en wegen voor snelle opschieters ALLES KLAAR: KARREN MAAR.... GEEF UZELF DE BESTE VERZEKERING KINDEREN OP VOORBANK VERKEERSINFORMATIE VAKANTIEPAPIEREN REDUCTIE OP BENZINE HET WETEN WAARD iNeeml" u een fofo van -ïinv^SBpr jeen landschap.zefdan De fi:m in de schaduw jiefs op de voorgrond(u inuwfoesfel zetfen! krijgt" dan meer diepfe) Fotografeer niet-mel- de camera schuin ach ferover, u kriigh dan vertekende foto's Ti snel overzicht van de toestand der be- n igrijke wegen in Europa: rië tomobilisten, die via Brussel en Namen •hting Luxemburg willen rijden hoeven niet pH ser door Brussel te rijden. Het oostelijk deel §0^1 de ringweg om Brussel, die o.m. de W tosnel weg (E10) Antwerpen-Brussel ver- idt met de autosnelweg (E40) Brussel-Na- ai is onlangs voor verkeer vrijgegeven. mm%or de verbinding Brugge-Duinkerken kan en gebruik maken van een nieuw stuk Iweg langs de Belgische kust. Het treft het gedeelte in de nieuwe snelweg A68 ssen Jabbeke aan de autoweg Gent- jsteinde en Nieuwpoort. weg naar de Ardennen kunt u wellicht ofijt hebben van een nieuw stuk snelweg ikeifri zuiden van Luik. Het tien kilometer lange op efeject tussen Luik-Chênée en Beaufays is laatods kort voor verkeer vrijgegeven. nkrijk:. j Frankrijk wordt hard gewerkt aan de Itbreiding van het net van snelwegen. De k.| igeveer 535 kilometer autoroute, die in 1976 gebruik werd genomen, is daar een bewijs sapn. Voor een groot deel is dit te danken aan et gereedkomen van de A4 tussen Parijs en etz - de zeer belangrijke oost-west-verbin- i jng in Noord-Frankrijk - en de A34, van St void naar Straatsburg. Dan is er nu ook een itoroute Parijs-Caen (A13) en de autoroute 9 van Perpignan naar de Spaanse grens, angezien deze laatste snelweg aansluit op de laanse „Autopista" naar Barcelona kan de ler drukke grensovergang bij Le Perthus orden vermeden. Ook wordt het centrum ui Perpignan nu vermeden. Helemaal pro- 10( eemloos rijdt men overigens nog niét naar 'Spanje, want het ontbrekende deel in de B9, efen Narbonne naar Perpignan komt pas aan 9gi et einde van dit jaar gereed. Men moet dan nnok nu nog gebruik maken van de N9, de ide kustweg tussen beide steden. Vooral in )0, e vakantietijd moet men rekening houden iet forse vertragingen. an de Rivièra is men druk doende om de m^8 van Aix-en-Provence naar Nice totaan 'Menton door te trekken. !r bestaat nu ook een mogelijkheid de drukke '10 van Tours via Poitiers, Bordeaux naar Frans-Spaanse grens te vermijden. Hier voor is een uniek bewegwijzeringssysteem intwikkeld: langs de N10 zijn borden geplaat st, die in- en uitklapbaar zijn. Meetpunten op (e hoofdweg signaleren de drukte. Raakt de Veg overbelast, dan klappen de borden op een 'iektronische impuls open en worden de alter- utieve routes aangegeven via kleinere en tcoral rustige wegen, die ook naar het reis- pel leiden. Deze Biswegen zijn geheel beweg- yijzerd met groene pijlen (een dichte pijl in 1 dadelijke, een open pijl in noordelijke rich- ing). Op de nieuwe ANWB-routekaarten zijn ieze alternatieve routes met groene pijlen aangegeven. Vanaf de hoofdwegen zijn ook nog, vluchtrou tes aangegeven rondom grote plaatsen..Ze zijn bewegwijzerd door gele pijlen. Treedt er in Ie knelpunten-plaatsen bijzonder ernstige file vorming op, dan komt vóór de aftakking van le vluchtroute nog een extra bord in werking, ^joorzien