Bernhard Thevenet: Geen succesdan een hotel99 Onbekende Fransmanwandelt" het snelst naar de finish TOURCIJFERS Kavalek verslaat Dormer en gaat alleen aan kop WANPRESTATIE IN EERSTE ETAPPE Van der Hoek eind in zicht WINST REE Tips voor DUINDIGT SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 2 JULI 1977 PAGINA 11 Thevenet: Geen succes, dan stop ik. FLEURANCE - Op 22 juli 1975 stond bij arm in arm met de president van de Franse republiek, Valery Giscard d'Es- taing, op de Champs Elysées. Parijs, ja zelfs heel Frankrijk, lag aan zijn voeten. Bernhard Thevenet (29) beleefde toen de mooiste zomer van zijn leven. Hij bad bet als eerste gepresteerd Eddy Merckx een nederlaag toe te brengen in de Tour de France. Het bele land stond in vuur en vlam en er kon in die dagen geen krant of weekblad verschijnen of de markante kop van de Bourgondiër sierde de voorpagina. Overal waar bij in bet openbaar verscheen, klonk luid applaus voor de man die Frankrijk voor bet eerst na acht jaar weer een Tourwinnaar ge schonken bad. Zijn jaarwedde werd ver dubbeld, zijn startgeld voor de crite riums verdriedubbeld. Het werd voor Thevenet een lange en mooie zomer. Sportroem is echter broos en het zijn sterke benen die de weelde kunnen dra gen. Nog geen jaar na zijn schitterende overwinning in de Tour werd Thevenet betrokken bij het ophefmakendste do- pingschandaal in de geschiedenis, dat de Franse natie schokte. Zijn ploegmakker Rachel Dard werd betrapt op gebruik van stimulerende middelen. Hij reisde vervolgens de controlerende arts tot in Parijs achterna en dwong hem met ge weld de kennelijk positieve urinestalen af te geven. De arts deed aangifte bij de politie en daarmee kwam het schandaal in de openbaarheid. Rachel Dard werd voor het leven ge schorst en toen deed hij een boekje open over de toestanden in de wielersport. Dard noemde ook de naam van Bernhard Thevenet, de veel belauwerde, als een van de renners die betrokken waren bij louche affaires. Nog wilde sportief Fran krijk zijn held niet laten vallen. Door de mand Er was immers geen positief bewijs en men geloofde de ontspoorde Dard niet. Thevenet zelf zou echter een einde ma ken aan de onzekerheid. De dopingcon troles werden inmiddels uitgevoerd onder toezicht van het Franse ministerie voor jeugd en cultuur. Tijdens de wegwed strijd Parijs-Nice moest Thevenet twee keer zijn urine afgeven. Eenmaal bleek hij positief, eenmaal weigerde hij aan het verzoek om ie urineren te voldoen. Spoedig raakte bekend dat Thevenet door de mand was gevallen en toen herinnerden de mensen zich ook de woor den van Rachel Dard. In de kranten, die eerder met zoveel lof over hem geschre ven hadden, werd nu scherpe kritiek aan het adres van Thevenet geuit. De Tour winnaar maakte enorm moeilijke maan den door. Hij reed in die tijd twintig wedstrijden en breikte nimmer de finish. Men had Thevenet al afgeschreven, toen hij een maand geleden plotseling zjn mentale inzinking overwonnen leek te hebben. In de etappewedstrijd Dauphiné Liberé toonde hij ineens weer zijn klasse. Hij won de tijdrit over 36 km. In heuvel achtig terrein en eindigde tenslotte als tweede met slechts drie seconden achter stand op de Franse coming man Bern hard Hinault. Bernhard Thevenet was terug en in een klap behoorde hij weer tot de favorieten voor de eindzege in de Tour. Zijn Tour de France wordt echter een wedren tegen het geweten van de natie. Mogelijk dat hij door zeer fraaie presta ties de schande kan uitwissen en de supporters hun teleurstelling kan doen vergeten. „Toch