Raad Noordwij k gedoogt gebruik van bollenloods als tennisbal Dijkdoorbraak zal driekwart Alkemade onder water zetten Bouw nieuw van politiebureau in Zoeterwoude Leidse Vaart affaire opnieuw in raad Noordwijkerhout Kaagweek geopend Bodegraven bedreigt unieke polders Actie tegen illegale arbeidskrach- Dertig mille fancy-fair Hoogmade STAD/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 29 JUNI 1977 PAGIN NOORD WIJK De gemeenteraad heeft gisteravond met 9 stemmen voor en 6 stemmen tegen besloten voor ditmaal te „gedogen" dat de bollenloods van de firma P. L. van der Deyl aan de Duinweg in afwijking van de gebruiksvoorschriften tegens wordt gebruikt als tennishal. Het was voor de vierde maal dat deze kwestie in de raad aan de orde kwam en ook nu weer gaf het stof tot een uitgebreid debat Schelvis (PPR) meende dat de gehele gang van zaken het ver trouwen in het beleid van het college van b. en w. bepaald niet had versterkt Hij verweet het CDA, dat de zaak in eerste instantie een schelmenstreek had genoemd, alleen voor de publieke tribune te hebben ge sproken. Alkemade (CDA) wees dit verwijt met kracht van de hand. De reacties in zijn fractie waren die van spontane verontwaardiging, maar later was komen vast te staan, dat de bouw van de loods op het bollenbedrijf hiet van het begin af de bedoeling had gehad haar ook als tennis hal te laten fungeren. „Schel vis dient niet zo hoog van de toren te blazen," aldus het CDA. „Het is een onwettige zaak en daartegen moet worden opge treden," vond Schaap (PvdA). Het gedogen van het omstre den gebruik achtte hij gevaar lijker dan het opleggen van de verplichting tot het vragen van vrijstelling. Zijn fractie zou zich in dit geval tegen het verlenen van die vrijstelling uitspreken. De jurisprudentie over gedogen geeft ook aan anderen het recht een gelijke behandeling te eisen. De ver klaring van Schaap leidde tot een heftige reactie van De Geus (CDA). Ook hij was voor het vragen van vrijstelling, maar hij vond het onjuist reeds bij voorbaat zich tegen het verlenen van een vrijstel ling uit te spreken. Het gaat er om spelregels vast te sellen en niet om Van der Deyl de nek om te draaien. Wethouder Van Duyn zette het standpunt van het college uiteen. Laat de raad maar zeggen of een stuk je soepelheid, dat b. en w. bij haar beleid willen betrachten, strakker moet worden. Het college meent dat dit moment nog niet is aangebroken. Korbee vertolkte het VVD- standpunt. Zijn fractie wilde in het geval Van der Deyl gedogen en voor toekomstige gevallen een regeling treffen op basis van het vragen van vrijstellingen. Na een nogal ingewikkelde discussie over welk voorstel zou moeten worden gestemd, deelde burgemeeste mr. Bon- nike mede, dat stemming zou moeten plaatsvinden over het voorstel, warover in de vorige vergadering wegens het staken van de stemmen geen besluit kon worden genomen. Het ging daarbij of men vóór of tegen het vragen van vrijstel ling was. De raadsleden De Geus, Verwey, Schaap, Mes- ker, De Ridder en Schelvis spraken zich voor het vragen van vrijstelling uit, terwijl de raadsleden Korbee, Van Duyn, Koopman, Rubingh, Van Dam, Jansen, Alkemade, Admiraal en De Witt zich tegen het vra gen van vrijstelling verklaar den. Uit de stukken bleek, dat de firma Van der Deyl inmiddels uit eigen beweging reeds een verzoek tot vrijstelling bij het college had ingediend. Gezien de uitslag van de stemming ligt het voor de hand dat de vrijstelling zal worden ver leend. Trampolines De heer Van Wetten uit Noordwijk had aan b. en w. verzocht om op het strand enkele trampolines te mogen -wHBr Wy exploiteren. Het college had de gevraagde toestemming echter geweigerd en met deze M beslissing bleek de gemeente- raad het niet eens