Wiersma Nederlands
kampioen
sneldammen
Jan Fortuin komt
nog geld tekort
Duitse zwemmers leveren
uitstekende prestaties
sportuitslagen
SPORTTRIBUNE
Kunstzwem
ploeg
naar
Zwitserland
Hockeyploeg
behaalt ruime
overwinnin
gen
Israël
geweerd
WK ONDER AUSPICIËN KNRB
Poloploeg in
duel met beste
zes Montreal
LEIDSE COURANT/
PAGINA 14
UTRECHT In het toernooi om
de open Zwitserse kampioen
schappen kunstzwemmen, die op
23 en 24 juli in Köniz (bij Bern)
worden gehouden, zal Nederland
worden vertegenwoordigd door elf
meisjes. De ploeg bestaat uit: Ca-
trien Eijken (AZC, Alphen). Helma
Gluvers, Lida van Veen, Vera Ver
loop. Liesbeth van Hoorn, Belinda
Bosch (allen DSZ), Judith van den
Berg, Marijke Engelen, Petra Jas
pers (allen NZC'21), Karin van
Noort (Swol) en Metty de Jong
(ZAR). Marjan van de Broek (AZC.
Alphen) is reserve.
TORONTO De Nederlandse he-
ren-hockeyploeg, die een toernee
maakt door Canada, heeft zijn
eerste twee wedstrijden met ruim
verschil gewonnen.
Nadat Nederland in de eerste ont
moeting Ontario, in het Lamport-
stadion in Toronto, met 7-2 had
verslagen, won Oranje zaterdag
ook in Toronto met 7-1 van een
selectieploeg van Oost-Ontario. De
Nederlandse treffers werden ge
maakt door Ties Kruize (3x), Peter
van der Horst (3x) en Tom van "t
Hek (lx). Bruuce Eede maakte
voor Oost-Ontario het enige doel
punt.
TOKIO Zonder opgaaf van re
den Is Israël geweerd van de
wereldkampioenschappen karate,
die zaterdag In Tokio zijn begon
nen. Volgens Shaul Ramatl, de
Israëlische ambassadeur In Ja
pan, heeft de organisatie die
maatregel genomen uit veilig
heidsoverwegingen.
De Japanse karatefederatie rs na
melijk door Arabische terroriste
norganisaties en het PLO be
dreigd. Ook zouden Israëliërs
meerdere keren in hun hotel met
de dood zijn bedreigd. De Israëli
sche vlag werd enkele minuten
voor de opening in de Budoken-
hal verwijderd. Shaul Ramati had
voor een andere vlag gezorgd, die
door de deelnemers over de tribu
ne werd gehangen waarna zes
teamleden toch onaangekondigd
achter het Japanse team de hal
binnenmarcheerden.
(Van onze dammedewerket)
DEN HAAG Wereldkampioen Harm
Wiersma is winnaar geworden van het
eerste sneldamkampioenschap van Neder-
land voor professionals. Dit sneldamkam
pioenschap van Nederland, dat dit week
einde werd verspeeld In het Schiedamse
Novotel, betekende het eerste naar buiten
treden van de in februari opgerichte VeBe-
Da, een vereniging tot belangenbeharti
ging van betaalde damspelers. In de korte
tijd van haar bestaan sloten zich vrijwel
unaniem alle Nederlandse topspelers bij
de nieuwe vereniging aan waardoor het
in samenwerking met Skol georganiseerde
sneldamkampioenschap van een onge
kend sterke bezetting verzekerd was.
Toch vormde Harm Wiersma een klasse apart en moest
in het tweedaagse toernooi dat gespeeld werd via
partijtjes van totaal twintig minuten, slechts twee
remises toestaan: aan Frank Drost en de Amsterdam
mer De Heus. Al drie ronden voor het einde was de
wereldkampioen zeker van de titel. De strijd om de
resterende ereplaatsen werd daarentegen pas in de
laatste ronde beslist toen Rob Clerk verrassend verloor
van Palmer en daardoor Jansen, ook sneldamkam-
piden van de KNDB, nog voorbij zag gaan.
Tevens werd op zaterdag in het Novotel een ledenver
gadering van VeBeDa gehouden. Er werden afspraken
gemaakt om tot een beter gereglementeerde regeling
te komen van startgelden voor invitatietoernooien en
vergoedingen voor simultaan-seances en demonstra
ties. Bovendien werd bekend gemaakt dat via sponse
ring van Skol in het najaar een simultaantoernooi
gehouden gaat worden. In vier provincies, Zuid-Hol
land, Noord-Holland, Noord-Brabant en een van de
noordelijke provincies zal Harm Wiersma tegen de
veertig sterkste spelers simultaan spelen. Bij succes
staat het volgend jaar dan een herhaling voor alle
elf provincies op het programma.
De volledige uitslag van het Skol-sneldamkamploen-
schap luidt:
1. en kampioen Wiersma (44), 2. Jansen (36), 3. Clerk
(35). 4. Drost (34). 5. Palmer (32). 6. Ivens (31), 7.
De Boer (29), 8. Bastiaannet (28). 9. Van de Wal en
Wemer (26), 11. Brouwers en Hooijberg (25), 13.
Luteyn (24), 14. Van Westerloo (22). 15. De Kluyver
en Otten (21), 17. Hermelink (16). 18. Koot (14). 19.
Linsen en Leoné (13). 21 De Haas (12). 22. Uriings Grote belangstelling was er tijdens het sneldamkampioenschap voor de verrichtingen
(10). 23. Hom (8). 24. De Heus (7), van Harm Wiersma en Frank Drost (links) welk duel in remise eindigde.
AMSTERDAM De organisatie van de wereldkampioenschappen
dames, heren en lichte roeiers, die van zaterdag 20 tot en met zóndag
28 augustus aanstaande op de opnieuw gemoderniseerde Bosbaan
In Amsterdam worden gehouden, vergt een bedrag van 770.000 gulden.
