Ssstt... Herstel Westkanaalweg 150 mille Alarminstallaties en meer politietoezicht moeten scholen voor vernielzucht behoeden ,,Krities Noord wijk" tegen aanleg skibaan Omstreden bouwkeet blijft nog jaar staan i 1^ y; AANGEPAST VUURWERK NOORDWUK Braderie in Noordwijkerhout OPEN TOERNOOI FORESCATE Eerste verrassing in Voorschoten Laat Douwe het niet merken, want we verkopen NU zijn koffie een GULDEN benehen de vastgestelde prijs! HAAL HET BUDIGROS 2 STAD/GEWEST LEIDSE COURANT PAGINA 3 1" M (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN „Het aanbrengen van alarminstallaties op schoolgebou wen behoeft uitbreiding". Dit is de mening van drs. J. J. van Riesen, onderwijsinspecteur en voorzitter van de werkgroep ter bestrijding van schoolvernielingen in Leiden. Experimenten met alarminstallaties sinds december van het vorig jaar hebben gunstige resultaten opgele verd. „Het belangrijkste is echter, dat de mensen geconfronteerd worden met de problematiek van de schoolvernielingen. Informatie daar over is dan ook uiterst belangrijk. Het kost de gemeente jaarlijks enkele tonnen om de aangebrachte schade te herstellen. We moeten het besef levendig houden, dat de bewoners de gemeente vormen en dat het hun dus geld kost. We moeten appelleren aan de sociale •verantwoordelijkheden van de mensen", zegt de heer Riesen. Sinds december 1976 is er in Leiden een commissie werkzaam, die zich bezighoudt met het voorkomen van schoolvernielingen. In die commissie zitten behalve bestuursleden van de drie zuilen van het onderwijs in Leiden (protestants christelijk, rooms-katholiek en openbaar) ook vertegenwoordigers van de Leidse politie en het bureau voorlichting van de gemeente Leiden. „Het doel van de com missie is om het gote aantal zinloze vernielin gen terug te dringen. Wij zijn ons er echter van bewust, dat dit geen probleem is dat je even snel kunt oplossen. In december zijn we met een campagne gestart, die er vooral op gericht was aÜe betrokkenen goed te informe ren. De werkzaamheden van de commissie bevinden zich nu echter nog in een te pril stadium om te kunnen wijzen op tastbare resultaten. Er is nog geen sprake van een afname van het aantal vernielingen". Eén van de belangrijkste werkzaamheden van de commissie is het inventariseren van de schade door middel van enquête-formulieren. Men probeert op die manier een inzicht te krijgen in de tijdstippen en de omstandighe den waaronder vernielingen plaatsvinden. „Je kunt pas preventieve maatregelen nemen, wanneer je meer inzicht hebt in de aard en de wijze van vernielingen. In het verleden zijn dit soort harde gegevens nooit doelbewust Het ingooien van ruiten is één van de meest geliefde bezigheden van de jeugdige vandalen. verzameld. Wanneer nu bijvoorbeeld blijkt dat tijdens regenachtig en mistig weer bij een bepaalde schooi veel vernielingen plaatsvin den, dan kan de politie op die momenten een extra oogje in het zeil gaan houden. Aan de hand van de enquête-formulieren kunnen we nu reeds zeggen dat de meeste vernielingen plaatsvinden in het weekeinde. Maar we krij gen ook een inzicht in de schadebedragen. Bovendien willen we weten of er in school verlichting brandt in de avonduren, of de school vanaf de weg zichtbaar is, bij welk weertype de vernielingen plaatsvonden, op welke tijdstippen en dagen en in welke wij ken. Het werken met dit soort eftquete-formu- lieren willen we nog enige jaren volhouden. De eerste reacties van de scholen zijn bijzon der positief. Iedereen is wel bereid om nu iets te gaan doen aan dat grote aantal schoolver nielingen", aldus de heer Riesen. Voor de heer Riesen bezorgen de schoolver nielingen de gemeente niet alleen problemen van economische aard. „Je hebt ook te maken met de paedagogische problematiek, dat kin deren op jonge leeftijd al geconfronteerd wor