1 Bollenstreek steunt bouwplannen Voorhout Mogelijk volgend jaar grote opknapbeurt Nieuwkoopse Plassen! Wassenaar koopt voor 3,2 miljoen Kostbare kandelaar uit kerk gestolen Strenge controle politie Noordwijk 1 60 jaar getrouwd Klap met j hamer ARIE BLOOS: „NIEUWKOOP MOOI? MENEER, HET IS EEN GROTE ROTZOOI" REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 21 JUNI 1977 PAGL, (Van een onzer verslaggevers) BOLLENSTREEK Vertegenwoordigers van verschillende Bol- lenstreekgemeenten, waaronder Lisse en Noordwijkerboat, hebben tijdens de gisteravond gehouden vergadering van het Samenwerk- ings Orgaan Bollenstreek expliciet verklaard, dat de gemeente Voorhout ten aanzien van de plannen om 1500 woningen over de spoorlijn te bouwen kan rekenen op hun steun. In het voorontwerp streekplan Zuid-Holland-West is Voorhout tot 1990 een contingent woningen toegekend van 650 stuks, waarvan er thans nog 450 gebouwd moeten worden. Bouwen over de spoorlijn in Voorhout is pas rendabel als op dat stuk grond tenminste 1500 Streekplan woningen neergezet kunnen worden, bijna 1100 meer dan de provincie Voorhout in haar plannen toekent Bollenstreek op het ontwerp streekplan Zuid-Holland-West aan de provinciale overheid worden overhandigd, met de aantekening dat een aantal ge meenten niet afkerig is van de plannen en bereid is minder te bouwen ten behoeve van Voor hout. Wethouder IJdo probeerde, niet tevergeefs, steun te krijgen voor de bouwplannen van de ge meente Voorhout. Burgemeester Berends stemde zonder meer in met het bouwen van een derge lijke hoeveelheid huizen in Voorhout. Als ook de provincia le overheid haar goedkeuring verleent aan de plannen, dan zullen elders in de Duin- en Bollenstreek minder huizen ge bouwd moeten worden, omdat er dan in Voorhout 1100 huizen meer worden gebouwd dan aan vankelijk aan deze plaats was toegekend. De bouwplannen zul len nog in de verschillende ge meenteraden worden bespro ken. Nu is echter al bekend, dat zeker de gemeente Warmond niet afkerig is van de bouw van zoveel woningen in Voorhout. Voorhout kan de woningzoeken den van de gemeente Warmond opvangen en zij is ook bereid inwoners van andere Duin- en Bollenstreekgemeenten op te vangen. Het ligt in de bedoeling, dat de 1500 woningen rond 1990 gereed zullen zijn. In de eerste jaren zullen 200 tot 300 wonin gen per jaar worden gebouwd. De plannen van Voorhout zullen gelijktijdig met de reacties van het Samenwerkings Orgaan Tijdens de gisteravond gehou den vergadering van het Samen werkingsorgaan, dat binnenkort door het leven zal gaan als Overleg Orgaan Bollenstreek, werd ook het voorontwerp streekplan Zuid-Holland West nader behandeld. De leden wa ren unaniem van mening, dat het agrarisch karakter van de streek behouden moet blijven. Zij drongen verder aan op een spoedige aanleg van de oost west verbinding de Secundai re weg 2 en op het doortrek ken van de Secundaire weg 1, die thans eindigt bij De Zilk en in Noordwijk. De heer Ruigrok, raadslid voor de WD in de Noordwijkerhout toonde zich een felle tegenstan der van heggenlandschappen. De samenstellers van het voor ontwerp-streekplan zijn voor standers van het aanbrengen van heggen om de kassen aan het oog te onttrekken. .Aan plantingen rond de kassen wer pen schaduwen. Dat betekent, dat de gewassen verder van de kassen geplant moeten worden, waardoor teveel dure grond wordt opgeofferd", aldus de be kende voorvechter van de agra riërs in de Bollenstreek. Burgemeester Berends wil dat de samenstellers van het provin ciale plan zich niet bemoeien met de aanleg van kabeltelevisie in de Duin- en Bollenstreek. Hij voelt zich door de verklaring in het plan, dat de Bollenstreek zich wat betreft de kabeltelevi sie moet aansluiten bij de mast van Oegstgeest en een anderge deelte van de Bollenstreek bij de Haarlemmermeer met han den en voeten gebonden. Hij wil niet dat de Bollenstreek als eindstation voor signalen fun- Onbekenden hebben afgelopen zaterdag tussen 16.15 en 18.30 uur