J,"E" Tweede Openluchtfestival zaterdag bij KWJ-gebouw ^Gemeentelijke dvertentie was ;een propaganda' ans op aanleg arkeerruimte AZL-terrein Schulden van Migrantencentra niet betalen LEIDEN VRAAGT EEG-SUBSIDIE VOOR BOUW RESTAURANT GROENOORDHALLEN JOENSDAG 22 JUNI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 kUNSTVORMEN :en kans «(LEIDEN „De Stichting Iris stelt zich ten doel een gunstig K» klimaat te scheppen voor mensen, die, zoekend naar nieuwe waarden, kunst in al haar vormen willen beoefenen, en dit zoeken willen delen met anderen". Dat is de doelstelling van le Stichting „Iris", zoals vermeld in een subsidieaanvraag voor ït Tweede Openluchtfestival dat op zaterdag 25 juni om zich en zal gaan grijpen. ting er niet van om in het LAK-theater het toneelstuk „Antithese" te brengen (enkele maanden geleden), een stuk met een filosofische achter- grond. Het stuk werd in Lei den een succes (vier keer uit verkochte zaal) maar doordat het niet in andere steden ge speeld kon worden werd het met zijn grote bezetting een grote verliespost van duizen den guldens. l.Wij hebben lang over die zin b nagedacht", zegt Madeleine j Eijgenstein, bestuurslid van de |nu ongeveer tweeëneenhalf V,|jaar oude stichting Voorzitter Ivan het dagelijks bestuur, ^Niek Toet, verduidelijkt de zo op het oog wat vage doelstel ling: „We willen niet-professio- nele beoefenaars van allerlei soorten kunst de gelegenheid i geven hun kunst te presente- k ren. Originaliteit is erg belang rijk". Die gelegenheid wordt gegeven in het openluchtfesti val, waar de zogeheten inte gratie van verschillende kunst vormen plaatsvindt. De Stichting „Iris" ontstond in januari 1975 regelrecht uit het toentertijd gespeelde muziek theaterstuk „Rainbow", „een toneelstuk vol innerlijke tegen- I stellingen", aldus Niek Toet De innerlijke tegenstellingen van „Rainbow" waren zo suc cesvol dat de organisatoren besloten het hierbij niet te la ten en „Iris" (symbool voor de iris van het menselijk oog) in het leven te roepen. De activi teiten van de Stichting leidden uiteindelijk in september 1976 tot het Eerste Openlucht Festi val, dat in „De Burcht" werd gehouden. „We hadden echter de pech dat we geen subsidie kregen voor dit festival en bo vendien begon het op' de dag zelf te regenen, zodat we naar de grote zaal van De Burcht Lmoesten uitwijken. De brand- r wilde daar niet meer dan mensen in hebben en zo I moesten we het Eerste Festi- x vaw, dat een succes was, met -/200 gulden verlies afsluiten", aldus Madeleine Eijgenstein. Dit verlies weerhield de stich- Tweede Festival gulden opgelo pen schuld van de stichting „Iris" weerhield het bestuur er niet van om het Tweede Open lucht Festival te organiseren. Dit keer kan er echter wel op subsidie worden gerekend. „We hebben 2000 gulden ga rantiesubsidie van de Culture le Raad gekregen, en met een gemiddelde toegangsprijs van 8,50, moeten we er met mini maal 800 bezoekers uit kunnen komen. De prijs (8,50 gulden voor het totale programma) lijkt hoog, maar je moet wel bedenken dat daarvoor van 's middags twee uur tot 's avonds elf uur een totaal-pro gramma wordt geboden", vindt Niek Toet. Plaats van handeling is het voormalige marine-complex aan het Noordeinde 2, in de volksmond beter bekend als De Funkformatie Gruppo Sportivo. het KW«J-gebouw. Ongeveer 80 artiesten zullen, voor het me rendeel belangeloos, gedeelte lijk binnen en gedeeltelijk bui ten (onder meer ook op de binnenplaats van de „Witte Poort") een staaltje