den met vernielingen. Daarnaast heb je nog eens te maken met het feit, dat door schade aan de schoolgebouwen het onderwijs stag neert". Uit het inventariserend onderzoek van de werkgroep is inmiddels ook gebleken, dat de baldadigheid van de jongeren niet wijkgebon- den is. „Vroeger dacht men, dat in wijken met een sociaal zwakke structuur de meeste ver nielingen werden aangericht, maar dat blijkt helemaal niet waar te zijn. Ook in de zoge naamde beter gesitueerde wijken vinden ver nielingen plaats. De vernielingen vinden altijd plaats in de vakanties en de weekends, nooit tijdens de schooluren. Daarom zou je er mis schien over kunnen denken, om de scholen in de vakantieperiode open te stellen voor bepaalde activiteiten. Het lange tijd leegstaan van schoolgebouwen is namelijk gewoon fu nest. Het blijkt verder, dat de vernielingen niet worden aangericht door kinderen van de school zelf. Er is dus geen sprake van een verborgen agressie van leerlingen tegen hun school. De baldadigen behoren tot degenen, die geen enkele relatie met de school hebben". De heer Riesen ziet er weinig heil in het plaatsen van hoge hekken en muren rondom de schoolgebouwen. „Dat soort maatregelen zou in strijd zijn met de integratie van de scholen met de wijken. En daar zijn wij juist een groot voorstander van. Het zou ook zonde zijn om bijvoorbeeld de speelterreinen af te schermen en onbereikbaar te maken voor de schoolkinderen. Dat druist in tegen allerlei maatschappelijke ontwikkelingea We willen juist de openheid van de scholen verbeteren en de drempels zo laag mogelijk houden". „Er is behoefte aan een uitbreiding van het aantal alarminstallaties, maar daarnaast zul len we harde gegevens op tafel moeten bren gen om in de toekomst preventieve maatrege len te kunnen nemen in de vorm van extra controle door de politie. Verder zullen wij moeten appelleren op de sociale verantwoordelijkheden van de men sen, waarvan zij zich in het verleden beter kweten". Oegstgeestenaar in hoofddirectie Esso-Nederland De Oegstgeestenaar E. J. van Hilten zal met ingang van 1 September deel uitmaken van de vierkoppige hoofddirectie van Esso Nederland B.V. De heer Van Hilten is al sinds 1952 in dienst bij Esso. Hij was binnen het bedrijf ondermeer werk zaam als districtschef en dis trictsmanager. Vervolgens werd hij benoemd tot directeur Ver koop /Wegverkeer en in 1974 werd Van Hilten benoemd tot directeur Personeelszaken. De jongste Esso-hoofddirecteur is 46 jaar oud. NOORDWUK - Het traditio nele vuurwerkfestijn aan de Koningin Wilhelmina Boule vard zal dit jaar voor bet eerst een wat andere opzet krijgen. Het eerste vuurwerk van dit seizoen, dinsdagavond om elf uur, zal het jaar evenals alle volgende vuurwerkevenemen ten zonder het „grondvuur- werk" moeten doen. De organisatoren besloten hier toe nadat vorig jaar veel klach ten waren binnengekomen over de slechte zichtbaarheid van dit onderdeel. In plaats hiervan zal het accent nu extra op het lucht- vuurwerk worden gelegd, een zaak die door iedereen goed te volgen zal zijn. Peter ving reuze paling Voor de negenja rige Peter van der Laan uit Hazers- woude-Rijndijk is het visseizoen ruim een maand na de opening al goed. Peter die sinds het begin van zijn vakantie dagelijks gewa pend met hengel en toebehoren zijn ouderlijke woning aan de Genestet- straat 19 verlaat om in de Dacosta- singel menig visje te verschalken had gisteren de dag van zijn le ven. Rustig af wachtend of de een of andere kar per misschien ge negen zou zijn het bijzijn moeder los gepeuterde stukje kaas te grijpen, kreeg Peter inder daad beet. Groot was evenwel de verrassing toen niet de verwachte karper, ma ar een maar liefst 72 cm. metende paling naar boven werd gehaald. Op de fo to de trotse Peter die met zijn vader de vangst toont. ALPHEN AAN DEN