£eidóe Commit HARINGVLOOT NEGEERT BRITS VANGSTVERBOD voor v... 1 Gewapende militairen in Gelderse treinen Topdrukte op Schiphol Witte dop limonade- fles kan knallen JUNI EEN VAN SOMBERSTE MAANDEN VAN DEZE EEUW Kanongebulder onwaarschijnlijk" Nieuwe Tour-prijsvraag NOS Auto taboe na tv-kijken Vrouw stapte naast trein Benzine goedkoper Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Oirecteur-hoofdredacteur: J.'J. Hallewas Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 39,80; jaar 147,70; losse nummers: 55 cent Vrijdag 1 juli 1977,67e jaargang no. 20773 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Diamantenroof Misdaadfilm „De grote diaman tenroof' op Ned. I om 19.55 uur. Om 19.30 uur Holmes en Yoko en om 21.50 uur Sportpanorama met Nadia, with love. Ned. II om 20.25 uur Wordt u al geholpen?, om 21.35 uur Charlie's angels en om 22.50 uur Aznavour in Holland. Veel bewolking In het algemeen veel bewolking met voornamelijk in het noord en van het land enige regen. Matige tot krachtige zuidweste lijke wind. Max. temperaturen van 17 tot 21 graden. Morgen zon 5.25-22.03. Maan 21.54-5.54. Scheveningen hoog water 4.31, 17.03. Laag water 12.39. (Van een onzer ver- LIESHOUT - De fa brikant van 3-Es Sinas in Lieshout beeft in nauw overleg met de Keuringsdienst van Waren enkele hon derdduizenden liter flessen vruchtenlimo nade teruggenomen van grossiers en de tailhandelaren, nadat geconstateerd was, dat de witte doppen met grote kracht van de flessen kunnen knal len. Flessen van hetzelfde merk met een oranje dop zijn volgens de keuringsdient onge vaarlijk. De vruchtenlimondade bleek geïnfecteerd te zijn met microorganis men als gevolg van een technische storing in het bedrijf. Mensen die flessen van het bedoel de merk met witte dop in huis hebben, kun nen het beste de fles bedekken met een handdoek en dan lang zaam de dop los draaien. Daardoor kan de druk uit de fles ont snappen. De inhoud moet daarna wel wor den weggegooid. Pijnlijke verrassing Je zult als automo bilist je auto ergens in München parke ren, om elders een boodschap te doen en dan terugkomen om te ontdekken, dat de fraaie prak tisch nieuwe wagen in een enorm gat in de straat half ver dwenen is. Zo gaat dat, wanneer men in de stad een me tro aanlegt, zonder de daarbij betrok ken wegen te stut ten af te sluiten of wat ook DE BILT De afgelopen maand juni was op twee na de somberste van deze eeuw. Volgens de meteo rologen waren de juni-maanden in 1907 en 1923 nog wat somberder, maar juni 1977 gaat de annalen in als een koude maand. De gemiddelde temperatuur in De Bilt was 14,5 graden Celsius tegen 15,5 normaal. De gemiddelde maximum-temperatuur overdag was met 18,7 gra den zelfs twee graden beneden peil. Terwijl juni meestal goed is voor zes warme dagen, noteerden de weerkundigen vorige maand maar één dag waarop het zomers werd. Juni heeft De Bilt maar 119 uur zon gebracht, ruim 100 uur minder dan het gemiddelde. Er kwamen bij het KNMI zes dagen voor waarop de zon zich niet liet zien en dat is in deze eeuw nog niet eerder voorgekomen. Over de neerslag zegt het KNMI: „In Overijssel, Gelderland, Noord-Brabant en Limburg was het aan de natte kant, elders in het land bleef het echter te droog". Het ziet er overigens naar uit, dat juli wat wanner gaat starten. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG/LONDEN De Nederlandse haringvissers trekken zich niets aan van de Engelse 200 mijlszöne. Ondanks het door Engeland eenzijdig af gekondigde vangstverbód zijn gisteren en vandaag schepen vertrokken om voor de Engelse kust op haring te gaan vissen. „We weten officieel niets van een vangstverbod. Dan kan men niet van ons verwachten dat we een afwachtende hou ding aannemen. Het lijkt ons onwaarschijnlijk dat we ge trakteerd worden op kanonge bulder", aldus voorzitter N. Parleviet van de Nederlandse Redersvereniging. Hij sprak gisteren in Den Haag op een vergadering van het Produktschap voor Vis en Visprodukten, waarin alle visse rijorganisaties zijn vertegenwoordigd. Namens het ministerie van Landbouw en Visserij stelde drs. D. Tielenius dat als hij visser was, hij niet op haring vangst voor de Engelse kust zou