ECONOMISCHE SITUATIE EIST GROTE SOBERHEID School in Bovensmilde niet eerder gegijzeld voor u 1 min is [i iet d Rijks vergoeding bij werkverhuizing £as geroofd van jenzinestation laarlemmerweg Ton Menken Vakbeweging niet achter premier Begin Werkende gehuwde vrouw bemoeilijkt rechtvaardige inkomensverdeling Ceidóe0oma/nt I Rapenburg 2, Leiden, poslbus 11. Iel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-boofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. artenties (excl. BTW) 0.46 per mm. Telefoontjes 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) nnementen: kwartaal 39.80: jaar 147.70; losse nummers: 55 cent Woensdag 22 juni 1977, 67e jaargang no. 20765 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Verslaving Heroïneverslaving in Informatie op woensdag op Ned. II om 20.30 uur. Om 19.04 uur Een brief van Emmy en om 19.29 uur Kenmerk van Namibië. Ned. I om 20.00 uur Tv-spel „De zaak Anna Carolus" en om 22.05 uur Frans Kuyper in Markant sport Aanhoudend droog Droog weer met wolkenvelden. Zwakke tot matige noordelijke wind. Miniumtemperaturen om streeks 11 graden. Maxima van 15 tot 20 graden. Morgen zon 5.20-22.04. Maan 12.31-0.40. Scheveningen hoog water 7.52-20.19, laagwater 3.46- 16.00. Formateur Den Uyl in zijn voorstellen Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Kabinetsformateur Den Uyl meent dat ook de komende jaren het beleid moet worden afgestemd op een substantiële vermindering van de werkloosheid. Deze mening heeft de formateur neergelegd in een notitie aan de fractievoorzitters van de PvdA, het CDA en D'66 waarin hij een aantal voorstellen doet om te komen tot afspraken over o.a. grondpoliüek, ondernemingsraden, vermogensaanwasdeling en de xnvesteringsrekening in verband met het in de ko mende jaren te voeren beleid. De formateur wil vrijdag over dit stuk met de fractievoorzitters van gedachten wisselen of, als dit niet mogelijk is, in de eerste dagen van volgende week. Den Uyl zegt in zijn nota dat de komende jaren bijzonder zware inspanningen vergen ter bestrijding van de werkloosheid. De economische groei zal lager zijn dan aanvankelijk werd verwacht dan in de afgelopen jaren het geval was. Het beleid zal gericht moeten zijn op een evenwichtige ontwikke ling van de bestedingen. Een samenhangend geheel van beleids maatregelen is nodig om enerzijds te streven naar meer arbeids plaatsen en beperking van de uitgaven. De werkloosheid is zo hardnekkig dat snelle oplos singen niet te verwachten zijn. De bestrijding van de werkloosheid vormt het kernvraagstuk voor de komende vier jaren, aldus de kabinetsformateur. Zo spoedig mogelijk zal het nieuwe kabinet in overleg moeten treden met de sociale partners. Het verdient zeker aanbeveling na te gaan in hoeverre over de gewenste ontwikkeling over een langere periode met de sociale partners overeenstemming kan worden bereikt ^klRO (RTR/AP) President Idi Amin van ganda is niet dood, hij leeft nog. Vandaag ;ft hij nog een onderhoud met zijn minister n financiën Moses Ali gehad. Dit is van ilomatieke zijde in Cairo vernomen. Berich- i als zou Amin zijn gedood of gewond werden Cairo volledig onjuist genoemd. De Oegan- Jee president ontving minister Moses Ali kort ffordat deze Kampala verliet voor een bezoek drie dagen aan Egypte, n medewerkster van een New Yorks radiosta- n die Oeganda bezoekt bevestigde dat Amin ig in leven is. Zij had gisteren telefonisch met min gesproken. De president zei dat hij op iwelijksreis was met zijn vrouw en ontkende itzijn leven bedreigd was. middels zijn honderden Oegandezen naar het Wland Kenia gevlucht om te ontkomen aan deUbedige zuiveringen die naar verluidt in hun md worden gehouden na een aanslag op Amin. pder de gevluchte Oegandezen zouden zich veel joggeplaatsle ambtenaren en officieren uit het ger bevinden. Volgens het officiële Keniase rsbureau zijn er massale troepenbewegingen Oeganda, onder meer in Kampala en in Jinja, het oostelijk deel van het land. Siamese tweeling In Bonn is de Sia mese tweeling Lale (links) en Ladan Bij- anikia uit Grieken land aangekomen. Een Westduitse chi rurg zal onderzoe ken of er een mo gelijkheid bestaat om de tweeling te scheiden. (Van een onzer verslag gevers) DEN HAAG - Werklo zen, die bereid