Carrillo haalt fors uit naar Kremlin Plan leger gemene best in Rhodesië r*de koop Waarschuwing tegen thuiswerkadvertenties Engeland blijft een lastige EG-partner brieven /lezers VS tot Israel: geen beperking onderhandelen Koffieprijzen nu |eo-nazi eroordeeld jri Orlov schuldigd Kok kritisch jegens drie partijenberaad Postpakket met dode baby op KLOKRADIO'S STELT GELUIDSKWALITEIT WEINIG VOOR Herbergsoep Oost-Duitsland is bang voor spijkerbroeken VERBOUWINGSSERVICE UITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 28 JUNI 1977 PAGINA 7 IeNSBURG (UPI) Een jbtbank in Flensburg heeft indag de 48-jarige advocaat 1 Rëder tot zes maanden „jnis veroordeeld wegens Trlijking van Hitiers nazi- ,üer was schuldig bevonden 1 activiteiten tegen de grond- omdat hij in mei 1975 [chtschriften had verspreid werd gepleit voor de een staat op basis n her„Führer"-beginsel. Toen rechter het vonnis uitsprak, jen volgelingen van Roder f de publieke tribune het in kringen veel gebruikte dwoord „Schweinhund". DSKOU (AP) - De in Moskou tvangengehouden natuurkun- 'ge, Joeri Orlov wordt ervan gehuldigd de Russische staat hebben belasterd, aldus is m zijn vrouw Irian medege- tód. was in verband met het on- ^.przoek naar haar man maan- ^ag naar de Loebjanka gevan- j^lènis in Moskou ontboden en érnam daar dat Orlov ervan wordt beschuldigd „opzettelijk bpalse verzinsels te verspreiden ^e de Russische staat en de Jpenbare orde in diskrediet rengen". De 52-jarige Orlov eeft in mei 1976 een onofficiële «ésticht ter controle van de Rus- Jsche naleving van de bepalin- en omtrent de mensenrechten j^n het akkoord van Helsinki. Irlov werd op 10 februari in j echtenis genomen. MADRID (UPI-AFP) De Spaanse communisten leider Santiago Carrillo heeft verklaard dat hij liever een algehele breuk met Moskou riskeert, dan dat hij toegeeft aan de Russische druk om het „Eurocommunisme" vaarwel te zeggen. „Ik zal mijn onafhankelijke positie bewaren, wat het' ook mag kosten", zo zei Carrillo op een persconfe rentie. „Wij zullen de banden met het Kremlin niet verbreken, maar we nemen het risico dat het uitvoerig door het persbureau Tass werd gebracht, Kremlin dat wel doet". bevatte de waarschuwing aan het adres van de Eurocommunisten, dat zij een breuk in de interna tionale communistische beweging tot stand zullen De 62-jarige Carrillo gaf commentaar op het arti- brengen. De Spaanse communistenleider daagde kei in het officiële Russische weekblad .Nieuwe de Sovjet-critici uit om een open debat te houden Tijden", waarin zijn opvattingen over communis- over de aard van het communisme in de wereld me werden veroordeeld. Het artikel, dat later in de jaren zeventig en tachtig. Carrillo legde zijn verklaringen af in aanwezigheid van negen leden van het uitvoerend comité van de PCE, onder wie Marcelino Camacho, de secre taris-generaal van de arbeiderscommissies. Het antwoord van de communistenleider op het artikel in .Nieuwe Tijden" was zo mogelijk nog scherper' dan het artikel zelf. LONDEN (UPI) Engeland en de VS zijn bezig met plannen om een internationale vredesmacht op te richten, die de stabiliteit van Rhodesië moet verzekeren tijdens de overgang naar een zwarte meerderheidsre gering, zo is officieel in Londen medege deeld. Deze krijgsmacht zou moeten be staan uit strijdkrachten van de landen van het gemenebest. Het is in dit geval niet waarschijnlijk dat Amerikaanse militairen bij een dergelijke Michael Todds ïllf |»raf geschonden 'OREST PARK (UPI) - Het van de Amerikaanse film- lucer en derde echtgenoot Elizabeth Taylor, Michaël todd op de joodse begraaf plaats Waldbeim in Forest 'ark, Illinois, is in bet week einde geschonden. De stoffelijke resten, die in een plastic omhulsel zaten, zijn vol gens de directie van de begraaf plaats ontvreemd. De plaatselij ke politie heeft contact gezocht Tnet Elizabeth Taylor, om te ver hemen of haar soms losgeldei- jsen zijn gesteld. iMichaël Todd, die kort voor zijn dood „rond