niet alle mensen zullen zich van mij hebben afgekeerd", zo vroeg Thevenet zich gisteren af. Inderdaad klonk een flauw applaus voor Thevenet, maar niet meer met die gulheid als vóór de dopiing-affaires. De mensen wachten kennelijk af wat hij in deze Ronde gaat doen. „Deze Tour is beslissend voor mijn ver dere loopbaan", zegt Thevenet ,Als ik succes boek, ga ik door, anders overweeg ik te stoppen en ga ik een hotel exploite ren". JEAN NEUSSEN ^SPANJE IN r3JULI.3eET. 248km ©Ravifqillering ABerg Van kilometer tot kilometer AUCH In Fleurance starten 100 renners voor de eerste etap pe over 237,5 km in twee ge deelten (vliegende aankomst in Lectoure) naar Auch in druk kend warm weer. 58 km.: aanval van Legeay mis lukt. Wandelend peloton tikt hem op de vingers. 125 km.: Romero moest voor de tweede keer peloton laten gaan. Peloton verhoogt tempo iets bij naderen Lectoure. 136 km.: Bal demarreert. 138 km.: Peloton achterhaalt Bal, die moet lossen. 140 km.: Esclassan wint met banddikte voor Thurau eerste gedeelte. Van Linden wordt 3e, Sercu 4e en Van Katwijk 5e. 161 km.: Doorkomst op de Cöte de Tournecoupe (vierde catego rie), het eerste bergje voor het te tegen stuur in Lectoure, roept dokter bij zich. Deze verzorgt blessure met ijs. 193 km.: Peloton zes uren onder weg met gemiddelde van 32 km. per uur. 226 km.: Tussenprint in Roque- laurs: 1. Villemiane, 2. Zoete melk, 3. Knetemann. 217 km.: Tempo gaat met spron gen omhoog. Achteraan moeten verschillende renners mede door pech (Raas, Van den Hoek en Van Katwijk) lossen. 237,5 km.: Onbekende Frans man Raymond Villemiane wint massasprint in Auch voor Es classan en Wesemael. De West duitser Didi Thurau (zesde) be houdt gele trui. SPANJE UIT -srAurV 4JULI. 4eET. 256km j (jfü J SElGNOSSE-ie-Penon AUCH Het werd een saaie en oervervelende eerste dag in de ronde. Het peloton sukkelde uren lang in een heel ma tig tempo door de Gers, een boerenstreek waar weinig mensen wonen. De gemiddelde snelheid lag niet hoger dan 32 ki lometer per uur. Er was werkelijk niet een van de honderd renners, die de moed opbracht iets te on dernemen. Boven 32 kilo meter per uur rijden kun nen ze nochtans alle maal, zelf de zwaksten in de groep. Maar ze klitten gisteren liever bij elkaar, drinkend, etend, soms grapjes vertellend, om zo de eerste Tour-etappe door te komen. De koers werd met alge mene instemming weer eens geblokkeerd. Een verschijnsel, dat de laat ste jaren steeds meer op gang doet. Misschien is die trend overgewaaid van de voetbalvelden, waar veel trainers het „geen risico!" prediken, verdedigend latenvoet ballen, teneinde het vege lijf te redden. In het wie- lerpeloton is deze gedach- tengang al lang niet meer vreemd. Verdedigend fietsen, angst voor de dag van morgen, voor alles zuinig rijden. De groten hadden er hun reden voor. Vandaag im mers moeten de pryrenëeen-reu- zen Aspin, Tourmalet en Aubis- ren- De anderen moeten er ook AUCH Aad van der Heok, modelknecht uit ce ben ik trouwens nooit meer de oude ge- de Raleighploeg van Peter Post, vreest een weest Ik gebruikte waarschijnlijk veel te veel snel einde van zijn tweede Ronde van Fran- medicijnen om te kunnen herstellen. Dat krijk. De Zeeuw, die vorig jaar als 82e-en rode- breekt me hier op", aldus een terneergeslagen lantaarndrager-Parijs haalde, arriveerde gis- Aad van der Hoek, die tijdens de afdaling van termiddag uitgeput in Auch. een berg in Parijs-Nice ernstig gewond raakte. Van der Hoek liep mede door een lekke band Hij lag een aantal dagen in een Marseillaans - behoorlijke vertraging op. Het tijdverlies kon ziekenhuis en herstelde daarna langzaam, hem niet deren, wel zijn eigen conditie. „Zo slap als een dweil", kwalificeerde hij zijn Toch had de knecht van Kuiper en Thurau nog spieren. „Toen het er na een lekke band op hoop. .Misschien had ik vandaag wel een aankwam, had ik totaal geen macht in de slechte dag en valt het nog meer, zodat Parijs benen. Ik ben niet honderd procent in orde. weer tot de mogelijkheden gaat behoren. Maar Sinds die valpartij in maart tijdens Parijs-Ni- ik zie het somber in". De Fransman Raymond Villemiane won de „wandeletappe" in de Tour de France. Achter hem gaan over de eindstreep Esclassan, Wesemael, Van Linden en Thurau. Vroeger betekende een Tour de France voor veel renners het enige hoogtepunt in het jaar. Die tijd is voorbij, want de sponsors willen het hele jaar door zoveel mogelijk reclame en dus begint voor de meeste cou reurs het seizoen al heel vroeg in februari en eindigt het in eerst in oktober. Tussendoor wordt dan zo'n machtige in spanning als het rijden van de Tour gevraagd. Het is slechts weinig renners, zoals Zoete melk, Thevenet en Van Impe, gegeven om voor dit immens zware karwei krachten te spa- Lijfsbehoud que beklommen worden. De mindere goden laten zich in dit opzicht maar al te graag de wil van hun meesters opleggen, deels omdat zij niet anders mo gen, deels omdat zij niet anders kunnen. i het voorjaar al invliegen. En zij zijn dus bang om zich in de eerste dagen van de ronde zich te forceren, waardoor de kans, dat zij Parijs niet halen (daar worden immers pas de prijzen verdeeld) toeneemt. Tegen deze achtergrond is het niet eens vreemd, dat honderd betaalde atleten op de eerste dag van de Ronde zulk een wanprestatie durfden leveren. Het lijfsbehoud, het geen risico nemen, staat voorop. Vandaar dat radio-Tour uren lang zweeg en de kilometers lan ge volgkaravaan zich met aan zienlijke vertraging op het tijd schema langs de koeien en een den in de Gers slingerde. Deze streek is anders een eldorado voor durvers op de fiets. Kronkelende weggetjes van nauwelijks twee-eneenhalve me ter breedte, die zich door het land slingeren. Wie vijftig meter voorsprong neemt, is al uit het zicht van de achtervolgers ver dwenen. Een ideaal terrein dus voor een verrassingsaanval. Het hoofd van de moderne renners staat daar kennelijk niet meer naar. Het avonturieren geraakt hoe langer hoe meer uit de mo de. Jammer, maar het is een ontwikkeling, die nauwelijks nog is tegen te gaan. de andere lucht en de andere temperatuur en de andere voch tigheidsgraad. Geloof je dat ik daarom erg blij was, dat er niet hard gereden werd?" Voordat de vrij onbekende Fransman Raymond Villemiane (26), evenals Bernard Hinault een ontdekking van ploegleider Cyrille Guimard, in Auch de etappe had gewonnen, hielpen Kneteman en Pronk geletrui drager Dietrich Thurau met het bewaken van de voornaamste concurrenten. Post zette in die laatste vijftien kilometers, toen er wel hard ge reden werd, dus drie van zijn beste renners in om de gele trui tenminste nog een dag te red den. Dat lukte, waarop de ge lukkige Thurau verklaarde: „Als ik in de Pyreneeën goed over die drie rotsklompen ge raak, draag ik de gele trui nog tenminste tien dagen." Een overmoedige kreet van de jonge Westduitser? De tijd zal het leren. ronde: Kavalek - Van Wijgerden 1-0; uitgestelde partij eerste ron- Stand: 1. Kavalek 3,5; 2. Liberson 3; 3. n c (1 afg.); 4. Miles 2.5; 5. Adorjan 1 afg.; Donner, Panno, Hulak 2,5 2; 10. Reshevsky