Volgens Jan Fortuin, voorzitter van het organisatiecomité, is de financie
ring van dit evenement, dat ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan
van de Koninklijke Nederlandse Roeibond (KNRB) wordt gehouden, nog
niet geheel rond. Sponsoring en reclame zullen de ontbrekende 150.000
gulden moeten opbrengen.
Voor het eerst in de geschiedenis van de roeisport zullen de halve
finales en de eindstrijden rechtstreeks via de televisie worden uitgezon
den. Bij de eindstrijden van de heren, zondag 28 augustus, zal er, aldus
de heer Fortuin, een schakelprogramma van de NOS komen van de
finales in Amsterdam en de grote prijs van Nederland autosport tellend
voor het wereldkampioenschap op het circuit van Zandvoort. Een noviteit
is ook dat de bezoekers op de noordzijde van de baan van start tot
de vijftienhonderd meter vijfhonderd meter van de finish derhalve
de wedstrijden gratis kunnen volgen.
Verwacht wordt dat 1300 deelnemers en coaches voor de wereldkam
pioenschappen zullen inschrijven.
De modernisering in 1964 werd de baan verbreed tot 92 meter
vergt zo'n vier miljoen gulden. Ondermeer werd het wedstrijdwater
uitgebaggerd tot 2.25 meter. Voorts werden start- en finishtoren ver
nieuwd en de kleedaccommodatie en botenberging vrijwel verdubbeld.
Voor de financiën zorgden de gemeente Amsterdam en Stichting
Nationale Sporttotalisator.
Als dank voor de activiteiten van publieke werken van Amsterdam, welke
afdeling al veertig jaar het onderhoud van de baan voor zijn rekening
neemt, heeft de KNRB de leden van deze organisatie voorgesteld
publieke werken te begiftigen met de gouden medaille van de bond.
Prinses Beatrix en Prins Claus zijn voornemens op de finaledag van
de heren de wedstrijden op de Bosbaan bij te wonen.
HAMBURG Het herenzwemmen In West-
Duitsland zit duidelijk in de lift. Dat is
zonneklaar gebleken bij de nationale kam
pioenschappen die in Hamburg zijn gehou
den. Vooral de schoolslag en de sprint
waren van internationale klasse. Minder
optimisme voor de Duitse dames, die we
liswaar een stijgende lijn vertoonden,
maar veel minder spectaculair.
Het absolute hoogtepunt van deze tweedaagse wed
strijden was het duel op de 400 meter vrije slag heren
tussen de vijfvoudige Europese recordhouder Peter
Nocke en de 19-jarige Frank Wennmann en de con
frontaties op de schoolslag tussen Walter Kusch en
zijn opvolger, Gerald Mörken. Nocke en Wennmann
bleven beiden onder de vier minuten, waarbij Nocke
een tijd realiseeerde van 3.59, 24 en Wennmann
3.59,90 achter zijn naam liet schrijven. Nocke was na
de race gedurende een half uur niet te spreken, zo
had de race hem afgemat. Hij verklaarde: „Een derge
lijke prestatie zal ik nooit meer kunnen leveren. Het
was moordend". Nocke sleepte daarna nog twee titels
in de wacht: 100 meter in 52.09 seconden („Ik had
verwacht onder de 52 seconden te kunnen blijven")
en de 200 meter vrij in 1.53,13. Op de schoolslag
waren de ontmoetingen tussen Kusch en Mörken
ongemeen beoiend. Kusch maakte zich meester van
de 100 meter-titel in 1.04,68, waarna Mörken de titel
opeiste op de dubbele afstand met 2.22,45.
Tijdens deze nationale kampioenschappen werden ze
ven nationale records scherper gesteld: Nocke op de
400 meter vrij in 3.59.24, Wenz op de 1500 meter vrij
in 16.02.73, Geisler op de 200 meter wissel in 2.10.68,
Marion Platten pp de 200 meter vrij dames in 2.06.58,
Angelika Sostmann op de 800 meter vrij in 9.09.03
en Renate Sternberg op de 400 meter wisselslag in
5.04.26. Peter Nocke en Heike John veroverden ieder
drie gouden medailles, maar Heike John voegde daar
aan nog twee zilveren plakken toe op de 200 meter
en 800 meter vrij. Met het oog gericht op Jönk'öping,
waarin augustus de Europese kampioenschappen
plaatsvinden, hebben de Duitse heren zich op de vrije
slag en de schoolslag opgeworpen als potentiële
kandidaten voor ereplaatsen. Bij de dames liggen deze
kansen aanzienlijk lager. Alleen Jutta Meeuw-Weber
realiseerde op de sprint een internationale tijd met
57.83 seconden.
Honkbalploeg tegen
California Stags
DEN HAAG Het Nederlands
honkbalteam zal, in het kader van
de voorbereidingscampagne op
het toernooi om het Europees
kampioenschap dat van 23 tot en
met 31 juli in Haarlem zal worden
gehouden, woensdagavond een
oefenwedstrijd spelen tegen de
studentenploeg van de California
Stags, die gecoached wordt door
Bill Arce, die ook enkele seizoenen
de training en coaching heeft ge
leid van Oranje. Arce was in 1975
coach van Italië, dat in Barcelona
de Europese titel aan Nederland
ontnam. De wedstrijd wordt ge
speeld in het Pim Mulierstadion te
Haarlem en begint om acht uur.
BOEDAPEST West-Dultsland
zal niet deelnemen aan het water-
polotoernooi om de Hungariabe-
ker, dat van 13 t/m 17 juli in
Boedapest wordt gehouden. De
Westdultse ploeg zal worden ver
vangen door het team van Rus
land.
De loting voor het toernooi, waar
aan de eerste zes ploegen van het
Olympisch waterpolotoernooi van
Montreal deelnemen, viel voor Ne
derland als volgt uit: 13 juli (18.30
u): Italië—Nederland; 14 juli (16.30
u): Roemenië—Nederland; 15 juli
(17.30 u): HongarijeNederland;
16 juli (18.00 u): JoegoslaviëNe
derland; 17 juli (18.30 u): Rusland-
Nederland.
