Paul Litjens stuwende kracht in hockeyploeg Eigen verantwoordelijkheid arme landen bij gezamenlijk ontwikkelingsprogramma W eersomstandigheden verhindert topprestaties bij kringkampioenschap Estafetterecord meisjes Olympia' kerk wereld SPORT Windflauwte in Kieler Woche Amerikaanse atleten winnen Geluids- metingen bij Ovalraces Sportwereld Trampolineploeg SCHEVENINGEN NAAR FINALE LEIDSE COURANT WOENSDAG 22 JUNI 1977 PAGINAÏ AMSTELVEEN Paul Litjens is momenteel goud waard voor de Nederlandse hockeyploeg. Dat is op de eerste dag van het vijflanden toernooi in Amstelveen weer eens gebleken. De 29-jarige Utrechter verzorgde de gehele Nederlandse doelpuntenproductie in de wedstrijd tegen Engeland. Dankzij drie benutte hoekslagen (twee korte en een lange) kon Nederland met 3—1 zegevieren. Het nationale team, waarin Wouter Leefers zijn 75e wed strijd speelde, maakte weinig in druk. Bijzonder teleurstellend was het eerste optreden van Ties Kruize in een officiële in terland na zijn auto-ongeluk in november 1975. De Hagenaar had slechts een enkele keer een sterk moment. Voor het overige was er voor hem een kleurloze rol weggelegd. Veel wilde Krui ze er later niet over zeggen. „Ik moet nog wat wennen", was het sumiere commentaar. Al in de zevende minuut nam Nederland de leiding. Paul Li tjens sloeg raak uit de eerste strafcomer, die Oranje kreeg toegewezen. Deze vroege treffer vormde niet de inleiding van een Nederlands doelpuntenfes- tijn. Daarvoor was de tegen stand gewoon te sterk. Toch konden de Engelsen zelden echt gevaarlijk worden. Er moest in de 22e minuut een strafbal aan te pas komen om Engeland aan de gelijkmaker te helpen. Mc Ginn passeerde Sikking, nadat Jebbink de bal op de lijn op de voet had gekregen. Litjens tegen de inzet vanuit de derde straf comer was doelman Hurst niet bestand (2—1). Overwinning Nadat Litjens in de 51e minuut voor de derde keer had ges coord, kon de overwinning Ne derland nauwelijks meer ont gaan. Jong Oranje kreeg geen enkele kans tegen West Duitsland. Met een verschil van vijf doelpunten (8—3) werd de kloof tussen het aankomende talent en de routi- Ties Kruize (rechts) probeert te scoren. De Engelse doelman Hurst is hem echter te snel af. ruers afdoende aangetoond, uitleven. De Nederlandse verde- West-Dmtsland, dat de voorbe- diging, met als laatste man Van reidingsfase voor het toernooi Heeswijk, maakte bijzonder veel om het wereldkampioenschap fouten. van 1978 in Argentinië is inge- Japan toonde aan vorderingen gaan, kon zich naar hartelust te hebben gemaakt Spanje, nog altijd Europees kampioen, moest met 2—1 buigen voor de felle Aziaten. Nederland: Sikking; Jebbink., Van Eijk, Jorritsma (Van den Bergh), Tim Steens; Litjens, Ron Steens, Leefers., Doyer, Ties Kruize en Van 't Hek (Voermans). Engeland: Hurst., Michael Feather- stone., Whitaker, Gavin Featherstone (Pinks), Freitag., Thomson, Khehar, McGinn., French, Saini (Brookeman) en Long. KIEL Sjoerd en Erik Vol bregt hebben gisteren ook tweede wedstrijd in de Flyi Dutchmanklasse van de Kiel Woche gewonnen. Ook in Finjollenklasse was de 2 voor een Nederlander. Van Veen toonde zich in deze kis de snelste. Een langdui windflauwte beïnvloedde de ces. De uitslagen zijn: FD-klasse: 1. Vollebregt (Ned), 2. Leontiev 0 3. Koenig (Wdld), 4. Litkey C FIN-Hasse: 1. van der Veen (Ned), 2. (Tsj), 3. Haan (Hong), 4. Ungbf (Wdl). Tomado-klasse: 1. Essenig (Oos), 2. Ettl (Wdl), li Spengler (Wdl). 