J-eiderdorper bouwde luxe kruiser Kritiek op toetreding Leiden tot recreatieschap R. Blommendaal krijgt slaag van J. Hasenoot in achtertuintje (Kondor in Wassenaar op paringsbezoek Gert-Jan Faas weer etappewinnaar 'jTAD/REGIO LEIDSE COURANTDINSDAG 21 JUNI 1977 PAGINA 5 Ülïi^lÜB DISTRICTSKAMPIOENSCHAPPEN OP UNICUM Rijnland houdt in september verkiezingen Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Roodrijders nuwen van. Want hoe krijg je een formidabele kruiser (Wil lem Overdevest: „Het is een Bermuda-kruiser, een eigen naam, voor de verzekering, want je moet wel iets kunnen aantonen") vanaf een binnen plaatsje een honderd meter verder het water in? Om half negen zaterdagmorgen be gon de laatste acte van de schipwor ding van de „Samirin". Dat was de doopnaam „Samirin", genoemd naar Sandra, Miranda en Ingrid: de drie,,- meiden" van het echtpaar Overde vest Pas om een uur of twee was de operatie voltooid. Toen lag de „Samirin" in z'n natte element en "kon het gezin, bijna gebroken door de spanning, een weekendje gaan varen met de nieuwe aanwinst Even tevoren had het scheepje, dat in plaats van met champagne („dood zonde", vond schipper Overdevest) gedoopt was met een fles bier („We smeten er liever een halve liter pils tegenaan"), aan ijzersterke takels ge zweefd boven het huis en belenden de, goed in het gebladerte zittende, bomen. Het had nogal wat voeten in de aarde gehad, want Willem Over devest was nogal karig geweest met het schatten van het gewicht van de „Bermuda"-kruiser: zowat 6 ton, zei hij. Maar het bleken bijna 7 ton te wezen. Willem die zelf als werkne mer cascobouwer is dacht maar zo: „Als dat ding maar in het water komt te liggen, is mij alles goed". Het was niet de eerste keer, dat Willem (36) in z'n achtertuintje een zo goed als zeewaardige kruiser bouwde. Jaren geleden verliet al eer der een bouwsel van eigen hand z'n „zonnedek". In vaste tanks kunnen 500 liter water en 400 liter olie. Wil lem heeft de zaak helemaal „allenig" geklaard, althans wat het stalen ge deelte betreft. De hele buurt was zaterdag op de been. Na veel vijven en zessen werd de „Samirin" van de tegels getild door drie grote kranen, een kostbaar karwei, dat voor een groot deel gefinancierd werd door een „sponsor", wiens naam in bor den langszij te lezen stond. Een werkje van 500 gulden per uur, dat hakt er nogal in, als eerst een stuk van het trottoir onder de last dreigde te zullen bezwijken en daarna nog eens een boom van de helft van zijn takken moet worden ontdaan, en daarna maar „optoppen" en soms „aftoppen", zwenken en lieren, waar bij het zwikzwakke schuurtje van Willem ternauwernood aan vernieti ging ontsnapte. De kruiser Samarin nog in het achtertuintje van Willem Overdevest. Binnen enkele uren zal het gevaarte, over het huis heengetild, in het water van de Oude Rijn liggen Zaterdag werd in Leiderdorp een boot te water gelaten. Een kruiser, een jacht, een vaartuigje, waarvoor je in de ze dagen een ton moet neer tellen, want anders is het brandhout. Eigenaar-bouwer Willem Overdevest zat met een paar problemen. Het werkstuk had hij in ruim een jaar in zijn achtertuintje aan de Dokter Van Rhijnstraat in elkaar gezet, maar hij moest z'n glimmende pronkjuweel ook nog een keer ordentelijk kwijt. Naarmate de tijd ver streek en de „verlossing" na bij moest komen, kreeg Wil- lems vrouw er bijkans de ze- „geboortegrond". Die was wel klei ner: bijna 7 meter lang. „Die stond toen tussen de waspalen en kon daarna achterlangs, via de Kerklaan, naar het water vervoerd worden. Maar deze „Samirin" meet ruim 10 meter in lengte en is 3.30 mtr. breed. Trouwens, ik zou nog een grotere kunnen bouwen hier, maar het is nou welletjes. Mijn vrouw wil dit niet nóg eens meemaken. Het is nou helemaal naar m'n zin, als je dat zo ziet: volledig geoutilleerd, super de luxe, met een