van knipperlichten. „Bouchon «taai er op, wat wil zeggen: „Verkeersopstop- ing te Dit systeem vindt men ook in e rest van Frankrijk op plaatsen, waar veel- uldig files worden verwacht. \anje: utomobilisten die via Barcelona richting Va- ncia rijden, kunnen tot aan Amposta over e Autopista rijden. Deze zomer hoopt men et gedeelte Amposta-Peniscola nog open te tellen. Bij Castellon kan men de Autopista per volgen naar Valencia. Wie de omgeving an G an dia (Costa del Azahar) en Alicante "osta Blanca) als verblijfplaats heeft gekozen an gebruik maken van de Autopista-trajec- en Silla-Gandia en Altea-Alicante, die eind 'orig jaar werden opengesteld. Voor de loordkust van Spanje kan men vanaf de <ïanse grens gebruik maken van een Autopis- a, die tot aan Bilbao gevorderd is. talië: Jat Italië betreft valt weinig nieuws te mel en over nieuwe autostrada's. Van het stuk lome-Pescara hoopt men het nog ontbreken- le deel van Avezzano-Torre, de P, binnenkort oor het verkeer open te stellen. Men kan dan WILT U DE SNELWEG VERM'JDEN 0 100IE ALTERNATIEVE ROUTES NAAR DE ZON W-DUITSLAND r^Tt Luik Lille -J fBa^togne ^Luxemb PAR'J Neufchateau MonrargisV if.FargeausL Nevers Langres ZWITSER. Clermonf-Ferrand Grenoble -^'^ITALIË Flour Aspres I Millair Béziers Narbonne Perpignan/ dei land se Zee -0 knTlQÖ Gerona SPANJE AuFosnelweg VOOR MOOIE VAKANTIEFOTO'S Tips voor her fotograferen De zon in uw rug maakfeen fok) vlak. Schuin van opzij val lend lichf geef f zeer mooie opnamen. JL Maakf u kleurenfoto's fofografeer dan geen onderwerpen mei" veelbonfe kleuren. Lef op daf de horizon alfïjd rechf op uw foto komf van de Middellandsezeekust bij Rome naar de kust van de Tyrrheense zee onafgebroken op de autostrada blijven rijden. Op bepaalde autostrada's krijgt men reduktie op de toltarieven. U betaalt dan het tarief, dat geldt voor motorfietsen. Om deze korting te krijgen moet u het biljet, dat u ontvangt voorzien van uw naam, het kenteken van uw auto en uw handtekening. Zwitserland: Ook in dit land weinig wegennieuws.Van Spiez aan de Thunersee ligt er nu een sterk verbe terde enkelbaansweg, met hellingen tot 9 pro cent, naar Kandersteg. De autotreinverbin ding Kandersteg-Brig door de'Lotschbergtun- nel wordt door steeds meer automobilisten beschouwd als de meest ideale verbinding tussen het Berner-Oberland en het Wallis. Een enkele reis kost voor een personenwagen 40 Zwitserse franken. Oostenrijk: Het Oostenrijkse Autobahrmet is vorig jaar met 30 kilomter uitgebreid en omvat nu 747 kilometer. Op de route 'Nurnberg-Passau-We- nen kan nu de stad Linz vermeden worden. Ten westen van Innsbruck kwam acht kilome ter snelweg naar Zirl gereed, met aansluitend in de richting Mittenwald een rondweg om dit plaatsje. Van de Tauemautobahn werd tien kilometer tussen Gmünd en Lieserhofen voor het verkeer opengesteld. Vanaf Rennweg be vond zich een helling van circa 18 procent, die een te groot obstakel was voor caravan-be zitters. Nu is deze helling gereduceerd tot 11 procent. Geen probleem meer. De toltarieven van de Brennerautobahn zijn verhoogd. Tegelijk werd het tarief voor auto plus caravan gelijkgesteld aan die van een auto sec. Een enkele reis kost Os 120 en een retour Os 200,-. Engeland: Tussen noord en zuid lopen er in Engeland vele hoofd- en snelwegen, waarvan de meeste via Londen gaan. De