Borg zegeviert in show van Nastase Timman maakt het zichzelf te moeilijk Teleurstellende finale Harry de Hartogbe Uitslagen Smulders stopt FC Den Haag wil nog een buitenlander Indeling hoofdklasse korfbal lï ORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 29 JUNI 1977 PAGINA 13 [Van onze speciale verslagge ver) ONDEN - De Nastase-show lide gisteren op volle toe ren, maar toen het doek viel, ;stte de Roemeen slechts _>emis, Een vlucht bijna leek Eet, de wijze waarop hij giste ren na zijn nederlaag tegen jjjörn Borg Wimbledon ver- Biet. Zo snel mogelijk wilde Nastase weg zijn van de jplaats die hem vannacht een slechte droom moet hebben jorgd. Want opnieuw was jïlie Nastase, de onvergelijk bare artiest zonder wie het Jinternationale tennis kleur loos zou zijn, in het toernooi, 'waarin hij zijn laatste grote oon wilde veroveren, voor tijdig van het toneel verdwe nen. Maar voor Björn Borg het winnende punt kon sco ren, in het duel, dat sportief teleurstellend was door het superieure optreden van de Zweed, heeft het volgepakte centre court heel wat de re vue zien passeren. De voorstelling van Ilie Nasta se liet niet lang op zich wach ten. Al in de eerste game de beste demonstreerde de Roe meen enkele van de kunsten die hem een wereldwijde ver maardheid en beruchtheid hebben gegeven. Want on danks het feit dat Nastase in zijn al geruime tijd durende carrière overal ter aarde soms forse boetes heeft moeten be talen wegens volgens de heer sende regels onbetamelijk ge drag, ondanks de blijken van afkeuring die zijn uitspattin gen bij zuinig kijkende offi cials hebben teweeg gebracht, heeft hij het nooit kunnen afleren. Toch had Nastase gis teren iets nieuws. Nadat hij eerst in zijn eerste opslagbeurt had geklaagd over het niet opmerken van een netservice, en hij vervolgens zonder een punt te hebben gescoord, het spel aan Borg cadeau had ge daan, wierp hij in het voorbij gaan scheidsrechter Jeremy Shales een bal in het kruis. Lachsucces Een lachsucces voor het pu bliek natuurlijk en dè inlci- llie Nastase heft het vingertje in een vermanend „Ik ben voor u mijnheer Nastase" sprak de Roemeen. naar de scheidsrechter. ding tot een bijna onafzienba re reeks incidenten. Nastase grimaste, praatte, schold, ge baarde, maar speelde slecht Want het- uit handen gegeven eerste punt was eveneens het begin van een bijna drama tisch verloren gevecht, waarbij Nastase twee tegenstanders had: Borg en zijn eigen con centratie. Terwijl echtgenote Dominique haar nagels tot het bot afkloof, even de tribune verliet, weer terugkwam, maar aan het begin van de derde set definitief verdween, groef Ilie Nastase zijn eigen graf. Slechts zeven punten scoorde hij in de maar zestien minuten durende eerste set. Een betere illustratie voor het falen van de anders tot wereldstaaltjes in staat zijnde Roemeen, was nauwelijks denkbaar. Maar de povere verrichtingen van de man, die net als Ken Rosewall wellicht de geschie denis zal ingaan als de speler die alles won behalve het be langrijkste, Wimbledon, kon voor een even groot deel op het conto van Bjöm Borg wor den geschreven. De jonge titel verdediger haalde gisteren de absolute top. Dit was mijn be ste wedstrijd ,van het