RIGA De Rus Alexander Gre-
benjoek heeft In Riga zijn eigen
Europees record op de tienkamp
met tien punten verbeterd en ge
bracht op 8478.
Zijn prestaties waren: 100 m. 10.7;
verspringen 7.12; kogelstoten
15.50; hoogspringen 2.02; 400 m.
48.8; 110 m. horden 14.3; discus
45.52; polshoog 4.70; speer 71.52;
1500 m. 4.27.3.
ADVERTENTIE
Drie landenwedetrijd |eugd
100 m.: 1. Vergutst (B) 11,7, 2. Vader
(N) 12,2. 3 Gillissan (N) 12.2, 4.
Werthmueller (Z) 12.3, 5. Da Grijze (B)
12.6.6. Schweitzer (Z) 12.7
200 m.: 1. Verguist 23.94. 2. Gillissan
24 69. 3 Vader 24 99, 4 Bruenrwr
25,54,5 Von AJmen (Z) 25.70, 6. Bour
geois (B) 25 74.
400 m.: 1 Mand erna (N) S5.3. 2. Van
Oomael (B) 55.6. 3. Van Dijk (N) 56.8.
4. Kaulmann (Z) 56 8, 5. Kontar (Z)
57.2, 6. Deom (B)58.1.
800 m.: 1 Van Hulst (N) 2.05.96. 2.
Jansen (N) 2 07.87, 3. Lindenmann (Z)
2.10.49, 4. Oe Feyter (B) 2.11.12, 5
Verhaerd (B) 2.11.42, 6. Gasparoll (Z)
2.17.4.
1500 m.: 1. De Nijs (N) 4.29 82. 2.
Moedt (N) 4.30.66, 3. Schelberl (Z)
4.37.62, 4. Berden (B) 4.38.95, 5.
Mazzolenl (Z) 4.41.86, 6 Buysse (B)
m. horden: 1. Kehrli (Z) 14.62.
2. Staubli (Z) 15.02. 3. Hidding (N)
15.05. 4. w. Peelvoorde (B) 15.46. 5.
Wery (B) 15.55. 6. v. Heezik (N) ge-
disk.
Var: 1. Valkenberg (N) 5.97 m.. 2. Oen
Hertog (N) 5.81. 3. Foster (Z) 5.74.
4. Freund (Z) 5 57. 5. Stans (B) 5.54,
Chretien (B) 41.66. 3. Hiller (Z) 38ZO.
4 Ludi (Z) 37.56. 5 Bruynoghe (B)
34.90. 6. Nieuwenhofl (N) 34.28.
Kogel: 1 Luedi (Z) 11 94 m.. 2. Meyer
(Z) 11.87. 3. Oen Besten (N) 11.76,
4. Vet (N) 11.47. 5 Dechamp (B)
11.39. 6. Braekmans (B) 11 22
Spaar: 1 Jung (Z) 42.62 m.. 2. Val
kenberg (N) 38.14. 3. Thiemard (Z)
36 76. 4 Broeckx (B) 35.96. S. Kievit
(N) 35.30. 6. Truyens (B) 33.38.
Jongens 100 m.: 1. Wemdll (Z)
2. Beuger (Z) 11.09. 3. Van den Daele
horden: 1. Rohner (Z) 15.16.
2 Mesmer (Z) 15.56. 3 Oa Silvy (B)
15.76. 4 Teljeur (N) 15.76. 5. Burgoss
T5. 6. Min (B) 16.09.
horden: 1 Dobbelaere (B)
53.65. 2. Pont (N) 53.69, 3. Darquen-
Ekhorat (N)
Callemeyn (N) 1
11.30.
200 m.: 1 Haebarti (Z) 21.71, 2.
Wemdli 21.98. 3. Callemeyn 22.07. 4.
De Wolf (N) 22.25. 5. Nieuwenhuyzen
(B) 22.57. 6. Verroen (N) 22.63.
400 m.: 1. Meppelink N) 48.31. 2.
Klarenbeek (N) 8.77. 3. Kaufmann (Z)
49.09. 4. Keerbergen (B) 49 21. 5.
Tobler (Z) 49.62, 6. Schefoht (B)
49.60.
1 Gijsbers (N) 1.51.29. 2.
.56.10.
1500 m.: 1. Deleze (Z) 3.51.03. 2.
Teondeur (B) 3.51.91, 3. Ruyter (N)
3.54.62. 4 Servranckx (B) 3.55.37. 5.
Lindner (N) 3.55.79. 6. Juerg (Z)
Matthews (B)
8.24.22. 4 Tschopp (Z) 8.25.31. 5.
Kuster (Z) 8.33.15. 6. Vernet (N)
ir(Z)5
i. lakiere (B) 13.13,
2000 m. atoeple chase: 1. Oaenens
'3) 5.54.14. 2. Ten Kate (N) 5.56.64.
Igo (B) 5.56.96. 4 Girodt (Z)
.57 49. 5. Biedermann (Z) 6.00.29. 6.
Hoedt (N) 6.08.00.
m.: 1 Zwitserland 41.07. 2.
41.52. 3. Nederland 42.06.
m.: 1. Zwitserland 3.19.12. 2.
België 3.20.9. Nederland gediskw
Var: 1 Van Leeuwen (N) 7.23, 2.
Hombau (B) 7.09. 3. Santermans (B)
7 06. 4 Kaufmann (Z) 7.01. 5. Joosen
(N) 7.00. 6. Meister (Z) 6.85
Annys (B) 2.10 m.. 2. Verdin
.3 Elenbaas (N) 2.04. 4.
Graber (Z) 2.04. 5. Niklaus (Z) 1.95.
6. Rollenberg (N) 1.95.
Polshoog: 1. Teller (Z) 4.30, 2. Jansen
(N) 4.00. 3. Mueller (Z) 4 00. 4. Sloot-
(N) 4.00. de Belgische deelne-
haalden de aanvangshoogte van
3.60 m. niet.
tiksta peprong: 1. Zimmermann (N)
27. 2. Canoniea (Z) 13.97. 3. Hol
landers (N) 13 89. 4. Juecker (Z)
13.84, 5 Schijfs (N) 13.67, 6. Oa Silvy
(B) 13.29.
