GONKOSTENMATIGING N 1978 VERSTERKEN Overleg Zuidmolukkers moet weer beginnen F ormatieoverleg begint met grondpolitiek ÊeidocSouAO/nt Schiphol voorlopig nog in het rood Nieuw systeem rijkssubsidie bejaardenoorden Minister Lubbers: Kabinetsformatie en broekriempolitiek BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 25 JUNI 1977 PAGINA IIPHOL (ANP) De rendementspo- van het bedrijfsleven is in Neder- id erg moeilijk in vergelijking met die andere landen. In Nederland moet irom het accent erg liggen op verbete- g van de winstgevendheid. De loon- stenmatiging zal in 1978 moeten wor- geintensiveerd. Minister Lubbers n economische zaken heeft dit gister- ond op Schiphol gezegd bij zijn terug- er van de jaarlijkse ministersconferen- van de OESO (Organisatie voor Eco- mische Samenwerking en Ontwikke- ig) te Parijs." is geen kritiek uitgeoefend op de ïte, waarin het Nederlandse beleid is •icht op economische groei. Men heeft ;n beroep gedaan op de landen met ote betalingsbalansoverschotten om de sen zouden krijgen. De ministersconfe rentie kwam tot de slotsom, dat aan die oproep van verleden jaar redelijk goed gevolg is gegeven en dat dit redelijk goed heeft uitgewerkt. Dat blijkt onder meer hieruit, dat de Verenigde Staten inmid dels een land met een betalingsbalanste kort zijn geworden, dat het Japanse beta lingsbalansoverschot aan het verminde ren is en dat het Engelse betalingsbalan stekort aan het kleiner worden is. Neder land en Westduitsland hebben weliswaar nog een aanzienlijk overschot op de beta lingsbalans, maar aldus minister Lub bers: „Dat moet je niet overtrekken". De ministersconferentie vond dat Neder land en West-Duitsland een redelijk ex pansieve politiek voeren en er was dan ook geen kritiek. Wat Nederland betreft :rin aanwezige ruimte te benutten voor was er begrip voor onze noodzaak de tra stimulering van de groei. Verleden is dat wel gebeurd, in het belang n de landen, die er minder goed voor lan en die daardoor grotere exportkan- loonkostenontwikkeling en dus de inflatie zoveel mogelijk in te tomen en voor het feit, dat ons betalingsbalansoverschot voor een belangrijk deel wordt veroor zaakt door de aardgasexport. De over schotten, die een aantal landen, waaron der Nederland, hebben op hun betalings balans, moeten in versterkte mate wor den gebruikt voor de internationale kre dietverlening, zo was het oordeel van de ministersconferentie. De conferentie heeft niet besloten tot een verandering in de richting van het econo misch beleid, dat bestaat in het balance ren binnen de zeer nauwe marge, die er is tussen het stimuleren van de economie en het opnieuw aanjagen van de inflatie. De inflatie is overigens minder terugge drongen dan de ministers hadden ge hoopt. De economische groei van de wes terse wereld werd als „niet helemaal teleurstellend" ervaren, aldus de minister Lubbers. In de Verenigde Staten en Japan is de groei heel behoorlijk. Wat de economi sche groei betreft behoort Nederland tot de middengroep, wat de omvang van de inflatie betreft tot de achterhoede. De ministers waren niet somber over de economische toestand en vooruitzichten van het westen. Zij waren het erover eens, dat de huidige economische struc- tüurmoeilijkheden een vraagstuk vor men, dat slechts op middellange termijn zal kunnen worden opgelost. Met andere woorden: de wereld zal nog jaren worste len met de problemen van inflatie en grote werkloosheid. De ministers waren het er verder over eens, dat er behoefte is aan een aanvul ling van het arbeidsmarktbeleid voor de mensen, die langere tijd werkloos zijn. De OESO-landen hebben