Reconstructie Breestraat legt Leids verleden bloot Raad Leiderdorp verbaasd over pleidooi voor behoud gemeentehuis in centrum DUITS BEZOEK IN HAZERSWOUDE Winkelcentrum Rijnsburg opent 22 september CDA-FRACTIE KOMT MET PLAN VOOR BORDKARTONNEN WISSELWONINGEN Geschiedenisboek over Rijpwetering in versukkeling Kortekaas koninklijk onderscheiden Celstraf voor Alphenaar VONDSTEN NIET VEEL WAARD; VAN )E SCHERVEN VALT NOG GEEN POTJE TE MAKEN aAD/REGIO —r LEIDSE COURANT DINSDAG 28 JUNI 1977 PAGINA 5 L EIDEN „We zouden liever ien hebben dat de boel wat ger was opengebleven, ar wc zijn toeh al erg blij iet alle medewerking die we Ij het archeologisch onder- iek van de Breestraat heb- ed gekregen", zegt mevrouw Suurmond-Van Leeuwen, icretaresse van de Archeolo- ische Werkgemeenschap Ne erland afdeling Rijnstreek, iegenen die in de afgelopen 'eek eens een kijkje in de Dor de reconstructie van de reestraat veroorzaakte diep- >n in het wegdek hebben ge- 9 eken hebben daar ongetwij- n eld mevrouw Suurmond aan- etroffen, haastig met een roffel aarde wegkrabbend en letingen verrichtend. Zoals m lekend werden achtereenvol- f ens een oude beerput, een 2e eeuwse dijk en stukken tan een oude stadsmuur al mede een aantal scherven intdekt, voordat de ongenadi- je reconstructieaarde de inge landen van Leiden in de {reestraat weer bedekte. Deze 'ondsten, op zichzelf niet veel paard hebben wel waardevol- t aanwijzingen gegeven over Ie vroegste stadsont wikkel in- en van Leiden. k architect dr. ir. A. H. van ierle, bekend van zijn lijvige |cekwerk over de ontwikke- |ng van Leiden tot de 17e euw kon wat onzekerheden itrent de allereerste stedelij- ontwikkeling uitwissen. re hebben nu eindelijk het ijs dat Leiden vrij spoedig het jaar 1175 een stedelijk :rritorium werd. In 1175 werd kapel van het Grafelijke lof alhier verheven tot paro- iekerk, maar we konden tot tu toe alleen maar veronder- ;llen dat Leiden zich kort Een complete Pingsdorf tuitpot, waarvan in de Breestraat enkele sherven zijn gevonden. daarop tot stedelijk territo rium ontwikkelde. Door deze vondsten hebben we daarvoor nu eindelijk het bewijs gekre gen", aldus de heer Van Oerle. Het bewijs wordt gevormd door de potscherven en de zo genaamde „kloostermoppen" die gevonden zijn. Uit de „kloostermoppen", grote bak stenen zijn de stukken stad wal of stadsmuur samengesteld, die in de Breestraat gevonden zijn. Deze uit de 13e eeuw daterende bakstenen werden gevonden bij de plaats waar de vroegere oostelijke uitgang van Leiden (tussen Rapenburg en Breestraat gelegen moet hebben. De stukken stads muur werden gevonden op een diepte van 2.75 meter onder trottoirniveau, „en het is de eerste keer dat we op die diep te sporen van een wal of een muur hebben aangetroffen", aldus de heer Van Oerle. Scherven De potscherven die in de Bree straat werden gevonden zijn gedeeltelijk afkomstig van vroeg-middeleeuws aarde werk. Mevrouw Suurmond kon uit de scherven de volgen de keramiek-soorten identifi ceren: Pingsdorf-aardewerk (bij Keulen), daterend van de 12e eeuw tot begin 14e; Paffra- th-kogelpotjes (oostelijk van Keulen), daterend van onge veer het jaar 1000 tot in de 13e eeuw. De scherven werden aangetroffen in de huisvuilla- gen in de Breedstraat. Deze lagen huisvuil werden opge worpen om de grond op te hogen en te verharden. Me vrouw Suurmond haalde de scherven voornamelijk uit af gevoerde aarde vanuit de Breestraat die elders werd ge stort. „Ik kon dan kiezen wel ke laag aarde ik wilde hebben om te onderzoeken; we hebben wat dat betreft veel mede werking gekregen", aldus me- Ardenner aardewerk Een Paffrath kogelpotje vrouw Suurmond. Het mate riaal uit de Breestraat gaat naar de Lakenhal, waar de mogelijkheid bestaat om het materiaal nader te bewerken en waar ook de archivering van de scherven plaats vindt. Scherfmateriaal uit de prehis torie en de zeer vroege midde leeuwen (dat wel in de omge ving maar nog nooit in