Freiermuth (Z) 14.14. 2. Setz
(N)~14.06. 3. Malnati (Z) 13 96.
Wolf (N) 13.92, S. U
Slabbers (B) 12.68.
Discus: 1. Freiermuth 44.90 m.. 2.
Schindler (z) 44.88. 3. De Wolf (N)
*2.58, 4 Vlaemings (B) 38.78, 5. Tel-
jur (N) 32.74. 6. Kerger (B) 32.66.
iogalsllngarsn: 1. Mariethod (Z)
2.20, 2. Vlaemings (B) 46.14. 3. Car
er (B) 45.00. 4. Hostedler (Z) 44.70,
S De Wolf (N) 33.04. 6. Leenders (N)
Linggi (Z) 63.22, 2. Stierli
(Z) 60.46. 3 Verhelpen (B) 5918. 4.
Kadiks (N) 57.52. 5. Duineveld (N)
52.46. 6 Ansy (B) 44.14.
8. ACC wint met 2 wickets.
Rood en Wil - HBS 1-5 HBS: 188
4. Rood an Wit: 86 all out HBS wint
HERCULES - UO 5-1. Hercules: 123
all out UO: 68 all out. Hercules wint
met 53 runs.
Eerste klassa:
HCC 2 - Oe Kieviten 1-5. K
162 all out. HCC 2: 62 all
Kieviten wint met 100 runs.
H armee OVS - Bloemendaal 5-1. Her
mes DVS: 150 all out, Bloemendaal:
VRA - Quick Nijmegen 5-1. Quick
Nijmegen: 91 all out. VRA: 92 voor
1 VRA wint met 9 wickets.
Oe Krekels - HCC 3 3-1. Oa Krekels:
231 voor 6. HCC 3: 87 voor 7. Uitslag:
AKEN - OE GROTE PRIJS VAN HET
CASINO BAD AACHEN": 1. Nelson
Pessoa (Bra) met Moet Chando
sieur Moet (0). in
Chandon (0) 2. Ferdy
Tyteca (Bel) met Passé Partout (0'
Ransome (Nol), in barrage met pi
partout (4) 3. Gerd Wiltlang (Wdl)
Davos (0) en Duell (4). 77.6 sec
JACHTCONCOURS:
Paul Schockemoehle (Wdl)
2. Juergen Emst
GROTE DRESSUUR-PRUS:
Christine Stueckelberger (Zwi) met
anat 1856 punten. 2. Harry Boldt
/dl) met Woyceck 1757 pnt. 3. Uwe
Schulten-Baumer (Wdl) met Slibovits
1725 pnt.
Ploegenklassement grote dressuur-
1 West-Durtsland 5091 punten. 2
Zwitserland 4790 punten. 3. Neder
land 4332 punten.
SPRINGWEDSTRIJD:
1. Harvey Smith (Eng) met Graffiti 26
punten/73.6 seconden 2 Hugo Si-
(Oos) met Goldjunge 22
5.2 sec 3 Hauke Schmidt (Wdl)
met Jumbo Design 13 pnt./49,0
GROTE PRIJS VAN AKEN:
1. Harvey Sith (Gbr) met Grafitti 0
strafpunten in de tweede barrage, 2.
Luis Alvarez-Severa (Spa) Val de Loi
re 4 strafpunten in de tweede barra
ge. 3. Eddie Macken (Ier) Boomerang
4 strafpunten in de eerste barrage.
4. Michael Matz (Vst) Sandor 8 3/4
strafpunten in de eerste barrage. 5.
Tom Power (Ier) Castel Park 4 straf
punten in het oorspronkelijke par
koers (twee manches), 157.8 secon
den, 6. Fernando Senderos (Mex) Jet
Run 4.
KOERSEN DUINDIQT
ARNHEMPRIJS 2520 m: 1. Odka Be-
oona (A. J. M. van Brederode) 3.29.
.23.0. 2. Maestro Belwin. 3. Narren-
apper P.
Winn 2,60 pl 1.30 1.70 1.50 kopp 8.90
1.60 1.90 2.60 kopp 7.30.
HORSE LJEAPPRIJS 1900 m: 1. Prince
Balbo (E Bloem) 2.03.9. 2. Flying
Jinks. 3. Albatros.
Winn 29.50 pl 5.30 2.70 3.60 kopp
102,90. Niet gestart: Bearly.
2. Nero Holland ia, 3. Nicole V
hof.
Winn 2,20 pl 1,50 1.90 kop 4,80
PRIJS VAN OUINDIQT 2600
Londontown (F. Vandeuren) 2.49.7, 2.
Pfalzgruss. 3. Frances Hope.
Winn 6,20 pl 1.80 3.20 1,40 kopp
97,10 trio 685,10.
STOETERIJ CARELESSPRIJ8 2100
Kinglet O (C D. Imming) 2.48.0
I 22 9. 2. Mary S. 3. Omar Laguna.
BEKER DER AMATEURS 2500 m: 1.
Prince Jack (Mej. T. E. van der Sluis)
2.48.0, 2. Jamberdeen. 3. Prince Wol-
5.20 pl 2.80 1.80 kopp 7.70.
AERDENHOUTPRUS 2040 m: 1. La-
(W. Duivenvoorden) 2.47.7
2. li
'.10
385.10.
AUSTELVEENPRUS 1600 m: 1 Loes
Areta (A. J. C Hartman) 2.05.9 1.18.7,
2. Olafski Hens ka, 3. Hyacint
Winn 4.80 pl 1.90 1.40 kopp 4,40.
TOTAUSATOROMZET 506.996,-.
Zoete Frenajea-priia (2040 meter): 1.