besloten over dit vraagstuk te overleggen en het te bestuderen. Daarbij zal speciaal de na druk worden gelegd op de jeugdwerk loosheid. Verder is het besluit genomen de internationale handel te bevorderen en niet tot beschermende invoerbeperkin gen over te gaan." (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Aanstaande maandagavond zullen kabinets formateur Den Uyl en de fractieleiders Van Thijn (PvdA), Van Agt (CDA) en Terlouw (D '66) gaan onderhandelen over een regeling voor de grondpolitiek. Dit is een van de meest gevoelige onderwerpen bij de formatiebesprekingen, omdat het kabinet-Den Uyl ten val is gekomen door een menings verschil tussen PvdA en CDA over de grondpolitiek. Als basis voor de komende besprekingen zullen de voorstel len dienen, die Den Uyl afgelopen woensdag met betrekking tot de grondpolitiek aan de drie genoemde fractievoorzitters heeft voorgelegd. Tijdens een drie uur durend beraad hebben Den Uyl, Van Thijn en Van Agt en Terlouw gistermiddag besloten de voorstellen van de formateur met betrekking tot de vermogensaanwasdeling, de wet op de ondernemingsraden en de nieuwe investeringsregeling pas vrijdag te gaan behan delen. De fractieleiders willen deze drie hervormingsvoorstellen liever bespreken in samenhang met-de beleidsplannen op sociaal-economisch en financieel gebied. Woensdag zal Den Uyl over die plannen een nota aan de formatiepartners aanbieden. Unaniem waren Den Uyl en de fractieleiders het er gisteren over eens, dat er nu flinke vaart achter de formatiebesprekin gen gezet moet worden. Het regeringsprogramma voor een nieuw te vormen kabinet moet zo snel mogelijk opgesteld worden. Volgens CD A-fractieleider Van Agt is tijdens het beraad van gisteren een goede sfeer geschapen voor de besprekingen van volgende week. Formateur Den Uyl strijkt over zijn gladgeschoren wangen als reactie op de opmerking van de heer Van Agt (rechts) toen hij de fotograaf opmerkte: "Als ik dit had geweten had ik me even geschoren Waarop Den Uyl antwoordde: "Dat geeft niet. dat wordt je hier wel...". Het vrolijke tafreel speelde zich af in de kamer van de premier waar hij gistermiddag met nog twee andere fractievoorzitters, Terlouw en Van Thijn. sprak over de vorming van een nieuw kabinet. Drs. Reehorst burgemeester van Haarlem Den Haag (ANP) Drs. J. Reehorst is per 16 augustus benoemd tot burgemeester van Haarlem. Sinds 1973 is hij burgemeester van Vel- sen. Drs. Reehorst is 54 jaar, katholiek en lid van de PvdA. Hij volgt mr. dr. L. de Gou (60) op die eind 1976 om gezondheidsrede nen afscheid nam. Paus waarschuwt Lefebvre voor laatste maal VATICAANSTAD (AFP) - Paus Paulus heeft mgr Lefeb vre in een brief gewaarschuwd dat de priesterwijdingen die hij op 29 juni in het Zwitserse Econe wil verrichten, een „on herstelbare breuk" met de r.k. kerk zotiden betekenen. Dit heeft de woordvoerder van het Vaticaan gisteren bekendge maakt. De Franse aartsbisschop Marcel Lefebvre leidt een traditionalis tische beweging in weerwil van een verbod van de paus die hem in de uitoefening van kerkelijke taken geschorst heeft. Paus Paulus riep mgr Lefebvre nog eenmaal dringend op af te zien van de voorgenomen wij ding van priesters. Hij ant woordde op een brief van de bisschop waarin deze zich onder voorwaarden breid had ver klaard de priesterwijding voor lopig uit te stellen. De kabinetsformatie van drs. j. den Uyl is, zoals sommige politici omschrijven, in de broekriemperiode terechtgeko men. Dit betekent, dat de formateur', bedolven onder tal van sombere sociaal-economische voorspellingen voor de regeerperiode van het nieuwe