jaar", Verklaarde Borg, die vrijwel foutloos speelde, zijn concen tratie nauwelijks verloor, on danks de clowneske grappen van Nastase en sneller over de baan leek te gaan dan ooit tevoren. „Ik sla de bal harder dan vorig jaar", vervolgde Borg. „Dat komt omdat mijn zelfvertrouwen op dit moment bijzonder groot is. In het begin van een partij ben ik altijd wat voorzichtig, maar zodra ik merk dat mijn grondslagen goed zijn, ga ik allengs harder slaan." Björn Borg in actie. Hij veegde zijn tegenstander min of meer van de baan getuige_de setcijfers 60, 86 en 63. Grillig Maar hoe grillig Die Nastase, die tot dusver in alle belang rijke wedstrijden (Parijs, Wimbledon, Rome) van Borg had verloren, is, bewees hij in de tweede reeks. Hij liep al gesticulerend uit naar 4—1, een gevolg van zijn ineens beter functionerende service en volley. Maar de op gang van Nastase ging even zo snel weer over in een terugval. Hij verzuimde door te stoten naar 52 door een dubbele fout te slaan, een van zijn twee in de hele partij. Dat leek de ommekeer. Borg stoomde door naar 8—6. „Ik denk dat Nasta se minder kracht heeft dan vier jaar geleden", verklaarde Borg later. „Hij sloeg nu een paar goede ballen, maar bij 'zijn volley duwde hij bijna de bal over het net Ik geloof echter niet dat het met Nasta se nu op grasbanen is afgelo pen". Daar zag het in de derde set overigens wel naar uit. Nasta se, die het gemis aan scherpte en druk in zijn spel voortdu rend zag gehonoreerd in kan sloze passeerslagen van de prachtig camouflerend spelen" de Borg, legde het moede hoofd in de schoot toen hij zijn opslagbeurt verspeelde en Borg naar 8—2 uitliep. Bijna plichtmatig, maar nog steeds met theatrale onderbrekingen, bewoog Nastase zich over de piste, die hij eindelijk mocht verlaten bij 3 Act Maar niet na eerst nog een fraaie act te hebben opge voerd met een op de baan gewaaid stukje papier. „Kom het even van de baan pak ken", gebaarde Nastase naar scheidsrechter Shales, met wie hij het even eerder fors aan de stok had gekregen. De jonge Engelse umpire, die de Roemeen tijdens het wisse len een waarschuwing had ge geven wegens treuzelen, riep hem zelfs naar zijn stoel om hem te vermanen wegens zijn taakgebruik. Nastase weigerde aanvankelijk te komen, liep demonstratief naar de achter lijn, maar drentelde vervol gens toch dichterbij, om daar na zijn tweede waarschuwing in ontvangst te nemen, nadat Shales zelfs nog de telefoon had opgepakt om het kantoor van de hoofdscheidsrechter in te lichten, hetgeen door de mi crofoon over het hele centre court hoorbaar was. Shales raakte door al dit tumult wel ietwat van de kook. Hij ver leende Borg zelfs een onnodi ge extra servicebeurt „Ik ben erg moe en terneerge slagen", verklaarde Nastase kort voor hij in een taxi stapte die hem naar het vliegveld zou brengen. „In de tweede set wist ik al dat ik zou verliezen. Borg was veel beter en ver diende te winnen. Ik ga nu maar weer in de Amerikaanse stedencompetitie spelen tot Forest Hills". Ilie Nastases vrouw Dominique voegde er nog aan toe: „Het noodlot is tegen Ilie op Wimbledon. Hij mag hier nooit winnen. Vorig jaar in de finale tegen Borg was hij te ontspannen, nu was hij ontzettend nerveus. Ik be greep er niets van." FRANK WERKMAN Heren enkelspel, kwart-finales: Borg (Zwe) - Nastase (Roe) 6-0, 8-6. 