Orlando (W. C. Strooper) 2.56.1 -
1.26.3. 2. Phortoa L. 3. Onsia Ha/ves-
Winnend: 3.60. Plaats 1.50 - 1 80 -
.60. Koppel: 20.10.
loulln Rouge-prtja (2040 meiert: 1.
rfastnd (J. G H. de Jong) 2.SÓ.5 -
.26.5. 2. Mighty Devil, 3. Nestor
Roodnoot. Toto winnend: 51.00.
Plaats. 15.90 - 5.90 - 10. Koppel:
290.70. Trio: 188.20.
Dutch Evenvprlla (2380 meter): 1.
Nimble Flight (R. L Pools) 3.33.3 -
1.29.6 2. Omar. 3. Noeki Spencer.
I Z30 -
Amaxon*-pri|e (2040 meier): 1. Nono
Buitenzorg (R. L Pools) 2.58.1 -
1.27.3. 2. Nanda W.. 3. Nero van
Enter.
nnend: 2.80. Plaats: 2.00 - 2.10 -
.90. Koppel: 7.00. Trio: 615 70. N«t
gestart: nummer 3 (Lelie Bonm).
De gouden armband zee (2040 me
ter): 1. Jefferson (A.M.P.B. ven Os)
2.56.4 - 1.26.5. Z Liselof Spencer. 3.
Winnend: 6.40. Plaats: 3.90 - 2.90.
Koppel: 21.50.
<erry-pf1|s (2040 .meter): 1. Ma-
.H J Pools) 2.51.4 - 1.24.0. 2.
Jupiter D. 3. Impala.
"/innend: 8.40. Plaats: 2.70 1.70 -
.60. Koppel .21 00.
Fragarte-pr1|s (2e afd-, 1700 meter):
1. Liatonka (J Huiberts jr.) 2.22.7 -
- 23.9. 2. Nancy Harvester. 3. Louis
Mlxzl Schlrvdler-prljs (2390 meter): 1.
Olafski Itenska (A. v.d. Blonk) 3.23.6
25.5. 2. Lyros P. 3. Irman Buiten-
FRANSE GRAND PRDC
1. Mario Andretti (VSt) met Lotus de
80 ronden (311 km) in 1 uur 39 min
40.13 sec (gem. 183.006 km per uur);
2. John Watson (Ier) met Brabham
1.39.41,68; 3. James Hunt (Eng) met
McLaren 1.40.14.00; 4. Gunnar Nils-
son (Zwe) met Lotus 1.40.51.21; 5.
Niki Lauda (Oos) met Ferrari
1 40.54.58.
Op een ronde: 6. Carlos Eutamam
"igtzzon
Laffite
met Ligier; 9. Jochen Mass
met McLaren: 10. Rupert toe
ing) met Heskefh
e ronde: Andretti 1.13.75 (gem.
Dorlas Quick—Schoten 3-5. Olga M
ADO—Ola UW 7-5 12 inn. Unique
n Kinheim—Tetramin Nicols 4-2.
A: PSV-O Tours Storks 1-10. Huiskes
TigersSCR 4-1, Kinesis Birds—.
Feyenoord 2-10, Montreu Neplunu-
s—Amstel Tigers 7-12.
Spartaan—Hoofddorp 7-1, Spar
sRCH Comentbouw 3-2.
Tweede kfasae
ring Petrels-Mieloo OG 1-9.
fhamen 5-4.
B: Beyen Ministerpark—OVH 2-1. AB-
C-Cuir 2000 0-7 Geuze o-Volewije-
Schoten—Doris as Quick 06, Ola
UW—Olga M ADO 3-6, Cornea Cats
OWO—Unique Giants 0-11 8 inn.
Eerste klasse
A: D Tours Storks—PSV 2-5 4 inn,
SCR—Huiskes Tigers 5-17 7 inn,
Feyenoord—Kinesis Birds 10-0 7 inn.
Amstel Tigers—Montreu Neptunus 11-
OOIZ Frogs—TYBB 6-5 o.p.v.
TYBB. Bloemendaal—Rooswijk 5-4.
C: Black Lions—Oen Bosch 1-3. Alro
Jeka—NISC'71 5-13. Geldrop-Uit-
V—Schiedam 7-5. Celeritaa—Radio
Modern Botlek 29-4 7 inn.
Kavalek :VST - Sosonko (Ned 1/2 -
1/2. Hulak (JslJ - Donnar (Ned) 1/2
- 1/2, Panno (Arg) - V. Wiigerden
(Ned) 1/2 - 1/2. Adorjan (Hon) - Ree
(Ned) 13i -1/2. Miles (Eng) - Reshew
ky (VST) 1-0. Tatai (Ita) - Torre (Fit)
1-0. Quinteros (Arg) - Timman (Ned)
1/2 1/2, Liborzon (Isr) - Bohm (Ned)
1/2-1/2.
Afgebroken pertijen 4e ronde
Quinteros (Arg) 3. 6. Adorjan (Hon)
2.5 en een afgebroken partij. 7. Pan-
no. Timman. Conner 2.5. 10. Ree.
Sosonko. Bóhm 2. 13. Reshevsky 1.5
i 1 afgebroken partij. 14. Tatai en
Torre 1.5.16 Van Wijgerdan 1.
Meeat ergroep Se ronde:
(Jsl) - Vd. Stei
(Ned) 1-0. Scheeren (Ned) - Popov
(Bul) O-l
Stand na 5 ronden:
1. Nikolac 4. 2. Ftacnik 3 1/2. 3.
Szmetan 3 1. 4/5. Langeweg. Po
pov 3. 6. V.d Sterren 2 1/2. 7. Zwaig
2 1. 8/9 Diesen. Egmond 2. 10.
Ligterink 1 1/2 1. 11. Cuertas 1
1.12. Scheeren 1/2.
open NK 740 en Europa
470 klasse:
Eerste wedstrijd: 1 Gebrs. van Werk
hoven (Ned); 2. Gebrs. van leperen;
3. Stavenuiter/Van Buren (Ned).
Gebrs. Oe Wit (Ned); 3. Van Pageé
(Ned).
