Noordzee haring streng bewaakt Visite belangrijke vrijetijdsbesteding Heineken breidt uit in Zoetermeer 008 op de moderne toer Hongerstaker krijgt elektriciteit r Werk bij Unilever Magda Lupescu overleden 6omo/tit Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.'J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. lenties (excl. BTW) 0.46 per mm. Telefoontjes 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) nementen: kwartaal 39,80; jaar 147,70; losse nummers^ 55 cent. Donderdag 30 juni 1977,67e jaargang no. 20772 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND All you need Ragtime in „All you need" op Ned. II om 21.15 uur. Om 19.35 uur Cijfers en letters en om 20.25 uur Comedy hour. Brandpunt om 22.05 uur met vakantietrek. Ned. I om 20.50 uur Een Himalaya-reis, doe. Zonnige perioden. Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Meest matige westelijke wind. Maxima van 16 tot 20 graden. Morgen zon: 5.24—22.03, maan: 21.54—05.54. Scheveningen hoogwater: 3.42, 16.15. Laag wa ter: 11.47. Den Haag TV-kijken, lezen en op visite gaan of bezoek ontvangen zijn zaken, waarmee de meeste Nederlanders zich in hun vrije tijd bezig houden, zo blijkt uit een door bet CBS gehouden steekproef onder bijna 5.000 mensen. Zeven procent van hen leest echter nooit, acht procent kijkt niet naar de tv en eveneens acht procent besteedt geen vrije tijd aan be zoek of ontvangst van familie, vrienden en kennissen. Luisteren naar de radio baalt ook een hoge score, maar op elke 100 ondervraagden waren er toch nog 14, die bun vrije tijd daar niet aan besteden. Op vakantie gaan doet ook lang niet iede reen: 42 procent van de ondervraagden gaat niet op vakantie. Zwemmen is een geliefkoosde sport: 39 procent doet aan zwemmen. Aan watersport doet 9 procent en andere lichamelijke sporten worden door 27 procent van de Nederlanders beoe fend. De zwemlust vermindert naarmate men ouder wordt, maar van de bejaarde mannen wordt door drie procent en van de bejaarde vrouwen door vier procent nog gezwommen. Een derde van de bevol king gebruikt vrije tijd om naar sportwed strijden te kijken, maar dat wordt meer door mannen (42 procent) dan door vrou wen (21 procent) gedaan. Mannen gaan meer naar de bioscoop dan vrouwen en vrouwen gaan meer naar thea ter of schouwburg voor concerten, ballet, opera, toneel en cabaret. Van de mannen gaat 36 procent naar de bioscoop en van de vrouwen 33 procent, naar schouwburg of theater gaat 25 procent van de mannen en 29 procent van de vrouwen. Het bezoek aan de bioscoop komt het meest voor onder de jeugdigsten en neemt af naarma te de leeftijd vordert Van de bejaarden gaat nog maar zes procent naar de bio scoop, terwijl veertien procent belangstel ling blijft hebben voor concerten, opera, toneel, cabaret en ballet. Geliefkoosde be zigheden in de vrije tijd zijn verder spelle tjes doen, waarmee 63 procent van de ondervraagden zich bezig houdt, luisteren naar pick-up of bandrecorder (67 procent) en karweitjes in huis (69 procent). Bezoek aan dansavonden en cafés wordt door 22 procent als vrije-tijdsbesteding opgegeven. Aan acties, gericht op een algemeen maat schappelijk doel, (actiegroepen, wereldwin kel, dolle mina etc.) neemt 7 procent van de Nederlanders deel. Bij de jongelui van 18 tot 24 jaar ligt dat percentage iets hoger (9 procent). Aan acties, gericht op hulp aan anderen, wordt door elf procent deelgeno men, in dit geval ligt het percentage van de jongelui iets lager (10 procent). i1' ENGELSEN HOUDEN PATROUILLE BOTEN EN VLIEGTUIGEN GEREED (Van onze verslaggevers) LONDEN/DEN HAAG Met ingang van morgen gaat Engeland haar 200 mijlszóne in de Noordzee met vliegtuigen en patrouil leboten bewaken tegen de buitenlandse en eigen haringvissers. Nederland bij voor beeld kan daarmee de verdere haringvangst wel vergeten. Alleen vangsten bij de Hebri- den, ten noorden van Schotland en in de Ierse zee zijn nog mogelijk. Engeland heeft deze eenzijdige maatregel getroffen nadat maandag in Luxemburg het EEG-overleg over de haringvangst vastgelo pen was. Als gevolg daarvan kunnen de haringvissers