EXPOSITIE VAN OUD-NOORDWUKSE KUNSTENAARS IN DE HOOFDSTRAAT Ch. Kuipers wint badgastentoernooi Twaalf mille van Pleyn'68 naar jeugdgroep in Brazilië GEPLAATSTE SPELERS MOEITELOOS RONDE VERDER Rust in Van de Werfpark Veel belangstelling toernooi Alkemade MINISTER PRONK: BRENG HET GELD GAUW WEG REGIO/SPORT, LEIDSE COURANT VRIJDAG 8 JULI 1977 PAGINA 5 Austin Allegrc HAZERSWOUDE Twaalfduizend gulden. Dat is de opbrengst van de actie die de Hazerswoudse jeugdsociëteit Pleyn 68 de afgelopen negen maanden heeft gevoerd ten behoeve van een ontwikkelingspro ject in de Braziliaanse stad Belo Horizonte. De demissionaire minister be last met ontwikkelings werk, drs. J. Pronk, over handigde het bedrag gis teravond namens de Pley- ners aan pater drs. Alfons Kroese. Deze provinciaal overste van de ongeschoei de karmelieten, die uitge rekend gisteren zijn ver jaardag vierde, reist aan staande maandag naar Brazilië. Daar zal hij het geld schenken aan een jeugdgroep in Belo Hori zonte. Het ligt in de bedoe ling dat deze jeugdgroep met het bedrag een aantal jongeren uit een favela (krottenwijk) in de gele genheid zal stellen om de kennis te verrijken via het volgen van cursussen. Minister Pronk (hij arriveerde een- uur te laat) vindt Hazere- woude Belo Horizonte een lange reis („er zijn grote ver schillen"). De actie van Pleyn '68 heeft de actievoerders en -deelnemers duidelijk gemaakt wat de situatie in Belo Hori zonte inhoudt Een actie als de onderhavige maakt, volgens minister Pronk, openingen voor anderen en geeft hen kansen. Wanneer er in Belo inderdaad mensen zijn die hun eigen lot en dat van hun naas ten zien, heeft de actie zijn nut alleszins gehad, aldus Pronk. Het bedrag van twaalfduizend gulden noemde de minister een teken van solidariteit. En Minister Pronk (rechts) overhandigt het geld aan pater Alfons Kroese groep (Pleyn '68) verhuist naar een andere groep (in Belo), spoorde de heer Pronk pater Kroese aan, „om het geld gauw weg te brengen". „Hazerswoude mag zich geluk kig prijzen met Pleyn 68", al dus de bewindsman tenslotte. „En Belo mag zich gelukkig prijzen met de daar aanwezige jeugdgroep". Pater Kroese vertrekt maan dag naar Belo, met pastor Martin van de Winkel en met pater Jan Stijvers uit het Lirm. vers, zelf met collega-karme lieten in een parochie van 5000 zielen in Belo werkzaam, gaat na enkele maanden vakantie terug naar Brazilië. Zijns in ziens zal het geld in eerste instantie door de in een krot tenwijk werkzame jeugdgroep worden aangewend om mede- jongeren te activeren een (goe de) baan zien te verwerven. Pater Stijvere: „De jongelui uit zo'n favela moeten ertoe gebracht worden om cursus sen te gaan volgen. Bekwamen komt het meestal goed te recht". Een gedeelte van de twaalfduizend gulden zou, naar zijn mening, ook kunnen worden besteed voor de aan schaf van leermiddelen, „ter verrijking van de reeds aan wezige kennis", Pleyn 68-voorzitter Theo Wes- selingh en zijn collega-bestuur sleden Elly Bogerd en Theo de Boer hadden dus alle reden om de verjaardag van pater Kroese in allerbeste te vieren. Theo is twee sneetjes brood voor hen" is enorm aangeslagen. Toen de jongeren elke week een glaasje bier voor onze. vrienden in Belo lieten staan, dachten we: we doen meer". Dus volgde toen eind april/be gin mei de Braziliaanse week in