zijn er gens anders in het land werk te aanvaarden kunnen van het rijk een deel van de verhuiskos ten en/of pensionkosten vergoed krijgen. Dit geldt ook voor werkne mers van bedrijven, die naar het noorden, naar Limburg of naar een aantal zogenaamde groeikernen willen gaan. Bij deze groeiker nen behoort ook de ge meente Zoe termeer. Er is echter één beper king aan deze werk-ver- huizing. De werkgevers in bedoelde gebieden Voor werklozen, die weg willen van Nederland moeten dan kan via de arbeids- reid zijn naar een ander via het arbeidsbureau bureaus elders in Neder- deel van het land te ver- eerst proberen in eigen land naar werkkrachten huizen, kunnen in aan gebied werklozen aan te gezocht worden. Deze merking komen voor: trekken. Lukt dit niet, werkkrachten, die be- een tegemoetkoming in de verhuiskosten die va rieert van 600 gulden tot 1000 gulden, een tegemoetkoming in de inrichtingskosten tus sen 2400 gulden en 4800- gulden. Daarbij komen nog tegemoetkomingen van 240 gulden of 480 gulden voor iedere mee- verhuizer van gezin of andere samenlevings vormen, een tegemoetkoming ge durende een half jaar van 100 gulden per week in de pensionkosten, een bijdrage van 100 gulden per maand gedu rende een half jaar voor hen, die geen zelfstandig huishouden voeren: kostgangers bijvoor beeld. Brand in Rotterdamse haven (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Na een ont ploffing in de machinekamer is vanmorgen brand uitgebro ken op het Singaporese vrachtschip Karonga, dat ligt afgemeerd in de Waalhaven. Voor zover rond het midda guur bekend, hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan, hoewel de vlam men onmiddellijk oversloegen naar de verblijven van de be manning. De brandweer rukte met groot materieel uit Tweede verdachte spuimoorden krijgt tien jaar en tbr. ARNHEM (ANP) - De krijgs- raad te Arnhem heeft van morgen de 22-jarige dienst plichtige militair Peter M. uit Amsterdam wegens doodslag tot tien jaar gevangenisstraf met aftrek en to beschikking stelling van de regering ver oordeeld na een eis van twaalf jaar met tbr. Peter M. zou samen met zijn 23-jarige broer Ronald een dubbele moord hebben ge pleegd op een bovenverdie ping van een kantoorpand aan het Spui in Amsterdam op 23 oktober vorig jaar. Een jongeman werd door Pe ter M. met een verchroomde koppelriem, vervaardigd van fietskettingen doodgeknup peld, waarna Ronald het meis je uit angst voor herkenning de keel afsneed. Ronald werd onlangs door de rechtbank in Amsterdam ver oordeeld tot twaalf jaar gevan genisstraf. Vertegenwoordigers van gemeente, politie en de Molukse gemeenschap in Krimpen aan de Ussel hebben gisteren uitvoerig gesproken over de moeilijkheden van de afgelopen dagen. Besloten werd onder andere de door de Molukkers als provocerend geziene extra politie-surveillance te gaan beperken. :Van een onzer verslag gevers) DEN HAAG Het hoofd van de lagere school in Bovensmilde de heer Van Vliet heeft vanmorgen ontkend, dat de school, die op 23 mei tegelijk met de trein in De Punt werd overval len, al eerder gegijzeld zou zijn. Een comité uit de bevolking van Bo- vensmilde had zulks gisteren verklaard te genover de speciale Ka mercommissie voor Zuidmolukse zaken. Volgens het burgercomi té zouden de gymnastie- klerares en leerlingen al eerder „enige tijd" gegij zeld zijn. De heer Van Vliet ontkent dit. „De le rares is wel eerder lastig gevallen". Na het gesprek gisteren met de Kamercommissie zijn geen mededelingen naar buiten gedaan, dit op uitdrukkelijk verzoek van de drie leden van het burgercomité, die hun veiligheid als voornaamste argument aanvoerden. Zij zijn bang voor represailles. Zij heb ben vragen van Kamerleden beantwoord, die de opmerkin gen morgen zullen gebruiken tij dens het Kamerdebat over de afgelopen gijzelingen. Vanuit het comité is aangedron gen op een wat grotere sprei ding van de Zuid Mollukers. Ook pleitte men voor scherpere politiecontrole. Men heeft nu althans het gevoel, dat de politie verschil maakt door minder dui delijk op te treden ten aanzien van de Zuidmolukse gemeen schap. Minister Van Kemenade heeft gisteren tijdens een bezoek aan Bovensmilde toegezegd, dat zo wel de openbare lagere school als de kleuterschool extra leer krachten