Leraren>jvillen proces tegen Van Kemenade EGENSTELLINGEN CDA-PvdA OVER OVERHEIDSUITGAVEN apers geven rich over Vakantiegangers na staking nu toch in de boot Zeeuwse hotels maar halfvol :amping WEGENS SCHENDING OVERLEGSTATUUT mm Koffieprijs daalt op wereldmarkt 'eseta minder waard rote problemen voor Den Uyl ooo £cld6c Somcmt I t Rapenburg 2, Leiden, postbus 1), tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. ertenties (excl. BTW) 0.46 per mm. Telefoontjes 4,16 - Klachten bezorging: tel..071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) jnnementen: kwartaal 39,80; jaar 147,70; l03se nummers: 55 cent. Dinsdag 12 Juli 1977,67e jaargang 20782 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Gemini Man Over een man, die een kwartier per dag onzichtbaar is en dan grootse daden stelt, handelt de nieuwe AVRO-serie „Gemini Man" die vanavond van start gaat op Ned. II om 20.25 uur. Op Ned. I om 19.55 uur film over achtergronden van het con flict'in Korea. Droog weer met flinke zonnige periode, maar in het uiterste noorden van het land wolken velden. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Maximumtemperaturen van 17 graden op de wadden tot 27 graden in het zuidoosten van het land. Morgen zon 05.3521.56. Maan 03.19—19.20. Scheveningen hoog water 2.03., 14.32. Laag water 9.54—22.23. Minister Van Kemenade (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De leraren bij het voortgezet onderwijs willen tegen minister Van Kemenade van Onder wijs een gerechtelijke procedure op gang brengen nu hij tegen hun zin de salarissen voor leraren met eer- ste-graadsbevoegdheid per 1 okto ber gaat verlagen. Volgens hun ver-' tegenwoordigers is over het besluit geen echt overleg gevoerd en stond het bij voorbaat vast. Daarmee zijn volgens het Ambtena- rencentrum, dat de leraren bij het overleg met de overheid vertegen woordigt, de overlegbepalingen in het georganisedrd overleg geschon den. De gerechtelijke actie zal zo spoedig mogelijk bij de Haagse rechtbank aanhangig worden ge maakt. Voorzitter Roefs van het Nederlands Genootschap van Leraren vraagt zich bovendien af of het georgani seerd overleg zoals het nu functio neert niet op de helling moet. Hij vindt dat de leraren in het verleden teveel maatregelen hebben moeten slikken die zonder „fatsoenlijk", overleg zijn genomen. Hij noemt in dit verband de afschaffing van de 10 procent-toeslag voor leraren die 's avonds les geven en de toeslag voor leraren welke aan een school zijn verbonden. De salarisverlaging betekent dat be ginnende leraren met een MO-oplei- ding of doctorandustitel per maand ruim driehonderd gulden minder gaan verdienen. Zij gaan nu even veel verdienen als andere academici die in rijksdienst treden. Als reden voor het hogere aanvangssalaris van de leraar werd voorheen altijd gege ven dat deze direct voor de volle honderd procent met zijn taak ge confronteerd wordt, terwijl een amb tenaar in rijksdienst een ruime aan loop heeft. Zodra de leraren terug van vakantie zijn zal het lerarengenootschap een grote protestbijeenkomst organise- WÊÊÊÊÊtÊÊ^^^Mi DEN HAAG (ANP) De Hermans- groep B.V., die 86 supermarkten omvat (waaronder de Profimarkt), heeft meege deeld dat zij op de wereldmarkt tegen gedaalde prijzen koffie heeft gekocht. Vanaf donderdag zal deze kruidenier de koffie, die hij heeft laten branden, malen en verpakken, verkopen tegen 4.50 per half pond (kwaliteit roodmerk). Volgens de Hermans-groep, hebben de koffiebranders van het ministerie van Economische Zaken het verzoek gekre gen hun prijs te verlagen, maar zouden de koffiebranders besloten hebben voor lopig nog een afwachtende houding aan te nemen. ÏLSINKI (AP) Overmand door vermoeidheid hebben twee ïge Russen die zondag een Russisch vliegtuig kaapten en ermee naar het Westen vlogen, zich vanmorgen vroeg aan de nse autoriteiten overgegeven. Het vliegtuig, een Toepolev 134, vanmiddag teruggevlogen van Helsinki naar Moskou. steren lieten de kapers in verschillende fasen vrouwen en ideren vrij. De bemanning en enkele passagiers wisten te tsnappen De kapers dreigden het vliegtuig op te blazen als er et gezorgd