uit de Bartholomeuskerk in Voorhout een kandelaar ontvreemd. Deze 31 centimeter hoge massief koperen kandelaar dateert uit 1650 en vertegenwoordigt volgens deskundigen een waarde van 4000 en 5000 gulden. Pastor J. W. N. Nijman toonde zich diep teleurgesteld over het gebeuren en betreurde het „dat zelfs een kerkgebouw niet meer heilig blijkt te zijn". Op de foto de gestolen kandelaar van de Bartholomeuskerk in Voorhout, zoals deze on langs door pastor Nijman werd gefotografeerd. NOORDWIJK - De Noord- wijkse verkeerspolitie heeft tij dens een contróie op geluids overlast, verlichting en snel heid van motorvoertuigen vele processen-verbaal uitgereikt Posten op de aanvoerswegen naar de badplaats verbaliseer den onder meer voor het on geoorloofd voeren van mistlich- ten, de aanwezigheid van meer- tonige hoorns, lekke uitlaten, het niet-dragen van een helm en overtredingen van de maxi mumsnelheid binnen de be bouwde kom. Een taxi-chauf feur maakte het wel erg bont door met een snelheid van 100 kilometer de badplaats „binnen te stormen". Wegens het rijden onder invloed van alcohol wer den enkele rijverboden opge legd. De Noordwijkse politie is ook strenger gaan optreden tegen fout-parkeerders. Sommige stra ten in de omgeving van de bar- dancings en andere amuse mentsgelegenheden staan vaak zo vol met geparkeerde auto's, dat ze praktisch zijn afgesloten en niet meer bereikbaar zijn voor brandweer en ambulances. WASSENAAR De Wassenaarse gemeente raad heeft gisteravond zonder veel discus sie een bedrag van 3,2 miljoen gulden gevo teerd voor enkele aankopen. Voor een be drag van 2,5 miljoen gulden zal Huize Nieuw Rijksdorp in de Berkheidestraat met een bijbehorend stuk grond van bijna een hectare, een garagebedrijf in de Van Zuylen van Nijeveltstraat en een woning in de Schoolstraat worden aangekocht Het college wil op het terrein in de omgeving van Huize Nieuw Rijksdorp woningbouw plegen. Wethouder drs. Caron verklaarde, dat de manege bij Huize Nieuw Rijksdorp niet vrij opgeleverd zal worden, maar in ieder geval uiterlijk 1 december 1978 verla ten wordt Voor het aan te kopen gebied zal het college op advies van de provincie een schetsbouwplan laten uitwerken, waarbij tevens de omgeving van het Berk- heiveld in de beschouwingen zal worden betrokken. Voor ruim 700.000 gulden werd een stuk grond van ruim een hectare van de Israëliti sche begraafplaats bij Kerkehout en het gebouw „Deylerhuis", dat al enige tijd als wijkcentrum van de wijkgemeenschap „Groot Deyleroord" dienst doet aangekocht Voor verbetering en uitbreiding van de sportvelden van de sportvereniging Wasse naar stelde de raad een krediet van 90.150 gulden beschikbaar. De raad ging ermee akkoord, dat met in gang van het nieuwe schoolseizoen ook de leerlingen van de eerste en tweede klassen van de basisscholen eenmaal per week op kosten van de gemeente zwemonderricht krijgen. De raad stemde ook in met de start van het schoolbiologenwerk in Wassenaar in samenwerking met de Haagse Dienst School- en Kindertuinen. De heer J. A v.d. Akker (81) en zijn vrouw E. M. v.d. Akker-Van Es (81) uit Katwijk herdachten vandaag het feit. dat zij 60 jaar geleden in het huwelijk zijn getreden. De heer v.d. Akker, geboren in Zoeterwoude, is jarenlang binnenschipper geweest. Zijn vrouw is afkomstig uit Roelofarendsveen. Het jubilerende echt paar woont thans aan de Commandeurslaan 41 in Katwijk aan den Rijn. Het feest wordt met de 11 kinderen en 28 kleinkinderen pas gevierd op 25 juni in restaurant „De Beurs" in Noordwijk. Receptie vanaf 16.00 uur. KORTWEG KATWIJK De winkeliers v«« het Hoornesplein in Katwij hebben besloten tot een kooj avond op de vrijdagen gedurei de het zomerseizoen. De zake zullen dan van 19.00 tot 21.0 uur geopend zijn. KatwijkDe voorjaars-h denvergadering van de W Katwijk zal vanavond om 20.0 uur worden gehouden in g( bouw „Orion" aan de Meerburj kade. Tijdens het huishoudeli ke gedeelte komt het periodie aftreden van de heren mr. van der Plas (voorzitter) en Verheule (secretaris) aan de or de; beiden zijn herkiesbaai Vóór de vergadering kunnen t genkandidaten worden gesteU Na de pauze wordt een props gandafilm van het National Bureau voor Toerisme toond, waarmee buitenlander]" „warm" gemaakt moeten woij den voor Nederland. NOORDWIJK - De heer ij Bender uit Hardinxveld-Gie sendam is tijdens bouwwerl zaamheden op het terrein vs „Huis ter Duin" vrij ernstig a<_ het hoofd gewond geraakt Bi het verwisselen van een heiblo] moest een bout worden losgi draaid en toen dit niet al te bes vlotte gebruikte een collega vs heibaas Bender een hamer oi het losschroeven kracht bij zetten. De hamer schoot echt uit en trof het slachtoffer vol het gezicht. De heer Bendt moest met een gapende hoofs wond naar het ziekenhuis woi den vervoerd. NIEUWKOOP/NOORDEN De Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten wil moge lijk volgend jaar een begin ma ken met het aanbrengen van ruim veertig kilometer be schoeiing in het Noordense en Nieuwkoopse plassengebied. De beschoeiing is bedoeld om het afkalven van de talloze eiland jes en schiereilandjes in het plassengebied een halt toe te roepen. Met de aanleg hiervan zijn een kleine dertigduizend manuren en vele miljoenen gul dens gemoeid. Hoewel daar binnen de vereni ging weinig twijfels over be staan wil Natuurmonumenten eerst op verschillende plaatsen een proefbeschoeïng aanbren gen. Met name vanwege het feit dat het een vrij unieke plaat singsmethode met vrij onbe kend materiaal betreft wil men het zekere voor het onzekere nemen. Hoofdopzichter Fokke Alta van Natuurmonumenten rondde on langs een rapport af met betrek king tot de Nieuwkoopse proble matiek en de mogelijke oplos- singen. In dat rapport signaleer de Alta de verregaande afkal ving van walkanten in het na tuurgebied. Als mogelijke oplos sing deed Alta het aanbrengen van griendhouten oeververdedi gingen aan de hand. Volgens de Noordense hoofdopzichter van Natuurmonumenten biedt de verwerking hiervan meerdere voordelen. Natuurmonumenten-opzichter Fokke Alta. Het grootste voordeel van de verwerking van griendhout is, volgens Alta, dat dit materiaal de mogelijkheid biedt tot een nauwelijks zichtbare verwerk ing. Met name in natuurgebie den is dit een zwaarwegende factor. Een tweede niet te ver waarlozen argument zijn de af- zetproblemen waar veel griend- houtgebieden momenteel mee kampen. Hierdoor ligt de prijs van dit materiaal betrekkelijk laag. Een derde voordeel van het gebruik van griendhout is de speciale verwerkingsmetho de. Fokke Alta: „Het ligt in onze bedoeling niet alleen een vlecht- werkbeschoeiïng aan te bren gen. Wij willen het gevlochten griendhout combineren met ge bonden bossen. Dit biedt het voordeel, dat het water wel de oever kan raken, waardoor de typerende oevervegetatie zich kan handhaven, maar niet de kans krijgt stukken land weg te slaan", aldus de hoofdopzichter. Voordat het sein voor deze alge hele opknapbeurt van het na tuurgebied echter definitief op groen zal springen, zullen eerst nog de nodige besprekingen die nen te worden gevoerd. Vooral voor wat betreft de financiële aspecten van het project, moet de weg nog grondig worden geëffend, daar de vereniging zelf nauwelijks bij machte is ook maar een fractie van de miljoenen verslindende herstel werkzaamheden te bekostigen. De meeste gelden zullen derhal ve van het Ministerie van CR^l, de provincie en de gemeente moeten komen. Aankopen Ook bomen konden zich door het slechte onderhoud niet langer handhaven. Een slechte beschoeiing kan het wegslaan van walkanten niet tegenhouden. Natuurmonumenten bezit in het Nieuwkoopse plassengebied ruim 900 hectaren riet- en wa tergebieden, een kleine 90 pro cent, van het totale natuurge bied. Het merendeel van deze grond verkreeg Natuurmonu menten door de aankoop van particulieren. Deze waren door de snel stijgende lasten de afge lopen jaren maar al te graag bereid hun eigendommen tegen een vriendschappelijke prijs aan de vereniging te