oost-westverbinding via de M62 is ook sterk verbeterd. Dank zij de nieuwe brug over de Ouse rijdt u nu in krap 2 1/2 uur van Huil naar Liverpool. Deze verbinding vormt ook de snelste route voor het verkeer richting Schotland, Lakedistrict en Noord-Wales. In het zuid-westelijk deel wordt de plaatselij ke Tourist Information (de VVV) een brochu re „Holiday Route" verstrekt Hierin wordt beschreven hoe men het beste kan rijden, als er sprake is van file-vorming. Deze Holiday Routes zijn aangegeven met langwerpige blau we borden met witte randen. In het midden een geel vlak waarop met grote zwarte letters „HR". Duitsland: Met de opening van de Autobahn Keulen-Olpe hebben de automobilisten uit Zuid-Nederland een nieuwe toegangsroute tot het Sauerland gekregen. Via de kruising Olpe-Süd is er tevens een aansluiting op de Sauerland-auto- bahn, waardoor het Siegerland en Ederstau- see in Hessen sneller te bereiken is. Van de Autobahn Ulm-Memmingen-Kempten is het stuk Sende-Blertissen voor het verkeer opengesteld. Ook het gedeelte Burlafingen- Senden hoopt men binnen enkele weken ge reed te hebben. Het verkeer richting Lindau aan de Bodensee en Vorarlberg in Oostenrijk kan dan prak tisch tot Kempten onafgebroken op de Auto bahn blijven rijden. Voor het verkeer van Hamburg naar Flens burg (A7) richting Jutland in Denemarken is een nieuw traject geopend Schleswig-Jagel (877). Tot Schleswig rijdt men over de B201. Aan de Oostkant van het Zwarte Woud wordt hard gewerkt aan de Autobahn Stuttgart-Kon- stanz aan de Bodensee. Het verkeer van Würtzburg en Heidelberg kan via Heilbronn bij de aansluiting Stuttgart-Degerloch de B27 volgen tot Rottweil, waar men vanaf juni gebruik kan maken van de Autobahn A81. De Bodensee blijft ook zeer goed te bereiken via Freiburg en via Ulm, Memmingen en Lindau. Nederland: Sinds kort is voor het verkeer opengesteld de dijk Enkhuizen-Lelystad. Hierdoor is een kor tere verbinding tot stand gekomen tussen Noord-Holland en het Oosten van ons land. Bij Enkhuizen sluit de weg aan op de provin ciale weg naar Hoorn, bij Lelystad op de rijksweg van Emmeloord naar Muiderberg. Kinderen beneden de 12 jaar mogen in België, West-Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland niet op de voorbank meerijden. In Frankrijk geldt hetzelfde voor kinderen beneden de 10 jaar. In Hongarije geldt dit voor kinderen beneden de 6 jaar. Het is altijd nuttig om puntsgewijs de belangrijkste zaken nog eens op een rij te zetten. Daar gaat ie dus: Voor personen: Zorg voor goede reisverzekering. Noteer de gegevens van uw verzekeringen (naam maatschappij en polisnummer) en houd deze gegevens bij de hand. Laat de papie ren thuis achter en geef familie of beken den ook de gegevens. Laat asjeblieft uw vakantieadres achter bij familie of bekenden, zodat men u weet te bereiken. Heeft u geen vast adres, bel dan af en toe naar huis op. De kosten vallen bar mee en bovendien is het telefoonver keer vanuit het buitenland veelal geauto matiseerd. Voor de auto: Internationale Reis en Kredietbrief. Een reispakket met reserveonderdelen voor uw auto. Een plastic noodvoorruit. Reservesleutels, waar u altijd bij kunt Voor aanhangwagen of caravan: Het aanhangwagensupplement bij uw In ternationale Reis- en Kredietbrief. Een reservewiel voor uw aanhangwagen. Algemeen: Overhaast u niet, neem