De nieuwe bijstandsuitkeringen Lutheranen willen steun aan zwarte bevrijdingsbewegingen kerk wereld Brochure van Pax Christi over „Helsinki" Ton de Leeuw in jury van Haarlems orgelconcours (ORTE METTEN AMERIKAANSE KERK OP EVANGELISATIE-TOER Overleg over één paasdatum Met ingang van 1 juli 1977 zijn de normbedragen als volgt: 19 -SINA 7 LEIDSE COURANT WOENSDAG 29 JUNI 1977 zesde assembles van de itherse Wereldfederatie «ft zich in Dar es Salaam tgesproken voor „openlijke eUn aan hen die streven ar een verandering (in lid-Afrika) welke zal leiden t algemeen kiesrecht (voor le rassen)" e uitspraak van de assem- ee, die tegelijk een oproep hield aan alle aangesloten xken, was vervat in een met gemene stemmen aangeno- en resolutie. de resolutie werd de Zuida- ikaanse regering veroor- eld wegens een „volharden- schending van de juiste ak van een regering en van wet met betrekking tot de ndamentele rechten van de ens". e aangesloten kerken werden jgeroepen zich „te onthou- in van elke actie die dé in- ou kunnen wekken dat e kerken rascisme en onge- ichtigheid steunen", ok de Rhodesische regering erd veroordeeld „wegens iar constante bedreiging van menselijke waardigheid en de meervoudige schendingen van de rechten van mens". Over Oeganda zei de assem blee „de geschoktheid van de publieke opinie in de wereld te delen over de grenzeloze wreedheden" die in dat land zijn en worden begaan. Een ander belangrijk agenda punt tijdens de algemene ver gadering is geweest het dia loog tussen Lutheranen en an dere christelijke en niet-chris- telijke godsdiensten, met name met de r.k. kerk en de islam. „Het uitvoerend comité wordt opgeroepen, de voortzetting en uitbreiding van bilaterale ge sprekken met andere christe lijke tradities hoge prioriteit te geven", aldus een resolutie. Ook de islam zou sterkere aandacht moeten krijgen. Tij dens de algemene vergadering is steeds gesproken over de behoefte van een nauwer dia loog met de R.K. Kerk. Naast de gesprekken over de eucha ristie en het ambt, willen de Lutheranen de erkenning van de Augsburgse confessie (de Lutherse geloofdbelijdenis) door de r.k. kerk tot hoofdthe ma maken. Die erkenning is verschillende malen voorge steld door r.k. theologen tij dens de vergadering, die als waarnemers aanwezig waren. Resoluties aan het einde van het Lutherse wereldcongres spraken verder over de ver kondigingsopdracht van de kerken. Daarbij werd onder meer verklaard dat zending zich niet beperkt tot evangelie- verspreiding van noord naar zuid. Het is net zo belangrijk, om die landen te „re-evangeli- seren", waar christenen welis waar gedoopt zijn, maar van de kerk ontvreemd, aldus de resolutie: „De nieuwe gemeen schap in Christus" zo luidde ook het thema van de vergade ring) betekent, dat alle toe komstige vormen van partner schap wederzijds moeten zijn. Dat betreft de verhouding tus sen Lutheranen en katholie ken, maar ook de betrekkin gen tussen de kerken in Euro pa en Afrika". Ie algemene vergadering van de Lutherse Wereldbond heeft Dar-es-Salaam de 52-jarige bisschop Josiah M. Kibira van et -diocees Bukcba van de Evangeliseh-Lutherse kerk in anzania tot president van de wereldbond gekozen. Daarmee lanvaardt in het 30-jarig bestaan van de wereldbond, die 95 eden-kerken op alle continenten heeft, voor het eerst een Lfrikaan dit hoge ambt. De aartsbisschop van Freiburg, dr. Hermann Schaeufele, is zondagavond tijdens zijn vakantie in het Oostenrijkse Lange- negg in het Bregenzer Wald onverwachts aan een hartaanval jestorven. Aartsbisschop Schaeufele is 