Hazerswoude, met alle mo gelijke activiteiten. En kregen de bezoekers aan Pleyn 68 gis teravond elk een tweetal kore naren opgespeld. Theo Wesse- »n Hp nlank Dit is nou een doorkijkje in het Leidse Van der Werfpark. Niet zo maar een doorkijkje, maar een blik tussen de fraaiste groen-composities door, in de richting van de Doezastraat. Er is geen mens te zien. Het is vakantietijd. Het bankje is onbezet, want een groot deel van de stads-" bevolking is naar elders ver trokken om nieuwe krachten op te doen voor „na Augus tus". Of „na september". Maar dat is nog zo ver weg: In elk geval willen we maar zeggen: om de schoonheid van een lommerrijk gebied op te zoeken hoef je Leiden niet uit. Het is nog steeds een stad. die het oog veel te bieden heeft. Het Van der Werfpark wacht zijn tijd af en „groent" de zomer door. Over enige tijd vindt men er weer de rustzoekers. NOORDWIJK Ruim zestig werken van oud-Noordwijkse schil ders worden van 9 juli tot en met 31 juli geëxposeerd in de hervormde kapel aan de Hoofdstraat in Noord wijk. De werken zijn verzameld door de plaatselijke culturele commissie, die particuliere bezitters wist te bewegen hun eigendommen voor deze unieke expositie af te staan. Alle acht schilders hebben gedurende hun leven een duidelijke binding met Noordwijk gehad hetgeen ook zonneklaar uit de geëxposeerde werken blijkt. Berkemeier Ludolf George Julius Berke meier sleet het overgrote deel van zijn leven in de kustge- meente (van 1896 tot aan zijn dood in 1931). Berkemeier werd in 1864 in Tilburg geboren. Hij studeerde aan de schildesacade- mie hers Düsseldorf en woonde 6 jaar in het Duitse Weimar. Van daaruit ondernam het de nodige studiereizen naar Hol land. Zo raakte hij verzeild in Noordwijk, waar hij zich in 1896 in het voormalige badhotel Ko nijnenburg (nu Palace) vestigde. Later liet hij een huls in de Hoofdstraat bouwen („Bij dorp"), tegenwoordig een bloe menwinkel. In 1913 begon hij met het drijven van een pension in het huidige Waikiki. Zijn ate lier had hij achter de woning van badman Pieter Bedijn aan de Abr. van Rooyenstraat In Noordwijk richtten Berkemeiere schilder- en tekenactiviteiten zich voornamelijk op de zee en het strand, maar ook de bom schuiten en het oude dorp zette hij meermalen op het doek. Haas In 1960 overleed in Noordwijk de begaafde tekenaar, etser en schilder Willem Frederik Haas. Haas werd in 1878 in Den Haag geboren. In diezelfde gemeente volgde hij zes jaar lang een opleiding aan de in die jaren overbekende Haagse Academie. In 1907 trok Haas naar Parijs waar hij zich wierp op het schil deren van landschappen, bloe men en portretten. Na Amster dam, wederom Den Haag en Giethoorn vestigt hij zich ui teindelijk in Noordwijk, waar hij de laatste jaren van zijn leven in een uiterst povere ge zondheid doorbracht Hij over leed in 1960 in zijn huis „Eure ka" aan de Duinweg. Jungmann De stal van de firma Beuk aan de Binnenweg in Noordwijk was in de jaren voor de Tweede Wereldoorlog het werk- en leef- domein van de in 1877 in Rotter dam geboren Maarten J. B. Jungmann. Jungmanns periode in Noordwijk vormde een diep tepunt in zijn leven. De eens luid bejubelde kunstschilder, die aan de Leidse Oude Vest furore had gemaakt, werd in die periode vergeleken met de grootste schilders uit de 17e eeuw. Omstreeks 