Jran Agt en Den Uyl eken akkoord in eleid grondpolitiek Vrij willigersleger voorlopig onhaalbaar LLTERNATIEVE iULP ZWANGERE /ROUWEN NODIG toper: BETOGERS NIET AAN TE PAKKEN" Onenigheid over uitbreiding Schipholdirectie Directie Verdugt: ontsnapte stof beslist niet giftig STAATSCOMMISSIE MOMMERSTEEG e fouten en nalatigheden op kleine zeeschepen" Molukkers mogen naar Indonesië mits Nederland ze onderhoudt Nederlander krijgt 7 jaar Duitse cel [ervoerder „ITALIAANSE POLITIE DURFT )lie verspert verkeer Gouda ONDERZOEK NAAR OORZAAK ONTBLADERING i 1NENLAND LEID SE COURANT." DINSDAG 28 JUNI 1977 PAGINA 9 i onze parlementaire redac tie) J HAAG Kabinetsforma- aDen Uyl zal nog deze week e voorstellen indienen om jtoord op het gebied van >ndpolitiek mogelijk te «eu. Urenlang heeft de for- %ur maandagavond met mr. I Agt (CDA), drs. Van Thijn IA) en dr. Terlouw (D'66) Pde oplossing van het con- inzake de grondpolitiek «aderd. „Niet pessimistisch" lieten de fractievoorzitters „constructieve" bespreking. zijn dichter bij een akkoord op de avond van 22 maart, i de kabinetscrisis over de ndpolitiek ontstond", zei mr. Agt na afloop van de be spreking. Vandaag is het beraad voortgegaan over de herziening van de ondernemingsraden. Nog steeds blijkt het grote pro bleem hoe precies de schade bij onteigening van landbouw gronden moet worden vergoed. Overeenstemming bestaat over het feit dat een dubbeltelling bij die vergoeding moet worden voorkomen. Geen probleem is ook dat een boer of tuinder schadeloos moet worden ge steld, wanneer hij nadeel onder vindt van toekomstige planolo gische beslissingen. De preciese uitwerking van deze regelingen levert nog twistpunten op. For mateur Den Uyl zal hiervoor met nieuwe voorstellen komen. In ieder geval is de formateur het gisteravond met de drie fractievoorzitters eens gewor den over de volgende vier za ken: het is wenselijk een wettelij ke regeling voor de over dracht van landbouwgrond en te ontwerpen, waardoor een matiging van de land- bouwgrondprijzen kan wor den bereikt Er dient een vermogens winstbelasting te komen. De centrale overheid moet een voorkeursrecht krijgen bij de aankoop van gronden, waarbij het voornamelijk gaat om de koop van grond in natuurgebieden. In de vergoedingen bij ontei gening van landbouwgrond moeten dubbel-tellingen wor den voorkomen. De preciese uitwerking hiervan levert nog problemen op, omdat wat voor de één een gerecht vaardigde correctie is, voor de ander een dubbel-telling kan zijn. Verschil van me ning bestaat o.a. nog over de compensatie van vermogens schade. Van de baan is dat er een alge meen verbod zou moeten komen voor de verkoop van woningen in stadssaneringsgebieden. Wel wordt het wenselijk geacht dat aan huurders van woningen een voorkeursrecht wordt gegeven. De PvdA zou liever zien dat het voorkeursrecht bij verkoop eerst aan gemeenten wordt toe bedeeld, en dan pas aan de huurder. Het CDA heeft veel bezwaren tegen een regeling van de landbouwgrondprijzen via een Grondbank. Gemeend wordt dat de bestaande Grond kamers met de prijsbeheersing belast kunnen worden. „Wat be treft de uitwerking van de prijs beheersing voor landbouw gronden staan we nog ver van elkaar", aldus Van Agt Waarschijnlijk zal de formateur vrijdag opnieuw met de drie fractievoorzitters over de grond politiek spreken. Dat gebeurt dan aan de hand van nieuwe voorstellen. De voortgang in de bespreking wordt belemmerd, doordat Den Uyl als minister-president woensdagmiddag naar Londen vertrekt voor deelneming aan de Europese topconferentie. Donderdagavond zal hij terug keren. Intussen heeft de formateur vanmorgen een gesprek gehad met Mr. Chr. van Veen, voorzit ter van het Verbond van Neder landse Ondernemingen, en ir. J. de Wit, voorzitter van het Ned. Chr. Werkgeversverbond. Dit gesprek handelt ondermeer over de brief van de