6-3., McEnroe (VSt) - Dent (Aus) 6-4, 8-9, 4-6, 6-3, 6-4., Gerulaitis (VSt) - Martin (VSt) 6-2. 8-9, 6-2. 6-2, Connors (VSt) - Bertram (ZAf) 6-4, 3-6. 6-4, 6-2. Heren dubbelspel derde ronde: Ca se/Masters (Aus) - Martin (VSt)/Pa- run (NWZ) 4-6, 9-7, 6^. 4-6, 9-7. Heren dubbelspel kwartfinales: Cox (GBr)/Drysdale (ZAf) - Riesse- n Tanner (VSt) 8-6, 9-8, 7-9. 4-6. 6-2 Carmiaechel (Aus)/Teacher (VSt) - Fibak Pol)/Stockton (VSt) 6-4. 6^. 9-7. Dames dubbelspel, derde ronde: Brigitte Cuypers/Marise Kruger (ZAf) - Pat Bostrom/Mary CariUo (VSt) 6-4, 6-4. Dames dubbelspel, kwart finales: Martina Navratilova (Tsj)/Betty Stöve (Ned) - Jane Stratton (VSt)l- Mimi Wikstedt 6-2, 6-0., Francoise Durr (FftO/Virginia Wade (GBr) Kerry Reid (Aus)/Greer Stevens (ZAf) 7-5,7-5. Lesley Charles/Sue Mappih (GBr> - Linky Boshoff/Dona Kloss (ZAf) 6-3, 8-9, 7-5. Derde ronde gemengd dubbelspel. Ralston/Martina Navratilova (VSt) - Mitton/Brigitte Cuypers (ZAf) 6-1, 6-4., Hewitt/Greer Stevens (ZAf) Riessen (Vst)/Fran$oise Durr (Fra) 6-3, 7-5, McMillan (ZAf)/Betty Sto ve (Ned) - Edmondson (Aus/Annet- te Coe (GBr) 7-5, 9-7, Stone (Au- s)/Ann Kiyomura (VSt) - Marks (Aus)/Lindsay Blachford (GBr) 6-3, John McEnroe: dé verrassing - LONDEN - Het 100-jarige Wimbledon blijft records boe- ken- Het meest aansprekende J (naast het toeschouwersaan- j tal) komt toch wel op naam j van de tot begin deze week j voor de meeste tennisliefheb- i bers totaal onbekende jonge- j ling John McEnroe. Deze 18- jarige, zorgde gisteren voor sensatie door zich voor de taal- j ve finale van Wimbledon te I plaatsen, door Phil Dent te verslaan. Wimbledon verloor in Billy Martin een veelbelovend ta lent De 20-jarige Amerikaan, trof gisteren zijn landgenoot Vitas Gerulaitis. In vier sets ging hij ten onder. Gerulaitis ontmoet nu Borg, terwijl Con nors het tegen McEnroe moet opnemen. In het damesdubbelspel plaat sten Betty Stöve en Martina Navratilova zich voor de halve finale. Zij versloegen Stratton en Wikstedt In het jeugdtoer- nooi slaagde Marc Albert er in de tweede ronde te bereiken. Hij versloeg de Mexicaan Ste vens met 6-3, 3-6, 6-3. Inge Korsten, de tweede Nederland se afgevaardigde, verloor met 7-5, 6-2 van de als tweede ge plaatste Tsjechische Hanna Strachanova. et voor zet nederlaag van Jan Timman Gicwam als volgt tot stand: Wit: O. Panno (Argentinië) Zwart J. Timman (Nederland) Pgl—f3, Pg8f6, 2. g2—g3, b7—b6, Lflg2, Lc8b7, 4. 0-0, e7-e6, j. c2c4, Lf8—e7, 6. Pbl—c3, 0-0, 1. Tfl—el, d7—d5, 8. c4xd5, e6xö5, d2—d4, c7—c5, 10. Lel—g5, Pb8d7, 11. Tal—cl, Tf8—e8, 12. rcl-c2, Pf6—e4, 13. Lg5xe7, Dd8- teT, 14. d4xc5, Pe4xc3, 15. Tc2xc3, a6xc5, 16. Tc3e3, De7—f6, 17. Te3- :8t, Ta8xe8, 18. Ddl—a4, Lb7—c6, Da4a6, Pd7-b6, 20. b2-b3, !6—c3, 21. Da6a3, Pb6-d7, 22. ?3, a7a5, 23. Tel—cl, Dc3—b4, Da3xb4, a5xb4, 25. Lg2—h3. !e8—a8, 26. Lh3xd7, Lc6xd7, 27. •cl—xc5, h7—h6, 28. Pf3-d4, Ta8- - - Tgl—g2. Ta2—a7, 30. i7c7, 31. Td5d6. :8, 32. Td6b6, Tc7-b7, 33. !xb7, Lc8xb7t, 34. f2-f3, Kg8-f8, e3e4, Kf8-e7, 36. Pd4-c2, •7—d6, 37. Pc2xb4, Kd6—c5, 33. b7—c8, 39 Kg 2—f2, X8-C6, 40. b3—b4t, Kc5—c4, 41. U2e3, Le6d7, 42. h2—h4, h6—h5. 