470-klasse: eerste groep: 1. Fridlander (Isr), I Baltschefsky (Zwe). Tweede groe 1. Brainbridge (Vst), 2. Grahl (WdJ Soling-klasse: 1. Van Grünewaldt (Zwe), 2. E kov (Rus), 3. Wagner (Wdl), Star-klasse: i 1. Mankin (Rus), 2. Kuntz (Wdl), j Carlsson (Zwe). Draken-klasse: 1. Zander (Wdl), 2. Fischer (Wdl), Spangenberg (Wdl). De algemene rangschikkingen in q diverse klassen: Finnen (na de derde race): 1. Skarbinski (Pol) 12.0 pnt, 2. Sq kyr 16.5 pnt, 3. Sulberg (Wdl) 211 pnt 470-klasse: 1. Fridlander (Isr.) 4.0 pnt, 2. Kist) (Zwi) 5.0 pnt., 3. Loefstedt (Zwe) 6 FD-klasse (na twee races) 1. Vollebregt 0 pnt., 2. Wolf (Wdl) 10 gnt, 3. Brochier (Wdl) 15.0 pnt. tar-klasse: 1. Vogt (Wdl) 13.0 pnt., 2. Carlss< (Zwe) 13.5 pnt., 3. Rüdel (Wdl) 24 Tornado-klasse: 1. Spengler (Wdl) 2.9 pnt, 2. Prac (Oos) 21.6 pnt., 3. Nebe (Wdl) 23 doling-klasse: 1. Hall (Can) 13.6 pnt. 2. Vorï Grun waldt 15.0 pnt., 3. Osenhans (Ca TURIJN De Amerikaanse he ren hebben de drietanden-atle tiekwedstrijd in Turijn, waarin Italië en Engeland tegenstan ders waren, gewonnen. Ameri ka versloeg Italië met 127-94 en toonde zich met 135—86 de meerdere van Engeland. De Ita lianen zegevierden op hun beurt met 131—92 over de En gelsen. De voornaamste uitslagen: 200 meter: 1. Pietro Mennea (Ita) 20.37 sec. 2. Cliff West (Vst, buiten mededinging) 20,53 sec. 3. Bill Col lins (VSt) 20,92 sec. 1500 meter: 1. Mike Keams (Eng) 3.41.4, 2. Phil Kane (VSt) 3.42,2, 3. Vittorio Pontanella (Ita) 3.43,6. 5000 meter: 1. Dave Black (Eng) 13.25,2, 2. Luigi Zarcone (Ita) 13.28,3, 3. Neil Coupland (Eng) 13.31,3. 110 meter horden: 1. Robert Gaines (VSt) 13,95 (Ita) 14,09 14,10 sec. 3.000 meter steeplechase: 1. George Malley (VSt) 8.28,4, 2. Bruce Ford (VSt) 8.34,7, 3. Roberto Volpi (Ita) 8.34,7. Hinkstapsprong: 1. Ron Livers (VSt, buiten mededinging) 16,71 m. 2. Mi lan Tiff (VSt) 16,57 m. 3. Roberto Mazzuccato (Ita) 16,31 m. Polsstokhoogspringen: 1. Larry Jes- see (VSt) 5,40 m. 2. Doug Laz (VSt) 5.30 m. 3. Renato Dionisi (Ita) 5,30 Discuswerpen: 1. Jim McGoldrick (VSt) 64,84 m. 2. Armando de Vin- centis (Ita) 60,46 m. 3. Raffaele Fru- gulietti Ita) 59,26 m. Speerwerpen: 1. Rode Ewaliko (VSt) 84,08 m. 2. Vincenzo Marchetti (Ita) 79,94 m. 3. Antony Hall (VSt 74,56 4 x 400 m. estafette: 1. Verenigde Staten 3.05,0; 2. Engeland 3.08,2; 3. Italië 3.08,3. (Van onze zwemmedewerker LEIDEN De zwemkampioen- schappen van Kring Gouwe Rijnstreek zijn gisteravond in zwembad De Vliet voortgezet met de rug en vlinderslagnum mers en de 400 meter vrije slag. Ook bij deze wedstrijden waren de weersomstandigheden niet ideaal waardoor vrijwel geen der deelnemers zijn of haar be ste persoonlijke prestaties kon verbeteren. Spannend was het wel op enke le programmanummers, zowel bij de rugslag voor jongens on der 14 jaar als bij dit zelfde onderdeel voor de heren waren er meerdere deelnemers die de zelfde tijd heten noteren. Bij de jongens onder 14 jaar werd Wal ter Koeleman van AZC kring- kampioen op de 100 meter rug- sj=ig met 1.19.7, de 2e, 3e, 4e, en aankomende hadden allen x.