Nog geen akkoord over grondpolitiek Russische getuigen voor Menten-proces Illegale zendamateurs ongeschokt door nieuwe registratiemethode „Zwarte verraders in Rhodesïê staan met rug tegen de muur Lagere school Bovensmilde wordt afgebroken KABINETSFORMATIE HAPERT PHILIPS DINGT MEE NAAR ARABISCHE OPDRACHT Gedupeerde bejaarden toch met vakantie £e4dóc6outa/nt Veelheid van eisen en verlangens Alle vrachtwagens met Chilikoper terug in Nederland Vance waarschuwt Zuid-Afrika „RISICO'S WORDEN NIET GROTER": BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT/ ZATERDAG 2 JULI 1977 PAGINA 7 (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De vaart is enigszins uit de kabinetsformatie. De onderhandelingen tussen formateur Den Uyl en de fraktielei- ders van PvdA, CDA en D'66 haperen op de grondpolitiek. Het overleg over deze kwestie, waarover het kabinet-Den Uyl in maart struikelde, zal maandagavond wor den voortgezet. De drie fraktieleiders verklaarden gister avond na afloop van de bespreking die geheel aan de grondpolitiek was gewijd, 'dichter bij huis en elkaar' te zijn gekomen, maar anderzijds maakten zij ook melding van niet simpel op te lossen meningsver schillen. Een belangrijke vertragingsfaktor noemden zij de gedetailleerde wetstechni sche uitwerking van de voorstellen. Formateur Den Uyl en PvdA-fraktieleider Van Thijn willen het tempo van de formatie er flink in houden. Van Thijn zei, dat er komende maandag beslist knopen moeten worden doorgehakt. CDA-fraktievoorzitter Van Agt daarentegen wil niet zo hard van stapel lopen. Hij verklaarde, dat de menings verschillen 'niet in een handomdraai' zijn op te lossen. Hij zou er, zo zei hij, geen moeite mee hebben als de kwestie van de grondpoli tiek zonodig naar de achtergrond zou wor den verschoven teneinde de besprekingen over het sociaal-ekonomisch beleid te kun nen voortzetten. De formateur zal maandag het beloofde memorandum inzake het so ciaal-ekonomisch beleid presenteren. De meningsverschillen over de grondpolitiek spitsen zich toe op de prijsbeheersing van landbouwgronden en de vermogenswinstbe lasting. Formateur Den Uyl heeft hierover gisteren zeer konkrete voorstellen op tafel gelegd. De inhoud hiervan is niet bekend. De PvdA wil om tot een direkte prijsbeheer sing te komen de oprichting van een grond bank, waaraan de gronden bij verkoop in tijdelijk eigendom komen. Het CDA is hier tegen. Van Agt zei moeite te hebben met het idee dat je de grond aan niemand meer zou kunnen overdoen dan alleen aan de grondbank. Ook bij de uitwerking van het voorstel om een vermogenswinstbelasting bij onroerend goedtransacties in te voeren zijn problemen gerezen. De vraag wat er moet gebeuren in geval van vermogensverliezen is nog niet eensgezind beantwoord, evenmin als de vraag over welke termijn de vermogens winst moet worden berekend. EINDHOVEN - Philips en de zweedse onderne ming Ericsson hebben besloten gezamenlijk een offerte in te dienen bij de regering van Saoedi-Arabië ter ver krijging van een order voor de bouw van een telefoonnetwerk van on geveer 450.000 lijnen. Het betreft volgens Phi lips een „turn-key" pro ject, dat wil zeggen in clusief bekabeling, ci viele werken en voorzie ning in exploitatie en onderhoud. Als de op dracht aan Ericsson en Philips wordt gegund,, zal het project onder ge zamenlijke verantwoor delijkheid worden uit gevoerd. De twee onder nemingen zijn ver trouwd met het be staande telefoonnet in Saoedi-Arabië wegens eerdere werkzaamheden in dat land. Philips zowel als Erics son beschikken over geavanceerde technolo gieën die zeer geschikt zijn voor gebruik in de ontwikkeling van een modern geïntegreerd landelijk netwerk. Bei