Lakers luchttrein spoedig van start Suarez: regering zonder socialisten V ervoersf ederatie beraadt zich over boycot Chileens koper Israël: verklaring VS ongewoon hard Dubbel offensief tegen guerrilla's Ethiopië Ecevit hoopt op winst met vertrouwensvotum Blanke oppositie in Zuid-Afrika gaat zich hergroeperen Amin krijgt nieuwe titel VLOOTSCHOUW Staande op het dek van het koninklijke jacht Britania kijken koningin Elizabeth van Groot-Brittannië en haar echtgenoot Prins Philip naar een vlootschouw van ruim 180 schepen ter gelegenheid van haar kroningsjubileum. MADRID (UPI) Premier Adolfo Suarez heeft gezegd dat de nieuwe regering van Spanje, waar van hij de samenstelling later deze week bekend wil maken, uitsluitend zal bestaan uit leden van zijn Democratische Unie van het Centrum (UDC). Deze „partij", in feite een haastige verkiezings- coalitievan twaalf politieke partijen en groepe ringen, behaalde bij de verkiezingen van 15 juni de meeste stemmen, hoewel op de voet gevolgd door de Spaanse Socialistische Arbeiderspartij (PSOE) van Felipe Gonzales. Tijdens zijn eerste persconferentie sinds hij prak tisch een jaar geleden regeringsleider werd, ver klaarde Suarez dat de PSOE de belangrijkste oppositiepartij in het nieuwe parlement zal zijn. Refererend aan het gesprek van twee uur dat hij maandagmiddag met de socialistische partijleider had zei Suarez: „Wij gaven daarbij allebei blijk van een groot gevoel voor verantwoordelijkheid. De socialisten zullen een loyale, hoewel stevige, oppositie voeren. Dat is het democratisch spel". De premier zal een kabinet samenstellen dat in de 350 afgevaardigden tellende Cortes elf zetels verwijderd is van een meerderheid. Bij een hertel ling in de provincie Madrid Verloor de UDC dinsdag alsnog een zetel. Deze viel toe aan de communisten. Terwijl de officiële einduitslag nog steeds niet bekend is omdat hier en daar nog hertellingen plaatshebben, stond gisteren de coalitie van pre mier Suarez op 165 zetels. De socialisten hebben er 118, de communisten 20 en de rechtse Allianza Popular 16. Het restant is verdeeld over kleine partijen. UTRECHT De ver- voersfederatie NW- NKV beraadt zich mo menteel op de vraag of men een boycot-oproep zal doen of niet wanneer de zes met Chileens ko per geladen Nederlandse vrachtwagens, die in Mi laan door het Italiaanse Chili-comité worden vastgehouden, naar Ne derland terugkomen. Ita liaanse transportarbei ders weigeren de vracht wagens te lossen. De woordvoerder van de federa tie wijst erop, dat de vakbonden zich destijds juridisch in de vin gers sneden toen zij in 1971 opriepen tot een boycot van het Duitse schip Oldendorff dat in Rotterdam lag met een lading Chileens koper aan boord. De rechter vond toen, dat de vak bonden zich schuldig hadden gemaakt aan een onrechtmatige daad. De bonden weten dus dat zij onmiddellijk een proces aan hun broek hebben indien zij nu zouden oproepen tot een boycot van de vrachtwagens. ANKARA (AFP-UPD Turkije wordt in zijn ontwikkeling en industrialisering „geremd" door de huidige afspraken met het Europa van de negen. Te neinde deze ongunstige situatie terug te draaien wil de nieuwe regering Ecevit dan ook op kor te termijn onderhandelingen met de EG om de termen van het geassocieerde lidmaatschap te herzien. Premier Bulent Ecevit zei dit gisteren toen hij in de volksver tegenwoordiging het program ma van zijn sociaal-democrati sche minderheidsregering voor las. Dit programma wordt, na debatten in de Kamer, zondag of maandag inzet van een ver trouwensvotum. De premier komt in de Nationale Assemblee 13 zetels tekort, maar hij hoopt het gat te dichten met de stem men van