werd voor een nieuwe bemanning, brandstof en bestemming om naar Zweden te vliegen. Maar het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken had inmiddels laten weten dat let Russisch toestel in geen geval in Zweden zou mogen landen. r.Iet is vrijwel zeker dat de kapers zullen worden uitgeleverd aan J le Sovjet Unie krachtens een bilateraal verdrag gericht op het tegengaan van kapingen, dat in 1974 werd ondertekend door de Sovjet Unie en Finland. ADRID (AP) De Spaanse peseta is in waarde verminderd. i Spaanse regering heeft besloten in een poging de economische toeilijkheden te boven te komen een devaluatie van de peseta hervorming van het Spaanse belastingstelsel door te teren. Verwacht wordt dat de peseta 20 tot 35 procent in waarde ninderd. De nieuwe koers zou vanmiddag, als de Spaanse isselmarkten weer open gaan, worden vastgesteld. (Zie verder pag. 13) De vier Haagse CDA-gemeenteraad- sleden, mevrouw mr. M. H. Walhain, W. du Chatinier, B. Bol en H. Lammers (van rechts naar links) mogen dan wel smakelijk la chen bij het ver schalken van de hen aangeboden haring gisteren in de raad, zo vrolijk is het met deze ha ring voor Nederland bepaald niet ge steld. Dat kan men opnieuw lezen op pagina 9. HOEK VAN HOLLAND Alle Engeland-vaarders die gisteren in Hoek van Holland waren gestrand, hebben toch hun bestem ming bereikt. De laatste konden vertrekken doordat de Maat schappij Zeeland de ferry-boot „Koningin Wilhelmina" een extra nachtvaart liet maken. Door een wilde staking onder het personeel van de veerboot „St. George" - eigendom van de Britse Spoorwegen - raakte gistermor gen het vaarschema van de Maatschappij Zeeland volkomen in de knel. In Hoek van Holland moesten zo'n achthonderd passagiers op de kade achterblijven. In de loop van de middag werden er tweehonderd met de trein naar Oostende in België gebracht, vanwaar zij naar de overkant van het Kanaal werden vervoerd. De gestrande passagiers moesten het zich gemakkelijk maken in de kale ongezellige vertrekhal van de veerdiensten en in de stationsrestaurantie. Daar werden zij door de maatschappij van broodjes en soep voorzien. De heer Aten van de Harwich-ferry zei vanmorgen dat er door de staking waarschijnlijk verder geen onoverkomelijke problemen zullen ontstaan. „Tot in Duitsland toe is bekend gemaakt dat er op de twee Engelse boten wordt gestaakt. De mensen doen er dus verstandig aan niet op de bonnefooi naar De Hoek te komen. (Van onze parlementaire red. tie) EN HAAG De kabinetsformatie heeft gister- ond onverwacht een wending genomen met een rkennende bespreking tot diep in de nacht >sen formateur Den Uyl en de fractieleiders van irdA en CDA en D'66 over de sociaal-economi- he politiek in de komende vier jaar. De diep- ande meningsverschillen tussen PvdA en CDA ver de matiging van de overheidsuitgaven zijn •iervoor aanleiding. Formateur Den Uyl zou gis- ,fl|ren met de heren Van Thijn, Van Agt en. erlouw de onderhandelingen over de omstreden kestie van de Vermogensaanwasdeling (VAD) jjpenen, maar dit onderwerp werd van de agenda ;evoerd. politieke kringen wordt aangenomen dat Den Uyl is geschrokken van de gepeperde uitspraken van CDA-zijde over zijn sociaal-economische plan nen. Hierbij wordt gewezen op de uitlatingen van oud-KVP-fractieleider Andriessen over de. nood zaak tot forsere inkrimping van de overheidsuitga ven. Andriessen, die momenteel voorzitter is van de programmacommissie van het CDA; verklaar de, zoals wij gisteren hebben gemeld, voor de radio dat de werkloosheid alleen beduidend kan worden teruggedrongen als de overheid aanzien lijk meer bezuinigt dan Den Uyl heeft voorgesteld. Met deze uitlatingen zette Andriessen in feite het tweede memorandum van de formateur op de tocht. Daarnaast is Den Uyl gebleken dat de PvdA-frac-' tie in haar opvattingen over de groei van de overheidsuitgaven lijnrecht tegenover het CDA staat Van een basis voor onderhandelingen is, zo wordt uitgelegd, derhalve nauwelijks sprake. Volgens politieke kringen heeft de formateur om die reden de kwestie van de vermogensaanwasde ling voorlopig in de ijskast gezet teneinde eerste de