^1.0, doch op waarneming van de kamprechters werden Ri chard Bottenberg en Carlo van Zwol, beiden van BZ&PC met de 2e resp. de 3e plaats beloond. Op dit onderdeel eindigde bij de heren David Schaddenhorst van AZC op de le plaats met een uitstekende tijd van 1.05.3. Mar tin Vreeburg en Walter Hol- lamn, beiden van De Zijl/LGB, eindigden met 1.11.4 op de 2e resp. 3e plaats. Overige uitslagen; 4 x 200 meter vrije slag estafette 0.16 jaar, meisjes le AZC 9.50.5; 2e BZ&PC 10.04.4: jongens le De Zijl/LGB 9.16.5; 2e BZ&PC 9.48.3. rugslag m.o. 14, le Marie van Schaik (AZC) 1.17.6; 2e Marion Vogelenzang (Zijl/LGB) 1.22.1. meisjes o. 16 jr. le Helma van Brakel (AZC) 1.14.2; 2e Ir ma Markenstein (BZ&PC) 1.15.7; Dames le Rosemary Vonk (Zijl/LGB) 1.15.0; 2e Joan Poulis (Katwijk) 1.19.7: j.o. 16 jr. le Edward Maasdijk (De Zij l/LGB) 1.08.6; 2e Gerard Bos man (AZC) 1.08.9; 3e Robert van Zijp (Zijl/LGB) 1.13.9. Vrije slag 400 meter m.o. 14; le Marie L. van Schaik (AZC) 5.12.4; o. 16 jr. le Helma van Brakel (AZC) 4.53.3; o. 12 jr. le Yvonne Zwan (AZC) 5.38.7; 2e Patricia van Walderveen (Zijl/LGB) 5.38.9. j.o. 12 jr. le Erik Rieken (AZC) 5.07.5; 2e Wilco v.d. Zeeuw (LZ'86) 5.07.7. o. 14 jr. le Ronald Bink (LZ'86) 4.58.0; o. 16 jr. le Edward Maasdijk (Zijl/LGB) 4.44.4; heren, le Alphons Ariens (BZ&PC) 4.55.0; 2e Walter Hool- maan (Zijl/LGB) 5.00.8. vlinder slag m.o. 14 jr. le Yvonne van Wijk (AZC) 1.16.6; 2e Karen van Tol (Zijl/'LGB) 1.18.1; 3e Ellen Hoogeboom (LZ'86) 1.18.3. o. 16 jr. le Helma van Brakel (AZC) 1.11.0; 2e Ria Hassefras (Zij l/LGB) 1.12.3. Dames le Wilma Cok (AZC) 1.15.9; 2e Arry Hoog- endoom (Woerden) 1.18.6; 3e Monica de Bolster (Zijl/LGB) 1.18.6. Jongens o. 14 jr. le Carlo van Zwol (BZ&PC) 1.16.7; j.o. 16 jr. le Edward Maasdijk (Zij l/LGB) 1.08.1; heren, le Rob Ja- link (AZC) 1.07.4; 2e Rob v.d. Vegt (Zijl/LGB) 1.08.3. LEIDEN De gemeente Lei den zal zondag 3 juli geluidsme tingen verrichten in de omge ving van het Groen oordhal ter- re in, wanneer daar auto Oval races worden gehouden. Tij dens de eerste races zijn er nogal wat klachten over ge luidshinder bij de gemeente binnengekomen. Aan de hand van de uitkomsten van het on derzoek zal het college een be slissing nemen over het al of niet continueren van de races. Voor de wedstrijden van 3 juli hebben b en w tevens enige voorwaarden gesteld, teneinde het geluidsoverlast in de buurt te beperken. 1. Alle auto's moe ten zijn voorzien van een in goede staat verkerende knal pot en uitlaat. 2. De geluids-installa- tie op het terrein mag alleen 'worden gebruikt voor het door geven van mededelingen. 3. De geluidsboxen moeten zo zijn op gesteld, dat het geluid zo weinig mogelijk wordt geleid in de richting van de woonomgeving. 4. De microfoon(s) dient (dienen) te zijn opgesteld in een afgeslo ten ruimte, zodat de geluiden van de auto's zo weinig mogeüjk tot de microfoons kunnen door dringen. 5. De wedstrijden mo gen niet eerder beginnen dan om een uur 's middags en niet later eindigen dan half zes 's avonds. TURIJN De Italiaan Vittorio Visini heeft in Turijn het Euro pees record snelwandelen op de baan op zijn naam gebracht. Visini legde de tien kilometer af in 41 minuten en 11,5 seconden. Het Europees record stond sinds 1973 op naam van de Roe meen Constantino Stain met 41 min. en 19 sec. RIO DE JANEIRO - Joao Have- lange is een veel bereisd man. Tussen mei en augustus is hij van de 138 dagen er slechts 29 in zijn vaderland Brazilië. In de tussentijd bezoekt hij