OUW TWEEDE ZWEMBAD RAAD LEIDEN STEUNT over Leiden trekt ten strijde tegen hoofdkus op vertrek woonwagen Groenoord Streekcommissie wil industrie in polder Klein Cronesteyn 5TH0UDER OOSTERMAN: Bloemenveiling flEUW BESTRIJDINGSMIDDEL WORDT GETEST 1F.F.T. CDA-FRACTIE VERWERPT FINANCIËRING Actie voor denksporten De Federatie van Nederlandse denksporten wil de sportieve recreatie in Leiden bevorderen. Daartoe heeft zij een verzoek aan de leden van de Leidse gemeenteraad gericht een actie te ontketenen om de denksporten in Leiden te propageren. De federatie wil dat langs gemeentelijke kanalen bejaarden tehuizen, gezinsvervangende tehuizen, revalidatiecentra, scho len, wijkcentra, opvangcentra voor werklozen en dergelijke worden benaderd. Gediplomeerde krachten van de federatie zullen worden ingezet om de denksporten in Leiden meer bekendheid te geven. De federatie stelt propaganda- en studiemateriaal ter beschikking. Drempels in Bloemen'1 De bewoners van de Vuurbloem, de Spoorbloem en de Zonnebloem in de Leidse Merenwijk willen verkeersdrem pels in bun straten In een brief aan de gemeenteraad, die vergezeld gaat van ongeveer dertig bandtekeningen stellen zij dat deze verkeersmaatregel noodzakelijk is. De „Bloemen" hebben namelijk geen trottoirs. De kinderen vertoeven doorgaans op straat. Ondanks het slechte wegdek maken steeds meer auto's gebruik van de straten. Leiderdorp en Sumatrabrug De gemeente Leiderdorp verwijt baar buurgemeente Leiden dat zij buiten de plannen met betrekking tot de Sumatra brug wordt gehouden. In een brief aan de Leidse gemeente raad stelt burgemeester Van der Have namens bet Leider dorps gemeentebestuur dat door wethouder C. Waal van stadsontwikkeling is toegezegd dat zodra er concrete plan nen waren er overleg met Leiderdorp zou worden gepleegd. Deze toezegging is niet gestand gedaan. De brug is bijna af, maar het beloofde overleg over de bijkomende maatrege len heeft nog steeds niet plaatsgehad. „Een dergelijke handel wijze achten wij niet bevorderlijk voor goede bestuurlijke verhoudingen", aldus de burgemeester van Leiderdorp. De gemeente Leiderdorp is allerminst ingenomen met de ontsluiting van het industrieterrein „De Waard" via de Sumatrabrug. Liever zag zij een ontsluiting via de Hoge Rijndijk. Uit een onderzoek is gebleken dat in Leiderdorp met een belasting van 2242 motorvoertuigen per maatgevend spitsuur rekening moet worden gehouden wanneer de Suma trabrug in gebruik wordt gesteld. JINSDAG 21 JUNI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 [rïfen onze raadsverslaggever) EN Bij monde van het adslid drs. W. Bleijie heeft jn deel van de fractie van het K>A gisteren de financiëring In het tweede overdekte vembad dat aan de Boshuizer- iian zal verrijzen achter de iMeihal verworpen. Het be; ?raar van de Leidse christen- 'imoc raten richtte zich vooral rJgen de vermeende uitholling Ui de financiële positie van de ^idse Duinwatermaatschappij, !t bedrijf, dat voor de omvor- ing tot streekbedrijf voor de modigde 4,6 miljoen gulden "or het zwembad moet zorgen. s|DA-woordvoerder Bleijie, die 17, nadrukkelijk stelde niet tegen de bouw van een tweede zwem bad te zijn, zag in het verkopen van de LDM-aandelen aan de regiogemeenten een betere ma nier om het zwembad te bekosti gen- Door het voorstel van b en w het geld uit de reserves te halen zou de LDM insolvabel worden, zo meende Bleijie, die het voorstel financieel vond rammelen en als een „haast klus" bestempelde. Het raadslid vroeg verder naar de stand van zaken met betrek king tot de „openbreking" van de LDM ten behoeve van de regio, een omvorming die een jaar geleden al met verve was aangekondigd. Wethouder Van Dam (financiën) moest toegeven dat het overleg hierover nog al stroef verloopt. Met name is het moeilijk tot overeenstemming te komen met Katwijk en Rijns- burg, die, zoals bekend, een eeu wig durend zeer goedkoop le veringscontract met de Leidse Duinwatermaatschappij heb ben. Toch was er kans op een spoedige