Hoogtepunt in tennis i carrière Betty Stöve ,Bij het dameswielrennen sprake van vriendjespohtiek SCHAAKGROTEN IN STERREN- TOERNOOI Uitslagen IMPORT TRANEN VOOR MARTINA NAVRATILOVA KERSVERSE WIELERKAMPIOENE NITA VAN VUET: Ook Nita geschorst Tips voor Duindigt PAGINA 1- Van „taboe" naar wereldtop LONDEN Een achttal jaren geleden leek de tennistoe- komst van Betty Stöve zeer onzeker. De Nederlandse, die in 1963 haar debuut op Wim bledon maakte in het jeugd- toernooi, moest toen ziek naar huis vertrekken en pas maan den later werd vastgesteld aan welke ziekte zij leed. Een af wijking aan de schildklier bracht specialisten tot de prognose dat toptenriis voor taan taboe zou zijn voor haar. Maar na een operatie herstel de Betty Stöve voorspoedig, hoewel zij de daaropvolgende editie van Wimbledon ook moest missen. Damesenkelspel, kwartfinales: Betty Stöve (Ned) - Martina Navra- tilova (VS) 9-8, 3-6, 6-1; Sue Barker (GB) - Kerry Reid (Aus) 6-3, 6-4; Chris Evert (VS) - Billie Jean King (VS) 6-1, 6-2; Virginia Wade (GB) - Rosie Casals (VS) 7-5, 6-2. Gemengd dubbelspel Eerste ronde: Stone/Ann Kiyomura (Aus/VS) - David Lloyd/Lesley Charles (GB) 6-4, 9-8; Carmichnel (Aus)/Hona Kloss (ZAf) - Hirai/Sato (Jap) 6-3, 3-6, 6-3 Tweede ronde: McMillan (Zaf)/Betty Stöve (Ned) - Prinsloo/- Tanya Harford (Zaf) 64, 6-3; Ed- mondson (Aus)/Coe (GB) - Dibley/- Helen Cawley (Aus) 6-3, 1-6, 6-3; Mitton/Brigitte Cuypers (Zaf) - Walts/Kristien Shaw (VS) 8-9, 6-1, 6-2; Rals ton/Navratilova (US) - Pa sar eel7 Anthony (VS) 9-7, 64; Marks (Aus)/Lindsay Blachford (GB) - Ro bin Drysdale/Lindsey Beaven (GB) w.o.; Hewitt/Stevens (ZAf) - Jou- bert/Kruger (Jap) (ZAf) 6-2; Stone/- Kiyomura (VS) - Ewert (Aus)/Wik- sted (Zweden) 6-3, 5-7, 64; McEn roe/Mary Cariloo (VS) - John Lloyd (GB)/Monica Simmen (Zwi) 64, 6-3; Dent (Aus)ZBillie-Jean King (VS) - Ruffels (Aus)/Virgina Wade (GB) 7-5, 62; Riessen (VS)/Dürr (Fr) - Dowdeswell (Rho)/Boshoff (ZAf) 61, 9-7; Grover Reid (VS)/Kerry Reid-Melvüle (Aus) - Kachel/Chris- tine Oneill (Aus) 3-6, 64, 61; Derde ronde: Linky Boshoff/Hana Kloss (Zaf) - Carrie Meyer/Renata Toma- nova (VS/Tsj) 63, 3-6, 63; Fraser/- Dalton (Aus) - Letcher/Whytcross (Aus) 2-6, 7-5, 64. HerendubbelspeL Eerste ronde: Lutz/Smith (VS) - Tim en Tom Gullikson (VS) 2-6, 7-5, 63, 63. Tweede ronde: Lutz/Smith (VS) - Carnahan (VS)/Wayman (GB) 64, 64, 8-9, 6-6; Martin/Parum (VS/Nwz) - Edmondson/Marks (Aus) 3-6, 63, 3-6, 8-6, 17-15; Case/- Masters (Aus) - Bertram/Mitton (ZAF) 7-5, 64, 68. 69. 62; derde ronde: CarmichealTeacher (Au s/VS) - Amaya/Hagey (VS) 7-9, 7-5, 64, 64; Cox/Drysdale (GB/Zaf) - Capbell/Holladay (Aus/VS) 6-2, 64, 6-2; Fibak (Pol)/Stockton (VS) - Bohrnsted/Machette (VS) 62, 8-6, 3-6, 64; Riessen/Tanner (VS) - El Shafei (Eg)/Fairlie (NwZ) 6-3, 6-8, 4-6, 63, 63; LEIDSE COURANT,' Nita van Vliet en vriend Piet Liefaard, alle twee een wielertitel, alle twee op dezelfde dag geboren. Piet mocht even de kampioenstrui van Nita aan die fier het shirt van de befaamde damesploeg draagt. is tijd genoeg om te gaan rijden als Keetie dat gaat doen. Ik sloeg een flink gat, maar verdeelde ook mijn krachten goed. Immers, ik wist dat er misschien aan het slot nog wel gestreden moest worden." Met vader als coach langs de kant van het parkoers in Beek kwamen twee ronden voor het eind, met nog veertien kilometers te gaan, twee meisjes bij Nita aan kop fietsen. Dat waren haar ploeggenoot Nel Streef en Annie van Helvoirt. „Ik had nog genoeg over bij de laatste klim en liep zelf voor de eindstreep nog elf seconden weg. Als Keetie van Oos- ten-Hage achter mij aan was gegaan, was ik natuurlijk nooit