Anesthesist diende dodelijke narcose toe kinderbijslag |>er 1 juli aoet hoger [WIJFELS IN VLISSINGSE MOORDZAAK Kiesrecht voor Z Ainenland „KWELGEESTEN BRACHTEN MAN TOT MOORD OP EX-VRIENDIN Directeur bekent zwendelpraktijken BOETE WEGENS „GROVE ONKUNDE" PanAm niet naar Schiphol Gif in rivier bij Genua Acht jaar cel geëist Agent beboet wegens mishandeling LEIDSE COURANT WOENSDAG 22 JUNI 1977 PAGINA 9 [rouw steelt an politie DHOVEN (ANP) - De iovense politie heeft l de nacht van maandag p dinsdag de 23-jarige me- rouw B. van D. uit Eind- oven aangehouden. Zij fordt ervan verdacht sa- met een nog onbeken- man een paar hand elen, blaaspijpjes en een iicrofoon van de mobilo- ioninstallatie uit een poli auto te hebben weggeno- len een politiepatrouille i geval van muziek- rerlast te hebben onder- ht bij de politieauto te- wam zagen de agenten man en een vrouw ird weglopen. De vrouw bn na een korte achtervol- tig worden aangehouden. (Van een onzer verslaggevers) GORINCHEM Een anesthesist uit het Beatrix-riekenhuis in Gorinchem is door het medisch tuchtcollege in Den Haag ver oordeeld tot een boete van duizend gulden. De arts heeft aldus het vonnis „zoal niet blijk gegeven van grove onkunde, dan toch wel het vertrouwen in de geneeskunde ernstig ondermijnd". Op 14 maart 1975 diende de anesthesist narcose toe aan een 38-jarige vrouw die aan een struma-aandoening leed. de chirurg die de operatie uitvoerde merkte op een gegeven ogenblik dat het bloed van de vrouw don kerrood werd, hetgeen op zuurstofgebrek duidt. Later bleek dat er een lek zat in de zuurstofleiding van het narcose-apparaat. Toen de chirurg het zuurstoftekort bemerk te, was er bij de vrouw al hartstilstand opgetreden. Het apparaat dat zoiets automa tisch moet melden, stond niet ingeschakeld. Hartmassage bracht de levensgeesten weer terug, maar de vrouw had door het zuurstof tekort ernstig hersenletsel opgelopen, en bleef in coma. Zij overleed op 22 maart 1975 in het academisch ziekenhuis in Ut recht, waaruit zoals later bleek, 75 procent van de zuurstof ontsnapte, wertj door de anesthesist nog bij drie vogende operaties gebruikt. Toen daarbij ook zuurstoftekort optrad, werd het op verzoek van de opererende chirurg vervangen. Dit feit en het ontbreken van de hartbe- wakingsapparatatuur werd door het colle ge in het vonnis betrokken. SCHRUFT BOERSMA (Van een onzer verslaggevers) HAAG Alleen om dwingende redenen zon minister Evan sociale zaken mogen afwijken van de algemeen regels voor aanpassing van de sociale uitkeringen. En ten de bedragen van de kinderbijslag per 1 juli niet met procent, maar met 3,5 procent worden verhoogd. Dat is de ing van bet Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) zoals lie heeft laten weten in een brief aan de bewindsman. ;1 is dat de sociale uitkeringen worden verhoogd met het «ntage waarmee het indexcijfer van de lonen op 30 april van jaar het indexcijfer van 31 oktober vorig jaar overtreft. Dat entage bedraagt 1,27 procent. Door vertragingen in de cao-on- ïandelingen geeft dit cijfer slechts ten dele de werkelijke ontwikkeling weer. Daarom zijn de sociale uitkeringen met 3,5 :ent aangepast. De kinderbijslag echter niet. rdoor aldus het CNV zullen de ontvangers van de lerbijslag in het tweede halfjaar van 1977 minder voor hun ede en volgende kind krijgen, dan waarop zij recht hebben, dan zal op 1 januari 1978 een extra grote verhoging van de ragen aan kinderbijslag noodzakelijk zijn. En dat heeft de ister bij andere sociale voorzieningen „terecht" willen voorko- SCHIPHOL De Ameri kaanse luchtvaartmaat schappij PanAm zal zijn Europese hoofdkwartier niet op Schiphol vestigen. Engeland en Amerika be reikten vanmorgen vroeg een nieuwe luchtvaart overeenkomst, waardoor PanAm Londen kan blij ven gebruiken als Europe se thuishaven. Doordat de Amerikanen aanvankelijk niet