overeenstemming over de financiële kant, zo meende de wethouder. Bowling ring voor het collegevoorstel. Van Oosten (PPR) plaatste wel een vraagteken bij de geplande bowling en sauna in het nieuwe overdekte zwembadcomplex, maar wethouder Tesselaar stel de hem gerust door te verzeke ren dat deze onderdelen, zo ze werkelijk in het complex wor den ingepast, zichzelf zullen moeten bedruipen en zo moge lijk winst moeten opleveren. De gemeenteraad stemde ver volgens in grote meerderheid in met de bouw van dit tweede overdekte bad. Alleen de CDA- leden Lleijie Driessen en Van Zijp stemden tegen de door het college voorgestelde wijze van financieren. Met de bouw zelf verklaarden zij zich ook ak koord. Zwemles Tevergeefs was ook een poging van het CDA wijzigingen aan te brengen in de zwemlesnota van sportwethouder Tesselaar. De fractie verklaarde het eens te zijn met het voornemen de leef tijdsgrens voor het schoolzwem men te verlagen van de derde tot de tweede klas van de lagere school. Bosch vond het echter onjuist het schoolzwemmen na het behalen van het tweede di ploma te stoppen en pleitte er voor ook in het derde schooljaar nog zwemonderricht te geven. Bovendien zou het onderwij zend personeel beter op het ge ven van zwemonderwijs moeten worden géinstrueerd, zo meende het CD A-raadslid. Wethouder Tesselaar ontraadde echter een amendement waarin Bosch de duistere financiële ge volgen die de opzichzelf sympa thieke wens van het CDA zou kunnen hebben. Dit was voor de rest van de raad aanleiding te gen het voorstel van Bosch te stemmen. ^overdekte" iit 7 irti Ar (Van onze raadsverslaggever) SlDEN De toekomst van de „Overdekte" aan de Haarlemmer- ttiiaat zal door het college in nauw overleg met de commissie j8idsontwikkeling en economische zaken worden gevolgd. Deze fzeggingen deden de wethouders Van Aken en Waal gisteravond de raadsvergadering op vragen van het raadslid drs. W. Bleijie t>A). tze haakte bij de behandeling van de nota „Maredorp in de 'igers" in op de berichten dat het Leiderdorpse aannemersbedrijf irdlander BV het in de voormalige kerk gevestigde zwembad gekocht (zie de L.C. van donderdag) en plannen in voorberei- heeft om tot de bouw van woningen en winkels op deze plaats komen. Bleijie vroeg zich met name af hoe dit idee zich verdraagt kt de verschillende visies die er zijn ten aanzien van de toekomst het derde deel van de Haarlemmerstraat, waaraan de „Over- drte" gelegen is, tussen Haven en Pelikaanstraat De Kamer van Oophandel schijnt bevordering van de winkelfunctie in dit deel wijzen, terwijl ook de gemeente en de projectgroep Maredorp ertr hun twijfels hebben. eUlgens het CDA-raadslid zijn deze grotendeels ingegeven door het t dat de drukke Pelikaanstraat voor velen een belemmering irmt de hele Haarlemmerstraat tot het kernwinkelapparaat te Tienen. Daarom pleitte hij ook- voor een tunnel onder deze straat mi noord en zuidzijde van de Haarlemmerstraat met elkaar zou lefbinden. Aanvankelijk had Bleijie met enkele fractiegenoten hier Ifs een motie over ingediend, maar toen deze door wethouder ïiaal werd ontraden gekoppeld aan de toezegging dat een en ander samenhang met de reconstructie van de Hooigracht opnieuw de orde zal komen, legde Bleijie zich hierbij neer. De entree van het zwembad in de Haarlemmerstraat. De koe en bet luchtje Uit de L.C. van 14 juni De 20-jarige Martien van Winden van de Leidse Rijndijk reed vorige week op zijn motor op de Haagse Schouwweg tegen een loslopende koe. Afartien kwam er met wat schaaf wonden af; de koe was slechts geschrokken. Alleen de motor werd flink gehavend. In deze rubriek werd bet voorval vorige week beschreven. Reden voor bet slachtoffer om naar de pen te grijpen en Allerleids een epistel te sturen waaruit zou moeten blijken, dat er „een luchtje zit aan deze zaak". Martien van Winden beeft achteraf ontdekt, dat de bewuste koe al om balt tien was gesignaleerd door iemand aan de Hoge Morsweg. Deze persoon alarmeerde de politie. De politie bad bet, volgens