zullen krijgen teneinde meer aandacht aan de proble men van de kinderen te kunnen geven. De gegijzelde school zal worden vervangen door nieuw bouw. De minister zei, dat er beslist geen aparte scholen ko men voor Zuidmolukkers en Ne derlanders. In Krimpen en Moordrecht, waar zich de afgelopen nachten moeilijkheden hebben voorge daan, is het weer rustig. De politie heeft toegezegd, de sur veillance in de Molukse wijken te zullen beperken. Van een onzer verslaggevers) EIDEN Bij het benzinesta- on van Nettorama aan de aarlemmerweg is gisteravond >nd 19.30 uur de kas weggeno- len. Een man stapte uit een 'achtende auto, die bestuurd erd door een vrouw, wandel- e het benzinestation binnen, aaide de geldkist met ruim >00 gulden weg en stapte ver- olgens weer in de auto, die wegreed in de richting van het regionale woonwagenkamp aan de Haarlemmertrekvaart. Zie advertentie op pagina 8 N ISRAEL: TEL AVIV (Rtr) De eerste uitslagen van de gisteren in Israël «houden verkiezingen voor het leiderschap over de Histadroet, iet grote Israëlische Vakverbond, wijzen erop dat de arbeiderspar- ij haar overwicht in de Histadroet heeft behouden. De voorlopige litslag kan een ernstige tegenslag worden genoemd voor Israëls lersverse regering van premier Manachem Begin. Iet ten uitvoer leggen van een sociaal-economisch beleid is in Israël welhaast onmogelijk, wanneer dat niet de instemming heeft van le Histadroet. Als de oppositionele Arbeiderspartij haar overwicht n de Histadroet behoudt, kan zij het de regering Begin dan ook >ijzonder moeilijk maken. Punk-prikkels Deze jongeman, volgeling van de .punk-rage', luistert in Stockholm maar de uitvoering door een punk-rockgroep. Daarbij horen de vaste attributen: opvallende make-up en veiligheids spelden en vishaken die hrer en daar zijn vastgeprikt. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De gehuwde werkende vrouw bemoeilijkt een rechtvaardige inkomensverdeling. Deze problematiek wordt aan de orde gesteld in het CNV-blad „De Gids". Het CNV heeft intussen een speciale commissie ingesteld om de kwestie van de gezinsinkomens te bestuderen. Volgens het CNV zullen juist in tijden van grote werkloosheid steeds grotere verschillen ontstaan tussen gezinnen waarvan man en vrouw allebei een volledig inkomen verdienen en gezinnen waarvan de man werkloos is en de vrouw - om welke reden dan ook - niet in staat is buitenshuis te werken. Het ene gezin kan dan van twee inkomens leven en het andere niet met één werkloosheidsuitkering rondkomen, al dus het CNV-blad, dat vindt, dat moeilijk vol te houden is dat hier sprake is van een rechtvaardige verdeling van de welvaart. Het CNV-blad is van mening, dat deze problematiek de komende jaren steeds nijpender zal worden; niet alleen bij de directe inkomensverdeling, maar ook bij de sociale verze kering. i Volgens het CNV is het vrijwel zeker, dat nog veel getrouwde vrouwen wel willen gaan werken, maar zich nog niet aanmel den omdat ze wachten tot de situatie op de arbeidsmarkt wat beter wordt „Als we erin slagende werkloosheid terug te dringen is de kans groot, dat zij ach alsnog aanmelden en dat de werkloosheid meteen weer groter wordt", aldus het CNV-blad. Het CNV acht het onmogelijk en ook niet eerlijk nu te proberen deze ontwikkeling stop te zetten. Een gehuwde vrouw heeft evenveel recht op een baan als ieder ander. Wel vindt het CNV het hoog tijd, de gevolgen hiervan onder ogen te zien, zowel bij de verdeling van het beschikbare werk als bij de inkomensverdeling. Debatten over gijzeling op tv en radio HILVERSUM - Van de Kamerde batten over de gijzelingen zendt NOS-tv morgen middag op Ned. II om 17.30 uur een samenvatting uit Op hetzelfde net om 23.20 uur volgt opnieuw een sa menvatting, waar na bij uitloop van de debatten recht streekse beelden uit de Kamer uit gezonden worden. De NOS-radio zendt de gehele debatten uit, te beginnen morge nochtend om 10.35 uur op Hilversum 2. Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant, ontvangt u als dank een zeer handige „alles-opener". NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam- adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de alles-opener naar: naam: adres woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1