Arbeidersmacht Ail controlerend geneesheer kwijt „Shocken in Nederland neemt eerder toe dan af9 Klandestiene stortplaats gif ontdekt ï^apenzending n Amsterdam >nderschept Commissie wil volledige subsidiëring bejaardenoorden 4nënland Bruut optreden tegen werknemers Uitwijzing door rechter doodvonnis" Eerste Kamer akkoord met Europese verkiezingen ACTIEVOERDER FLIP SCHRAMEIJER: Zware straffen voor wapendieven LEIDSE COURANT WOENSDAG 29 JUNI 1977 PAGINA 9 2.10- (Van (Van een onzer verslaggevers) rsmacht uit Oss arriveerde giste- in Almelo om daar aanwezig te q bij een door deze organisatie or rechtbankpresident mr. EL J. J. n den Biesen aangespannen kort ding. Door de raadsman van de rbeidersmacht, mr. S. J. Brunia uit otterdam, werd geëist dat de in nschede gevestigde bedrijfsvereni- ing voor de textielindustrie onmid- jllijk haar controlerend genees- ser in Oss, dr. Speet, terugtrekt. Iblgens de eisers is dit geding het gisch gevolg van jarenlange klach- n onder werknemers van de tapijt- jbrieken Bergoss en Desseaux uit fes, die in de afgelopen jaren door Speet bruut zijn behandeld en h onrechte arbeidsgeschikt ver aard. Een huisarts uit Oss, dr. felman, bevestigde dat wekelijks pa- inten volkomen overstuur op zijn jaktijk verschijnen, die door de ptrolerend geneesheer gezond brden bevonden, maar in werke- kheid nog niet tot arbeid in staat jn. Reeds in 1973 zou dr. Speet van de bedrijfsvereniging een officiële reprimande gekregen hebben om „wat vriendelijker op te treden". Maar dit heeft niet geholpen. In april van dit jaar overleed een werknemer van Desseaux aan een hartaanval, drie dagen nadat hij door dr. Speet arbeidsgeschikt was verklaard. Sindsdien woedt er in Oss een pam- flettenoorlog waarbij de Arbeiders- macht de terugtrekking van dr. Speet eist. De raadsman van de be drijfsvereniging, mr. Derks uit 01- denzaal, merkte op dat er „een hys terische hetze wordt gevoerd in een stijl die doet denken aan een naar geestige periode in onze geschiedenis toen er door actiegroepen ook gea geerd werd tegen kapitalistische jo den". De Oldenzaalse advocaat stelde dat zieken verschillende beroepsmoge lijkheden open staan tegen de beslis singen van dr. Speet. Het enige risico dat de betrokkenen, die zich verzet ten tegen een arbeidsgeschiktheids- verklaring, lopen is dat hun zieken geld niet wordt uitgekeerd. Daaren tegen kunnen zij wel een beroep op de bijstandswet doen. Mr. Derks constateerde dat de be drijfsvereniging geheel handelt con form haar wettelijke bevoegdheden. Hij betwijfelde of de rechter deze bestuurshandelingen mag verbieden. Overigens meende hij dat de dag vaarding van eisers nietig dient te worden verklaard omdat de daarin tegen dr. Speet geuite ernstige be schuldigingen te vaag zijn omschre ven. Hij vond dat, als de werkne mers in Oss al angstig zijn geworden voor het optreden van de controle rend geneesheer, dat in eerste in stantie het gevolg is van een mislei dende hetze door de Arbeiders- macht. Volgens mr. Brunia veroorzaakt dr. Speet echter zoveel angst en span ningen dat de gezondheid van talrij ke werknemers gevaar loopt. Mr. Derks daarentegen: „Dr. Speet bijt, slaat en schopt niet en wie het met zijn beslissingen niet eens is heeft in de wet verankerde rechten om daar tegen in beroep te gaan". De Almelose rechtbankpresident wijst vrijdag vonnis. Hoogwerker De brandweer van Schiphol heeft gis teren de beschik king gekregen over een nieuwe hoogwerker die van groot belang kan zijn bij het uitvoeren van de voornaamste taak van de luchtha venbrandweer, het redden van passagiers. De hoogwerker die 450.000 gulden heeft gekost is in het bijzonder ge schikt om brand in een groot vlieg tuig, zoals de DC- 10 (foto boven), te blussen. Aan de speciaal ontwor pen kooi van de hoogwerker is een reddingsgoot be vestigd. Deze red dingsgoot is een soort gesloten glij baan waardoor mensen vanaf een maximumhoogte