Raad Alkemade in beroep voor derde tuinbouwgebied Werkbezoek commissaris Vrolijk aan Leimuiden—Rijnsaterwoude werd een geslaagd evenement CDA Alkemade wil dorpsraden STACARAVANS OP LANGEVELD RAADSLID KLERKS TOT COLLEGA'S: „DOE UW OGEN OPEN" VGA-Alkemade vraagt burgemeester om meer diplomatie Koopavond Noordwijk op donderdag Kortweg REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 28 JUNI 1977 .PAGINA ROELOFARENDSVEEN/- NIEUWE WETERING - „Doe uw ogen open, wees u zelf de baas en behoed u er voor dat u zich voor de tweede maal aan dezelfde steen stoot Maar de samenstelling van deze raad kennende is het een verloren zaak." Met deze woorden deed het Nieuwe Weteringse CDA- raadslid Klerks een beroep op zijn mederaadsleden om het voorstel van B. en W. van Alke made af te wijzen, dat inhield, dat de raad een beroep zou indienen bij de Kroon om het besluit van GS van Zuid-Hol land ongedaan te maken, waar door een derde tuinbouwgebied in Nieuwe Wetering tot de on mogelijkheden zou gaan beho ren. De raad nam november 1975 een bestemmingsplan aan, dat een uitbreiding van de glastuin bouw in Nieuwe Wetering moge lijk maakte. De Heer Klerks maakte als enige bezwaar. Een groep bewoners van Nieuwe Wetering diende daarop bij GS van Zuid-Holland een bezwaar schrift in om het zogenaamde heer Akerboom het duidelijk niet mee eens, maar het had er alle schijn van dat hij om de tweespalt in het CDA niet al te zeer te benadrukken, niet met Klerks op de vuist mocht Akerboom: „Ik wil niet te veel zeggen; we hadden afgesproken dat ik er niet op in zou gaan."). Akerboom stelde echter wel dat hij waardering had voor de ge degen motivatie, die b. en w. bij het beroep op de Kroon hadden derde tuinbouwgebied tegen te gaan en GS wees hun bezwaren onlangs toe. Tevredenheid bij Klerks, die dat gisteravond dui delijk liet merken: „Als solist speelde ik een verloren partij. Als geheel sta ik er beter voor dan toen. Ik sta er zonniger voor dan u," zei hij tot zijn mederaadsleden. „Het is wel niet leuk dat je in alles afhanke lijk bent van de provincie, maar voor minderheidsgroepen heeft het toch wel eens voordelen," ging hij wat smalend verder. Klerks ratelde in zijn betoog nogmaals de zaak van de cam ping in de Veenderpolder op. Ook in Nieuwe Wetering gaat het volgens hem om een uniek landschap. Hij had berekend, dat zo'n vijf touringcars in Nieuwe Wetering iedere dag stoppen om te genieten van het polderlandschap. „Dat bete kent," rekende hij de raad voor," dat er zo'n 7000 mensen per jaar van dit panorama ge nieten." Milieugroep Ondubbelzinnige kritiek had de heer Klerks op de milieugroep Alkemade. „Bij de Veenderpol der waren ze er bij om voor het landschap te waken, maar nu niet Heel eigenaardig! Ik wil vragen of het mogelijk is de milieugroep Alkemade een kaart te sturen van de gemeente opdat ze zich op de hoogte kun nen stellen van de gemeente grenzen, of voeren ze de naam Alkemade alleen in verband met de subsidie?" vroeg de Heer Klerks zich wat wrang af. Volgens Klerks zal het derde tuinbouwgebied geen lucht ge ven aan de in zijn bestaan be dreigde veiling in Roelof arends- veen; de tuinders mogen im mers veilen waar ze willen. Daar was een andere CDA-er de Twee andere CDA-ers, de heren Van der Meer en Uit den Boo gaard uitten vervolgens ook kri tiek op Klerks. Waarnemend fractievoorzitter Nugteren ver- goeilijkte de tweespalt in het CDA: „De VGA heeft zijn gele deren voor de raadsvergadering kunnen sluiten; de heer Van der Meer was immers aanvankelijk tegen het b. en w. voorstel. Ons is dat niet gelukt Het beleid van het grootste deel van de fractie is gericht op het belang van de bevolking. Ieder raadslid heeft echter het volste, recht om zijn eigen mening te geven," aldus drs. Nugteren. ROELOFARENDSVEEN Burgemeester Bol- ten heeft waardering maar ook kritiek ontvan gen op zijn rede, die hij onlangs hield op een hoorzitting van GS over