scheepsbouwindustrie ambtenaren LAWAAIOVERLAST DOOR DE WARMTE Surinamers in protest tegen CRM Vakbonden ontevreden over saneringsrapport Politie tipt chefs van In het huis van Den Uyl zorgen voor de post van twaalf miljoen Nederlanders MEJ. ANK ABEEN: BINNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 11 JULI 1977 PAC1NA 5 (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Industriebonden NW/NKV kunnen niet akkoord gaan met de plannen van de wer ven voor de sanering van de Ne derlandse scheepsbouwindustrie. In het rapport van de ondernemin gen wordt niets gezegd over de gevolgen voor de werknemers wan neer het aantal scheepswerven wordt beperkt. Volgens de bonden moet het rap port ook aangeven of er geen ande re mogelijkheden zijn dan alleen maar ontslag van werknemers om de moeilijkheden in de scheeps bouw op te lossen. Er zou veel meer aandacht moeten worden besteed aan de sociale gevolgen van de ontslagen en aan herscholing, aldus de kritiek van de Industriebonden in het bondsblad WIK van de In dustriebond NW. De bonden missen in het rapport ook ge dachten over vermindering van de kosten die met reorganisatie van de scheepsbouw gepaard gaan en verbetering van de be drijfsvoering op de werven. De bonden zijn voorts maar matig te spre ken over de wijze waarop twee grote scheepsbouwondememingen RSV en IHC hun saneringsplannen in de openbaarheid hebben gebracht „Het is onjuist dat de afzonderlijke scheepsbouwers naar de pers lopen met hun plannen zonder daarvoor eerst met de bonden en het personeel te hebben gesproken", aldus WIK. Pas als er in de beleidscommissie voor de scheepsbouw met vakorganisaties en de overheid over de gedachten van de scheeps bouwers is overlegd kan er een officieel rapport worden gepubliceerd, aldus de In dustriebonden. Zij pleiten er ook voor dat de werf directies hun plannen bespreken met de vakbondsvertegenwoordigers in de on dernemingsraden. Het rapport van de scheepsbouwondememingen zal deze week in de beleidscommissie worden besproken. Afdankertje van „His Lordship" Op de Nieuwendijk in Amsterdam heeft een zaak in tweedehands foto-apparatuur een aardig lokkertje in de etalage staan: een camera van de ex-echtgenoot van prinses Margaret van Engeland, Lord Snowdon. Oie heette voordat hij aan het Hof belandde Tony Armstrong Jones. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Bij de Amsterdamse politie bestaat een interne order die bepaalt dat van elk pcoces-ver- baal wegens misdrijf van een werknemer in over heidsdienst, onverwijld diens personeelschef in ken nis wordt gesteld. Dit meldt het reclasseringsblad Kri in het laatstverschenen nummer. (Van een onzer verslaggevers) maken kreeg met klachten over surveillancewagens vanaf vrij- hoofdstedelijke politie: „Ach, speler flink hard aan. Appara- met het lawaai de spuigaten uit- DEN HAAG Het fraaie weer van het weekeinde heeft er ook voor gezorgd dat de politie vooral in de grote steden te geluidshinder. In Utrecht heeft de politie vanaf vrijdagavond zo'n vijftig keer moeten ingrijpen. Klacht: Bu rengerucht. In Den Haae ziin de dag eenenvijftig keer uitgerukt om het geluid wat zachter te krijgen. Van Amsterdam waren geen cijfers beschikbaar. Een woordvoerder van de die klachten krijg je altijd als tuur in beslag nemen, doen we het wat warmer wordt. De men- niet snel. Wel als het een notoire sen gaan dan lekker met een herrieschopper is", pilsje in de tuin of op het bal- Ook de Utrechtse politie speelt kon zitten, met radio of platen- met de gedachte om als het Kunstenaars met eigen„kunstballon" de lucht in Twee kunstenaars uit het Twentse den. Met deze heteluchtballon van willen ook meedoen aan de we- Ootmarsum, Leon van Tongeren (links) en Kees Hoogstede, zijn van plan om volgende week in Broek en Waterland hun Vliegende Spij kerbroek officieel ten doop te hou- 50 meter hoog wil een van de reldkampioenschappen hetelucht- kunstenaars opstijgen tot een ballonvaart die in september in het hoogte van 700 meter en dan ten- Engelse stadje York worden ge- minste