werkgevers, waarin zij kanttekeningen plaat sen bij de bestrijding van de werkloosheid en de inflatie. Woensdagmorgen zal de forma teur praten met de voorzitter van de Federatie Ned. Vakbe weging, W. Kok, en een verte genwoordiger van het C.N.V., L. de Graaf of W. van der Meulen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De meerderheid van een staats commissie meent dat voorlopig ni«jt moet wor den overgegaan tot de instelling van een vrijwil ligersleger. Juist in de huidige sociaal-economi sche situatie zou de instelling van een beroepsle ger uit een oogpunt van kosten bezwaarlijk zijn. Sommige leden van de commissie zijn tegen een leger van beroepsmilitairen, omdat ze bang zijn dat de kosten daarvan veel te hoog zullen worden. Anderen betwijfelen of de werving voldoende resultaten zal opleveren. Een minderheid van de staatscommissie acht de tijd wel rijp om over te gaan tot de instelling van een krijgsmacht van uitsluitend beroepsmili tairen. Een andere minderheid acht zo'n leger principieel onwenselijk. Als er wel tot een vrij willigersleger zou worden overgegaan, zou de omvang van de krijgsmacht in de toekomst beperkt gehouden kunnen worden. De staatscommissie had tot taak na te gaan of het mogelijk en wenselijk is de krijgsmacht geheel samen te stellen uit beroepsmilitairen, ander vrijwillig dienende militairen en burger personeel. uud-staatssecretaris Mommersteeg had de leiding van de commissie. Minister Stemerdink (Defensie) heeft het interim rapport van de commissie ter kennis van kabi netsformateur Den Uyl gebracht De staatscommissie acht een beroepsleger op zichzelf wel te realiseren. Uit kwalitatief militair oogpunt verdient een vrijwilligersleger de voor keur boven een krijgsmacht die grotendeels uit dienstplichtigen is samengesteld. Verwacht wordt dat een beroepsleger meer gemotiveerd zal zijn, een hogere graad van geoefendheid zal laten zien en ook dat de opleidingen meer rendement zullen opleveren. Zo'n vrijwilligersleger zou moeten bestaan uit een beroepskern, aangevuld met vrijwilligers die gemiddeld drie tot vier jaar dienen en een reser veplicht van tien jaar hebben, alsmede reserve- vrijwilligers en burgerpersoneel. De defensiebegroting zou moeten worden ver hoogd om zo'n beroepskrijgsmacht mogelijk te maken. En dat wordt op dit moment bezwaarlijk geacht. De meerkosten worden minimaal op 285 miljoen gulden (prijspeil 1975) en maximaal op 530 miljoen gesteld. JEEPV AARTINSPECTIE: (Van een onzer verslaggevers) I HAAG Bijna tachtig procent van de rampen en ongevallen iee worden veroorzaakt door menselijke tekortkomingen. Het daarbij op dat de ongevallen vaak het gevolg zijn van het onverantwoordelijke wijze verontachtzamen van het voor- jift tot het houden van goede uitkijk. Bovendien is men in I gevallen ernstig nalatig bij het bijhouden van de positie van schip ten opzichte van tegenliggers. Dit zijn enkele conclusies, die de Scheepvaartinspectie verbindt aan haar jaarverslag over 1976. De „ernstige fouten en nalatigheden", die men signaleert blijken vooral op vissersboten en schepen van de kleine handelsvaart te worden begaan. De Scheepvaartinspectie constateert voorts een „hoogst verwerpe lijke houding, die overeenkomt met die van lieden die in het verkeer te land doorrijden nadat zij ongelukken hebben veroor zaakt". In het jaarverslag wordt er in dit verband op gewezen dat uit de processen-verbaal van aanvaringen tussen vissersschepen en grotere koopvaardijschepen de indruk kan worden gewekt, dat een toenemend aantal koopvaardijschepen niet meer stopt na de aanva ring voor eventuele hulpverlening of voor uitwisseling van gege vens. De Scheepvaartinspectie sluit niet uit dat iets dergelijks is overkomen aan de UK 63, die vorig jaar maart verging. Alle vijf vissers vonden daarbij de dood. In totaal kwamen vorig jaar veertien vissers van