kabinet, de mogelijke part ners oproept hem en zijn ontwerp-regeringsprogram te steunen en met hem als minister-president zonder dralen de woelige politieke zee in te gaan. Want lang wachten is er niet meer bij. De situatie wordt er niet rooskleuriger op en wij politici moeten Nederland zo snel mogelijk erop voorbereiden, dat de broekriem aangehaald moet worden. En stevig ook, want in vier jaar tijd twintig miljard gulden bezuinigen vijf miljard per jaar dat is nogal wat. Bovendien zal financiën niet ieder jaar een voordeeltje van zo'n slordige zes miljard hebben, zoals Duisenberg dit jaar tot zijn verrassing heeft gevonden. Zo ongeveer is de denkrichting, waarin de kabinetsforma teur met zijn toekomstige partners wil praten. Als waar schuwing laat hij dan ook nog weten, dat de mogelijke partners over kwesties als grondpolitiek, ondernemingsra den, vermogensaanwasdeling en investeringsrekening niet te lang moeten tobben. Dat kan een land met zoveel problemen in het vooruitzicht niet hebben. De ideeën van" de formateur moeten deze partners daarom maar zonder veel omwegen overnemen, om Nederland tot 1981 het hoofd boven water te laten houden. Alsof het allemaal zo eenvou dig ligt. De vraag, welke garanties de mede-regeringspartners krij gen, dat ook hun politieke programpunten in het regeerak koord ingepast kunnen worden, heeft de formateur zelfs nog niet eens aan de orde gesteld. Daarover moet nog behoorlijk gepraat worden. Daarom nu al zeggen, dat de kabinetsformatie tot mislukken gedoemd is, of door de partners op zijn minst ernstig vertraagd wordt, is wel erg voorbarig. Overleg immers betekent praten en door middel van praten tot overeenstemming komen. Het is geen een richtingsverkeer. Want zonder een behoorlijke overeenstem ming gaan regeren betekent alle mogelijke risico's inbou wen, die het land nu juist niet kan hebben. Dat heeft de formatie-Burger en het daaruit ontstane kabinet-Den Uyl ons duidelijk gewezen. V OORAL ooral in de moeilijke periode, die de deskundi gen voorspellen, zijn afgewogen standpunten veiliger, dan de zogenaamde harde en bliksemsnelle afspraken zonder enige nuancëT Want: „haastige spoed is nog altijd zelden goed. Missionarissen Oeganda uitgezet KAMPALA (ANP) - Vier Oos- tenrijkse paters van Mill Hill moeten op last van de Oegan- dese autoriteiten het land ver laten. Het zijn de enige Oosten rijkse missionarissen, die in Oe ganda werkzaam zijn. Er werken in Oeganda 140 Ne derlandse missionarissen, van wie 77 priesters, 33 zusters, 13 broeders en 1 leek. De meesten van hen zijn werkzaam in het pastoraat of in ziekenhuizen. In het voorjaar liepen ook van enige tientallen Nederlandse missionarissen de verblijfsver gunningen af. Zij gingen in be roep tegen de weigering de ver blijfsvergunning te verlengen. Daarop werd een voorlopige verlenging verleend. SCHIPHOL (ANP) Bij de huidige 18.189.400 gulden in 1975. verwachtingen van de groei in het lucht- Het aantal passagiers dat chartervluchten daalde met 8 procent ten n, naar of opzichte van 1975. Deze daling werd vrij verkeer zal voor de n.v. Luchthaven via Schiphol reisde is vorig jaar voor het wel uitsluitend veroorzaakt door de te- Schiphol naar alle waarschijnlijkheid de eerst de acht miljoen gepasseerd: ruggang van het aantal vliegvakanties, eerste jaren geen winst zijn weggelegd. 