één uur lang boven Noord- houden. Holland vliegen. Beide kunstenaars AMSTERDAM Surinaamse Nederlanders hebben zaterdag in Amsterdam een protestde monstratie gehouden tegen de maatregelen die het ministerie van CRM wil nemen ten aan zien van de stichting „Best" (bouw aan een Surinaams te huis). Deze stichting die sedert zes jaar sociaal en cultureel wel zijnswerk verricht voor de Suri namers in Amsterdam wordt met opheffing bedreigd, omdat het ministerie begin dit jaar heeft besloten de subsidiëring stop te zetten. Hiertoe is besloten omdat het ministerie van CRM het wense lijk acht dat het werk van de Surinaamse welzijnsstichtingen wordt overgenomen door Ne derlandse. Het hoopt op deze manier de integratie van de Su rinamers in de Nederlandse sa- menlevng te bevorderen. De leden van de stichting zijn echter van mening dat de Ne derlandse welzijnsorganisaties niet voldoende op de hoogte zijn met de sociale en culturele ach tergronden van de 130.000 Suri namers in Nederland, om op het gebied van scholing en vorming de juiste begeleiding te kunnen bieden. loopt apparatuur in beslag te gaan nemen. Den Haag heeft die bevoegdheid ook, maar „in beslagname is een uitzonder ing", aldus de politie. Volgens het blad grijpt de order terug op een ministeriële circu laire uit de bezettingstijd. Hoe wel de circulaire in strijd is met andere departementale richtlij nen ter bescherming van de pri vacy, is zij nooit ingetrokken en bij de Aqmsterdamse politie zelfs nog bekrachtigd. Een aantal ambtenaren ontken de het bestaan van een recht streeks informatiekanaal politie- personeelschefs. Anderen gaven toe dat mededelingen over pro cessen-verbaal wel degelijk wer den gedaan. Een woordvoerder van het departement van Justi tie bestrijdt de wettigheid van de Amsterdamse maatregeL „Uit de wet op de justitiële do cumentatie blijkt niet dat aante keningen op het strafregister rechtstreeks mogen worden doorgegeven aan de personeel schefs. Ook de politie mag daar over geen enkele inlichting ver strekken". De Amsterdamse reclasserings- instellingen noemen de inhoud van de order bij de hoofdstede lijke politie „schokkend". De di recteur personeelszaken van de gemeente Amsterdam zei „het niet zo'n gelukkige toestand" te vinden. Voorproefje feestelijke parade Donderdag wordt in Londen de traditio nele koninklijke mi litaire parade ge houden. Dit jaar is de parade bijzonder feestelijk in verband met het zilveren re geringsjubileum van koningin Elisa beth. Gisteren be leefde Londen een voorproefje van de parade toen vier Phantom jagers in formatie enige tijd boven de stad oe- DEN HAAG Per maand ontvangt se gemiddeld tienduizend brieven, met de meest uiteenlopende verzoeken. Haar adres: postbus 51 Den Haag. Wie gedacht had dat bet eindpunt van deze televisie vraagbaak op het gebied van garantie- kredieten, woningverbetering, studies- teun, motorrijtuigenbelasting en alles wat u van de politiek, bet onderwijs en noem maar op weten wilt, een eivolle, levensgrote, anonieme postbus zou zijn ergens in Den Haag, vergist zich deer lijk. Aan het andere eind van de lijn, in het hol van de grote baas aan bet Haagse Binnenhof waar ook de minister president kantoor houdt, zit namelijk een vrouw die als het moet heel wat kan verzetten. En wat bet meest opmerkelij ke is, ze ontvangt die brieven daar niet alleen, maar se weet er nog raad mee ook. Het is drie uur in de middag wanneer we haar bezoeken. Van de berg post die de PTT er vanmorgen met zakken tege lijk heeft neergekieperd en waaraan dit maal ongeveer vijfhonderd Nederlanders debet aan waren, is nog maar een klein aantal brieven overgebleven. „Waar zullen we dit briefje nou eens naar toe sturen?" vraagt ze, een van de laatste brieven uit het bakje op haar stalen bureau oppakkend. „Een leraar die om foldertjes vraagt over de staatsinrichting. Misschien iets voor de Staatsuitgeverij." Ank A been heeft snel beslist Ze draait niet voor niets al bijna vijfentwintig jaar mee in de centrale voorlichtingsmolen van de overheid, de RVD. Enige