Merenwijk tevreden met kabeltelevisie Morssingel blijft voor panden ShIIH lONTRUIMING VOOR .25 JULI GEVORDERD Economisch wel en wee LEIDSE COURANT PAGINA 3 29 JUNI 1977 De panden aan de Morssingel: slopen of behouden. (Van een onzer verslaggevers) ,EIDEN Hoewel alle bewoners van de Mors singel een aanzegging hebben gekregen de panden [die gesloopt zullen worden voor 25 juli te ontmi jnen ziet het er geenszins naar uit dat een van "ïen voor die datum het hoofd in de schoot zal ri [leggen en vertrekken. Integendeel: naar mate deze latale datum dichterbij komt lijken de bewoners steeds vaster beraden te worden tot het bittere linde door te gaan en te vechten voor het handha- en van deze eens zo magistrale panden. Nadat zij een aantal linkse raadsleden voor hun zaak hadden gewonnen en zich daardoor een directe informatie uit het stadhuis verzekerd had- ibt den en de architect Tako Mulder tot de conclusie gekomen dat er nog best iets van de huizen te maken viel, zetten de ruim 40 bewoners van de afbraakpanden aan de Morssingel een aantal ^procedures in werking om de sloop- en nieuw- •l bouwplannen van de gemeente te dwarsbomen. De 1 Monumentepraad werd verzocht de panden op de beschermde lijst op te nemen. Deze zal echter een besluit hierover pas op 12 augustus nemen, en dan is een deel van de panden, als het aan de gemeente ligt, al gesloopt. Daarnaast hebben de bewoners, verenigd in een stichting, inmiddels met behulp van de Leidse advokaat mr. Teekens jr. een bezwaarschrift inge- diend tegen het ontwerp-bestemmingsplan voor P de Morssingel, dat overigens pas na de vakantie /8 door de raad zal worden besproken. Bezwaarschrift In dat bezwaarschrift stellen de bewoners van de ui Morssingel, voor het merendeel studenten en wer- kende jongeren, dat deze rond 1880 in zogenaamde eclectische neorenaissancestijl gebouwde wonin gen, aan de Morssingel een bijzonder eigen karak- )lf ter geven, en dat de gemeente ondanks plannen voor kantoren op deze plaats na onteigening en opkoping meer dan 10 jaar helemaal niets ten aanzien van de panden heeft ondernomen. Verder wijzen de bewoners erop dat de panden sinds 1966 door de gemeente zijn aangewend als oplossing voor de woningnood van alleenstaanden, studen ten en werkende jongeren en later gastarbeiders, zoals tot op de dag van vandaag ook gebeurt, maar in gebreke is gebleven deze panden ook fatsoenlijk te onderhouden. Toch zijn de panden naar het oordeel van de bewoners nog in redelijke staat en zouden ze na een opknapbeurt nog uitstekend voor bewoning geschikt zijn. De gemeente denkt daar overigens heel anders over. Op een in mei gehouden commissievergade ring werd van ambtelijke zijde nog aangevoerd, dat het weer bewoonbaar maken van de panden een investering zou vergen van zeker 1 tot 1,5 ton 1 per woning, en dat alleen al daardoor, nog afge- zien van het geld dat al op deze plaats is geïnves- J teerd door onteigening en plannenmakerij, elk 1 pand een huur zou moeten gaan doen van rond de 1500 gulden per maand. 1 De bewoners vechten deze getallen aan en noemen 'J ze natte vingerwerk. Ze wijzen er op dat de gemeente pas sinds enkele dagen bezig schijnt te zijn de belofte in te lossen om deze bedragen hard te maken aan de hand van onderzoekingen per woning en hét opmeten daarvan. De bewoners van I de Morssingel hadden daar bij wethouder Waal om gevraagd. Maar zelfs al zou er een enorm hoge huur uit de bus komen, dan nog zou die nog best kunnen worden opgebracht. De bewoners van de Morssingel denken in dit verband aan bewoning door groepen studenten, werkende jongeren en alleenstaanden of twee persoonshuishoudens, groepen, waaronder de woningnood enorm hoog is en waaraan de regering in haar huisvestingsbe leid prioriteit wenst te geven. Hier op inhakend is er een brief