Wkt kan thee toch lekker zijn met Pickwick in ae pot* Rolf Thung in eerste ronde METS-toemooi reeds uitgeschakeld Lefebvre over excommunicatie kerk wereld BEWIJS VOOR BESTAAN VAN OUD TESTAMENTISCHE FIGUREN Geert Schipper en Ger Mak bij baanselectie Van Buytene succesvol ANTON BAKKER NIET IN CRICKETSELECTIE Je wilt verse, geurige thee in je kopje of je glas. En wat kies je ïflj dus? Je kiest voor de kwaliteit lUr van Pickwick. Omdat je weet jplJll dat er veel zorg aan is besteed. Omdat je weet dat daarmee je kop thee altijd lekker is. 's Morgens na de wekker, 's Middags na de school. En natuurlijk zet je die thee ook met Zo ben je er altijd zeker van dat je geniet van je eigen, vertrouwde Pickwick thee. Je eigen,vertrouwde Rckwick thee* VIER AANSTAANDE IMPROVISATORS STELLEN ZICH VOOR KERKELIJKE KRITIEK OP CRM-NOTA OVER SURINAMERS „Sensationele" vondst in Syrië: SPORT LEIDSE COURANT DONDERDAG 7 JULI 1977 PAGINA 10 tenschlager en Marijke Schaar- Jansen - waren in de eerste ronde vrij. Wel baarde de vijf tienjarige Zweedse Lena Sandin opzien. De Amerikaanse Kahn moest voor het jeugdige geweld bezwijken. Vandaag komt het prille meisje in de baan tegen Elly Vessies-Appel. DICK KIERS Herenenkelspel: Loek Sanders (Ned)-Henry Jacobsen (USA) 6-7, 6-2, 6-3; Peter van Min (Ned)-S. Suresh (Sri Lanka) 6-3, 7-5; Theo Gorter (Ned)-Rob van 't Hof (USA) 7-6, 6-4; Frits Don (Ned)-Otto Panman (Ned 6-1, 6-2; Raimondo Clerc (Arg)—Cha- SCHEVENINGEN - Vergane glorie. Rolf Thung had zich zijn te rugkeer voor eigen pu bliek zonder enige twij fel heel wat anders en in dit geval zeker ook aan zienlijk succesvoller voor de geest gehaald. De don kere Hilversummer - de laatste tijd toch reeds niet al te gelukkig met zijn streven in het zake lijke proftennis binnen te dringen - moest gister middag ook op de METS- banen met een uiterst be scheiden rolletje genoe gen nemen. Het internationale toernooi in Scheveningen was voor hem dan ook van bijzonder korte duur. Reeds in zijn allereerste partij werd Rolf Thung gewipt. Fini herenenkelspel. Met de nauwelijks iets aan het toeval overlatende cijfers 6-4, 6-3 moest hij zijn meerdere erken nen in Nico Welschen. Behalve de als zevende geplaatste Thung vond ook de jonge Rob van 't Hof snel zijn Waterloo. Deze als achtste geplaatste Amerikaan van Nederlandse afkomst ver loor in twee sets (7-6, 6-4) van Theo Gorter. De overige zes geplaatste heren bereikten al of niet met pijn en moeite de volgende ronde. Zoals titelverdediger Loek Sanders die in drie sets (6-7, 6-2, 6-3) de uit California afkomstige Henry Jacobsen opzij zette. De num mers twee tot en met zes van de plaatsingslijst - resp. Humph rey Hosé (Venezuela), Andrew Jarrett (Engeland), Raimondo Clerc (Argentinië), Fred Hem mes en Carlos Lando (Argenti nië) - komen vandaag wederom op het Scheveningse gravel in actie. Bij het damesenkelspel nog geen verrassingen. De eer ste vier geplaatste speelsters - Brigitte Cuypers (Zuid Afrika), Elly Vessies-Appel, Nora Lau- 6-1, 4-6, 6-3; Michael A)-Matt Doyle (USA) 2-6, 6-6, 6-1; Humphrey Hosé (Ven)- Nick Fleury (Ned) 5-7, 6-3, 6-0; Eddy Edwards (Zaf>Hans Adama (Ned) 6-3, 6-7, 7-5; Nico Welschen (Ned^ Rolf Thung (Ned) 6-4, 6-3; Steve Myers (USA)-Carlo Nunez (Equ) 6-1, 6-3; Andrew Jarrett (Gbr)-GuUlermo Anbone (Arg) 6-3, 6-1; Jan Hordijk (Ned)-Steve Denton (USA) 6-4, 6-4; Carlos Lando (Arg)-Jeremy Dier (Gbr) 6-4, 6-1 en Wouter Fok (Ned)- Michael Appleton (Gbr) 7-6, 6-7 en 6-2. Damesenkelspel: Lena Jacobsson thorst (NedEKate Glancy (Gbr) 6-2, 6-4; Nannet Schutte (Ned)-Janet Ca- ry (Aus) 6-4, 7-5; Saskia Krens (Ned)- Nancy Weigel (USA) 6-3, 6-1; Lena Sandin (Zwe)-Robin Kahn (USA) 5-7, Jonge (Ned)-Jenny Fenwick (Aus) 6-4, 6-4 en Amand Pryor (Aus)-Karin Moos (Ned) 7-5, 6-1. AMSTERDAM Frans Mahn, de nationale wielercoach, heeft zijn selectie voor de wereldkam pioenschappen, die van 25 au gustus tot en met 4 september in Venezuela worden gehouden, met twee man uitgebreid. Het zijn Ger Mak uit Schiedam en Geert Schipper uit Ter Apel. Beiden zijn geselecteerd voor de achtervolging. In totaal bestaat de selctie, waaruit na de baan- kampioenschappen, begin au gustus, de definitieve ploeg zal worden geformeerd, nu uit zes tien renners. Dat zijn drie stayers: Gaby Minneboo, Mathé Pronk en Martin Rietveld, twee sprinters: Lau Veldt en Sjaak Pieters en verder Herman Pon steen, Ger Slot, Hennie Stam- snijder, Dick van Egmond, Ves- ter Aerts, Ger Mak, Geer Schip per, Eric Geserik, Barend Huve- neers, Ruud Nederlof en Martin Schoen. De training van de baanploeg is gisteren op de Ut rechtse wielerbaan begonnen. WASSENAAR Zo trots als een pauw mocht veteraan Jan van Buytene met de vijfja rige Nubar van Echten zijn ererondje maken. Dat had de beroepstrainer uit Groenlo niet verwacht. Zijn negentienjarige zoon Wim van Buytene, die onlangs in de belangstelling stond door het feit dat hij binnen de twee jaar dat hij op de sulky in actie is maar liefst honderd overwinningen boekte, waarvan vele met Nubar van Echten, rijdt doorgaans de paarden van vader en trainer Jan in de koers. Maar wegens hinderen in een draverij is de jonge Van Buytene door het draverij comité acht dagen geschorst en moest vader zijn werk op de „kar" zo lang overnemen. Hij deed dit gisteren op Duindigt met succes. In de eind strijd versloeg hij Massel T en ook de snel opkomende Ludwin S kon hij de baas. De laatste kon het tweede geld nog in de wacht slepen voor Massel T. De drie rennen waren slecht bezet. In de eerste ren zegevierde Chris Vandeuren met Queen of Spirit Baby Blue gooide zijn jockey Launchbury voor de start uit het zadel en nam het rit aan. Toen het paard weer in de buurt van de startboxen werd gebracht, wilde het de box niet in en vertrokken de andere vier paarden tot teleurstelling van het publiek zon der Baby Blue. In de Toekomstprijs bleef de grote favoriet King door ziekte op stal en zegevierde Sera Vita met Kevin Davies. Toni Treanor verrassend de derde en laatste ren middag met Gefion. Uitslagen koersen: Haarlemprijs 2040 m: 1. Ops tal an (B. van 2. Nantoinette, 2. Nonja Belwin. Toto: Klave 10,- pl. 3.- 2,60 4,10 kopp. 15,80 tno 940,20. Hilversumprijs 2120 m: 1. Perry Anjo (li. L; weg) 1.26,5; 2. Phaedra, 3. Only Fortuna. Toto: 4,- pl. 1,80 1,70 2,40 kopp. 6,70. Arpad Kirai-prijs 1800 m: 1. Queen of Spirit (C. Vandeuren) 1.59,2; 2. Swaytia, 3. Oily Prince. Toto: winn. 1,10 pl. 1,10 1,30 kopp. 6,90 trio 35,-. Niet gestart: Pfalzpnnz, Tat, Ishan, Lady Sundream. Hoogeveenprijs 2640 m: 1. Otilda (J. Glimmerveen) 1.23,1; 2. Pyreus Berkenhof, 3. Pichaelle. Toto: winn. 2,30 pl. 1,30 1,30 1,20 kopp. 3,90. Harderwijkprijs 