na twee uur rijden een flinke pauze. Voorkom overbelasting van uw auto en aanhangwagen. Overbelas ting veroorzaakt vroeg of laat vele mecha nische storingen. Alarmcentrale: Om in kontakt te komen met vakantiegan gers, van wie de verblijfplaats niet bekend is, biedt de ANWB-alarmcentrale een laat ste mogelijkheid. Dit gebeurt in de vorm van een radio-oproep en/of plaatsing van een oproep in een aantal Nederlandse kranten, die in het buitenland verkrijgbaar zijn. Alleen indien het overlijden of in levensgevaar verkeren van familieleden in de eerste of tweede graad van de opgeroe- pene betreft kan van deze mogelijkheid gebruik worden gemaakt. ANWB-Alarmcentrale, Den Haag telefoon 070-264426 (dag en nacht) Spanje: ANWB, Edificios Trade, Gran Via Carlos UI, 86.2.3,. Barcelona. Telefoon 2305706 of 2506107. Frankrijk: ANWB, Porte de Lyon, postco de 69570, Dardilly, Lyon-Noord, telefoon 352056, departement du Rhóne. Zwitserland en Italië: ANWB, Via Gas, Mendrisio, Tessin, telefoon 465331, tele foondistrict Lugano. De meeste reisverzekeringen omvatten een dekking tegen bagageschade; meestal kan een reisverzekering desgewenst ook zonder deze dekking gesloten worden. Vervolgens zijn medische kosten in het dekkingspakket opgenomen. Veien hebben via hun ziektekostenverzekeraar een dek king, die ook in bet buitenland van kracht is. Ziekenfondsverzekerden kunnen in een aantal landen aanspraak maken op die zei/de hulp als die waar ze in eigen land recht op hebben. Deze verzekerden dienen daartoe in het bezit te zijn van een tevo ren bij bun ziekenfonds aan te vragen ElII-verklaring en bij medische hulp in bet buitenland moet men dan eerst met dit formulier naar het kantoor van een ziekenfonds. De praktijk wijst uit, dat zich toch legio gevallen voordoen, waarbij geen volledige of helemaal geen vergoe ding van het ziekenfonds of de ziektekos tenverzekeraar volgt Heiaas wordt nog steeds te weinig beseft, dat men op reis een aantal risico's loopt, die uitsluitend op een reisvërzekering ge dekt kunnen worden: 1. extra kosten voor de reis, indien een patiënt naar Nederland wordt vervoerd; 2. extra verblijfkosten als gevolg van een ongeval of ziekte, geldt ook voor medege zinsleden; 3. reiskosten na het uitvallen van het eigen vervoermiddel; 4. vervoerskosten van het stoffelijkover schot; 5. extra reiskosten, wanneer men van va kantie wordt teruggeroepen i.v.m. ernstige ziekte of overlijden van naaste verwanten. In de loop van 1976 werd bekend, dat enkele der voornaamste 'reisverzekeraars de gevolgen van bestaande kwalen, van psychische afwijkingen en zwangerschaps complicaties niet meer als uitsluiting op de polisdekking beschouwen. Een aanmerke lijke verbetering in het dekkingspakket. Voor verzekerden is het wei van belang hierop de polisvoorwaarden na te slaan vóór zij tot het sluiten van een dergelijke verzekering overgaan, omdat deze uitbrei ding nog niet door elke verzekeraar is gerealiseerd. Bij de meeste verzekeraars is het ook mogelijk voor een korte periode de WA- verzekering van de auto uit te breiden tot een all-risksdekking. Het is niet noodzake lijk, dat deze uitbreiding gesloten wordt bij de maatschappij, waar de auto WA verze kerd is. Hoewel de controie op de groene kaart aan de meeste grenzen is afgeschaft kan niet genoeg benadrukt worden dat het bezit van dit document