keuken, koud en warm stromend water, toilet en douche, slaapgelegenheid voor zeven perso nen en alles heel ruim. Werkelijk, het is mooier geworden dan ons huis. Daar komt het wel op neer." Willem Overdevest bouwde een 120 PK vrachtwagenmotor om tot scheepsmotor. Er is een stuurgele- genheid in de kajuit en boven op het Veel commentaar in de omgeving en nog meer krachttermen, voordat de kruiser met vlag en al op een opleg ger lag om vervoerd te worden naar de omgeving van de Leiderdorpse brug, waar het ranke vaartuig in de Oude Rijn werd gevlijd. Willem Overdevest kan weer gerust adem halen en de laatste streken van de nog onvoltooide gedeelten binnen boord in de verf zetten. Daarna gaat hij zijn achterplaatsje opknappen en wat boompjes neerzetten. Maar hij is zonder meer geweldig trots op zijn „Samirin", die boven zijn huis met alle gevaren en risico's vandien tus sen hemel en aarde heeft gebengeld alvorens hem het genot te verschaf fen dat hij maanden aaneen in al zijn vrije tijd heeft voorbereid. Moe der Overdevest: „Allemaal erg fijn, hoor, maar van m'n leven niet meer- 0 Dit is een mannelijke kondor uit Wuppertal. Hij logeert twee jaar in Nederland om het vrouwelijke exemplaar in Wassenaars Dierenpark gezelschap te houden. Men ver wacht zelfs dat deze grootste onder de roofvogels het vrouwtje enige kleinen zal schenken. De kondor uit Duits land moet het anderhalf jaar geleden gestolen mannetje vervangen. Die diefstal was overigens een sterk staaltje, want een kondor is in staat zijn eigen oppasser aan te vallen. Mocht de paring binnen twee jaar niet lukken kondors houden er een lange verlovingstijd op na dan gaat het vrouwtje twee jaar met het mannetje mee naar Wuppertal. In Wassenaar duimt men nu dat het zal klikken tussen de beide kondors (vleugelwijdte drie meter) en dat zij, voor wat betreft de verlovingstijd, zich wat „moderner" op zullen stellen. LEIDEN CDA, PPR, PSP en GPV/SGP hebben zich gister avond verzet tegen de toetre ding van de gemeente Leiden tot het recreatieschap Noord- Zuidhollands Plassengebied, waarin zoals de naam al zegt, alle gemeenten rond de in de kop van deze provincie en in het zuiden van Noord-Holland gelegen plassen participeren. Het doel van deze gemeen schappelijke regeling, zoals dit samenwerkingsverband for meel heet, is de gezamenlijke behartiging van de belangen die verband houden met de openluchtrecreatie en de na tuurbescherming binnen het ge bied en de zorg voor de natuur en het landschap. Ofschoon Lei den buiten het directe grondge bied van het recreatieschap ligt, is volgens b en w deelne ming van Leiden wel nuttig omdat het plassengebied van grote betekenis is voor de re creatieve behoeften van de Leidse bevolking. Toch kwam er gisteren verzet tegen dit meedoen van Leiden. Van de kant van het CDA werd dit geformuleerd door fractie voorzitter mr. H. E. A. Driessen. Hij achtte de invloed die Leiden krijgt niet in verhouding tot het geld dat de stad in de' kosten moet bijdragen. Driessen had uitgerekend dat dit neerkwam op 6% invloed tegen 15% meebe talen, hetgeen participatie voor het CDA tot een onaanvaardba re zaak maakte. Namens de PPR kwam drs. L. Beijen met andere bezwaren. Volgens hem lag een klein deel van Leiden ten noorden van de Merenwijk wel degelijk binnen het gebied van het recreatie schap en hij weigerde mee te werken gemeentelijke bevoegd heden ten aanzien van dit ter rein zo maar over te dragen aan een „ondemocratisch lichaam als een gemeenschappelijke re geling". Wethouder Tesselaar gaf Beijen formeel gelijk, maar wees er op dat het betrokken gebied onder werp zal zijn van een grondruil met Warmond, zodat Leiden er toch de zeggenschap over zou verliezen. Voor Beijen was dit echter onvoldoende aanleiding van gedachten te veranderen. CDA-leider Driessen kreeg van de wethouder de toezegging dat, als na