de concerns zijn van mening dat hun samen werking in dit grote project, waar korte le vertijden een essentieel vereiste zijn, zal resulte ren in een aantrekkelij ke offerte, zowel tech nisch als economisch. Ericsson en Philips be horen tot de onderne mingen, die door de re gering van Saoedi-Ara bië zijn geselecteerd om deel te nemen aan de inschrijving op dit pro ject, waarvan de speci ficaties inmiddels zijn ontvangen. (Van onze correspondent Mac Manus) LIBREVILLE Zwarte troe pen die aan de zijde van de regering in Rhodesië strijden, hebben de waarschuwing ge kregen van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid dat ze voor hun rol in het guerril la-conflict zullen moeten beta len ,,als de dag van de afreke ning komt". Peter Onu, de woordvoerder van de OAE, zei dat de Afri kaanse soldaten in het Rho- desische leger hun toekomst in gevaar brengen omdat ze „hun broeders doden". Dit is ge beurd tijdens een bijeenkomst van de politieke commissie van de OAE, waarin gespro ken is over de kolonisatie en bevrijding van zuidelijk Afri ka. Naar verluidt heeft onder andere de minister van buiten landse zaken van Mozambique bedreigingen geuit aan het adres van de zwarte Rhodesi sche soldaten. Het enige dat nieuw is aan deze waarschu wing is dat het van de OAE komt. De Afrikaanse Nationa le Eenheid van Zimbabwe heeft al eerder gesproken over de noodzaak van volksrecht banken om zogenaamde Rho- desische „oorlogsmisdaden" te kunnen berechten na de onaf hankelijkheid. De gedelegeerden zouden de kwestie naar voren hebben ge haald hebben in de weten schap dat het moreel onder de ongeveer 3000 zwarte soldaten in het Rhodesische leger een moeilijke zaak aan het worden is voor de regering in Salisbu ry. Twee zwarte bataljons on der wie blanke officieren van de „Rhodesia African Rifles" (een derde bataljon wordt nog gevormd) hebben een belang rijke rol gespeeld in de acties tegen de guerrilla's sinds de oorlog in februari vorig jaar begon te escaleren. Vóór die tijd was er maar een' zwart bataljon in het Rhodesi sche leger, en dat was al voor de tweede wereldoorlog opge richt. Sinds kort is echter de „kill rate", het aantal slachtoffers gemaakt door zwarte soldaten, gedaald. Hoewel dit tot op ze kere hoogte waar is voor het hele 5500 man tellende leger, begint men in Salisbury toch te twijfelen aan de „ijver" van de Afrikaanse troepen in hun militaire ondernemingen. Ironisch genoeg komen de meeste zwarte soldaten in het leger uit de Karanga-stam, die ook zoveel vooraanstaande mi litaire en politieke figuren heeft geleverd voor de ZANU, de nationalistische beweging. Hoewel de Karanga's een min derheid vormen in de guerril latroepen die uit Mozambique in Rhodesië opereren, kwamen vooral in het begin, veel rekru ten uit de Karanga-stam. Ook zwarte leden van de Rhodesi sche politie en ambtenarij zijn voornamelijk Karanga's, maar zij werden lang niet zo be dreigd als de soldaten van de „African Rifles". Hoewel er vrij ernstige onenig heid heerst binnen de ZANU over de vraag hoe deze solda ten „gerehabiliteerd" moeten worden na de onafhankelijk heid, bestaat er geen twijfel over de felle haat die de guer rilla's koesteren jegens de ne gers die dienst doen binnen de andere Rhodesische eenheid, de „Selous Scouts". Deze verkenners of stoottroe pen, waarvan tweederde zwart is, zijn berucht om hup grote bedrevenheid in het achtervol gen van guerrilla. Vaak trek ken zij ver over de Rhodesi sche grenzen 'in acties die waarschijnlijk tot lang na de oorlog geheim zullen blijven. Waarschijnlijk zijn de zwarte leden van de „Selous Scouts" minder gevoelig voor het afne mende moreel dan hun colle ga's m het gewone