8.254.699, yijf procent meer dan in 1975. De n.v. verwacht tot 1980 of 1981 niet Voor dit jaar wordt een groei verwacht uit de rode cijfers te zullen komen. van acht negen procent t /dat\ j De luchthaven heeft in 1976 een verlies Het vrachtvervoer steeg in 1976 met 13 terdam Au- Lmes (RAL) gaat een onder- geleden van 18.761.900 gulden, tegen procent tot 256,5 miljoen kilo. Het aantal zoek instellen naar de vervoersbehoefte Zestienhoven De nieuwe luchtvaartonderneming Rot- voor Zestienhoven. Zij wil daarmee aan tonen dat er een markt is voor de aange vraagde luchtlijnen van Rotterdam naar diverse Europese bestemmingen. De RAL heeft daarvoor tot dusver geen mede werking verkregen van de gemeente Rot terdam. Die wil Zestienhoven zo snel mogelijk dicht hebben om er woningen te kunnen bouwen. Botha ging „door hel" in Washington WASHINGTON Rtr) De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken Pik Botha heeft in Washington „een week in de hel achter de rug". Na afloop van zijn besprekingen met Amerikaanse regeringsver tegenwoordigers zei Botha giste ren op een persconferentie dat het Amerikaanse beleid volko men onsamenhangend is. „Ze stellen aan ons eisen die niet gelden voor de rest van de we reld". De Verenigde Staten pro beren het in zuidelijk Afrika van de Sowjet-Unie te winnen door zich „nog radicaler voor te doen" dan de Russen. .Volgens Botha wordt het Amerikaanse beleid béinvloed door de rassen- situatie in de Verenigde Staten, omdat Carter mede dankzij stemmen van de negers gekozen is. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG - Formateur Den Uyl wil aan de politieke partners bij de besprekingen over de kabinetsformatie (Pv dA, CDA en D'66) voorstellen om de bijna 1800 bejaarde noorden in ons land op een andere wijze te gaan financie ren. De huidige demissionaire regering heeft daarover deze week een advies gekregen van een speciale commissie die zich met de financiering van bejaardenoorden heeft bezig gehouden. Dit advies houdt in, dat be jaardenoorden niet meer indi rect door de overheid moeten worden gesubsidieerd (name lijk via de uitkeringen die be jaarden uit de algemene bij standswet krijgen) maar di rect. De overheid zou dan de netto-exploitatiekosten van al le bejaardentehuizen recht streeks voor 100 procent moe ten gaan subsidiëren. De be woners van de bejaardenoord en zullen dan via een belas tingaanslag een bepaald be drag terugvnoeten betalen aan de overheid. De grootte van het belastingbedrag zal afhan kelijk zijn van de draagkracht van de betalers. Er zal echter een gemiddeld tarief worden toegepast, hetgeen betekent dat bejaarden in dure tehuizen hetzelfde gaan betalen als be jaarden in goedkope tehuizen. Op dit moment zijn de jaar lijkse exploitatielasten voor al le bejaardentehuizen in ons land tezamen ongeveer 2,5 mil jard gulden. De helft daarvan werd tot nu toe door de alge mene bijstandswet betaald. De andere helft betaalden de be woners van de tehuizen uit eigen middeen. Illlllllllllllllllllllllllllllllll Bewaking uit voorzorg Honderden politie mannen hebben gisteren de binnen stad van Maastricht bewaakt. De politie verwachtte waar schijnlijk ongere geldheden van een bruiloftsfeest in het Maastrichtse woon oord voor Zuid-Mo- lukkers in de buurt schap Heer. Daar stond een grote feesttent opgesteld, waar tweeduizend gasten werden ver-| wacht. Bij de huwe-, lijksvoltrekking op het stadhuis waren1 evenwel maar twin-' tig gasten aanwe zig. Illllllllllllllllllllllllllllllllll Amerikaanse neutronengra naat wellicht naar Europa Washington (DPA) Vol gens een bericht in de ge woonlijk goed geïnfor meerde Washington Post treft het Amerikaanse mi nisterie van defensie voor bereidingen een deel van de Amerikaanse artillerie in Europa uit te rusten met de nieuwe neutronengra- naat. De neutronengranaten zou den doordeskundigen als een "positief afschrikkings