RIJN - Meteen na de bouwvakvakanties zal het aannemersbedrijf De Vries uit Werkendam een begin maken met het herstel van de Westkanaalweg. Zoals bekend had een grondverschuiving in april de totale vernieling van een deel van deze weg tot gevolg. Onder de druk van gestortte grond schoof een deel van de Westkanaalweg het Aarkanaal in. De kosten van het herstel bedragen rond de 150 duizend gulden. Provinciale Waterstaat zal de rekening aan de gemeente Alphen presenteren, die op haar beurt de financiële strop weer op grondhandelaar Jannes Vos zal verha len. Volgens directeur Bos van Openbare Werken is het doorschuiven van de aan sprakelijkheid zeer wel mogelijk omdat de grondhandelaar zich niet aan de door de gemeente aangegeven richtlijnen heeft gehouden. Zo zouden de werknemers van Vos het te bestorten oppervlak van 900 m2 ruim schoots hebben overschreden. De direc teur van openbare werken is van mening dat de mondelinge afspraak wel degelijk bindend is geweest en derhalve wettelijk. Het bedrijf heeft inmiddels van de ge meente opdracht gekregen de gestortte grond te verwijderen. Het was gisteravond gezellig druk op een braderie naar hun zaken te trekken. Hun waren werden in Noordwijkerhout, die georganiseerd werd door buiten te koop aangeboden in marktkraampjes. een groep winkeliers. De immer actieve winkeliers Verder was er de mogelijkheid om te barbecuen aan de Viaductweg en een gedeelte van de Dorps- en te genieten van een drankje op een terrasje, straat zijn er wederom in geslaagd om een groot Het muzikale duo Piet en Piet zorgde voor een gedeelte van het winkelende vrijdagavondpubliek sfeervolle stemming. In Leidse Acaciastraat LEIDEN De bouwkeet aan de Acaciastraat zal ondanks de bezwaren van de bewoners nog een jaar blijven staan. Het bleek niet mogelijk om een aanvaardbare alternatieve plaats voor de keet te vinden en de aannemer, die de renovatiewerkzaamheden in de wijk uitvoert kan de bouwkeet niet missen. De bewoners hebben daarom van de gemeente een schrijven in de bus gekregen waarin één en ander wordt uitgelegd en waarin de hoop wordt uitgesproken dat men in het belang van een goed renovatieverloop het tijdelijk slechtere uitzicht in de straat voor lief zal nemen. Wel laat het schrijven de bewoners weten dat de Commissie voor Volkshuisvesting erkent dat de bouwkeet na overleg met de bewoners had moeten worden geplaatst en niet, zoals is gebeurd, plompverloren elf maanden geleden. Ten aanzien van een geopperde alternatieve plaats aan het Kastanjekadeplant- soen wordt gesteld dat alhier te weinig ruimte is, terwijl deze plaats bovendien gevaar voor het verkeer en de spoorbaan zou kunnen opleveren. Tenslotte wijst de gemeente erop dat de kosten van verplaatsing - i.e. 10.000 gulden - niet opwegen tegen de tijdelijke belemmering van het uitzicht. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Joce dr. v. T. J. Kriek - J. A. M. de Groot. Mutlu. dr. v. M Mercan - N. Artas, Danièlle dr. w. S. Petit - F. Lens. Joyce P. dr. v. D. Bavelaar - A. A. C. Lint, Sebastiaan H. T zn. v. H. Oppelaar - I. Brunt. Annelies dr. v. A. N. M. Hickendorf - D. J. M. van Lieshout. Gehuwd: S. van Putten en M. C. J. van Berkel. Overleden: W. Ouwehand geb. 1916 man. Mw. A. W. van Nes geb. 1891. Mw. M. A. M E. Hub geb. 1903, W. Heida geb. 1965 zn. v. w. Y He.da - Z. Mulder. M. Beekhuizen geb. 1923 man. Ondertrouwd: H. J. Daalmeijer en C. Zandbergen. W. A. J. Dieben en P. H. Verlooij, A. Gast en J. M. Strookman, J H. Hellendoorn en A. Koster. G. Hendrikse en M. J. M. Verbaan. H. A. J- J de Klerk en E. M. M. Tims. J. H. Koome en B. T J. W. H. Esselaar. R. K Nai Chung Tong en J. M. Sang- Aiang. A. F. A. Opstal VOORSCHOTEN Op de vijfde dag van het tennistoernooi van Forescate in Voorschoten werd gisteren dan eindelijk de eerste verrassende uitslag