Ron Steens produceert eerste velddoelpunt W elvaartsstij ging besteed aan auto Filmkeuring nieuwe stijl gaat van start Akkoord over actieprogram tegen honger Michel Pollentier wint Ronde van Zwitserland ■i Cornermachine" loopt perfect Golfteam Zweden zorgt voor grote verrassing CBS: Russen zetten Belgrado onder druk Wimpel voor Margriet SPORT LEIDSE COURANT 'ZATERDAG 25 JUNI 1977 PAGINAK -r Doelman Claushuis van Jong Oranje was een groot struikelblok voor de Engelsen die niet verder kwamen dan 22. Terwijl ploeqqenoten en een Brit in spanning kijken naar de scheidsrechter, ontneemt Claushuis de Engelsman Khehar een kans. AMSTELVEEN Dolgelukkig omhelsde klein duimpje Timmy Steens reus Paul Litjens na de voor Nederland zo grandioos verlopen interland tegen Spanje. De samen- werking tussen de kleinste van de broers Steens en het kanon Litjens was goed voor voor vier van de zes treffers (6—1). Het ziet er naar uit dat coach Wim van Heumen een waardige opvolger heeft gevon den voor Coen Kranenberg, die tot en met de Olympische Spelen van Montreal bij strafcorners de bal vrijwel altijd keurig wist af te stoppen. Bij de drie strafcorners en de ene lange corner, die Nederland in totaal kreeg toegewezen, liep de machine, die uit de onderdelen Leefers, Tim Steens en Li tjens bestaat, perfect met als resultaat een score van honderd procent. Bovendien be nutte Litjens in de zesde minuut al een strafbal, door de Engelse scheidsrechter Nash toegewezen nadat Jorritsma binnen de cirkel ten val was gebracht. Daarmee voerde Litjens zijn totale produktie op tot dertien doelpunten: acht uit strafcorners, drie uit lange hoekslagen en twee uit strafballen. En zowaar konden de vijftienhonderd toe schouwers bij het vijflandentoernooi hockey gisteren voor de eerste maal tijdens een wedstrijd van Nederland genieten van een velddoelpunt. Ron Steens bracht dit wapen feit op zijn naam na tweehonderd minuten spelen in dit toernooi. Beste De ruime overwinning de grootste uit de historie, die negentien wedstrijden om vat was een logisch gevolg van het uitstekende veldspel van Nederland De pu pillen van Van Heumen speelden de beste wedstrijd van het toernooi tot nu toe. Wouter Leefers groeide als spits de plaats, die hij het liefst bezet naar grote hoogte en ook Ties Kruize was veel beter in vorm dan m de duels met Engeland en Jong Oranje. Nederland was in het geheel niet geïmponeerd door de komst van de sterke Spanjaarden Amat en de gebroeders Fabre- gas, die pas gisteren in Amstelveen arriveer den. Vooral Amat beleefde weinig plezier aan zijn honderdste interland. De lange Ausputzer raakte in de tweede helft zelfs zo door de tegenslag verbitterd dat hij steeds gevaarlijker met zijn stick in de richting van Nederlandse lichaamsdelen zwaaide. Hij liep daarvoor een waarschu wing op. Scoreverloop: 6. Litjens 1—0 (strafbal). (lan ge corner). 21. Orge Fabregas 2—1. 23. Li tjens 3—1 (strafcorner). 37. Litjens 4—1 (strafcorner). 60. Ron Steens 5—1. 68. Litjens 6—1 (strafcorner). Nederland: Sikking, Ebbink (Van den Bos), Van Eyk, Jorritsma, Tim Steens; Litjens, Kruize, Ron Steens, Voermans (Van der Bergh), Leefers, Doyer. Spanje: Garcia (Luis Garralda); Amant, Ri- cardo Cabot, Roca en Codina; F. Fabregas (Monegal), Pellon, Jorge Fabregas; Arbos, Chaves, Rafael Garralda. Surpi •nse Jong Oranje zorgde voor een surprise door Engeland een gelijkspel (2—2) af te dwin gen. Deze prestatie krijgt des te meer reliëf als men bedenkt dat Nederland het grootste deel van de tweede helft met tien man moest spelen. Coach Cees Tam a had de tevoren afgespro ken wissels al toegepast toen voorstopper Van As beck (HCKZ) geblesseerd de kant moest opzoeken. Op dat moment was de stand 1—1 door kort opeenvolgende