middel" worden geken schetst, omdat ze in ernsti ge gevallen waarschijnlijk eerder worden gebruikt dan andere atoomwapens. Voorstanders van het nieu we wapen geven op van de "humanere werking" van het tuig. Neutronengrana ten doden de tegenstander dank zij de vrijkomende straling, zonder hem zware lichamelijke verwondingen toe te brengen. Daarnaast is de explosieve werking slechts klein. Het Pentagon heeft zich onthouden van commentaar op het bericht. Onlangs nog was in Was hington bekend geworden dat de Amerikanen hun in Europa gestationeerde Lan- ce-raket met neutronenkop pen willen uitrusten. Van onze parlementaire redactie DJ5N HAAG Toen de Tweede Kamer vrijdagmorgen vroeg voor de zomervakan tie uiteenging, hadden sommige kamerleden een wat onbevredigend gevoel over het debat met betrekking tot het regeringsbe leid tijdens de gijzelingen in Drenthe. Dit onbevredigde gevoel is ontstaan doordat de regering in haar antwoord zoveel vragen onbeantwoord heeft gelaten en nauwelijks is in gegaan op enkele fundamentele kwest ies. Maar meer nog is de onvoldaanheid veroorzaakt doordat het debat in het begin is blijven steken. Dat kon niet anders, maar de onvoldaanheid is er niet minder om. Het antwoord van de regering bood betrek kelijk weinig nieuwe gezichtspunten en fei ten en was voor een belangrijk deel een herhaling van de al bekende stellingname en verdediging van het beleid. Zo verklaarde minister-president Den Uyl nog eens wat hij bedoeld had met zijn mededeling dat hij de afloop van de gijzelingen voor de regering „als een nederlaag" had ervaren. Een neder laag, omdat de gewelddadige beëindiging slachtoffers had geëist en het de regering niet was gelukt door overreding de halsstar rige treinkapers tot andere gedachten te brengen. Den Uyl verdedigde dat de over heid zo nodig van geweld gebruik moest maken, maar dan wel, nadat ze zich vele malen heeft bedacht". Want liever kiest hij de dialoog, laat hij het oordeel over terreur daden over aan de rechter. Vice-premier Van Agt herhaalde de doelstellingen van de regering tijdens de gijzelingen. De Tweede Kamei kon niet anders doen dan het beleid onderschrijven, in het besef dat de regering onder hoogspanning heeft ge werkt en uiterst moeilijke beslissingen heeft moeten nemen. Onvoldoende kwam echter uit de verf of na de vorige gijzelingen wel voldoende was gedaan om nieuwe terreur daden van losgeslagen Zuidmolukse jonge ren te voorkomen. Onduidelijk was wat de regering doet en kan doen om én de relatie met de Zuid-Molukkers te verbeteren en een vertrouwensband te kweken én tevens be paalde extremistische figuren in de gaten te houden. Regering en parlement staan nu voor de opgave het gesprek voort te zetten. Over enkele maanden zal dan ook dieper inge gaan moeten worden op de positie van de Zuid-Molukkers in de Nederlandse samenle ving, op de politieke idealen die bij deze mensen leven, op pogingen om tot een bete re opneming van deze mensen in de Neder landse samenleving te komen. Het debat begint dus nu eigenlijk opnieuw, nadat de zaak van de Zuid-Molukkers vele vele jaren is verdrongen en weggestopt. Opnieuw zal bezien moeten worden wat ons land moet met „dit volk in ballingschap", zoals Schakel (CDA) in zijn welsprekend betoog zei. Regering en parlement staan daarbij opnieuw voor de keuze om duidelijk te maken dat het met de onhaalbaar geacht politieke idealen van de Zuid-Molukkers niets van doen heeft en dat de Zuid-Moluk kers zoals mevrouw Kappeyne (WD) in haar scherp geformuleerde rede zei op nieuw zullen moeten kiezen tussen integratie hier of teruggaan naar Indonesië. Trage