Leiden zelf is aangetroffen) gaat naar het Provinciaal Bodemarchief (Museum van Oudheden) in Leiden. Van de scherven valt overi gens geen potje te maken. „De vondsten zijn op zichzelf wei nig waard en voor het publiek niet interessant", zegt me vrouw Suurmond. „In de oude beerput troffen we een hele verzameling oude gebroken geglazuurde potten aan, en de mensen stonden vol verbazing te kijken hoe het ene stuk na het andere uit de aarde tevoor schijn kwam. Het ging echter om aardewerk uit de 17e eeuw en dat is alleen in complete staat iets waard. Je vindt dit soort rommel overal", aldus mevrouw Suurmond, die ook nog een beetje last had van de zogenaamde „schatgravers", lieden die altijd hopen bij op gravingen iets waardevols aan te treffen en elkaar desnoods het hoofd afhakken voor een eventuele waardevolle vond st". Commissie De tijd die amateurarcheolo gen als mevrouw Suurmond en de heer Vos van Gemeente werken en de districtsgeoloog A. P. Pruissers in de waarde volle onderzoekingen moesten steken en de ongecoordineerd- heid waarmee dat ging hebben meer dan ooit de noodzaak tot het oprichten van een begelei dingscommissie voor deze werkzaamheden benadrukt. Mevrouw Suurmond: „Vorige zomer ontstond het plan voor die commissie al naar aanlei ding van de bouwpunt van Rijnland aan de Breestraat. Deze begeleidingscommissie, die officieus al een beetje be staat moet dan dit soort onder zoekingen gaan begeleiden, vooruit bekijken waar iets van waarde gevonden zou kunnen worden en over eventuele re sultaten publiceren", aldus mevrouw Suurmond. Voorzit ter zou de heer Van Oerle worden, en verder zouden in deze commissie de heer Vos, de heer Pruissers, de provin ciale archeoloog drs. Sarvati, drs. Würfbain, directeur van de Lakenhal (waar de scher ven zijn onderzocht), prof. Modderman, directeur van het Mevrouw Suurmond-van Leeuwen toont enkele 13e eeuw scherven die de oogst zijn van de reconstructie van de Breestraat. instituut voor Prehistorie in Leiden, prof. H. H. Jansen, hoogleraar Middeleeuwse Ge schiedenis aan de Leidse Uni versiteit en de heer Downer, directeur van het Leids ge meentearchief zitting nemen. Met de bouwvakvakantie wor den de werkzaamheden aan de Breestraat en Gangetje weer beëindigd en liggen de straten dicht. Dat betekent voorlopig dan weer het eind van archeo logische onderzoekingen al hier. De nadruk ligt echter op voorlopig; mevrouw Suur mond: „We hopen nog meer te vinden bij de reconstructie van de Marktenroute (de rest van het Gangetje), maar dat gebeurt geloof ik pas in 1980". IIDERDORP De gemeente» ld van Leiderdorp, die gister- )nd onder het vooratter- <ap van loco-burgemeester E. fenth vergaderde, heeft rich i^voerig bezig gehouden met ïrt verzoek van mevr. G. G. ofn Kuilenburg om het nieuwe 5tmeen tehuis niet in Winkelhof nj bouwen, maar op de huidige aats aan de Hoofdstraat te Bpidhaven. Een verzoek dat rtis ondersteund door 530 anndtekeningen. Alle fracties jsBren het er over eens, dat de eislissing om het gemeentehuis iel verplaatsen niet meer terug draaien vieL Verbazing was alom over het feit, dat er nu s reacties beginnen los te ko- utn. d? heer J. Reugebrink (CDA) ï^es er op, dat er nooit iemand 00 moeite had genomen om op e- sprekende tribune van com missievergaderingen het woord voeren. "Waarom komen ze s*i pas, terwijl er toch ruim- ighoots voorlichting is geweest", aii vroeg hij zich af. De heer J. ezmer (PvdA) veronderstelde, jrt de mensen niet wisten waar oor ze getekend hadden, omdat *üien geen compleet beeld had. Sj stelde vast dat de raad er orlet in was geslaagd de bevol- king bij de besluitvorming te betrekken. De actie van mevr. Van Kuilenberg, die bij de aan vang van de raadsvergadering het woord voerde, had in zover re succes, dat alle fracties er blijk van gaven oog voor de problemen van het Oude Dorp te hebben. CDA-raadslid Ver- dier zei in dit verband, dat men er voor moest waken om het Oude Centrum