De „belasting" van Joop Zoetemelk Strijd in Pyreneeën moet rust in ploeg herstellen „IK BEN EINDELIJK ALLEEN KOPMAN" L TOUR DE FRANCE DE BERGEN to SPORT LEIDSE COURANT. WOENSDAG 29 JUNI 1977 PAGINA 125 FLEURANCE Een nietig stadje in Zuid zal de immense stoet van renners en volg- hoogte houden van het lief maar zeker ook Frankrijk, Fleurance, geniet de eer in de wagens zo'n 4100 kilometers door La Douce van het leed dat zulk een monsterrit ople- zesde lustrum-Ronde van Frankrijk de kara- France voeren om op 24'juli in Parijs Te vert. Vandaag, de dag voor de proloog in vaan van honderd renners morgen te zien eindigen. Het Binnenhof/Leidse Courant is Fleurance, een pagina vol informatie over vertrekken. Deze dertigste na-oorlogs Tour er bij. Jean Nelissen zal u dagelijks op de 's werelds grootste wielerevenement. FLEURANCE Zeven Jaar fietst Joop Zoetemelk (30) nu al in zijn rol van bijna-winnaar. Een tweede Poulidor, zeggen sommigen. Zoetemelk is niet gelukkig met deze toespeling. „Als ik er net zoveel geld mee verdiende als Poulidor soa ik het niet erg vinden", zegt hij. „Helaas is dit niet het geval". En weer roepen in deze dagen de deskundigen in koor „Als Zoetemelk nu niet wint, lukt het nooit meer". Met deze „belasting" begint Zoe temelk aan zijn zevende Tour. De bijna-winnaar heeft al prachtige resultaten geboekt Drie keer eindigde hij^in Parijs alstweede (twee keer achter Merckx, eenmaal achter Van Impe), twee keer finishte hij als vierde en eenmaal als vijfde. Menig coureur zou hiervoor tot het heldendom worden verhe ven. Dat is met Zoetemelk geenszins het geval, want over zjn hoofd werd een lawine van kritiek gestort Het was alsof de mensen steeds aanvoelden: „Er zit meer in, maar hij haalt het er niet uit". Dat gevoel is de oorzaak van een bestendige wrevel ten opzichte van 's lands beste rondenrenner. Toch is die wrevel niet helemaal terecht Toegegeven, Zoetemelk heeft nu en dan gebrek aan inzicht en moed getoond. Soms lette hij niet op, vertrouwde te veel op de kracht van anderen om zijn doel te bereiken. Aan de andere kant heeft hij zijn gezicht niet mee. Joop „tekent" niet in de koers. Waar de meeste renners lijkbleek en verkreuk eld de finish bereiken, behoudt Joop Zoetemelk zijn blos op de wangen, die vooral sinds de al gemene verbreiding van de kleurentelevisie in brede krin gen bedrieglijk aandoet Hij ver trekt zijn gezicht ook vaak in een grimas, waardoor het lijkt alsof hij lacht Dat doet hij toe vallig op de momenten van uit putting. Dit alles heeft Zoete melk dikwijls parten gespeeld. Joop Zoetemelk staat onmiddel lijk na de aankomst tamelijk monter en met hoge stem te vertellen waarom hij niet heeft gewonnen. Misschien mist hij inderdaad het vermogen om zich vrijwel bewusteloos te rij den. Het is echter niet waar dat hij nooit geleden heeft Iemand die zes keer bij de vijf eersten in Parijs aankomt, heeft pijn gevoeld, heeft gevochten tegen de signalen van het lichaam die onophoudelijk en steeds drin gender oproepen om de helse inspanningen te staken. Zoetemelk heeft in al die jaren, een goede p.r.-man gemist Ie mand, die hem in het oor fluis terde: Joop, hang straks in Pau ook eens over een hek met de mond open, snakkend naar adem, dat doet het". Dan was de wrevel misschien de wereld uit geweest Zoetemelk was zo eerlijk om niet te doen wat zijn hart hem niet ingaf en hij dingt daarom nog steeds vergeefs naar de volksgunst In alle ernst: hij kan blij zijn dat de „eeuwige" Raymond Poulidor ditmaal verkozen heeft niet aan de Tour deel te nemen en liever honderdduizend nieu we francs te beuren van een radiostation om daarvoor te ver tellen wat hij denkt van de koers. Want anders zou Zoete melk opnieuw in de schaduw van de immens populaire Frans man gestart zijn, zou de aan dacht van de technische begelei ders in zijn ploeg opnieuw voor namelijk Poulidor gelden, waar door Joop - zoals hém onlangs in de Dauphine" is overkomen - in geval