Het was lang goed gegaan fieidaeSowuvnl Op het Oostereiland en in Bankenbosch is het weer 1963 André (23): „In dienst baalde i De Nederlandse staat verleent op vl|f plaatsen In het land onderdak aan kortgestrafte wetsovertre ders. Q Bankenbosch (Veenhulzen). Veertien dagen en langer. Capaci teit: 208 plaatsen. Werk: plantsoe nen, kwekerijen, reiniging, fietspaden, garage. Oostereiland (Hoorn). Maxi maal twee maanden. Capaciteit: 124 plaatsen. Werk: zagerij, lam penmontage, zeilmakerij, aluml- nlum-zonweringen. O De Raam (Grave). Maximaal veertien dagen. Capaciteit: 80 plaatsen. Werk: aanleg en onder houd plantsoenen in Grave. Ter Peel (Sevenum). Veertien dagen tot drie maanden. Capaci teit: 60 plaatsen. Werk: tuinbouw, pallets, lampenmontage. Nieuw Vosseveld (Vught). Al leen voor |eugdlgen. Capaciteit: 53 plaatsen. Werk: speeltulnpro- |ecten, bosarbeid. Alle vrouwelijke gedetineerden met een korte straf worden onder gebracht In de Rotterdamse Vrou wengevangenis. Over het verblijf In deze inrichtingen en de mening hier over van een woordvoerder van het Ministerie van Justitie volgen hierbij twee artikelen. WOUT BATENBURG Het slaapvertrek: een eigen „Kamertje" voor elke gevangene. Het systeem werkt niet meer. Zeg maar gerust: het is justi tie uit de hand gelopen. Wat in 1963 aantrekkelijk begon met de scheiding van kort gestrafte verkeersovertreders en criminelen, is in 1977 on houdbaar aan het worden. Aanvankelijk verdwenen in de inmiddels vermaarde straf kolonie Bankenbosch bij Veenhuizen alle in hun auto betrapte borrelaars voor een paar weken achter hekken in plaats van achter tralies. Ze werden niet onaangenaam be ziggehouden, genoten een be trekkelijke vrijheid. In de ja ren zeventig ging het fout. De Nederlandse gevangenissen puilden zo nadrukkelijk uit, dat al veroordeelde misdadi gers werden voorzien van een lopend vonnis. Ze konden zich voor een voorlopige, korte straf melden. Zij kwamen ook in Veenhuizen terecht. Daar werd de jas al snel te krap. De inrichtingen Oostereiland in Hoorn en De Raam in Gra ve werden in gebruik gesteld. Dit jaar werd Ter Peel in Sevenum geopend. Het resul taat is een ontwikkeling, die juist voorkomen moest wor den. Men is weer even ver als in 1963. Er zullen dan ook opnieuw maatregelen geno men worden. Op dit moment onderzoekt een •projectgroep van het ministe rie van Justitie hoe de ver schillende groepen gevange nen beter kunnen worden on dergebracht. Men denkt aan sterkere regionalisatie. Dit heeft als voordeel een beter contact met de maatschappij, doordat familieleden vaker op bezoek kunnen komen. Ande re criteria zijn straf duur, de lictsoort en het aantal veroor delingen. Het grote voordeel van gezamenlijke opsluiting van gestraften, die zich vrij willig hebben gemeld, blijft ook dan bestaan: een mini mum aan bewaking en beveili ging. De bezwaren tegen ge mengde opsluiting van veroor deelden met uiteenlopende de licten en straffen zijn nog de zelfde als veertien jaar gele den. Mr. B. A. van de Goorbergh, hoofd van de afdeling Regime ontwikkeling van het Gevan geniswezen: „Een straf van veertien dagen komen de men sen „even" uitzitten. Er is in de inrichtingen genoeg te doen om je niet twee weken lang te vervelen. Maar een langer ge strafte moet je meer bieden. In Sevenum, waar straffen tot drie maanden worden uitgeze ten, werkt hij nu een halve dag. Er zijn tuinbouw-, metaal- en houtprojecten. De andere helft van de dag wordt besteed aan vormingsactiviteiten. Geen discussiegroepen, maar de, wat wij noemen, black- and-decker-methode. Daaron der valt training in handvaar digheden met metalen en elek triciteit. Veel crimineel gedrag komt immers voort uit het on- vermogen om vrije tijd te vul len. Bovendien besteden we aandacht aan sociale vaardig heid. De gedetineerde wordt bijgebracht waar hij in de maatschappij terecht kan als