bet slachtoffer, te druk zodat gedurende enkele uren de Schouwweg „een wildpark was, waar enkele koeien in bet pikkedonker rondstapten over de weg". Martien van Winden constateert daarbij, dat dit een uiterst gevaarlijke aangelegenheid was. Hij beeft de gevolgen daarvan ondervobden en noteert dat die gevolgen „gelukkig" niet ernstig waren. ,JHaar als dit de gevolgen zijn van onderbezetting bij bet Leidse politiekorps, dan „dienen toch wel zeer snel maatregelen genomen te worden", meent Martien van Winden. En Allerleids geeft de jeugdige motorrijder daarin volkomen gelijk. Van een onzer verslaggevers) "IDEN Na anderhalf jaar nt er toch langzaam maar r uitzicht op een oplossing het gezin dat al die tijd |^in een sinds enkele dagen ee woonwagen bivakeert s in bet plantsoen van Groe- >rd staat. Dat stelde wethou- Oosterman (CRM) gisteren op vragen van het PSP-raadslid mevrouw Passchier. Zij had zich er tegenover de wethouder over beklaagd dat deze te wei nig zou hebben gedaan in over leg met de wijkvereniging Groenoord om een oplossing voor de huisvestingsproblemen van het gezin in de woonwagen te bereiken. De heer Oosterman wees dit verwijt echter van de hand. Hij vestigde de aandacht op het feit dat een aantal mogelijke oplos singen niet haalbaar zijn geble ken, maar stelde daarbij dat nu van een veranderde houding van buurt- en woonwagenbewo ners sprake was waardoor op korte termijn alsnog een ge schikte huisvestingsmogelijk heid in het verschiet ligt De wethouder verwierp ook de mening van de WD-er Wessels, die vond dat er van het schep pen van verschillende rangen burgers in het beleid van de gemeente sprake was: „De poli tie had deze mensen moeten be keuren en dan had de rechter maar moeten kijken of hij tot een veroordeling had willen ko men. Als een ander een bon krijgt als hij staat op een verbo den plaats, waarom zij dan niet", was de vraag van de heer Wessels. Volgens de wethouder zou het gezin dan echter slach toffer zijn geworden van een „breng- en haalspelletje van de politie". HONSELERSDUK (bloemenveiling CCWS), maandag 20 juni 1977. Middenprijs - hoogste prijs: amaryllis 34-42; anjers 37-59; anjers tros 23-57; anthurium 81-165; asparagus (snij- groen) per bos 135-255; chrysanten tros jaarrondcultuur 66-99; chrysanten gepl. jaarondcultuur 59-87; euphorbia 26-48; freesia dubbel 18-38; freesia enkel 16- 40; gerbera 47-72; gladiolen 31-66; iris sen 13-55; leliekelken 42-69; lelietakken 35-275; rozen groot 29-88; rozen klein 18-45; strelizia 257-340. LEIDEN De Streekcommissie Leiden en omgeving, onderdeel van de Provinciale Raad voor de Ruimtelijke Ordening Zuid-Hol land betreurt de groenbestemming die de gemeente aanhoudt voor de Klein Cronesteyn polder, (ten zuidwesten van Leiden). Zij zou hier liever een industriële bestemming verwezenlijkt willen zien. In het door de Streekcommissie samengestelde commentaar op het Streekplan Zuid-Holland West wordt aangedrongen op het creëren van industrieterrein in Leiden gezien de zo genoemde „desastreuze bedrijfsvlucht vanuit Leiden" als gevolg van het ontbreken van industrieterrein in Leiden. In het kader van het scheppen van ruimte voor werkgelegenheid ziet de Streekcommissie in de Klein Cronesteyn polder een dankbaar object; zij noemt de polder een potentieel goed onstuitbaar industriegebied, eigenlijk één van de weinige gebieden waar industriële vestiging goed te verwezenlijken is. De voorzitter van de streekcommissie zei gisteren op de openbare hoorzitting het besluit van het Leids college om de Klein Crones teyn polder een recreatieve bestemming te geven te betreuren en vroeg zich af of het niet noodzakelijk is om meer aandrang op de gemeente uit te oefenen om de polder alsnog een industriebe stemming te geven met het oog op de werkgelegenheid in de Leidse sector. Overigens heeft de Kamer van Koophandel al eerder op het belang van de Klein Cronesteyn polder als toekomstig industrie gebied gewezen. deelte door de wijkverpleegkun digen thuis bezocht. Al