gaan. Hoewel hij de Engelse maatregel „bene den ieder peil" achtte, waarschuwde hij voor handelingen, die de Engelsen als provocatie zullen opvatten. Hij herin nerde aan de EEG-afspraak, dat, indien men geen overeenstemming zou kunnen bereiken over het haringprobleem, elke lidstaat gerechtigd zou zijn binnen zijn eigen visserijzóne maatregelen te ne men. Het produktschap besloot een telegram te zenden aan de ministers van Buiten landse Zaken en van Landbouw en Visserij, waarin met grote verontrusting uitspreekt over de 200-mijlszóne. „Door voering van een dergelijke maatregel betekent, dat de Noordzee-haringvisse- rij van de Nederlandse vissersvloot praktisch onmogelijk wordt gemaakt. Dit leidt niet alleen tot grote schade voor deze bedrijfstak, maar ook voor de haringhandel, de haringverwerken- de-industrie en de werkgelegenheid in deze bedrijfstakken", aldus het tele gram. Minister Van der Stoel heeft in Londen scherp protest aangetekend tegen de Britse maatregel. „Het is een inbreuk op de gemeenschapsgedachte", aldus de minister gistermiddag na afloop van de Europese topconferentie. „De wijze waarop het visserij-overleg is afgebro ken, is een ergerlijke zaak. Engeland heeft misbruik gemaakt van het voorzit terschap. Het kan niet zo zijn dat Enge land alleen maar voordelen kan pluk ken van de EEG en zich daarbij kan veroorloven eenzijdige maatregelen te nemen", aldus minister Van der Stoel. Deze mats talen 4-kleurenbalpen is een van de kado's. waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres. woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de 4-kleuren balpen naar: naam: adres: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden FOTOGRAFISCHE DANK Door middel van deze foto danken de schoolkinderen van BovensmikJe met hun hoofdonderwijzer Eet van der Vliet de duizenden Nederlanders en buitenlanders die hen bedacht hebben met brieven, kaarten, bloemen en andere verrassingen met de goede afloop ven de gijzeling. „Op alle goede wensen reageren is gewoon niet te doen, daarom maar op deze' manier", aldus Eef v.d. Vliet Wel op kansspelen overtreden (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Juristen van de NOS bedenken een andere opzet van de Tour de France-prijsvraag na een brief van de Amsterdam se officier van jusitie, die er een overtreding in ziet van de wet op de kansspelen. Alle tot nu toe ingezonden kaarten gaan de prullenmand in op straffe van een forse geldboete. De NOS ziet in elk geval niet van de prijsvraag af en zal nog vandaag aan de deelnemers laten weten hoe moet worden ingezonden om niet in strijd met de wet te komen. Volgens de NOS gaat het slechts om enkele onderdelen in de opzet van deze prijsvraag. (Van onze radio en ring dat tv-kijken zo schijnselen als zij die tv-redactie) vermoeiend is. teveel alcohol hebben Kijken naar televisie Amerikaanse onder- gedronken, is zo vermoeiend zoekers hebben ge- Wie in het donker voor de ogen dat zegd dat in het bij- goed wil zien heeft men daarna eigenlijk zonder kleuren—tv. een voldoende voor minstens twee uur kijken vermoeiend is. raad vitamine A no- lang niet zon moeten Veel automobilisten dig. Wie lang naar autorijden. Dat is blijken na lang tv-kij- tv. kijkt kan behoef- een vuistregel die oo- ken ongeschikt om te hebben aan vijftig gartsen gaven aan achter het stuur te maal zoveel vitamine bet Volkswagencoo- gaan zitten en verto- A als normaal. De eent dat wel eens nen door de vermin- functie van de ogen wilde weten wat er derde functie van de loopt soms tot 30 pro- waar is van de bew&- ogen dezelfde ver- cent terug. Weer 6.800 werklozen erbij (Van onze parlemen taireredactie) Den Haag Volgens de eerste, voorlopige tellingen van het mi nisterie van Sociale Zaken over de situa tie op de arbeids markt is de voor sei zoensinvloeden ge corrigeerde werk loosheid in juni 1977 ten opzichte van de voorgaande maand gestegen met (L800 tot een niveau van 208.400 personen. Er kwamen de afge lopen maand 3.300 werkloze mannen en 3.500 vrouwen bij. Als feitelijk zonder werk waren eind de ze maand 186.500 personen gert streerd. Dit is 6.700 meer dan aan het eind van de vorige maand. De geregistreerde