es, Sosonko 1,5; 13. Torre 1 1 i afg.; 15/16 Van Wijgerden en Tatai 0,5. AMSTERDAM Amerikaan amerikaan Kavalek heeft de leiding genomen in het interna- de: Hulak - Torre afg. tionale IBM-schaaktoernooi in Amsterdam. Hij won in de vier de ronde met zwart van Jan- Hein Donner en behaalde ook 11/12. r< het volle pond in zijn afgebro ken partij uit de derde ronde tegen Cor van Wijgerden. Jan Timman won voor de eerste keer in dit toernooi. Hij versloeg de Italiaan Tatai. De uitslagen van de gisteren gespeelde partijen zijn: Grootmeestergroep, vierde ron de: Sosonko (Ned) - Liberson (Isr) 1/2-1/2, Böhm (Ned) - Quin- teros (Arg) afg.; Timman (Ned) - Tatai (Ita) 1-0; Torre (Phi) - Miles (Gbr) 0-1; Reshevsky (Am) - Adorjan (Hon) afg.; Ree (Ned) - Panno (Arg) 1-0; Van Wijger den (Ned) - Hulak (Joe) 0-1; Donner (Ned) - Kavalek (Vst) 0-1; Afgebroken partij derde ierde Ligterink ren (Ned) 1-0; Popov (Bul) - 0-1; Van der Sterren (Ned) 1-0; Szmetan (Arg) - Lange- (Tsj) - Egmor veui 1-v, uleseu wuiij - >_uartas <r Stand: 1/2/3 Ftacnik, Nikolae; Szn 4/5 Langeweg, Van der Sterren 2 1 afgebr.; 6/7. Popov en Zwaig 2; 8/9/10 Diesen, Egmond, Ligterink 1,5; 11. Cuartas - Zwaig (I.. weg (Ned) 1/2-1/2; Ftacr (Ned) 1-0; Diesen (Am) - Cuartas (Col Wit: H Ree (Nederland) Zwart: O. Panno (Argentinië). 1. c2-c4, g7-gf>; 2. d2-d4, Lf8-g7; 3. Pbl-c3, d7-d6; 4. e^e4, PbM7; 5. Lfl-e2, e7-e5; 6. Pgl-f3, Pg8-e7; 7. Lcl-e3, 04); 8. Ddl-d2, f7-f5; 9. e4xf5, g6xf5; 10. Le3-g5, e5<4; 11. Pd7-f6; 12. 0-0, c7-c5; 13. d4xc5, d6xc5; 14. Dd2xd8, Tf8xd8; 15. f2-f3, h7-hf .24. Tal-el, Pd4-f3+; 25 Ph4xf3, fxea; aj. Te8xe5, Tf4xfl+; 29. Kglxfl, K17-f6; Jlxh2, Lc8-b7; 33. TeOe6+, Kf6-gS; 34. Te6«7, bO-b5; 35 Lc4-b3, Ta8-b8; 36. d506, a7-a5; 37. Te7-e5+, Kg5-f6; 38. Te5xb5. TbAd8; 39. Tb5xb7, Td8xd6; 40. Kh2-g3, TdW2; 41. Tb7-b6+, Kf6-g7; 42. Lb3-e6. Zwart geeft het 21. Le2-d3, Td3e8; 22. Te4xf4; 26. Tel-e8+, Kg8-f7, 27. Pf3*5+, 30 Te5-e8, g4-g3; 31. Kfl-gl. g3xh2+; Aanpassen Joop Zoetemelk en de Brit Barry Hoban delen een appeltje voor de dorst. „Je gelooft het misschien niet, maar ondanks dat zwakke gan getje was het toch een lastige dag," vertelde Gerrie Knete man. Ik was na een uurtje rij den al kletsnat van het zweet. Hoe komt dat? Dat is gauw verklaard. De renners, die uit België, Nederland, Duitsland of Zwitserland komen, kampen op zo'n eerste dag met aanpassing problemen. Wij zijn uit een heel ander klimaat duizend kilome ters naar hier getransporteerd. Het lichaam moet wennen aan Eerste etappe Uitslag eerste etappe: van Fleurance naar Auch over 237,5 km.: 1. Villemiane (Fra-Gitane) 7 uur 9 minuten, 1 secon de; 2. Esclassan (Fra-Peugeot) z.t., 3. Wesemael (Esl-Frisol) z.t., 4. Van Lin den (Bel-Bianchi) z.t., 5. Thaler (Wdl-Te- ka) z.t., 6. Thurau (Wdl-Raleigh) z.t., 7. Chalmel (Fra-Gitane) z.t., 8. Merckx (Bei-Fiat) z.t., 9. Delepine (Fra-Peugeot) z.t., 10. Van Impe (Bel-Lejeune) z.t., 11. Hoban (Gbr-Mercier). 12. Bracke (Bel- Lejeune), 13. Mesiet (Fra-Gitane). 14. Bourreau (Fra-Peugeot), 15. Thevenet (Fra-Peugeot), 16. Rouel (Fra-Mercier), 17. Poze (Spa-Kas), 18. Bruyere (Bel- 19. Lubberding (Ned-Raleigh), 20. -'k (Ned-Mercier), 21. Laurent (Fra-Peugeot), 22. Martinez-Heredia (Spa-Kas), 23. Martins (Por-Kas), 24. Quilfen (Fra-Gitane), 25. Knetemann (Ned-Raleight), 27. Pronk (Ned) allen zelfde tijd. 41. Kuiper op 15 sec., 43. Den Hertog z.t., 70. Bal z.t., 78. Schui ten op 35 sec., 70. Raas op 41 sec., 83. Karstens op 42 sec., 87. Van Katwijk op 5 min. 25 sec., 89. Van den Hoek z.t.. 90. Smit z.t. Algemeen