ingingen op de hoge Engelse eisen voor een nieuw verdrag had PanAm reeds perso neel en materieel overge bracht naar Schiphol, dat zich al bij voorbaat verguld toonde met de komst van. PanAm. Amsterdam zou hierdoor directe verbindin gen hebben gekregen met enkele Amerikaanse steden en het Midden- en Verre Oosten. „Jammer, dat het nu niet doorgaat. Het was een aardig extraatje ge weest", aldus vanmorgen een woordvoerder van Schiphol. Zeventiende- eeuws schip gevonden Een 15-jarige Deen se amateurduiker heeft onlangs bij de Deense plaats Vejby het wrak van een zeventiende-eeuws koopvaardijschip gevonden. Het- schip was van Ne derlandse makelij. Deskundigen van het Nationaal Mu seum in Kopenha gen zijn in een tent bezig met de con servering van de wrakstukken. Akzo heeft als eerste cao voor hoger personeel (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM De Vakorganisa ties en Akzo hebben gister avond in principe overeenstem ming bereikt over een cao voor het hoger personeel. Met de on dertekening van deze cao, die per 1 oktober moet ingaan, zit ten vrijwel alle Nederlandse Akzo-medewerkers in een ar beidsovereenkomst. De nieuwe cao omvat een belo ningssysteem in acht groepen. Het laagste bedrag in de schalen is ruim 2500, het hoogste ruim 9350 gulden bruto per maand. Een kleine groep van medewer kers, directie en leden van de raad van bestuur, zijn buiten de collectieve arbeidsovereenkomst gehouden. De nieuwe caö is in deze vorm de eerste in ons land. Vandaag zullen volgens de vakbonden de cao-onderhandelingen met Hoogovens worden afgesloten. Ook zijn onderhandelingen gaande met Philips en enkele kleinere bedrijven. Met de mul tinationals Shell en Unilever wordt over het afsluiten van een cao voor het hoger personeel niet gesproken, aldus de bon den. POELBURG (ANP) Loopt moordenaar van de Vlis- gse binnenschipper Cor Ja- as (44) nog op vrije voeten? ze vraag wierp de verdediger D een van de verdachten gis- en in Middelburg op tijdens tweede zitting van het pro- I ces inzake de moord op de schipper, in november 1976. Cor Jacobs werd toen in zijn wo ning met drie geweerschoten gedood. Zijn lichaam werd in de Dordtse Kil geworpen. Ook de advocaat van een van de andere verdachten, een kel ner die heeft toegegeven de schoten te hebben gelost, sprak' zijn twijfels uit over de vraag of het eerste dodelijke schot wel door de kelner is afgevuurd. „Was Cor Jacobs wellicht al dood toen mijn cliënt op hem schoot," zo vroeg hij zich af. „Heeft de vrouw van de schip per niet zelf het eerste schot gelost op haar slapende man en toen tegen de kelner gezegd dat hij zijn gang kon gaan?" De advocaat stelde zijn vragen na dat een onderzoek had uitgewe zen dat een van de drie schoten wie de dood van de schipper op op een afstand van 25 cm is zijn geweten heeft. Ook de ver- afgevuurd, en de andere twee dedigers van de beide andere van tweeënhalve meter. De bei- verdachten, een 18-jarige zoon de advocaten vonden de geëiste van de schipper en diens 39-jari- straffen tegen hun cliënten, vie- ge echtgenote, waren die me- renhalf en twaalf jaar, veel te ning toegedaan. De advocaat hoog, zolang niet is vastgesteld van de echtgenote trok de lei dende rol van de vrouw in twij fel. „Zij voelde zich bedreigd door haar man. Er trad soort bewustzijnsvernauwing op, waarin voor haar moord als enige i Meer auto's naar Texel TEXEL (ANP) De stoomboo tonderneming van Texel die de verbinding onderhoudt met Den Helder, krijgt in de toe komst de beschikking over een 88 meter lange veerboot voor zien van twee aatodekken waarmee 160 personenauto's kunnen worden vervoerd. Chinees gezin mag blijven DOETINCHEM Staatssecre taris Zeevalking van Justitie heeft besloten dat de in Doetin- chem verblijvende Chinese me vrouw Thung-go-Seng-Guat en haar drie kinderen van zeven, elf en veertien jaar in Neder