70 jaar geworden. De lartsbisschop was alleen naar de kerk gegaan om te bidden n werd kort daarna dood aangetroffen. Hij stierf midden in iet 150-jarig jubileumsjaar van het aartsbisdom Freiburg. De Amerikaanse r.k. kerkpro vincie maakt rich op om op grote schaal ernst te gaan ma ken met de mogelijkheden tot evangelisatie, die alle leden van het kerkvolk met elkaar hebben. Alle bisschoppen in de Ver enigde Staten zijn voorzien van een uittreksel van de apostolische aansporing uit 1975, waarin paus Paulus evangelisatie - het verkondi gen van de bijbelse goede tij ding - kenschetst als de „diep ste identiteit" van de kerk en een opdracht voor al haar le den. Een commissie uit de hiërchie is begonnen na te vra gen wat in de bisdommen al aan mogelijkheden wordt be- nut om de gelovigen voor te houden hoe zeer de taak om te getuigen in het evangelie besloten ligt Dit is een eerste stap als ter voorbereiding van regionale bijeenkomsten ter bevordering van geloofsverkondiging door zowel priesters, religieuzen en leken, afzonderlijk en teza men, in de directe eigen omge ving buiten de kerk en paro chie. Wie daarin nog niet bezig is zal zo mogelijk worden toe gerust met kennis, inspiratie en inzicht hoe te werk te gaan In september zullen de bevin dingen van de enquêtecommis sie en nader uitgewerkte plan-, nen op tafel moeten liggen bij het bestuurscomité, van de bisschoppen. Het uiteindelijke doel is, aldus aartsbisschop Francis T. Hurley van Ancho rage, Alaska, de voorzitter van de commissie ad hoc van de bisschoppen voor evangelisa tie, een .impuls over heel het land tot evangelisatie". De r.k. vredesbeweging Pas Christi Nederland heeft in de serie „Wegwi^ers" een bro chure uitgegeven, waarin rij de betekenis van de Helsinki- akkoorden, op 1 augustus 1975 door 35 landen ondertekend, in kort bestek uiteenaet De 35 ondertekenaar» rijn sinds 15 juni in Belgrado bijeen om tt zien wat terecht is gekomen van de uitvoering van de ak koorden, die overeengekomen rijn tijdens de conferentie over veiligheid en samen werking in Europa, zoals de conferentie in Helsinki offi cieel heette. De brochure van Pax Christie bestaat uit drie gedeelten. Er is eerst een samenvatting van de tekst van de slotakte van Helsinki. Een tweede hoofd stuk behandelt de betekenis en de achtergronden van de tot standkoming van de akkoor den. Tenslotte besteedt de bro chure aandacht aan de concre te mogelijkheden van contac ten en uitwisselingen tussen Oost- en West-Europa: contac ten en uitwisselingen zijn neer gelegd in de zogenaamde „der de mandaat" van het akkoord en zijn aanleiding tot hevige meningsverschillen tussen de ondertekenaars. De brochure geeft een beschouwing over het massa-toerisme vanuit het westen naar Oost-Europa en een overzicht van organisaties in Nederland die zich onder meer bezighouden met uitwis selingen tussen groepen uit oost en west De brochure wijst op de onge nuanceerde informatie die de burgers in oost e west over elkaar horen. trDe propagan damachines uit de koude oor logsperiode hebben er aan bei de kanten toe bijgedragen dat bij vele burgers in de staten van oost en west onjuiste of ongenuanceerde meningen werden gevormd die maar ui terst moeilijk zijn te wijzigen". De brochure wijst op de hou ding van Nederlandse toeris ten, die zich met hun geld in Oost-Europa zodanig gedra gen, dat het wel moet lijken alsof iedereen in het westen welvarend is en het leven in Oost-Europa toch wel ellendig. Ook noemt de brochure de aandacht die vooral sinds de jaren 70 in het westen besteed wordt