onafhankelijken en „overlopers" uit kleinere partij en. Dat de drie „nationale" par tijen, met als grootste de „recht vaardigheidspartij" van Ecevits voorganger Demirel, de nieuwe regering niet zal steunen bleek gistèren uit het feit dat die frac ties en bloc verstek lieten gaan bij de voorlezing van het pro gramma. Ecevits regeringsprogramma is op enkele punten gematigder dan de campagnebeloften van zijn Republikeinse Volkspartij. Die gingen ook tamelijk ver, aangezien Ecevit er vast van- overtuigd was dat de verkiezin gen van 5 juni hem de absolute meerderheid gingen opleveren. Een van de offers die aan de politieke realiteit zijn gebracht is de belofte tot legalisering van de Turkse communistische par tij. Ecevit zei dat Turkije zijn de fensiepolitiek zal dienen te her zien, echter zonder dat dit af breuk doet aan de verplichtin gen als NAVO-lid. BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 29 JUNI 1(977 PACINA 11 Schuim- plastic spalk Moeder Fischer Mevrouw Regina Fi scher, moeder van de voormalige schaakkampioen Bobby Fischer, moest gisteren door politiemannen van de straat worden ge haald. Zij was op de weg gaan zitten om op die manier een bus tegen te houden met mensen die wel willen meewerken aan een film, waar van de geluidstech nici staken. JERUZALEM (UPI) Israël heeft gisteren de vermoedelijk extreme Arabische eisen zou aan- (Vmerikaanse verklaring dat het tot terugtrekking moedigen. ait de bezette gebieden, met inbegrip van de De verklaring negeerde voorts Israëls duidelijke westelijke Jordaanoever, bereid moet zijn, „onge- woorden tot bereidheid om over alles zonder woon hard" genoemd en verworpen. Israëlische uitzondering met de Arabieren te onderhandelen, functionarissen zeiden dat de verklaring de kansen Ook het tijdstip van de verklaring werd ongeluk- >p vrede niet zou kunnen bevorderen en dat zij kig genoemd daar zij gepubliceerd werd slechs „pro-Arabisch" begroet. „Een Amerikaanse waar- enkele weken voordat premier Menachem Begin schuwing aan Israël", schreef het blad „Al Akh- naar Washington gaat. bar". De semi-officiële krant „Al Achram" onder- Premier Menachem Begin heeft inmiddels gezegd streepte: „Amerika eist Israëlische terugtrekking dat Israël voor wat dit land betreft, bereid is in uit bezette Arabische gebieden", oktober van dit jaar in Genève vredesonderhande- Een jordaanse Jordaanse woordvoerder verklaar- lingen met de Arabieren te beginnen. In Egypte de dat zijn regering in de Amerikaanse verklaring is de Amerikaanse verklaring als „zeer sterk" en ..een positieve nieuwe stap" zag. In de Duitse St. Barbarakliniek (Gladbach) heeft men na vijf jaar ex perimenteren een schuimplastic spalk ontwikkeld. Het nog zachte schuimplas- a tic wordt om het J gebroken been ge- J legd en gesloten I met een soort rits- ij sluiting. Na 20 mi nuten is het spul hard, waarna het een stevige, maar lichte spalk is. Bo vendien is het wate rafstotend (men zou ermee kunnen zwemmen) en het houdt de 'rontgen- straten niet tegen, waardoor het he- lingsproces eenvou dig kan worden ge- vqlgd. ADDIS ABEBA (UPI) - In Ethiopië zijn de voorbereidin gen van een grootscheeps nieuw offensief tegen guerrilla strijders in Eritrea (het noord en) en de Ogaden-woestijn (het zuidoosten) in volle gang. Per dubbele luchtbrug worden troe pen aangevoerd naar de Eritre- se hoofdstad Asmara en naar loyale bolwerken in de aan So malië grenzende woestijn- strook. De luchtbrug „verwerkt" voor lopig nog alleen eenheden van het geregelde leger. De hoofd macht van het „boeren"; een ongeveer 300.000 man sterke volksmilitie, zal de komende we ken volgen. Het zich marxistisch noemende