van hun artistiek kunnen laten zien. Bij slecht weer is er in het com plex nog ruimte genoeg voor: voortzetting der activiteiten in een drogere sfeer, „maar daar rekenen we maar niet op", al dus Niek Toet. Op het middagprogramma staan optredens van Touch Wood, Clowns en Acrobaten, Hail, Ruud Kenter (met een spektakelstuk waar het pu bliek mede bij betrokken zal worden) en verder een kinder programma dat apart 2,50 gulden kan worden bezocht. De rest van de middag wordt gevuld met poppenkast (maar dan een hele moderne, waarbij de spelers en poppen soms los van elkaar staan), stands van Amnesty International, Wets- winkel, en de ENWB (vrolijke fietsers) etc., films (waaronder een film van „Iris" over eten), het open podium van Matro- goth („de groep die altijd van die „gekke" dingen doet") en exposities van negen Leidse kunstenaars die nog amper be kend zijn. (Ineke Doove, Paul Lemming, Klaus Fleeming, Karin van der Holst—Pelle- kaan, Bart Doff, Grietje Dijk huizen, Paul Mensis, Paul Led- dink, Verga Lipman en Made- Ion de Ma). Het avondprogramma staat in het teken van optredens van het Combo Cornelia, Lilian Dool (met avantgardistisch proberen en de popgroep Doop. Verder gaan de stands, de exposities en Ruud Kenter (die ook vuur vreet) gewoon door. De grote attracties van de avond zijn echter de groe Madeleine Eijgenstein en Niek Toet, twee „lris"-be- stuursleden. pen „Tumbleweed" uit de Ver enigde Staten, niet te Verwar ren met de Nederlandse coun- try-groep met een vrijwel gelij ke naam, en de Haagse funk formatie Gruppo Sportivo. Niek Toet: „Dat zijn de enige optredens waarvoor we echt moesten betalen. Tumbleweed treedt op in het „Festival of Fools" in Amsterdam en we hebben ze voor deze avond gelijk gecontracteerd. Het zijn zes musicerende heren en ze ven dansende dames (ballet), die proberen, iets nieuws te van muziek, dans, poëzie dat past dus uitstekend in de doelstellingen van „Iris" met daarbij dialogen en op merkingen (politiek g'èenga- geerd). „Gruppo Sportivo" is een Haagse popgroep, bestaande uit vijf dames en twee heren, die zich bezighouden met de zogenaamde „Funk"-music. De teksten zijn bij deze groep erg belangrijk en ze geven dan ook een Nederlandse toelich ting tussen de Engelse teksten door. Ze zijn nog niet zo be kend, behalve dan misschien uit het feit dat ze met de Gol den Earring op toernee zijn geweest". De prijzen voor het openlucht festival bedragen ƒ3,50 voor de middag, 8,50 voor de avond en ƒ2,50 voor het kin derprogramma. Een passepar tout kost aan de zaal 10,-, in de voorverkoop (bij VVV, Wit te Kiosk, Elpee en Plato in Leiden) 8,50. (Inlichtingen 071-120071). Het is nog onzeker of de Stich ting Iris na het Tweede Open lucht Festival haar activiteiten zal voortzetten. Madeleine Eij genstein: „We hebben een ver zoek ingediend voor een jaar lijkse subsidieregeling en daar wordt in oktober over beslist Als die subsidie er niet komt zullen we onze activiteiten moeten beëindigen". FRANK BUURMAN IDEN „De teneur van de vlak voor de ierverkiezingen van 26 mei gevoerde adverten- campagne in de plaatselijke pers was geen idere dan het stimuleren van de opkomst bij ize verkiezingen door te wijzen op de verschil lende manieren waarop de kiezers hun stem inden uitbrengen. In de laatste advertentietekst 'erd in neutrale termen gewezen op het belang ran stemmen vooral in het licht van de nauwe tenhang die bestaat tussen het regeringsbeleid de mogelijkheden voor een gemeentebestuur." jat antwoordt