aan dissidente groepen in Oost-Europa: „het kan het gevoel versterken hoe vrese lijk het leven is „achter het ijzeren gordijn". De brochure is te bestellen bij Pax Christie in Dor Haag. Vandaag is in Chambesy bij de Zwitserse stad Genève een in- ter-orthodoxe conferentie be gonnen, die zich zal bezighou den met het eventueel vaststel len van een datum waarop alle christenen pasen zullen vieren in de toekomst Momenteel vieren de orthodoxe kerken hun pasen een of enkele weken na de westerse kerken. De orthodoxe kerken berekenen hun feestdagen nog altijd naar de Juliaanse kalender, in tegen stelling tot de westerse kerken, die de Gregoriaanse kalender gebruiken (de algemeen ge bruikte kalender). Het idee van een gemeenschap- pelijke datum voor pasen vindt gehoor in verschillende kerkelij ke kringen. Voorstellen hiertoe zijn gedaan door de Wereldraad van Kerken en het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid van de christenen. De Russisch- orthodoxe kerk deed in april 1976 het voorstel haar paasda tum over te nemen: de zondag na de tweede zaterdag in april. De Russische kerk liet echter weten eerst overeenstemming binnen de pan-orthodoxe confe rentie te willen afwachten. De eerste voor-conciliaire pan orthodoxe conferentie van no vember 1976 heeft besloten dit onderwerp in studie te nemen. Dit plan wordt nu van 29 juni tot 3 juli uitgewerkt. De resulta ten van de inter-orthodoxe con ferentie, waaraan experts als kerkjuristen, astronomen, histo rici en bisschoppen deelnemen, zullen aan de eerstvolgende voor-conciliaire pan-orthodoxe conferentie ter goedkeuring worden voorgelegd. ZWANENMEER Het zwanenmeer heeft daadwerkelijk meer betekenis gekregen. Geen Rudolf Nurejev of een Margot Fonteyn kunnen dit tafereeltje f in de vijver van 't Haagse Marlot nadoen. Reikhalzend keek I moederzwaan een paar weken geleden nog uit naar de komst van acht kinderen. Een unicum in de dierenwereld, zo wordt verteld. Helaas liet één zwaantje het afweten, en bleef binnen de beschutte omgeving van de eierschaal. De andere zeven besloten daarentegen zich toch maar bloot te stellen aan het voor hen gelukkig nog niet zo helle daglicht. Zij bekijken de wereld vanuit de zwanenhoek. Een wereld vol gevaren en wreed heden, maar tot nu toe zijn ze nog steeds als een groot gezinnetje bijeen. Een vertederend gezicht zo'n zwanenrij. Daar kan geen Bolsjoi-theater tegenop. FOTO'S SIMON E. SMIT (Van onze kunstredactie) Voor het eerst in deze zeven entwintig jaar waarin tijdens een speciale orgelmaand in de Haarlemse Grote Kerk een or gel-improvisatieconcours wordt gehouden, zit er een man in de jury die zelf geen organist is. Hij heeft wel or gelmuziek gecomponeerd en improviseren is welbe schouwd componeren waar aan je niets meer kunt veran deren. Daarom heeft het stich tingsbestuur gemeend dat Ton, de Leeuw een nieuw element aan de jury zou kunnen toe voegen. Hij wordt overigens ter zijde gestaan door de Zwitserse organist Guy Bovet en de Zweedse organist An ders Bodeman Voor deelneming aan de im provisatiewedstrijd is uite raard uitgenodigd Jan Raas, organist van de Amsterdamse Mozes en Aaronkerk, die in 1975 en 1976 het concours won én nu in de gelegenheid moet worden gesteld door een derde achtereenvolgende overwin ning in het blijvend bezit te komen van de wisselprijs, een orgelportatiefje. Dan moet hij wel drie andere mededigers verslaan: Kees van Eersel, 33, organist van de Grote Kerk te Goes, Holger Hantke, 26, orga nist in Hamburg en Martin Haselhöck, 23 en daarmee de jongste van het