Reisbureautje dupeert bejaarde vakantiegangers Ondernemingsraden geen probleem Russisch antwoord op B-l bommenwerper VS Veel bewolking DIRECTEUR MET NOORDERZON VERTROKKEN Wijkverpleging kampt met tekort aan gediplomeerden BU KABINETSFORMATIE ras burmame boos op KLM over eenvoudige stoel -Amin ooo Werknemers Vredestein naar rechter? P. M. Beijen overleden KAPER VC-10 VAN GULF AIR GEARRESTEERD Verzoenende brief Molukse ouders CcldócSouAont Papenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.'J. Hallewas - Chef-rédacteur: Wim Buijteweg. enties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) tementen: kwartaal 39,80; jaar 147,70; losse nummers: 55 cent. Woensdag 29 juni 1977,67e jaargang no. 20771 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND IJzeren Willem „IJzeren" Wim van Est in Mar kant sport op Ned. I om 19.50 uur. Om 21.00 uur Spel zonder grenzen. Ned. II om 19.04 uur Jou we reld, mijn wereld over werkloos heid in Afrika en om 20.30 uur „Vastberaden, maar soepel en met mate" Veel bewolking met af en toe een bui. Meest matige wind, eerst zuidelijk, later westelijk. Maximumtemperaturen van 17 graden aan de kust tot 21 gra den in het zuidoosten van het land. Morgen zon 05.23-22.03. Maan 21.03-04.48. Scheveningen hoog water 2.50-15.22, laagwater 10.46-23.19. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Enkele duizenden Ne derlandse bejaarden kunnen hun reeds besproken vakantie wel af schrijven. Zij zijn de dupe geworden van de dubieuse praktijken van het niet-erkende eenmans reisbureau Concordia uit Aalsmeer, waarvan directeur J. Biesheuvel inmiddels met de noorderzon is vertrokken. Concordia had onder andere een groot aantal vakantiereizen naar Engeland (hotel Collinghood in het badplaatsje Ilfracombe) georgani seerd, maar daar stelt men geen prijs meer op nieuwe gasten van Concordia gezien de achterstallige rekeningen van vorige groepen. Gistermiddag keerde „de laatste" groep uit Engeland terug, bejaarden uit Amsterdam. Zij hadden naast hun reeds betaalde reissom van 450,— in Engeland nog een extra bedrag van 110,— per persoon moeten betalen omdat de hoteleige naar, gezien de wanbetaling van Concordia, niet meer in staat was het personeel te betalen. Concordia had voor dit seizoen bij Martinair nog 13 vluchten naar Engeland ge boekt. De luchtvaartmaatschappij, waarbij Concordia nu ook in de schuld staat, liet gisteren een gratis machine vliegen om de bejaarden op te halen, maar ziet uiteraard van verdere Concordia-vluchten af. Tot de vluchtvan gisteren was Concordia - zij het na veel uitgeoefende pressie - zijn financiële verplichtingen tegen over Martinairnagekomen. De heer Biesheuvel werkte hoofdza kelijk met bejaardenbonden. Aange zien hij slechts over een secretaresse beschikte, draaiden de voorzitters en penningmeesters van de bejaarden bonden doorgaans voor de werk zaamheden op. Vorige week inde hij nog even vlug bij een Amsterdamse bejaardenafdeling 19.000,—, hoe wel hij op dat moment moet hebben geweten dat de reizen niet door zou den gaan. In het verleden schijnen er al meer moeilijkheden met Concordia te zijn geweest, maar de vlot van de ton griem gesneden directeur slaagde er steeds weer in het geschonden ver trouwen Van de bejaardenbestuur ders terug te winnen. Gistermiddag arriveerde op Schiphol de laatste groep bejaarden die via het Aalsmeerse reisbureau Concordia een vakantie in Engeland had besproken. Zij hadden voor de laatste dagen 110,— extra moeten betalen. Enkele dui zenden andere bejaarden kunnen evenwel naar hun centen en hun vakantie fluiten. UTRECHT (ANP) Er zijn dit jaar ruim 1100 wijkverpleegsters en -verplegers nodig om de te verwachten vacatures op te vullen en de kwali teit van de wijkverpleging op peil te brengen. De opleidingen voor maatschappelijke gezond heidszorg zullen echter hooguit 565 gediplomeer den afleveren. Voor de toekomst is zelfs een aanvulling nodig van 3200 verpleegkundigen plus nog eens een kleine vijfhonderd hoofdwijkverpleegkundigen. Dit heeft de Nationale Kruisvereniging becijferd in een „Meerjarenraming Kruiswerk 1978—1982",. die is