juridisch met ingang van mor gen weliswaar vrij gaan vissen, maar Enge land heeft daaraan een halt toegeroepen. Volgens minister Van der Stoel van Buiten landse Zaken is het onbegrijpelijk, dat Enge land niet gewacht heeft tot 18 juli, wanneer de EEG-ministers van Landbouw en Visserij opnieuw over de haringvangst gaan praten. Zelfs Engelse biologen begrijpen de maatre gel van de eigen regering niet Ook niet de redenen, die de regering aanvoert, dat de haring tegen uitsterven wil behoeden. De „kraamkamer" van de haring bevindt zich buiten het Engelse deel van de Noordzee, aldus deze biologen, die geloven dat niet alleen de milieu-bewustheid de Engelse rege ring heeft aangespoord tot een vangstverbod binnen de Engelse 200 mijlszóne, ongeveer de helft van de Noordzee. Men roept daarbij ook nog in herinnering wat Engeland des tijds in de IJslandse 200 mijlszóne heeft ondernomen, zelfs met eigen marineschepen tegen de IJslandse bewaking ter zee. Gisteren bevond zich nog een aantal haring vissers binnen het door Engeland gesloten verklaarde gebied. Verschillende schepen kregen opdracht naar de Nederlandse thuis havens op te stomen. Andere reders wach ten nog af. Minister Van der Stoel wees gisteren na zijn gesprekken in Londen erop, dat Nederland afwacht, wat het Europese Hof beslist over de Ierse makreelmaatrege len van onlangs. „De Engelse maatregel is even eenzijdig als destijds de Ierse", aldus de minister. Sm Betty schrijft historie Betty Stöve heeft gisteren historie ge schreven in het Ne derlandse tennis door zich op Wim bledon te plaatsen voor de finale van het dames-enkel- spel. Met 64, 2—6, 64 versloeg zij in de halve finale de Engelse Sue Barker en zij zal nu vrijdag in de eind strijd de Engelse Virginia Wade (die zeer verrassend gis teren de favoriete Chris Evert sloeg) ontmoeten. Deze wedstrijd, die om 15.00 uur be gint, zal door de NOS via Nederland 1 rechtstreeks wor den uitgezonden. Voor het eerst was gisteren Betty's moeder aanwezig bij een partij v?r haar succesvo'le dochter. Al dagen bezat zij eer kaart om de wedstrijden bij te wonen, maar zij gaf er de voor keur aan het resul taat elders af te wachten. Betty's va der komt vandaag in Londen aan. (Van een onzer verslaggevers) NEDERWEERT De 47-jarige landbouwer F. Akkerman uit Ne- derweert, die an derhalve week ge leden in honger staking ging om een aansluiting van zijn boerderij op het elektrici teitsnet af te dwingen, heeft deze gisteren beëindigd. Hij besloot hiertoe na de gunstige uitslag van het overleg tussen gemeente, provinciale Limburgse elektriciteitsmaatschappij en de provinciale directie voor bedrijfsontwikkeling. De Plem heeft toegezegd een offerte te doen voor een andere technische oplossing van het probleem. De aanvankelijke oplossing zou de boer 60.000 gaan kosten, hetgeen hij niet kan betalen. Hij verblijft momenteel nog in het ziekenhuis waar hij enkele dagen geleden vanwege zijn toestand moest worden opgenomen. Brood nog niet duurder (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De broodprijs gaat maandag nog niet omhoog. De bakkerijstichting is het hierover nog niet eeus geworden met minister Lubbers. De bakkerijstichting had de broodprijs maandag met 6 cent willen verhogen; voor half juli had de stichting nog eens eenzelfde verhoging willen toepassen. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT/OSS - Een deel van de 111 bij de vleesbedrij- uur onderbroken v?n van Unilever in O ss, Gieten, Uithoorn en Olst heeft vanmiddag het werk voor een uur onderbroken. Men gaf gehoor aan een oproep van de voedingsbonden FNV. De arbeiders wilden met deze actie kracht bijzetten aan de eis van de bonden tot vervanging van de 1800 arbeidsplaatsen, die door reorganisaties bij de vleesgroep verloren gaan. Bovendien willen de arbeiders van Unilever zekerheid over het voortbestaan van de vleesgroep. Vanmiddag hebben de bonden vergaderd met de directie. BONDEN VREZEN VERDWIJNEN BROUWERIJ UIT AMSTERDAM ZOETERWOUDE/AMSTERDAM Eet groot aantal arbeidsplaatsen dreigt voor Amsterdam verloren te gaan nu de di- rektie van Heineken's brouwerijen