degenen die om wat voor reden dan ook deze spreekuren gemist hebben kunnen alsnog de GG en GD (Roodenburger- straat la, tel. 12.06.45) of eén van de Gezondheidscentra (Be vrijdingsplein 60, tel. 76.62.29 en Bernhardkade 36, tel. 12.01.47) opbellen en persoonlijk een af spraak maken. Dat geldt uite raard ook voor degenen, die vermoeden dat zij met hoofdluis besmet zijn. Hoofdluis is een infectieziekte, net als mazelen en griep, ook al hebben de ziektekiemen in dit geval zes pootjes. Iedereen kan het oplopen. De luis kan niet vliegen en moet het dus van gezellige contacten tussen men sen hebben om van hoofd op hoofd over te lopen. Op school en vooral in het gezin verspreidt de hoofdluis zich het gemakke lijkst. Kinderen en vrouwen lo pen het meeste risico besmet te raken, maar de hoofdluis kan zich bij mannen natuurlijk evengoed thuis voelen. Alleen op een kaal hoofd vindt de luis geen houvast. Sinds een jaar bestaat er een landelijke werkgroep hoofdluis, waarin medewerkers van het la boratorium voor Parasitologie van de Rijksuniversiteit Leiden, het Nederlands instituut voor Praeventieve Geneeskunde TNO in Leiden en het Staatstoe zicht voor de Volksgezondheid, gezamenlijk proberen een bete re aanpak voor de bestrijding van deze vervelende parasiet te vinden. Uit het door deze groep verrichte onderzoek is inmid dels gebleken dat het haarwater dat tot nu toe tegen de hoofdluis werd gebruikt niet meer in alle gevallen helpt. Sommige luizen blijken er tegen bestand te zijn. Daarom zal er binnenkort een nieuw haarwater in Nederland in de handel komen, dat al enige jaren met succes in Engeland wordt toegepast. De firma, die dit nieuwe haarwater gaat im porteren, heeft het voor een eer ste toepassing in Leiden op vrij grote schaal ter beschikking ge steld. De GG en GD hoopt dan ook dat zoveel mogelijk mensen van deze gelegenheid gebruik zullen maken om van de hoofd luis af te komen. Het grootste probleem voor de bestrijding is wel dat het heb ben van hoofdluis nog vaak als een schande, wordt ervaren. Men geneerf er zich voor de ontdekking van hoofdluis door te geven aan de leerkracht of aan de GG en GD. Wanneer bij een kind op school luizen of neten gevonden worden voelen sommige ouders zich be schaamd of zelfs beledigd en zijn zij nauwelijks bereid zich te laten onderzoeken. Toch blijkt in drie van de vier gevallen, dat wanneer een kind hoofdluis heeft, ook de andere gezinsleden zijn geïnfecteerd. Tot nu toe zijn op ongeveer 50 van de 107 Leidse scholen voor kleuter- en basisonderwijs de kinderen op hoofdluis onder zocht. De medewerkers van de afdeling Jeugdgezondheidszorg zijn daarbij vooral afgegaan op aanmeldingen door school hoofden en leerkrachten. Ou ders of verzorgers van deze kin deren werden op de hoogte ge steld en uitgenodigd om zich met het hele gezin op het dichts- bij gelegen gezondheidscentrum te laten onderzoeken en te laten behandelen. Het merendeel der gezinnen heeft aan deze oproe pen gehoor gegeven. De gezin nen verschenen weliswaar niet altijd compleet. Met name de vaders lieten vaak verstek gaan. Gezinnen, die niets van zich lie ten horen werden voor een ge- "Van een onzer verslaggevers) «DEN In navolging van der andere Amsterdam, Rot- •dam en Den Haag is in Lei- li nu ook een campagne ge- irt om het sterk toegenomen Dtal gevallen van hoofdluis |ug te dringen. Sedert enkele ben is de afdeling Jeugdge- Idheidszorg van de G.G. en 0). in samenwerking met de ichting Interkruis ten strijde trokken tegen de hoofdluis. In de laatste jaren heeft deze parasiet in vele landen weer de kop opgestoken. In Engeland wordt het aantal gevallen van hoofdluis momenteel geschat op één miljoen, terwijl in Neder land vijf tot twintig procent van de schoolkinderen last van hoofdluis heeft. Deze toename is met name geconstateerd door de schoolverpleegkundigen. In andere steden probeerde men via campagnes en huis-aan-huis- folders deze ziekte terug te drin gen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3