Herder Alex: een vrolijke zwerver (De gastvrijheid aan schrij vers van deze rubriek ver leend, behoeft niet te beteke nen dat hun meningen altijd overeenkomen met ons standpunt weergegeven in.de commentaarrubriek.) Het CDA en de financiën in Voorschoten Hoe staat een chrlsten(de- mocraat) eigenlijk tegenover financiën, ja, tegenover geld in het algemeen? Het ant woord ligt dan voor de hand: hoe stond Christus daarte genover? Dat het Evangelie daar weinig over zegt Is reeds een antwoord. Geld speelde in het leven van Je zus geen rol. Integendeel op meer dan een plaats blijkt dat bezit een beletsel kan zijn om Zijn navolger te zl|n. Een keer heeft HIJ Zich dui delijk - zij het ook Indirect en in een parabel - over het gebruik van geld uitgelaten n.l. in de gelijkenis over de talenten- De man, die hem toevertrouwde talent in de grond stopte, wordt veroor deeld. Wij zouden zeggen: hij, die zijn geld in de oude kous stopt, maar ook hij, die bij zijn Heer zou zijn aange komen dat hij die talent in goede sier had opgemaakt, wordt veroordeeld. De conclusie Is duidelijk: geld Is geen doel, maar een middel om er voor jezelf en anderen nuttige dingen mee te doen. Dat geldt voor indi viduen, maar niet minder o.a. ook voor de Overheid. Zo spreken wij over de huls houding van de gemeente. Een gemeente heeft zijn in komsten en uitgaven en legt als een goed huisvader en huismoeder eveneens zo mogelijk geld opzij (reser ves) voor onvoorziene om standigheden. Maar zulke re serves mogen niet bulten verhouding en buiten hun bedoeling om groeien. Dit gebeurt echter al jaren in de gemeente Voorschoten. De CDA-fractie heeft daarop bij de laatste twee begrotings behandelingen zeer nadruk kelijk gewezen. De fractie heeft daarbij gesteld: het een of het ander; of wij vra gen minder belastingen van de burgers of we gaan onze middelen voor nuttige dingen besteden. Want Voorschoten heeft nog wel een paar grotere nuttige zaken op zijn verlanglijstje staan. Het instructiebad, waar onze kinderen moeten leren zwemmen en waar het bejaardenzwemmen belang rijk kan worden, heeft grote technische mankementen en lijkt derhalve vervangen te moeten worden. Laten we dan meteen een volwaardig zwembad bouwen. Een school Is zeer slecht gehuisvest in noodlokalen en afgeschreven gebouwen. Laten wij een fijne moderne school daarvoor in de plaats zetten. Reeds tientallen ja ren laat Voorschoten twee van zi|n oudste gebouwen in het centrum aan de prachti ge Voorstraat n.l. het Am- bachts- en Baljuwhuls tot een puinhoop vervallen. Het Ambachtshuls is een ge schenk van een van onze burgers. Hier is een ere schuld in te lossen. Gelukkig schijnt het getij te kenteren. Zo heeft de raad In december 1975 besloten een bedrag van een half mil- |oen gulden aan te wijzen als een reserve voor een een malige bl|drage In de restau ratiekosten van genoemde huizen ten laste te brengen van de verwachte overschot ten over de Jaren 1974 en 1975. En zeer onlangs heeft het college van B en W de ge dachte geopperd om over bepaalde andere reserves ten dele te beschikken te neinde daarmede de finan ciering van een zwembad goedkoper te maken om daardoor de toch altijd hoge exploitatielasten van een zwembad te kunnen verlich ten. Gaat Voorschoten der halve zijn talenten uit de grond halen? Th. C. Esselaar Voorzitter van de CDA-fractle in de Raad van Voorschoten LEIDSE COURANT- ZATERDAG 25 JUNI 1977 PAGINA 5 wemmen in de buurt van jachthavens is en blijft een ongezonde Het is duidelijk dat hier beter niet gezwommen