1930 vestigde hij zich in Noordwijk. Het was gedaan met zijn roem. In 1969 overleed hij in Leiden. Klein Diepold Friedrich Rudolph Leopold Klein Diepold is één van de twee niet-Nederlanders in het kunstenaars gezelschap, wiens werken gedurende de julimaand in Noordwijk worden geexpo- seerd. Klein Diepold werd in 1865 in Dortmund geboren. In 1906 komt hij in Noordwijk, waar hij trouwt met Dse Tap- penbeck. Hij laat er een villa („Pirola") bouwen en schildert in zijn atelier in „De Kolibri". In 1925 houdt Klein Diepold het evenwel in Noordwijk voor ge zien en vertrekt naar Berlijn waar hij in 1942 overlijdt. Morgenstern Munthe De tweede Duitser in het gezel schap is de Düsseldorfer G. A. L. Morgenstern Munthe, die zich, na zijn opleiding aan de plaatse lijke academie, aanvankelijk in Katwijk, maar later (rond 1920) in Noordwijk vestigt De bijzon der begaafde Duitser (geb. 1875) raakte in Noordwijk aan lager wal. Hij maakte veel schulden en raakte verslaafd aan de alco hol. Wonen deed de kunstenaar in het huis van prof. Wencke bach in Noordwijkerhout en werken in het atelier achter „Martha" (nu Mavis) op de Ou de Zeeweg. Noteboom De in 1877 in Rotterdam gebo ren Daniël Noteboom overleed na de evacuatie in 1943 in Lei den. Noteboom die aanvankelijk na het overlijden van zijn vader de kost voor het gezin in het voormalig Nederlands Indië trachtte te verdienen kwam in 1910 naar Noordwijk. Daar schilderde hij voornamelijk zee- en dorpsgezichten en de schel penvissers. Zijn werken spraken zodanig, tot de verbeelding van de kustminnende Nederlanders dat zelfs wijlen koningin Wilhel- mina in die dagen zijn werk „Panorama van Noordwijk met bloembollenvelden" kocht. No teboom woonde en werkte van 1927 tot aan zijn dood in 1943 in het oude politiebureau aan de Schoolstraat Senf De Delftenaar Leon Senf vestig de zich na tientallen zomerva kanties in Noordwijk te hebben doorgebracht in 1918 definitief in deze gemeente. Niet zozeer voor zijn onderwerpen maar wel voor de inspiratie want Senfs grote liefde lag in het schilderen van typisch Limburg se landschappen. Tot 1925 woonde hij in Elcapa, het huidi ge Eureka aan de Duinweg en van 1925 tot 1938 in het tweede Eureka aan de Duinweg. Senf was veelzijdig: hij schilderde, lithografeerde en maakte hout snijwerken en houtgravures. Daarnaast hield hij zich ook veelvuldig bezig met het ver vaardigen van aquarellen en de pottenbakkerij. Senf werd in 1860 geborea Hij overleed in 1940 in Schoorl. Wijsmuller Laatste van de acht oud-Noord wijkse schilders is de Amster dammer Jan Hillebrand Wijs muller. Dankzij de lessen van een aantal meestere en zijn op leiding aan de Rijks- Haagse- en Brusselse Academie ontwikkel de Wijsmuller (geb. 1855) zich tot een zeer begaafd kunste naar. Wijsmuller die in 1925 in zijn geboorteplaats overleed, vereeuwigde vele malen de Noordwijkse dorps- en verge zichten. Met zijn aquarellen, schilderwerken en etsen sleepte hij gedurende zijn leven vele onderscheidingen en prijzen in de wacht De werken van Wijsmuller en de zeven andere kunstenaars zijn dagelijks 's middags van twee tot vijf en 's avonds van zeven tot negen gratis te be zichtigen. LEIDEN Het eerste badgastentoernooi van dit jaar, verspeeld bij Willy de Lange Zuid, is een succes geworden voor de organisatoren. Niet min der