leger. Het lijdt geen twijfel dat de solda ten van de „Rhodesia African Rifles" steeds meer moeite zul len hebben de regering trouw te blijven die - weliswaar ach ter gesloten deuren - steeds meer begint toe te geven dat er een vorm van meerder heidsbewind zal komen. Het lijkt nog niet zó te zijn dat veel zwarte soldaten overlopen, maar het is hier al net zo als met de blanke samenleving: de moed begint hun met de dag meer in de schoenen te zinken en ze worden steeds minder tevreden over de politieke ver lamming van de regering. De Rhodesische militaire lei ding heeft echter een belang rijke troef in handen en weet dat ze daarmee de zwarte sol daten althans in belangrijke mate in toom zal kunnen hou den. In tegenstelling tot de blanke soldaten en burgers kunnen de zwarte troepen nergens naar toe vluchten. Ze staan met hun rug tegen de muur in dit conflict waar zij zeker niet om gevraagd heb ben. Die waarschuwing van de OAE zal misschien slechts tot gevolg hebben dat de zwarte soldaten nog meer om zich. heen zullen slaan om hun le ven te redden. Copyright The Guardian Na-weeën van ondergrondse Tijdens de bouw van de ondergrondse in München werd een boorgat niet zoals het hoort opgevuld. Hevige regenval spoelde het zand onder het wegdek weg met gevolg, dat een verbouwereer de autobezitter zijn bezit half weggedoken terugvond. BOVENSMILDE De door de Zuidmolukkers bijna drie weken bezette en bij de bevrijding door mariniers en marechaussees zwaar beschadigde en vernielde openbare lagere school in Bovens milde, wordt afgebroken. Op de plaats van de zesklassige school zal een hertenkampje en een trapveldje voor de kinderen worden aangelegd. Bij de openbare bibliotheek aan meester en wethouders aan de de Meidoornlaan, die tijdens de gemeenteraad van Smilde. Dins- bezetting ingericht was als op vangcentrum voor de ouders van de gegijzelde kinderen, dagavond 12 juli komt het voor stel tot het treffen van voorzie ningen voor het openbaar kleu- wordt op korte termijn begon- ter- en basisonderwijs in Bo nen met de bouw van een hou ten noodschool met zes lokalen en een gemeenschapsruimte. Het bibliotheekgebouw wordt aangepast tot onderdak voor de drieklassige kleuterschool. Dit staat in een voorstel van burge- Commissaris Peters, officier van justitie Habermehl en inspecteur Pasferkamp vertellen in de perskamer v Schiphol over hun ervaringen in Polen en de Sovjet Unie. Schiphol Er zullen zeker vier Russische getui gen, gevraagd door de Amsterdamse officier van stoffelijke resten volledig verteerd. De aanwezig heid van 7 kinderen, jonger dan 2 jaar, werd justitie mr. A. F. J. C. Habermehl, naar Nederland duidelijk doordat er 7 zuigflessen, waarvan een komen om verklaringen af te leggen tijdens het proces Menten, dat op 25 augustus wordt hervat. Over de komst van twee andere getuigen zal nog overleg worden gepleegd. Dit heeft mr. Habermehl gistenniddag op Schip met speen, in het graf zijn aangetroffen. Uit het graf zijn verder hulzen en kogels tevoorschijn gekomen. Daarvan heeft de delegatie 3 hulzen en 2 kogels voor verder onderzoek mee naar Neder land genomen. Daarnaast zullen nog de resultaten hol verklaard na zijn aankomst uit de Poolse van een ballistisch onderzoek, dat in Rusland hoofdstad Warschau. plaatsvindt, ter beschikking van de justitie worden In mei jongstleden heeft de bijzondere strafkamer gesteld. van de rechtbank in Amsterdam een begin ge maakt met een proces tegen de 78-jarige, van oorlogsmisdaden verdachte, Blaricummer Pieter Menten. Menten zelf heeft om de aanwezigheid van zes Russische getuigen gevraagd. Mr. Habermehl ver klaarde dat daarvan mogelijk enkelen naar Neder land zullen