het links college van burgemeester wethouders op schriftelijke vragen van de "jiadsleden Schoute en Kuijers (beiden WD) naar nleiding van de gemeentelijke advertenties vlak •or de verkiezingen. De liberale raadsleden had den hierin een verkapte vorm van politieke propa ganda gezien voor die partijen die het eerste kabinet Den Uyl hebben gesteund, en dan met name de PvdA. Het college werpt dit verwijt echter verre van zich en wijst er op dat de tekst van de advertentie is samengesteld door het ge meentelijk bureau voorlichting. Het college zegt dit ook de juiste wijze te vinden en wijst de suggestie van de WD-raadsleden dergelijke teksten eerst te behandelen in de raads commissie waar de voorlichting aan de burgerij is ondergebracht af. „Dan zou de beoordeling juist plaatsvinden door mensen die op grond van poli tieke overtuigingen in die commissie zitting heb ben," stellen b. en w. die de onpartijdigheid van deze voorlichting zou dit wel gebeuren dan minder gegarandeerd achten. JEMEENTE GARANDEERT STRENG TOEZICHT POLITIE LEIDEN De raadscommissie interne organisatie en beheer is vooralsnog niet van plan het college van b. en w. te advise ren de schulden van de stich ting Migrantencentra te beta len. „Ik voel me niet geroepen de gemeente de schulden te la ten betalen die zijn ontstaan door wanbeheer," aldus het WD-raadslid Van Duijn. De andere raadsleden stelden voor het punt uit te stellen tot na het zomerreces. Zoals bekend willen b. en w. de schulden, die tot ruim 80.000 gulden zijn opgelopen, van de stichting betalen. Het college voelt zich medeverantwoorde lijk voor de ontwikkeling van de nieuwbouwplannen, die de stichting had voordat de ge meente het beheer van de pan den voor buitenlandse werkne mers vernam. PvdA-fractievoorzitter L. Meijer vroeg zich af wat de door de gemeente ingeschakelde officier van justitie zal ondernemen, wanneer de gemeente Leiden de schulden overneemt. Ook de heer Van Duyn (WD) vond het ADVIES COMMISSIE AAN COLLEGE onjuist dat de gemeente „als een soort Sinterklaas" de tekorten zal aanvullen. Hij vreesde dat de officier de zaak dan zal sepo neren, omdat de financieel be nadeelden genoegdoening zullen krijgen. Wethouder H. van Dam van financiën legde uit dat de officier slechts was ingescha keld om bepaalde stukken, die het stichtingsbestuur aanvanke lijk niet wou geven, te krijgen. „Wanneer de officier toch aan leiding ziet om tot strafvervo- ging over te gaan, dan heeft hij daar de geipeente niet voor no dig." PPR-fractievoorzitter L. Beijen vond het onnodig dat de ge meente Leiden voor de volle honderd procent voor de schul den, die de stichting heeft ge maakt in Leiden, zou opdraaien. „De gemeente is in feite een buitenstaander in het geheel. De stichting Rijn en Lek heeft een veel belangrijkere rol gespeeld." Secretaris KvK De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland heeft een nieuwe adjunct-secretarisbet is de 31-jarige in Noorden (gemeente Nieuwkoop) woonachtige drs. A. Berk hout Hij volgt in deze functie mr. R. W. A. Zweerts op, die in april de Kamer van Koophandel verliet in verband met bet aanvaarden van een functie bij de NAVO in Brussel. De nieuwe adjunct-secretaris van de Kamer is aan de Stationsweg geen onbekende. Sinds april 1975 is de beer Berkhout al als stafmedewerker aan de Kamer van Koop handel verbonden. De benoeming van drs. Berkhout gaat 1 juli in. ADVERTENTIE FLE Geslaagd... zo'n bloemenattentie. Pluk uw keus uit het Fleurop ideeënboek bij