de wereld in 80 tiagen" op het scherm bracht en Idaarmee een van de grootste ktfilmsuccesen, kwam in maart 1952 bij een vliegtuigongeluk oom het leven. Wat van zijn stof felijk overschot teruggevonden kon worden, werd in het plastic op Waldheim bijgezet Deze plannen zijn het onderwerp van ge sprek geweest in de wandelgangen van de onlangs gehouden topconferentie van de lan den van het gemenebest in Londen. Het is niet bekend of enige gemenebestlan- den al troepen hebben toegezegd, maar wel worden in dit verband Canada, India, Gha na en Nigeria genoemd. De voornaamste taak van de internationale vredesmacht zou bestaan uit het ontwape nen van het leger van Ian Smith en daar naast het voorkomen van aanvallen door guerrillastrijders op blanke kolonisten. De plannen voor een vredesmacht is een onderdeel van de nieuwe ideeën, die Enge land en de VS hebben besproken. De voor naamste zijn: een onafhankelijke grondwet, overgangsregelingen, waarbij inbegrepen handhaving van wet en orde en de instelling van een ontwikkelingsfonds voor een onaf hankelijke Zimbabwe (Rhodesië). Bij een botsing tus sen een goederen trein en een perso nentrein in de buurt van Frankfort aan de Oder Oost-Du its- land) zijn 29 men sen om het leven gekomen en zeven gewond. Na de bot sing brak brand uit, die door militairen en brandweer werd geblust. Een over zicht van de ravage. (Van onze correspon dent Roger Simons) LONDEN Groot- Brittannië maakt morgen een einde aan zijn voorzitter schap van de E.E.G. op een tweedaagse topconferentie in Londens Lancaster House. Per 1 juli is het de beurt aan Bel gië om de Europese ministerraad te pre sideren. Het Britse voorzitter schap in de afgelo pen zes maanden was zakelijk maar vrij te leurstellend. De ver wachtingen waren veel hoger gespannen dan wat de Britten ervan terecht ge bracht hebben. Groot-Brittannië is in vele opzichten een lastige partner geble ven, die zich nog steeds als een afzon derlijk en zeker niet Europees werelddeel beschouwt. Tijdens de economi sche top in de maand mei liet premier Cal- laghan duidelijk mer ken, dat Amerika hem veel nader aan het hart ligt dan Eu ropa. Labours anti-Europe- Europese ministerraad in Londen se fractie heeft de E.G. in de afgelopen zes maanden aan sprakelijk gesteld voor alle economi sche en financiële kwalen, waaraan Groot-Brittannië lijdt. In plaats van erin te berusten, deed premier Callaghan nog geregeld grote politieke concessies aan zijn linkse minis ters, die er nog thans openlijk voor uitko men, dat zij een breuk willen veroor zaken tussen Enge land en de E.G. Callaghan zal er al licht voor zorgen, dat over dit alles niet ge praat wordt wanneer de Europese minis terraad morgenmid dag onder zijn voor zitterschap bijeen komt in het Lancas ter House. Hij is van plan de gesprekken in hoofdzaak te con centreren op het pro bleem van de toene mende werkloosheid, inflatie en expansie. Bneven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht Voor ingezon- den stukken te bekorten. LUXEMBURG (ANP) „Het zal aan zowel de werkgevers als aan de regeringen liggen of het nog zin heeft volgend jaar een nieuwe driepartijenconferentie van regeringen, werkgevers en werknemers in de EEG te orga niseren of niet" Dat is de me ning van FNV-voorzitter Wim Kok na een dag vergaderen van de drie partijen in Luxemburg. De Europese vakbeweging meent niet de steen der wijzen te bezitten bij het oplossen van problemen rond de economie en de werkgelegenheid, maar vindt dat alleen een echte aanval op de werkloosheid kan worden in gezet in breder internationaal' verband. En als werkgevers en regeringen zich vrijblijvend blij ven opstellen dan wordt de in stelling van de driepartijen-con ferentie gedegradeerd tot een praatclub, zo voegde hij toe. Ook minister Lubbers kon na afloop niet zeggen na een dag vergaderen dat er perspectieven zijn dat op korte tijd de werk loosheid zal worden terugge drongen. Hij had daarbij wel kritiek op