hij iets nodig heeft. Een derge lijk programma heeft geen zin voor een verkeersovertreder. Maar er zijn nog meer redenen om die twee groepen uit el kaar te halen. De houding ver schilt heel duidelijk. Een straf van veertien dagen kun je aan je omgeving nog verkopen als een vakantie. Als je per se wilt kun je er even tussen uit zon der dat dat vragen oproept Bij langgestraften is dat heel anders en dat komt tot uiting in hun gedrag in de inrichting. Zij zijn veel minder gemoti veerd. Ook kun je je afvragen of het voor een man met een lange straftijd wel zo prettig is om steeds lichtingen te zien komen en gaan, terwijl hij moet blijven". Sinds 1963 kijkt de maat schappij al vreemd aan tegen instellingen als Bankenbosch. Het speciale programma van licht werk en vrij veel recrea tie doet vele wenkbrauwen fronsen. Stomdronken achter het stuur, verfrommeld blik, bloedproef, rechtbank. Von nis: twee weekjes gastvrijheid bij justitie. Veertien dagen rondslenteren in een zoge naamde werkplaats, biljarten, goed eten, gerieflijke slaap plaatsen. Dat is het beeld dat ook nu nog schamper wordt geschetst. Is dat nou een ge vangenis? „Het is een farce, geen echte straf. Die geluiden hoor je vrij vaak, ja. Ik vertel geen nieuws als ik zeg dat veel mensen straf zien als wraak, vergel ding. Daar doen wij niet aan mee. Wij leggen de wet in dat opzicht uit in de zin van vrij heidsbeneming. Het simpele feit dat iemand van zijn vrij heid wordt beroofd is al ge noeg. Dat hoef je niet nog eens te veronaangenamen door grimmige toestanden. De ge straften hebben zichzelf ge meld, ze lopen echt niet weg. Ik ben ervan overtuigd dat een verblijf in Bankenbosch of op Oostereiland onderschat wordt Er zijn echt mensen die er geschokt van terugkomen. Ze zijn ondergegaan in de massa, werden gedwongen zich te bewegen in discipline, die doet denken aan dienst plicht. Ze hebben een stuk ei gen identiteit verloren. En veertien vakantiedagen, ver geet dat niet. Daar bovenop krijgen ze dan ook nog een keer te maken met hun omge ving. Daar geven we ons te weinig rekenschap van. De man zelf komt er wel door, maar ontmoet dan „sancties" van de maatschappij. Het voorbeeld dat jij geeft van de taxichauffeur die geen klanten meer kreeg omdat hij gedron ken had, toont dat aan. Hij werd dubbel gestraft. Dat het werd veroorzaakt door een en veloppe van justitie, die op detentie duidde, is sterk te be treuren. Het is zeker niet onze bedoeling nodeloze problemen te scheppen. Misschien is het zinnig te overwegen een ande re, minder duidelijk herkenba re enveloppe te versturen". De omgeving thuis mag dan soms afwerend reageren op gedetineerden, men is er in Grave in geslaagd hen in con tact te brengen met de plaatse lijke bevolking. Dagelijks wan delen moeders met kinderen door de hekken op weg naar de peuterspeelplaats in het ge vangenisgebouw, waar zich ook een dansschool heeft ge nesteld. Regelmatig worden op de sportterreinen wedstrijden gespeeld tussen teams van ge vangenen en inwoners van Grave. De omgeving in groter ver band (heel Nederland) speelt een rol bij het effect dat een gevangenisstraf sorteert Ze ker als het gaat om alcohol in het verkeer. Duizenden Neder landers hebben sinds 1963 een paar weken doorgebracht bin nen vier hekken. Ook al door de stortvloed van korte straf fen van de laatste jaren is de roep om hogere boetes steeds sterker geworden. Mr. Van de Goorbergh: „Het afschrikwekkende voor ande ren neemt inderdaad af als er veel gezeten hebben. Preven tiever werkt volgens mij een actie als „Glaasje op". Het is ook een veel positievere me thode, in tegenstelling tot vrij heidsstraffen. Er is aange toond dat die in wezen niets uithalen. Een vrij lang verblijf in de gevangenis kan leiden tot apathie. Je wordt geleefd. Dan valt het op het Oosterei land nog mee. Er is weinig gereglementeerd. In Huizen van