kan worden Zwemmen langs de kant.maar als het even anders kan liever in ezigheid diep water Zee door betere zuivering thans schoner dan ooit LEIDEN Zoals het zich aan het begin van de pas begonnen zomer laat aanzien i het zwemwater in recreatiegebieden als Nieuwkoopse en Langeraarse Plassen, 0u'de Kaag, De Braassemmermeer en Reeu- wijk als „redelijk betrouwbaar" worden bestempeld. Dit mag volgens de heer Stolk van het Hoogheemraadschap Rijnland wor- den afgeleid uit de voorlopige resultaten 'O0 van in deze gebieden genomen watermon- sters. Hoewel het volgens deze woordvoer- iQf der van het Hoogheemraadschap nog wat 2 j te vroeg is om van „absoluut betrouwbaar" zwemwater te spreken (er zijn pas drie van de in totaal 10 in elk gebied te plegen waarnemingen verricht) zijn de heren on derzoekers van Rijnland van mening dat. zodra de nationale thermometer in De Bilt daartoe aanleiding geeft, met een gerust hart verkoeling in één der genomede plas sen kan worden gezocht. Slechts één goede raad: zwem zoveel mogelijk in diep water. I De relatief bezien goede kwaliteit van het iel iuidhollandse oppervlakte-water is niet zo 0 I verwonderlijk. Niet in de laatste plaats heb ben de sinds vorig jaar zomer door het Hoogheemraadschap in gebruik genomen waterzuiveringsinstallaties er het hunne toe bijgedragen. Maar de meest zwaarwegende 1 factor voor het „schone" water blijft het weer dat de zonaanbidders onder ons tot nog toe behoorlijk in de steek heeft gelaten. De eerste zonnige dagen van dit jaar konden immers pas tijdens het pinksterweekend arj worden genoteerd en sindsdien is van zo- mers weer nauwelijks sprake geweest, dit 1 in tegenstelling tot vorig jaar toen heel Nederland naarstig zweetparels wegwissend verkoeling in zo nodig het diepvriesvak van de ijskast zocht Emmertje Dankzij het trage op gang komen van de zomer heeft met name de E-colie-bacterie (goed voor ondermeer buikloop) nauwelijks de kans gekregen in onaanvaardbaar hoge concentraties de kop op te steken. Deze bacterie komt in de meeste gevallen via heb riool in het oppervlakte-water terecht. Hoe wel er in Zuid-Hollahd nog maar weinig riolen direct (of via een septic-tank) op plassen en meren lozen, wordt deze vorm van watervervuiling de laatste jaren in re creatiegebieden steeds vaker overgenomen Het zeewater is dit jaar schoner dan ooit door watersporters die er weinig voor voelen de kleine en grote boodschappen gedurende de gehele vakantie aan boord te houden. Schoon als wij Nederlanders zijn, gaat het beruchte emmertje dan ook 's ochtends vroeg of 's avonds laat (want het staat zo gek als anderen het zien) keurig over boord. Het slechte weer van de laatste weken was er evenwel de oorzaak van dat maar weinig watersporters zich geroepen voelden het al dan niet ruime sop te kiezen. Derhalve gingen ook betrekkelijk weinig emmertjes overboord en viel het allemaal nogal mee met die E-coli-bacil, die bij een eventuele aanwezigheid toch door de lage temperatuur snel het loodje legde. Komt de stroom water sporters evenwel onder invloed van zonniger weer eenmaal goed opgang, dan gaan er zoveel meer emmertjes overboord dat het raadzaam is in een wijde boog om jachtha vens en los aangemeerde boten heen te zwemmen. Onaangenaam Een andere bedreiging voor zwemmers is de botulisme-bacterie die als de zon wat beter haar best gaat doen, pas goed tot leven komt en driftig gaat afscheiden. Onontkoombaar dodelijk voor talloze water- en weidevogels, dat is genoegzaam bekend, maar wat de gevolgen voor met