uw Fleuropbloemist. Fleurop Interflora staat er voor in. Koninginnegracht 135, Den Haag. VAV Uw Fleuropbloemist accepteert \y 'n VW geschenkbon als bloemencheque. k(Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het college van burgemeester en wethouders lijkt nogal optimistisch ge- LflStemd over een oplossing van t/fde parkeerproblemen waarmee o medewerkers van het AZL te o kampen hebben na de invoering van een nieuwe parkeerregeling Jop 1 juni van dit jaar. Een en gander blijkt uit antwoorden op YFagen van het WD-raad^Jid F. J. Kuijers over deze Het college schrijft van oordeel te zijn dat er een mogeliikheid Is een parkeerterrein naast het ziekenhuisterrein aan te leggen dat ontslotèn zou moeten wor den vanaf de Plesmanlaan. „Nu de regering een keuze heeft ge daan met betrekking tot de plannen voor een nieuw univer sitair medisch centrum worden de mogelijkheden tot de aanleg van parkeergelegenheid naast het AZ-terrein bezien dor het projectbureau van het AZL en de dienst gemeentewerken", schrijven b. en w. Zij stellen overigens van tevo ren op de hoogte te zijn geweest met de maatregelen die de Leidse brandweer had gevraagd ten aanzien van de onaanvaard baar geachte parkeersituatie rond het ziekenhuis, zulks met het oog op de bereikbaarheid van de gebouwen in geval van calamiteiten. „Van de kant van de AZ-directie is echter geen aanleiding gevonden met ons overleg te plegen over de beper kende parkeermaatregelen, noch over het tijdstip van invoe ring daarvan", aldus b. en w. Het college wijst overigens de door de AZ-parkeercommissie gesuggereerde alternatieve plaatsen om een auto te parke ren van de-hand. Deze commis sie had het personeel dat klaag de over het feit dat het een parkeervignet, dat toestemming tot het ziekenhuisterrein geeft, kwijtraakte, verwezen naar de omliggende woonwijken, met name de Boerhaavelaan en het Houtkwartier, alsmede naar het parkeerterrein rond Molen de Valk. „De politie zal zo streng mogelijk optreden tegen over treding van de geldende ver keersmaatregelen in de omlig gende woonwijken", zo zegt b. en w. het WD-raadslid toe, die om maatregelen tegen parkeer overlast had gevraagd. Herstrating Mors De bewoners van de Oude Morsch worden op donderdag avond 23 juni na het sluiten van de winkels om 21.00 uur verwacht in het L.I.S.C.-gebouw aan de le Binnenvestgracht 22 om hun wensen kenbaar te maken over de herbestratingen in hun wijk die in september-oktober zullen worden uitge voerd. Dat zal gebeuren na de aanleg van nieuwe gasleidin gen in de verschillende straten van de wijk. Het herstratings- plan bevat onder meer een verbreding van de trottoirs en het plaatsen van 18 parkeermeters aan de Morsstraat om hier langparkeren tegen te gaan. Charousko Leiden is sinds kort een barbecue-restaurant rijker. In een pand aan de Oude Rijn 3 is bet restaurant Charousko ingericht Bezoekers kunnen zich te goed doen aan gerechten uit de Raiiran Zo is er bet in Nederland al bekende Sjiss Kebab te krijgen. Moor ook minder bekende gerechten zoals Pastilj, Znojemsky Gulas en Bunjupon hölt kunnen worden genuttigd. Beraad D'66 De potitieke partij Democraten '66 houdt donderdag 30 juni een ledenvergadering in het vergaderzaaltje van de Pieters kerk. Aan de orde komt onder meer de vraag of D'66 na de gemeenteraadsverkiezingen in 1978 een programcollege van PvdA en PPR moet blijven steunen. Tevens zal er worden gesproken over de huidige positie van de Democraten '66 in de gemeentepolitiek. De