de Europese Commis sie, „Ik heb niet de indruk dat de Europese Commissie een ge zamenlijk front vormt en zij heeft geen uitgewerkt program ma op tafel gelegd". Commissaris ir. Vredeling (en daarbij indirect bijgestaan door FNV-voorzitter Wim Kok), ver weerde zich met te stellen dat de voorbereidingstijd die de Eu ropese Commissie gelaten werd, wel vrij kort was. WASHINGTON (AFT) De Amerikaanse regering heeft Is raël gewaarschuwd tegen het principe dat over zijn bezetting van de westelijke oever van de jordaan en de Strook van Gaza niet kan worden onderhandeld. De woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken, Hodding Carter, verstrekte gis teren een verklaring waarin uit drukking werd gegeven aan de zienswijze van de regering-Car ter met betrekking tot het Mid den-Oosten. In het document onderstreept de regering haar mening dat „geen enkel gebied, de westelij ke Jordaanoever inbegrepen, automatisch moet worden uitge sloten van zaken waarover on derhandeld kan worden". Een dergelijke uitsluiting zou, aldus de verklaring, in strijd zijn met het beginsel van onderhandelen zonder voorwaarden vooraf te stellen. Zij zou ook niet in de geest zijn van resolutie 242 van de Veiligheidsraad der Verenig de Naties, die het kader voor deze onderhandelingen moet vormen. Eerder had, volgens het Israëli sche blad Jedioth Acharonoth, de nieuwe minister van buiten landse zaken van Israël, Mosje Dajan, een vredesplan voor het Midden-Oosten opgesteld dat een verdeling van „het land van Israël (Israël en West-Jordanie) afwijst en een coëxistentie tus sen Israël en de Arabieren in West-Jordanië wil". Het ministerie van buitenlandse zaken wilde geen officiële be vestiging geven van het bestaan' van dit plan dat premier Mena- chem begin midden-juli mee naar Washington zou nemen. Christendom vakbeweging Zeer geïnteresseerd las ik in uw blad het schrijven van onze bis schoppen en van pater Wentholt over federatie en onverhoopte, althans uit te stellen fusiege dachten tussen NKV en NVV. Als oud-bestuurslid van St-An- tonius, een der KAB-vakbon- den, in dit geval van hotel-, cafe- restaurant- en bioscoopperso neel, alsook enige tijd van musi ci en artiesten, zou ik uit eigen ondervinding en geloofsovertui ging iets willen zeggen. Jammer vind ik, dat onze bisschoppen de terechte waarschuwing wat laat hebben laten uitgaan. Maar ho pelijk is het voor de duizenden katholieke werknemers niet te laat en behouden zij de weg van christenstrijders, bouwers van de maatschappij, de samenle ving. De vakbonden zijn door de werknemers in het leven geroe pen om betere arbeidsvoorwaar den en een menswaardiger be staan te bereiken. De vakbon den en het socialisme ontston den voor de onderdrukten. De kreet weerklonk: „Rood of geen brood". Nu is het socialisme van toen wel wat veranderd. In te genstelling tot een christen wordt door anderen nu gezegd „God heeft er niets mee te ma ken. Dus geen ethiek (zoals bij een christen) maar macht Hier vind ik de waarschuwing van onze bisschoppen juist „God heeft er niets mee te ma ken", maar, zullen vele goed wil lenden dan zéggen, „hoe krijgen we dan een goede samenle ving?" Het zou goed zijn als alle werkgevers een brief van de bisschoppen zouden krijgen met het verzoek bij te dragen aan de opbouw van een goede samenle ving, waar rechtvaardigheid, en meer dan dat, waar naastenlief de heerst Werkgevers en werk nemers zullen elkaar in goede samenwerking moeten vinden, ook om de werkloosheid op te lossen. Ook daarom is het juist dat onze bisschoppen waarschu wen. Den Haag Oud-vakbondsbe stuurder J. F. van Bijsterveld. MUNCHEN, (DPA) De West- duitse politie ondervraagt een vrouw die haar doodgeboren baby over de post had toege stuurd aan een vader van vier kinderen. De moeder, een 18-jarige ver koopster uit de Unterallgau in Beieren, heeft gezegd dat ze al leen maar van het kind af wilde en dat haar de naam van een man inviel met wie ze verder geen betrekkingen