voor ii... 1 Ontslag dreigt voor 1600 man bij NDSM „Molukse beweging gestimuleerd" Driekwart miljoen schade bij brand in Den Haag Amin, dood, levend of gewond, spoorloos Gemeente Amsterdam ongerust riend van ermoorde iudente angehouden DS. METIARY VERBREEKT STILZWIJGEN: Bij drukkerij 320 man VERNIELINGEN OP STRAND NOORD WIJK JjDamestas geroofd r met ontslag NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam adres woonplaats Stuur als dank voor de moeite het boeket bloemen naar naam adres woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar antwoordnr 349. Leiden Êeidóc @ou/ia/nt Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel 071-122244 - Giro 103003 Bank; Amro-bank N V Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg plenties lexcl. BTW) 0.46 per mm Telefoontjes 4.16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18 00 tot 19.00 uur) nnementen: kwartaal 39.80; jaar 147,70; losse nummers: 55 cent. Dinsdag 21 juni 1977,67e jaargang no. 20764 Columbo Columbo terug op Ned. II om 21.55 uur. Om 20.25 uur Gibbs- ville en om 21.15 uur Televizier met o.m. Shell-directeur en Fi del Castro. Herhaling blijspel Privé voor twee op Ned. I om 19.45 uur en om 21.50 uur Boer Cor in Ac- qouy. Perioden met zon Droog weer en perioden met zon. Zwakke tot matige, in de middag af en toe krachtige wind ruimend naar noord tot noord oost. Maximumtemperaturen van 15 tot 18 gr. Morgen zon: 5.20-22.04. Maan 11.20. Scheveningen hoog water 7 11-19.35. Laag water 3.08-15.22. rouw met pehart overleden (STERDAM (ANP) - De 23-jarige jtser, die ervan wordt verdacht •ïge week de 28-jarige studente p Geeris in haar woning in Am- Ifdam te hebben vermoord, is gis- avond in Amsterdam aangehou- Dit gebeurde op het moment I de Duitser op één van de adres- j arriveerde die door de recherche jiet oog werden gehouden. Jgens een recherche-woordvoer- is de man volledig in de war en èr moeilijk met hem te praten. Het listig verminkte lichaam van de idente werd door de politie gevon- I|. Ook trof zij in de woning het spoort van de Duitser aan. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG „De Zuidmolukse beweging is door de gijzelingsacties niet verzwakt, maar eerder gesti- rou leert om door te gaan met het streven naar onafhankelijkheid." Dit beeft de Zuidmolukse leider ds. Metiary, die tijdens de acties in De Punt en Boveqsmilde op de achtergrond bleef, vanmorgen voor de radio verklaard. Hij ontkende dat hij betrok ken is geweest bij de voorbereiding van de acties: „Wij leiders zouden het niet in ons hoofd halen acties te plannen waarbij schade wordt berokkend aan anderen". Ds. Metiary nam afstand van de gijzelingen, maar stelde zich wel achter het doel, „waarvoor onze jongens strijden." Hij betoogde dat de treinkapers en de schoolbezetters geen misdadigers, maar „welopge voede jongens, die een verantwoording op zich na men, die ook voor mij onbegrijpelijk is. Ik roep de Nederlandse bevolking op ons niet te haten, ons niet te dwingen naar u te luisteren. U moet luisteren naar ons, want onze toekomst zal door ons worden bepaald en door niemand anders". Vier jonge Zuidmolukkers stonden gisteren terecht voor de rechtbank in Den Bosch wegens verboden wapenbezit Tegen hen werden straffen geëist, die varieerden van zes weken tot zes maanden. Zij zeiden y i rjrv' - de wapens te hebben aangeschaft om zich te bescher men tegen aanvallen van andere Molukse groeperin gen. Eveneens in Den Bosch zijn gisteren tientallen kinde ren door hun ouders van school gehaald, na het gerucht dat Zuidmolukkers in de Brabantse hoofd stad een school zouden hebben bezet. In overleg met de bevolking van de Molukse wijk van Bovensmilde heeft de rijkspolitie een extra detachement politie verhuisd van de christelijke lts naar een school in Smilde. De „groep plaatsvervanging gegijzelden" heeft in een open brief aan de Tweede Kamer het gewelddadige einde van de gijzelingen betreurd. De groep verwijt de regering dat men met heeft gezocht naar een oplossing op langere termijn. In Krimpen a/d IJssel is het in de nacht van zondag op maandag opnieuw tot een treffen gekomen tussen Zuidmolukse