van plan is de voormalige Amstelbrouwerij (al geruime tijd in handen van Heineken) aan de Amsterdamse Mauritskade over te brengen naar de brouwerij in Zoeter- woude bij Leiden. Heineken geeft als reden op een ter' visie gelegd bestem mingsplan voor de Oosterparkbuurt in Amsterdam, dat ernstige belemmeringen gaat inhouden voor de brouwerij aan de Mauritskade. De vakbonden geloven echter dat Heine ken dit bestemmingsplan wil aangrijpen om zowel de brouwerij aan de Mauritska de als die aan de Stadhouderskade naar Zoeterwoude over te brengen. Dit zou een verlies aan arbeidsplaatsen beteke nen van 680 brouwers van het bedrijf aan de Mauritskade en 250 brouwers aan de Stadhouderskade. Bovendien zou dan waarschijnlijk ook het administratief personeel in totaal 450 man uit Amster dam moeten vertrekken. De brouwerij Zoeterwoude biedt de mo gelijkheid om de Heineken's produktie te verzevenvoudigen. En dat kan, aldus de bonden, voor Heineken reden genoeg zijn, om de Amsterdamse vestigingen over te plaatsen. De bonden hebben dit gisteren medegedeeld naar aanleiding van een bekendmaking in de vergadering van de centrale ondernemingsraad en de ondernemingsraden van de twee Amster damse vestigingen eerder op de dag. De belemmeringen, zoals die in het be stemmingsplan tot uiting komen zijn vol gens Heineken vooral de dan rijzende verkeersproblemen en de nadrukkelijke milieu- en hinderwetvoorschriften voor afvalwater en lozing. (Zie ook pagina 5). ézen, naar televisiekijken en op Isite gaan of bezoek ontvangen eemt het grootste deel van de ije tijdsbesteding van de Neder- nder in beslag. eer Nederlanders zijn lid van een >ortvereniging dan van een vak- Nostalgie Wie nog met een zeke re nostalgie aan de Amerikaanse speelfilms uit de jaren dertig te rugdenkt zou dinsdag avond in Beverly Hills wel een koude douche hebben gekregen tij dens een reünie van de grote sterren uit de gloriejaren van Holly wood. De kale op Cecil de Mille gelijkende oude heer links is nie mand minder dan de thans 82-jarige George en de dame met de half mislukte face lift in zijn gezelschap is de thans 85-jarige eens legendarische Mae 'West. Sic transit gloria mundi, zo vergaat 's werelds glorie, zou het onderschrift kunnen luiden. DEN HAAG Het PTT—informatienummer m het Hendrik Kemoud computercentrum in 008 gaat op de moderne toer. Eind volgend jaar Leidschendam „praten". Deze levert de met de hoopt de telefoondienst alle 25 informatiecentra adressen binnen enkele seconden op het van 008 in ons land te hebben omgeschakeld van scherm. gidsen op beeldschermen met toetsenbord. Voordelen: geen geblader meer door de informa- trices in zware telefoonboeken en een snellere Via deze uiterst moderne apparatuur kunnen de informatie aan de klant, die dus minder wachten- informatrices dan met de centrale PTT—computer den voor zich heeft. ESTORIL (Reuter) Prinses Helena, de Magda Lupescu die gedurende 22 jaar de maitresse was van wijlen koning Carol van Roemenië alvorens hij haar in ballingschap trouwde, is gis teren op 81-jarige leeftijd in Estoril in Portugal overleden. De prinses, de ex-koning ver leende haar deze titel vlak nadat zij in 1947 in een plechtigheid van vijf minuten in Brazilië in de echt waren verbonden, was reeds twee jaar ernstig ziek. Als Magda Lupescu, de roodha rige dochter van een joodse dro gist, werd prinses Helena in haar tijd wel als een tweede „Madame de Pompadour" beti teld. Zij werd beschouwd als de drijfveer van de Roemeense po litiek tot aan de definitieve bal lingschap van de playboy Carol II in 1940. Ex-koning Carol overleed in 1953. tijdelijke aanbieding In verband met een lichte modelwijziging in Opel Kadett en Opel Kadett City geven wij tijdelijk bijzonder aantrekkelijke kortingen op de huidige modellen Opel Kadett en Opel Kadett City (splinternieuwe auto's, model 1977) zolang de voorraad strekt! Uw royale Opel-dealer L0J Het Motorhuis Voor u het „schip in de fles" als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het „schip in de fles" naar: adres: woonplaats' - Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1