maan den terug vond die onderdak aan het Binnenhof in hetzelfde gebouw als Den Uyl. In het pas vernieuwde kamertje staan op een obbergkast in de hoek dozen uitgestald met witte papierstroken erop geplakt „Financiën", „Sociale Za ken", „Onderwijs". „Ja, sinds de verhui zing van het Noordeinde naar het Bin nenhof heb ik er een hulpje bij die er zijn eigen systeempje op nahoudt", zegt ze vanuit haar stoel achteromkijkend naar de dozen. „Ik sorteer op mijn eigen manier. Maar hoe je het ook doet denk vooral niet dat het alleen maar een kwestie is van deponeren in een bak en weg ermee naar het departement dat de zaak verder wel voor je zal afhandelen. Iemand die zonder blikken of blozen te werk gaat komt daar heel gauw achter- Gegarandeerd dat je een groot deel weer teruggestuurd krijgt Kijk, je moet hart hebben voor de zaak en de weg weten te vinden voor al die mensen. Veel is routine, verzoeken om informatie over huursubsidie of huurverhoging, daar zijn duizenden foldertjes mee gemoeid die zo door Volkshuisvesting verstuurd kunnen worden. Maar er komen ook vragen bin nen van mensen die de meest elementaire dingen niet weten. Ik had laatst een man die pas uit Afrika was teruggekeerd, hij had zijn Nederlanderschap nog net niet verloren. Helemaal aan de grond wist hij niet meer wat hij moest doen. Ik heb hem gezegd wat ie moest beginnen, hem gewe zen op zijn rechten, geadviseerd z*n kin deren te laten inschrijven. Begrijp me goed, ik ben helemaal niet gesteld op mensen die op een oneigenlijke manier zo heet dat van de sociale voorzie ningen profiteren..." Mevrouw A been zit op haar praatstoel. Zij weet van aanpakken, maar nu praat ze oeverloos door, te hooi en te gras voorbeelden aanhalend waar ze in haar loopbaan bij de overheid mee te maken hreft gehad, daarbij een behulpzame toon aanslaand en trefzeker van haar zaak, als goede kameraden onder elkaar. Het woordje overheid is gevallen, maar nog niet eens zo lang geleden werd daar bij „postbus 51" heel omzichtig mee ge daan. „In die uitzendingen voor de televi sie zeiden we het er ook nooit bij. De „Zou u me misschien ook wat inlichtingen kunnen sturen over de regering. Ik weet niet zoveel over politiek maar hoop het snel te weten overheid is zo ver weg, dat idee hebben de meeste mensen toch, dat schrikt af. Met deze regering en ook die er komt, ligt het een tikkeltje anders. Ze zijn zo voor inspraak dat ze wel wat nader tot de mensen zijn gekomen. „Begrijp me goed, wat wij hier aan post binnenkrijgen is echt niet dat van de gemiddelde Nederlander. Ik zeg zeker niet als ik afga op wat ik hier onder ogen krijg, dat ze dom zijn. Iemand die de hele dag op een fabriek werkt, met een klein kringetje van collega's om zich heen, die heeft daarbuiten geen connecties en voor zulk soort mensen is onze postbus een mooie oplossing om van alles aan de weet te komen. Je denkt vaak genoeg dat weten ze toch, maar nee! Het is natuur lijk verkeerd je zelf als maatstaf te ne men. Ik krijg werkelijk van alles te ho ren. Ik geloof niet dat ik overdrijf als ik zeg dat ik de best geïnformeerde vrouw van Nederland ben, ja natuurlijk tot op een bepaald niveagy Ik kan het gaatje vinden waar ze wezen moeten." En toegegeven dat is een hele toer bij een alsmaar uitdijende overheid. Een bode komt monsterend binnenwan delen. Ze passen goed op hun winkel, die RVD'ers, ze hebben tenslotte de MP aan huis zoals Den Uyl hier wordt genoemd. „Hij zit boven", licht Ank Abeen toe, „hij gaat heel gewoon met ons om hoor. Vorig jaar kreeg ik een lintje van 'm. Maar we moeten dan ook net als hij voortdurend beschikbaar zijn". Postbus 51 is er ook voor iedereen. Voor elke Nederlander. „Als ze bij de overheid plannetjes doorvoeren, heeft iedereen er recht op te weten wat voor hem of haar van belang is. Sommige departementen als Sociale Zaken, Huisvesting, CRM zijn natuurlijk heel wat belangrijker dan om maar iets te noemen, Verkeer en Water staat Die zie je dan ook geregeld op de buis en dan komt daar nog bij kijken, wat heeft prioriteit, is de zaak