te zijn. Zowel van de kant van de gemeente als van de Maat- w schappij Zeebad zijn bepaalde toezeggingen gedaan aan Van Wetten, zei Alkemade (CDA) en daarom vond hij het rede lijk om deze man met zijn trampolines een plaats op het strand te geven. De CDA-frac- - tievoorziter maakt bezwaar te- gen de verslaggeving van de - commissievergaderingen, want V in de commissie voor algeme- ne bestuurszaken had hij wel V j fV degelijk bedenkingen gemaakt f V "III! Li tegen het standpunt van b. en 1 F w., maar in de gestroomlijnde Ml versie van de notulen was dit 9 f niet tot uitdrukking gekomen. j f Er gebeuren op het strand din- I f- s 71' gen, welke duidelijk in strijd zijn met afspraken, voerde Schaap (PvdA) aan en hij somde een aantal feiten op, waaruit zou blijken dat de Maatschappij Zeebad zich niet had gehouden aan de kersver se overeenkomst met de ge meente. Hij meende dat Van Wetten de dupe was geworden en ondanks de toezeggingen van gemeente en Zeebad met een kluitje in 't riet was ge stuurd. Zijn fractie had in principe wel bezwaar tegen al lerlei attracties op het strand, maar in dit geval diende een uitzondering te worden ge maakt Ook Rubingh (VVD) schaarde zich in de rij van voorstanders om Van Wetten toestemming te geven en wel op een strandgedeelte nabij paal 81. Het college wil dit in overwe ging nemen, verklaarde burge meester mr. Bonnike daarop, maar dan bij wijze van proef voor één jaar en tegen een etaedeVrTadSoordaarmede TramP°'ines °P het Noo'rdwijkse strand mogen, hoewel voorlopig slechts een jaar op proef. Ontwikke lingsproject Noordwijk wankelt NOORDWIJK De raad wa gisteravond eenstemmig i haar enthousaisme om een bü drag van 50.000,— te b< stemmen voor een project ii het ontwikkelingsgebied B( ven-Volta. Dit bedrag zou sa men met de opbrengst vai een aktie onder de burgen; worden bestemd voor d bouw van een school en hui zen voor leerkrachten te Kéla Maar er bleek een addertji onder het gras te zitten en we in de vorm van een brief vai het echtpaar Heuzen-Van dei Zalm uit Boven-Volta, welkt gistermorgen door het collegt was ontvangen. Het gaat nie alleen om een school, maai ook om andere voorzieningen duidde burgemeester mr. Bón nike aan, maar wethoudei Jansen zette een complete domper op de zo juist uitge sproken vreugde van de frac tie-woordvoerders. De inhoud van de laatste briei komt niet geheel overeen mei hetgeen wij ons hadden voor gesteld, deelde de wethoudei mede. Het hoofddoel blijkt niet het schoolproject te zijn, maar er wordt nu gesproken over een verhoging van de Ie; vensstandaard. „De brief ver-j zandt in vaagheden," aldus Jansen, en het ging juist om) een herkenbaar project. Dej wethouder betreurde het ini hoge mate, dat de concreet-] heid van project, waarnaar het) college maandenlang had ge-! zocht, thans ontbreekt. Daar door komt de hele zaak wat op losse schroeven te staan. „Zo komt het bij mij persé niet over." aldus burgemeester mr. Bonnike. Hij meende dati de zaak nog eens bekeken moet worden en in augustus praat de raad er verder over. I WARMOND Vanmiddag wer den de feestelijkheden rond de jaarlijkse Kaagweek geopend met o.m. een film- en bingomid dag voor ouderen en voor de jeugd goochelen en poppenthea ter in de feesttent Voor morgen ziet het programma er als volgt uit: de gehele dag kermis op de Baan en zeilwedstrijden op de Kagerplassen, 's middags is er kunstmarkt bij de Pomp en om 19.00 uur zijn er de nationale touwtrekwedstrijden in Park Groot Leerust. In Ut Sloepie treden „De Bots" op en in de feesttent is er om 20.30 uur een irive-in-show m.m.v. „Booga- too". BODEGRAVEN - De Vereni ging Milieudefensie vreest dat bet uitvoeren van een aantal plannen van het Bodegraaf se gemeentebestuur onherstelbare schade