genoteerd. De als achtste geplaatste C. Dekker werd gewipt door A. v.d. Capellen. Dek ker had de eerste set gewonnen met 6-0, in de tweede set stond hij op 3-0 toen Van der Capellen losbrak. Hij gunde Dekker nog slechts twee ga mes en klaarde met de setstanden 6-4 en 6-1 het karwei. De als eerste geplaatste B. Madera speelde weer eens een van zijn stereotiepe partijen. Nadat J. Peters de eerste set van hem had gewonnen (7-6), sloeg Madera meedogenloos hard terug. Met 6-4 en 6-0 wees hij Peters terug. Showman Charlie Asselbergs, tweede geplaatst, had het reuzemakke lijk. Hij gunde in de tweede ronde Ton Crepin slechts drie games (6-3, 6-0) en zou daarna moeten aantreden tegen Ton Croyghton. „Rustig zijn bier tje drinkend, zag Asselbergs de tijd verstrijken en Creyghton kwam maar niet opdagen. Via een walkover voegde Asselbergs zich dus bij de laatste acht, en kon dus weer, en „nog rustiger", plaatsne men achter zijn pils. Broer Cees-Jan Asselbergs deed het evenwel min der goed. Hij kon het niet bolwerken tegen Bob van Overbeeke en verloor met 6-2, 6-3. Vijfde geplaatste A. v. Leeuwen won in twee sets van J. Visbeen (7-5, 6-1), Hagendoorn had weinig moei te met Pauwels (6-3, 6-1) en van de twee collega's artsen Theunissen en Meyer bleek eerstgenoemde de sterkste, uitslag 6-3, 6-4. In het damesenkel B won L. v.d. Bijl overtuigend van M. Meyer (6-1, 6-2) en plaatste zich daardoor als eerste voor de finale. Runner-up K. Meyer zorgt in het C- C toernooi voor de ene verrassing na de andere. Nadat zij gisteren de eerste geplaat ste B. Tombrock reeds versloeg, werd nu vierde geplaatste I. v. Zuuren haar slachtoffer. Via de setstanden 6-2, 6-1 stootte zij door tot de finale. Bertie Koemans won in drie sets van v. Overloop, 7-5 in de derde set. In het heren enkel D kwam L. de Goey als eerste in de halve finale. F. Jespers was niet tegen hem opgewassen, uitslag 6-3, 6-4. Verdere uitslagen: H. D. B. Overbeeke/Peters-Schreudering/Sinke 7-5, 6-0; D. D. B. Huizinga/Brandenburg-Meyer/Goe- mans 2-6,6-2,6-1. ADVERTENTIE iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii NOORDWIJK De vereniging „Krities Noordwijk" heeft ernstige bezwaren te gen de plannen voor aanleg van een droogskibaan aan de Langevelderslag. De vereniging is van mening dat de aanleg van zo'n skibaan in het duinge bied in strijd is met de plannen voor aanleg van het Nationaal Park Noord- wijk-De Zilk. „Krities Noordwijk" verwijt het Noordwijkse colle ge van burgemeester en wethouders in een onlangs verzonden brief dat zij voorbij gaat aan de land schappelijke en natuurwetenschappelijke waarden van het duingebied. „Er zijn echter wel degelijk meer belangen dan alleen economische", aldus de briefschrijvers. De vereniging heeft haar bezwaren ook geuit bij llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll het ministerie van CRM en het Hoogheemraad schap Rijnland. Overigens vormt de mogelijke aanleg van een skibaan niet het enige waar de vereniging met het gemeentebestuur over van mening verschilt. Ook de renovatie en mogelijke nieuwbouw in het Stille Zuiden en met name bij de Abraham van Royenstraat verloopt volgens de vereniging te traag. Krities Noordwijk bekijkt momenteel met een aantal deskundigen de moge lijkheden voor een spoedige aanpak van dit pro ject. Zodra de plannen zijn uitgewerkt zullen deze aan de gemeente worden overhandigd. Voor wat betreft de schamele Noordwijkse groen voorziening zit de vereniging ook bepaald niet stil. Zij heeft daartoe een aantal ideeën ontwikkeld waardoor het volgens haar mogelijk moet zijn Noordwijk een „groener" aanzien te geven. „Zee- windbestendige beplanting als in de omgeving van 't Trefpunt moet toch ook elders mogelijk zijn", aldus de vereniging pities Noordwijk.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3