land mogen blijven wonen. De staatssecretaris had hiertoe be sloten nadat door het ministe rie van Sociale Zaken gunstig was beschikt over een aanvraag voor een arbeidsvergunning door mevrouw Thung. Het ge zin Thung verblijft al sinds 1972 in Nederland. Aanvanke lijk was door de Raad van Sta te uitgemaakt dat het gezin moest worden uitgewezen. Na tussenkomst van het Tweede Kamerlid Winkel (PPR) die het onverantwoord vond kinderen slachtoffers te laten worden van juridische procedures, be sloot staatssecretaris Zeeval king dat men mocht blijven. de dagen volgend op de >ste afloop van de recente celingsaffaire in Drenthe is verschillende kanten op- iuw de vraag aan de orde steld welke maatregelen kun- worden genomen om de 'molokkers uit hun isole- ïnt te halen en meer te be ken bij het maatschappe- k leven in bredere zin. J achterliggende gedachte is jeraard dat op deze1 wijze be- ande frustraties zouden kun- x worden weggenomen of in geval belangrijk vermin- Idit verband wordt onder an- re gesproken over de wense- heid om de Zuidmolukkers srecht te verlenen. Daarbij in zich twee belangrijke vra- t stellen in de eerste plaats vraag of het wenselijk is om idmolukkers kiesrecht te ver- len, in de tweede plaats de lag of dit een bijdrage zal 'eren aan de oplossing van Zuidmolukse vraagstuk. verband met een eventueel «recht voor Zuidmolukkers >et men een onderscheid ma il tussen Zuidmolukkers met Nederlandse nationaliteit, lidmolukkers met de Indone- che nationaliteit en de statelo- die verreweg de grootste Dep vormen. igens de kieswet is het kies- iht voorbehouden aan Neder- iders die tevens in Nederlandi lonachtig zijn. Zuidmolukkers et de Nederlandse nationali- t hebben dus reeds kiesrecht der dezelfde voorwaarden als dere andere Nederlander. De aag of Zuidmolukkers kies- :ht moeten krijgen is dus al- 'n relevant voor de twee reste nde groepen. Op langere ter- ijn wordt ook voor deze twee atste groepen de vraag vanzelf •gelost, omdat op grond van wet op het Nederlanderschap het ingezetenschap het Ne- Tlanderschap automatisch ordt verleend aan de kinderen in de in Nederland geboren uidmolukkers. et lijkt mij overigens beter om vraag of Zuidmolukkers iesrecht moeten krijgen in een redere context te plaatsen en eze uit te strekken naar alle tin of meer permanent in Ne erland woonachtige niet-Ne- erlanders. Daarbij denk ik met ame aan de gastarbeiders. Ge- Cil los van de speciale proble- tiek van de Zuidmolukkers verdient het zeker overweging om ook langdurig in Nederland verblijvende niet-Nederlanders het kiesrecht te verlenen, al was het alleen maar op grond van het sinds de Amerikaanse onaf hankelijkheidsstrijd beroemd geworden principe „no taxation without representation": wan neer men niet in het parlement is vertegenwoordigd doordat men verstoken is van het kies recht zou men ook geen be lasting hoeven te betalen. Dit principe is uiteraard ook om keerbaar: als men belasting be taalt heeft men ook recht op vertegenwoordiging. In eerdere discussies heeft dit principe een rol gespeeld. In 1965 diende de regering een wetsontwerp in om het kies recht te verlenen aan Nederlan ders die in overheidsdienst in het buitenland verbleven. Een van de gehanteerde argumenten was dat deze personen voor sommige belastingwetten wél werden gelijkgesteld met Neder landers die in Nederland woon achtig waren. In de Tweede Ka mer werd het voorstel bij amen dement uitgebreid tot andere in het buitenland verblijvende Ne derlanders. Hiertegen bestonden in de Eerste Kamer bezwaren. Deze bezwaren werden gedeeld door de staatscommissie-1967. Dientengevolge trok de regering het ontwerp in. De staatscommissie stelde zich op het standpunt, dat het stem recht zijn grondslag vindt in de omstandigheid dat de burger door de wetten en besluiten van het land wordt gebonden en dat deze voor zijn