onder an dere 30 Afrikaanse landen en verblijft behalve in Australië in alle werelddelen. LONDEN De eerste tes! match tussen Engeland en Aus tralië is dinsdag in een drav geëindigd. De scores waren: En geland 216 en 305, Australië 29( en 114 voor 6. DORDRECHT Eerste-divisie club FC Dordrecht contracteer de de jeugdige Anne en Arie Evers voor een jaar. De eerste komt van ODS, de tweede van EMMA. DEN HAAG - Het Koninklijk Nederlands Gymnastiekver- bond (KNGV) heeft een afvaar diging van vijf turners en turn sters samengesteld, die Neder land zal vertegenwoordigen op de Europese kampioenschappen trampolinespringen. Aan het toernooi, dat op zaterdag 25 juni zal worden gehouden in de Westduitse plaats Essen, nemen in totaal acht landen deel. De Nederlandse afvaardiging voor de Europese kampioen schappen bestaat uit: Leo Jan sen (Sparta, Ermelo). Marcel Verstraten (Pro Patria, Zoeter- meer), Jacqueline de Ruiter (Sparta, Ermelo), Marjo van Diermen (Sparta, Ermelo), Irma Hendriks (Pro Patria, Zoeter- meer). VOLENDAM De ledenraad van Volendam heeft na een langdurige vergadering, zijn goedkeuring gegeven aan het voorstel de nieuwe eredivisie club een stichtingsvorm te ge ven. Deze structuurwijziging houdt in dat de betaalde afdeling wordt afgesplitst van de zondag club Volendam, die zelfstandig in de amateurcompetitie zal spe len. De verandering, is bedoeld 1 juli in te gaan. (Van onze atletiekmedewerker) ROOSENDAAL Tijdens door atletiekvereniging THOR georga niseerde wedstrijden te Roosendaal hebben de meisjes Cathelijni van Oorde, Dorien Westerduin, Monique Jansen en Liliane Mande ma van Olympia '48 het Nederlands jeugdrecord op 4 x 400 meter estafette verbeterd en gebracht op 3.54.15. Het oude record stond op naam van Sagitta met 3.55.19. Vooij trainer-coach Cock Mooyman kwam dit record niet onverwachts.! De individuele successen van de meisjes kon een record niet meer in de weg staan. Liliane Mandema, de snelste van dit kwartet, kan zich nog door een goede prestatie kwalificeren voor uitzending naar de Europese jeugdkampioenschappen te Domsk van 19 t/m 21 augustus dit jaar. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Scheveningen is doorgedrongen tot de finale van de strijd om de Harry de Hartog-beker. Gisteravond won Scheveningen met 2—1 van Ce- leritas. In het door ruim zevenhonderd bezoekers gadegeslagen duel werd Jol (Scheveningen) wegens een grove overtreding jegens Ton Spoel in de tweede helft door de scheidsrechter terecht vroegtijdig naar de kleedkamer verwezen. Op de Ernst Sillemhoeve in Lage Vuursche wordt deze week het „omgekeerde consor tium" gehouden van de protestant christe lijke stichting voor medefinanciering van ontwikkelingsprojecten, ICCO, en een twaalftal organisaties uit drie werelddelen, waarmee ICCO reeds lang samenwerkt De bedoeling van deze bijeenkomst, die vijf dagen duurt en voor het grootste deel beslo ten is, is mede-verantwoordelijkheid voor de ontwikkelingsprojecten aan de deelnemende organisaties in de ontwikkelingslanden over te dragen. Dr. Albert van den Heuvel, secre taris-generaal van de Nederlandse hervorm de kerk, zit het overleg voor. Hij opende het overleg met een inleiding, waarin hij een overzicht gaf van de onwikkelingen, die de medefinancieringsorganisaties in Nederland hebben doorgemaakt De bedoeling van