treffers van Long en Bouwman, beide keren uit strafcorners. De Engelsen, met drie debutan ten in het team, slaagden er niet in van de numerieke meerderheid te profiteren. Inte gendeel. Jan-Karei Jenniskens had zes minu ten voor het einde geen moeite een strafbal te verzilveren (21). Dat was Engeland te erg. Jong Oranje moest met man en macht terug om de Engelse aanvalslawine in de slotfase het hoofd te bieden. Een minuut voor het einde kreeg Engeland een strafcor ner te nemen. Stephen Long liet zich deze kans niet ontglippen. Hij stopte de door French aangegeven bal zelf met de stick en schoot vervolgens onbedaarlijk hard in (2-2). Professor Japan, dat uit de eerste twee wedstrijden drie punten had behaald, kwam er tegen oud-Olympisch kampioen West Duitsland niet aan te pas. Na een aantrekkelijk duel werd het 7—0 voor de Westduitsers, die voor de eerste maal in dit toernooi werden gecoached door de donderdag gearriveerde „hockeyprofes- sor" Hugo Budinger. De Japanse doelman Ozaki moest in het eerste kwartier al drie treffers toestaan (een strafbal van Peter en twee strafcorners van Stroedter). De kleine doelman werd prompt vervangen. Na de rust lieten de Westduitsers zien met het grootste gemak ook velddoelpunten te kun nen maken.Dopp (tweemaal) en Trump rondden fraaie combinaties doeltreffend af. Bovendien benutte Trump nog een strafbal. Stand na derde dag: •1. West-Duitsland 2. Nederland 3. Japan 4. Engeland 5. Jong Oranje 6. Spanje 3 3 0 0 6 17- 3 3 3 0 0 6 14- 3 3 1113 3—9 3 0 2 1 2 4-6 3 0 12 1 6-15 3 0 0 3 0 2-10 EFFRETIKON De Belg Mi chel Pollentier heeft gisteren de 41ste Ronde van Zwitser land gewonnen. Hij rechtvaar digde zijn titel met een over winning in de elfde en laatste etappe, een tijdrit over 19 ki lometer, tijdens welke hij de concurrentie liefst 34 secon den achter zich liet en 25 mi nuten en 20 seconden op de klokken bracht In de morgen had de Zwitser Bruno Wolfer de voorlaatste etappe gewonnen. In het klas sement kwam de Nederlander Bert Pronk op de derde plaats. De uitslag van de tiende etappe van Flumserberg naar Illnau-Ef- fretikon over 149 km. is: 1. Wolfer (Zwi) 3.44.42, 2. Menendez (Spa) op 1 sec., 3. Crepaldi (Ita) op 4 sec., 4. Janssens (Bel) op 5.25, 5. Pollentier (Bel) op 5.26, 6. Merckx (Bel) op 5.26, 7. Rosiers (Bel) z.t., 8. Huysmans (Bel) z.t, 9. Zweifel (Zwi) z.t., 10. Wesemael (Bel) z.t., 22. Lubberding (Ned) z.t., 23. Pronk (Ned.) z.t, 43. Kuiper (Ned) z.t Opgegeven hebben Gerben Kar stens, Gerrie Knetemann en Cees Bal. Uitslag van de elfde en laatste etappe, een tijdrit over 19,4 km in Effretikon is: 1. Michel Pollentier (Bel) 25.20.6 (45,929 km/u), 2. Joseph Bruyère (Bel) 25.54.2, 3. Lucien van Impe (Bel) 26.04.0, 4. Dietrich Thurau (Wdl) 5. Ferdinand Bracke (Bel) 26.23.0, 6. Bert Pronk (Ned.) 26.29.5, 7. Meli Sutter (Zwi) 26.29.8, 8. Juan Pujol (Spa) 26.34.7, 9. Giancarlo- Bellini (Ita) 26.45.3, 10. Roland Salm (Zwi) 26.54.0, 11. Roger Ro siers (Bel) 26.54.2. 14. Hennie Kui per (Ned) 27.11.6. Eindklassement 1. Pollentier 41 uur 39 min. en 25 sec, 2. Van Impe (Bel) op 1 min. 8 sec., 3. Pronk (Ned) op 1.36, 4. Sutter (Zwi) op 2.00, 5. Pujol (Spa) op 2.35, 6. Zwei fel (Zwi) op 3.34, 7. Thurau (Wdl) op 4.26, 8. De Muynck (Bel) op 4.36, 9. Bergamo (Ita) op 6.27., 10. Bellini (Ita) op 6.38, 11. Bruyère (Bel) op 6.56, 12. Merckx (Bel) op 8.34, 14. Kuiper (Ned) op 10.06, 17. Janssens (Bel) op 15.57, 20. Lubberding (Ned) op 22.25. Michel Pollentier op weg naar de zege. Nieuwe trainer-coach dameshockey AMSTELVEEN Huib J mermans is de nieuwe trail coach van het nationale da hockeyteam. De voorma trainer-coach van Amstert wordt de opvolger van Aa Brouwer en Riet Kueper, resp. als trainer en coach geerden. Riet Kueper - zij was ongev vijf jaar in functie - zal selectie nog wel begeleiden dens de toernee door Austra die van 13 augustus tot 7 tember duurt. Brouwer h< besloten met onmiddellijke I gang met de trainingen te st i pen. Ook Timmermans is f gens vakantie niet beschikt* kbi I Wielertitel N. Rozenburg APELDOORN - Op de A] doornse wielerbaan werd Rozenburg uit Rijswijk gisi avond Nederlands kampii klassementrijden over 15 bij de nieuwelingen. Rozenburg en de nummer tvi ,H. de Vries (Haarlem) lagen ronde voor. De Rijswijker evenwel 2 punten, De Vries Op de sprint werd Jan van Z erveld (Amsterdam) kampi bij de nieuwelingen met 13 over de laatste 200 m. op baan die 252 m. lang is. Oosterbaan (Apeldoorn) w tweede. Jean Graus penningmeester Europese biljartfederatie (Van onze sportredactie) DEN HAAG Op de jaarvt gadering van de Europese b jartfederatie (CEB) is de Ned lander Jean Graus gekozen penningmeester. Hij neemt plaats in van de onlangs overrr 'den penningmeester Henk W da. Voorzitter André Gagnaux r' vice-voorzitter Jan Lagevf werden in hun functie herkoj voor een periode van drie ja Tevens werd de organisatie v het toernooi om de Coupe Jeunesse, een toernooi v( jeugdspelers onder achttien ju aan de Koninklijke Nederland! biljartbond toegewezen. WASSENAAR Terwijl Ne derland gisteren opnieuw enigs zins teleurstelde in de strijd om het Europees kampioenschap golf (verlies met 3—4 tegen Spanje) zorgde Zweden voor de grote verrassing. De zes Zweed se spelers hadden zich maar net ten koste van Wales weten te plaatsen voor de finalegroep. Maar versloegen daarin wel de grote favoriet Engeland met 5—2. Öoor het gehanteerde (in gewikkelde) systeem betekent het dat Engeland niet meer in aanmerking komt voor de eer ste vier plaatsen. Die zijn weg gelegd voor titelverdediger Schotland, Denemarken, Zwe den en Frankrijk. Zweden bevestigde dat het Brit se koninkrijk in de golfsport langzaam maar zeker meer ter rein verliest ten opzichte van het Europese vasteland. Het be wijs was op de banen van de Haagse golfclub in Wassenaar een dag eerder al geleverd door de uitschakeling van Wales en Ierland voor de finalepoule. Ne- .derland behoort nog niet tot de betere Europese landen. Het door de afwezigheid van natio naal kampioen Streutgers flink gehandicapte nationale team kon het niet bolwerken tegen het overigens geenszins impone rende Spanje. Nadat in de och tenduren de foursomes (dub bels) al op het nippertje verlo ren gingen (0—2), ging het bij de vijf singles (enkelspelen) ook net mis. Van Neck, Nolfe en Swane wonnen hun partijen, maar Braun (ha een voorsprong hal verwege) en Geard van Dam redden het niet. Nederland ver loor daardoor met 3—4 en dat betekent dat de dertiende plaats in de eindrangschikking het •hoogst bereikbare is. Daarvoor moet vandaag eerst van Portu gal worden gewonnen, maar dat mag geen probleem opleveren. De Portugezen hebben duidelijk het zwakste team, waarin zelfs enkele spelers meedoen, die door hun manier van slaan De uitslagen van gisteren zijn: u Finalegroep: Schotland—Zwitserland 52, Dene marken-Italië 4—3, West-Duitsland Frankrijk 1 1/2-5 1/2,Engeland—Zwe den 2—5. De winnaars spelen verde om de le t/m 4e plaats, de verliezer om de 5e t/m 8e plaats. Troostronde: Ierland—België 6—1, Noorwege' n—Oostenrijk 5—2. Spanje—Neder land 4—3, Wales—Portugal 6—1. Dö winnaars spelen verder om de 9e tIn 12e plaats, de verliezers om de 13 t/m 16e plaats. DEN HAAG (ANP) De werknemersgezinnen hebben de toeneming van hun welvaart, die zich in de periode van 1964 tot 1975 heeft voorgedaan, besteed aan autorijden, aan meer drinken en aan duurder eten. Dit valt op te maken uit het jongste budgetonderzoek van het Centraal Bureau van de Statistiek (CBS). Het onderzoek