regime van „sterke man" over ste Mengistu Haile Mariam kampt met twee brandhaarden van binnenlands verzet In de (als enige verbinding met zee) vitale provincie Eritrea vechten enkele onderling verbonden onafhankelijkheidsbewegingen voor afscheiding. Deze oorlog duurt nu al 16 jaar. Naar ver luidt zijn de Eritrese onafhanke lijkheidsstrijders heer en mees ter over het platteland en zit het Ethiopische regeringsleger muurvast gepind in Asmara en enkele andere steden. In het zuidoosten moet de cen trale regering het hoofd bieden aan het bevrijdingsfront voor West-Somalië. Het bevrijdings front heeft ca. 4000 goedbewa pende en uitstekend gemotiveer de strijders onder de wapenen die het Ethiopische leger han den vol werk geven. De belang rijke stad Harar wordt regelma tig door de guerrilleros met mortieren beschoten, konvooien worden overvallen en het be vrij-- dingsfront saboteerde onlangs de spoorlijn van Addis naar Dji- boeti door enkele bruggen op te blazen. Carter wil Breznjev ontmoeten WASHINGTON/REUTER De Amerikaanse president Carter wil dit jaar graag een ontmoeting hebben met zijn Russische ambtge noot Breznjev. Dit heeft een woordvoerder van het Witte Huis gisteren bekendgemaakt De Amerikaanse adviseur voor nationale veiligheid, Brzezinski, heeft op het Witte Huis vorige week een gesprek gehad met de Russische ambassadeur Anatoly Dobrynin om de mogelijkheid van een ontmoeting tussen beide staatshoofden te bekijken. LEIOEN - Geboren: Chantal. dr. v. W. F. Gubler—A. J. C. Te Water, Llekler, zn. v. L. de Jong—W. Kooien, Jorinda M., dr. v. L. W. Rietmulder—M.N. E. Meereboer. Johannes G. zn. v. J. Bleij- enbero—P. A. van den Linden. Joris zn. v. H. ViséeC. C. Belgers, Sefirye, dr. v. H. Ciddi—S. Ozdemir, Helena dr. v. P. Blankenstijn-M. Pardon. Marleen J. dr. v. C. T. M. Castelein—H. J. Salman, Maizabella dr. van N. M. G. van Wijk—S. J. Rietveld. Overleden: W. M. van Leeuwen geb. 1913 geh. geweest met L G. Knijnen- burg, T. van der Putten geb. 1897 man, G. T. van Zoen geb. 1907 man. Gehuwd: W. Wassink—G. Noordervliet, H. H. J. Zonneveld—V. J. M. van Haa strecht. S. J. van der Ploeg—E. Evert- sen, B. A. Eveleigh—P. C. Houtman. JOHANNESBURG (Reuter) De bekende Zuidafrikaanse po liticus sir De Villiers Graaf heeft officieel de opheffing voorgesteld van zijn Verenigde Partij. Hij zei dat hij spoedig zal aftreden als oppositieleider in het parlement Sprekend op het congres van de Verenigde Partij in Johannes burg zei de 63-jarige sir De Villiers dat Zuid-Afrika zich gesteld ziet voor een geheel nieuwe politieke situatie en een oppositie op bredere basis en een andere regering nodig heeft. „Wat Zuid-Afrika op het ogen blik nodig heeft is een gematig de blanke partij die de polarisa tie tussen extremistische stand punten kan voorkomen en een forum kan bieden vanwaar ge matigde blanken kunnen spre ken met gematigde niet-blanken nu er nog gematigde blanken zijn". De opheffing van de Verenigde Partij, die voor het eerst door sir De Villiers in augustus vorig jaar ter sprake werd gebracht, zal worden gevolgd door de vor ming van een nieuwe oppositie partij, die zal bestaan uit de Verenigde Partij en aanhangers van de Democratische Partij. „Ik geloof dat een nieuwe partij een nieuwe leider nodig heeft en daarom wil ik,als ik uw steun heb voor de vorming van een nieuwe partij, u laten weten dat ik niet beschikbaar zal zijn als nieuwe fractieleider", aldus sir De Villiers. Sir De Villiers, die sedert 1956 de leiding had van de Verenigde Partij, voegde er aan toe dat hij wel tijdelijk wilde optreden als leider van de nieuwe partij, maar slechts tot het tijdstip waarop een nieuwe