de bijeenkomst in Lage Vuursche is een stap verder te komen in het doorbreken van de afhankelijkheidsrela tie tussen rijke en arme landen en tussen gevende en ontvangende organisaties. Dr. Van den Heuvel wees er onder meer op, dat in het ontwikkelingsverkeer de rol van het geld nóg steeds overheersend is en dat regeringen er gemakkelijk toekomen om ontwikkelingshulp te gebruiken als machts instrument voor haar buitenlandse politiek. Ook kerken en charitatieve organisaties zijn zich niet vaak niet bewust van de machtige rol van het geld. Veel ontwikkeling berust te eenzijdig op het kapitaal en de ideeeën van het westen. Om dit eenzijdige patroon te doorbreken heeft een speciale afdeling van de Wereld raad van Kerken, de Commissie voor de Kerkelijke Deelneming aan Ontwikkeling (CCPD), het initiatief genomen tot bijzonde re vormen van overleg, de „omgekeerde consortia". Zo ontstonden in het Caraibische gebied en in Indonesië samenwerkingsorganen, waarin de plaatselijke en de buitenlandse organisa ties gemeenschappelijke verantwoordelijk heid aanvaarden voor een gezamenlijk ont wikkelingsprogramma als gelijkwaardige partners. ICCO neemt van het begin in 1972 af aan deze consortia deel. De bijeenkomst in Lage Vuursche zet het proces voort Behalve de twaalf organisaties, afkomstig uit Afrika, Azië en Zuid-Amerika, zijn ook diverse deskundigen uitgenodigd. Bij hen zijn prof. dr. S. Parmaruit uit India, twee stafleden van de desbetreffende commissie van de Wereldraad van Kerken, twee advi seurs van de werkgroep Kerk en ontwikke lingssamenwerking en mensen van de basis. De verleiding om tot het ge bruiken van geweld over te gaan kan zeer sterk worden. Maar geweld als oplossing van problemen is een illusie. Aldus Pans Paul us toen hij dezer dagen president Kaoen- da van Zambia ontving. De paus richtte zich daarbij te gen het voortbestaan van maatschappijvormen, die zijn gefundeerd op rassendiscrimi natie. Dergelijke verhoudin gen betekenen een duidelijke en ontoelaatbare aantasting van de fundamentele rechten van de mens, aldus de paus. De Vaticaanse congregatie voor de katholieke opvoeding is bezig richtlijnen op te stel len voor de sexuele voorlich ting op scholen. Dat blijkt uit haar verslag over 1976. De richtlijnen zijn bestemd voor de bisschoppenconferenties. Een tijdstip van publikatie wordt niet genoemd In 1976 heeft de congregatie een om vangrijke enquête ingesteld onder de bisschoppenconfe renties, alsmede onder de in ternationale katholieke organi saties en religieuze congrega ties. Paus Paul us heeft via een groep van Amerikaanse bis schoppen, alle bisschoppen voorgehouden, dat zij strikt dienen vast te houden aan de kerkelijke leer over de sexue le moraal. De bisschoppen dienen hun taak te vervullen met begrip, met medelijden, met invoelingsvermogen, maar vooral in trouw aan Christus en aan diens kruis en opstanding. De paus zei de bisschoppen, dat zij de hele leer moeten verkondigen en niet wat weg laten, of dit nu goed uitkomt of niet In Assisi worden bij gelegen heid van de 750-ste sterfdag van de Heilige Francixcus ge durende de zomer- en herfst maanden elke zaterdagavond mysteriespelen opgevoerd, ge baseerd op de „Fioretti di San to Francesco". De „Fioretti" (bloempjes) is een uit het eind van de veertiende eeuw date rende verzameling legenden