van 22 meter naar beneden kunnen glijden, (foto on der). Voor vlieg tuigen met staart- motoren als de Boeing 747 en de DC-10 die op gro te hoogte zijn be vestigd, bestond nog geen doeltref fende blusmoge- lijkheid buiten de in de motor zelf aangebrachte blu sinstallatie. De hoogwerker is uit gerust met een 50 kilo wegende blus ser met lans die aan de kooi kan worden gemon teerd om daarmee, snel en efficiënt brand in straal motoren te blus sen. Zorgen om Indonesische vrouw: (Van een onzer verslaggevers) ZWOLLE „Als de rechter vandaag beslist dat Veronica en Alfons terug moeten naar Indonesië tekent hij daarmee een doodvonnis. Er blijdt dan voor mijn schoonzusje maar één uitweg over: zelfmoord in het vliegtuig nog voordat ze in Djakarta geland zijn". Dat zegt mevrouw Catharina Rahayaan uit Zwolle. Ze voegt eraan toe: „Ik zeg dat niet om iemand bang te maken, maar om aan te tonen hoe hopeloos de situa tie is. Veronica heeft al eerder geprobeerd zichzelf om te bren gen. Ze is radeloos". Vandaag dient voor de Zwolse rechtbank de zaak tegen de 27- jarige Veronica Rahayaan en haar driejarig zoontje Alfons. Op 19 juli 1974 kwamen zij ille gaal ons land binnen en werden sinds die tijd verborgen gehou den door familieleden. Zij vluchtten naar Nederland, ter wijl echtgenoot Vincent in Indo nesië achterbleef. Mevrouw Cat harina Rahayaan: „Het gezin leefde in Bogor onder erbarme lijke omstandigheden. Vincent wordt door de omgeving als ver rader beschouwd omdat hij als kind met zijn ouders in Neder land heeft gewoond. Ze hadden geen geld, maar altijd honger. Wij konden het niet langer aan zien. We hebben Veronica en Alfons naar Nederland gehaald. Vincent spaart nu om een vals paspoort te kopen, want zijn eigen paspoort is afgepakt We hadden erop gereken dat zijn vrouw en zoontje wel hier mochten blijven als ze al een paar jaar in het land waren. Je hoort wel vaker dat de autoritei ten de hand over het hart halen. Vorige week nog die Chinese familie in de Achterhoek. Die stond ook op het punt uitgewe zen te worden, maar mag toch blijven. Waarom dan Veronica en Alfons niet?" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Evenals dat vorige week in de Tweede Kamer gebeurde heeft gisteren ook de Eerste Kamer zich met ruime meerderheid akkoord verklaard met het houden van rechtstreekse verkiezingen voor het Europees parlement in 1978. Wanneer ze precies zullen worden gehouden staat nog niet vast maar de negen EEG-landen willen de kiezers in ieder geval op een en dezelfde dag naar de stembus laten gaan. Ter gelegenheid van de rechts- streekse verkiezingen zal het Europees parlement worden uitge breid van 198 tot 410 leden. Nederland krijgt 25 zetels in het nieuwe parlement In een emotioneel betoog zei het Eerste Kamerlid dr. W. Schuijt (CDA) mede namens PvdA, WD, D'66 en PPR dat een verenigd Europa met een sterk Europees parlement een belangrijk wapen is tegen de „soevereinitieitswaanzin der volkeren. Alleen CPN en SGP waren tegen rechtsstreekse verkiezingen „uit vrees voor verlies van de Nederlandse identiteit". Is tijdschrift per omhoog (HAAG De prijzen van lementen op en losse num- van tijdschriften, alsmede leven van advertenties in briften voor 1977 mogen fe75 procent mêêr worden ogd dan eerder was toege- slijkt uit de wijziging van ij zenbeschikking tijdschrif- 1977 die de ministers van lomische Zaken, CRM en ïrwijs en Wetenschappen in taatscourant hebben gepu- erd. 9 februari werd toestem- verleend de abonnements losse nummerprijzen van :hriften alsmede de tarie- van advertenties in tijd- f ten te verhogen met 3 pro- gelbescherming en jacht op pertalingen IT (ANP) De zomerta- een kleine eendesoort, is ikbarend in aantal ach- gegaan, dat de Neder- vereniging tot bescher- van vogels de directie van ibeheer (minister van iuw en Visserij) heeft ge- ;d de jacht er op te verbie- Waarnemers schatten dat og tien tot twintig procent deze vogels over zijn van lestand van 1955. oorzaken van de achteruit- worden genoemd het ge- van bestrijdingsmiddelen :1 in de broedgebieden als e (Afrikaanse) winterkwar- n, de langdurige droogte in iverwinteringsgebieden (Sa- nden) en teveel jacht op de t tijdens de trek. Vogelbe- irming acht het van belang ook de jacht op de winterta- gedurende de gehele door- tijd (tot 20 september) 'wordt oten. Deze vogel is in over- ;skleed vrijwel niet te on- cheiden van de zomertaling. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Mensen die wapens stelen uit winstbejag zijn moreel mede verantwoordelijk voor misdaden zoals kapingen, gijzelingen en overvallen die naderhand met die wapens worden gepleegd." Daarom eiste de Rotterdamse officier van Justitie mr. J. G. F. Hage tegen vier mannen die vorige maand in de legeropslagplaats Maas land' mitrailleurs, pistolen en geweren en een karabijn hadden gestolen, hoge gevangenisstraf fen. De rechtbank in Rotterdam veroordeelde de vier mannen gisteren tot gevangenisstraffen variërend (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Er zijn duidelijk aanwijzin gen dat het aantal sbockbehandelingen (bet toedienen van electrische schokken als ge neeswijze van patiënten die depressief zijn) in tegenstelling tot wat beweerd wordt, in Nederland toeneemt". Zo reageert woord voerder Flip Schrameijer van de Nationale Anti Shock Aktie (NASA) op mededelingen van artsen op een congres dit weekeinde als zou shocktherapie een aflopende zaak zijn die in Nederlandse ziekenhuizen nog maar hoogst zelden wordt toegepast De NASA houdt deze week bij ziekenhuizen, die nog regelmatig met deze therapie wer ken,, de wacht om cliënten en personeel van deze ziekenhuizen te wijzen op het „onmen selijke karakter" van deze therapie. „Als organisatie houden wij de vinger aan de pols. Op grond van de reacties die binnen komen hebben we zeker niet de indruk dat er minder geshockt wordt Uit officiële bron nen als vakbladen en een boek van de psychiater Van Praag blijkt onomstotelijk dat shocken eerder toe dan afneemt". Shocktherapie is geen pretje en het is dan ook uit mededelingen verwonderlijk dat de ziekenhuizen er niet mee te koop lopen. De Nasa heeft uit mededelingen van psychiatri sche patiënten waarvan door eigen onder zoek een aangenomen van veertig ziekenhui zen samengesteld waarvan met zekerheid kan worden aangenomen dat daar nogal eens wordt geshockt In Zuid-Holland zijn dat onder meer de psychiatrische ziekenhui zen Rosenburg, - Bloemendaal, Schakenbo- sch, en Endegeest (Oegstgeest). Elders in het land staan op de „zwarte lijst" van NASA ziekenhuizen in Arnhem, Alkmaar en Hil versum. Bij een aantal daarvan waaronder Rosenburg wordt deze week gepost. Volgens de NASA is shocken een uiterst omstreden behandelingswijze waarvan het nut nooit ondubbelzinnig is shocken Veel patiënten die een kuur (zes tot acht shocken van 120 volt door middel van twee aan het hoofd In Alkmaar protesteerden gisteren enkele tientallen mensen bij het Centraal Ziekenhuis tegen de electroshockbehandeling. De demonstratie was georganiseerd door de Nationale Anti Shock Actie. gehechte electrodes) ondergingen houden er ernstige geheugenstoornissen en angsten van over, aldus NASA. Artsen die, ondanks het verzet er tegen, toch shocken zeggen het gehaald een laatste red middel te beschouwen voor psychiatrische patiënten die het anders niet gehaald zouden hebben. Het zou kans hebben om patiënten die volslagen passief geworden zijn en met shock-therapie een kans hebben op relatief snel herstel. Flip Schrameijer: „Er zijn ge noeg psychiatrische ziekenhuizen aan te wij zen die andere behandelingsmethodieken hebben ontwikkeld, met medicijnen bijvoor beeld of een behandeling door gesprekken. Bij gespecialiseerde psychiatrische zieken huizen weet men aat snocKen een besmette zaak is. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de algemene ziekenhuizen met een psy chiatrische afdeling waar het dus bijzaak is, vrij sterk op de lijst vertegenwoordigd zijn te meer daar zij meer technische uitrusting hebben". In twee staten van Amerika is het shocken verboden. Dr. Lit, een van de voornaamste deskundigen in shocktherapie in Nederland en deze zelf ook nog incidenteel toepast, verklaarde in de Gekkenkrant tegenover de actievoerders dat electro shock niet als een gewone medische ingreep beschouwd zou mogen worden. „Er zou een hele zware procedure aan vooraf moeten gaan voor mpn ze m«g toepassen". van anderhalf tot vier jaar. Het viertal werd in de nacht van 5 op 6 mei op heterdaad betrapt door de marechaussee toen zij hun buit in een gereed staande bestelauto hadden geladen. De wapens zouden bij verkoop naar schatting hon derdduizend gulden hebben opgebracht BORNE (ANP) In het Overijsselse Borne is een grote, naar schatting 25 jaar oude gifstortplaats gevonden. Volgens een woordvoerder van de gemeente ligt het gif in een gat dat is ontstaan bij de winning van klei. Een boer ontdekte het bij toeval. De gemeente Borne heeft om de vindplaats inmiddels een hekwerk laten plaatsen, het gif afgedekt met zand en de waterloop in de omgeving door buizen geleid, zodat het gif zich niet meer kan verspreiden. Volgens de directeur van het bureau milieuzaken in Ensche de, gaat het om hexachloorcyclohexaan (hch), een insecticide- afval. Het is volgens hem een gelukkige omstandigheid dat het gif in een kleiput ligt, waardoor het als het ware is geïsoleerd. Het door het bureau milieuzaken onderzochte grondwater in de buurt bevatte geen gif, een veedrinkput in de omgeving minieme deeltjes. Men acht het uitgesloten dat het gif door het grondwater is verspreid. Waar het gif vandaan komt weet niemand. Volgens een woordvoerder van de gemeente moet het destijds klandestien zijn gestort. De stof is in de jaren rond 1948 veel geprodu ceerd door Stork Chemie, een bedrijf dat later door Akzo werd overgenomen. Het nu gevonden hch is van een andere chemische samenstelling dan destijds door Stork werd gepro duceerd, aldus dr. Troost van Akzo. Gert en Hermien terug (Van onze correspondent) Usselo Gert en Hermien Tim merman zijn onlans in alle stil te teruggekeerd in Usselo. Het veelbelovende bedrijf in Israël heeft in de afgelopen twee maanden alleen maar eleurstel lingen opgeleverd. Reden voor Gert om met zijn gezin terug te keren naar zijn nog niet ver kochte villa „Con Amper" in Usselo, waar hij overigens nog zeer kaal behuisd woont, omdat I Half april vertrok Gert naar Israël. Hij zou er een nieuw bestaan opbouwen als reislei- der, als beheerder van een groot studio- en concertcomplex bij I Natanya en eventueel zelfs als muziekleraar aan het conserva- torum in Tel Aviv. Eenmaal in wisraël zag hij al zijn plannen in rook opgaan, omdat de rege ring de benodigde vergunningen niet wilde geven. Daarna bleek de taal een grote haneicap en hadden vooral Hermien en de kinderen te lijden van heimwee naar Nederland. Al met al reden genoeg voor Gert om met zijn gezin naar Nederland terug te keren. Alhoewel het nog niet helemaal definitief is of hij hier blijft heeft hij toch al grote plannen. Naar zijn zeggen zijn.ze al rond maar de partijen aan de andere kant van de tafel (E.O. en Pla tenmaatschappij C.N.R.) weten of van niets of houden een slag om de arm. STERDAM (ANP) - De sspolitie te water en de sec recherche hebben, naar eerst bekend is geworden, vorige sek donderdag in de Amster- öise haven een klandestiene penzending naar een land in dden-Amerika onderschept, dat de politie was getipt over havenarbeider die met wa ns leurde, werd aan boord een Westduits schip een on- rzoek ingesteld. Daarbij 'am een partij van gloednieu- enkel- en dubbelloops jacht- weren, pistolen en revolvers voorschijn, die in de douane- pieren als „ijzerwaren" ston- n vermeld. De lading