van een lekke band wel eens lang moet wachten op een nieuw wiel omdat ploeglei der Louis Caput nu eenmaal nooit verder dan vijftig meter van de zijde van Poulidor wijkt". „Dat Poulidor niet meedoet is inderdaad een voordeel", erkent Zoetemelk. „Nu ben ik eindelijk alleen de kopman". De ploeg van Frisol DE TIEN PLOEGEN PARIJS Het deelnemersveld aan de Tour de France 197? er als volgt uit: BIANCHI, ploegleider Giancarlo Ferrettifl Luigi Casteletti, Giovanni Cavalcanti, Sergio Parsani, Rossi, Giacinto Santambrogio, Glauco Santoni (Ita), Willy Ven, Alex van Linden, Rik van Linden (Belg) en Willy Si (Wdl). FIAT, ploegleiders Raphael Geminiani en Robert Leïangue (1 Jos Bruyère, Ludo Delcroix, Jos de Schoenmaeker, Jos Huysi Ward Janssens, Eddy Merckx en Patrick Sercu (Belg), Cees! (Ned), Jean-Luc Molineris en Robert Bouloux (Fra). GITANE, ploegleider Cyrille Guiraard (Fra): Jacques Boi Roland Berland, André Chalmel, Jeam Chassang, Alain Me Robert Mintkewicz, Michel Perin, Bernard Quilfen en Raym Villemiane (Fra) en Willy Teirlinck (Belg). KAS, ploegleider Antonio Barrutia (Spa): Julian Andiano, J Enrique Cima, Francisco Galdos, Rafael Ladron de Guevi Vicente Lopez-Carril, Enrique Martinez-Heredia, Antonio Men dez, Jose Nazabal en Jose Pesarrodona (Spa) en Jose Martins (Pc. LEJEUNE, ploegleider Henry Anglade (Fra): Pierre Bazzo, Anto Gutierez, Ferdinand Julien, Michel le Denmat, Roger Legeay Eugene Plet (Fra), Ferdinand Bracke, René Dillen en Lucien Impe (Belg) en Roy Schuiten (Ned). MERCIER, ploegleider Louis Caput (Fra): Yvon Bertin, Raymo Delisle,* Maurice le Guilloux, Raymond Martin, Hubert Matl Patrick Perret, Charles Rouxel en Bernard Vallet (Fra), Ba. Hoban (Gbr) en Joop Zoetemelk (Ned). Peugeot, ploegleider Man ce de Muer (Fr.): Patrick Beon, Bernard Bourreau, Jean-Pie Danguillaume, Regis Delépine, Jacques Esclassan, Michel Laura Regis Ovion, Guy Sibille, Georges Talbourdet en Bernard Theve (Fr.). TEKA, ploegleider Julio san Emeterio (Spa): Gonzalo Aja, Bern do Alfonsel, Luis Balaque, Manuel Esparza, Andres Gandari Carlos Melero en Pedro Torres (Spa), Joaquim Agostinho Fernando Mendes (Por) en Klaus-Peter Thaler (Wdl). I FRISOL, ploegleider Florent van VaCrenbergh (Ned): Luis Oca (Spa, kopman), Andre Romero (Fra), Jan Raas, Fedor den Herti Theo Smit (alle Ned), Roger Rosiers, Wilfried Wezemaei, Bei Schepmans, Roger Loysch en Paul Wellens (allen Belg). TI-RALEIGH, ploegleider Peter Post (Ned): Hennie Kuiper üto man), Gerrie Knetemann, Bert Pronk, Gerben Karstens, Lubberding, Aad van den Hoek, Piet van Katwijk (allen Nj>e Dietrich Thurau (Wdl), José de Cauwer (Belg) en Bill Nickson (Got; m i Ew 30 JUNI-24JUU, 22 ETAPPES Totale lengta ca. A100 km. Star! in Fleurance, aankomst in Parijs DORDRECHT In winderig Dordrecht, waar Frisol en Raleigh hun ploegen voor de Ronde van Frankrijk voorstelden, speel den de Spaans-Franse Pyreneëen een be langrijke rol. Deze door slecht klimmende renners gevreesde bergen moeten in het aanstaande weekeinde enige kortsluitingen, die er in beide wielerploegen aan de voor avond van de 64ste Ronde van Frankrijk bestaan, uit de weg ruimen. Het geval Theo Smit is zelfs meer dan een kortsluiting. Smit vormde en vormt bij Fri sol zelfs een probleem. Nederlands enige sprinter van het kaliber Sercu, Van Linden en Maertens zou na maanden van sukkelen met een eerst geheimzinnige maar later overduidelijke meniscusblessure, eerst wel naar de Tour gaan en na uitvallen in de Ronde van Zwitserland weer niet. Toch stond „Smitje" daar in Dordrecht temidden van zijn ploeggenoten als zijnde kandidaat voor etappezeges. Theo Smit reed ondanks totaal ontbrekende klimmerskwaliteiten zon dag in Beek een goed landskampioenschap (17e plaats) en werd daarom andermaal opgenomen in de ploeg. Smit: „Ik heb nooit gezegd dat ik niet naar de-Ronde van Fran krijk zou gaan. Van Vaerenbergh heeft in Zwitserland, nadat ik daar uitviel na een inzinking, gezegd