waar het om gaat al niet via andere wegen al bekend genoeg, en is het snel duidelijk te maken, of kunnen we het niet beter behandelen tijdens een radiouitzending. We maken dat soort overwegingen alvo rens tot uitzending wordt overgegaan. Ank Abeen zit dus niet alleen maar ai te wachten wat ze aan brieven binnen krijgt, ze stuurt ook zelf heel wat met haar collega's de ether in. „Je begrijpt dat wanneer mensen zo'n postbusnum mer zien, dat dan ook voor hun eigen voordeel willen gebruiken. Maar er is natuurlijk wel een grens aan ons kunnen. Als een jongetje mij schrijft, de meester weet niks van zeemeeuwen, kunt u mij daar iets over vertellen, dan schrijf ik, ja Pietje, ga jij maar eens naar de lees- „Het komt ook wel eens voor dat mensen jou iets willen vertellen. Nog niet zo lang geleden stuurde iemand mij elke dag een bijbeltekst toe. Er zijn ook mensen die gewoon tegen iemand willen aankletsen. Nou, ik heb er geen bezwaar tegen. Ver velender wordt het wanneer ze je gaan opbellen. Ik adviseer ze dan te schrijven, want ik ben tenslotte geen woordvoerder van de overheid. Je moet je zelf in acht nemen." Het is inmiddels wat drukker geworden in het kantoor van de RVD. Tijd van werken. Den Uyl is in de buurt Hij houdt aanstonds een persconferentie. Journalis ten en voorlichters moeten aan de andere kant van het Binnenhof zijn. PAUL VAN VELTHOVEN Dodelijk ongeval na alcoholgebruik Breda ANP De 19-jarige Bre dase student R. van den Hoven is zaterdag in zijn woonplaats bij een verkeersongeval om bet leven gekomen. Hij reed mee na een feestje met een 20-jarige stadgenoot In een flauwe bocht reed de personenauto van deze jongeman het trottoir op en kwam 50 meter verder tegen een lantaarnpaal tot stilstand. De student overleed ter plaatse. De bestuurder, die zelf niet ge wond werd, is op last van de officier ingesloten. Hij verkeer de volgens de politie onder in vloed van sterke drank. In Rockanje (Voome-Putten) heeft een gewone motor-passa gier zaterdag urenlang op hulp moeten wachten, voordat ie mand passeerde. De bestuurder van de motor, die in een boscht was gevallen, was toen al over- leden. j Auto als werktuig Inbraak in juwelierszaak APELDOORN (ANP) In de i nacht van vrijdag op zaterdag j is bij een juwelier in Apeldoorn een inbraak gepleegd waarbij voor een kwart miljoen gulden I aan gouden broches, horloges, ringen en edelstenen is verdwe- i nen Een van de etalageruiten werd j met een steen kapotgeslagen, j waarna de daders met een auto waaraan een touw was beves- I tigd een aluminium rolluik uit j de sponningen trokken. Ver moedelijk is daarna een man I naar binnen geklauterd terwijl j de ander de etalage leeghaalde. Dezelfde nacht werd in een j Leidse juwelierszaak, zoals za terdag reeds gemeld eveneens I ingebroken, waarbij de inbre- kers met hun auto de voordeur inramden. Vervroegd pensioen in metaal 1 UTRECHT (ANP) Driehon derdvijftig oudere werknemers in de metaalsector zijn per I juli met vervroegd pensioen ge gaan. Zij hebben gebruik ge maakt van een regeling in de laatste metaal-cao, die werkne mers van 63 en 64 jaar de kans biedt zich eerder uit het ar beidsproces terug te trekken. De regeling was bij de cao-on derhandelingen voorgesteld door de industriebonden. De vrijwillige regeling geldt voor I werknemers met een onafgebro- I ken dienstverband van tenmin- j ste tien jaar. De vroeg-gepensio- neerden behouden tot hun 65ste jaar tachtig procent van het ou- de salaris. Volgens het blad Wik van de Industriebond NW zijn de aanvragen van nog 380 ande- re belangstellenden voor de cao- i regeling in behandeling. Bejaarde vrouw bij brand omgekomen NIEUWDORP (ANP) In haar woning in Nieuwdorp (Walche ren) is zaterdag de 79-jarige me vrouw J. van der Kreeke om het leven gekomen. De schort van de vrouw, die nog de Walcherse klederdracht droeg, vatte vlam terwijl zij een pannetje soep op warmde. Mevrouw Van der Kreeke woonde alleen. Zij heeft geen kans gezien haar branden- rif erhort af dnon

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5