dat werd gehou den in de periode van mei 1974 tot april 1975, heeft betrekking op de categorie werknemersge zinnen (bestaande uit vier personen) met een bruto inkomen van minder dan 28.000 gulden in 1974. Uit een globale vergelijking met de gegevens van het vorige budgetonderzoek, gehouden in 1963-'64 blijkt dat zich sedertdien een aantal markante ontwikkelingen in het bestedingspa troon hebben voorgedaan, aldus het CBS. Het aandeel van de voeding is in het totale verbruik afgenomen, nl. van 34,1 procent in 1963- '64 tot 28 procent in 1974-'75. Hierin is echter het percentage van de groep suikerhoudende artike len, dranken (in 1963-'64 5,5 procent) vrijwel het zelfde gebleven (5,1 procent in 1974-'75). Dit is toe te schrijven aan de toegenomen bestedingen van alcoholvrije dranken en, in nog sterkere mate, van alcoholhoudende dranken. Het aandeel van de woning in het totale besteding spakket is enigszins toegenomen, nl. van 25,9 procent tot 27,1 procent. Opmerkelijk is de ver schuiving naar de sector ontwikkeling, ontspan ning en verkeer. De gezinnen gaven hierin in vergelijking tot 1963-'64 veel meer uit (17,2 procent in 1963-'64, 23 procent in 1974-'75). Deze aanzienlij ke stijging komt grotendeels voor rekening van de auto en daarmee samenhangende bestedingen. De reiswereld slaagt er eveneens in een meer dan evenredig deel van de koopkrachtige vraag naar zich toe te trekken, zo blijkt uit mededelingen van het ministerie van Economische Zaken. Het feest is afgelopen voor Pinky Alberto, moeders mooiste op de Filippijnen.Ze is weer thuis in Ma nila nadat ze zich had teruggetrok ken van de Miss-verkiezingen die 1 juli in de Japanse hoofdstad van Tokio beginnen. Pinky heeft za te zien nauwelijks een druppel ver driet hoeven weg te pinken en dat is maar gelukkig, want op het oog is er weinig mis met de Miss. BELGRADO (Reuter) De Sovjet-Unie heeft gisteren de Westelijke en neutrale landen gewaarschuwd, dat de Europe se veiligheidsconferentie in Belgrado zou kunnen misluk ken indien zij niet gevoerd zou worden volgens de door Mos kou voorgestelde richtlijnen, al dus is door westelijke afgevaar digden verklaard. Westelijke diplomaten zeiden verrast te zijn door de Russi sche houding. Deze duidde erop, dat de Sovjet-Unie niet bereid is iets af te doen aan haar agen da-voorstellen voor de hoofd conferentie, waarbij de westelij ke aandacht waarschijnlijk vooral gericht zal zijn op de gevoelige zaak van de mensen rechten. Geldboete voor Wibo v.d. Linde Van een onzer verslaggevers LEEUWARDEN De politierechter in Leeuwarden heeft gisteren Wibo van der Linde (van Tros Aktua) wegens mishandeling veroor deeld tot 50 boete. Eind maart zou Van der Linde in een café op Schiermonnikoog een journalist van het dagblad Trouw aan diens haar hebben getrokken, nadat deze een onaardige opmerking zou hebben geplaatst Daarover ontstond later in het radio- en tv-wereldje een enorme rel. De officier van justitie bij de Leeuwar dense rechtbank achtte de mishandeling wel bewezen, maar, aldus de officier, ik heb het gevoel dat we bezig zijn met een kanon op een mug te schieten. De politierechter hield het er maar op, dat Wibo zijn handen een klein beetje te snel los had gehad, terwijl de Trouw-joumalist niet zo snel aangifte had moeten doen. DEN HAAG (ANP) Over twee weken is de filmkeuring voor volwassenen afgeschaft, is de burgemeester niet meer be voegd na te keuren en gaat de Nederlandse filmkeuring van start met het criterium schade lijkheid voor jeugdigen te han teren. De filmkeuring is dan in handen gelegd van veertig Ne derlanders van diverse her komst en achtergrond. De films zullen door het college worden gekeurd op hun toelaatbaarheid voor jeugdigen tot twaalf dan wel tot