het streekplan Zuid- Holland-Oost Met name VG A-fractie voorzit ter Van Duykeren vroeg zich af of de burge meester niet wat tactischer had moeten zijn. "In de toekomst zal met de mensen, op wie u nu zo veel kritiek hebt geuit weer moeten worden samengewerkt", aldus de VGA-er. Inhoudelijk was de VGA-er het echter volledig met burgemeester Bolten eens. Net als het CDA overigens. Van Duykeren stelde gisteravond onder meer: "Ook ik ben geprikkeld en verbit terd, dat wij als Alkemade niet wezenlijk aan de bak komen. Ik heb het gevoel, dat we wat frutselen in de marge. Steeds vaker blijkt dat de technocratische machine alleen in noodsitua ties tot stand kan worden gebracht. Dat geldt in onze eigen gemeente al eens, zo veel meer geldt dat voor de' provincie, die de plattelands gemeente maar al te vaak als speelbal gebruikt Glastuinbouw is een bestaansrecht van onze inwoners en het is terecht dat burgemeester Bolten daartegen bij de provincie ernstig be zwaar heeft aangetekend", aldus Van Duyke ren. Alkemades burgemeester erkende dat zijn scherpe kritiek niet goed bij de provincie is gevallen. "Of ik het tactischer had moeten brengen kan ik zelf niet zo goed beoordelen, maar wel weet ik dat zoete broodjes bakken helemaal geen zin heeft. Daar hoef je echt geen verwachtingen over te hebben. Een scherpe aanval heeft dus minstens evenveel effect. Daarbij vind ik het helemaal niet ernstig om onze emoties, die we op dit punt hebben, te uiten". ROELOFARENDSVEEN - Het CDA in Alkemade heeft een initiatiefvoorstel ingediend om dorpsraden in Alkemade in te stellen. Het CDA wil daarmee zijn verkiezingsbelofte inlossen, die luidde: "Het CDA wil be vorderen dat een groter aantal mensen daadwerkelijk bij het bestuur van de gemeente wordt betrokken waartoe zij zal stre ven naar de instelling van wijk raden". Het voorstel omvat de instellin gen van dorpsraden in alle kerkdorpen, Rijpwetering, Oud Ade, Nieuwe Wetering, Kaag dorp, Oude Wetering, terwijl in Roelofarendsveen twee wijkra den zullen worden ingesteld De leden van de raden zullen tege lijk met de gemeenteraadsleden worden gekozen. De raden moe ten gevraagd of ongevraagd ad vies geven over zaken, die hun dorpen of wijken aangaan en tenminste drie maal per jaar bij elkaar komen. Het is de bedoe ling van het CDA dat volgend jaar de eerste dorps- en wijkra den worden ingesteld. Werd vorig jaar bij de eerste zwemvierdaagse van de zwem- en poloclub Alkemade gesproken van een overweldigende opkomst, gis teren was die opkomst het dubbele van toen. Meer dan 450 zwemmers en zwemmertjes verdrongen zich gisteren om op de door hen geko zen afstand van start te mogen gaan. De deelnemers konden uit drie afstanden kiezen, die ze op vier avonden moeten afleggen: 250, 500, 1000 of 2000 meter. Deze Opkomst bij zwemviei verdubbeld laatste afstand mag alleen met dokterskeuring worden afgelegd, maar desondanks voltooiden ruim 30 geoefenden deze lange afstand. Voor de deelnemers ligt een herin neringsmedaille te wachten als ze de gekozen afstand viermaal weten af te leggen. Omdat de vierdaagse op vijf dagen wordt verzwommen (vrijdag is de laatste dag), kunnen de deelnemers één avond missen en toch nog voor het eremetaal in aanmerking te komen. Het is daar door ook nog mogelijk om vanmid dag of vanavond van start te gaan. De organisatoren hopen, dat het totaal aantal deelnemers nog tot 500 zal stijgen. De zwemvierdaag se wordt van vijf tot zeven en van acht tot negen uur in het AJkebad in Roelofarendsveen verzwommen. Verzoek middenstand: NOORDWUK. De Noordwijkse Middenstandscentrale heeft aan het gemeentebestuur verzocht om de koopavond te verplaat sen van de vrijdag- naar de donderdagavond. De middenstand voert aan dat de vrijdagavond tegenwoordig als minder geschikt wordt erva ren. Het is meer een verlengstuk van het weekeinde geworden en daarbij komt nog, dat in omlig gende steden als Leiden en Haarlem, alsmede