een probleemge bied aan te praten, een opmer king waar voorzitter Drenth zich achter kon scharen. Wet houder C. Gordijn (CDA) vertel de, dat de leefbaarheids aspec ten van het Oude Dorp hoge prioriteit geniet en dat achter de nota die het college daarover zal uitbrengen haast zal worden ge zet. Minder tijd had de raad nodig om de reactie van Leiderdorp op het voorontwerp streekplan Zuid-Holland West vast te stel len. In deze reactie wijzen B. en W. er op, dat de aanleg c.q. verbetering van sekundaire weg 6 tussen Alberts' Corner en Warmond, die niet op de streek- plankaart voorkomt, wel nood zakelijk is. Belangrijkste punt van kritiek is, de beperkte taak stelling die aan Leiderdorp wordt toebedeeld op het gebied van de woningbouw. Volgens gemeentelijke plannen kunnen er in de periode 1975-1990 circa 3850 woningen worden ge bouwd, terwijl het streekplan uitgaat van 2220 woningen. Men vindt het onverantwoord dat Leiderdorp tot 1990 met een on voltooide ruimtelijke structuur moet blijven zitten. Ook vreest men, met de bouw van het win kelcentrum in Winkelhof in het vooruitzicht, dat de winkelfunc tie zal worden aangetast. De plannen voor een versteviging van de winkelfunctie van het Oude Dorp dreigen aangetast te worden. Een ingesteld distribu tie-planologisch onderzoek zal moeten uitwijzen of de plannen haalbaar zijn. De raad toonde zich verheugd over de mededeling van het Col lege, dat de Vleeschmeesters be reid is om van de aankoop van de grond aan de Leidsedreef waar het een optie op had, af te zien. Het college zal nu gaan onderhandelen over een stuk grond in de nabijheid van het in aanbouw zijnde kleuterdag verblijf Margriet Dit stuk grond was aanvankelijk bestemd voor de stichting Philadelphia Tehui zen. Deze stichting heeft echter van de aankoop van de grond moeten afzien, omdat geen mi nisteriële toestemming op de bouwplannen zal worden ver kregen. Volgens de heer Drenth heeft het ministerie van O. W. belangstelling getoond voor het stuk grond aan de Leidsedreef voor uitbreiding van het Rijn lands Instituut voor Onderne mersonderwijs (RIO). Met acht tegen vijf stemmen besloot de raad aan K. O., afdeling Leiderdorp voor het seizoen 1977/1978, geen 30.000.- subsidie maar 24.000.- te verlenen. Aan het slot van de vergadering lanceer de de heer Reugebrink nog een opmerkelijk initiatief van de CDA-fractie. Hij kondigde aan, dat over een dag of tien een aantal bedrijven waaronder Sik- kens Lakfabrieken met een plan voor wisselwoningen van bord karton zal komen. Voor de be woners van het Van Leeuwen park, waarvoor een herbouw plan in voorbereiding is, zou dit een uitkomst betekenen. De heer Reugebrink zei er begrip voor te hebben, dat de precaire financiële situatie van de ge meente niet toeliet een onder zoek in te stellen. Tot verrassing deelde hij mede, dat de fractie van het CDA ova- enige tijd een studie over deze wisselwonin gen, met kostenberekeningen en al, aan B. W. zal voorleggen. Men is hiertoe in staat, omdat vanuit de fractie een entree bij een papierfabriek, die het plan voor bordkartonnen wisselwo ningen heeft ontwikkeld, be staat. RLJPWETER1NG De kleurrijke geschiedenis van Rijpwe tering blijkt moeilijker aan het papier toe te vertrouwen, dan men had kunnen bevroeden. Al enkele jaren wordt er aan de geschiedenis van bet dorp gewerkt, maar hoewel de bewerker een prima manuscript van wijlen de heer Zoetemelk voor zich heeft, is hij nog steeds niet in staat geweest het geheel persklaar te maken. Inmiddels is het ook burgemeester Botten te gortig geworden en hij heeft een onmiddellijk onderzoek toegezegd. Als het boekje over de ge schiedenis van Rijpwetering ooit zal verschijnen zal het waarschijnlijk dunner zijn, dan de uittreksels van de raadsnotulen, die over het onderwerp gaan. In januari liet burgemeester Bolten we ten dat het nog tot augustus zou duren. Daar is nu al geen zicht meer op. Het bleek de ambtenaren van de