Nederlandse vaartuigen op zee om het leven. borstel medische werkgroep: •echt (ANP) De werkgroep „Alternatieve Ipverlening bij Ongewenste Zwangerschap" begin vorig jaar is ingesteld door het hoofdbe- ur van de Koninklijke Nederlandse Maat- appij tot Bevordering der Geneeskunst, meent het zinvol is, bij wijze van experiment enkele isultatiebureaus voor alternatieve hulpverle- g op te zetten. gezien het veelzijdige, vaak tijdrovende ka- iter van de hulpverlening in deze situatie (de latie waarin vrouwen geen abortus willen) en noodzaak met velerlei instanties in overleg te den vanwege de grote verscheidenheid aan iblemen die daarbij eventueel moeten worden gelost". KNMG-werkgroep is ingesteld op aandrang artsen, die tevens lid zijn van het Nederlands 5enverbond. Dat heeft zijn ontstaan te danken bezwaren tegen de volgens de betrokken ters te liberale opvattingen van de KNMG over abortus provocatus. Twee bestuurders hiervan |ren lid van de KNMG-werkgroep: de neuroloog- ychiater jhr. dr. A. E. M. Van der Does de fllebois en de huisarts K. F. Gunning. De andere leden waren de Nijmeegse studentenarts M. I van Reekum-van Waasbergen (voorzitter) en bf. S. B. Polak (huisarts) uit Amsterdam, tgangspunt van de werkgroep was, dat de zwan- |e vrouw die dat zelf wenst, ook als er een teling komt die abortus provocatus voor haar igelijk maakt, de beslissing daartoe uit vrije wil moet kunnen nemen. Volgens de werkgroep bete kent dit, dat zij op de hoogte moet zijn van alle andere mogelijkheden waarover ze kan beschik ken als ze haar zwangerschap wel uitdraagt. In haar rapport maakt de werkgroep verschil tussen alleenstaande en getrouwde vrouwen. In het eerste geval zijn de mogelijkheden: alleen blijven met haar kind (en dan is het de vraag of ze op voldoende materiële en psychosociale steun kan rekenen), verhuizen naar een „passende" om geving (waarbij ze ook moet worden geholpen), afstaan van het kind (de hulpverlener moet dan bemiddelen bij het vinden vein adoptiemogelijkhe den) en trouwen (hetgeen het noodzakelijk maakt de aanstaande echtgenoot of familieleden in het overleg te betrekken). Volgens de werkgroep zullen de problemen voor een getrouwde vrouw doorgaans heel anders lig gen. „Het gevoel niet nog meer kinderen aan te kunnen, problemen met betrekking tot de verhou dingen in het gezin, tot huisvesting, geldzaken, huishoudelijke hulp, etc". De werkgroep is tot de conclusie gekomen, dat het praktisch onmogelijk is de gehele problema tiek van de ongewenste zwangerschap in een schema onder te brengen. Dit betekent, dat ook de hulpverlening zeer veelzijdig moet zijn. „Van de hulpverlener wordt met andere woorden een grote vindingrijkheid en een warm medeleven KENNISMAKING De Amsterdamse burgerij kon gisteravond in het Stedelijk Museum kennismaken met haar nieuwe burgemeester, ex-staatssecretaris Polak (links on der) en zijn echtgenote. Veien maakten van de gelegenheid gebruik om de eerste burger de hand te schudden. Een lange rij wachtenden schuifelde i door de zaal. DJAKARTA (ANP) Indonesië is bereid de in Nederland wonende Zuidmolukkers op te nemen, mits Nederland be reid is hun levensonderhoud te bekostigen. Dit heeft de voormalige ambassadeur van Indonesië in Den Haag, luitenant-generaal Alasjah gisteren in Jakarta gezegd, nadat hij het Zuidmolukse probleem had besproken met president Suharto. „De Nederlandse regering schijnt niet te weten wat zij met het probleem aan moet Zij schijnt geneigd de üjn te volgen die ik in 1973 voorstelde met het oog op een integrale en humane oplossing, met pensioenen en opvoe ding", zo zei de generaal, die er aan toevoegde: „Toen wees Nederland mijn suggestie af omdat de Molukkers in Neder land de binnenlandse veiligheid niet werkelijk bedreigden". De voorzitter van de „Nationale Bevrijdingsraad van West Papua-Nieuw Guinea", Nicolaas