naar staatssecretaris Van Dam (volkshuisvestng) gestuurd om voor de panden en hun dreigende ondergang aandacht te vragen. Tegen flats De huidige bewoners keren zich tegen de plannen om flats op de plaats van de huidige woningen neer te zetten. Zoals bekend heeft de gemeente haar aanvankelijke voornemen aan de Morssingel kantoorpanden op te trekken laten varen en zijn er nu plannen om tot de bouw van premie-koop- flats te komen. Ten aanzien hiervan zouden al de nodige toezeggingen zijn gedaan. Hoewel de bewo ners blij zijn dat in elk geval het inzicht veld heeft gewonnen dat de Morssingel een woonfunctie moet houden, keren zij zich toch tegen de nieuwbouw- plannen, ook al omdat hierdoor weer een singel zijn oorspronkelijk karakter zou verliezen. Volgens de huidige bewoners staat de gemeente financieel niets in de weg de bestaande bebouwing in zijn oude glorie te herstellen gezien de miljoe nen-toezegging die Leiden heeft gekregen van staatssecretaris Schaefer middels de interimsaldo- regeling ten behoeve van de stadsvernieuwing. Ook dit wordt door de bewoners, die zeggen geen alternatieve huisvesting te kunnen vinden, in hun bezwaarschrift tegen de ontwerp-bestemmingsplan aangevoerd. „Wij kunnen nooit in aanmerking komen voor de woningen die eventueel op de plaats van deze huizen zullen komen", stellen de bewoners,-zodat de nieuwbouw geen oplossing van de woningnood of een bijdrage daartoe zou kun nen leveren. De bewoners willen de gedwongen ontruiming die hen zonodig met de sterke arm is aangezegd, in elk geval zien uitgesteld tot na een beslissing van de raad naar aanleiding van het gevraagde onder zoek omtrent de haalbaarheid van restauratie, en tot na 12 augustus als de Monumentenraad een beslissing heeft genomen over het verzoek de panden beschermd te verklaren. Tenslotte hebben de bewoners hun hoop gevestigd op het college van Gedeputeerde Staten dat zijn fiat moet hech ten aan de uitvoering van het gemeentelijk bestem mingsplan. Hoewel formeel gezien de sloop van de panden hier los van staat, menen de bewoners dat er toch wel degelijk een heel nauw verband aanwezig is tussen de sloop en de plannen. Daarbij wijzen zij ook nog eens op het feit dat de raad in 1973 heeft uitgesproken dat van sloop niet eerder sprake mag zijn dan nadat er zekerheid is over een begin met de uitvoering van plannen voor de Morssingel binnen drie maanden na de afbraak. Een en ander hebben de bewoners ook onder de aandacht gebracht van staatssecretaris Schaefer, opdat deze wellicht een stokje zal steken voor de voorgenomen ontruiming en sloop van de panden. De televisiemast aan de Kwaaklaan in Oegstgeest, waardoor de bewoners van de Leidse Merenwijk nu in staat zijn buitenlandse radio- en televisiestations te ontvangen. (Van onze verslaggevers) LEIDEN De bewoners van de Leidse Merenwijk zijn over het algemeen uitermate tevre den over kabeltelevisie. Het bedrag, dat zij jaarlijks moe ten betalen voor de aanslui ting op buitenlandse radio- en televisiezenders ervaren zij als redelijk. Een klein gedeel te zou bij een vrije keuze ech ter niet gekozen hebben voor kabeltelevisie. Over de ontvangst van de bui tenlandse zenders bestaan met uitzondering van Duitsland 3 weinig klachten. Opvallend is echter dat de meeste bewoners nog niet op de hoogte zijn van het feit, dat zij sinds vorige week via de FM ook tien bui tenlandse radiostations kun nen ontvangen. In de meeste gezinnen wordt momenteel va ker naar de televisie gekeken dan voor de aansluiting van het kabelnet op de televisie- mast aan de Kwaaklaan in Oegstgeest Dit bleek uit tele fonische enquête onder bewo ners van de Merenwijk. De heer De Jong, voorzitter van de Stichting Kabelnet Me renwijk verbaasde zich over de klachten over een slechte ontvangst van Duitsland 3. „Ons