dan 44 deelnemers, waaronder vele gerenom meerde LSG-ers, bonden de strijd aan op de 64 velden. Zeer gemakkelijk werd de Leidse kam pioen Charles Kuijpers (LSG) eerste voor zijn clubgenoten Ruud Mieremet en Dirk Sikkel. Na de voorrondes, drie maal een indeling in vierkampen, werden de deelnemers ingedeeld in achtkampen. Al in de voorrondes toonde Kuijpers zijn kunnen. Met 7 1/2 punt werd hij gedeeld eerste, samen met Dirk Sikkel. Een grote verras sing was de plaatsing van Koelewijn voor de eerste finalegroep. Hier speelde hij echter niet veel meer klaar. Van begin af aan ging Kuijpers aan de leiding in die eerste groep. Slechts een keer stond hij een remise toe. Met 6 1/2 punt werd hij overtui gend eerste. De strijd om de tweede plaats ging tussen Kuud Mieremet en Dirk Sikkel. Eerstge noemde won deze strijd met 5 1/2 tegen 5 punten. De verdere eindstand van deze groep is: 4. Pim Braggaar (Philidor) 4; 5. Gijs Haasnoot (Katwijk) 3 1/2; 6. Koelewijn (Valkenburg) 2; 7. Barendse (Philidor) 1 1/2; 8. Rob v.d. Aardweg (Lisse) 0. Theo Piket (Philidor) en Folkert Jan Geertsma (LSG) beheersten de tweede groep. Aan het eind hadden zij respektievelijk 2 en 1 1/2 punt voor sprong op de rest van het veld. Jan Bakker (Noordwijk), Joop Bakker (LSG) en Rudolf Dob belaar (LFG) werden met 4 punten gedeeld derde. De derde groep werd een prooi voor Ton Rijns-1 burger (Leiderdorp) met 6 punten. Marcel Piket! (Leiderdorp) en André de Boer (Noordwijk) wer den met 5 punten gedeeld tweede. De eerste prijs in de vierde groep werd gedeeld door Peter van 't Hof, Jaap van Harten (Katwijk) en Piet Piket (LSG). Maarten Kuyt (Katwijk) won al zijn partij en in de vijfde groep. VOORSCHOTEN - In het he renenkelspel van het Forescate tennistoernooi was gisteren geen enkele driesetter te zien, wat op zijn minst frappant ge noemd kan worden. Alle acht geplaatste spelers handhaafden zich op niet al te moeilijke wijze. Bob van Overbeeke versloeg overtuigend R. Koppelle, die in C echter nog volop meedraait C. J. Asselbergs had nog minder moeite met A. de Wit en Har Meyer zegevierde gemakkelijk over H. Hazenberg: 6—1, 6—1. De als derde geplaatste R. Ha gendoorn won van Kuypere (6—1, 63), J. Visbeen pakte H. v.d. Capellen met dezelfde cij fers,. Maar broer A v.d. Capel len deed het stukken beter. R. Nijhuis moest er dit keer aan Tennistoernooi Voorschoten geloven, uitslag 7—5, 6—2. Ten slotte versloeg J. Theunissen, zesde geplaatst A. de Beuger: 6-3,6-3. Bij de dames won L. v.d. Bijl gemakkelijk van haar clubgeno te A. Meyer (6—1, 6—2), de als tweede geplaatste I de Beuke- laer gunde haar tegenstandster de Stoppelaar zelfs geen enkele game, en Maureen Meyer pakte A. Goemans, uitslag 6—2, 64. De grootste verrassing van deze dag viel in het damesenkel C toernooi. De niet geplaatste Ka rin Meyer won in een marathon- partij van de eerste geplaatste B. Tombrock. Hoewel zij de eer ste set aan haar tegenstandster moest laten, kwam Meyer sterk terug. Via de setstanden 4—6, 7—5 en nogmaals 6—4 haalde zij de zege binnen. Verder moest in deze poule M. de Beer er ook aan geloven. Hoewel zij zich tot het laatste moment verzette, ging de zege naar T. Tönjann, uitslag 6—4, 4—6, 8—6. De deide halve finaliste die bekend werd was I. v. Zuuren. Zij won in twee gemakkelijke sets van A. Cijsouw. Bij