gemeente niet eens mogelijk om de hui dige stand van zaken op te nemen. Ze hadden daar een maand de tijd voor, maar burgemeester Bolten kon in de raadsvergadering gister avond alleen maar medede len dat het in de eerstvolgen de raadsvergadering, die pas over twee maanden plaats vindt, weer aan de orde zal komen. De bewerking is in handen van ene Van der Steur, een freelance geschiedschrijver, waar een woordvoerder van de gemeente verder niets over kon vertellen. Raadslid Van der Geest heeft dan ook onlangs de vraag gesteld, of de heer Van der Steur wel een deskundige is op dit ge bied. Ook die vraag werd gisteravond niet beantwoord. Datzelfde geldt voor de bij drage van oud-burgemeester Smolders, die volgens de in januari bekend gemaakte stand van zaken nog een voorwoord zou moeten schrijven. Intussen kan een nieuwe geschiedschrijver de hand aan de pen slaan om de intussen plaatsgevonden Rijpweteringse gebeurtenis sen te beschrijven. HAZERSWOUDE - Scholieren in de leeftijd van vijftien en zestien jaar uit Waldkappel arri veerden gistermiddag in Hazers- woude voor een vakantie tot aanstaande zaterdag. De plaat selijke Vereniging ter Bevorde ring van de Europese Betrek kingen nam de taak op zich om dit bezoek te organiseren. Ge zinnen bieden de jongelui uit het Westduitse stadje, waarmee Hazerswoude contacten onder houdt in het kader van het lid maatschap van de Vereniging van Europese Gemeenten, in de ze week een gastvrij onderdak. De Waldkappelse scholieren zul len deze dagen diverse excursies ondernemen. De jongens en meisjes uit de plaats aan de Oude Rijn die leeftijdgenoten uit de Bondsrepubliek op visite hebben, draaien, voor zover mo gelijk, in het programma mee. Te zijner tijd zal een tegenbe zoek aan Waldkappel worden gebracht. In de laatste week van augustus, wanneer in het week end de jaarmarkt wordt gehou den, zullen plusminus veertig in woners uit Waldkappel in Ha zerswoude te gast zijn. De Noordwijker M. Kortekaas werd gisteren koninklijk onderscheiden ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum als ambtenaar. Burgemeester Bonnike overhandigde de ju bilaris de onderscheiding gistermiddag tij dens een druk bezochte receptie in het gemeentehuis. v De heer Kortekaas begon zijn loopbaan in 1937 bij de gemeente Voorhout. Thans is hij al ruim dertig jaar werkzaam in Noord- wijk waar hij de functie van chef-afdeling financiën heeft. Op de foto de jubilaris, die wordt gelukgewenst door burgemeester Bonnike. RUNSBURG Het in aanbouw lijnde winkelcentrum aan de Anjelierenstraat In Rijnsburg wordt donderdag 22 sep tember officieel in gebruik genomen. Aanvankelijk was gepland dat het centrum pas in november of december in gebruik gesteld kon worden, maar de bouw verloopt co voorspoedig dat bet reeds in september kan worden geo pend De 10 winkelvestigingen zullen worden betrokken door uit sluitend Rijns bur gse winkeliers. Er komt onder meer een slijterij, een supermarkt, modezaak, juwelierszaak en een zaak voor radio en tv. Het winkelcentrum en de daarboven gelegen woningen worden gebouwd door bouwbedrijf Van Egmond uit Rijnsburg in opdracht van de Nederlandse Middenstands Financieringsmaatschappij voor Bedrijfspro- jecten b.v., een dochter van de Nederlandse Middenstands Bank. DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RLJN De Haagse politie rechter heeft een 25-jarige inwo ner van Alphen aan den Rijn veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. De officier had aanvankelijk vier maanden geëist tegen de man, die onder meer een inbraak in de Dide- manstraat ten laste werd gelegd. De verdachte gad ten overstaan van de rechter toe de inbraken te hebben gepleegd ten einde zijn huurschulden af te lossen. Bovendien wilde hij een geleend bedrag van bijna acht duizend gulden terugbetalen. De Alphe naar was in de schuld geraakt doordat hij zijn baan was kwijt geraakt

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5