in het buitenland toch onontbeerlijk is. De deelnemers aan hel grote vakantie- pokerspel hebben de kaarten geschud. Het spel kan nu beginnen. Inpakken en wegwezen zal in de komende weken de massale indianen-kreet zijn, waarmee moegestreden vaderlanders huis, haard en werkgever achterlaten en naar verre horizonten snellen om het toeristisch gouden kalf te slachten. Ondanks re cessiestulpen, inflatie, werkloosheid en geldontwaarding blijft het verlangen naar verbrande koppen, zonnige stran den en doorgelegen hotelbedden on verminderd groeien. De periodieke volksverhuizing zal dit laar volgens de opiniepeilers nog groter worden dan In ^iidócQowumt België: rijkswacht Brussel: tel.: 02-640.10.00 toestel 2102. TCB: tel.: 02-513.82.40 (7.00 u-20.30 u) Via de radio (BRT) vóór het m'euws tussen 6 uur 's morgens en kwart vóór twaalf 's avonds. West-Duitsland: Via de radio: de middengolfzenders geven regelmatig verkeersinformatie. De Deutschlandfunk (middengolf 1538 KHz/195 meter, 1268 KHz/236,5 meter, 775 KHz/397 meter, 548 KHz/547, lange golf 151 KHz/1986, 6 meter, telkens vóór de nieuwsuitzending op de hele uren. Via de lange golf kan men deze zender ook in Nederland beluisteren. Met FM-ontvangstmogelijkheden op de radio kan men profiteren van het Duitse FM-zendemet met regionale verkeei sin formatie. Langs de autobanen zijn op blauw-witte borden op FM'-frequenties vermeld, waarop men moet afstemmen. Via infoteken: De zusterclub van de ANWB (ADAC) heeft voor weggebruikers bij 21 Raststatten en Taakstellen Infotekens geplaatst Afet een druk op de knop kan men daar een bandje afluisteren, waarop de laatste via de radio uitgezonden aktuele verkeersinformatie is opgenomen. Via telefoon: ADAC Miinchen: 080-22 22 22 (dag e n nacht) Frankrijk; Per radio: France-Inter (1829 meter) geeft in vakantieseizoen elk uur verkeers informatie in de Duitse en Engelse taal. Per telefoon: Touring Club de France, Parijs 01.70.46.030 (dag en nacht) Inter Service Route Parijs 01-85.83.333. Engeland: Per telefoon: 01.246.8021. Pet radio: alle nationale, regionale en lokale radiostailions geven, indien nodig, de gehele dag verkeersinformatie, vooral tijdens de ochtendspits tussen half acht en half tien en de avondspits van half vijf tot half zeven. Oostenrijk: Per telefoon: OAMTC 0222-72997 (6.00 u-20.00 u). Tonband Kundendienst 0222-1590 (dag en nacht). Zwitserland: Per telefoon: 022-41163 (dag en nacht), 041-358000 (dag en. nacht). Nederland: Per radio: Indien daartoe aanleiding is elk half uur visi Hilversum 2. Op de andere Hilversumse zenders aan het einde van de uitzending van het ANP. Per telefoon: ANWB'verkeersinformatiedienst 070-26.44..55. De voor een vakantiebezoek benodigde persoonspapieren kunnen per land verschillen. Een geldig paspoort is vereist voor Joegosla vië, Zweden, Finland, en Portugal. Een geldig paspoort of een geldige toeristenkaart is vereist voor Denemarken, Spanje, Gibraltar, Engeland, Ierland, Noorwegen en Turkije. Een geldig paspoort of een paspoort, dat maximaal vijf jaar verlopen mag zijn, of een geldige toeristenkaart is \rereist voor België, Luxemburg, Frankrijk, Griekenland, Italië, Oostenrijk, Zwitserland en West-Duitsland. In alle gevallen verdient echter een geldig paspoort de voorkeur, omdat ieder misverstand dan bij voorbaat wordt uitgesloten en men niet