mogelijkheden om voor het totale sociaal-eco nomische beleid tot compromissen te komen nader af te tasten. Den Uyl beschouwt de vier zogenaam de hervormingsvoorstellen, waarvan de VAD er één is, in nauwe samenhang met de sociaal-econo mische politiek. Tot diep in de nacht heeft Den Uyl met de drie fractieleiders overleg gevoerd. Tot concrete resul taten heeft dit overleg niet geleid, omdat Van Agt vanmorgen nog zijn fractie moest raadplegen. De CDA-fractie kwam om elf uur bijeen. Het was nog niet zeker of de formatie-onderhandelingen in de loop van de dag zouden worden voortgezet. De PvdA-fractie kan pas morgen haar oordeel over de sociaal-economische plannen van de for mateur afronden. Deze fractie is het gisteren nog niet eens kunnen worden over het bezuinigingsbe leid in de komende jaren. Een minderheid onder aanvoering van minister Duisenberg van Finan ciën gaat in haar opvattingen in de richting van het CDA maar de grote meerderheid is nauwelijks bereid tot verdere bezuinigingen, dan de door Den Uyl gehanteerde één-procentsoperatie. Fractielei der van Thijn heeft reeds alle zeilen moeten bijzetten om het verzet van de linkervleugel tegen het akkoord inzake de grondpolitiek te sussen. Hij heeft van deze linkervleugel te verstaan gekregen zich bij het VAD-overleg aanmerkelijk harder op te stellen. 'akantiegangers in Zeeland blijken en duidelijke voorkeur voor cam pings te hebben. -terwijl de campings in een straal van tien kilometer van de kust "'opvol zijn. Middelburg (ANP) De vakantiegangers die dit jaar in Zeeland met vakantie gaan of zijn blijken een duidelijke voorkeur te hebben voor campings en vakantiewoningen. Hotels, pensions en slaapplaatsen bij particulieren zijn veel minder in trek dan in voorgaande jaren. Aldus de adjunct-directrice van de provinciale VVV in Middelburg. In Middelburg en de badplaats koudekerke bijvoorbeeld zijn de hotels en pensions maar voor vijftig procent bezet. In Vlissingen voor zeventig en in Domburg voor 75 procent. Vorige jaren moest de politie vaak te hulp worden geroepen om met geluidswagens slaapruimte bij particulieren voor vakantiegangers los te krijgen. Nu is er overal nog plaats genoeg. De campings aan de Zeeuwse kust en die in een straal van tien kilometer van de kust zijn overvol. Maar ook de campings wat meer in het achterland zijn veel beter bezet dan andere jaren. Met het kamperen op de boerderij zijn zowel boeren als kampeerders dit jaar veel voorzichtiger. Temeer daar de rechtbank in Middel burg een soort snelrecht voor deze overtredingen heeft ingesteld, waarbij straffen worden uitgedeeld die varieren van 200 tot bijna 5.000. Babymammoet in bevroren bodem Mijnwerkers van de Frunzemijn in Ma gadan (Sovjet-Unie) hebben in de eeu wig bevroren grond het stoffelijk over schot gevonden van een half jaar oude mammoet, die on geveer 12.000 jaar geleden geleefd heeft. Een mede werker van de Rus sische academie van wetenschappen onderzoekt hier het in voortreffelijke staat verkerende dier. Een 23-jarige ser. Omstanders bevrijden veerster uit J gisteren door om- automobiliste standers bevrijd worden toen zij door enkele jongelui lastig gevallen werd. De vrouw stopte met haar mini-personenauto voor een oversteek plaats in de Noordwijkse Hoofdstraat om enkele kinderen te laten oversteken. Toen zij weer wilde doorrijden sprongen enkele jongens op de rijbaan. Een van hen stapte op de motorkap, schopte er wat deuken in en vernielde de ruitenwissers. Toen de automobiliste wilde uitstappen, sprong de jongen van de auto en duwde het portier dicht, zodat de serveerster bekneld raakte. Omstanders moesten de serveerster bevrijden. De jeugdige vandaal nam daarop de benen en verdween spoorloos tussen het publiek. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog ge bracht Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het Engelse Dart-spel. Een leuk kadootje, nietwaar! NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het Dart-spel naar: naam: adres: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturerj naar: antwoordnr. 349, Leiden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1