klassement Algemeen klassement: 1. Thurau (Wdl- Raleigh) 7.15.7, 2. Knetemann (Ned-Ra leigh) op 4 sec., 3. Merckx (Bei-Fiat) op 8 sec., 4. Agostinho (Por-Teka) en Bruyere (Bei-Fiat) op 11 sec., 6. Thaler (Wdl-Teka) en Bracke (Bel-Lejeune) op 1-2 sec., 8. Laurant (Fra-Peugeot) en Wesemael (Bel-Friso!) op 13 sec., 10. Van Impe (Bel-Lejeune) op 14 sec., 11. Rouxel (Fra-Marcier) op 16 sec., 12. Van Linden (Bel-Bianchi), Pronk (Ned-Ra leigh), Vallet (Fra-Mercier) en Zoetemelk (Ned-Mercier) op 18 sec., 16. Thevenet (Fra-Peugeot) op 19 sec., 17. Lubber ding (Ned-Raleigh) op 23 sec., 18. Gal dos (Spa-Kas) op 25 sec.. 19. Ocana (Spa-Friso) op 25 sec.. 20. Chawsang (Fra-Gitane) op 29 sec., 21. Martinez- Heredia (Spa-Kas) op 30 sec., 22. Le geay (Fra-Lejeune) en villemiane (Fra- Gitane) op 31 sec., 24. Wellens (Bel-Fri- sol). Kuiper (Ned-Raleigh), Mesiet (Fra- Gitane) en Martins (Por-Kas) op 32 sec., 33. Den Hertog op 37 sec., 52. Bal op 46 sec., 80. Karstens op 305, 86. Van Katwijk op 5.50, 87. Van den Hoek op 5.51,89. Smit op 605. Dagploegenklassement Dagploegenklassement: 1. Gitane 21.27.03, 2. Peugeot z.t. (30 pnt.), 3. Mercier z.t. (47 pnt.), 4. Raleigh z.t. (50 pnt 5. Kas z.t. (62 pnt.), 87. Frisol 27.27.18. Algemeen ploegenklassement Algemeen ploegenklassement: Na de eerste etappes: 1. Raleigh 21.46.13, 2. Mercier 21.46.45, a Fiat 21.46.46, 4. Peugeot 21.46.49, 5. Teka 21.46.5a 6. Lpjeune 21.46.54, 7. Frisol 21.46.57. Willi Lippens uitgeschakeld DORTMUND Als gevolg van een hardnekkige liesblessure is Willi Lippens, de 31-jarige linksbuiten van Borussia Dort mund, opgenomen in het sport- gezondheidscen trum. Hellersen. Indien de behandeling op korte termijn geen succes oplevert, zal worden overgegaan tot opera tief ingrijpen. Eerdere pogingen tot genezing in het Italiaanse Ischia bleven zonder resultaat Gerrie Knetemann doet het rustig aan en laat zijn hoofd rusten op de schouder van de Fransman Eugène Splet. van onze sportredactie) DEN HAAG Onze tips voor de zeven draverijen en drie repnen van morgenmiddag (13.30 uur) op de Wassenaarde renbaan Duindigt rijn ARNHEMPRIJS: Odka Beroona, Narrenkapper P en Noorderster S. APELDOORNPRUS: Perro Beroo na, Otilda en Perry Nebit. HORSE LEAPPRLJS: Great Surpri se, Bearly en Afessa. A.VISTERDAMPRUS: Nero Holland- ia, Nostar Beroona en Orta Lamour. PRIJS VAN DUINDIGT: Frances Hope, Elan en Chewalker. STOETERIJ CARELESS FARM: Massel T., Jaspis du Bois en Jade AMERONGENPRUS: Omar Lagu- na, Nelwyn Bush en Osmond. BEKER DER AMATEURS: Gilseng, Jam berd een en Prince Jack. AERDENHOUTPRUS: Manus Han over, Müa G en Lenneke G. AMSTELVEENPRUS: Olafski Itenska,-Mike H en Ka Anjo. Voorzitter werelddambond Van de Vreugde overleden AMSTERDAM -In de vroege ochtend overleed gisteren op 57-jarige leeftijd ten gevolge van een hartaanval de heer H, C. van de Vreugde, president van de werelddambond (FMJD). In 1976 werd de heer Van de Vreugde benoemd tot ere-voor zitter van de Koninklijke Neder landse Dambond, waarna hij achttien jaar voorzitter is ge weest. Veel heeft hij ook bijgedragen tot het tot stand komen van de Federatie van Nederlandse Denksporten. Bij zijn afscheid als voorzitter werd hij voor zijn vele verdiensten benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.30 en 19.30 uur nummer 469522 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. Waar agentschappen zijn, wende men zich tot de agent. Klachtendienst uit sluitend voor abonnees Zoetermeer: 079-16.99.20.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11