in vele ande re gemeenten in de directe om geving de koopavond is vastge steld op donderdag. Het gemeentebestuur is het met deze argumenten eens. De Ka mer van Koophandel blijkt geen bezwaar te hebben en ook de plaatselijke vakcentrales en de afdeling Noordwijk van de Ne derlandse Vereniging van Huis vrouwen zijn het met de ver plaatsing naar donderdagavond accoord. B. en W. stellen de gemeenteraad voor de Winkel sluitingsverordening te wijzigen. NOORDWUK. Na een uitvoerige bestude ring van het vraagstuk van de stacaravans,, is het gemeentebestuur voornemens bij wij ze van experiment op beperkte schaal sta caravans in het Langeveld toe te laten. Hiervoor Hiervtor komen in aanmerking een kwart gedeelte van dne kampeerterreinen aan de Kraaierslaan, te weten „The Rela xing Crow", „De Wulp" en „Club Soleil". Ook in de wintermaanden zullen daar de stacaravans aanwezig mogen zijn. Als norm zal een bezettingsgraad van 40 caravans per hectare worden gehanteerd, terwijl overwo gen wordt de afmetingen van de stacaravans maximaal te stellen op 9 meter lengte en een breedte van 3 meter. Maatregelen zulle- n er op gericht zijn verpaupering van het landschap en aantasting van het milieu te voorkomen. Gedacht wordt bijvoorbeeld aan het plaatsen van een wintergroene beplan ting. Het verblijf in de stacaravans in de winter maanden zal worden beperkt tot uitsluitend de weekeinden en een aaneengesloten perio de van twee drie weken in de tijd van kerst- en nieuwjaar. B. en W. willen op die manier permanente bewoning tegengaan. LISSE De Utrechtse organic Piet van der Steen geeft zatei* dag 2 juli een orgelconcert oji het grote Adema-orgel in de S|E Agatha-kerk in Lisse. Aanvang 20.15 uur. De serie concerten in de SP Agatha-kerk wordt 16 juli voorP gezet met een uitvoering vaP Gemma Coebergh, op 13 augus* tus een uitvoering van CharleS de Wolff en op 27 augustus mei een uitvoering van Michelle Le1 clerc. a Katwijk Op woensdag 29 jut ni wordt de eerste zomeravond» zangbijeenkomst van dit seizoen) gehouden. Van 20.00 tot 21.00 uur wordt tot eind augustus we kelijks op woensdag gelegeni. heid tot samenzang gegeven in de Oude Kerk aan de Katwijksei Boulevard. De samenzang) wordt afgewisseld door solo- en, koorzang. f KATWIJK De Lionsclub Kat! wijk organiseert ten bate van| het genootschap „Oud Katwijk"(j een rommelmarkt, waarvoor^ spullen die u missen wilt afgege ven kunnen worden bij boek-1 handel Van der Lee in de Prin-' cestraat Verkoop van de goede ren vindt plaats in een kraamp je voor de deur van Van der Lee op de toeristenmarkten van donderdag 30 juni, 7, 14, 21 en 28 juli. De baten van deze aktie zijn bestemd voor de aanschaf van materiaal waarvan een groot model zeillogger gebouwd zal worden. LEIDERDORP De Hoogma- deseweg, het gedeelte tussen de Acacialaan en de Simon Smit- weg is van woensdag 29 juni tot en met vrijdag 1 juli gesloten voor alle verkeer. Dan zal de weg worden geasfalteerd. Die asfalteringswerkzaamheden worden alleen uitgevoerd bij droog weer. NOORDWIJK - De Northgo- tochten worden dit jaar op za terdag 2 juli gehouden. Dat is dan de 17de keer dat de Sport- commissie Northgotochten deze wandeltochten organiseert. Ge lopen kan worden over een af stand van 6, 10, 15, 25 of 40 kilometer. De organisatoren re kenen erop dat er dit jaar twee keer zoveel deelnemers zijn als vorig jaar, toen als gevolg van de enorme hitte slechts 800 per sonen aan de tochten deelna men. Gestart wordt tussen 10.00' en 12.30 uur vanaf het bowling centrum aan de Van Panhuys- straat in Noordwijk aan Zee. NOORDWIJK Vrijdagavond,! 