Eerste wedstrijd: 1. Ourquln (Bel); 2.
lindt (Ned); 3. Van Laer (Bel),
weede wedstrijd: 1. Van Dormael
(Bol); 2. Kroon (Ned); 3. Koster (Ned).
470 klasse
Gebrs. van Werkhoven (Ned); 2.
Heersma-Kimman (Ned); 3. Stavenui-
ter-Van Buren (Ned).
Europe klasse:
"an Laer (Bel): 2. Douze (Ned); 3.
Wessem (Ned).
Ohn Hesse 71.0 pnt.; 5.
Svend Carlson (Den) 63.0 pnt.; 6. Piet
Jan Zijlstra 92,0 pnt.
Totaal: 1. Mollers.
Laser-klasse totaal: 1. Papavoine
Spanksr-klasse: 1 Brandt 2. va
2. O. Daniels. 3.
Totaal: 1 Van Wezei
FJ-klssss: 1. Oe Jong. 5
Muilaart Totaal:1. Oe Jong.
1. Heukensfeldt Jansen.
Solo-klasse: 1 Pauli, 2.Van Helvert.
3. Hoynck van Papendrecht. Totaal:
Oagelet Totaal: 1. Dagelet.
Pampua-Mataa: 1. Frech. 2. Van
Goederen. 3. Van Baaien. Totaal: 1.
Frech.
Grote prijs ven Betglê
"eeee:
snio Lazzarini
(gem. 162.906 kin/u); 2. Her-
bert Rittberger (WDI). Kreidler,
31.12,7; 3. Angel Nlelo (Spa). Bultaco,
31.22,6; 4. Ricardo Tormo (Spa), Bul-
taco. 31.43.0; 5. Julien van Zaebroeck
(Bel), Kreidler. 32.07.0; 6. Rudolf
Kunz (WDI), Kreidler. 32.13.2.
125 c.
190.890 km/u); 2. Angel
op Bultaco 44.36.6; 3. Anton Mang
(WDI) op Mort* del li 44.49.6; 4. Euge-
nio Lazzanni (Ita) op Morbidelli
44.56.6; 5. Pier Contort! (Ita) op Mor-
bidelli 45.34.2; 6. E. Guiliano (Ita) op
Morbidelli 45.41.1; 9. Cees van Don
gen (Ned) op Morbidelli 46 00.3.
De etend om het wereldkampioen-
schap In de 125 cokleaee:
1. Bianchi 104 punten; 2. Lazzarini.
71 pnt3 Nieto 65 pnt.; 4 Mang 52
pnt5 Guignabodet (Fra) 34 pnt.
250 cc-klasse:
1. Villa (Ita) op Hariey-Oavidson 41
min 24.9 sec (Gem. snelh: 204.563
km/u); 2. Katayama (Jap) op Yamaha
41.44.1; 3. Lega (Ita) op Morbidelli
41.52.1; 4. Wasa (Jap) op Kawasaki
42.04.1, 5. Soussan (Aus) op Yamaha
42.06.2; 6. BaJIington (Zafr) op Yama
ha 42.08.2.
schap In de 250 cc-kfeeeo:
1. Lega 59 pnt.; 2. Katayama 50 pnt.;
3. Uncini (Ita) 41 pnL; 4. Herron (Ier)
39 pnt; 5. Villa 38 pnL
V Sheene (Gbr) op Suzuki 38 min
58.5 sec (gem. snelh.: 21731 km/u);
2. Baker (Vst) op Yamaha 39 096; 3.
Hennen (Vst) op Suzuki 39.13.1; 4.
Lansivuon (Fin) op Suzuki 39.14.1; 5.
Parnsh (Gbr) op Suzuki 39.16.0; 6.
Coulon (Zwi) op SuZuki 39.24.3; 7.
Ha/log (Ned) op^Suzuki 39616.^
^t^5^c^as*^k*n,P*0*0*ChaP
1. Sheene 87 punten; 2. Bakkor 58
pnt.; 3. Hennen 43 pnt; 4. Coulon
36 pnt5. Hartog 24 pnt.
Schwarzel/Huber (WDI) op Aro 42
min. 52.1 sec (gem. snelheid 197 628
km/u); 2. Steinhausen/KaJauch (WDI)
op Busch 43.13.5; 3 O'Dell/Holland
(Gbr) op Semaz 43.50.8; 4. Brodin/-
Forsbe.g (Zwe) op Yamaha 43.57.0;
5. Greasly/Skeels (Gbr) op Yamaha
44.18.6; 6. Schilling/Gundel (WDI) op
Yamaha 44.19.7; 7. C. Smit/J. Smit
(Ned) op Konig 44.49.5, 15. Geerts/-
Van Venn (Ned) op 9 ronden.
De stand In het werslAsmpioen-
Biland/Williams (Zwi/Gbr) 45 pun
ten; 2. O'Dell/Holland 44 pnt.; 3.
•fichel/Lecorre (Fra) 41 pnt.; 4. Sch-
/arzel/Huber 31 pnt; 5. Brodin/Fora-
berg 30 pnt.
NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN
Jongens, dubbel twee: 1 Ric 5.04.7;
2. Comelis Tromp/De Hoop-combina-
2 Willem 6.10.2.
3.39.8.
Senioren A, vter met stuurman: 1.
Laga 6.41.1; 2. Phocas 6.43.9; 3.
Proteus/Ereles/Phocas-combinatie
6.44.7.
Sentoren echt: 1. Aegir/Phocas-com-
binatie 6.06.5; 2. Orka/Viking-combi-
in: 1.
Jason 5.20.2; 2. De Hoop 5.316; 3.
Die Leythe 5.36.1.
Senioren A, vier zonder stuurman:
1. Laga 6.30.2; 2. Theta/Phocas-com-
binatie 6.35.1; 3. Argo 7.03.0.
Jongens skfff: 1. De Hoop 5.32.8; 2.
4.05.3; 3. De Hoop 4.12.9.
Jongens vier met stuurman: 1. Jason
5.04.3; 2. Cornells Tromp 5.19.5; 3.
Spaame 561.5.