Bewaring moet je alles aanvragen. Tot een gang naar het toilet toe. Ze zeggen wel eens dat je een Nederlander het hardst treft in zijn porte monnee. Misschien is een geld boete ook wel zeer doeltref fend. Uit een Amerikaans on derzoek is gebleken dat een boete minstens zo veel effect heeft als een vrijheidsstraf. In Nederland is daar nog weinig aan gedaan. Toch blijft de kernvraag: met welke sancties voorkom je wetsovertredin gen? Het probleem daarbij is dat je moeilijk de straat op kunt gaan en de eerste de beste voorbijganger vragen waarom hij nooit inbreekt". De „Krententuin" in Hoorn, milde strafkolonie voor betrapte pimpelaars. DEN HAAG Eigenlijk was het nog lang goed gegaan. Hij had de gewoonte om zorgeloos door het leven te snellen. Pilsje, vrouwtje, auto's. Je zag hem wel eens met een dichtgeslagen oog en de deuken in zijn wagen werden steeds talrijker, maar het scheen hem niet te deren. Pas nadat vijf geparkeerde au to's trefzeker in de flank waren geramd trok hij, met een alcoholgehalte in het bloed dat zich heel goed in procenten laat uitdrukken, de aandacht van justi tie. Het vonnis lag voor de hand. Rijbe wijs voor negen maanden kwijt en een verblijf van twee weken in een strafin richting. Tijdstip zelf te bepalen. Hij wachtte tot hij zijn rijbewijs weer op zak had. Maar ook op een vriend, die na wat al te hardhandig optreden in een bar een week uit de roulatie werd genomen. Eerst nog even een borrel en dac samen op weg naar het milde justitieverblijf Oostereiland in Hoorn, ook wel de „Krententuin" genaamd. André heeft sinds hij in Den Haag werd geboren 23 maal 52 weken achter de rug, maar die twee in de Krententuin behoren voor hem tot de plezierigste Roept hij aanvankelijk. Al snel blijkt dat de gebeurtenissen, van het moment dat hij van zijn bed werd gelicht tot het ogenblik dat de toegangsbrug hem weer van het eiland afvoerde, meer indruk hebben gemaakt dan je op het eerste gezicht zou denken. De gebruike lijke brede grijns verdwijnt als hij zegt: „Toen de politie me thuis oppikte, voel de ik me schuldig. Ik was doorgereden. Misschien waren er wel gewonden. Het was een hele opluchting toen dat niet zo bleek te zijn, maar het werd wel een zenuwachtige toestand. Naar het politie bureau, ondervragingen, bloedproef. Het was natuurlijk stom om met een dronken kop achter het stuur te krui pen. Nadat ik tegen die vijf wagens was geknald ben ik, als ging het vanzelf, doorgereden. Helemaal in paniek. M'n rijbewijs was ik al gelijk kwijt Dat vond ik nog het rotste van alles, al was het wel terecht De uitspraak van de rechter verbaasde me niet. Twee weken zitten had ik wel verwacht. Mijn ouders vonden het heel erg. Mijn moeder had tranen in haar ogen toen ik wegging. Op mijn werk zaten ze er geloof ik niet zo mee. Ik moest natuurlijk wel veertien dagen vakantie opnemen". Met nog 25 „vrijwilligers" meldde An dré zich in Alkmaar, toch onzeker over wat hem te wachten stond. Hij had inmiddels wel begrepen dat hij niet door met sleutelbossen rinkelende ci piers omgeven zou worden. „Maar het blijft een gevangenis", bedacht hij on derweg. Dat idee werd versterkt door het getraliede busje dat hem en zijn collega's-voor-twee-weken van Alkmaar naar „het eiland" bracht. De ontvangst was hartelijk. Toespraakje van de di recteur, dat voornamelijk handelde over het reglement Niet toegestaan: het verlaten van het eiland. André: „We kregen allemaal een spij kerpak, overhemden, ondergoed en sok ken. Het werk werd verdeeld. Er was een kok bij onze groep, die direct de keuken in kon. Dominee Frits, ook bij een bloedproef voor schut gegaan, en twee leraren moesten kunstbloemen gaan maken. Ik kwam terecht in de houtzagerij. Daar werkten we met vijf tien man plus twee timmerlieden en een chef. Ik zaagde met een machine stuk ken hout door, die een ander erop had gelegd. De derde haalde de