name zwemmers zijn blijft een duistere zaak. Voor de mens dode lijke botulisme-typen (B en E) zullen evenals voorgaande jaren uitzonderingen blijven, maar de vraag is of het onschadelijke C-type wel zo onschadelijk is. Bordjes met de tekst „Gevaarlijk water, botulisme" werden vorig jaar uiteindelijk niet voor niets geplaatst. Buikpijn of diarree zouden de minst ernstige gevolgen van besmetting kunnen zijn, maar ook dat blijft onaangenaam. Een andere bedreiging waar het Hoogheem raadschap de zwemmers voor waarschuwt is het zwemmen in de nabijheid van een waterzuiveringsinstallatie. Volgens woord voerder Stolk staat het woord zuivering voor het wegnemen van pakweg 99% van de verontreiniging uit het water. „Het zou een uiterst kostbare en welhaast ondoenlijke zaak worden om de volle honderd procent verontreiniging uit het water weg te nemen. Bovendien loont het nauwelijks de moeite Bacteriën komen slechts spaarzaam voor in binnenwater omdat het thans resterende procent vrij snel op natuurlijke wijze wordt afgebroken. In recreatiegebieden voegen we als regel nog wat extra chloor aan het water toe maar het blijft natuurlijk onverstandig om vlak bij zo'n installatie te gaan zwemmen." aldus dé heer Stolk. Een laatste gevaar(tje) dat zwemlustigen in de binnenwateren van Zuid-Holland be dreigt is de Ziekte van Weil. Niet zo'n bijster groot gevaar als men zich bedenkt dat men zich daartegen bij iedere huisarts kan laten inenten. Kust Ondanks alle besmettingsmogelijkheden blijft de kans iets op te lopen toch vrij gering. Dat geldt ook voor de situatie langs de Zuidhollandse kust. Daar liggen de zaken aanzienlijk zonniger dan in voorgaande ja ren. Strandliefhebbers kunnen sinds korte tijd weer met een gerust hart pootje-baden of desgewenst nog verder het zilte nat bij Katwijk bestormen. Want sedert de inge- bruiksstelling van een zuiveringsinstallatie begin mei is voor eens en voor altijd een einde gekomen aan de gemeentelijke rioollo zingen op zee. Noordwijk kan evenals voor gaande jaren bogen op schoon zeewater. Alleen aan het Wassenaarse strand blijft het bij oostenwind oppassen geblazen, omdat dan het vuil dat de gemeente Den Haag via een pijpleiding bij Scheveningen op zee loost, door stromingen naar Wassenaar wordt gedreven. En besmet zeewater kan voor zwemmers dezelfde gevolgen hebben als een besmetting in de binnenwateren, meestal lichte vormen van dysentrie, herkenbaar aan buikklachten. Ook een opkomend gevoel van verkoudheid zou best eens een lichte infectie van de neusslijmvliezen kunnen zijn. Alles bij elkaar nu geen bedreiging om nachten van wakker te -liggen of ondanks (wie weet) een lange hete zomer angstvallig op de kant te blijven, maar het blijft zaak er op te letten waar men gaat zwemmen. Het mag misschien wat overdreven voor zichtig lijken, maar wat is onaangenamer dan ziek te worden tijdens een toch altijd te korte vakantie?! ED JANSEN 8 Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt buis". In deze rubriek wordt een bond beschreven die in bet asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan, tenzij bet dier een goed tehuis vindt De in de rubriek beschreven bonden zijn alle door bondebezitters naar bet asiel gebracht Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijke, maar soms ook volslagen onzinnige. De in „Hond zoekt buis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te balen. Adres: Nieuw Leids dierenasiel, Besjes laan 6b, Leiden, tel. 131670. Geopend di. tfm vr. 