hebben daarover nog geen klachten bereikt Dat vind ik echter wel jammer, want als de bewoners de klachten aan ons doorgeven, dan kunnen wij de manke menten verhelpen. Elke wijk (Horsten, Dalen, Banken, enzo voorts) heeft een aparte ver sterker. Het is wellicht moge lijk, dat door fouten in die versterkers storingen optre den. Wanneer de v bewoners klachten hebben kunnen zij contact opnemen met Van der Berg-Reeuwijk in Zwammer- dam, die het kabelnet in de Merenwijk beheert (telefoon 01726-11000). Dat vele bewoners nog niet op de hoogte zijn van de aanslui ting van buitenlandse radios tations vindt de heer De Jong niet verwonderlijk. „De aan kondiging daarover heeft vori ge week pas in de plaatselijke dagbladen gestaan. In het vol gende nummer van het wijk- blad zal een uitvoerige publi- katie over de buitenlandse ra diostations worden opgeno men", aldus de heer De Jong. De via Nederland 1 en 2 uitge zonden programma's blijven bij de Merenwijk-bewoners veruit favoriet. Wanneer de Nederlandse programma' echter zijn afgelopen, wordt er veelvuldig overgeschakeld op de Duitse zenders. Belgische programma's zijn blijkbaar weinig populair. In vergelij king met Nederland 1 en 2 vinden de Merenwijkbewoners de muziekprogramma's en de films van Duitse zenders aan merkelijk beter. Het door Duitsland gehanteerde sys teem van nasynchronisatie bij films wordt echter als hinder lijk ondervonden. Aan de Haarlemmer straat 257 is in een leeg staande v.m. slijterij het bloemenmagazijn „De Anje lier" gevestigd. Aan de Haarlemmer straat 193 wordt in de v.m. winkel van het bloemenma gazijn „De Anjelier", Kado- tiek „Pom Pom" gevestigd, gekomen van Steenstraat 19. 0 Aan de Kloksteeg 11 is bij ,,'t Prentarium", klein handel in prenten alsmede inlijsten van prenten, de op heffingsuitverkoop begon nen. 0 Aan de Witte Singel 93 is in het v.m. hotel „Auber- ge De Witte Singel" het Medisch Opvoedkundig Bu reau M.O.B. gevestigd, ge komen van de Hoogl. Kerk- gracht 32. 0 Aan de Pelmolen 1 is het bijkantoor van de Leidse Spaarbank geves tigd, gekomen van de Mila- nenhorst. 0 Aan de Haarlemmerweg 21 us het bloemenmagazijn C. L. Mulder opgeheven. 0 Aan de Houtlaan in het Leidse Hout is het leeg staande v.m. theehuis op nieuw in exploitatie geno men, nu door J. Plasmeyer. 0 Aan de Papengracht 3 us Jan de Rooy, kleinhan del in boeken, opgeheven. 0 Aan de Beatrixstraat 4 is „Sound Shop," kleinhandel in gramm. platen, opgehe ven. Mevr. E. Berg verlaat bestuur schooladviesdienst LEIDEN Mevrouw E. Berg heeft gisteren afscheid genomen van de bestuursraad van de Leidse Schooladviesdienst. Ge durende zes jaar heeft zij deel uitgemaakt van het bestuur van deze dienst, waarvan de laatste drie jaar als voorzitster van de bestuursraad. In verband met een verhuizing naar Gelderland heeft zij haar werkzaamheden neergelegd. Gisteren nam zij af scheid van de leden van de raad, de medewerkers, en enke le ambtenaren van de gemeente Leiden alsmede wethouder D. Tesselaar. ADVERTENTIE. Halve kreel voor 24,50 zeevers uit eigen homarium gedurende de 10-daagse KREEFTENWEEK van woensdag 29 juni t/m zaterdag 9 juli* KEUZE UIT 10 VERSCHILLENDE KREEFTKREATIES Tevens champagne tegen gereduceerde prijs van het vermaarde Champagnehuis Veuve Clicquot-Ponsardin Lange Voorhout 47-53, Den Haag Reserveringen: Restaurant 070-463344 Oesterbar 070-462565 (Saur is airconditioned) eveneens in Restaurant „THE HOUSE OF LORDS" Hofstraat 4, Den Haag, tel. 070-644771. Jf Het smerige Plesmanviaduct (1) Een vettige grauwsluier neergedaald over het Leidse Ples manviaduct, de onderdoorgang die het verkeer van de Plesmanlaan richting Stationsplein onder de spoorlijn Lel den—Den Haag voert. Een dikke laag vet ontsiert de tegelwanden van het viaduct Die tegelwanden hebben vermoedelijk van origine