Inlichtingendiensten gaan door gijzeling op de helling GROTE WERKLOOSHEID SCHRIKBEELD TOT 1981 Grondpolitiek en VAD scheppen weer problemen voor formateur Bezuiniging van 20 miljard noodzakelijk ^eraren eisen )verleg over verlaging lalarissen Vroegste zelfportret ran Rembrandt voor iet Rijksmuseum Haringvissers in zorgen Dode vogels in Morssingel £cldócSou^cmt rt Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. wrtenties (excl. BTW) 0.46 per mm. Telefoontjes 4.16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (10.00 tot 19.00 uur) onnemonien: kwartaal 39.00; jaar 147,70; losse nummers: 55 cent Donderdag 23 juni 1977,67e jaargang no. 20766 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Hurry Tomorrow Hurry Tomorrow over psychia trische inrichting op Ned. Lom 19.45 uur. Om 19.20 uur All in the Family en om 21.00 uur Herenleed. Ned. II om 20.25 uur Comedy Hour, om 21.15 uur Soinée musi- cale en om 22.15 uur Brandpunt met kamerdebat gijzelingen en Noordzee na oliespuiter. Nu en dan zon Droog weer met nu en dan zon. Zwakke tot matige in de middag tijdelijk vrij krachtige noordelij ke wind. Maxima van 17 tot 23 graden. Morgen zon 5.20-22.04. Maan 13.44-01.04. Scheveningen hoog water 8.46-21.15. Laag water 4.24-16.49. Een klein drama in Washington is dezer dagen goed afgelopen. In het raam op de eerste verdieping van een woning zit Gerald Tho mas, die zijn ne gen maanden ou de nichtje Trayonne naar beneden dreigt te gooien. Het zou vijf uur duren voor de politie de man wist te be praten. en kon in grijpen. Thomas zelf gleed uit de handen van een politieman, die hem vanuit het venster probeer de te grijpen, en viel naar bene den. Maar een andere politie man kon het kind bij de arm grijpen en veilig op de grond brengen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De regering gaat na, welke verbeteringen nog kunnen worden aangebracht in de organisaties die met het inlichtingenwerk rijn belast, te weten de Binnenlandse Veilig heids Dienst, de Centrale Recherche Informatie dienst en het Landelijk Bijstandsteam Terreur bestrijding. Bovendien zal uitbreiding van de strafbaarstelling van samenspanning tot mis drijven gericht op gijzeling van personen wor den bevorderd. Een nieuwe wapenwet is reeds bij het parlement aanhangig gemaakt De Mo lukse ordediensten zullen niet langer meer wor den getolereerd. Dit zijn enkele toezeggingen die de regering heeft gedaan in de gijzelingsnota, die vandaag in de Tweede Kamer aan de orde is geweest. Een van de kernvragen die tijdens het debat vanuit bijna alle fracties naar voren kwam was, wat de regering heeft gedaan na de gijzelingen in Amsterdam en Wijster. Ook de rol van de inlichtingendiensten, die geheel overtroefd wer den door de jongste terreuracties van Zuid-Mo- lukkers, kwam uitvoerig aan de orde. Hoewel niet over falen van deze diensten werd gespro ken, zegde de regering wel toe, na te zullen gaan welke verbeteringen mogelijk zijn. Het Openbaar Ministerie is opdracht gegeven, huiszoeking ernstig in overweging te nemen als er bij Zuid-Molukkers aanwijzingen komen van dreigend wapengebruik. Het plan om onmiddel lijk na afloop van de gijzelingsacties een algeme ne wapenzoekactie onder Zuid-Molukkers uit te voeren, had men laten varen omdat, toen die afloop met geweld moest worden afgedwongen, heftige beroering moest worden voorkomen. De regering deelde mede, dat de commissie van overleg Zuid-Molukkers/Nederlanders van plan is nieuwe activiteiten aan te pakken. Zij wil met name discussies uitlokken, maar dan geen vrij blijvende gesprekken tussen Molukkers, Neder landers en overheid, maar gericht op duidelijke aanbevelingen. Over de rol en werkwijze van deze na de gijzelingsacties in Amsterdam en Wijster ingestelde commissie werd door de ver schillende fracties uiteenlopend geoordeeld. De regering maakte opnieuw duidelijk, dat een gewelddadige beëindiging van de gijzelingsacties onvermijdelijk was. Eén van de laatste bood-, schappen van de treinkapers luidde: „Wij zullen niet van ons standpunt afwijken. De eisen die u van beide contactpersonen schriftelijk hebt gekregen willen wij ingewilligd zien worden. Wij hebben slechts twee dingen voor ogen: of vertrek naar het buitenland, of de dood. Wij Zuidmoluk- se jongeren zullen niet alleen sterven, doch ook zullen alle treinreizigers ons volgen. Denk niet dat het leven een spelletje is. Wat is nu belangrij ker? Een vliegtuig of het leven van de treinreizi gers?" Kort tevoren had minister Van Agt laten weten, dat de regering de eisen van de treinkapers in hun geheel afwees. Hij had er toen aan toege voegd: „Na een gijzeling van zoveel mensen gedurende een zo lange tijd moet het recht zijn loop hebben". In een eerder stadium had de regering nog willen toestemmen in een vrije aftocht van de kapers. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als het nieuwe kabinet met de overheidsuitgaven niet op de nullijn gaat ritten, heeft Nederland in 1981 zo'n 300.000 werklozen. Die nullij betekent geen verhoging van de collectieve lasten. Zij noodzaakt tot een bezuiniging van ui teindelijk 20 miljard gulden, vergeleken met het beleid, dat het thans afgetreden kabinet dacht te kunnen voeren. Op deze opzienbarende cijfers komt de adjunct-di recteur van het Centraal Planbureau, prof. drs. J. Weitenberg uit, in een berekening met als basis een zo krachtig mogelijk terugdringen van de werkloosheid. „Het zal een gigantische operatie worden om de werkloosheid in 1980 op 150.000 beperkt te houden. Het is niet uitgesloten, maar als je ziet wat 't met zich mee zal brengen aan noodzakelijke bezuinigingen dan is het lang niet zeker, dat we die doelstelling halen", zo voorspelt hij in een interview met het blad „De Werkgever" van het N.C.W. Hij wijst erop, dat de jongste prognoses van zijn bureau aanzienlijk somberder zijn dan eer dere voorspellingen. Dit komt door een gro tere toename van het arbeidsaanbod (vooral van vrouwen), de hardheid van de gulden (slecht voor de export) en een onvoldoende conjunctureel herstel. In inkrimping van het arbeidsaanbod via vervroegde pensionering ziet professor Weit enberg niet veel heiL Vervroeging van de AOW-leeftijd tot 64 jaar kost netto 1,1 mil jard gulden per jaar. Voorts moet men niet de illusie hebben, dat alle arbeidsplaatsen, die door vervroegd pensioen vrij komen, in stand blijven. Een deel zal worden opgehe ven of opgevuld met interne overcapaciteit. „Ik zou het eerder aan het begin zoeken, bij een verlenging van de leerplicht. Dan grijp je immers vooruit op een toch komen de ontwikkeling." In de gijzeling snota die van daag onderwerp van gesprek was in de Tweede Kamer heeft de regering onder andere aange kondigd, dat het afgelopen moet zijn met de Zuidmolukse or dediensten. De gewone politie moet ook bin nen die gemeen schap haar werk doen. Op deze archieffoto zien we leden van de ordedienst, die een vlagceremo- nie houden op een herden kingsdag van de R.M.S. in Den Haag. EN HAAG (ANP) De door minister van emenade (onderwijs) afgekondigde verlaging an de salarissen voor jonge eerstegraads leraren verkeerd gevallen bij bet bestuur van bet ederlandse Genootschap van Leraren (NGL). an eerlijk delen is geen sprake en de maatregel bij decreet afgekondigd, aldus de leraren, die eel overleg en herroeping van de maatregel sen. Als dat niet gebeurt gaan ze tot actie over. erst wordt gedacht aan een kort geding tegen Ie bewindsman. Wordt de maatregel niet herroe pen dan begint het NGL aan het begin van het HjÉpoljaar acties, waaronder een massale protest- Hfenkomst. wverlaging van de jonge-lerarensalarissen is een [Itvloeisèl van de kabinetsmaatregel het salaris lan jonge, pas afgestudeerde academici in rijks dienst te verlagen. Hieronder vallen ook de leraren n wetenschappelijk medewerkers. (Van een onzer verslaggeefsters) MSTERDAM Twee grote kruideniers hebben andaag hun koffieprijs met veertig tot tachtig ent per pak laten zakken: Jac. Hermans en Dirk an den Broek (met Digrosvestigingen in o.a. atwijk en Sassenheim). olgens Van den Broek is de verkoop van koffie i ons land met veertig procent gedaald. Ook de offieconsumptie in andere Europese landen en i Amerika is sterk verminderd, waardoor, aldus an den Broek, de koffieprijzen wel moeten kelde- en. Vooruitlopend op deze prijsval verlagen de vee kruideniers hun koffieprijzen. Met uitzonder- ig