aangeboden aan staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid. Om het tekort aan gediplo meerde wijkverpleegkundigen aan te vullen doet de Nationale Kruisvereniging een aantal suggesties aan de hand: Er moeten meer opleidingen komen; Er moet intensiever worden geput uit het „reservoir" gehuwde wijkverpleegkundigen; In het kader van de werkloosheidsbestrijding kan een omscholing op touw gezet worden voor gehuwde, niet in het arbeidsproces opgenomen verpleegkundigen en verpleegkundigen die door sluiting van ziekenhuizen overcompleet worden. cherming ien chte Tïcht iarboden tei Krtze verkeersagent 5de hoofdstad van ailand, Bangkok, ogt zich tegen de ink en de gevaar te stoffen die het rkeer voort- engt, te bescher- met een mas- r dat neus en I 1 ond bedekt. Later rboden de poli- lutoriteiten deze Q-iaskers om te Vorkomen dat toe- in weg zouden ijven vanwege de ïji ilieuvervuiling in stad. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Kabinetsformateur Den Uyl zal vrijdag proberen met mr. Van Agt (CDA), drs. E. van Thijn (PvdA) en dr. J. Terlouw (D'66) de besprekingen over de grondpolitiek af te ronden. Er zijn nog kwesties overgebleven over vooral de prijsvorming bij de overdracht van landbouw gronden. Of dit zal lukken hangt mede af van de nadere voorstellen, die de formateur nog zal indienen. Hij wil verder alles op alles zetten om voor de volgende week zijn tweede memorandum gereed te hebben, waarin hij de hoofdlijnen voor het sociaal-economisch beleid uitstippelt Het memorandum over het sociaal-economisch beleid moet er in ieder geval zijn, voordat verder overlegd kan worden over de vermogensaanwas- deling en de wet Investeringsrekening tot steun aan het bedrijfsleven. In dit verband heeft de formateur gisteren al gesproken met de werkge versafgevaardigden mr. C. van Veen (VNO) en ir. J. de Wit (NCW). Vanmorgen overlegde hij met W. Kok (FNV) en een afgevaardigde van het CNV. Gistermiddag heeft drs. Den Uyl met de drie fractievoorzitters beraadslaagd over de herziening van de wet op de Ondernemingsraden. Ook hier voor zal hij nog nadere voorstellen uitwerken. Deze kwestie levert de minste problemen op, zo stelde mr. Van Agt (CDA) gisteren na afloop van het beraad Drs. Van Thijn (PvdA) was het hiermee eens. Het bij de Tweede Kamer liggend wetsont werp is namelijk al een compromis. Van Agt constateerde, dat CDA en PvdA over de samen stelling van de Raden van Commissarissen vrijwel gelijk denken. Zij zijn het erover eens, dat deze commissarissen direkt gekozen moeten worden en dat de invloed van de werknemers even groot moet zijn als die van de werkgevers. Van Agt is tevens van mening, dat de medezeggen schap ook tot stand moet komen in bedrijven met minder dan honderd werknemers. Dat behoeft echter niet volgens de wet op de Ondememingsra- dèn te gebeuren. Wel moet er een wettelijke structuur voor komen, aldus Van Agt MARIBO O 1 PARAMARIBO (ANP) naamse minister van economische zaken, mr. E. Bru- ma, heeft bij de KLM geprotes teerd tegen de „onaanvaardbare behandeling", die president Ferrier van Suriname ten deel is gevallen toen hij op 17 ju ni, na het door de gijzelingsactie mislukte staatsbezoek aan Neder land naar huis terugkeerde. De president en zijn echtgenote wa ren verplicht in de economy-class plaats te nemen, hoewel zij eerste klasplaatsbewijzen hadden. Er was in het vliegtuig geen eerste klas aan wezig. De KLM heeft hierop verklaard, dat besloten was op 17 juni een verleng de DC-8 met uitsluitend economy- class te laten vliegen wegens het zeer grote vervoersaanbod. President Ferrier werd hiervan op de hoogte gesteld en deze besloot toch op 17 juni te reizen zonder bezwaar te maken tegen de economy-class. In het vliegtuig waren nog wel enige verwikkelingen over de in te nemen plaatsen, maar ook dat werd naar ieders genoegen opgelost. Nadien bood de KLM de president excuses aan voor het ondervonden ongemak, maar inmiddels had minister Bruma, onder wie ook het luchtvervoer re- sorteert, zich al in een protestschrij- ven tot de KLM gewend. Ook hij zal een verklaring krijgen over de gang van zaken. Wrak van ontplofte tanker Dit is het totaal ver nielde en uitgebran de wrak van de Fin se tanker Gunny, die, zoals gisteren gemeld, in de Fran se haven Sete is ontploft. Twee men sen kwamen om het leven. Het voor schip van de Gunny werd letterlijk ui teen gescheurd. weten niet wie zijn perschef maar de Oegandese president di Amin Dada slaagt er wel in - ^ook al is hij onvindbaar - in het iws te blijven. Nu is hij al veroveraar van het.. Britse Imperium in Afrika... en stelt zijn voorwaarden als Groot Brittannië in Oeganda wil terugkeren. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het Engelse Dart-spel. Een leuk kadootje, nietwaar! woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het Dart-spel naar: WASHINGTON (Reuter-AP). - De Sovjet-Unie is begonnen met de ontwikkeling van een gevechts vliegtuig, speciaal voor de onderschepping van de supersnelle Amerikaanse B-l bommenwerper, die de VS wil bouwen en waaraan het Huis van Afgevaardigden indirect zijn goedkeuring gehecht heeft. De B-l bommenwerper moet laag en zeer snel kunnen vliegen om de radar te ontgaan. Het Russische alternatief is een vliegtuig, voorzien van een „naar beneden kijkende" ingenieuze radar. Een dergelijk radarsysteem zouden de Russen kunnen inbouwen in hun Mig-25 Foxbat, .een onderscheppingsvliegtuig dat op grote hoogte vlie gen kan, aldus Amerikaanse regeringskringen. Verwacht wordt dat Carter morgen het besluit om de B1 te bouwen, zal bekend maken, zij het dat hij nog twee jaar wil wachten met een produktie op volle schaal, in afwachting van de besprekingen met Moskou ter beperking van strategische wa pens. Dit laatste zou betekenen dat in 1980 twee B-l toestellen per maand gemaakt worden. Het Huis van Afgevaardigden had met 243 tegen 178 stemmen een wetsontwerp goedgekeurd voor de bestemming van 110,6 miljard dollar aan defen sieuitgaven, waaronder 1,4 miljard voor de pro duktie van de B—1. (Van één onzer verslaggevers) Den Haag Groepen werkne mers bij Vredes- tein-Loosduinen zijn aan het on derzoeken welke mogelijkheden er zijn om bij de rechter te protes teren tegen de be slissing van de di- rektie van Vredestein en de vakbonden om de fabrieken in Loosduinen en Heveadorp te sluiten en een nieuwe fabriek te bouwen in het Gelderse Renkum. De Loosduinse werknemers vragen zich af of het wel gewettigd is mensen die volop werk hebben in een met winst draaiende vestiging „het werk uit de handen te nemen". Men is ondermeer aan het bekijken of er in dit verband geen EEG-afspraken zijn gemaakt, waarin een sanering als in besloten in de kwestie-Vredestein wordt afgewezen. DEN HAAG - Op 75-jarige leeftijd overleed vorige week in Bloemendaal de oud-Hagenaar P. M. Beijen, die een bekende figuur was in de sportwereld. De heer Beijen was ojn. direc teur van het CIOS te Overveen, had een groot aandeel in de opleiding van atleten terwijl hij eveneens bestuurslid was van de KNAU. Hij maakte ook deel uit van het bestuur van de toen malige Haagse handbalvereni ging Olympia. De heer Beijen was ridder in de orde van Oran je Nassau. DOHA (AP) De kaper van een vliegtuig, een VC-10, van Gulf Air, dat onderweg van Londen naar Oman gekaapt werd en met 68 personen gedwongen werd in Doha (Qatar) te landen, is gearresteerd. Het is niet bekend wie de kaper is en wat zijn eisen of beweegredenen waren. Toen het toestel, gedwongen, in Doha landde, werd het onmiddellijk door militairen omsingeld. Kort nadien kwamen de inzittenden vrij en werd de kaper gevankelijk weggevoerd. (Van een onzer verslaggevers) BOVENSMILDE Vijftien ouders van Molukse leerlingen aan de enkele weken geleden bezette basisschool in Bovensmilde hebben per brief toenadering gezocht tot de ouders van leerlingen die bij die bezetting werden gegijzeld. „Wij stellen prijs op een open gesprek om elkaar weer recht in de ogen te kunnen kijken", aldus de Molukse ouders. „Laten wij als volwassenen proberen weer tot elkaar te komen. Daar profite ren onze kinderen later weer van. Wij wensen dat de verhouding tussen u en ons weer normaal kan zijn".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1