aan één van de mooiste delen van het Groene Hart van Holland ul aanrichten. Het be treft ongeveer 2500 hectare pol derland tussen de Meije en de Oude Rijn. Milieudefensie schrijft dit in een onlangs ver schenen nota, onder de noemer: "Tussen Oude Rijn en Meije". Met name een uitbreidingsplan aan de noordzijde van Bodegra ven brengt het voortbestaan van dit nagenoeg ongerepte polder gebied in gevaar. Maar ook de gemeentelijke plannen om tot verlaging van het polderpeil over te gaan, de mogelijke wa terwinning in de nabijheid van dit gebied en de eventuele aan leg van een kanaal bedreigen volgens het rapport van de ver eniging dit deel van het Groen Hart. Met de Nederlandse Nauurhistorische Vereniging is Milieudefensie van mening dat het gebied een wettelijke be scherming moet krijgen. "Het land tussen de Oude Rijn en de Meije is" zo menen beide ver enigingen, "van onschatbare landschappelijke, cultuurhistori sche en natuurwetenschappelij ke waarde". Geluidsmetingen in Zoeterwoude ZOETERWOUDE De ge meente Zoeterwoude gaat bin nenkort iets doen aan de ge luidsoverlast van bedrijven. Regelmatig bereiken het college klachten van mensen die ge luidshinder ondervinden van be drijven. Aangezien enkele van deze klachten zich steeds herha len, vindt B en W het gerecht vaardigd geluidsmetingen uit te voeren. Indien de raad zich morgen ak koord verklaard, gaat de ge meente zelf de nodige appara tuur aanschaffen, om na even tueel geconstateerde geluids overlast direkt een meting uit te kunnen voeren en het aantal decibels vast te stellen. Hierdoor beoogt men een zo juist moge lijk beeld te'geven van de mate De Zuidkade van het Braassemermeer verkeert in slechte toestand, vooral bij de Westmeerlaan. BRAASSEMDIJK VOLGENS CDA-er v.d. POEL ZEER SLECHT Alkemade - Het cda-raad- slid Van der Poel is van me ning dat in de gemeente Alke made het gevaar dreigt van een watersnoodramp. In de laatst gehouden raadsvergadering luidde de CDA-er de noodklok over de toestand waarin een stuk dijk van de Braassemer meer zich bevindt. Als die dijk doorbreekt zal het Braassem- water driekwart van de ge meente Alkemade onder water zetten. Het stuk dat er het slecht aan toe is, staat bekend als de Zuid kade en loopt parallel met het Zuideinde in Roelofarendsveen. Even voorbij de Westmeerlaan is het dijklichaam naar de me ning van de heer Van der Poel een echte noodsituatie is ont staan. Een fikse Noordooster storm zou wel eens de laatste weerstand van de eeuwenoude dijk kunnen breken met alle onherstelbare gevolgen van dien. .De heer Van der Poel is duide lijk bijzonder verontrust. „Als de mensen dit wisten dan zou den ze geen moment rustig meer slapen", voegt hij er onheilspel lend aan toe om zijn wanhoop te tekenen. Hij heeft dan ook aan bet college van b en w een onmiddellijk onderzoek ge vraagd om de toestand van de Braassemdijk op te nemen. Dat het zo ver is kunnen komen met de dijk, die voor Alkemade toch van zo'n grote betekenis is. raadsel. Als polderbestuurder gaat hij ieder jaar met zijn me debestuurders de polderdijken controleren. „Gebeurt dat door de gemeente ten aanzien van dijken, die onder beheer staan van de gemeente, niet?", vraagt hij zich nog steeds verbaasd af. De heer Van der Poel meent dat niet langer getalmd kan worden met eendrastische dijkverzwa ring. Hij meent dat er zeker 1 meter vanuit de dijkbetonblok- ken moeten komen om de kracht van de golven te breken. Verder zal het dijklichaam met een flinke laag klei moeten wor den versterkt. Gebeurt dat niet, dan kunnen de Alkemadenaars als de beweringen van Van der Poel waar zijn, beter alvast een NOORDWIJK Naar aanlei ding van een brief van het be stuur van de Voedingsbond FNV verzochten woordvoerders van de PPR