2520 m: 1. Narrenkapper (C. van Leeuwen) 1.23,9; 2. Li, 3. Nesstar Dear. Toto: winn. 5,50 pl. 1.50 2,30 2.50 kopp. 37,10 t 1,70 1,50 kopp 1,90. Nie t: King. Hummeloprijs 2040 m: 1. Liatonka (J. Huiberts jr.) 1.19,7; 2. Ozo Hollandia, 3. Miltiades J. Toto: winn. 2,70 pl. 1,50 1,20 3,20 kopp. 3,10 trio 160,30. Heemstedeprijs 2040 m: 1. Nubar van Echten (J. van Buvtene) 1.19,3; 2. Ludwin S, 3. Massel T. Toto: winn. L60 pl. 1,40 2,50 2,90 kopp. 14,40. Niet gestart: Dooyeweerd) 1.21,5; 2. Hyacint, 3. Natalie Toto: winn. 3,50 pl. 2.- 5.- koDD. 34.-. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Anton Bakker, de aanvoerder van het cricketelftal van VOC, is niet opgenomen in de Nederlandse selectie die van 22 tot en met 24 juli in Esbjerg een interlandwedstrijd speelt tegen Denemarken. Volgens de keuze-commissie van het KNCB-elftal heeft Anton Bakker zich niet langer beschikbaar gesteld, omdat hem na aanlei ding van het gebeuren in de wedstrijd tegen Quick het aanvoerder schap van het Nederlandselftal werd ontnomen. De selectie, die zaterdag in Duitsland een oefenwedstrijd speelt tegen BAOR ziet er als volgt uit: aanvoerder Van Schouwenburg (Rood en Wit), Beekman (UD), S. Lubbers (UD), Abendanon (UD), R. Dérogée (HBS) Van Wel (HBS), Ouwerkerk (VOC), Schoonheim (VOC, wicketkeeper), B.van Weelde (VOC), R. van Weelde (VOC), Entrop (HCC) en Cramer (Quick). ADVERTENTIE altijd lekker vers en geurig). Vanavond zullen de vier organisten die werden uitgenodigd deel te nemen aan de Haarlemse improvisatie-wedstrijd loten om de volgorde waarin zij optreden. De jury zit dan al in de Grote Kerk en blijft onkundig van de uitslag. Buiten de kerk on^ worden de deelnemers via een deur die normaal gesloten is, naar de orgelbank geleid zodat niemand weet wie van de vier er speelt Dat de jury er toch bijna altijd wel een vermoeden van heeft, is wel ver klaarbaar. Op de avond voorafgaande aan de wedstrijd namelijk stellen de deelnemers zich voor op een concert waarop zij een werk naar eigen keuze ten gehore brengen. Uit die keus en de vertolking ervan kan een vakman vaak wel wat afleiden over het karakter van de muzikaliteit van de betrokkene, dat dikwijls ook tijdens de improvisatie aan het licht komt. Omdat het altijd om vermoedens gaat (die ook wel beschaamd worden), is er tegen het presentatieconcert niets in te brengen. Gisteren hoorden we dan eerst de Hambur ger Holger Hantke (26) die Bachs preludium en fuga in b klein vaardig en bekwaam uitvoerde. Hij koos niet te snelle tempi zodat de guirlanden van het voorspel de juiste contouren kregen en het lijnenspel in de fuga goed te volgen was. Als geheel maakte de vertolking echter een wat schoolse en brave indruk. De Amsterdammer Jan Raas (35) die beide vorige wedstrijden won en nu met een derde overwinning gaat proberen de wisselprijs definitief in zijn bezit te krijgen, speelde een Magnificat van Melchior Schildt, een leer ling van onze Sweelinck. Mogelijk is Schildt ook een goede organist geweest maar veel gecomponeerd schijnt hij niet meer te heb ben' en het door Raas gespeelde werk maak te meer een bespiegelende dan een hymni sche indruk. Heel anders pakte de uit Goes afkomstige Kees van Eersel (33) de fantasie in f klein aan, die Mozart voor een mechanische speel doos componeerde. Gezien het oorspronke lijke