dat ik dus wel thuis zou blijven. Dat was een verkeerde uitspraak, want ik reed de dag voor ik uitviel uitste kend. Ik reed 100 kilometer vooruit en dat kun je niet doen als je geen conditie hebt Met Piet. Liebregts, de manager van Frisol, heb ik erover gepraat en die zorgde ervoor dat ik toch iii Fleurance van start ga". Zelfvertrouwen. Kortom: Theo Smit kan niet overweg met de Belgische ploegleider. Of andersom. Smit, het super-sprinttalent, die twee jaar geleden in massasprints twee afgetekende, etappe-overwinningen behaalde, kreeg pas enig zelfvertrouwen toen Piet Liebregts hem beloofde dat hijop z'n minst een weekje mee naar Frankrijk zou gaan. Liebregts, verklarend: „Meer Nederlandse jongens hebben daarop aangedrongen. In feite begrijpelijk, want ze rijden al jaren in onze ploeg. Smit is een overgevoelige jon gen, zoals alle sprinters zijn. Nou, dan ga ik toch een weekje m§e. Wellicht komen er positieve resultaten van". Piet Liebregts fungeert dus als een soort peetvader voor Theo Smit, die een mislukt voorseizoen moet goedmaken in de Tour. Hetgeen alleszins moeilijk is, want zaterdag al (na de proloog van donderdag en een in tweeën gedeelde vlakke eerste etappe van vrijdag) gaat de karavaan de Pyreneeën in. Daarna komen zo'n tien vlakke ritten op rij, waarin voor Smit kansen op etappezege's liggen. Het zal eraan liggen of er door de kopstukken en klassementsrijders in de Py reneeën hard gereden wordt, wil Theo Smit binnen de tijdgrens en dus in koers kunnen blijven. Liebregts beloofde de sprinter in elk geval een knecht voor de ongetwijfeld nodi ge duwtjes in de rug. Smit: „Liebregts heeft het goed geregeld. Ik ga nu met zelfvertrou wen weg". Niets Tot enige gefronste wenkbrauwen leidde bij Frisol ook de benoeming van de Span jaard Luis Ocana tot kopman en diens Franse vriendje Andre Romero als helper in de bergen. Zowel Ocana als Romero presteerden in de maanden voor de Ronde van Frankrijk helemaal niets. Het duo ge niet dan ook weinig vertrouwen van de Belgische en Nederlandse ploegmakkers. Het is dan ook met veel onzekerheden dat Frisol de tour ingaat Van Vaerenbergh: „We hebben met de, ploeg in het voorseizoen (Raas) goed gereden. In de Tour gokken we toch op Ocana, omdat hij daar het hele seizoen op heeft afgestemd. In de vlakke ritten moeten we dagsuccessen kunnen boe ken met Raas en de anderen". Heeft Frisol dit seizoen geen specifieke ploeg voor de grote ronden, Raleigh heeft dat wel. Zonder de klassiekers en de kleine etappewedstrijden te verwaarlozen (Knete-- mann won de vierdaagse van Duinkerken, Pronk de Ronde van Luxemburg) stemde de ploeg van Peter Post het hele wielerjaar af op de Ronde van Frankrijk. Met alle renners (behalve de met kraakbeenaanwas in zijn rechterknie sukkelende Gerben Karstens) in de beste vorm begint deze equipe dan ook met veel zelfvertrouwen aan het loodzware karwei. Post benoemde Hennie Kuiper op grond van prestaties in het verleden tot absolute kopman en het Duitse talent Didi Thurau tot beschèrmd renner. Dit duidt op de knechtenrol voor de overigen, waarbij dus ook de prestaties-leveranciers van de laatste maand Knetemann en Pronk. Deze twee hebben zich daarbij - ondanks anders luidende uitspraken van Post tijdens het officiële gedeelte van de voorstelling - niet op voorhand bij neergelegd. Zowel Pronk als Knetemann zei: „Als ik zie dat Kuiper en Thurau slecht rijden in de bergen en ik zelf goed, dan neem ik toch mijn eigen kans waar". Waarop Peter Post repliceerde: „Ach, het is natuurlijk zo dat de Pyreneeën ons veel zullen leren. We moeten gewoon zien hoe het loopt en dan valt de taktiek altijd nog te wijzigen. =PYREN E E EN ■XTOURMAIET BERGEN OPGENOMEN IN HET BERGKLASSEMENT 1e categorie O 2e lea tJUUl 237km H Route i iGeneutraliseerd traject vervoer per trein,vliegtuig of autobus) A Berg m Steile heuvels o o o o o oZwaarst te berijden deel van de route O Etappeplaats

Leidse Courant | 1977 | | pagina 12