de heren in C was de over winning van R. Hins op E. Bosch opvallend Vaerenberg won verder met 6—3, 6—4 van F. v.d Klei, nadat laatstgenoem de nog met 4—0 had voorge staan: en R. Koppelle pakte Blickman, uitslag 6—2, 6—2,. Verdere uitslagen: H. E. D.: v.d. Tak-Tönjann 1—6, 6—1, 6—1; P 't Mannetje—den Boeft 7—6, 61; de Goey—D. Willemse 46, 6-4, 6-0; D. E. D.: S. Winte r—P. v. Son 64, 64; D. Winte r—C. Nieuwenburg 6—2, 64; G. D. B.: de Beer /Pauwels—de Bakker/Heestermans 26, 67; H. D. B.: Koemans/Hagendoor- n—Brooshooft/Asselbergs 6—2, 6—2; Overbeeke/Peters—Hase- noot/v. Straaten 6—1, 6—3; Vis been/madera—v.d. Zee/Crépin 7-5. 6-3. Onze 900 m2 showroom staat voor u open. Hoofdstraat 104-106 te Valkenburg (ZH). VALKENBURG (ZH), Hoofdstraat 104-106. Tel. 01718-16947 LEIDEN (filiaal), Lammenschansweg 132. Tel. 071 - 766907 Mini - Austin - Triumph Princess - Morris - MG - Rover. OUDE WETERING - De be- langstelling voor het open C- en D-toernooi, dat tennisvereni ging Alkemade volgende week voor de negende keer organi seert is zo groot, dat de organi satoren een vrij aanzienlijke groep inschrijvers teleur heeft moeten stellen. Wedstrijdleider Willem Renee betreurt deze maatregel erg, maar ziet geen andere oplos sing: „We moeten wel, want on danks de concurrentie van Lis- se, dat ook volgende week zijn tournooi organiseert, waren de inschrijvingen overweldigend. We hebben echter slechts drie banen en dat legt ons beperkin gen op. Het is echter duidelijk dat die belangstelling voor ons een geweldige stimulans is," al dus de enthousiaste wedstrijd leider. Inmiddels heeft de loting voor het tournooi plaats gevonden. Onder het toeziend oog van bondsgedelegeerde mr. J. W. Janssen zijn voor de enkelspe len geplaatst: Dames enkel C: 1. M. Ruiten berg, 2. I. Kengen. Heren enkel C: 1. R. Hins, 2. H. van Tonge ren. Dames enkel D: 1. J. Zon- nevylle, 2. T. v. Gaaien, Heren enkel D: 1. M. Kantebeen, 2. J Paardekoper. KATWIJK In de Cniversel Murad Hassil, het internationale centrum van de Soefi Movement, wordt van zaterdag 9 juli tot en met zondag 14 augustus de tentoonstelling „Islamathematica" gehouden. Achter deze mysterieuze titel schuilt een ambitieuze poging van een Londense ontwer persgroep „Vertex" om de gehele Islamitische kunst te analyseren en te verklaren op basis van de Arabische mathematica, die is afgeleid van de oude, vedische wiskunde. De onderzoekingen van „Vertex", die in nauwe samenwerking met het museum van Land- en Volkenkunde in Rotterdam uitmondden in deze tentoonstelling, tonen, volgens de ontwerpers aan dat de Islamitische kunst niet louter een opper vlakteversiering is zonder veel diepgang. Het is in tegendeel een geïntegreerd geheel dat de visie van de Islamitische mens op het universum ron dom hem weerspiegelt. De expositie gaat in op de Arabische mathemati ca, op het zogenoemde magische vierkant en de getallenreeksen die hierop gebaseerd zijn, en op de patronen die ontstaan als deze reeksen na een eenvoudige „reductie" grafisch worden weergege ven. De officiële opening van de tentoonstelling wordt verricht door Katwijks burgemeester mr. C. A. Bos op zaterdag 9 juli omstreeks 14.00 uur. De tentoonstelling is dagelijks te bezichtigen van 10.00 tot 22.00 uur. Tot eind juli

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5