klankkarakter speelde Van Eersel wel erg expansief van volume en dynamiek, maar hij zorgde voor een juiste contrast werking tussen de drie allegro's en de ande re delen. Met name de dubbelfuga gaf hij markant allure. Tot slot de benjamin: de Wener Martin Haselböck (23) die met de weinig gespeelde derde sonate van Mendelssohn kwam en het eerste deel met het koraal „Aus tiefer Not" suggestief gestalte gaf. Hij wist te vermijden dat het volgende andante al te sentimenteel werkte. Heel sympathiek was het dat hij in de minuten die hem nog restten, een lans brak voor zijn laat-romantische, in 1939 gestorven stadgenoot Franz Schmidt die nooit goed tot gelding kwam. De onverbid delijke motoriek van diens toccata in C groot werd stoer en zeker tot uitdrukking i gebracht. Nu maar afwachten hoe deze vertolkers zich vanavond als'improvisators gaan manifeste ren. J. KASANDER Monseigneur Marcel Lefebvre heeft gisteren in Flavigny-sur- Ozerain in Midden-Frankrijk gezegd dat hij excommunica tie door Rome zou ondergaan zoals hij zijn schorsing van de priesterlijke bediening inder tijd onderging, „als onwezen lijke zaken". Mgr. Lefebvre, de Franse, in Zwitserland werkende bis schop die zich niet stoort aan de besluiten van het Tweede Vaticaanse concilie, was in Flavigny voor de professie van de congrega tie van de „kleine zusters van Sint Franciscus van Assisi", voor wie hij de mis van Onze Lieve Vrouw van Zeven Smar ten" opdroeg. Na afloop van de plechtigheid zei mgr. Lefebvre dat de drei ging van uitstoting uit de kerk hem niet zwaar woog en dat hij rustig zijn gang ging. Een woordvoerder van het Me xicaanse episcopaat heeft in middels verklaard dat mgr. Lefebvre door de Mexicaanse bisschoppen zal worden geme den, als hij een voorgenomen bezoek aan Mexico doorzet. Het Mexicaanse episcopaat heeft de gelovigen de afgelo pen twee weken in een rond schrijven gewaarschuwd, dat zij zich schuldig zouden kun nen maken aan de „zonde van het aanmoedigen tot een schis ma", als zij missen die de Franse bisschop opdraagt, zouden bijwonen. De woord voerder zei dat het Mexicaan se episcopaat uit de Verenigde Staten had vernomen dat mgr. Lefebvre op 11 juli in Mexico aankomt. De nota „Positie van migran ten uit Suriname in Neder land en het beleid op de mid dellange termijn", die minis, ter Van Doorn dit voorjaar aan de Tweede Kamer heeft aangeboden, is „een simplifi cering van de vragen die aan de orde zijn". Dit schrijft de werkgroep „Sa menleven met Surinamers" van de Raad van Kerken in Nederland in een brief aan de bijzondere Kamercommissie voor de. migratie en begelei ding van Surinamers en Antil- lianen. De werkgroep, gerug- gesteund door de besturen van de sectie dienst en sociale vra gen van de Raad van Kerken, vraagt de Kamercommissie te bevorderen, „dat een grondige bezinning in breder dan amb telijke kring tot stand ge bracht zal worden", samen met Surinamers en met ande re uitgangspunten dan in de huidige nota. De briefschrij vers pleiten voor een delegatie van de Raad Kerken met de Kamer- e, ondermeer over gezinshereniging, discrimina tie en werkgelegenheid. De interkerkelijke werkgroep heeft er waardering voor dat de regering in de nota een poging heeft gedaan om te ko men tot een beleid ten aanzien van de Surinaamse groepering in ons land, mede omdat nu