verkopen. Als tegenprestatie bedongen zij van Natuurmonumenten het ge bruik van de grond middels een pachtovereenkomst. Het mes sneed aan twee kanten. Natuur monumenten vergaarde vrij eenvoudig een groot deel van het natuurgebied en de ex-eige naren behielden, als pachter we liswaar, de opbrengsten van hun voormalige eigendommen. Een vriendelijke aankoopprijs voor Natuurmonumenten en een vriendelijke pachtsom voor de ex-eigenaren. Door de snel stijgende arbeids kosten in de afgelopen vijf jaar kwam evenwel de klad in het ideaal ogende huwelijk tussen Natuurmonumenten en pach ters. De contractuele verplich tingen van de pachters om het door hen gepachte naar behoren te onderhouden werd financieel een niet langer haalbare kaart. Slechts de best bezette en een voudig bereikbare rietvelden werden door het gros van de pachters nog onderhouden. Het onderhoud van minder rende rende delen van de door hen gepachte grond werd schrome lijk verwaarloosd. Desondanks voelde Natuurmonumenten zich bezwaard de pachters te wijzen op hun contractuele verplichtin gen. „Als wij dat zouden doen zouden binnen een jaar de meeste pachters failliet zijn", al dus Fokke Alta, die' met zijn vier medewerkers wel wordt aangekeken op de verregaande verwaarlozing van sommige de len in het natuurgebied. „Begrijpelijk", oordeelt Fokke Alta over de beschuldigende vinger,, die veel Nieuwkopers naar aanleiding van het teruglo pende natuurschoon in de rich ting van Natuurmonumenten wijzen. „Maar onterecht". Nu of nooit De Nieuwkoper Arie Bloos is één van diegenen, die nachten lang wakker kan liggen bij de gedachte aan het achteruit hol len van „zijn" plassengebied. Bloos was ruim achttien jaar als jachtopziener in het Nieuwkoop se natuurgebied werkzaam. Hij verbaast zich dan ook keer op keer over mensen die de prach tige natuur ter plaatse luid be zingen. „Nieuwkoop mooi? me neer, het is één grote rotzooi", pareert Bloos telkenmale de lof tuitingen. Bloos meent, dat het verpaupe ren van het natuurgebied mede te wijten is aan de massale re creatie, die in het plassengebied plaatsheeft. Teveel grote boten en te hard varen zijn volgens Bloos de grote zondaren. „Het is nu of nooit. Als er nu niet wordt ingegrepen", voorziet Bloos, „is er binnen een paar jaar niet veel meer dan een hele grote plas water. Al die prachti ge eilandjes zullen dan voor goed tot het verleden behoren". Het groene licht voor de algehe le renovatie van het unieke na tuurgebied zal dan ook een ste vige uitbreiding van het Natuur monumententeam in Nieuw koop en Noorden betekenen. Met de huidige bezetting van vier man kan in het bijna 900 hectaren grote natuurgebied weinig meer dein eerste hulp worden geboden. Aan het aan pakken van grote zaken komen Fokke Alta en zijn drie mede werkers nauwelijks toe. „Als ik zie wat er op dit moment nog moet gebeuren, kan ik vanaf morgen minstens 20 man perso neel gebruiken. Het probleem is alleen dat er geen geld voor is. Als dat er eenmaal is kunnen we binnen een jaar of drie ce hele zaak behoorlijk opknappen en beschermen. Daarna zal het nog slechts een kwestie van on derhoud zijn, hoewel daar na tuurlijk ook wel wat meer dan vier man personeel voor komt kijken", aldus Alta Gedeputeerde De Nieuwkoper Bloos strijdt op zijn manier voor het behoud van natuurschoon. Hij nodigde gedep1 "teerde Borgman enige tijd geleden uit om eens een kijkje te komen nemen. Hoewel Borgman gretig op het voorstel van Bloos inging is vooralsnog geen definitieve datum voor zijn bezoek vastgesteld. Mogelijk komt hij pas aan het eind van de zomer naar het „geteisterde" plassengebied. „Als hij er een maal is, moet hij wel tot de conclusie komen dat de karakte ristieke plassen hard aan reno vatie toezijn", redeneren veel Nieuwkopers, „en in dat geval zal hij zeker een goed woordje' voor de plassen kunnen doen* als het om het lospeuteren van' subsidies gaat. Uiteindelijk is het nu of nooit". Ed Jansen

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4