelijk en drie jaar intrek king van het rijbewijs. De jeugdige slachtoffers zaten in een tegenligger waarmee de auto van de bouwvakker fron taal in botsing kwam. De bouw vakker reed met zijn grote Ame rikaanse auto in een flauwe bocht geheel links van de weg. Hij bleek een alcoholprilage van 1,22 in zijn bloed te hebben. Twee jongens werden door de botsing op slag gedood, een meisje overleed tien dagen later en een ander meisje werd zwaar gewond. STOOMTREIN IN DUINEN VERBODEN KATWIJK Enige tijd terug is het beheer over de zuidduinen van Katwijk, waarin zich een waterwingebied bevindt, overge gaan in handen van Staatsbosbeheer. Deze instantie heeft nu besloten de Nederlandse Smalspoorweg Stichting geen toestem ming meer te verlenen om rondritten door de duinen te organise ren, zoals de laatste jaren gebruikelijk was op de zaterdagen in het zomerseizoen. Staatsbosbeheer meent tot opheffing van de attractie te moeten besluiten omdat men vreest voor beschadiging van de duinen. De smalspoorwegstichting betreurt het besluit en wil alsnog probe ren met de nieuwe beheerder van het gebied tot overeenstemming te komen, omdat de stichting voor de instandhouding van haar materieel mede afhankelijk is van de opbrengst der ritten; zij voert bovendien aan dat er in het verleden nooit klachten zijn geweest over vernielingen of vervuiling door de treinpassagiers.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 6