helderheid is verschaft over wat de regering voor ogen staat. Maar „de nota geeft de indruk voornamelijk een pro ces van integratie voor te staan, dat zo dicht in de buurt van assimilatie komt, dat het verschil vrijwel wegvalt en hooguit van temporele aard is. Wij menen dat hiermee geen recht wordt gedaan aan de Surinaamse gemeenschap in ons land. Het is een simplifice- ring van de vragen die aan de orde zijn", aldus de werk groep. Onenigheid tussen twee Ita liaanse geleerden houdt het werk op dat een sensationeel bewijs zou zijn dat enkele fi guren in het oude testamant werkelijk hebben bestaan en niet slechts mythologische fi guren zijn. De twee geleerden kunnen het niet eens worden over de manier waarop 15.000 kleitafeltjes van 4.500 jaar oud moeten worden ontcij ferd, die opgegraven zijn in het verdwenen koninkrijk Ebla ten zuiden van Aleppo in Syrië. De vondst wordt door archeologen van dezelfde grootte genoemd als de vondst van de Dode-Zeerollen en de steen van Rosetta, die de sleutel tot de Egyptische hiëroglyfen verschafte. De tafeltjes leveren het bewijs voor het bestaan van een groot koninkrijk dat men tot nu toe niet kende en dat Mesopota- mië en Egypte naar de kroon stak en waarvan het volk een taal sprak die grote overeen komst vertoonde met het He breeuws en het Foenicisch. Met de ontcijfering van de eer ste tafeltjes is de waarschijn lijkheid toegenomen, dat het volk van Ebla de voorvaderen kunnen zijn geweest van de Hebreeën, die later in Palesti na opdoken en de enige God van het oude testament aanba- Enkele tafeltjes doen den dat Eber, naar wi nesis 10:21 wordt de over-over-over-over-groot- vader van de joodse aartsva der Abraham, omstreeks 2.300 voor Christus Koning van Ebla was. Andere tafeltjes verwijzen naar de schepping, de zond vloed, steden in de oudheid en koningen als David en Saul. De Italianen hebben dertien jaar nodig gehad om alle tafel tjes te vinden. Leider van de expeditie was professor Paolo Matthiae, 37- jarige archeoloog aan de uni versiteit "van Rome. Maar de enige man die de tafeltjes met hun wigvormige spijkerschrift kan ontcijferen, is de 42-jarige professor Giovanni Pettinato, eerste Assyrioloog en Sumero- loog van de Universiteit van Rome. En de twee professoren ver schillen van mening over de wijze waarop te werk gegaan moet worden. Het gevolg is dat Matthiae nog niet de foto's heeft gegeven van de 1.600 ta feltjes die de expeditie vorig jaar heeft bemachtigd. In zijn woning in Rome, waar Pettinato de foto's van kleita feltjes bestudeert die Matthiae hem wel reeds gegeven heeft - ongeveer 500 -, zegt Pettina to: „Matthiae wil er bevoegde internationale geleerden bij halen om bij het werk te hel pen. Dat is de kar voor het paard spannen. De sleutels is dat woord bevoegd. Elke ge leerde die erbij gehaald wordt, zal terug naar school moeten en de nieuwe taal leren die ik Paleo-Canaanitisch noem. Het zou ongeveer vier jaar duren en ik zeg dat ze naar mij moeten komen en bij mij in Rome studeren". Pettinato erkent daarnaast dat er hedendaagse politieke over wegingen zijn omdat de plaats waar Ebla ligt, zich bevindt in een Arabisch land dat vijand van Israël is. Pettinato: „Ik moet uitermate voorzichtig zijn met verwijzingen naar het oude testament, anders word ik nog beschuldigd van zionis- Enkele lieden van