zestien jaar. Staatsse cretaris Meijer van CRM heeft gisteren de nieuwe filmkeuring in Den Haag geïnstalleerd. Voorzitter is de sociaal-genees kundige dr. C. P. J. Le Nobel die hoofd is van de jeugdge zondheidszorg van de GGD in Amsterdam. De leden zijn - voor het eerst in de Nederlandse ge schiedenis - in het openbaar per advertentie geworven. Er meldden zich meer daft 1150 gegadigden. Bij de selectie is ervan uitgegaan dat de helft vrouw moest zijn. Wat deskun digheid betreft is gekeken naar drie soorten specialisten betref fende schadelijkheid voor de jeugd, mensen die in hun be roep met jeugd hebben te ma ken en ouders. Voorts zijn tien leden protestants-christelijk, evenveelrooms-katholiek, en de overigen behoren tot de rubriek „overige godsdiensten of levens beschouwingen". Van de leden zijn er twaalf in de leeftijd van 18 tot 30 jaar, tien van 30-40 jaar, nog eens tien tussen de 40 en 50 jaar en acht ouder dan vijftig. Staatssecretaris Meijer lichtte toe, dat in 1969 een commissie had geadviseerd de filmkeuring voor volwassenen af te schaf fen. In 1970 kwam de regering met een wetsvoorstel dat niet voldeed aan de verwachtingen van de PvdA en D'66, die al een initiatiefwetsontwerp hadden voorbereid. Het nieuwe keuringssysteem kende keuring van films voor jeugdigen onder de 14 jaar. Tij dens de parlementaire behande ling kwamen de twee leeftijden 12 en 16 jaar er in. Hoofdtaak van de Nederlandse filmkeuring is het keuren van de films op hun mogelijke scha delijke effecten voor jeugdigen nu film is te beschouwen als een gerijpt medium in een maat schappij van mondige mensen. De kwetsuren, volgens dr. Le Nobel komen van agressie, sa disme en perversie, in zekere zin alle drie uitingen van geweld. DEN HAAG (ANP) Prinses Margriet heeft gisteren aan boord van het koninklijk jacht Piet Hein in haar functie van beschermi vrouwe van het koninklijk college Zeemanshoop de wimpel numl mer één van dit college in ontvangst genomen. Prinses Margriet heeft hiermede het recht verworven deze wimpel te voeren. Manilla (ANP) De Wereld- voedselraad van de Verenigde Naties heeft in Manilla zijn goedkeuring gehecht aan een actieprogramma dat een einde moet maken aan de honger in de wereld door minder van om vangrijke voedselvoorraden en uitbreiding van de hulpverle ning aan de arme landen. Dit staat in een communiqué dat gisteren in de Filippijnse hoofdstad is uitgegeven na een- week van intensief overleg. Het programma wordt voorge legd aan de algemene vergade ring van de Verenigde Naties, die de Wereldvoedselraad in het leven heeft geroepen om na te gaan hoe de ontwikkelingslan den kunnen worden beschermd tegen rampzalige voedseltekor ten. Uit het communiqué blijkt een zeldzame eensgezindheid onder de afgevaardigden van de industrielanden, de ontwikke lingslanden en de socialistische landen over de wijze waarop de problemen moeten worden aan> gepakt. Volgens een woordvoerder var de raad is wellicht het belang rijkste punt waarover overeen stemming werd bereikt het piel dooi voor onmiddellijke agrarv sche hulp aan de ontwikkelings landen om ze in staat te steller hun voedselproduktie te vergro ten. De produktie moet met ten minste vier procent per jaar toe nemen - tweemaal zoveel als tol dusver - en daarvoor moet meei dan acht miljard dollar beschik baar worden gesteld op gemak' kelijke voorwaarden. Volgens de raad zou de wereld ernaar moeten streven voedsel voorraden aan te leggen die overeenkomen met een verbruik van 45 dagen. De producenter en de verbruikers zouden d< kosten daarvan gezamenlijk moeten dragen. In het program ma van de raad wordt aanbevo len jaarlijks acht tien miljoei ton voedsel op te slaan.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 10