1. Nederland A (Kuys, Havik. Hessink.
Mutsaars) 99.6 kilometer in 2 uur 15
min. 50 sec.; 2. Ploeg Jan van Erp
(Luunenberg. Van Leeuwen. Vixse-
boxse. Van de Kruys) 2.16.30; 3. Ne
derland B (Bierings. Van Eat. Ooster
bosch. De Rooy) 2.17.04.
1. België (Du Chau. Kerkhof, Van
Hoof. Wampera) 66.4 kilometer -
Jos Schipper (Kwadendamme)
2.24.44. 2. Fons van Katwijk (Oploo)
op 22 seconden. 3. Jan Aling (Bladel)
op 28 sec.. 4 Jan Breur (Rotterdam)
op 50 sec., 5. Richard Bucacki (St.
Gilles-Waas. Bef) z.t. 6. Jan Kreekels
(Sittard). 7. Jan van Katwijk (Bladel).
8. Antoine Verbraeken (Bel). 9. Jan
Hordi|k (Rotterdam) allen op 50 sec..
10. Roelof Groen (Giethoorn) op 1.40.
ZWUN0RECHT
G. Looyenstein (Noordwijkerhout). 9.
G Sint Nicolaas (Dordrecht), 10. F.
de Groot (Hardinxveld). 11. J. Ki eft en-
burg (Wervershoof). 12. H.
(Haarlem). 6. L de Bruin
(Halsteren). 7. T. van Vliet (Maasland).
8. G. Sollevetd. 9. A. Harren (Haar
lem). 10. M. Mulder (Honaetersdijk).
11. E. Wittekoek (Vlaardmgen). 12. J.
L*nmerts (Bergen op Zoom). 13. R.
Heeren (Sint Willebrord). 14. D. de
Heer (Hoogerheide). 15. H. Zuiderdijk
(Poeldijk), 16. H. Biel (Heemslede).
17. P. de Jong (Breda), 18. F. Tim-
Nijs (Amsterdam). 3. i
Beverwijk: I. Jan de N.js (Amster
dam) de 90 km in 2.06.18. 2. Jacques
Michel Jacobs (BingeF
rade) de 95 km in 2.24,18, 2. Mathieu
Dohmen (Bom). 3. Johan van der
Velde (Rijsbergen). 4. Piet Franken
(Oosterhoul
Eds: 1 Hei
1 Herman Snoeyink (Denekam)
wolde). 4 Reinier Hassmk (Neede). 5.
Johan Wagenaar (Epe).
Krolnlngen: 1. Wim Lugtonburg
(Zuidland) de 80 km in 2.03.02; 2.
Wim Westdorp (Kapelle). 3. Tonny
Fass (St. Anna!and)
Erp: 1. Piet Kuys (Vlijmen) de 100 km
in 2.12.44. 2. Henk Lunenburg (Loos
broek), 3. Theo Gevers (Heesch), 4.
Francissen (Helvoirt), 5. Peter
ir Kruys (Helmond).
Goertnildenberg: 1 Giel van der
Sterren (Haarsteeg) de 90 km in
2.11.18, 2. Joop Kettenis (Oen Haag).
3. Ane Versluis (Ameide). 4. Ton
Griep (Spijkenisse). 5. Wim Bosch
(Gorcum).
1. Ad van Peer (Spnjndel)
•n in 2.22,10. 2. Anton van
der Steen (Etten Leur). 3 Peer Maas
(Huybergen), 4. Leon Vee ken (Bos-
schenhoofd). 5. Cees van Dongen
Tonny Huyzen (Kloetinge). 3. Wu
(Axel). 4. Wil van Helvoirt (Ter-
in). 5. Jan Worrem (Ziorikzee).
Gieten: 1. Bennie Groen (Steenwijk)
de 80 km in 2.02.17 2 Anne Koster
(Leeuwarden), 3. Rheth van Trigt
(Norg). 4. Jaap van Dijk (Groningen).
Vlot (Wanneperveen).
Bram van der Stelt (Silvolde)
un in 2.17.18. Z Gerrit Mohl-
mann (Apeldoorn). 3. Henk Botterhuis
Sijs Nederlo» (Maare-
j Pronk (Wa/menhuF
den: 1. Matthieu Dohmen (Bom)
100 km in 267.11.. 2. Jo Maas
(Maastricht). 3. Henk Heerkens (Neer
beek).
Kes sol: 1. Henk Mutsaars (Schijndel)
(Rosmalen). 4. Jos Lammertink (Wier
den), 5. Heiman Ponsteen (Nijverdal).
Rljkevorsel (België): 1. Rini Haast
(Ned) de 118 km in 2.40.0. 2. Goo-
vaerts (Bel). 3. Van Hoof (Bel). 4. Van
Gils (Bel). 5. De Vocht (Bel). 6. Fnts
Pirard (Ned).
RONDE VAN FRANKRIJK
Tweede etappe: 1. Thurau (WDI-Ra-
leigh) 253 km in 0.11.08; 2. Villemiane
(Fra-Gitane) z.L; 3. Merckx (Bei-Fiat);
4. Rouxel (Fra-Mercler); 5. Thevenet
(Fra-Peugeot); 6. Van Impe (Bel-Le-
jeune); 7. Andiano (Spa-Kas); 6. Aja
(Spa-Teka); 9. Galdos (Spa-Kas); 10.
Kuiper (Ned-Raleigh) allen dezelfde
tijd 8.11.08; 11. Zoetemelk (Ned-Mer-
cier) 8.11.08; 12. Uurent (Fra-Peu
geot); 13. Mesiet (Fra-Gitane); 14.
Delisle (Fra-Mercier) allen 6.11.08; 15.
Pronk (Ned-Raleigh) 8.18.17; 16. Ju
lien (Fra-Lejeune) Z.L; 17. Martins
(Por-Kas) 8 20 18; 18. Martin (Fra-
Mercier) z.t.; 19. Ocana (Spa-Frlsol)
8.23.49; 20. Esparza (Spa-Teka)
8.28.42; 21. Hoban (Eng-Mercier)
8.29.08; 22. Guttierez (Fra-Lejeune)
z.L; 23. Legeay (Fra-Lejeune) z.t.; 24.