kampioene ge worden, al had ik zeker een plaatsje bij de eerste drie verwacht Ik was de laat ste tijd enorm in vorm". „Na de zeges in de Rotterdamse kam pioenschappen en de baankampioen- schappen in Amsterdam is dit het derde grote succes van Nita van Vliet die pas drie jaar aan wielrennen doet en daar nog lang niet mee wil stoppen. Ze hoopt nu op de wereldkampioenschappen in Venezuela. „Daar mogen, behalve de wereldkam pioene Keetie van Oosten-Hage, nog vijf meisjes mee doen. Het moet wel gek gaan als daar de kampioene van Nederland 'niet naar toe mag. Voor het zover is, zal Nita van Vliet nog heel wat uurtjes trainen. Ze heeft daar MAASLAND Behalve Keetie van Oosten-Hage, die door de KNWU voor een maand is geschorst omdat zij in een koers in Hilversum combine soa hebben gereden, werd ook Nita van Vliet een week buitenspel gezet. Na de koers in Hilversum had ze zich kwaad gemaakt op de jury en dat ook naar buiten gebracht Het kost haar een week schorsing. Overigens lijkt het erop - „ik ben het met mijn schorsing wel eens", aldus Nita van Vliet - dat de ploeg van Beck's bier danig wordt dwars gezeten. De veertien wielrensters maken dan ook de dienst uit in vele wedstrijden. Ze zijn, onder aanvoering van wereldkampioene Keetie van Oosten, bereid hard te wer ken en hard te fietsen. Ze vormen bovendien een hechte ploeg en hebben veel voor elkaar over. Tegen die meisjes is eenvoudig niet te rijden en dat zit velen niet lekker. op het ogenblik mooi de gelegenheid voor, want ze is zojuist klaar met haar studie aan de modevakschool Haar ou ders en ook haar vriend - bijna verloofd - zullen haar niets hierbij in de weg staan. Geen wonder haar vader en broer tje Teun - al 133 prijzen gewonnen on danks zijn vijftien jaar - zijn helemaal gek van het fietsen. Groots Bij de voorbereiding van de wedstrijden komt haar vriend Piet Liefaard ook met een duidelijke inbreng, want hij is wie lerkampioen van Nederland bij de junio ren en jeugd-schaatskampioen. Het won der wil dat zowel Piet als Nita op 20 juli 1959 zijn geboren. Gisteren mocht Piet even de kampioen strui van zijn meisje aan. „Hij zit prima, ze heeft hem verdiend. Ik weet wat het betekent als je zo'n trui mag aantrekken. Dat Nita de tranen de vrije loop liet, is echt wel te begrijpen. Zoiets is een groots gebeuren". Nog steeds gaat de telefoon in huize Van Vliet. Nita: „Er zijn mensen die bellen waarvan ik nog nooit iets vernomen heb. Ze vragen dikwijls of de amateurrenner Leo van Vliet een broer van me is. Ik maak er dan wel een een geintje mee en zeg dan dat het mijn broer is. Maar zaterdag was ik toch bijna in mijn prij- zenkast verder dan Leo van Vliet. Toen ik het goud in ontvangst mocht nemen, kwam ik er een tijdje later achter dat de plak bestemd was voor de profs van zondag. Ik ben toen maar teruggegaan naar de organisatoren om hem te ruilen." ARTHUR VAN RIJSWJJK MAASLAND Nita van Vliet was gis teren en zondag steeds in de buurt van de telefoon en de voordeur van haar ouderlijke woning in het Westlandse Maasland. De nieuwe unieke kampioene op de weg beseft nog nauwelijks hoe het mogelijk was dat ze in het Limburgse Beek, de Nederlandse titel in de wacht kon slepen. Ze nam de titel over van de jarenlang regerende Keetie van Oosten- Hage en weet dat ze met de medewerk ing van deze ploeggenote zo ver kon komen. Zaterdagavond stonden de loco-burge meester en de boerenblaaskapel al voor haar deur. Gisteren lieten de zeventienja rige wielrenster en haar vader kritiek horen op het dameswielrennen en de KNWU! Nita van Vliet; Keetie Keerie Oosten Ooster is er geen aardigheid meer aan. Als de wereldkampioene