komen. Mr. Habermehl verklaarde dat De Amsterdamse justitiedelegatie, die verder be- hij het liefst alle Russische getuigen gelijktijdig stond uit commissaris G. G. Peters, inspekteur D. naar Nederland wil laten komen in verband met Pasterkamp van de rijksrecherche en een tolk, is mogelijke tegenstrijdigheden in de verklaringen, naar het voormalige Poolse Urycz, nu Russisch De president van de rechtbank deelt volgens mr. grondgebied, gereisd om daar aanwezig te zijn bij Habermehl die mening. de opening van een massagraf. Om deze opening Wanneer inderdaad alle Russische getuigen in een was door de Nederlandse justitie gevraagd. Mr groep naar Nederland zullen reizen, achtte mr. Habermehl verklaarde dat nu zekerheid bestaat Habermehl het onmogelijk dat de twee dagen die dat in ieder geval 151 mensen in dit graf begraven in augustus voor de voortzetting van het proces zijn geweest. Het aantal zal waarschijnlijk hoger Menten zijn uitgetrokken, voldoende zullen zijn om zijn, daar er ook kinderen onder de 2 jaar om al deze getuigen te horen. De zaak zal dan op 3 het leven zijn gebracht maar daarvan zijn de oktober worden voortgezet. vensmilde aan de orde in de gemeenteraad. Vijf jaar krijgt het gemeentebe stuur de tijd uit te kijken naar een definitieve plaats voor de nieuwe openbare school. Vol gens burgemeester P. de Noord in een toelichting op het raads voorstel, is het op dit moment niet de bedoeling een voorstel bij de raad in te dienen het bestemmingsplan van Bovens milde te wijzigen. Daar het niet mogelijk is op 8 augustus al een nieuwe contai- nerschool bij de bibliotheek voor het basisonderwijs be schikbaar te hebben de bouwvakvakantie speelt hierbij ondermeer een rol worden de kinderen van de lagere school na de zomervakantie eerst een aantal weken per bus naar As sen gebracht. Het gemeentebestuur van Smil de toonde zich gistermiddag bij zonder ingenomen met de mede werking die men van alle in stanties heeft gekregen. Zoals gemeld is er bijzonder snel ge werkt in Den Haag na het be zoek dat onderwijsminister Van Kemenade dinsdag 21 juni aan de gemeente Smilde heeft ge bracht. Drie dagen later stond reeds in de staatscourant dat het Rijk, wat de school in Bo vensmilde betreft, voor het schooljaar 1977/1978 acht leer krachten voor zijn rekening zal nemen. De kleuterschool mag rekenen op de steun voor drie leidsters. De te treffen voorzie ningen gaan de gemeente Smil de geen geld kosten, verzekert het college van B. en W. de gemeenteraad in het voorstel. SCHIPHOL (ANP) - Vlieg maatschappij Martinair en tou ringcar bedrijf Pool Amsterdam gaan er samen voor zorgen dat de bejaarden die door de moei lijkheden van de reisorganisa tie Concordia gedupeerd dreig den te raken, toch op vakantie kunnen. Martinair gaat een aantal bejaarden gratis naar Bristol vliegen, Pool neemt een groot deel van de verblijfskos ten voor zijn rekening. Uit een onderzoek van de twee bedrijven is, zo deelde Martinair mee, gebleken dat in totaal 252 bejaarden een vakantiereisje naar Bristol hadden geboekt. De gratis diensten van Martinair en Pool zijn beodeld voor de men sen die hun reis al helemaal betaald hadden. De anderen zul len voor de met Concordia over eengekomen prijs kunnen rei zen. Een en ander komt er op neer dat Martinair van de acht retourvluchten per fokker F-28 naar Bristol er drie voor eigen rekening uitvoert F ormateur Den Uyl heeft bij zijn pogingen een kabinet samen te stellen niet alleen te maken met de daarvoor in aanmerking komende drie fractievoorzitters en hun politieke achterban. Ieder zichzelf respecterende organisatie en iedere aktie- groep, die voor bepaalde ideële doelstellingen opkomt, laten