viertal, die in Wenen woont en werkt en daar werd geboren als zoon van de bekende orgelimprovi sator Hans Haselböck, die aan de zomerakademie voor orga nisten ook dit jaar in Haarlem weer improvisatie komt doce ren. De orgelmaand wordt dinsdag 5 juli geopend met een concert van het Monteverdi Choir en het Equale Brass Ensemble, beide uit Londen, die 16 en 17e eeuwse muziek ten gehore zul len brengen en ook vier motet ten van Bruckner. Op woens dag 6 juli komen de deelne mers aan het concours zich op een gewoon concert op het beroemde Christian Muller-or- gel voorstellen, waana ze don derdag 7 juli gaan improvise ren op een hun kort te voren voorgelegd thema, waarna ze loten voor de volgorde, die aan de jury niet bekend zal zijn. Zoals gebruikelijk spelen vrij dag 8 juli de juryleden waarbij Ton de Leeuw wordt vervan gen door Jan Raas die dan wel de Sweelinck-variaties van Ton de Leeuw uitvoert, zodat die toch als orgelcomponist op het jui-y-concert is vertegen woordigd. In het stadhuis volgt aansluitend de prijsuit reiking. Zoals reeds gezegd, is aan de orgelmaand in Haarlem met tal van concerten, ook in ande re plaatsen in Noord Holland, een zomerakademie voor orga nisten verbonden. Ongeveer 70 studenten volgen dan cursus sen van Anton Heilier over Bach en Buxtehude, Wemer Jacob over Reger en de ro mantiek, Damiël Roth over de Franse orgelliteratuur van de 19e en 20e eeuw, Ewald Kooi man over de klassieke Franse orgelliteratuur, Kenneth Gil bert over het klavecimbel en dan natuurlijk de reeds ge noemde Hans Haselböck over liet centrale thema van de im provisatie. Voor deze zomera kademie bestaat internationale belangstelling. Behalve onge veer tien Nederlanders nemen er zo'n vijftig, zestig buitenlan ders aan deel, het merendeel aan twee cursussen tegelijk waarvoor van te voren en tij dens de cursus heel wat op het orgel moet worden gestudeerd. De bijstand dient niet alleen voor de noodzakelijke bestaanskosten die iedereen moet maken. Want er wordt ook bijstand gegeven voor bijzondere uitgaven die niet iedereen heeft, maar die voor u wel noodzakelijk zijn. Hoeveel bijstand u wordt toegekend, hangt af van uw eigen inkomsten. Ook daardoor is de bijstand een duidelijk individuele uitkering, die van persoon tot persoon kan verschillen. Eigen inkomen igen Bijstand ontvangt u als u geen ol te weinig eigen inkomsten hebt. Heelt u helemaal geen inkomen dan krijgt u de normb die in de tabellen hiernaast vermeld staan. Heelt u wel wat eigen inkomsten, dan worden deze van de normbedragen algetrokken. Bijverdiensten worden niet helemaal afgetrokken. Welke bijverdiensten Bijverdiensten uit arbeid Van het geld dat u verdient met een bijbaan wordt een derde niet als inkomsten geteld. Met de buitengewone kosten diéu moet maken om dat geld te kunnen verdienen, zoals bijvoorbeeld reiskosten, wordt rekening gehouden. Is uw gezin onvolledig - geen vader ol moeder - dan wordt de eerste f 27,35 van wat u per week verdient niet algetrokken. Per maand is dit 1118,50. Bijverdiensten uit kostgangers De heltt van wat uw kostgangers u betalen, wordt gezien als uw verdiensten. Die verdiensten worden per kostganger gesteld op minimaal 151.25 per week of 1222,— per maand. Evenals bij andere bijverdiensten wordt een derde deel. dus minimaal 117,10 per week ol 174,— per maand, niet alge trokken. Heelt u vjer ol meer kostgangers, dan wordt Inkomsten uit onderverhuur Maximaal mag u van al uw bijverdiensten niet meer houden dan: 168,30 per week of 1296.per maand voor het onvolledige gezin (inclusiel de eerste 127,35 per week ol 1118.50 per maand van bijverdiensten uit arbeid) 140.95 per week ol 1 177,50 per maand voor een gezin met of zonder kinderen. 