vraag naar personeel, steeg, voor seizoen sinvloeden gecorri geerd, met 100 tot 56.000 personen. Niet voor seizoen gecorri geerd steeg de vraag met 4.500. LEIDEN Een 25-jarige vrouw uit Leidschendam is gistermiddag gewond geraakt aan gezicht, handen en benen, toen zij probeerde in een rijdende trein te stappen. Zij viel daarbij tussende wegrijden de trein en het perron in. tijdelijke aanbieding In verband met een lichte modelwijziging in Opel Kadett en Opel Kadett City geven wij tijdelijk bijzonder aantrekkelijke kortingen op de huidige modellen Opel Kadett en Opel Kadett City (splinternieuwe auto's, model 1977) zolang de voorraad strekt! Uw royale Opel-dealer Het Motorhuis Na geruchten over Zuidmolukse acties r verslaggevers) ARNHEM Tot gisteravond laat hebben in Gelderland zwaarbewapende politie en mare chaussee verscherpte controle uitgeoefend op de wegen, de stations en in treinen. De controle begon gistermorgen vroeg na anonieme tips dat er Zuidmolukse acties overwogen werden. De verscherpte controle gold vooral de Achter hoek, waarbij niet alleen de wegen, maar ook de treinen Winterswijk-Arnhem betrokken waren. De treinverbinding Arnhem-Zutphen kreeg eveneens Gisteren gold in Gelderland een verscherpte controle op de wegen. extra bewaking. Op de treinen reden marechaus sees in gevechtstenue mee. De geruchten over mogelijke Zuidmolukse acties kwamen uit Winterswijk, waar een Zuidmolukse gemeenschap gevestigd is. In deze wijk waren tijdens het weekeinde moeilijkheden ontstaan rond de Zuidmolukse marinier John Titahena, destijds na het beëindigen van de gijzeling in de Scheven- ingse gevangenis onderscheiden. De man werd door zijn mede-Zuidmolukkers evan beschuldigd ook in actie te zijn geweest bij het beëindigen van de kaping van de trein bij Glimmen. Officieel bleef men gisteren zowel in Den Haag, als in Gelderland zeer terughoudend met medede lingen over de verscherpte controle. SCHIPHOL (ANP) Op de luchthaven Schiphol is sinds giste ren weer het vertrouw de beeld te zien van de lange rijen vertrekken de passagiers naar zuid elijke bestemmingen. Voor de vele leden van de luchthaven en de Ne derlandse luchtvaart maatschappijen was het gisterochtend het begin van het drukste week einde van dit jaar. Volgens de opgave van KLM, Martinair en Tr ansa via vertrekken dit weekeinde ruim 31.000 zonaanbidders, die voor het overgrote gedeelte naar Spanje vliegen. Bovenaan het lijstje staan de bestem mingen Palma de Mal- lorca, Malaga, Alicante, Gerona en Ibiza. Martinair neemt het grootste aantal reizigers voor zijn rekening. Met de luchtvloot die deze maatschappij heeft plus een aantal van de KLM geleende toestellen maakt Martinair deze dagen tachtig vluchten naar de zon, hetgeen be tekent 15.000 vakantie gangers. De KLM brengt in dit bouwvakweekeinde" zevenduizend passagiers naar huri vakantiebe stemming en Transavia vervoert er tot en met zondagavond negendui zend (tien procent meer dan vorig jaar). Om deze stijging te kunnen op vangen heeft Transavia een DC-8 van de Luxem burgse maatschappij Luxavia moeten huren. De passagiers zullen in dit toestel in "vreemd Nederlands" gestelde in structies vinden. De vo rige eigenaar was name lijk de Suidafrikaanse Lugdiens (SAL) en Lu xavia heeft de instruc ties nooit veranderd. De passagiers hebben dan ook niet de beschikking over stoelen, maar over zitplekkies. Televisiekijkn heeft op de ogen hetzelfde effect als te veel alcohol drinken. IK K'JK wet- meer. Je kunt natuurlijk ook beiden doen en dan niet meer rijden. DEN HAAG Morgen gaat de maximum prijs van superbenzi- ne met 1 cent omlaag en wordt dan 1.086 gulden per liter. De prijs van normale benzine blijft ongewijzigd. De prijsverlaging is een gevolg van de ontwikke ling op de wereldmarkt Te water en vanuit de lucht controleert de rijkspolitie in de komende weken de waterrecreanten op het Usselmeer. de Waddenzee en de Friese meren. Al eerder is deze controle ook boven en op de wateren van west-Nederland toegepast. Wie lang naar kleuren-t.v. kijkt. ..zou niet meer achter het stuur mogen zitten. Televisie Te water en uit de lucht

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1