had. Onderzocht wordt nu of er tus sen beiden toch niet een verhou ding heeft bestaan en de vrouw heeft gehandeld uit wraak. De geluidskwaliteit van klokradio's stelt mees tal niet veel voor. Vooral de FMontvangst laat nogal wat te wensen over. Ook op het bedieningsgemak valt veel aan te merken. Dit blijkt uit een onderzoek van de Stichting Vergelijkend Warenonderzoek, die samen met de Belgische Verbruikers Unie 24 electronische klokradio's aan een test onderwierp. Bij sommige apparaten is er, aldus de SVWO, weinig rekening gehouden met het feit dat ze dikwijls in het halfduister moeten worden afgesteld. Bij sommige klokradio's werden op maar liefst vier zijden van het apparaat bedie ningsknopjes aangetroffen. Daarnaast ver schillen deze „aangename wekkers" sterk in prijs. Een van de conclusies die uit het onder zoek kon worden getrokken, is dat er onder de 200 gulden geen behoorlijke klokradio te koop is. Als „slecht" kwamen uit de bus: Audiosonic CL 149, Busytron Digitron 3000, Gnrndig Sono- clock 21, en Soundesign 3626. „Goed" werden bevonden: Graetz Form 100, ITT Schaub Lo- renz 107, Nordmende Varioclock 4000, Saba electronic clock M, Grundig Sonoclock 500, Sanio RM 6000, Siemens Alpha RG 224 en Telefunken digital el. 101. Een uitgebreid testresultaat vindt men in de vandaag verschenen Consumentengids, maand blad van de Consumentenbond. erking met o.m. de Consumentenbond Zoals bekend heeft een aantal kruideniers de koffieprijzen danig omlaaggebracht, als gevolg van de dalende prijzen op de wereldmarkt Onderstaand een lijstje van de prijzen waar voor koffie eind vorige week in de winkels werd verkocht (per half pond, uitgezonderd het eigen «zilvermerk" bij Digros, de Kahrelskoffie bij de Profimarkt en het eigen merk bij de Konmar, die in ponds-pakken worden verkocht) winkel Gala K&G Supra Kahrels Eigen merk Digros 5,55 5,45 5,75 4,98 Goud. 5,95 Zilver. 11,59 Profimarkt 4,75 9,99 gem. 8,99 bonen Konmar 4,75 5,99 Super. 10,95 AH 6,45 van 5,75 tot 7,00 Simon 6,39 Miro 6,50 6,35 6,21 Vivo 6.95 Douwe Egberts Roodmerk overal 6, Supra overal (tenzij verlaagd) 6,91 c helpt ons DE NOOD rEIETtf» ,dre» ring* Bur. vraagt Personen voor het typen (thuis) van 5 rcgeladresseo op specUk\ Vvdlen papier. 33 Adressen op e Svd. Per 100 vel 3.300 adres* .wordt netto f 200.- betaald. Het betrefd hier adressen w [charitatieve instellingen. De werkperiode (ongeveer 20 u per week). Werkperiode Jk. 2 jat Uitsluitend schriftelijk inl. ver-} «krijgbaar 'teletyp, stadhouders-] [kade 31, Amsterdam. Het is weer zover. Opnieuw verschijnen er advertenties waarin thuiswerkers worden gevraagd. Ditmaal zijn bet de firma's Belphone en Teletyp :die met bijvoorbeeld Keta- plastics en de Algemene Ser- vicedienst één en dezelfde man achter de schennen heb ben), die onder het kopje „wie helpt ons uit de nood" mensen vraagt adreskaartjes te tikken voor charitatieve instellingen in verband met de nieuwe postale coderingen. Verdere inlichtingen, zo staat in de advertentie, kunnen alleen schriftelijk worden verkre gen. Welnu, bij informatie blijkt dan, dat als men dit thuiswerk wil verrichten, er eerst een bedrag van 100 gul den als waarborgsom moet worden gestort Ook kan men van Belphone/Teletyp een schrijfmachine in bruikleen krijgen, maar dan bedraagt de waarborgsom 350 gulden. Ga niet in op deze adverten ties, zo luidt de waarschu wing van de Consumenten bond, die met „de man achter de schennen" al enige erva ring beeft opgedaan. Een waarborgsom storten bete kent in dit geval 100 of 350 gulden kwijt Wie thuiswerk zoekt is niet afhankelijk van dit soort dubieuze adverten tie-aanbiedingen. Ga gewoon naar het Arbeidsbureau, dat in veel gevallen wel een thuis werk-adres weet Of vraag aan vrienden en familieleden of bet bedrijf waarbij zij wer ken, geen thuiswerkers kan gebruiken. „Zo lang je het niet proeft, geloof je 't niet". Met de ze nieuwe recla mekreet probeert Royco haar Her- bergsoep aan de man te