de Italiaan se expeditie hebben privé de vrees uitgesproken dat Syrië het werk zou kunnen stopzet ten, als teveel bewijs zou wor den gevonden voor vroeghe- breeuwse presentie ter plaatse. Zulke aanwijzingen, zeggen zij, zou Israëlische zeloten van tegenwoordig op ideeën kun-, nen brengen. Alle tafeltjes bevinden zich in het museum van Aleppo en tot dusver lijkt het erop dat Ebla omstreeks 2.250 voor Christus door een van de grote Akkad- koningen, Naram-Sin of Sar- gon de Grote, te vuur en te zwaard werd verwoest. Een intiem medewerker van Pettinato zegt: „Het is dwaas om te veronderstellen dat de Syriërs heibel zouden maken als er meer onthullingen kwa men over de afkomst van de tafeltjes. In feite zei een Syriër tegen mij dat de vernietiging van Ebla bewijst dat de Ara bieren de joden kunnen ver slaan als ze maar willen". Matthiae verklaarde in een apart vraaggesprek dat hij de tafeltjes niet kan lezen en dat de Syriërs alle medewerking hebben gegegeven. „Maar", zei hij, „Pettinato helt meer naar de oud-testamenti- sche verwijzingen over dan ik". Pettinato zegt dat hij geen ge sprek met Matthiae over de tafeltjes heeft gehad sinds ruim een half jaar. „De revolu tionaire en explosieve aard van de tafeltjes van Ebla bete kent uiteraard dat we veel his torische feiten zullen moeten ophelderen en de geografie van het antieke midden-oosten herschrijven", aldus Pettinato. In vorige lezingen en rappor ten heeft hij gezegd de titel „richteren" tegen te zijn geko men, „wat doet denken aan de beroemde richteren in het ou de testament". Het koninkrijk Ebla, aldus Pettinato, strekte zich uit tot Sinaï en omvatte geheel Pales tina, Libanon en Syrië zoals we ze nu kennen en raakte aan Cyprus in het westen en Mesopotamië in het oosten. De tafeltjes verwijzen naar antie ke steden als Gaza, Megiddo (Armageddon), Melkizedek, Sodom en Gomorra, waarmee Ebla handel dreef. „Veel van deze namen komen in dezelfde vorm voor in het oude testament zodat er een zekere band tussen de bescha ving van Ebla en die van het oude testament moet zijn", al dus Pettinato. De tafeltjes heb ben het ook over Urusalima (Jeruzalem) en dat betekent de oudst bekende verwijzing naar de stad. De doorbraak in de vertaling kwam met de ontdekking van 's werelds oudst bekende woordenboek, een tafeltje dat 1.000 woorden bevat van de bekende dode Sumerische taal, omgezet in de onbekende taal van Ebla. Matthiae zegt voorzichtig: „Er zijn verwijzingen naar een zondvloed- en scheppingsmy the. Wat dit betekent is dat de legenden bestonden lang voor dat het oude testament werd geschreven, maar dat wil na tuurlijk niet meteen zeggen dat ze waar zijn. Het is denk baar dat zich in dat gebied een grote, rampzalige overstro ming heeft voorgedaan". Over de verwijzingen naar bij belse steden zegt Matthiae: „Wij weten niet zeker dat dit het Sodom en Gomorra waren die volgens de bijvel verwoest werden of dat de Davids en de Sauls die we tegenkomen, die van het oude testament zijn, aangezien veel namen veel ke ren herhaald worden". Het verder arbeiden aan de tafeltjes zou veel raadselen kunnen ontsluieren. Pettinato zegt „Op het ogenblik lijkt het op het lezen van elke vijftigste bladzijde van een boek en het proberen te begrijpen van wat zich afspeelt".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 10