en d® PvdA in de gisteravond gehouden vergade ring van de gemeenteraad om maatregelen tegen het indienst- □emen van illegale buitenland se werknemers onder meer door bloembollenbedrijven. Verwey en De Ridder betoogden dat de gastarbeiders vaak buiten de sociale voorzieningen werden gehouden, doordat voor hen geeii premies worden betaald, terwijl deze illegalen boven dien de plaatsen innemen van werknemers uit de eigen woon plaats of de regio. „Nog erger is het als het mensen betreft die steun trekken en toch gaan werken", aldus De Ridder (PPR). Men begreep wel, dat het hier ging om een stuk problematiek, waarbij de gehele streek was betrokken, maar niettemin waren de raadsleden van mening, dat de gemeente een bijdrage zou kunnen leve ren om deze ongewenste situatie tegen te gaan, bijvoorbeeld door politiecontrole op de huisvesting van de buitenlandse werkne mers. Burgemeester mr. Bonnike ver klaarde de taak van de gemeen te in dit opzicht niet te zien zitten. Zij heeft niet de bevoegd heid om controle uit te oefenen op de sociale wetgeving en op het feit of er al dan niet illegaal wordt gewerkt. Schaap (PvdA) adviseerde deze ingewikkelde problematiek eens te bespreken met het plaatselij ke Samenwerkingsorgaan Vak centrales een suggestie, die door ZOETERWOUDE Het ligt in de bedoeling, dat er nog dit jaar een aanvang wordt gemaakt met de bouw van het nieuwe politiebureau in Zoeterwoude. Dit in tegenstelling tot eerdere berichten, die duidden op een planning rond het 2e kwartaal van 1978. Opper Wassenaar en zijn collega's, maken tot nu toe gebruik van een krappe behuizing (één kamer) in het gemeentehuis van Zoeter woude. Het nieuwe politiebureau voorziet in een ruime behoefte. Er worden o.a. een royale personeelsruimte, een commandantenka mer, een verhoorkamer, een wachtruimte, een keuken en een garage in ondergebracht. Tevens worden er aan het nieuwe compex 2 dienstwoningen gebouwd, die gezinnen gaan diehen om er 2 politiemensen en hun gezinnen in onder te brengen. Voor echter één en ander daadwerkelijk gerealiseerd kan worden, dient één moeilijkheid uit de weg geruimd te worden: de plaats waar het nieuwe complex gebouwd gaat worden, ongeveer naast de ingang tot het Molenpad aan de Noortbuurtseweg, ligt in 2 bestemmingsplannen met een agrarische bestemming, onderschei denlijk met en zonder (omvangrijke) bebouwing. Het gemeentebe stuur ziet echter een mogelijkheid, buiten de geldende planbepalin gen om, de bouw te verwezenlijken. Van een bepaalde procedure kan er vrijstelling verkregen worden van de bepalingen van het geldende plan. Donderdag zal de raad zich ook hierover buigen. Noordwijkerhout Noordwij kerhout wordt morgen in de raadsvergadering wederom ge confronteerd met de kwestie rondom de Leidse Vaart. Ver der moet de raad weer enkele beroep- en/of bezwaarschriften afhandelen en al of niet mede werking verlenen aan verschil lende verzoeken uit dé onder wijswereld. De Leidse Vaart-kwestie komt in twee agendapunten aan bod. Allereerst stelt het college van burgemeester en wethouders de raad voor om het onderhoud van de Leidse Vaart met onmid dellijke ingang ten laste van Noordwijkerhout te brengen. Tevens wol men van Leiden een bijdrage van 101.338 eisen. Dit bedrag stelt de gemeente Noord wijkerhout in staat de weg in goede staat van onderhoud te brengen en te houden. De ge meente Leiden kan de bijdrage afkopen voor een totaal bedrag van 1.266.725. Daar de ge meente al bezig is geweest met een uit oogpunt van verkeers- veilgheid urgente reperatie en spoedig wil doorgaan met een grondige opknapbeurt, wordt de raad gevraagd een bedrag van 450.000 hiervoor beschikbaar te stellen. Van 14 april tot 14 mei 1977 heeft het ontwerp voor het be stemmingsplan „Victor I en 11" voor een ieder ter inzaee Bele gen. Binnen drie maanden na afloop hiervan moet de raad beslissen omtrent de vaststelling van het bestemmingsplan. Op het ontwerp zijn in totaal 34 bezwaarschriften ingediend, die de tijd die nodig is voor de voorbereiding van het voorstel aan de raad heeft verlengd. Het college stelt daarom voor de vaststelling met ten hoogste drie maanden te verdragen. De raad moet ook beslissen welk tarief wordt vastgesteld ten behoeve van de onroerend- goedbelasting (deze vervangt de straat-, riool- en personele belas ting). Aan de hand van de gege vens van ongeveer 1/3 deel van het aantal in de belasting te betrekken woningen komt men tot een bedrag van 7,20 per 3.000 economische waarde. Het tarief wordt dan gesplitst in 3,20 voor de gebruiker en 4 voor de eigenaar. Van de tennisvereniging „Van Nispen" is een verzoek binnen gekomen om bij het tennispark een oefenkooi te plaatsen. De oefenkooi is een van een omhei ning voorzien veld met een keer- wand tér grootte van on.geveer 6 x 12 meter, die geschikt is voor trainingsdoéleinden. Het college stelt voor het krediet van 8.200 ter beschikking te stellen en aan de tennisvereni ging een jaarlijkse huur van f 910 in rekening te brengen HOOGMADE - De fancy-fi voor-de diverse verenigingen» Hoogmade heeft dertig mille or gebracht De fancy-fair werd a durende het afgelopen wee einde gehouden. De record-o! brengst stemt de organis+aj ren tot grote tevredenheid. E vier plaatselijke verenigingej de harmonievereniging. MM' (handbal en voetbal en het O.* tureel Centrum krijgen door?1 opbrengst een welkome fin? ciële ondersteuning. De lotc! wees de volgende nummers F prijswinnaars aan: 1193, 485, llr 3705,1558. Kans op j oplossing voor jeugdsociëteit Stompwijk LEIDSCHE ND AM/STOMP- li WIJK Het ziet er naar uit di< er spoedig enige klaar he* komt in de penibele financiüD situatie waarin de Stompwijk jongerensociëteit "Oase" sim- enkele maanden verkeert Burgemeester E.J.M. Kolfsch' ten verklaarde tijdens de raad1 vergadering van Leidschenda sprekend voor de wethoud van jeugdzaken Meijer, die m vakantie was, dat de problem* tiek binnen het college worr besproken en de uitslag daaë van, met de opmerkingen g maakt in de raad, vandaag as. wethouder Meijer wordt voorg i legd. Tijdens de spreekrechtbijeei komst voorafgaand aan de raa had de heer J. van der Men namens de, in het Dorpshui gevestigde jongerensoos noi maals gewezen op de situati die ontstaat als er van gemeei tezijde geen hulp wordt gebc den. „We moeten werkzaamhedet verrichten, de indeling verbek ren en het programma samen stellen. We moeten zekerhei hebben of we door kunne gaan. Geeft u vooruitlopend o de beslissing van de Dorpsraa nu eens uw visie" zo vroeg d heer Van de Meer. CDA-woordvoerder C.H. Ruyter vertolkte de mening vai de raad toen hij kort daaroj naar voren bracht dat het pro bleem van de soos met de mees te spoed ter hand moet wordei genomen. Boete voor mishandeling LISSE/RIJPWETERING - Elf 1 27-jarige timmerman uit Lisi en zijn 38-jarige broer uit Rij wetering stonden gisteren t recht voor de Haagse politii rechter wegens mishandeling. In Rijpwetering hadden beide zich enkele maanden gelede belast met het verplaatsen va. I tegels. Daarbij liepen zij over df grond van een buurman, zonde daarvoor toestemming te heb ben gevraagd. Toen de buuij' man het tweetal over zijn grom! zag sjouwen, maakte hij daaij over een opmerking en de ruzie was een feit. i 1 Hij eiste tegen elk van d< i verdachten een boete van 25C gulden en een week voorwaafj delijke gevangenisstraf. Dj rechter meende dat alleen df j oudste verdachte schuldig waf i en sprak de jongere broer vrij j

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4