128,75 per week of f 124,50 per maand voor een alleenstaande en f 15.35 per week ol 166.50 per maand voor een thuisinwonende. Andere inkomsten Al uw andere inkomsten worden geheel van de normbedragen algetrokken. Dus ook uw per 1 juli 1977 verhoogde A.O.W. ol andere Kostgeld van inwonende kinderen Van uw kinderen die een inkomen hebben, kunt u een redelijk Koslgeld verwachten. Daarin zit ook een bijdrage in de vaste De bijstand stelt daar een zekere aftrek tegenover. Dit is ten minste f 10,75 per week ol 146,50 per maand voor meerderjarigen en .17,15 per week ol f 31.per maand voor minderjarige kinderen BASISBEDRAG Basisbedrag per week .echtpaar zonder kinderei echtpaar met 1 kind echtpaar met 2 kinderen echtpaar met 3 ol meer k echtpaar zonder kinderen f 995.90 echtpaar met 1 kind f 1016.50 echtpaar met 2 kinderen 11025,10 echtpaar met 3 of meer kinderen 1 1033,70 Is het gezin onvolledig dan worden boven staande bedragen verminderd met 126.65 per week ol 1115,40 per maand (Onvolledig gezin vader ol moeder alleen met één ol meer kinderen.) Woonkosten huurhuis. Dit bedrag is gelijk aan de „kale" huur. Dat is het bedrag wat eventuele huur van slolfering en meubilair en de kosten van gas. licht, water enz. en kunt krijgen. Is bij de huur verwarming inbegrepen, dan wordt 1680,per jaar algetrokken. Woonkosten eigen huls. Als i* in een eigen huis woont, dan is dit bedrag gelijk aan de hypotheekrente, eigenaarsonderhoud, straat- en grondbelasting e.d Een vergoeding, gelijk aan de kinder bijslag, voor zover u geen kinderbijslag op Een vakantie-uitkering van f 16.10 per w ol 169,70 per maand. Deze uilkering is voor het onvolledige gezin f 14,45 per w ol f 62.70 per maand. De uitkering word eens per jaar. in juni uitbetaald. 2. ALLEENSTAANDEN BASISBEDRAG Alleenstaanden die niet zelfstandig wonen Beneden 65 Jaar Basisbedrag per week f 186.40 Basisbedrag per maand f 807,70 Alleenstaanden die wel zelfstandig wone Beneden 65 jaar Basisbedrag per week (149,95 Basisbedrag per maand 1649,70 !-ultkerlng. Beneden 65 jaar: k 111,25 ol per maand 148,80. en ouder: per maand 158,20' iring wordt eens per jaar, in juni PLUS: Voor alleenstaanden die wel zelfstandig Woonkosten. (Zie onder gezinnen.) 3. THUISINWONENDE KINDEREN (werkloos) BASISBEDRAG t 41- Basisbedrag per week Basisbedrag per maand 18 tot 21 jaar Basisbedrag per week Basisbedrag per maand PLUS: Vakantie-uitkering 16 en 17 jaar 4. BEWONERS VAN BEJAARDENTEHUIZEN OF INRICHTINGEN BASISBEDRAG De kosten van verzorging ol verpleging. PLUS: De premie die u betaalt voor een bejaardenverzekering ol een vrijwillige verzekering bij een ziekenfonds. Maar niét de aanvullende premie. Een bedrag voor persoonll|ke uitgaven eens per maand. Voor een alleenstaande is dat f191,50 en voor een echtpaar f 348 Als u door persoonlijke omstandigheden weinig privé-uitgaven kunt doen, wordt de uilkering lager, maar niet minder dan 169.voor een alleenstaande en 1140, voor een echtpaar Een vakantie-uitkering die gelijk is aar vakantie-uitkering van de A.O.W. De uilkering wordt eens per jaar in mei uitbetaald. Als de broodmaaltijden niet in de verzorging zijn begrepen, ontvangt een alleenstaande daarvoor 176.en een echtpaar 1152, MAAR: De bijstand wordt verleend voorzover d< eigen inkomsten niet voldoende zijn om bovenstaande kosten te betalen. Heelt u Sis inkomsten naast de A.O.W. echter nog een pensioen, dan mag