twee jaar het functione ren van het recreatieve samen werkingsverband opnieuw zal worden bezien, aan zijn bezwa ren aandacht zal worden be steed. „Nu kan dat moeilijk meer, want een aantal andere gemeenten heeft de overeen komst al ongewijzigd aan vaard", aldus Tesselaar. Zijn partijgenoot Van der Horst (Pv dA) kreeg tenslotte de toezeg ging dat nauwlettend zal wor den toegezien op de regeling van de presentiegelden en ver goedingen van de Leidse afge vaardigden in het bestuur van het samenwerkingsverband, op dat een rel zoals vorige week losbarstte ten aanzien van het streekenergiebedrijf Rijnland zal worden voorkomen. p? vinden recht LEIDEN Hoewel het kanton gerecht doorgaans onwrikbaar is als het over rijden door rood licht gaat en er steevast een boete van 100 gulden op stapel staat voor trotseerder(ster) van het verkeerslicht, ontkwamen gisteren toch enkele lieden aan het dreigende boetezwaard van vrouwe Justitia. Een verdachte ontkende op de betreffende datum op de plaats des onheils te zijn geweest en had er bovendien bezwaar tegen dat zijn sierlijke Audi in het proces-verbaal een vrachtwagen werd genoemd. Het ken taken klopte echter wel, en de aanwe zige verbalisant verklaarde dat hier geen sprake kon zijn van een fout aangezien een collega het kenteken had gecontroleerd. De officier van justitie, me vrouw mr. Klopper was echter niet meer helemaal overtuigd van de overtreding en eiste vrij spraak, hetgeen rechter Van Dijke ook toekende. Een mevrouw die meende door oranje te zijn gereden kreeg voor één keer de verbalisant mee. Haar was namelijk ten las te gelegd dat ze de streep had gepasseerd bij knalrood stop licht, maar de aanwezige verba lisant was er niet zeker van dat dat gebeurd was gezien de wat voortijdige situering van de stopstreep op die plaats. De stopstreep op die plaats. De stopstreep bevindt zich hier na melijk enige meters voor het licht De verbalisant was er wel zeker van dat het licht rood was geweest toen de auto de ver- keerslichtpaal passeerde, maar de tenlastelegging was immers: jood op de streep", enkele me ters daarvoor dus en hij wenste zijn hand er niet voor in het vuur te steken dat het licht toen al rood was. Derhalve vrij spraak. Een ander mevrouw die door rood was gereden was niet zo te spreken over de administra tieve handel en wandel van het kantongerecht Zij was al een keer voor niets op het gerecht verschenen omdat ze niet op de lijst stond en bovendien was het adres op de dagvaardiging on juist zodat ze deze via de buren toegespeeld kreeg. ,Ach kom, mevrouw hét is geen misdrijf', vergoeilijkte rechter Van Dijke de soms wonderlijke admini stratieve wegen van het kanton gerecht „Ja, maar het is toch niet leuk om de politie aan je deur te krijgen", vond ze. „Bo vendien heb ik geen enkele toe lichting gehad. Dat is toch gek kigheid". Rechter Van Dijke wilde best wat water in de boe tewijn doen en eiste 50 in plaats van de gebruikelijke 100 gulden. „Bent U nu niet tevreden", vroeg de rechter waarop hij ten antwoord kreeg „Nou, nog niet helemaal", maar de roodrijdster verliet niettemin toch glimla chend de zaal. Chauffeur „Mijn chauffeur heeft het ge daan", zei een „hoge-snelheden- verdachte" directeur gisteren op de zitting van het kantonge recht De auto waarin hij zich bevond had namelijk de 100 ki lometer per uur op Rijksweg 4 ruimschoots overtreden en de naald van de snelheidsmeter was bij 133 kilometer blijven steken. De chauffeur was er zelf ook, compleet met pet „Het spijt me zeer dat ik te hard gereden heb", verklaarde hij te gen het kantongerecht Zijn baas werd vrijgesproken en rechter Van Dijke verklaarde dat hij niet wist of de chauffeur nu vervolgd zou gaan worden. „Dat maakt de officier uit", al dus de rechter. LEIDEN De districtskampioenschappen, die traditioneel weer op tennispark Unicum worden gehouden, hebben