leider die taak zou kunnen overnemen. De Verenigde Partij heeft 30 zetels in het 171 leden tellende parlement terwijl de Democrati sche Partij geen enkele zetel heeft Treinramp DDR gevolg van menselijke fout BERLIJN (DPA) - Uit een on derzoek is gebleken dat het ern stige treinongeluk in Oost- Duitsland waarbij in de nacht van maandag op dinsdag 29 mensen omkwamen, het gevolg is van een menselijke fout Het persbureau ADN meldde dat de voorzitter van de rege ringscommissie van onderzoek, minister van verkeer Otto Arndt, heeft verklaard dat de frontale botsing tussen een goe derentrein en een passagiers- trein veroorzaakt is door een verkeerde wisselstand. Sithole terug naar Rhodesië NAIROBI (Reuter) De zwarte nationalistische leider Ndaba- ningi Sithole heeft gezegd van plan te zijn na twee jaar in het buitenland te hebben verbleven over twee weken naar Rhodesië terug te keren om zijn aanhan gers duidelijke aanwijzingen te geven om zelf hun lot te kunnen blijven bepalen in plaats van deze rol door de frontlijnstaten te laten overnemen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Nu Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten een nieuw luchtakkoord afgeslo ten hebben, wordt vooral op de route Londen- New York en vice versa een verscherping van de concurrentiestrijd verwacht. Beide landen zijn het met elkaar eens geworden, dat alleen tussen Londen en New York en Londen—Los Angeles toestellen van meer dan een lucht vaartmaatschappij van de twee betrokken na ties mogen vliegen. Op 25 september stuurt de kleine Britse firma Laker Airways haar eerste spotgoedkope Sky- train (luchttrein) naar New York. Directeur Freddie Laker heeft voor 90 miljoen dollar vier D.C.-10-straalvliegtuigen met elk 345 zitplaatsen gekocht. Hij zal deze gebruiken voor zijn nieuw luchtvaartavontuur, waarvan het idee al zes jaar oud is. In die periode kreeg hij af te rekenen met scherpe tegenstand van andere luchtvaartmaatschappijen, waaronder de gena tionaliseerde British Airways, voorts met het Britse ministerie van handel en last but nog least de Amerikanen. Pas een week geleden werd de Amerikaanse vergunning voor een geregelde Skytrain-verbin- ding Londen-New York in Washington onderte kend door president Carter. De Britse regering is er nu ook helemaal voor gewonnen. Freddie Laker vermoedt echter, dat zijn grote Ameri kaanse concurrenten iets in het schild voeren. Sedert de afsluiting van het nieuwe Atlantische luchtakkoord hebben Panam en T.W.A. gezegd, dat zij Laker met gelijke middelen gaan bekam pen. Beide luchtvaartmaatschappijen weigeren evenwel te onthullen, welk soort goedkope ta rieven de reizigers zullen aanbieden. Lakers Amerikaanse Vergunning steunt op de strenge voorwaarde, dat in geval de Britse luchtvaar tautoriteiten verzet aantekenen tegen eventuele spotgoedkope luchttarieven, ontworpen door Amerikaanse maatschappijen, hij onmiddellijk verbod krijgt nog langer op New York te vliegen. Wie Lakers Skytrain wil nemen, zal zich geen retourbiljet kunnen aanschaffen. Voorlopig vraagt hij voor de luchtreis Londen-New York slechts 59 pond. New York Londen zal op 78 pond komen. Het is echter te voorzien, dat het later in beide gevallen duurder zal worden. Lakers passagiers krijgen geen kosteloze drankjes of maaltijden aangeboden. Zij kunnen zelf een knapzak meebrengen of aan boord warm eten kopen. Tot zes uur vóór de start kan voor geen enkele zitplaats in de Skytrain geboekt worden. Lakers Amerikaanse vergunning is slechts voor één jaar geldig. Een dergelijke maatregel werd vroeger nooit genomen. Tussen mei en septem ber mogen zijn luchttreinen wekelijks elf maal heen en