Alle Palestijnen moeten vrij Leraren blijven ontevreden over salarisbesluit Nederlandse vissers zo snel mogelijk naar Ierse wateren Negen doden door noodweer Frankrijk EIS VAN VLIEGTUIGKAPERS: Siamese tweeling met (voorlopig) succes gescheiden MINISTER WILLIGT ENKELE EISEN IN Lijk in plastic zak gevonden Import textiel wordt beperkt Na woeste winter nu hittegolf in VS £eidóc6owvamt Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.46 per mm. Telefoontjes 4.16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (1&00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 39.80: jaar 147,70; losse nummers: 55 cenL Zaterdag 9 juli 1977, 67e jaargang no. 20780 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Floris terug Voor de jeugd komt „Floris" weer terug, te beginnen morgen avond op Ned. II om 18.55 uur. Op het andere net morgenavond om 19.30 uur de aan Gershwin gewijde film „Rhapsody in blue". Vanavond wordt op Ned. I om 20.10 uur „uitgeblazen" in Mid delburg. Op Ned. II om 20.25 uur „Hoe groen was mijn dal". Plaatselijk een bui Zonnige perioden en voorname lijk in het binnenland plaatse lijk een regen- of onweersbui. Matige, in de middag af en toe vrij krachtige wind uit noord tot noordoost Maxima rond 22 gr. Zondag: zon 05.32-21.59, maan 01.38-16.31 Hoogwater Scheveningen 10.14- 22.45, laagwater 5.47-18.26. KOEWEIT (AFP/Reuter) Alle Palestijnen die waar ook ter wereld gevangen zitten, moeten wor den vrijgelaten. Deze eis is op tafel gelegd door de 12 gewapende leden van de Palestijnse guerrilla-or ganisatie El Fatach die gisteravond kort voor de landing op het vliegveld van Koeweit een Boeing 707 van de Kuwait Airlines kaapten. Net toestel had tien bemanningsleden van Britse nationaliteit en 45 passagiers aan boord toen het gekaapt werd. Onder de passagiers zijn hooggeplaatste Arabieren uit landen aan de Perzische Golf. Het toestel was opgestegen in de Libanese hoofdstad Beiroet. Daar zouden een aantal mannelijke passa giers toestemming hebben gekregen aan boord te gaan zonder dat hun bagage of zijzelf op wapens waren doorzocht. Dit zou gebeurd zijn op aandrang van twee mannen, die zich leitim eerden als Syrische veiligheidsfunctionarissen. Korte tijd na de kaping werden drie vrouwen, twee kinderen en twee bemanningsleden vrijgelaten. Een reden hiervoor werd niet opgegeven. De kapers eisten, dat de ambassadeurs van zes Arabische lan den naar de luchthaven zouden komen om met hen te onderhandelen. Naar schatting zitten ongeveer 300 Palestijnse extremisten in diverse landen gevangen. De Britsé nationalitiet van de bemanning wordt verklaard door het feit, dat het gekaapte toestel is gehuurd van de Britse Midland Airways. De kaping is de derde in een maand tijd in het Midden-Oosten. Begin juni werd een vliegtuig van Middle East Airlines gekaapt door een Libanese^ oorlogsinvalide, die zich op deze manier van een medische behandeling wilde verzekeren en op 29 juni maakte een Libanees zich meester van een toestel van Gulf Air om, zoals hij zei, de aandacht te vestigen op de verslechterende situatie in Zuid Li- baonen. In beide gevallen konden de kapers worden gearresteerd en bleven passagiers en bemanning ongedeerd. Toulouse/Turijn Zowel het zuidwesten van Frankrijk als het noorden van Italië zijn gisteren getroffen door nood weer. In Frankrijk kwamen hierbij negen mensen om. Vijf mensen, van wie drie kinderen, werden meegesleurd door de rivier de Save, die na de regenval buiten haar oevers trad. Caravans en auto's van een camping in het vakantie dorpje Isle-sur-Dodort en Haute Garonne werden door het water meegesleurd. In Villeneuve-sur-Lot verdronken drie mensen; een man kwam om door het instorten van een brug. Een boer kreeg een hartaanval toen hij de schade bij zijn boerderij zag. In Turijn richtten hagelstenen ter grootte van walnoten grote schade aan de gewassen op de velden en aan auto's. Ook de industriestad Milaan werd door het noodweer getroffen. Sigarettenautomaten weg in Italië GENUA (AFP) Een rechter in Genua heeft de aanwezig heid van sigarettenautomaten op openbare plaatsen in strijd met de wet op de kinderbescherming verklaard. Deze wet verbiedt de verkoop van rookartikelen aan kinderen onder de veertien jaar. De uitspraak betekent dat alle sigarettenautomaten langs de openbare weg, in hotels e.d., in heel Italië weggehaald moeten worden. Den Haag Een ruime meerder heid (62 pet) van de ondervraagde Nederlanders wil dat in ons land voortaan ieder jaar de zomertijd wordt ingesteld. 