1 juli opent Feike Asma de reeks zomeravondconcerten in! de Grote Kerk te Noordwijk-Bi- nen. De Maassluise organist voert werken uit van Johann Sebastian Bach (Partite sopra „Sei gegrüsset, Jesu gütig" en Ricercare), de Fantasie-Sonate nr. 3 in g-klein van S. de Lange Sr., het Choral nr. 1 van Hen drik Andriessen, de Andante van Ch. Avison, het Cantabile van César Franck, terwijl het concert wordt besloten met de Varaties op het gebed des Heren van Mendelssohn. Het concert begint om kwart over acht. i HEROPENING RAADHUIS; bouwstart bejaardenwoningen RIJNSATERWOUDE/LEl- MUIDEN Commissaris van de koningin coningin in Zuid- Holland mr. M. Vrolijk heeft gisteren met zijn echtgenote een geslaagd werkbezoek ge bracht aan Rijnsaterwoude en Leimuiden. In beide gemeen ten verrichte mr. Vrolijk een aantal officiële handelingen, terwijl ook zijn echtgenote ac tief bij de officiële handelin gen werd betrokken. Het echtpaar Vrolijk werd gis termiddag om twee uur in Rijnsaterwoude verwelkomd door 5-jarige Katinka van Beek. Mevrouw Vrolijk sloeg kort daarna de eerste paal voor een complex van 14 be jaardenwoningen in de kom van het dorp. Deze woningen zullen gezamenlijk een miljoen kosten en worden gebouwd door het aannemingsbedrijf Vink en Veenman uit Noord en. Volgend jaar worden de huizen opgeleverd. De archi tect van het plan (De Groot uit Uithoorn) werd veel lof toege zwaaid, omdat het complex ge heel in overeenstemming is met het aanzicht van het oude dorp. Enkele bejaarden nodig den mevrouw Vrolijk "spon taan" uit om in december eens terug te komen om het resul taat van haar inspanningen te bewonderen. Na deze aktiviteit, scheidden de wegen van de dames en heren zich voor enige tijd. In de periode, dat een korte bij eenkomst van de commissaris en de colleges van B en W der beide gemeenten was belegd, begaven de dames zich naar br. Visser. Dit bedrijf, dat als selectiebedrijf van het Land bouwkundig Economisch In stituut aangemerkt staat, is met een veestapel van 75 koeien niet alleen het grootste bedrijf uit de regio, maar ook één van de belangrijkste lever anciers aan de melkverwer- kende industrie (Nestlé Con cern). Het middagprogramma werd besloten met een vaar tocht over de Braassemer- meer. Een bezoek aan de pa lingrokerij Gebr. Kraan te Lei muiden, evenals de bezichti ging van een modelwoning in het fraaie recreatie-project "Meerwijck" maakten hiervan deel uit. Na een maaltijd in *"t Oude Regthuys" in Rijnsaterwoude begon het echtpaar Vrolijk aan het avondprogramma, dat zich in Leimuiden afspeeld. Hier heropende mr. Vrolijk of ficieel het geheel gerestaureer de gemeentehuis door met een schroevedraaier het gemeente wapen aan de gevel te bevesti gen. Voor het bordes van het raadhuis werd voor deze offi ciële handeling een muzikale show opgevoerd door het an derhalf jaar oude tamboer-, trompetter- en majorettekorps „Mavileo". Na het vastschroe ven van het gemeentewapen maakte het echtpaar met bur gemeester Van der Kroft en het college een rondgang door het gemeentehuis. Mr. Vrolijk bestempelde deze rondgang als "de verrassing van de dag". De belangstelling voor het bezoek van mr. Vrolijk was groot. Het bezoek droeg een uitermate spontaan karakter. Het wekte dan ook geen enkele verbazing mr. Vrolijk zijn handtekening plaatste op het gipsen been van een meisje. Mevrouw Vrolijk sloeg vaardig de eerste paal voor een complex van veertien bejaardenwoningen in Rijnsaterwoude. Mr. Vrolijk draait de schroeven van het gemeentewapen stevig aan en heropent daarmee het gerestaureerde gemeentehuis van Leuimuiden. "Rhijne Saete", het huis van de fam. Wenmakers, waar me vr. Wenmakers de gehele vees tapel, in het bijzonder de Frie se Paardenstallen toonde. Vandaar ging het gezelschap naar het Nutsgebouw voor een ontmoeting met de bejaarden van Rijnsaterwoude. Mevrouw Vrolijk kon hier aan de hand van bouwtekeningen nader kennisnemen van de te realise ren bejaardenwoningen. Zij werd daarbij voorzien van commentaar door de 82-jarige mevrouw v.d. Mik en de even eens 82-jarige heer Donker. Nadat de gezelschappen weer samengevoegd waren, werd een bezoek gebracht aan het veehouderijbedrijf van de Ge-

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4