rondom de heilige en zijn met gezellen. De laatste voorstel ling, in de kerk van Santa Maria Maggiore, is op 4 okto ber, de feestdag van de heilige. Bij gelegenheid van het feest van Maria ten Hemel Opne ming geven de Vaticaanse posterijen op 4 juli een nieu we serie postzegels uit en wel in de waarden van tweehon derd en vierhonderd lire. Zij worden uitgegeven in een op lage van 1,25 miljoen stuks. Financiën van Vaticaan lijden onder inflatie De voortschrijdende inflatie maakt het voor alle Vaticaan se diensten en instanties noodzakelijk krachtige bezui nigingsmaatregelen te treffen en een nieuw systeem van lo nen en salarissen uit te wer ken. Bovendien zal het Vati caan de Italiaanse regering moeten vragen om'een ver lichting van de belastingdruk. Dit blijkt uit het jaarverslag van de Vaticaanse prefectuur, die verantwoordelijk is voor de financiële gang van zaken binnen het Vaticaan. De infla tie in Italië heeft een zeer na delige invloed op de toch al moeilijke situatie waarin de financiën van de Heilige Stoel en van de Vaticaanse staat verkeren. Dat heeft vooral twee oorza ken. Enerzijds wordt het over grote deel van het Vaticaanse personeelsbestand door Italia nen gevormd, die buiten Vati caanstad wonen en daarom ook volgens de Italiaanse loon ontwikkelingen, geregeld stij gende duurtetoeslagen inbe grepen, gehonoreerd moeten worden. ningen, zoals de levering van water en electriciteit, de tele-, foondienst en dergelijke, volle dig afhankelijk van Italië. De tarieven daar stijgen onophou delijk. De inflatie in Italië heeft ook nadelig gewerkt op de waarde van het Vaticaanse effectenbe zit, voor zover dit uit Italiaan se stukken bestaat Ook zijn 'de kosten voor het onderhoud aan onroerend goed van het Vaticaan op Italiaans gebied enorm gestegen, omdat al het benodigde materiaal in Italië betrokken moet worden. Als daarbij in aanmerking wordt genomen, dat zowel het i Italiaans effectenbezit als het onroerend goed in Italië aan zeer hoge belastingen onderhe vig is, lijkt het nemen van de .in de aanhef genoemde maat regelen onvermijdelijk. Nederlandse pater in Zuid-Afrika bedreigd De Nederlandse dominicaan pater Dominic Scholten is te lefonisch met de dood be dreigd, wanneer hij niet bin nen vierentwintig uur Zuid- Afrika zou verlaten. Degene, die hem opbelde, noemde zijn naam niet Aldus heeft de voorzitter van de Zuidafrikaanse bisschop penconferentie, mgr. Joseph Fitzgerald meegedeeld. Pater Scholten is secretaris-generaal van de r.k. bisschoppenconfe rentie van Zuid-Afrika. Hij heeft een belangrijke rol gespeeld in het besluit van de Zuidafrikaanse bisschoppen om, tegen het beleid van de regering in, de katholieke scholen voor blanken ook open te stellen voor gekleurde kinderen. Er loopt op het ogenblik een rechtszaak tegen pater Scholten vanwege zijn verzet tegen het apartheidssys teem. In hetzelfde communiqué deelt de Zuidafrikaanse bisschop penconferentie mee, dat twee leden van de Zuidafrikaanse veiligheidspolitie de vergader ruimten van de bisschoppen conferentie wederrechtelijk zijn binnengedrongen. Ze de den zich daarhij voor als mon teurs van de telefoondienst. Na een klacht bij de veilig heidspolitie had men daar de bisschoppen verzekerd, dat beide mannen „buiten hun boekje waren gegaan".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 12