voor onaangename verrassingen komt te staan. Bovendien is in de meeste gevallen een geldig paspoort als legitirr.iatie vereist bij het verzilveren van girobetaalkaarten, Eurocheques of reische- ques in het buitenland. Toeristen, die Italië per motorvoertuig bezoeken kunnen een aan- zienlijke reduktie op de benzineprijs krijgen door een „Carta Carburante Turistica" aan te vragen. Dit kan men doen bij de ANWB, sommige banken in Nederland en bij de grenskantoren van de A Cl, de Italiaanse Automobielclub. Voor gemotoriseerde vakantiegangers in Griekenland zijn bij de wisselkantoren aan de Griekse grens en bij de filialen van de Nationale Bank in Griekenland reduktiecoupons verkrijgbaar voor super en gewone benzine. Deze coupons zijn niet buiten Grieken land verkrijgbaar. Geldboetes voor verkeersovertredingen zijn in de meeste landen hoog en moeten vaak ter plaatse aan de politie-beambten worden betaald. Stelt u zich daarom vooral op de hoogte van de afwijkende verkeersvoorschriften in de landen, die u gaat bezoeken. Toeristen die verblijven in gebieden tegen de Oostduitse grens of van West- naar Oost-Duitsland gaan, moeten zich nauwgezet hou den aan de geldende Oostduitse voorschriften. Het is beter om in het grensgebied niet af te wijken van de gebaande wegen en paden, want het grondgebied van Oost-Duitsland begint al vóór de grensversperringen. In Joegoslavië worden honden bijna ner gens meer op stranden toegelaten, hoewel nergens een „hondenver bod" is aangegeven. Problemen met geld: Het kan de beste overkomen, dat hij in het buitenland opeens om geld verlegen zit. Denk alleen maar aan onvoorziene reparatiekos ten aan de auto, dokterskosten of een gedwongen verblijf in een ziekenhuis. Om over diefstal en verlies nog maar niet te praten. Daarom de volgende tips: 0 Machtig, voordat u op vakantie gaat, familie tot het opnemen van geld. 0 Houders van een postgirorekening kunnen hun postgirokantoor, Den Haag (070-791090) of Arnhem (085-672351), vanuit het buiten land verzoeken geld aan hen over te maken. Meestal dezelfde dag wordt dan een bedrag, waarvan het maximum per land verschilt, telegrafisch overgemaakt. Het tegoed op de postgirorekening moet wel toereikend zijn. 0 Ook houders van een bankrekening kunnen vanuit het buiten land hun bank verzoeken geld aan hen over te maken. Informeer voor de te volgen procedure vooraf bij uw bank. het zondoorstoven 1976. Spanje zal meer belangstelling krijgen van Neder landers en dat geldt ook voor Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk, België en Luxem burg. Ook Engeland en Scandinavië zullen wat meer kruimels van de Neder landse welvaartdis krijgen. Vorig jaar bracht 181 miljoen Europea nen op de been, die in ontroerende eensgezindheid 20 miljard dollarstuk- sloegen op verre bergtoppen en aan sufgezongen brandingen. Nederland le verde een contingent van bijna 7 mil joen toeristen, van wie de helft In eigen land bleef en de andere helft de kanen er op een buitenlanse stek uitbraadde. Omdat een goede voorbereiding nog altijd meer dan het halve plezier uit maakt biedt WEG WEZEN u hierbij een handvol nuttige tips voor onbezorgde trips aan. Uitknippen en straks meene men, zouden wij u willen adviseren. En bij deze vast een zon-zallge vakan tie 1977 toegewenst

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13