formatie formatie hun aanwezigheid vereist. De for matie verloopt wat traag. Het einde is nog lang niet in zicht. Zo langzamerhand ga je je afvragen, of het toch niet beter geweest was als de Koningin eerst een informateur voor de terreinverkenningen had benoemd. Te meer omdat formateur Den Uyl zich als minister-president met het beleid inzake de gijzelingen heeft moeten bemoeien. En trou wens als minister-president genoeg te doen heeft. Komende week moet hij bijvoorbeeld voor Europees beraad naar Londen. De echte formatie-onderhandelingen moeten nog helemaal op gang komen, maar komen de week zal er nog maar weinig voortgang kunnen worden gemaakt. In juli moet het kabinet zich bezighouden met de voorberei ding van de rijksbegroting 1978, zodat men met de formatie in augustus zit voor men het weet. En dan te bedenken dat formateur Den Uyl op de avond van 1 juni, toen hij de formatie-opdracht had ontvan gen, heeft gezegd na zo'n zes weken wat meer zicht te hebben. Voor de Tweede Kamer als geheel mag dan de vakantie tot eind augustus zijn ingegaan, verscheidene politici zullen aan het Binnen hof gekluisterd blijven omdat de kabinets Drie weken na de formatie-opdracht is de formateur gekomen met een memorandum over de vier zgn. hervormingsvoorstellen. Gistermiddag heeft een ontmoeting van de formateur met mr. Van Agt (CDA), drs. Van Thijn (PvdA) en dr. Ter louw (d'66) plaatsge had. Den Uyl had gistermiddag al met de eerste formatie-onderhandelingen willen be ginnen, maar mr. Van Agt wilde niet .inhou delijk' praten, en alleen „procedureel" zoals dat in het Binnenhofse jargon heet. Woens dag was formateur Den Uyl nog bezig met het geven van een toelichting op zijn voor stellen inzake grondpolitiek, herziening on dernemingsraden, vermogensaanwasdeling en wet investeringsrekening tot steun aan het bedrijfsleven, of mr. Van Agt liet een mededeling verspreiden dat hij vrijdag niet aan de bespreking met de formateur zou deelnemen. Van Agt moest zich namelijk eerst met het kamerdebat inzake de gijzelin gen bezighouden en daarna moest hij de CDA-fractie raadplegen over de voorstellen van Den Uyl. De formateur nam nogal kriegelig kennis van de mededeling van Van Agt. Later heeft hij de CDA-leider opgebeld en hem toch weten te bewegen te komen, zij het dat alleen erover zou worden gepraat hoe de gang van zaken tijdens de onderhandelingen moet zijn. Het CDA heeft er namelijk be zwaren tegen eerst te spreken over de vier hervormingsvoorstellen, zonder dat bekend is met welke voorstellen formateur Den Uyl voor het totale sociaal-economische beleid komt. De christen-democraten zijn wat hui verig door den Uyl te worden „ingepakt" Er bestaat wantrouwen tussen PvdA en CDA over en weer, maar bij het CDA komt daarbij een zekere beduchtheid voor de handigheden van „Jopie Slim". Men moet daar niets hebben van een soort salamitac tiek, waarbij Den Uyl stukje voor beetje de instemming van de christen-democraten voor onderdelen van een regeringsprogram probeert te verkrijgen. Als het CDA het totale sociaal-economische program van for mateur Den Uyl krijgt te zien, dan weet het beter waar het aan toe is en met welke tegenvoorstellen het moet komen. De forma teur streeft ernaar in de loop van deze week het aanvullende sociaal-economische deel met voorstellen voor bestrijding werkloos heid, loonmatiging, prijsbeleid enz. gereed te hebben. Voorlopig zijn de onderhandelaars nog lang niet toe aan de „spijkerharde" en „nagelvaste" afspraken, waarmee PvdA en CDA elkaar rondom de formateur willen vastpinnen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7