leven mede van bepalende invloed zullen zijn. De medeverantwoordelijkheid voor het overheidsbeleid, die het stemrecht verleent, veronder stelt dat de drager ook met de gevolgen van zijn keuze is be last. Dit laatste werd niet op alle in het buitenland verblijvende Nederlanders in voldoende mate van toepassing geacht. Wanneer men ervan uitgaat dat het stem recht zijn grondslag vindt in de omstandigheid dat de burger door de wetten en besluiten van het land wordt gebonden, dan kan men daaraan argumenten ontlenen om aan langdurig in Nederland verblijvende nieGNe- derlanders het kiesrecht te ver lenen. In de discussies die over dit onderwerp in het verleden hebben plaatsgevonden is veelal het standpunt ingenomen, dat dit kiesrecht zich eventueel zou moeten beperken tot d'e gemeen lijks betrekking op de Neder landse samenleving en kunnen ook niet binnen de Nederlandse samenleving worden verwezen lijkt. Op hetzelfde moment dat de Zuidmolukkers bereid zijn om daadwerkelijk te participeren in de Nederlandse samenleving, is in feite al een groot deel van de problematiek opgelost. GENUA (Rtr) Een lading van 600 kilo koolstof tetrachloride is gisterenavond terecht gekomen in de Italiaanse rivier de Scrivia die de stad Genua van water voorziet. De giftige substantie belandde in het water toen de vrachtwa gen waarin zij vervoerd werd, omsloeg. Onmiddellijk werd de watertoevoer naar Genua en omstreken afgesloten. De giftige dampen kunnen bij inademing beschadiging aan de longen, de lever en de nieren veroorzaken. DOOR DR. J. J. A. THOMASSEN teraadsverkiezingen. Op grond van bovenstaande argumentatie is dit niet erg logisch, aangezien in een vrij sterk gecentraliseerd land als Nederland bindende be palingen vooral van de centrale overheid afkomstig zijn en veel minder van de lokale overheid. Wel is het uiteraard zo, dat kies recht op- gemeentelijk niveau ge makkelijker tot reële invloed kan leiden dan het kiesrecht op provinciaal of landelijk niveau. Dit geldt zeker voor de Zuidmo lukkers die vrij sterk geconcen treerd wonen in dikwijls niet al' te grote gemeenten, waar zij een behoorlijk gewicht in de schaal zouden kunnen leggen en hun eigen mensen in de gemeente raad zouden kunnen kiezen. Een tweede vraag, waarnaar op dit moment vanzelfsprekend vooral de aandacht uitgaat is de vraag in hoeverre de toekenning van kiesrecht de problemen in - verband met de Zuidmolukse gemeenschap zou kunnen oplos sen. Ik ben daar niet te optimis tisch over. Het isolement van de Zuidmolukkers is grotendeels een zelfgekozen isolement. De belangrijkste vraag is niet of de Nederlandse overheid hen als volwaardig Nederlands burger wil accepteren, maar of de Zuidmolukkers als volwaardig Nederlands burger willen func tioneren. In de Zuidmolukse ge meenschap heeft altijd erg veel verzet béstaan tegen iedere vorm van assimilatie. De politie ke idealen die de Zuidmoluk kers koesteren hebben nauwe Ecevit vormt minderheids regering ANKARA (UPI) - De Turkse formateur Bulent Ecevit, voor zitter van de republikeinse volkspartij die bij de jongste algemene verkiezingen 12 zetels tekort kwam om een meerder heid te behalen (214 zetels van de 450) in het parlement, heeft een minderheidsregering ge vormd. President Fahri Koru- turk heeft de kabinetslij st die Ecevit hem gisteren voorlegde aanvaard. Ecevit moet voor vol gende week dinsdag zijn rege ringsprogram aan het parle ment voorleggen. Hij hoopt dan het vertrouwen van de nationale vergadering te winnen. Politieke kringen in Ankara geloven dat hij een goede kans maakt het vertrouwen te krijgen. In toekomst brevet voor sportduiken verplicht MIDDELBURG (ANP) Een duikbrevet moet in de toekomst verplicht worden gesteld aan alle sportduikers. Er zijn op het ogenblik echter te weinig oplei dingsmogelijkheden voor het groeiend aantal mensen dat aan deze sport