de formateur schriftelijk weten, wat zij van de nieuwe regering verwachten. Zo kan het gebeuren, dat drs. Den Uyl, wanneer hij alle eisen en verlangens in zijn program zou willen inbouwen, wellicht een aan mankracht topzwaar kabinet zou moeten samenstellen. Dat kan men nauwelijks van een kabinetsformateur verwachten. Een aantal bij de formateur binnengekomen eisen en verlangens zijn ook al ingebracht of toegelicht door de drie fractievoorzitters, andere binnengekomen stukken worden voor een groot deel ook ondersteund door het wensenpak ket, dat de werkgevers- en werknemersvertegenwoordigers met Den Uyl hebben doorgesproken. Deze vertegenwoordi gers hebben nogal wat kritische kanttekeningen gezet bij verschillende ontwerp-programpunten, die vooral over het sociaal-economisch beleid van de vier komende jaren han delen. In dit verband is het begrijpelijk, dat het midden- en kleinbedrijf - waarbij niet minder dan 1,3 miljoen mensen rechtstreeks betrokken zijn - nogal geïrriteerd gereageerd heeft op het feit, dat de kabinetsformateur het blijkbaar niet nodig geoordeeld heeft deze belangrijke sector te raadplegen. Het midden- en kleinbedrijf stelt terecht, dat het al zoveel pijnlijke klappen in de sociaal-economische neergang heeft moeten incasseren, dat nog meer bezuinigin gen in de richting van deze sector funest zouden kunnen worden. Dit zou een nader overleg met de formateur toch wel gerechtvaardigd hebben. Men kan zich nauwelijks voorstellen, dat de kabinetsfor mateur deze belangrijke groep - die toch ook in de Stichting van de Arbeid vertegenwoordigd is - zonder meer zou willen passeren. Zeker niet in de komende week waarin harde noten gekraakt moeten worden over het toekomstig sociaal- economisch beleid. (Van onze correspondent) APELDOORN De zes Nederlandse vrachtwagens met Chileens koper zijn gistermiddag In ons land teruggekeerd. Vijf wagens zijn inmiddels op een geheim gehouden plaats gelost In ieder geval zijn de wagens niet naar Rotterdam gegaan. Hiermede is een eind gekomen aan een tiendaags kopertransport Begin vorige week vertrokken de zes wagens uit Rotterdam met 150.000 ton koper, waarde ƒ350.000,-, naar Milaan. Daar waren de wagens opgevangen door het Italiaanse Chili Comité dat eiste dat de partij terug zou gaan naar Chili. Deze week vertrokken de zes wagens met het koper voor de terugreis via Frankrijk en België naar ons land. De reis zou worden begeleid door de leden van het Italiaanse-, Franse-, Belgische en Nederlandse Chili Comité. Uiteindelijk zou de partij in Rotterdam bij het overslagbedrijf Handelsveem gelost moeten worden. Vrijwel de gehele reis hebben de chauffeurs leden van de comités achter ach aan gehad. In Frankrijk gelukte het aanvankelijk drie wagens hun escorte van zich af te schudden, maar later werden ze toch weer terug gevonden. De direktie van de vijf bij het transportbedrijf betrokken onderne mingen reisden hun chauffeurs tot in België tegemoet. De Apel- doorner Gijs van der Scheur ontmoette zijn twee dodelijk vermoei de personeelsleden bij de grensovergang Goirle-Poppe. Het was hem gelukt de achtervolgers op het verkeerde spoor te zetten. Iedereen verwachtte namelijk dat de Apeldoornse chauffeurs net als de wagen van Wibbeling uit Goor bij Wuustwezel de grens zou passeren. Daar wachtte ook het Nederlandse Chili Comité de wagens op. De wagen van Wibbeling kreeg onmiddelijk toen hij ons land inreed de afgesproken escorte. Tot Nijmegen werd het kopertransport gevolgd, maar daar raakten de achtervolgers het spoor bijster. De 'bewakers' zijn vervolgens naar Goor gegaan, maar daar werd de wagen ook niet terug gevonden. De vijf andere auto's zijn in het gebeel