..Zilverster wH niet geklopt worden" JOCKEY ALLEN JONES OP ZIJN GLORIEDAG: Eerste felicitatie van verslagen favoriet Rober Wetemans het feest van Jan van der Berg en zijn DUINDIGT- KLASSEMENT 2=" LEIDSE COURANT/I7 pAG. ma 16 FOTO'S RENE SMI1 WASSENAAR Er moest wel wat weggeslikt worden toen .Zilverster" de finish passeerde. Op dat moment vlogen eigenaar Jan van der Berg en zijn vrouw elkaar om de hals, „op dat moment", zei de winnende Jockey Allen Jones, „barstte ik bl|na In huilen uit. Voor mijn paard, want het was enige malen verslagen, had wat ongelukkige koersen gereden en was ook ziek geweest de afgelopen week. Wat een moment was dat voor mij". En op dat moment, pal nadat „Zilverster" de andere favoriet, „Fair Hunter", had verslagen, riep de natuurlijk teleurgestelde Rober Wetemans al zijn gelukwensen naar collega Jones. „Good sport", zei de van origine Engelsman. En hij moest nog wat harder slikken. De gloriedag van Allen Jones, de winnaarsring was geweest, zijn Brit in Nederlandse dienst die zijn eerste Derby in ons land won, de belangrijkste ren van het gehele seizoen. Er kunnen Produktenren- nen zijn. er kan een St. Leger zijn, de Derby is en blijft het evenement waarnaar elke jockey uitkijkt. Ook Allen Jones, die de last van het favoriet zijn op de smalle schouders droeg. „En toch ben ik niet zenuwachtig geweest voor de koers. Ik was juist heel kalm". De dagen tevoren waren spannender voor Jones. „Zilverster" was niet helemaal fit. „Hij hoestte en de temperatuur was te hoog maar dat kwam gelukkig allemaal op tijd in orde", zei Jones nadat hij in de ereronde had gereden en achter een stoet in Derbystijl geklede he ren - donker kostuum, bolhoed - naar het paviljoen van de Neder landse Draf - en Rensport was gegaan om zijn ereprijs in ont vangst te nemen. Daar stonden eigenaar Jan van der Berg met een enorme beker, zijn vrouw met een fraaie tuil bloemen, trainer Cees van der Harst met zijn ereprijs. Maar in het middelpunt stond de kleine Allen Jones, wiens vrouw met de baby zich op de achter grond hield maar wier geluk niet op kon. En toen zei Allen Jones verras send: „Het is niet de eerste Derby Het gehele veld van tien paarden in volle actie. 36.825,- opbracht. Ook de als nummer drie finishende „Fleur de Royal" Is zijn eigendom, waar door hij In totaal zo'n drieenveer tigduizend gulden uit de Derby sleepte. Dat was voor hem niet eens het voornaamste. De eer, de genoegdoening stonden voorop. De tegenstand voor Allen Jones was groot. Zo had Stal Geran drie paarden in de koers. Jones: „Ik ben er geen moment bang voor geweest dat ze niet alle drie voor zichzelf zouden rijden. Het is veel te gevaarlijk om afspraken te ma ken". Rob Wetemans, die met „Fair Hunter" tweede werd: „Dat was ook niet de opdracht. We reden voor onzelf. Jammer, dat het niet gelukt is om te winnen. Ik had moeite om mee te gaan. Boven dien gebeurde er iets tegenover de tribune. Launchburg gebruikte de karwats en zijn paard viel tegen me aan. Waarom nou. Dat paard was toch kansloos. Het comité heeft het natuurlijk ook gezien. Van beslissende invloed is het, dacht ik, niet geweest, hoewel ik in de mening verkeerde dat ik in de rechte lijn nog een kans had. Maar „Zilverster" was de sterkste. Bij de start lag ik goed, tweede. Ik dacht nog bij mezelf: je ligt tè goed. Overigens is het de tweede keer dat ik in de Derby met een halve lengte word geklopt. Dat gebeurde ook met Poly Track. Toen won Cleopatra". Machtig De sportieve verslagen favoriet nipte nog maar eens van de cham pagne die Jan van der Berg in stromen liet aanrukken. Allen Jo nes was er niet bij. Hij moest nog een keer rijden. Maar zijn dag was toch al goed. Tevoren had hij verteld over zlfn