Jouwe, heeft in een open brief aan premier Den Uyl een dringend beroep gedaan op de Nederlandse regering de zaak van Zuidmolukkers en Papoea's ter sprake te brengen in de Verenigde Naties. Nicolaas Jouwe ziet dit als de enige manier om de problemen weer op internationaal niveau ter discussie te brengen, gezien de onhaalbaarheid van elke Nederlandse bemoeienis met de „zogeheten binnenlandse aangelegenheden van de Republiek Indonesië". LEIDEN Het Landesgericht in de Duitse stad Würaburg heeft de 28-jarige radiotechni cus Axel W. uit Soesterberg we gens het vervoer van 37 kilo hasjiesj en het bezit van 26 gram marihuana een gevange nisstraf opgelegd van zeven jaar. Dat heeft mr. L. Hamer, advocaat te Leiden, gisteren meegëdeeld. De advocaat is in april de toestemming gewei gerd om als tweede raadsman naast een Duitse advocaat voor deze Nederlandse verdachte op te treden. Axel W. werd eind oktober vo rig jaar als passagier in een- Nederlandse Aschaffenburg door de Duitse politie aangehouden. In de be stelwagen vonden de agenten 37 kilo kg hasjiesj. De Nederlandse bestuurder wist te ontkomen en is sedertdien niet achterhaald. Axel W. heeft inmiddels tegen het vonnis hoger beroep aange-, tekend. fllflPPflG :n onzer verslaggevers) IILAAN/APELDOORN - „Ik begrijp dat de :tie bedoeld is tegen het dictatoriale regime in ïili, maar of die ladingen koper daar weer heen oeten of dat er geld op tafel moet komen voor ïileense vluchtelingen is me nog volstrekt on- uidelijk. We hebben van onze chauffeurs ge lord dat de betogers gewapend zijn met stenen i messen. Waarschijnlijk ook met geweren. Be •litie durft niet in te grijpen. Men is bang voor :n bloedbad, omdat de demonstranten enorm natiek zijn. Maar intussen is nog steeds niet ïkend wat ze nou willen" it zegt de Apeldoornse expediteur Gijs van der cheur. Twee van zijn wagens worden sinds vorige 'eek woensdag in Milaan vastgehouden door het Italiaanse Chili-comité. Volgens hem worden in totaal zes Nederlandsè wagens met Chileens ko per, elk ongeveer 200.000 gulden waard, dag en nacht streng bewaakt. Hij voelt zich ernstig gedu peerd: „We hebben van onze opdrachtgever nog steeds niet zwart op wit dat we de schade van het oponthoud vergoed krijgen. Maar ik ben nu al bijna een week eenderde deel van mijn wagen park kwijt". Ondanks zijn financiële zorgen zegt hij het meest in te zitten over het lot van zijn beide chauffeurs. Vorige week maandag vertrokken zij met de ladin gen koper van het overslagbedrijf Handelsveen uit Rotterdam en bereikten woensdag het douanede pot in Milaan. Daar ontstond een niet ongebruike lijke vertraging doordat de verkoper van de vracht, een Engelse firma, zijn geld nog niet had ontvangen. Tijdens die vertraging moet volgens Van der Scheur een van de douanebeambten ontdekt hebben dat de koper uit Chili afkomstig is. „Kortgeleden is juist in Milaan een groep Chileense vluchtelingen in hongerstaking gegaan. Die douaneman schijnt het Milansese Chilicomité te hebben gewaarschuwd. Nog geen paar uur later waren de vrachtwagens al ingesloten door tiental len betogers. De zes trucks zijn losgekoppeld van de opleggers en staan nu bij een café in de buurt van het douaneterrein. De chauffeurs slapen in de cabine. Ik heb ze op het hart gedrukt geen acties te ondernemen en zich volkomen neutraal te houden, want die Italianen zijn erg verbeten. Ik wil niet dat er nare dingen gebeuren". Van der Scheur zegt te worden bijgestaan door de Nederlandse Organisatie voor Beroepsgoede- renvervoer en de Nederlandse consul-generaal in Milaan. Hij heeft zijn zoon met een andere chauf feur naar Milaan gestuurd om zijn twee vrachtrij ders daar af te lossen. „Ik weet dat er in Chili gemarteld wordt en dat er problemen zijn in de kopermijnen. Je gaat nu over dergelijke zaken wel meer nadenken, maar toch kan ik geen begrip opbrengen