was uitkomstig uit de Spaanse stad Guernica en vol gens de papieren bestemd voor de „Guardia Nacional" (Natio nale Garde) van een Middena merikaans land. Tegen de kapi tein is proces verbaal opge maakt wegens overtreding van de vuurwapenwet. Volgens de verklaringen van de schipper, die inmiddels al weer op weg is naar Midden-Amerika, zou hij niet hebben geweten dat in de verpakkingen met „ijzerwaren" wapens zaten. Uit het onderzoek van de politie bleek dat er 940 wapens in de verpakkingen moeten hebben gezeten. Daarvan zijn er 899 aan 3 als „ijzerwaren" in de scheepspapie- boord aangetroffen. Later zijn nog zeven wapens achterhaald in Amsterdam en Den Haag waar ze door havenarbeiders van de hand waren gedaan. Ver dacht van wapendiefstal werden vier arbeiders aangehouden, ter wijl vijf personen uit de hoofd stad en Den Haag werden ge hoord omdat ze het schiettuig hadden gekocht. De havenarbei ders zouden zestien wapens heb ben verkocht. Er zijn dus nog 34 gapens zoek. In tegenstelling tot Federatie Bejaardenbeleid (Van een omer verslaggeefsters) DEN HAAG De overheid moet de onge veer achttienhonderd bejaardenoorden in ons land rechtstreeks en volledig subsidië ren in de (aanvaarde) exploitatiekosten. De bejaarden die in deze tehuizen wonen, die nen een bijdrage te betalen naar draag kracht, die via de belastingen zal worden geïnd. Deze bijdrage moet zijn gebaseerd op een gemiddeld tarief, waarmee de bejaar den niet meer te maken zullen hebben zoals nu met onderling sterk afwijkende tarieven. Dit is het voorstel van een speciale commis sie aan staatssecretaris Meijer van CRM. De commissie is vorig jaar ingesteld met als taak de verschillende mogelijkheden te be studeren voor de financiering van de bejaar denoorden. Op het ogenblik moeten onge veer 100.000 van de 140.000 bejaarden in ons land die in tehuizen wonen naar de Bijstand om de kosten van het bejaardenhuis te kunnen betalen. Voor velen in ons land een onbevredigende situatie, aldus de commis sie. Zij rekent voor, dat de bejaarden vorig jaar uit eigen middelen ongeveer 1250 miljoen gulden betaalden en dat de Bijstand het totaalbedrag moest aanvullen met 1150 mil joen gulden. „Een bedrag dat in de komende jaren snel zal stijgen, omdat bejaarden met hun inkomens de stijging van de tarieven onvoldoende kunnen bijhouden". Bij de studie naar een alternatieve financie ringsmogelijkheid heeft de commissie een belangrijke beperking in acht moeten ne men: een nieuwe methode mag de gemeen schap niet meer gaan kosten dan nu het geval is. Daarom moet er uiteraard rekening mee worden gehouden wat de bejaarden zelf kunnen bijdragen. Maar de bewoners van tehuizen zouden dan alleen te maken hebben met een gemiddeld tarief. De commissie acht het niet langer verdedigbaar dat be jaarden in dure tehuizen en bejaarden in goedkope tehuizen tarieven betalen die vaak alleen verschillen door toevallige en niet door de bejaarden beïnvloedbare factoren. De Nederlandse Federatie voor Bejaarden beleid is het in zoverre met de commissie eens, dat de financiering van de kosten uit de sfeer van de Bijstand moet worden ge haald. Ook is zij het eens met de commissie, dat bejaarden een bijdrage moeten leveren naar draagkracht De federatie is het echter niet eens met het systeem van subsidiëring. „Bij subsidiëring hangt het bedrag, dat jaar lijks wordt uitgetrokken voor de financie ring van bejaardenoorden, af van de betrok ken bewindsman die de begroting opstelt Naar onze mening dient de financiering te worden geregeld via de sociale wetgeving: de rechten van de bejaarden die verzorging behoeven liggen dan vast in wettelijke rege lingen, hetgeen veel meer zekerheid biedt dan het systeem van subsidiëring", aldus de Nederlandse Federatie in een commentaar op het rapport. De speciale commissie wijst deze vorm van financiering van de hand.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9