brengen. Volgens Koop kracht, het maandblad van Konsumenten Kontakt gebruikt Royco hiermee misschien wel voor het eerste een slogan die de volledige waar heid vertelt: „Als je de Herbergsoep proeft geloof je in derdaad niet dat een fabrikant voor zo'n enorme prijs zo'n slechte soep op de markt durft te brengen", aldus KK. Zo'n pakje soep kost 2,35, waarvoor Royco een goed gevulde soep met rulle balletjes, gul voorzien van boe rensoepgroente en vermicelli belooft. Om te zien of dat waar was, verge leek KK twee soorten soep met elkaar: een pak Herberg-tomaten- soep en een pan zelfgemaakte to maten-groente soep (kosten 2,29). Het verschil tus sen de beide soe pen bleek ontstel lend groot Waar de eigen gemaakte soep (een pakje tomaten-groente soep 79 cent een ons gehaktballe tjes (70 ct) en een ons verse soep groenten ter waar de van 79 cent) dreef in de verse groenten en het gehakt, moest in de Herbergsoep bijna gezocht wor den naar de weini ge groenten. De rulle balletjes waarover Royco zo enthousiast doet, aldus KK, bleken kleine me lige (soja)vormp- jes. Conclusie: men kan nog steeds beter zelf soep maken. Het; is goedkoper en lekkerder. Te veel betaald inschrijfgeld moet worden geretourneerd Nog een paar weken en het nieuwe studiejaar begint weer. In verband met de stu dentenstop die voor veel stu dierichtingen geldt, laten ve len zich voor meerdere studie richtingen inschrijven, in de hoop het komend jaar te kun nen studeren, ook al is het eventueel niet in de gewenste studierichting. Zowel voor de eerste als tweede (en mis schien wel derde) inschrijving moet inschrijfgeld en soms ook studiegeld vooruit wor den betaald. In de praktijk is gebleken, dat studenten die voor een studie richting worden ingeloot en dus de andere annuleren, bet inschrijfgeld dat ze hebben betaald niet terugkrijgen. De ze gang van zaken is onjuist Volgens een mededeling van staatssecretaris Klein van On derwijs en Wetenschappen, dient bij niet-plaatsing eerder gevorderd geld te worden ge retourneerd, eventueel ver minderd met een klein bedrag wegens administratiekosten. Het schijnt echter dat een aantal instellingen van hoger onderwijs hiervan niet op de hoogte is. Oostduitse autoriteiten hopen maar dat niemand de „cotton look" zal gaan steunen. Dr. Herman Klare, een van de oprich ters van de Oostduitse synthetische vezelindustrie, is van mening dat als Oost-Duitsland de „dwaasheid van de westerse wereld" navolgt, de synthetische vezel industrie daarvan het slachtoffer wordt Volgens hem is er in zijn land, Hongarije en Polen een explosieve vraag van jongeren naar jeans en andere denim-kle- dings tukken. Volgens hem is dat de schuld van westerse televisie-uitzendingen die deze rage hebben ontketend. De consumentenvereniging Eigen Huis is onlangs gestart met de „verbouwingsservice". Het is de bedoeling hiermee de leden van de vereniging een goede en betrouwbare be geleiding te geven bij de voor bereiding en uitvoering van de verbouwing en de aeker- heid dat het werk ook goed gedaan wordt tegen een aan vaardbare prijs. De vereniging Eigen Huis heeft hiervoor een aantal bouwbedrijven verspreid over bet land zover weten te krijgen dat zij zich coatrac- tueel hebben verplicht om op de woonconsumentenvoor- waarden van Eigen Huis te weiken. In het contract zijn de rechten en plichten van de consument zorgvuldig gere geld. Onder andere is bepaald, dat gebreken binnen drie maanden hersteld moeten worden en dat op de verbou wing een garantie zit van een half jaar. Voorts kan men via de „verbouwingsservice" ad viezen krijgen over de voorde ligste manier van financieren. Alleen leden van de vereni ging Eigen Huis kunnen van deze service gebruik maken. Het lidmaatschap van Eigen Huis bedraagt 19,80 per jaar. De prijs die men voor de ser vice moet betalen is 215. Wie meer hierover wil weten kan terecht op het adres Kamp 42 in Amersfoort, teL 033-50974.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7