uit het peloton wegspringt, gaan er steeds enkele meisjes met haar mee. Die meiden doen voor geen cent kopwerk en zijn helemaal niet van plan om te werken in een koers. Ze proberen gewoon aan het eind Keetie te verrassen. Nu is Keetie door de KNWU geschorst voor een maand. Dat is gewoon te gek en ze heeft gelijk dat ze dat niet neemt. De wielerbond stelt dat ze combi ne heeft gereden. Dat is helemaal niet waar. Keetie is een moordmeid en doet zoiets niet Ze rijdt bij mij in de ploeg en onze ploegleider, de heer Hermans, zal een kort geding tegen de KNWU aan spannen." Vader Van Vliet, die in een weekeind met de auto soms duizend kilometers moet rijden om zijn dochter in een nationaal of internationaal veld aan de start te brengen; „Ik weet, zoals een en een twee is, dat ze op die schorsing van Keetie terugkomen. Maar wat een onrecht is deze rijdster door de KNWU aangedaan. Haar vader, die zoveel voor het dames wielrennen in ons land heeft gedaan, is er ook helemaal kapot van. Dit komt omdat ze niet kunnen uitstaan dat de Becksploeg het zo uitstekend doet". Té goed Vader Van Vliet,die het nog niet kan geloven dat zijn dochter kampioene is geworden, leeft helemaal met de sport van zijn dochter mee. ,3ij het dameswiel rennen is duidelijk ook sprake van vriendjespolitiek. De vrouw van Manus Brinkman, is de coach van de KNWU. De laatste tijd worden steeds andere meisjes naar internationale wedstrijden in het buitenland gezonden en krijgt we reldkampioene Keetie van Oosten-Hage niet eens een uitnodiging. Daar klopt natuurlijk niets van. Ze hebben iets tegen de meisjes van de bierploeg. Het gaat hen te goed". Terug naar het Nederlands kampioen schap over 74 kilometer van afgelopen zaterdag. De start was gevallen en Nita van Vliet was gelijk vertrokken. Zestig kilometer heeft ze alleen voor de hoofd macht uit mogen rijden. „Ze lieten me gewoon, gaan en dachten natuurlijk: het LONDEN Met een bijna woest gebaar schudde Martina Navratilova, de als nummer twee geplaatste, de arm van Betty Stöve bijna van haar schouder. Met een handdoek tegen de ogen gedrukt om de opkomende tranen te maskeren, vluchtte de jonge ex-Tsjechische het gangpad in naar de kleedkamer om daar haar emoties de vrije loop te laten. Zij wilde de troostende woorden van haar vriendin niet horen. Zij wenste alleen haar teleurstelling te verwelken. Haar gevoelens waren begrijpelijk. Juist voor dit Wimbledon had zij zich beter voorbereid dan ooit De bijna vijftien kilo gewichtsverlies vormden daarvoor de beste illustratie. Maar Betty Stöve verstoorde haar droom. In een partij vol merkwaardige hoogte en dieptepunten, prikte Betty Stöve haar illusies als een ballon door. Met 9-8, 3-6, 6-1 bereikte Betty Stöve voor de eerste keer in de historie als Nederlandse afgevaardigde de halve finales enkelspel van Wimbledon, waarmee zij voor een van de groot ste verrassingen van dit jaar zorgde. In vloeiend Engels deed zij voor de verzamelde internatio nale pers in de interviewka mer verslag van haar ervarin gen. Met haar tijdens de partij afwezige moeder onder de toe hoorders („Dit wil ik wel eens meemaken") zei Betty Stöve zich van tevoren een redelijke kans te hebben gegeven. „Ik ken het spel van Martina van haver tot gort. Alles sprak te gen haar voor de partij want op haar lag de (knik het te moeten halen. Zij was de hoogstgeplaatste. Ik wist dat zij, als ik maar veel ballen zou terugslaan, onder pressie zou komen en fouten zou maken". Alles had vóór Martina Navra tilova en tegen Betty Stöve gepleit toen beiden het grasta pijt betraden. De bijna twee jaar geleden naar Amerika ge vluchte Tsjechische is