niet in Nederland gezien. ST. LOUIS, (RTR) - De Amerikaanse mi nister van buiten landse zaken, Cyrus Vance, heeft gisteren Zuid-Afrika gewaar schuwd dat zijn be trekkingen met de Verenigde Staten slechter zouden wor den als het niet snel voortgang boekte bij beëindiging van ras sendiscriminatie en totstandbrenging delijke omvorming Er zijn vele manieren van de volledige po* van de Zuidafrikaan- waarop de individue- litieke deelneming se maatschappij" te ie rechten van alle van alle burgers. bereiken. Vance burgers daar zouden In een rede waarin sprak in St. Louis, kunnen worden be- het Amerikaanse be- Missouri, tot de na- schermd. "De sleutel leid van de regering- tionale vereniging voor de toekomst is uiteengezet voor de vooruitgang dat Carter werd, drong Vance er van bij de'Zuidafrikaanse (NAACP). regering op aan on- Hij zei dat de rege- middellijk besprekin gen met de zwarte was waarover het betere toekomst kun- meerderheid te be- volk van Zuid-Af rika nen bereiken", aldus ginnen om de gelei- zou moeten beslissen. Vance. Zuidafrikaanse gekleurden burgers van alle ras sen nu een dialoog beginnen over de wij- ringsvorm een zaak ze waarop zij deze DEN HAAG De illegale Nederlandse zenda mateurs, de zogenaamde 27 MC-ers zijn niet onder de indruk van de jongste PTT-maatregel om hen het leven zuur te mak»n De PTT hoopt door de invoering van een nieuwe regi stratiemethode een beter inzicht te krijgen in het illegale zenderbezit en om met name meer vat te krijgen op de amateurs, die veelal vanuit auto's met elkaar communiceren. „Het risico om met apparatuur gepakt te wor-' den is nauwelijks groter geworden", aldus een illegale zendamateur, die om begrijpelijke rede nen onbekend wenst te bliiven. Sinds 1 juli hebben alle zendergebruikers die in het bezit zijn van een PTT-machtiging, een registratiebewijs en een bijbehorende sticker, ontvangen die op het apparaat moet worden geplakt. De aanleiding tot het invoeren van de registratie is de wetswijziging van 1 juli 1975, waarin niet alleen het gebruik, maar ook het bezit van radiozendapparatuur zonder machti ging strafbaar is gesteld. De scheepvaart, de luchtvaart, brandweer, politie en ambulance diensten zijn vrijgesteld van het registratiebe wijs. „Er zullen wel wat meer illegalen betrapt wor den", aldus een andere zendamateur, „maar veel zullen dat er niet zijn. Je kunt van de buitenkant niet zien of iemand apparatuur in zijn auto heeft staan. Ook nu vallen er 27 MC-ers bij politiecontroles door de mand. Daar zal geen verandering in komen. Ik wil best toegeven dat het voor radio-luisteraars hinder lijk kan zijn als er met zendertjes wordt ge speeld. Het overkomt mijzelf ook wel eens dat er opeens „Kees kom je koffie drinken?" door de ether klinkt als ik muziek van de radio op de cassette-recorder aan het opnemen ben. Maar aan de andere kant heeft het communice ren over gigantische afstanden zo'n enorme charme, dat je dat niet zo maar opgeeft". Bovendien is nog nooit aangetoond 'dat illegale zenders ongelukken hebben veroorzaakt door dat belangrijk radioverkeer werd gestoord". Een andere zendamateur, die wel in het bezit is van een machtiging: „Verreweg de meeste 27 MC-ers zijn niet op de hoogte van de technische as pekten. Zij hebben er geen idee van wat er met radiogolven kan gebeuren. Ze zijn alleen geïnteresseerd in een babbeltje met een collega. Het heeft ook te maken met onver schilligheid. Het kan zo eenvoudig niet schelen wat er door hun toedoen kan gebeuren. Toch geloof ik niet dat de nieuwe maatregel van de PTT iets uit zal halen. De illegalen zullen altijd wel ongrijpbaar blijven". J

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7