Derby: „Zilverster sprong goed af bij de start. Hij heeft een verschrik kelijk harde eindsprint en wil niet geklopt worden". Het werd een voor de liefhebbers mooie finish. Een vrijwel compact veld, waaruit „Zilverster" met een machtige speed als eerste over de meet stormde. Zevenvoudig Derbywinnaar Henk van der Kraats werd met „Clio" vierde. Terwijl velen van mening waren dat het behoorlijk hard was gegaan na de start, zei hij: „Het had voor mij sneller moeten gaan Clio is een doordouwer". Van der Kraats had zijn achtste Derby wil len winnen. „En dan zou ik ermee gestopt zijn. Dat moet dan volgend jaar maar gebeuren". Eindigen met een Derby winnen - maar wie, de succesvolle jockey ziet erin dat hij inderdaad zal den - is een fraaie een carrière. Allen Jones piekert er niet over om zijn loopbaan in Nederland te geven. „Dat zwerven eraf. Ik ben getrouwd dan wil je wel rustiger ven. Ik blijf nü zeker Nederland. En nogmaals, hebben me allemaal citeerd maar dat Rober temans het als eerste reet na de finish deed, ik hardstikke mooi". Het voor Allen Jones nog kleur aan een toch al glansrijke dag. HERMAN VAN die ik heb gewonnen. In 1967 was ik in Zambia en werd winnaar". Want Allen Jones was in zijn jon gere jaren een zwerver. Zijn ou ders verbleven destijds in Zuid- Afrika en hij toerde wat rond. Zo kwam hij in Zambia terecht. Toen hij weer terug was in Engeland, stak de trainer Stafford Smith naar het vasteland van Europa over met in zijn kielzog Allen Jones. Ze kwamen in Nederland. Smith bleef niet. Jones: „Ik dacht: dit is een goed land, daar moet ik ook een goede baan zien te krijgen". Die kreeg hij en sinds half 1972 is de bescheiden jockey in ons land werkzaam. Vanaf het balkon van de sociëteit kijken andere eigenaren met hun dames, getooid met fraaie „Derby-hoeden", naar de huldiging van de winnaar Allen Jones. Rechts eigenaar Jan van der Berg met zijn echtgenote. DERBY 1977 WASSENAAR Toen Henk van der Kraats enke le weken geleden kenbaar had gemaakt dat hij in de 49ste Derby het paard Clio zou rl|den, werd de eige naar van Sir Ishan, "kas teelheer" Nuy uit Wezep, erg kwaad. Hij haalde het paard bij Bertus Riem de schoonvader van Henk van der Kraats uit trai ning en bracht het naar de nieuwe vrouwelijke be roepstrainer Patty van Bloemen Waanders, die daardoor gelijk een starter had In de Derby. Van der Kraats zou er spijt van krijgen, want Sir Ishan zou, en niemand anders, de derby winnen, meende de heer Nuy. Als een ge slagen hond zat hij gisteren na de Derby in een hoekje van Duindigt. Een handdruk voor de winnende eigenaar kon er zelfs niet af. Niet eens zo'n wonder want de over winning van "Zilverster" van eige naar Jan van der Berg heeft een pikante achtergrond. "Zilverster" bracht Jan van der Berg goud, maar kasteelheer Nuy een bittere nasmaak. Nuy heeft een prachtige volbloedfokkerij in het Overijselse Wezep. In de stal len staan camera's opgesteld en Nuy, een welgesteld man die een fraai kasteel uit de middeleeuwen bewoont, kan vanuit zijn stoel alles in het oog houden. Nuy fokt veel paarden. Niet altijd de juiste bloed lijn bij elkaar, maar nu en dan toch een uitschieter, die in de Derby aan de start kan verschijnen. De groot-paardenbezitter is voor een trainer niet altijd gemakkelijk en dikwijls verhuizen zijn volbloeds v --- s Jli, Iw-.'s> |p - Vlak voor de finish. „Zilverster" (rechts) gaat op de zege af. Links doet Rober Wetemans vergeefs een poging dat te verhinderen. Maar de twee „torenhoge" favorieten kwamen wel pal na elkaar over de meet. Eer voorop En gisteren won hij de Derby 1977, die eigenaar Jan van der Berg het ileve sommetje van van de ene trainer naar de andere. "Zilverster" was ook een van de