3. Ke3—f4. Ld7-a4, 44. Pc2—e3t, (c4xb4, en daarna door zwart opge- jeven. Jazel kampioen IERN FC Bazel is gister- vond in Bern voor de zevende naai voetbalkampioen van Zwitserland geworden. Bazel von de beslissingswedstrijd te gen Servette met 2—1, na een 1 ruststand vaq 1—1. t uucky Six fortuinlijk HILVERSUM De uitslagen van de luisteren op Hilversum gehouden :oersen zijn: Scheveria-prijs 2000 m: 1. Omack Juitenzorg (H. J. Pools) 2.47.6 1.23.8, Pearl Pride, 3. Obrigade W 25.20, 1. 7.30 2.40 7.10, kop. 85.60, trio •541.50. )ryptantus-prijs 2020 m: 1. Perspire J. Verhoeve) 2.49.5 1.24.8, 2. Petite lerda, 3: Perene Majo. W. 4.00 pl. !.30 2.70 2.00, kop. 21.60. Niet gestart )h Jeanette en Odear B. ïrica-prijs 2000 m: 1. Nora.Haghe- veyde (J. J. Duivenvoorden) 2.46.0, "".0, 2. Miss Renee, 3. Nancy Mor- W. 14.50, pl. 2.90 3.60 4.60. kop. J, trio 1.470.70. Niet gestart Nico ioodnoot. !yperus-prijs 2440 m: 1; Pallieter (M. Vergay) 3.26.1, 1.24.5, 2. Our Gent- eman, 3. O Martien. W. 5.60, pL 1.70 ■60 1.40. kop. 18.50. tophorbia-prijs 2440 m: 1. Ozo Hol- andia (L. Schoonhoven) 3.20.1, n, 1.22.0, 2. Minerva Six, 3. Mary Ann. W. 3.70 pl. 1.70 3.40 1.90, kop. 37.30. Trio 334.00 iprinters-prijs 1600 m: 1. Nar Bui- enzorg (H. A. van Ooyen) 2 02.9, 1-16.8, 2. Nubar van Echten, 3. Niels 3uitenzorg, W. 13.70, pl. 3.70 1.70, kop. 27.90. Picus-prijs 2000 m: 1. Lucky Six (P. M. Smit) 2.43.1, 1.21.6, 2. Lolke W. 3. Lotus Laguna. W. 6.30, pl. 3.10, 2-50, 3.20. Kop. 43.10, trio 289.60. Niet gestart Kairos T. Eucharis-prijs 2000 m: 1. Olga uit Laren (E. J. D. van Wegen) 2.46.0, L23.0, 2. Orion Laguna, 3. Oxenia. ^3.4°, pl. 1.70, 1.90 2.20 kopp. 10. gan. V 47.30, 1 3. Myra Glorie.' w'. io.50'pl. 5.00, 2.60 1.90 kop. 73.30 trio 592.90. Episc ia-prijs 2020 m: 1. Penny Wise <G W van Eykelenborg) 2.56.7, 1-28.4, 2. New Sprookjeshof, 3. Oa kland. W. 2.70 pL 1.90, 4.30 kop. 18.90 niet gestart Opstalen en Lelie Bonni. Totalisat ----- AMSTERDAM Het resultaat van de partij tussen Panno en Timman overschaduwde in de eerste ronde van het IBM-toer nooi te Amsterdam alle andere partijen. Panno, veelvuldig Ar gentijns kampioen en al zo'n twintig jaar topspeler, speelde met een stille kracht. Timman kreeg daardoor weinig kansen tot tegenstoten of complicaties. Nadat de Nederlander materiaal had verloren, was het techni sche probleem vrij eenvoudig geworden. Daar Panno zonder twijfel tot de kandidaten be hoort voor een van de topplaat- sen is zijn overwinning op Tim man van groot belang. Adorjan won zonder schokken van Böhm. Tatai werd in hevige tijdnood, aan beide kanten, door Quinteros in een matnet gevan gen. De puntendeling van de Ameri kanen Kavalek en Reshevsky vroeg nogal wat energie van de 65-jarige Reshevsky. Hij leek er niet onder gebukt te gaan. De uitgestelde partij tussen Hulak en Torre wordt zondag inge haald. Cor Smulders heeft beslo ten zijn turncarriëre te beëindigen. NUENEN De PSV-«r Cor Smulders, tienvoudig Neder lands kampioen turnen, stopt met de actieve wedstrijdsport. Smulders (29) laat zijn huwelijk met Ans van Gerwen, trainster van de damesselectie van PSV turnen, en zijn toekomst preva leren boven de verdere