twaalf jaar jonger dan haar dubbel spelpartner, beschikt daardoor over een veel groter loopver mogen en als beste bewijs voor de favorietenrol van Mar- 3 Navratilova gold het koele cijfermateriaal. Acht keer hadden beide speelsters elkaar in de afgelopen jaren ontmoet en zeven keer dolf Betty Stöve het onderspit. „Vorig jaar september heb ik haar in de kwartfinales van de Amerikaanse overdekte kam pioenschappen verslagen en daarom dacht ik nu een goede kans te hebben", aldus de Ne derlandse na afloop van het enerverende gevecht. Dat Bet ty Stöve de twee dit jaar ge speelde duels tegen Martina Navratilova in twee sets moest inleveren, vermocht het zelf vertrouwen van de 32-jarige Alblasserdamse niet aan te tasten. Betty Stöve startte voortva rend. Na haar eigen opslag tamelijk eenvoudig te hebben behouden, brak zij onmiddel lijk door de service van haar tegenstandster heen. De Ne derlandse liep zelfs uit naar 3-0 en later 5-2, maar Martina Navratilova knokte terug. Met een bewonderenswaardige Het alleszeggende gebaar van Betty Stöve. De halve eindstrijd, een unicum in de vaderlandse tennishistorie van het enkelspel, is bereikt. rapheid, snelde zij achter elke bal aan. En met succes. Op 5-3 verloor Betty Stöve haar op slag en Martina Navratilova was terug in de strijd. Tot 8-8 behielden beide dames hun service, waarna een tie-break de beslissing moest brengen. En toen gebeurde datgenen waarop zelfs de meest opti mistisch ingestelde Neder landse toeschouwer niet meer had durven rekenen. De ex- Tsjechische liep uit naar 6-2 en had daarmee niet minder dan vier mogelijkheden om met één klap de set te grijpen. Maar met een ongelooflijke onverstoorbaarheid deed Bet ty Stöve het ene na het andere setpoint teniet en onder stij gende spanning kwam zij op 6-6 en zelfs op eigen service op 7-6. Setpoint voor Betty Stöve. Na vratilova mocht de bal in het spel brengen en de ontknoping was zoals de hele partij: Merk waardig. De return van Betty Stöve deed de bal via de ne- trand onbereikbaar in het vak van Martina Navratilova plof fen. Het bevrijde gebaar van Betty Stöve sprak boekdelen, de verslagenheid van haar te genstandster eveneens. Het zag er aanvankelijk naar uit dat de situatie was gescha pen voor een totaal onver wacht wending in het dames- toernooi, waar tot gisteren het geplaveide pad was gevolgd: de favoriet die onder zijn nor male niveau speelt en de outsi der die naar grote hoogte groeit Grote vorm De in het verleden zo licht ontvlambare, maar zich giste ren voorbeeldig gedragende Martina Navratilova kon door het sterke offensieve spel van de Nederlandse niet in haar ritme komen. Zij moest het sjouwwerk verrichten omdat TILBURG Een schaaktoernooi met een deelnemersveld van uitzonderlijke sterkte zal van 22 september tot 6 oktober in Tilburg worden gehouden. Dit Interpolistoernooi, voor het eerst georganiseerd, zal met het IBM- en het Hoogoventoernooi een „drieluik" vormen maar is veruit het sterkst bezet Wereldkampioen Karpov, oud-titelhouder Tal, Hort, Miles, Olafs- son, Balasjov, Gligoric, Kavalek, Aandersson, Hübner, Timman en Sosonko louter grootmeesters zullen aantreden. Dit toernooi is slechts te vergelijken met legendarische matches als die van Petersburg 1914, New York 1924 en het AVRO-toernooi in 1938 waaraan Keres, Fine, Botwinnik, Aljechin, Euwe en Res- hevsky deelnamen. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De tips voor de zeven draverijen en drie rennen die morgenmiddag op Duindigt worden gehouden. De eerste start om 16.00 uur zijn: CRAONPRUS: Phortos L, Pe tra Voorne en Pele Star. DIEPPEPRUS: Rubicon Oost- wyck, Rexi en Royal Star. LYONPRIJS: Pichaelle, Pjakko Brach en Nancy Volann. MARSEILLEPRUS: Oster Zuidvelde, Nappie en Maybe Vichyprijs: Odysner, O Mores en Morning Star. CALAISPRUS: Moneymaker, Kora Marijke en Iron.COM- PLIEGNEPRIJS: Oscar Prise, Overtax en Obarator. ROYAL CHARLIEPRUS (tweede afdeling): Stormklee, Up and Up en Selektaner. TWEEDE AFDELING: Rosa's Power, Another Pinta en Posei don. DERDE AFDELING: Yvonne, Donna en Neptunian. Eddy Merckx uit bestuur RWDM BRUSSEL De doelverdedi- gersruil, die vorige week tussen RWDM Molenbeek en Ander- lecht werd gesloten (Nico de Bree naar Anderlecht, Jan Rui ter naar RWDM), heeft tot een scheuring in het bestuur van RWDM geleid. Vice-voorzitter Jean Goris en bestuurslid Eddy Merckx hebben gisteren huni ontslag ingediend. Zij kunnen zich niet meer verenigen met het gevoerde beleid. Wil Hartog in Grote Prijs Belgfè BRUSSEL Wil Hartog, win naar van de 500 cc-race tijdens de TT van Assen, zal zondag starten in de Grote Prijs van België, die op het circuit van Franchorchamps wordt gere den. Hartog had hiertoe een startvergunning gevraagd aan de Belgische Motorsportbond, die hem prompt werd verleend. Betty Stöve „haar dag had". „Alle topsspeelsters zijn tegen mij wat nerveus", sprak Betty Stöve later. „Ze weten dat ik soms bijzonder sterk speel, waar dan weinig tegen is in te brengen". Dat was gisteren het geval. Want Betty Stöve moeht dan nog we! eens op de haar bekende wijze ballen on nodig buiten de lijnen slaan, de grote vorm was er onmis kenbaar. Maar de ontknoping liet nog even op zich wachten. Betty Stöve kwam in de tweede reeks met 2-1 voor, na een doorbraak, maar gaf het per spectief uit handen door haar eigen opslag op 3-2 en 3-4 te verspelen. De aanvankelijk op zichzelf foeterende en met haar racket gooiende Martina Navratilova snelde door naar 6-3. Dat had de ommekeer kunnen zijn maar Betty Stöve mocht in de derde set begin nen met serveren. Tot ieders verbazing bleek zij na anderhalf uur krachtenslo- pend tennis nog in staat haar veel jongere tegenstandster te overvleugelen. Zij liep uit naar 5-0 alvorens Martina Navrati lova op de inmiddels volge pakte baan het eerste tegen- punt scoorde. Het eerste matchpoint liet Betty Stöve na een mislukte halfvolley liggen, maar het tweede pakte zij met een ace. Een overtuigender slot had zij zich niet kunnen wensen. „Ik geloof wel dat dit mijn beste resultaat is", verklaarde een gélukkige Betty Stöve. „Het was moeilijk, want Marti na is een goede vriendin. Ik ben wel blij dat ik niet in de speelhelft van Chris Evert zit, hoewel Sue Barker (tegen wie Betty Stöve in de halve finale uitkomt, - red.) ook erg sterk is. Zij is voor haar leeftijd erg ervaren. Maar we zullen wel In de anderhalve finale ont moetten Chris Evert, die wei nig medelijden had met Billy Jean King (6-1, 6-2) en Virginia Wade (7-5, 6-2 tegen Rosie Ca sals) elkaar. FRANK WERKMAN Chris Evert op de knieën maar ook zij haalde de halve finales. „Blij dat ik niet in haar speelhelft zit" zei Betty Stöve. Assistent bij loting (foto) gisteren bij de loting van het toernooi waarvoor hij de favoriet is. Maar Sosonko, winnaar - met Geiler - van het Hoogoven toernooi, en Miles die vo rig jaar IBM won, behoren eveneens tot de gegadig den voor de ereplaats waarvoor o.m. ook strijden Kavalek, Reshevsky, Ador- jan. Böhm, Donner, Ree en Van Wijgerden. In Amsterdam is vandaag het IBM-schaaktoernooi begonnen. Voor de mees tergreep moest de Hon gaar Honfi zich ziek mel den. Hij wordt vervangen door de Nederlander Kick Langeweg. Grootmeester Jan Timman „assisteerde"

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11