terug vliegen. Voor de rest van het jaar moet zijn service beperkt blijven tot één retourvlucht per dag met 189 passagiers; de capaciteit van een Boeing 707. Deze voorwaar den, gesteld door de Britse luchtvaartautoritei ten, hebben tot doel de afvloeiing van passa giers van geregelde luchtdiensten naar Lakers Skytrains te beperken. Freddie Laker zal geen verlies lijden als hij erin slaagt 73 procent van de ongeveer 260.000 toegelaten Skytrain-passagiers bij elkaar te krijgen. Hij hoopt 224.000 reizigers te kunnen vervoeren op retourvluchten, wat ongeveer 87 procent is van de geoorloofde capaciteit Krijgt hij gelijk, dan maakt hij na aftrek van alle onkosten ongeveer 1 miljoen pond winst. Hoewel Freddie Laker een sluwe zakenman is, valt het toch nog te bezien of zijn luchttreinen inderdaad het succes zullen kennen dat hij ervan verwacht; 224.000 reizigers vormen slechts een klein percentage van de 13 miljoen passagiers, die jaarlijks tussen Londen en New York vliegen. Lakers tarieven zijn spotgoedkoop, op voor waarde dat de passagier zich minder dan zes uur voor het vertrek van de, skytrain naar de Londense vlieghaven van Stansted kan begeven en bereid is daar in de rij te gaan staan, in de hoop een zitplaats te kunnen bemachtigen, lukt dat niet, dan is hij niet alleen zijn tijd, maar ook zijn verplaatsingskosten kwijt. Veel zal afhangen van de manier waarop de Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen reage ren. In Londen heeft men de indruk, dat Pa- nAm en T.W.A. niet van plan zijn Lakers sensationele stunt een al te groot succes te laten worden. RECHTER VERBOOD EERDER ACTIE De Italiaanse vervoersbond voert op het ogenblik overleg met de bonden in Frankrijk, België en Nederland over de terugkeer van de Nederlandse vrachtauto's. Men wil de wagens onder escorte van de bonden via Frankrijk en België naar Neder land laten terugkeren. Als de wagens via Oostenrijk en Duits land zouden gaan is de kans groot dat de lading in Duitsland wordt gelost, zo stellen de bon den. Het Italiaanse Chili-comité eist dat het koper teruggaat naar Chili. De Chili-beweging-Neder- land heeft zich inmiddels soli dair verklaard met de Italiaanse actie. Men ziet hierin een daad werkelijke stap in de richting van internationale isolering van de Chileense junta. NAIROBI (UPI) - De Oegandese presi dent Idi Amin Dada heeft een nieuwe ti tel aan zijn naam bij gevoegd, namelijk die van „Veroveraar van het Britse Impe rium in Afrika in bet algemeen en in Oe ganda in het bijzon der". Dit heeft radio- Oeganda omgeroe pen. Het radio-station meldde dat de mili taire raad van Oe ganda de nieuwe titel aan Amin heeft gege ven „om de Oegan dese overwinning op de Britten te vieren". Dit duidt op het feit dat eerder deze maand twee britse di plomaten, die gesta tioneerd waren in de Franse ambassade in Kampala, zijn terug getrokken. De volle dige titel van de Oe gandese president luidde tot dusver „Zijne Excellentie de President voor het Leven Maarschalk al Hadji Doktor Idi Amin Dada, v.c. Jvic- toria-kruis) D.S.O. (buitengewone staat van dienst) M.C. mili tair kruis)". Radio Oeganda zei verder nog dat als Groot-Brittannië nog in Oeganda wil terug keren het net zo daarover moet onder handelen als ieder ander land moet doen. Het zal dan een nieuwe overeenkomst moeten tekenen. Brandt in Warschau Willy Brandt, voorzitter van de Duitse Sociaal Democratische Partij (SDP) en zijn echtgenote zijn gisteren in Warschau aan gekomen voor een officieel be zoek. Zij werden ontvangen door de secretaris van de Poolse Arbeiders Partij Edward Babiuch (rechts).

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11