een bèige kleur, zoiets als gebro ken wit Het is door de aanslag van uitlaatgassen en opspattend vuil metterdaad een „gebroken" kleur geworden, waarbij gTijs in steeds donkerder wordende schakeringen overheerst. De armetierige binnenkomst in Leiden (het verkeer van de snelweg Den Haag—Leiden benadert het stadscentrum immers langs deze weg) is enkele maanden geleden in aanzien nog sterk verslechterd toen enkele delen van de tegelwand niet ordentelijk verankerd bleken. Brok ken tegelwand donderden op de rijbaan. Maar wat gebeur de?: Nadat het puin was geruimd werd de gekneusde tegelwand dichtgesmeerd met cement en geen enkel nieuw tegeltje werd aangebracht. Het smerige Plesmanviaduct (II) Delen van de tegelwand vielen omlaag. De gaten werden met cement gedicht... De verpauperde toestand van dit viaduct roept het beeld op van een andere zeer nabij gelegen stadspoort die aan uitermate matig onderhoud onderhevig is: De Morspoort Deze monumentale toegang tot „het Leidse hart" lijkt de twintigste eeuw niet te zullen overleven. En dit terwijl het monument al vele tientallen decennia heeft getrotseerd. Vrijwel alle ruiten zijn vernield en de Morspoort smeekt om een streekje verf. De aardige stenen paaltjes die de Morspoort van onderdoorgaand verkeer moeten vrijwaren kunnen aan de vervallen aanblik weinig verbeteren. Het matige onderhoud dat zowel aan de Morspoort als aan het Plesmanviaduct wordt besteed, was voor de redactie van Allerleids aanleiding om eens uit te zoeken wie nu eigenlijk voor dat onderhoud en uiteraard het schoonhouden zorg draagt. Bij de Morspoort ligt dat erg eenvoudig: de gemeen te, want die is eigenaar. Bij het Plesmanviaduct is de vraag moeilijker te beantwoorden. Het smerige Plesmanviaduct (UI) Allerleids belde de gemeente met de vraag: Wie moet zorgen voor het onderhoud van het Plesmanviaduct; dat ding ziet er immers zo vies uit Van het gemeentelijk voorlichtings apparaat na enige tijd het volgende antwoord: „De Neder landse Spoorwegen. Maar het ligt allemaal niet zo gemakke lijk. Laatst zijn er ook al wat problemen geweest met het Rijnsburgerviaduct over het herstel van de tegelwand". Dus belde Allerleids de Nederlandse Spoorwegen in Utrecht Het antwoord van de voorlichtingsdienst luidde: „De ge meente moet voor het onderhoud zorgen. Dat geloof ik tenminste. Maar ik zal het even aan mijn collega vragen. Ik bel zo terug Het smerige Plesmanviaduct (IV) Een uur later werd de redactie van Allerleids wat ongerust En met in het achterhoofd het idee dat men het bij de NS mogelijk niet zou weten, werd nog eens gebeld. „Dag, leuk dat U weer belt. De informatie die u vroeg komt juist binnen. Heeft dat Plesmanviaduct iets te maken met de Gevangenlaan (de redactie van Allerleids vraagt wat de NS daarmee bedoelt maar begrijpt uiteraard niet waar die voorlichtingsdienst in Utrecht het over heeft). „De Gevan genlaan kennen we niet die bestaat in Leiden niet", zegt Allerleids tegen de NS. „Hoe kan dat nu", luidt het ant woord van de NS na enig speurwerk op de stratenkaarten. „We hebben het over hetzelfde viaduct, maar bij ons heet uw Plesmanlaan de Gevangenlaan. Maar afgezien daarvan, de gemeente moet voor het onderhoud zorgen". Het smerige Plesmanviaduct (Slot) De NS wil die conclusie best verklaren. „In het contract met Leiden staat dat de gemeente Leiden moet zorgen voor het onderhoud van hetgeen zich onder het viaduct bevindt Dat zijn dus de rijbanen, maar ook de tegelwanden. De NS zorgt voor alles op het viaduct zoals de spoorrails. De tegelwand er onder is de zorg van de gemeente aldus de NS. En na dit antwoord is het dus duidelijk waarom het Leidse Plesmanviaduct zo'n armoedige en vervallen aanblik biedt niemand zorgt voor het onderhoud...

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3