Sznec (Fra-Mercier) z.t.; 25. Lubber-
ding (Ned-Raleigh) z.t. 36. Bal (Ned-
Fiat) z.t.; 37. Knetemann (Ned-Ra
leigh) z.t.; 43. Wellens (Bel-Frisol) z.t.;
52. Nickson (Eng-Raleigh) 8.33.45; 62.
Karstens (Ned-Raleigh) 8.51.29; 64.
Van Katwijk (Ned-Raleigh) z.t.; 66.
Schepmans (Bel-Frisol) z.t.; 76. Ro-
siers (Bel-Frisol) 8.51.29; 79. Van
Loysch (Bel-Frisol) z.1.; 63. Van Wesr
maal (Bel-Frisol) z.t.; 89. Schuite
(Ned-Lejeune) z.t.; 90. Raas (Ned-Fi
sol) z.L; 91. Van den Hoek (Ned-Ra
leigh) z.t.; 92. Smit (Ned-Fristol)
98. Den Hertog (Ned) Z.L
Ploegenklassement van de tweede
etappe: 1 Mercler (Rouxel, Zoete-
- Delisle) 24.33.24; 2. Raleigh
_u. Kuiper. Pronk) 24 40 33; 3.
Kas 24.42.34; 4. Peugeot 24.51.24; 5.
Lejeune 24.58.33; 6. Teka 25.06.50; 9.
Frisol 25.44.26.
Oerde etappe: 1. Nazabal (Spa-Kas)
7.35.30; 2. Van Linden (Bel-Bianchi)
7.40.45; 3. Sercu (Bei-Fiat); 4. Esclas-
san (Fra-Peugeot): 5. Smit (Ned-Fri-
sol): 6. Rouxel (Fra-Mercier); 7. Tha
ler (WDI-Teka); 8. Raas (Ned-Frisol);
9. Thurau (WDI-Raleigh); 10. Delepine
(Fra-Peugeot) allen dezelfde tijd
7.40.45; 11. Karstens (Ned-Raleigh)
7.40.45; 12. Teirlmck (Bel-Gitane); 13.
Hoban (Eng-Mercier); 14. Bourreau
(Fra-Peugeot): 15 Wesemael (Bel-Fn-
sol); 16. Esparza (Spa-Teka); 17 Pozo
(Spa-Kas); 1B Danguïllaume (Fra-
Peugeot); 19. Berland (Fra-Gitane);
20. Ovion (Fra-Peugeot); 21. Legeay
(Fra-Lejeune); 22. De Cauwer (Bel-Ra-
leigh); 23 Villemiane (Fra-Gitóne); 24.
Sibille (Fra-Peugeot); 25. Chalmel
(Fra-Gitane): 30. Kuiper (Ned-Ra
leigh); 31. Lubberding (Ned-Raleigh);
34. Knetemann (Ned-Raleigh); 37.
Nickson (Eng-Raleigh); 46. Schep
mans (Bel-Frisol); 47. Zoetemelk
er); 54. Bal (Ned-Fiat) allen
dezelfde tijd 7.40.45.
Algemeen klassement: 1. Thurau
(WDI-Raleigh) 23 uur 7 min en 10 sec;
2. Merckx (Bei-Fiat) op 8 sec; 3.
ant (Fra-Peugeot) op 13 sec; 4.
Impe (Bel-Lejeune) op 0.14; 5.
Zoetemelk (Ned-Miko) op 0.18 6. The-
(Fra-Peugeot) op 0.19; 7. GaF
(Spa-Kas) op 0.24; 8. Rouxel
-Miko) op 0.26; 9. Villemiane
(Fra-Gitane) op 0.31; 10. Mesiet (Fra-
Gitane) op 0.32; 11. Delisle (Fra-MIko)
op 0.35; 12. Kuiper (Ned-Raleiqh) op
0.37; 13. Aja (Spa-Teka) op 0.1
J; 18. Martin (Fra-Mi
ko) op 9.54; 19. Ocana (Spa-Frisol)
op 13.07; 20. Agostinho (Por-Teka) en
Bruyere (Bei-Fiat) op 18.11; 22 Naza
bal (Spa-Kas) op 18.12; 23. Knete
mann (Ned-Raleigh) op 18.14; 24.
Lubberding (Ned-Raleigh) op 18.23:
25. Martinez-Herredia (Spa-Kas) op
18.30; 27. Wellens (Bel-Frisol) op
18.37; 31. Bal (Ned-Fiat) op 18.46; 55.
Nickson (Gbr-Raloigh) op 23.43 62.
Wesamael (Bel-Frisol) op 40.39; 66.
Rosiers (Bel-Frisol) op 41.10; 71. Do
Cauwer (Bel-Raleigh) op 41.14; 75.
Den Hertog (Ned-Frisol) op 41.10; 79.
Raas (Ned-Frisol) op 41.27; 80. Sercu
(Bei-Fiat) op 41.40; 81. Schuiten
(Ned-Lejeune) op 41.47; 82. Karstens
(Ned-Raleigh) op 43.46 86. Van Kat
wijk (Ned-Raleigh) op 46.21; 87. Van
den Hoek (Ned-Raleigh) op 46.22: 89.
Smit (Ned-Frisol) op 46.41; 94. Schep
mans (Bel-Frisol) op 4729; 96.
Loysch (Bel-Frisol) op 47.49; 98. en
laatste Rossi (Ita-Bianchi) op 49.06.
7. Zoetemelk 19 pnt.
Algemeen ploegenkfaisement: 1. Mi
ko 69 uur 21 min en 24 sec; 2. Kas
69.26 38; 3. Raleigh 69.29.01; 4. Peu-
Thurau 60 pnt;
2. Esclassan 60 pnt; 3. Rik van Lin
den 53 pnt; 4. Villemiane 47 pnt; 5.
Merckx 31 pnt; 6. Van Impe 22 pnt