22 pet. maakt het niet uit, terwijl 14 pet in het vervolg liever geen zomer tijd wil. 41 pet zei de zomertijd dan ook heel prettig te vinden waarte genover zes pet antwoordde het vooruitzetten van Zomer- tijd valt in goede aarde de klok als heel onprettig te erva ren. Volgens 49 pet van de gëenqüe- teerden heeft de economie er voor deel aan. Slechts vijf pet noemde de instelling vzn de zomertijd na delig voor het eco nomisch leven in Nederland. Ten slotte zei 39 pet dat de economie er geen invloed van ondervindt, aldus de NIPO-en- quête. TOESTAND NOG ZEER KRITIEK (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON Een medisch team in het kinderzieken huis van het nationale medische centrum in Washington D. C. vecht op het ogenblik voor het leven van een Siamese tweeling, die deze week met (voorlopig) succes van elkaar gescheiden werd. De uit Italië overgevlogen babies, 13 weken oud, meisjes, waren van schouder tot middel aan elkaar gegroeid. Ze hebben twee hoofden, vier armen, en twee benen, allebei een hart, longen en maag, maar elk een nier en gezamenlijk een lever. De lever werd tijdens de tien uur durende operatie eveneens gescheiden. De toestand van de tweeling is nog zeer kritiek. Volgens het hoofd van het medisch team, dr. Judson Randolph is nog niet eerder gepoogd een zo sterk vergroeide Siamese tweeling te scheiden. Het was volgens dr. Randolph een zeer moeilijke beslissing, omdat de tweeling vóór de scheiding zeer levens vatbaar bleek. Bovendien stond het medisch team voor de moeilijke beslissing om te trachten beide babies te redden. „Als we er een zouden hebben opgeofferd, zou de ander een veel groter kans op overleven gehad hebben", aldus dr. Randolph. Het feit, dat beide babies „elk slechts over één been beschikken noemde hij „op dit moment" een minder groot medisch probleem. „Zij zullen ermee opgroeien en er snel aan gewend raken. Ze zullen zich met een kustbeen goed kunnen redden". De kritieke situatie zal nog zeker enkele weken aanhouden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog ge bracht Bij het jaarlijkse „festijn" in het Noordspaanse Pam plona, waarbij hon derden jongeren voor losgelaten stieren door smalle straatjes uitrennen, is gisteren een 17- jarige jongen ge dood en werden 35 anderen gewond toen zich in de smalle tunnel een valpartij voordeed en de stieren zich over een mensen massa een weg naar de arena moesten banen. Twee jaar geleden deed zich een soortgelijk dodelijk ongeluk voor. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Hoewel minister Van Kemenade (Onderwijs en Weten schappen) enigszins tegemoet is geko men aan de eisen van de onderwijs- centrales, blijven zij zich verzetten tegen het besluit van de minister om de aanvangssalarissen van jonge aca demici in het voortgezet onderwijs te verlagen. Na langdurig overleg gisteren besloot de minister, de ingangsdatum van de nieuwe maatregel te verschuiven van 1 augustus naar 1 oktober. Dit bete kent, dat de bij de aanvang van het nieuwe schooljaar in dienst'tredende nieuwe leraren (ongeveer 2.500) nog onder de oude salarisschaal vallen. Ook heeft hij een versoepeling aange bracht In het zogenaamde overgangs recht, hetgeen betekent, dat bepaalde groepen leraren (met name degenen die op dit moment niet in actieve dienst zijn maar een wachtgeld genie ten, en voor wie eigenlijk de nieuwe schaal zou gelden) toch nog volgens de oude schalen zullen worden be taald. De onderwijscentrales maken echter nog steeds bezwaren tegen de aan- vangsleeftijd van 26, die zij op 24 jaar gesteld willen zien. Verder kanten zij zich tegen de aantasting van de sala risschalen van mo-b-ers en van de doctores. De centrales beraden zich nu op ver dere acties. AMSTERDAM Op de eerste etage van een pand in Amster dam-zuid heeft de politie het lijk aan getroffen van de be woonster, de 58-jari ge mevrouw J. Sluy- ters-Heytel, wier stoffelijke resten op bed werden aange troffen geheel ver pakt in plastic zak ken. De 61-jarige echtgenoot van de omgekomen vrouw was niet thuis. De buren hebben verklaard dat zij de man ruim een week geleden voor het laatst hebben gezien. Hij zij toen dat zijn vrouw weg was. Sectie op het lijk zal moeten aantonen hoe de vrouw gestorven is. Vast staat dat zij lange tijd dood op het bed heeft gelegen. De politie heeft intussen de opsporing verzocht van de echtgenoot Winst voor conservatieven in Engeland SAFFRON WALDEN (UPI) De Britse conservatieve partij heeft gisteren een grote tussen tijdse-verkiezingsoverwinning behaald door haar saffron-Wal- denzetel te behouden met een meerderheid die bijna verdub belde, ten koste van de labour- partij. De conservatieve kandiaat, Alan Haselhurst, kreeg 22.692 stem men, 1.401 stemmen meer dan bij de laatstgehouden parle mentsverkiezingen in 1974. De liberaal Phillips, die in 1974 14.770 stemmen kreeg, kreeg er nu 10.255 en de socialist Stone- ham maar 5.948, 8.704 minder dan bij de laatstgehouden ver kiezingen. (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL De Europese Ge meenschap gaat de import van textiel uit Egypte, Marokko, Tunesië, Spanje en Turkije be perken. Het gaat vooral om ar tikelen als katoenen en synthe tische garens, t-shirts, bloezen en overhemden, die tegen lage prijzen naar de E.G. 