van Douwe-Egbertkoffie, omdat deze koffie- rander vaste prijzen hanteert voor de detaillist amsteren van de goedkopere koffie wordt door an den Broek afgeraden, omdat volgens zijn ptimistische verwachtingen de prijzen nog verder illen dalen, zelfs tot onder de drie gulden. Albert leijn zal deze prijsverlaging, althans voorlopig, iet volgen. Een eventuele prijsverlaging bij AH i, als hij al komt, in ieder geval niet meer deze taand te verwachten. Amsterdam Het Rijksmuseum heeft het vroeg ste geschilderde zelfportret van Rembrandt aan- ekocht Het is van vandaag af tentoongesteld. Het paneeltje (22,5 x 1^,5 cm.) dateert vermoedelijk uit 1628 toen Rembrandt pas 22 was. Het werk look in 1959 op een veiling te Londen op en werd het jaar daarop gepubliceerd door Rembrandtken- ner Kurt Bauch. Sindsdien is het enkele keren tentoongesteld, voor het laatst in 1968 op de entoonstelling „Rondom Rembrandt" te Leiden. Van 1960 tot 1971 was het als bruikleen in het Etijksmuseum, waar het thans het derde Rem- ïrandt-zelfportret is. WW IN OF NIET? (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK/SCHEVENINGEN Voor de zeevissers dreigen grote arbeidsproblemen te ont staan, nu de haringvisserij stopgezet is. Zoals bekend heb ben de haringvissers het door minister v. d. Stee vastgestelde quotum haring al bereikt Ge volg hiervan is, dat een groot aantal vissers zonder werk komt In Katwijk zouden zich al 250 vissers bij het arbeidsbureau ge meld hebben. In Scheveningen zou de Visserijvereniging van- middg beraadslagen over wat nu te doen staat en of landelijk bepaalde akties gehouden die nen te worden. Maandag 27 juni wordt in EG- verband overlegd of Nederland nog een extra vangst-toewijzing voor haring kan krijgen. Gelukt dit, dan hopen de vissers op 1 juli weer te kunnen uitvaren. Katwijkse vissers wachten op hun beurt in het arbeidsbureau aan het Marktplein (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Voor kabinetsformateur Den Uyl zal het moeilijk worden overeenstemming te bereiken over de grondpolitiek en de vermogensaanwasdeling. Dit is gisteren gebleken direkt nadat hij zijn sociaal-economische beleidspunten voor het nieuwe kabi net openbaar gemaakt had. CD A-fractieleider Van Agt sprak in dit verband al van „doornen en netels." Morgenmiddag hebben hij, Van Thijn van de PvdA en dr. Terlouw van D'66 al een eerste bespreking met de kabinetsformateur over deze beleidspunten. Den Uyl is het CDA enigszins tegemoetgekomen in de kwestie van de grondpolitiek waarover het demissionair kabinet gevallen is. De formateur stelt nu soepeler regelingen voor ten behoeve van de boer en tuinder. Hij wil namelijk rekening houden met de schade, die de agrariër kan ondervinden als gevolg van toekomstige planologische beslissingen. Hangende kwesties zijn er echter nog voldoende, vooral ook, omdat de formateur in andere beleidspunten gedeeltelijk terughaalt, wat hij bij de grondpolitiek toegeeft, aldus verluidt binnen het CDA. De socialist Van Thijn meent, dat zo snel mogelijk over de sociaal-economische beleidspunten van de formateur overlegd moet worden. De te verwachten moeilijke situatie dwingt, aldus Van Thijn, tot een hervormingsgericht beleid, dat het mogelijk maakt winst om te zetten in werk. Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft de formateur intussen laten weten, dat het overleg met de sociale partners, over de economische situatie dient plaats te vinden nog vóór de vorming van het nieuwe kabinet. „Dat is veel zinvoller", aldus het CNV. tijdelijke aanbieding In verband met een lichte modelwijziging in Opel Kadett en Opel Kadett City geven wij tijdelijk bijzonder aantrekkelijke kortingen op de huidige modellen Opel Kadett en Opel Kadett City (splinternieuwe auto's, model 1977) zolang de voorraad strekt! Uw royale Opel-dealer Het Motorhuis LEIDEN De Leidse politie heeft gisteren in het water van de Morssingel een dode eend en een dode meeuw aangetroffen. De politie werd op de kadavers geattandeerd door omwonen den. In samenwerking met het Rijks museum voor Natuurlijke Histo rie worden de dieren onderzocht op sporen van botulisme.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1