doorgezaag de planken er weer af. Als je dat tien minuten had gedaan werd er gepau zeerd. Sigaretje roken, praatje maken. Ik werkte samen met een man, die in een klein plaatsje een taxibedrijf had. Had, ja. Want hij kon het verder wel vergeten. Terwijl hij in het dorpscafé „Ik werkte in de houtzagerij. Om de tien minuten sigaretje roken, praatje maken". achter een pils zat kwam de plaatselijke postbode binnen. Die had net een brief bezorgd van justitie met op de envelop pe „detentiebegeleiding". De postbode riep iets van:„Hé, heb je gezopen, moet je de bak in?" De taxichauffeur heeft geen klant meer gehad. Hij heeft zijn bedrijf moeten verkopen. Kijk, dat is natuurlijk niet zo best. Die man is echt de klos. Voor mij stelde het eigenlijk niets voor. Het werk was een makkie en ik kreeg er nog bijna twintig gulden per week voor ook. Toch werd er wel wat uitgevoerd. Er werden geloof ik dertig pallets per week gemaakt Dat is niet zo gek, hè?" De werkweek in de Krententuin telt weliswaar vijf dagen, maar een werk dag duurt zeven uur. Om kwart voor vijf 's middags is het voorbij. Vanaf dat moment tot kwart voor elf en in de weekends worden de biljarts, speelkaar ten, sjoelbakken, televisietoestellen en sportvelden, maar zelden met rust gela ten. „Dat is ontzettend gezellig. Iedereen doet mee. Er worden complete competi ties gehouden. Daar krijg je ook alle gelegenheid voor. Met ontspanning is de leiding heel soepel. Als een film op de televisie om kwart voor elf niet is afge lopen mag je rustig verder kijken. Pas daarna, op de slaapzaal, krijg je het idee dat je gevangen bent Er wordt gekeken of iedereen er is en dan gaat de deur op slot. Maar dan barst het ook los. Ik heb zelden zo lang en hard achter elkaar gelachen. Je slaapt met veertien man op een zaal, met schotten tussen de bedden. Iedereen heeft daar een stoel en een kast bij. Er worden urenlang moppen getapt Iedereen is goed gehumeurd. De meesten vinden het alleen vervelend voor hun vrouw. Er groeit langzaam een gevoel van saamhorigheid. Het eten is goed, maar als je iets niet lust, schuiven de maten je dingen toe die je wel lekker vindt. Ik had niet verwacht dat de sfeer zo gemoedelijk zou zijn. Geen vechtpartij en of ruzies. Terwijl je toch met veel mensen bij elkaar zit opgesloten. Ik denk dat het komt omdat iedereen zich „vrij" voelt. Je hebt je tenslotte zelf gemeld en je kunt je over het hele eiland vrij bewegen, 's Avonds mag je je eigen lderen weer aantrekken. Daar staat wel tegenover dat je geen druppel mag drinken en dat je alleen 35 gulden eigen geld en je verdiensten mag beste den in de winkel op het eiland. Volgens de voorschriften dan. Ik heb met eigen ogen gezien dat er een jerrycan met jenever werd binnengehaald. Op geld letten ze erg scherp. Je moet brieven in het bijzijn van een bewaker openma ken als ze vermoeden dat er bankbiljet ten inzitten. Eén keer, toen we aan het werk waren, hebben ze een soort razzia gehouden in de kamers. Alle kasten gingen open. In twee kasten vonden ze geld, in drie andere flessen drank. De mannen gingen wel een paar dagen de cel in. Door dit soort dingen merk je dat je van je vrijheid bent beroofd, maar verder was het voor mij een leuke tijd. In dienst baalde ik veel meer. Toch was het een hele opluchting toen ik het hek uit mocht Na veertien dagen begon het wel een sleur te worden. Aan de andere kant van de brug wachtten mijn vrienden. We zijn de eerste de beste kroeg binnengestapt". .Nee, ik heb niet terug naar Den Haag gereden. Zo onverbeterlijk ben ik nou ook weer niet. Ik kijk wel uit. Ik zal echt niet meer zo snel de auto pakken als ik wat gedronken heb. Het zit er ruim in dat ik een volgende keer langer mijn rijbewijs kwijt ben en langer naar een inrichting moet waar het niet zo gezellig is als in de Krententuin".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13