meteen al op de eerste officiële wedstrijddag een stevige verrassing opgeleverd. Ronald Blommen- daal, vanwege zijn uitgekookte spel nog steeds door iedere Leidse B-speler gevreesd en dan ook door de wedstrijdleiding min of meer als vijfde geplaatst, moest zijn meerdere erkennen in de trainer van de Leidse Hout, Jan Hasenoot Met maar liefst 6—4, 6—2 bleef Hasenoot de Noordwijker voor. Eerder had Hasenoot een veel zwaardere dobber gehad aan tweedeklasse-speler Kwe- stro, die in C eerste zwaardere dobber gehad aan tweedeklasse-speler staat geplaatst De ze partij wist Hasenoot slechts via 6—2, 5—7, 6—3 in zijn voordeel te beslissen. De geplaat ste spelers in het herenenkel B zijn de vier halve finalisten van vorig jaar. Als eerste Henk Emnes, die zijn titel dus moet verdedi gen, tweede staat Madera, derde Van Over- beeke gaan vierde Koemans. Bob v. maken lijkt de meest moeite te gan krijgen om zijn plaatsing waar te makenl want hij kleinere te maken met of wel Arnold v.d. Capellen of wel Ton Creijghton. Een klenere verras sing maar zeer zeker een verrassing was gisteren de uitschakeling van Onno Ruijse- naars door Peter Wolterink van De Munnik. Bij 7—5, 3—6, 2—4 achter lukte het Wolte rink plotseling door aan te vallen" om de backhand van Ruijsenaars om de partij als nog naar zich toe te trekken: 6—4. R. v. Veelen bereikte in B de derde ronde door een 3—6, 7—5, 6—2 zege op Bob Bijle- veld. De in uitstekende vo*m verkerende John Asselbergs behoefde slechts een game gewonnen te geven tegen Paul Theunissen. Paul Kallenberg had geen kind aan Lief- broer: 6—3, 6—1. Herman v.d. Capellen Niek Sinke kwamen pas in de derde set tot werkelijke strijd. Via 1—6, 6—1 7—5 ging de zege naar Van de Capellen. Pieter Verdegaal won in C in een titanenstrijd van Peter v. Paridon: 3—6. 6—3,97. In het veteranenenkelspel waarin de De Groot en Rodenburg als favoriet genoteerd staan, vochten Koen Nuis en Jaap Noord man een zwaar duel uit Noordman, die net iets meer kwaliteit in huis had, pakte de zege met 36, 63, 64. In de D-categorieën sneuvelden de als eerste geplaatsten ad in de eerste ronde. Peter Schrama redde het niet tegen M Nije (7—6, 2—6,3—6) en bij de dames verloor C. Steens- ma via twee maal 6—3 van J. v. Wijk. LISSE Ook de tweede etappe van de 21e Tour de Lisse is geëindigd in een overwinning voor Gert-Jan Faas Gele trui drager Faas finishte na 33 mi nuten en 1 seconde en bleef op de meet achtervolger Martien Meiland slechts 2 seconden voor. Het algemeen klassement wordt aangevoerd door Gert- Jan Faas met 56.38. Martien Meiland is tweede met 56.43. De derdeplaats is voor Wim de Klerk met 56.45. Philip van der Putten kon zich na de tweede etappe in het groe ne tricot hullen. Het dagploe- genklassement werd gewonnen door Faas-Simca. Mens Make laardij blijft leider in het alge meen ploegenklassement. De prijs voor de ongelukkigste ren ner ging naar Harry Hoogka mer, die in de laatste ronde, op 10 meter van de finish, onderuit ging. LEIDEN Het hoogheemraad schap „Rijnland" houdt 28 sep tember nieuwe verkiezingen voor het algemeen bestuur. In totaal twintig nieuwe vertegen woordigers zullen worden geko zen door hen, die in het gebied van het hoogheemraadschap onroerend goed bezitten. Kandidatenlijsten voor de diver se kiesdistricten liggen thans tot de verkiezingsdag op werkda gen van tien tot twaalf en van twee tot vier uur ter inzage op de secretarie van het hoogheem raadschap van Rijnland, Bree straat 59 in Leiden en op de gemeentesecretarieën van Am sterdam (kamer 346), Gouda, Haarlem, Heemstede, Hoofd dorp, Leiderdorp, Lisse, Noord- wijk, Oegstgeest, Wassenaar en Zoe term eer. Op de gemeentese cretarie van Alphen aan den Rijn zijn de lijsten in te zien tussen tien en twaalf en tussen twee en drie uur op werkdagen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5