u daarvan als echtpaar 139,-en als alleenstaande 119,50 per maand houder Bijzondere uitgaven Voor speciale uitgaven die ontstaan door uw bijzondere omstandigheden, bijvoor beeld ziekte ol gebreken, ol de slechte toestand van uw woning, kunt u een extra uitkering aanvragen. Bent u jonger dan 65 jaar. dan kunt u voor uitgaven in verband mat invaliditeit geen bijstand krijgen, maar moet u een voorziening aanvragen op grond van de Algemene Arbeidsongeschiktheidswet (AAW). Grotere uitgaven voor eigen rekening Tot de bijzondere uitgaven worden in het algemeen niet gerekend, de grotere aankopen die iedereen wel eens moet doen, bijvoorbeeld kleding, meubels ot een kachel Dit zeilde geldt voor verhuiskosten en kosten van woninginrichting. Alleen in bijzondere gevallen kan daarvoor bijstand worden gegeven. Eigen vermogen U hoelt niet al uw spaargeld aarrte spreken voor u voor bijstand in aanmerking komt. Het vrij te laten eigen vermogen is sinds 1 januari 1977: f 11.800,— voor gezinnen I 5.900,— voor alleenstaanden f 7.100.— voor bejaarde echtparen in bejaardentehuizen ol inrichtingen f 3.600,— voor bejaarde alleenstaanden in bejaardentehuizen ol inrichtingen. De rente van dit vermogen is ook vrij. Er is een aparte regeling voor een extra vrijlating van vermogen voor oudere ex- zellstandigen en oudere langdurig werkloze werknemers (50 t/m 64 jaar). Als u een eigen huis heelt met een onbelaste waarde hoger dan het vrij te laten vermogen, dan kunt u eventueel bijstand te leen krijgen op onderpand van uw huis (krediet hypotheek). De gemeente kan hierover inlichtingen geven. Bijstand en huursubsidie De individuele huursubsidieregeling van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening geldt ook voor bijstandontvangers. Dit betekent, dat u huursubsidie moet aanvragen als uw huur meer is dan 1170, per maand, want de bijstand vergoedt ingiet algemeen alleen huren tot dit bedrag. Als de gemeente echter nog hogere huren dan 1170,— vergoedt, moet u dit zien als een voorschieten van de huursubsidie. Dit voor schot moet u dan later aan de gemeente terugbetalen. Telefoon De kosten van telefoonabonnement en gesprekken komen voor uw eigen rekening. In bijzondere gevallen is bijstand voor aansluitingskoston mogelijk. Dieet Als u dieet houdt, moet u dit zelf betalen, ook al zijn hieraan wat extra kosten verbonden. Bent u longer dan 65 jaar, dan kunt u voor medisch noodzakelijke dure diëten een vergoeding van dieetkosten aanvragen op grond van de Algemene Arbeidsongeschikt heidswet (AAW). Aan bejaarden kan voor deze diéten extra bijstand worden gegeven. Schoolverlaters Werkloze schoolverlaters komen in het algemeen vanal 1 oktober voor bijstand in aanmerking. Voor schoolverlaters van 21 jaar en ouder en voor niet bij hun hun ouders wonende 18- tot 21 jarigen geldt voortaan een andere regeling. Zij kunnen bijstand ontvangen vanal de datum, waarop de studiefinanciering van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen stopt. Deze datum wordt ook aangehouden, als men een studietoelage van ouders ol anderen heelt gehad. Oe gemeente kan hierover Inlichtingen geven. In het algemeen zullen deze schoolverlaters hierdoor al voor 1 oktober recht op bijstand krijgen. Alleenstaande thuiswonende bejaarden Per 1 juli 1977 gaan de uitkeringen voor deze groep f 9.40 per maand minder omhoog dan voor de niet-bejaarden. Dat komt omdat op deze datum de AOW vakantio-uitkering 19,40 per maand meer wordt den voor de niet- bejaarden. Publikatie van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7