vergadering begint om kwart over acht. Afscheid J. Bartelsman De heer J. Chr. Bartelsman neemt vrijdag 24 juni afscheid als hoofd van de Hammarskjöldschool. Ter gelegenheid daarvan is er van vijf tot zeven uur een receptie in de aula van de school aan de Johan Wagenaarlaan 14. De heer Bartelsman gaat met pensioen. Dierenbescherming en rodeo De Nederlandse Vereniging tot bescherming van dieren afdeling Leiden zal haar medewerking verlenen aan het goed verlopen van de rodeo-voorstellingen, die het komende weekeinde in de Ton Menkenhal aan de Vondellaan worden gegeven. De dierenbescherming vreest dat de deelnemende dieren (kalveren en paarden) misbruikt zullen worden. Bij elke voorstelling zijn vertegenwoordigers van de Dierenbe scherming en de politie aanwezig. Dierenartsen zullen de dieren voor en na elke voorstelling onderzoeken. Slotavond 't Breehuys ,,'t Breehuys" aan de Breestraat houdt vrijdag 24 juni een grote slotavond. De Haarlemse groep Freak" zorgt voor het muzikale gedeelte van de avond. Voorts is er een optreden van de cabaretgroep „Geen bezoek, geen Bloemen" met een nieuw programma. De deuren van ,,'t Breehuys" gaan om half negen open. LEIDEN - Het gemeentebe stuur van Leiden zal bij het ministerie van Landbouw en Visserij en bij de EEG een sub sidie aanvragen voor de bouw van een restaurant bij de Groe- noordhall en. Tijdens een geza menlijke vergadering van de raadscommissies economische aangelegenheden en interne or ganisatie en beheer deelde wet houder M. van Aken mee dat Leiden een goede kans maakt deze subsidie in de wacht te Zoals bekend werd de Runder hal bij de Groenoordhal ge bouwd met een EEG-subsidie. Toen kreeg het gemeentebe stuur tevens de beschikking over een som geld voor de bouw van een restaurant aan de Run derhal. „We hebben die subsidie toen niet genomen, omdat we de tijd nog niet rijp achtten voor de bouw van een restaurant", aldus de wethouder van econo mische aangelgenheden. die in juli 1978 in Leiden is. „We Het huidige, veel te kleine, restaurant van de Groe- noordhallen. taurant beginnen. Er is enige ren voordat het grote spektakel haast geboden in verband met begint", legde de wethouder uit. gulden kosten. Alleen de WD- de start van de Tour de France, Het restaurant gaat een miljoen ers Kuyers en Van Duijn wilden In september van dit jaar wil wülen enige maanden het res- men met de bouw van het res- taurant in vol bedrijf uitprobe- het college niet positief advise ren over het ter beschikking van de dienst van de Groen oordhal len te stellen krediet Zij willen de pachtovereenkomst die de gemeente sluit met de pachter van de accommodatie afwach ten. De WD-ers vrezen name lijk dat de pachter het restau rant voor algemeen gebruik zal aanwenden, teneinde de hoge investeringskosten te dekken. Dit zou betekenen dat er ook bruiloften en partijen in het res taurant zouden kunnen worden gehouden, terwijl zij de accom modatie uitsluitend ten behoeve van de gebruikers van de Groe- noordhallen willen openstellen. De heer Kuyers stelde dat bij algemeen gebruik het restau rant van de Groenoordhallen in een concurrentiepositie met an dere lokaliteiten zou worden ge manoeuvreerd. Wethouder Van Aken verzeker de hen dat het beslist niet in de bedoeling ligt het restaurant voor andere doeleinden dan ter ondersteuning van de evene menten in de Groenoordhallen aan te wenden. De WD-ers lie ten zich echter niet overtuigen. Illllllllllllllllll

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3