'geëxpor teerd worden. De laatste jaren zijn in de Ge meenschap 3.500 textielbedrij ven over de kop gegaan en daarbij gingen 500.000 arbeids plaatsen verloren. Als er geen wijziging komt in de nog lopen de internationale overeenkomst vreest men dat tussen nu en 1982 nog eens 1,6 miljoen ar beidsplaatsen in de Europese textielindustrie verloren zullen gaan. OGO Dit zeer persoonlijke geschenk ontvangt u als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het sterrenbeeldnaar: naam: adres: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. MISDAADCIJFERS FORS OMLAAG (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON - Het weer blijft de Amerikanen, vooral die aan de oostkust danig par ten spelen. Na een woeste winter, waarin zowat alle kouderecords werden gebro ken en een uitzonderlijk droog voorjaar gaan de mees te oostkust-staten nu al we ken lang gebukt onder tempe raturen tussen de 35 en 40 graden. Het gastekort van de afgelopen winter is intussen vervangen door een waterte kort in delen van Virginia en Maryland. De rivier de Poto mac in Washington, tijdens de afgelopen winter voor het eerst deze eeuw geheel bedekt met ijs, heeft thans de laagste waterstand van de eeuw be reikt. Intussen blijken de Amerikanen aan de strenge winter wel een hartverwar mend misdaadcijfer te hebben overge houden. In het hele land daalde het misdaadcijfer in de eerste drie maan den van dit jaar met negen procent, de scherpste daling in 20 jaar. Vooral in de grote steden als New York, Chicago en Detroit daalde het cijfer spectaculair. De daling komt volgens de meeste commentaren grotendeels op rekening van de zeer koude winter, maar ook steden als Los Angeles, waar de winter uiterst mild was, zagen de misdaadcijfers op alle fronten da len. Politieautoriteiten wijzen daar, als belangrijkste oorzaak, op de groeiende medewerking van het publiek. „Het publiek is de misdaad beu. Men is veel meer bereid de politie te helpen. Als echter de invloed van het slechte weer zo groot is geweest als wordt verondersteld, ziet het ernaar uit, dat de grote steden aan de oostkust nog betere misdaadcijfers gaan scoren. De hitte van dit moment zorgt in ieder geval in steden als New York, Was hington, Boston en Philadelfia voor ongewoon lege straten. Midden op de dag maken de straten, ook in de cen tra, een uitgestorven indruk. Een offi cieel advies van het ministerie van Gezondheid raadt de mensen aan wei nig te eten, te drinken en te dragen, niet te hard te werken en vooral niet over het weer te praten. De vooruit zichten voor de komende dagen zijn onveranderd: heet met temperaturen die dit weekeinde de 40 graden kun nen overschrijden. Na positieve uitspraak Europees hof DEN HAAG Hoewel er niet rechtstreeks bij betrokken, is het kort geding tegen Ierland, dat aanstaande maandag dient voor het Europese hof van justitie in Luxemburg, van buitengewoon groot belang voor Nederland. De werkgelegenheid voor vele honderden vissers, staat op het spel. Het hof gaat zich namelijk buigen over de vraag of de (haringrijke) zone van 50 mijl, die Ierland begin dit jaar tot verboden viswater verklaarde, rechtsgeldig is. Mochten de Europese rechters deze vraag ontkennend beantwoor den, dan zou dit kunnen betekenen, dat de Nederlandse haring vloot, die sinds Groot-Brittannië zijn visgronden sloot werkeloos in de thuishavens ligt, weer aan de slag kan. Dr. H. Boelmans Kranenburg, secretaris van de redersvereniging voor de Nederland se zeevisserij, liet er geen twijfel over bestaan dat de trawlers in dat geval zo snel mogelijk naar Ierland zouden opstomen. Echter niet eerder dan nadat de Nederlandse regering het licht op groen heeft gezet. „We moeten uiteraard wel gedekt worden door Den Haag". Boelmans Kranenburg acht het niet uitgesloten dat de Ierse regering ondanks een voor haar negatief vonnis toch buitenlandse vissersschepen zou laten opbrengen. „Per slot was het iristellen van de 50-mijlzone ook al een negeren van de verplichtingen, die het lidmaatschap van de Europese Gemeenschap met zich mee brengt", aldus Boelmans Kranenburg.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1