voor die actie in Milaan. Ik ben er het slachtoffer van. Ik wacht voorlopig maar op de garantie van mijn opdrachtgever, dat hij borg staat voor de schade". SCHIPHOL (ANP) De directie van Schiphol, die na ait twee man bestaat, zal worden uitgebreid met een derde, die de titel van president-directeur zal krijgen. De nieuwe man zal van buitenaf worden aangetrokken. De raad van commissarissen heeft dit besluit genomen naar aanleiding van een rapport, dat een „duidelijke stagnatie" tussen de twee zittende directeuren, dr. D. Riemens en ir. R. Stapel heeft aangetoond. Het rapport is in opdracht van de com missarissen samengesteld door een voormalig commissaris van de NV Luchthaven Schiphol, mr. J. Bootsma. De inhoud van dit rapport is alleen bekend aan de twee directeuren en de commissarissen. In een reactie op het besluit verklaarde dr. Riemens het aantrekken van een derde persoon een „dure oplossing te vinden, mede gezien de verliezen waarvoor Schiphol zich dit jaar geplaatst ziet". Hij noemde het door de heer Bootsma ingestelde onderzoek „een eenmansonderzoek met alle tekortkomingen van dien". Vol gens directeur Riemens zijn niet alle mogelijkheden voor andere oplossingen nagegaan, waarbij hij met name betreurt dat niet eerst binnen het bedrijf naar een derde directeur wordt gezocht Overigens is nog niet bekend, wie de derde directeur zal worden, hoewel geruchten willen dat de demissionaire minis ter van Verkeer en Waterstaat Westerterp, voor de functie in aanmerking komt Directeur Stapel verklaarde het eens te rijn met het besluit van de raad van commissarissen om een directeur van buitenaf aan te trekken. Hij wilde niet verder ingaan op de achtergronden die tot deze beslissing hebben geleid. Wel wilde hij kwijt dat hij niet van plan was zijn functie bij Schiphol op te geven. De heer Riemens is ruim 22 jaar in dienst van Schiphol; de heer Stapel ruim twee jaar. GOUDA (ANP) Op de rijks- Weg Den Haag-Gouda vlak voor de brug over de Gouwe heeft een oplegger gisteren zijn ach terwielen verloren, waardoor bet met olietanks beladen chas sis ging schuiven. De *«nirg raakten lek en de olie kwam op het wegdek terecht Er ont stond «fliKrüg»dijke vertraging voor het verkeer. De brandweer van Moordrecht heeft de olie weggespoten. TIEL (ANP) - Uit het che misch bedrijf Verdugt in Tiel kan beslist geen giftige stof* zijn ontsnapt Dat heeft de di rectie van het bedrijf gezegd naar aanleiding van de ver dachte ontbladering van strui ken langs het fabrieksterrein. De directie vermoedt dat tij dens een storm van een aantal weken terug zakken waarin nog resten kalk en dolomiet zaten op de struiken is geko men. Deze stoffen zijn beslist niet giftig volgens de directie. De kalk zou verbrandingsver schijnselen kunnen geven als dat met blad in aanraking komt Het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid heeft in middels bladmonsters geno men om uit te zoeken met welke stof het verdorde blad in aanraking is geweest De directie rekent nog vandaag op de resultaten van dit onder zoek, bij Volksgezondheid ver wacht men evenwel dat het onderzoek wel langer kan du ren. De Arnhemse milieu-offi- cier van Justitie, mr. F. Th. Boerwinkel heeft gisteren des gevraagd gezegd eerst het rap port van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid te willen afwachten voor hij iets onderneemt tegen het chemi sche bedrijf. Vorig jaar ont snapte bij het bedrijf een wolk natrium-arseniet (een middel om aardappelloof te vernieti gen), waarna bomen en strui ken in de omgeving ontblader den. Verdugt werd veroor deeld tot duizend gulden boe te. Het bedrijf heeft inmiddels een nieuwe hinderwetvergun ning gekregen voor de afde ling waar deze stof wordt ge maakt Deze afdeling is vol gens adjunct-directeur Kanis momenteel niet in gebruik.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9