paarden van Nuy. Weliswaar geen eigen fokprodukt maar toch een paardje, dat volgens trainer Cees van der Harst de haver zou kunnen verdienen. Nuy heeft vorig jaar gedacht: niet door mij gefokt, dus niet goed genoeg. Ondanks waar schuwingen van trainer Cees van der Harst werd "Zilverster" ver kocht. Het verhaal is bekend. Jan van der Berg is thans de eigenaar van het paard. Hij was de gelukkig ste met de zege van "Zilverster" en de heer Nuy de meest ongeluk kige in het vreugde geweld van de Duindigtsoos. Een eens per jaar slechts komt de heer Nuy naar Duindigt. Het was voor hem waar lijk om te huilen. Hoogtepunt Dat deed Inderdaad de Jonge be roepstrainer Cees van der Harst, die voor het eersi in zijn loopbaan als trainer een Derby won. "Afge lopen week was "Zilverster" nog ziek en stond hij met koorts In de stal. Vrijdag had hij voor het eerst zijn bak weer leeggegeten. Ik had niet eens verwacht dat "Zilverster" zou starten". In de armen van zijn vrouw liet Cees van der Harst even de tranen de vrije loop. Dan jockey Allen Jones die zich gisteren in de ren openbaarde als een Lester Piggott en bij de huldi ging stond te trillen op zijn benen. Maar de man voor wie het gebeu ren helemaal een absoluut hoogte punt was, luisterde naar de naam Jan van der Berg, voor deze Derby gekleed in een stijlvol kostuum. Hij, zijn vrouw en naaste familie en vele vrienden vierden uitbundig dit grote succes. Ze namen bezit van de soos en bezorgden barman Wim van der Meer een van de drukste dagen uit zijn leven, ledereen dronk van de Haagse aannemer: champagne, de ene fles naar de andere. Een van de uit volle borst meedrinkende vrienden van Jan van der Berg: "Vorig jaar bij de Derby waren er glazen maar geen champagne, nu is er champagne maar zijn er geen glazen qenoeg". "Zilverster" liet Jan van der Berg niet In de steek. "Wpt een prach tig paard is dat. Dit Is de mooiste dag uit mijn leven. Daar kan je alléén maar van dromen. Wat heeft die Jones het goed gedaan. Die longen krijgt een "kluif" van mij, daar kan hij van op aan". Jan van der Berg was natuurlijk ook 'erg ingenomen met het feit dat zijn tweede paard in deze Derby, "Fleur de Royal" als derde over de eindstreep kwam. Is het een klein stukje verder, dan is Fleur de Royal nog tweede ook". De verliezer was de Wassenaarse stal Geran met drie paarden in de ren. Ger de Kroes was de eerste die trainer, jockey en eigenaar de hand kwam drukken. "Fair Hunter" leverde de beste prestatie van zijn stal. Jockey Robert Wetemans: "De beste heeft vandaag gewon nen. Het is een heel best paar.J DEN HAAG Hoewel Rober We temans niet de Derby won, heeflp hij wel de eerste plaats In het door onze krant georganiseerde Duindigt- klassement Ingenomen 'M door zijn tweede plaats met Fair Hunter. De stand Is nu: 1. Rober Wetemans 17 punten, 2. Frans Vandeuren 12 punten, 3. Allen Jones 11 punten, 4. Mario van Gisteren 10 punten, 5 en 6 Toni, Treanor en Alf Launchbury 8 punten, 7. Chris Leonard 7 pun ten, 8 en 9. Henk van der Kraat» en Dieter Welss 4 punten, 10. Chris Vandeuren 2 punten en h met één punt: Bier, Meltzer, Ma nuel en Smith. die Zilverster. Het is alleen jammetyi dat ik in deze ren last heb gehad van Ribo Night. Die viel tegen mfc aan en dat kostte misschien wel de koers". f| De andere twee paarden^ van stal Geran, Country House (Frans Vandeuren] en Great Hero (Chris Val deuren) kwamen niet in hel spektakel voor. Henk van der Kraats kwam met eenjj vierde plaats met Clio goed voor de dag. Zondag 10 juli 1977, een dag om in de historie van de Derby met sierlijke let ters bij te schrijven. De da; van Jan van der Berg, de 'gewone jongen die een Derby won'. ARTHUR VAN RIJSWU*

Leidse Courant | 1977 | | pagina 16