uitbouw van zijn turncarriëre. „Er zijn nu andere dingen be langrijker geworden, waardoor ik te weinig tijd kan vrijmaken om zo intensief te trainen dat ik de Nederlandse titel nog kan verdedigen", aldus Smulders, die op het CIOS in Sittard stu deert en over een half jaar zijn diploma hoopt te behalen. Jan Timman leed in de eer ste de beste ronde al on middellijk een nederlaag. De uitslagen: Grootmees te rgroep: Van Wijgerden (Ned) - Sosonko (Ned) 1/2-1/2., Donner (Ned) - Ree (Ned) 1/2-1/2., Kavalek (VSt) - Res hevsky (VSt) 1/2-1/2., Panno (Arg) - (Isr) 1/2-1/2., Tatai (Ita) - Quinte ros (Arg) 0-1., Hulak (Jsl) - Torre (Phi) uitgesteld. Meestergreep: Ftacnik (Tsj) "- Ligte- rink (Ned) 1-0., Diesen (VSt) - Szme- tan (Arg) 0-1, Cuartas (Col) - Van der Sterren (Ned) 0-1, Egmond (Ned) - Popov (Bul) 1/2-1/2., Langeweg (Ned) - Scheeren (Ned) 1/2-1/2., Zwaig (Noo) - Nikolac (Jsl) 1-0. (Van onze sportredactie) DEN HAAG In haar pogingen een plaatsver vanger te vinden voor de naar Feyenoord vertrok ken Aad Mansveld is FC Den Haag in contact getreden met Co Stout van (nu nog) Telstar. Behalve deze aanvaller heeft FC Den Haag echter ook nog enkele andere bekende voetballers uit de eredivisie gepolst Daarnaast worden er be sprekingen gevoerd over het aantrekken van nog een buitenlander. Met de meeste spelers van de selectiegroep is inmiddels ook overeenstemming bereikt over ver lenging van het contract Akkoord zijn al bijvoor beeld o.a. Galje, Van Antwerpen, Kila, Perazic, Schoenmaker, Hoekema, Lorje, Van Dam en Vreeswijk terwijl in principe overeenstemming is bereikt met Van Leeuwen, Van Vliet, Korevaar en Zondervan. Nog niet rond zijn de besprekingen met o.a. Toet Tempelaar, Jol en Ouwehand terwijl er problemen rezen bij de gesprekken met Blijie, De Caluwe, Landers en Swanenburg. Co Stout komt misschien naar FC Den Haag (Van onze sportredactie) DEN HAAG - Het Koninkli* Nederlands Korfbal Verbond heeft de indeling bekend ge maakt voor de hoofdklasse voor het komend seizoen Op het veld komen tegen elkaar uit. Allen Weerbaar (Amster dam), Archipel (Amsterdam), Blauw Wit (Amsterdam), Deetos (Dordrecht), De to (Eindhoven), Die Haghe (Den Haag), Luto (Amsterdam) Ons Eibernest (Den Haag), PKC (Papendrecht) en Rapiditas (Zutphen). Over gangsklasse A AKC (Almelo), De Danaiden (Leiden), Fortuna (Delft). HKV (Den Haag). SOS (Nijmegen Steeds Hooger (Apel doorn), Trekvogels (Rotterdam), ZKV (Zaandam) en Het Zuiden (Rotterdam). Sportwereld AKEN Harvey Smith, de Britse professional-springruiter, heeft het concours hippique in Aken na barrage gewonnen. Op de tweede plaats eindigde even eens een professional, namelijk Hartwig Steenken. BRUSSEL Michel Pollentier, winnar van de ronden van Italië en Zwitserland blijft bij zijn huidige werkgever Flandria. Gistermiddag ondertekende hij een contract tot en met het sei zoen 1979. Hetzelfde deden we reldkampioen Eddy Maertens en Mare Demeyer. AMSTERDAM Eerste klasser Amstel Tijgers is in de vierde ronde van het toernooi om de honkbalbeker, de eerste omloop met ploegen uit de hoofdklasse, uitgeschakeld door Nikon HCAW. De Amstel Tijgers ver loren in Amsterdam, na verlen ging, met 4—6. OSLO Evert Hoving (AV NOP) heeft