wil meedoen. Aldus gisteren de heer P. H. de Blocq van Scheltinga, lid van de veiligheidscommissie van de Ne derlandse Onderwatersport bond na afloop van de eerste officiële bijeenkomst van de on langs opgerichte Zeeuwse Werk groep Wettelijke Regeling Duik sport in het gemeentehuis van Middelburg. Voorts zal ook bekeken moeten worden of er geen verbod moet komen op het vangen van o.a. kreeften, palingen en oesters in de Zeeuwse wateren omdat het stropen door sportvissers hand over hand toeneemt. Zolang de ze dieren met de hand worden gevangen is het niet strafbaar. Daarom behoeft de visserijwet wellicht uitbreiding, aldus de voorzitter van de commissie. 99 ROTTERDAM (ANP) De officier van justitie in Rotterdam, mevrouw mr. Korvinus, heeft gisteren acht jaar gevangenisstraf geëist tegen een 33-jarige man, die ervan wordt beschuldigd op 28 maart zijn 25 jaar oude vriendin Vivian Pinas met messteken in haar woning te hebben omgebracht. Mevrouw Korvinus zei ervan overtuigd te zijn dat het om moord met voorbedachte rade ging, maar vreesde dat dit niet te bewijzen zal zijn. Doodslag achtte zij wel bewezen. De officier wees erop dat bij het misdrijf magische invloeden een rol hebben gespeeld. Zowel het slachtoffer als verdachte waren in Suriname bij een loekoeman (een soort ziener) geweest. Verdach te werd geplaagd door kwelgeesten van Vivian en daarom moest zij sterven. De vrouw had hier een voorgevoel van. Zij schreef dit vlak voor haar dood aan haar ouders. De man maakte een eind aan zijn verhouding met de vrouw om haar kwelgeesten kwijt te raken, maar toen hij haar in maart een bezoek wilde brengen en haar in gezelschap van een andere man trof, ontstak hij in woede. „Ik heb een ruit ingeslagen en een mes gepakt dat ik op een kast zag liggen. Wat daarna is gebeurd weet ik niet meer", aldus de man. Uitspraak op 5 juli. BAR NE VELD (ANP) De directeur van het bedrijf Trucking Service, die half mei werd gearresteerd op verdenking van oplichting, heeft bekend dat hij inderdaad samen met zijn compag non een aantal bedrijven voor honderdduizenden guldens heeft opgelicht Het onderzoek naar deze zwendelpraktijken heeft de Baroeveldse politie een maand gekost. De zaak kwam aan het rollen toen een bedrijf uit Barneveld aangifte deed van vermoedelijke oplichting. Directeur D. van Trucking Service had bij dit bedrijf twee vrachtwagens gehuurd. In plaats van de wagens terug te brengen verkocht hij ze door. Na eerst alles te hebben geprobeerd zijn voertuigen terug te krijgen, schakelde de eigenaar de politie in. Uit het onderzoek bleek dat dit huur-doorverkoop-spelletje de favoriete sport van het tweetal was. Het ging daarbij niet alleen om trucks en opleggers. Onder gefingeerde bedrijfsnamen bestel den zij kantoormeubelen, olie en vetten. De lijst van de gedupeer den is volgens de politie lang. Hij loopt van de PTT (die nooit een cent vergoed kreeg voor telefoon en telex) tot en met de man die een frisdrankenautomaat plaatste in het bedrijf, waar tot voor kort acht mensen werkten, die echter werden ontslagen, „toen er gee^-geld meer was voor salarissen". ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren een agent van de Schiedamse gemeentepolitie veroordeeld tot een boete van 250 gulden of vijf dagen hechte nis. De 23-jarige agent heeft in sep tember vorig jaar een man, die wegens een familieruzie was op gebracht, een vuistslag in het gezicht gegeven. Volgens colle ga's van de politieman was dit geweld niet nodig geweest De agent heeft zich echter nog een andere keer aan mishande ling schuldig gemaakt. Dat ge beurde bij de aanhouding van een vrachtwagenchauffeur. Toen de chauffeur door een col lega-agent met de handen op de rug werd vastgehouden sloeg de 23-jarige Schiedammer hem een paar keer met de wapenstok.-

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9