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdags van 10.00-12.00 en 14.00-16.00 uur. Zondags en 's maandags gesloten. ■L Alex is een Hollandse Herder. Hij onderscheidt zich van zijn rasgenoten vooral door zijn kleur. De hoofdkleur van zijn vacht is bruin en daardoor heen lopen zwarte strepen. De ze tekening komt ook veel voor bij Boxers. Maar dat ook een Herder in die kleuren er prachtig kan uitzien wordt door Alex ten volle bewezen. Verder vertoont hij geen enkel verschil met zijn Duitse rasge noten voor wat het uiterlijk betreft. Over de voorgeschiedenis van Alex is weinig bekend. Hij werd op 5 juni door de politie naar het asiel gebracht, nadat hij in Leiden van de straat was opgepikt. Alex moet al een tijdje rondgezworven heb ben, wat hij was behoorlijk vermagerd. Alex heeft echter wel een baas gehad, wat hij had geen agressieve neigingen tegenover mensen. Dit is bij echte zwerfhonden vrijwel al tijd het geval. In het begin was Alex wel wat onrustig in zijn hok, maar dat verbeterde snel toen hij gewend raakte en weer goed voedsel kreeg. Nu Alex tot rust is gekomen, treedt zijn werkelijke karakter weer naar de voorgrond en blijkt dat deze negen maanden oude hond van nature erg zachtaardig en vrolijk is. Voor een gezin met kinderen is hij dan ook uitermate geschikt. Alex is wel een hond die veel aandacht nodig heeft. Maar als hij de aandacht eens niet krijgt, gaat hij beslist niet in een hoekje zitten kniezen. Hij zorgt er gewoon voor dat zijn baas er van doordrongen is dat deze een hónd heeft.... Een dag of tien geleden had Alex al bijna een nieuwe baas ge had. Dit keer zal het echter wel lukken. Aan Alex zal het in ieder geval niet liggen, want hij heeft een aantal belangrij ke voordelen. Een paar hier van zal al ter sprake gekomen. Alex vertoont sterk de neiging om, zonder eenkennig of schuw te worden, aan een be paalde persoon sterk te hech- ten. De baas zal daarvoor na tuurlijk de meest aangewezene zijn. Dit heeft onmiskenbare voordelen, maar ook een na deel. Alex maakt zich door dit gedrag erg afhankelijk van zijn baas, die dan een aanmer kelijk grotere verantwoorde lijkheid op zich moet nemen. De toekomstige baas van Alex moet er dan ook zeker van zijn, dat hij iedere dag een gedeelte van zijn tijd aan de hond kan besteden. Dat zal in het begin zeker nodig zijn, al was het alleen maar om Alex een aantal dingen bij te bren gen. Alex is nog erg jong, ne gen maanden, en in die tijd is de opvoeding er een beetje bij ingeschoten. Zindelijk is hij natuurlijk wel, maar gehoor zaam levert problemen op. Alex is echter slim en zal eer) vlotte leerling zijn. Met Amjo, de Sint Bemhard van vorige week is het wat 1in?- [:yr: i-e;. 1 - v:-- O-' ties waren het gevolg van Am- jo's verschijning in deze ru- -A briek. Helaas waren het alle- - - >^BÊIÉÊÈ maal telefonische reacties en uiteindelijk is er niemand naar Amjo komen kijken. Zoedoen- fflï. iA\x de zit ze nu nog steeds in het asiei te wachten op can baas. -V -7 V Telefoneren naar het asiel v V Mp -•1 e heeft weinig zin. De hond van yMHSBSr' uw keuze kan op die manier niet gereserveerd worden. Dat v kan wel als men even langs- CÊgm, VOt komt. Je ziet dan de hond in y&wË levende lijve en kan hem, bij 4jri f *2.,* W"- wijze van spreken, zo meene- 1 o, W 1 men. Alle informatie over het a/v- 1 U:;- a- v."-'.j,., verzorgen van een huisdier is gf 1 4; ..lAjéiLti1 by het asiel te krijgen; BART spijker De negen maanden oude herder Alex, nog wat mager maar weer vol goede moed.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5