gisteravond bij in ternationale wedstrijden in het Bisletstadion in Oslo voor de beste Nederlandse seizoenpres tatie op de 1500 meter gezorgd. De Groningse student liep de afstand in 3 minuten en 41.3 seconden. AMSTERDAM - Na Piet Schrijvers en Tscheu La Ling heeft ook Simon Tahamata zijn contract met Ajax verlengd. De 21-jarige vleugelspits tekende voor een jaar bij de landskam pioenen. DEN HAAG Ruim tweeduizend toeschonwrs bekeken gister avond op het veld van Laakkwartier de finale om de Harry de Hartogbeker tussen Scheveningen en bet Zuiderparkelftal. In een zeer matte en voor bet publiek totaal oninterressante wedstrijd werd Scheveningen uiteindelijk verslagen met 3—1. Een uitslag die het wedstrijdverloop kenmerkte, het gelegen heidsteam van het Zuiderpark had geen tegenstander in de anders toch zo felle Scheveningers. Als enig excuus kon de ploeg voelen dat Dick Jol, Rob Toet en Ton van Dam ontbraken evenals trainer Van Stigt En verontschuldigingen waren er wel nodig om het teleurstellen de spel van Scheveningen te verklaren. De achterhoede rammelde aan alle kanten en veel spelers schenen reeds, en wie neemt het ze kwalijk op de 28e juni, de vakantie in het hoofd te hebben. Het Zuider parkelftal moest dus het spel maken en slaagde daar de eer ste helft redelijk in. Het team dat het gehele toernooi onder leiding stond van Eddy Mo reels ging dan ook rusten met een voorsprong van 2—0 na schitterende doelpunten van respectievelijk Leo van der Mark en Arno van 't Riet De eerste helft was het neusje van de zalm van de wedstrijd. Ar no van 't Riet brak goed door op rechts, trok de bal scherp vóór op het hoofd van de ge heel vrij staande Leo van der Mark die de actie beheerst af rondde met een fraaie kopbal. Nog geen zes minuten later keken de Scheveningers tegen een achterstand aan van 2—0. Arno van 't Riet profiteerde uitstekend van twijfelen in de verdediging van de Scheven- ingse ploeg, ging goed door en Scheveningen en het Zuiderparkelftal poseren voor aanvang van de finale die door Scheveningen verliezend zou worden afgesloten. maakte met een schuiver een einde aan alle illusies. Sche veningen kreeg die eerste helft nog een tegenvaller te verwer ken toen Leo Roeleveld ernstig geblesseerd het veld moest verlaten. Scheidsrechter Anneveldt, die gisteravond zijn carrière af sloot, kreeg het de tweede helft nog even moeilijk. Na een uitval van Scheveningen werd de bal door Aad de Rui ter ingeschoten. Net op dat moment keerde de uitgespeel de doeln^n Jan Vreeswijk te rug in zijn doel om de bal op de lijn te stoppen. Maar scheidsrechter Piet Anneveldt keurde de treffer na overleg met zijn grensrechter toch goed wat de gemoederen even deed oplaaien. Het Zuiderpar kelftal, geenszins geïmponeerd door deze tegentreffer, maakte in de 31e minuut een einde aan de plotselinge hoop van Scheveningen door in de per soon van Dick Bakker het der de doelpunt te maken. Hier mee werd Celeritas dat vorig jaar de beker won onttroond. De Fair Play Cup werd toege kend aan Archipel dat reed» in de eerste ronde werd uitge schakeld. Zij waren het ook die de beker in 1954 voor het eerst wonnen. KAREL JANSEN

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13