jongeren en de politie. Een gepantserd voertuig werd bestookt met molotov-coctails. Vanavond wordt in Krimpen een gesprek gevoerd door Molukse vertegenwoordigers, de gemeente en de politie, over de „voorwaarden voor normalisering van de toestand in de Molukse wijk". De Molukkers willen onder meer dat de politie zich beperkt tot één patrouille per 24 uur en niet regelmatig met overval wagens. (UPI-AFP-AP) (UPI-AFP-AAP) Levend of dood, maar de „president voor het leven" van Oeganda, Idi Amin Dada ziet toch weer kans de aandacht van de gehele wereld op zich te vestigen. In de stroom van ongecontroleerde berich ten en geruchten zijn er in ieder geval twee zekerheden: er is grote militaire activiteit rond de Oegandese hoofdstad Kampala en elders in het land en de Oegandese minister van financiën is in Cairo aangekomen met een boodschap van Amin aan president Sadat Ook is het zeer waarschijnlijk, dat er in Kampala een schietpartij is geweest, waarbij Amin betrokken was. Of hij dood, gewond of ongedeerd is, is niet bekend. Er zijn geruchten, dat hij dood is. Er zijn ook geruchten dat hij zwaar gewond naar het bevriende Libië is overgebracht om behandeld te worden en tenslotte zijn er geruchten, dat hij uit een geheim hoofdkwartier omvangrijke zuiveringsacties in het land leidt, die ondernomen worden naar aanleiding van de aanslag op zijn leven. De boodschap die Amin aan president Sadat heeft doen overbrengen gaat over „belangrijke Afrikaanse zaken en de in Gabon te houden Afrikaanse topconferentie". De Oegan dese minister Aly, zal drie dagen in Egypte blijven. Amin zelf is sedert vrijdag spoorloos. Sedert Amin in 1971 aan de macht is gekomen, zijn er al negen moordaanslagen op hem gepleegd. Slechts van een is melding gemaakt. Dat was die op 10 juni vorig jaar toen een politieman een handgranaat naar Amin gooide. De politieman werd ter plekke door Amins lijfwacht gedood. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Bij een zeer felle en langdurig uitslaande brand zijn van nacht op de boek van de Prins Hendrik straat en de Van Brakelstraat in Den Haag vier panden in de as gelegd. Enke le uren nadat bet sein brand meester was gegeven stortte het hoekpand, be staande uit een kamerverhuurbedrijf en café op de begane grond ineen. Er zijn geen slachtoffers gevallen. Een eerste, voorzichtige raming van de Haagse brandweer leverde een schadepost van driekwart miljoen gulden op. Tot vanmorgen tien uur heerste bij de brandweer nog grote onzekerheid over de vraag of twee kamerbewoners mogelijk waren omgekomen. Daartoe is vanmor gen nog urenlang door de brandweer in de puinresten gezocht. In de latere och tenduren echter konden dé beide vermis ten worden achterhaald. De oorzaak van de brand is bij de politie en brandweer niet bekend. Wel is duide lijk geworden dat bij het uitbreken van de brand, die in razend snel tempo om zich heen greep, een explosie is gehoord door omwonenden en dat brandweerlie den tijdens de blussing ook een ontplof fing hebben gehoord. De middag tevoren was het GEB na klachten naar het aan grenzende pand Prins Hendrikstraat 60 getogen, omdat daar een geslucht zou hangen. Men heeft toen echter niets kun nen ontdekken. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u een geurig boeket bloemen van de Fleurop bloemist. LA PST AD (Reuter-UPD - Een >uw die gisteravond in bet zie- i Ahuis Groote Schuur in Kaapstad l^hart van een baviaan bad gekre- li is vanmorgen vroeg overleden. transplantatie van het apehart is uitgevoerd door dr. Christian irnard, die in 1967 voor de eerste er in de geschiedenis een hart- k insplantatie uitvoerde. I |t hart van de baviaan was inge- Uit naast het hart van de patiënte jt niet juist functioneerde. De be ding was om met behulp van het ehart een operatie uit te voeren de kleppen van het eigen hart de patiënte. eerste maal dat men gepoogd een apehart in te planten ii geweest toen een Amerikaanse het hart van een chimpan- bij een stervende man inbracht. overleed twee uur later om- het apehart te klein was en het van de man het apehart Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Bij de scheepswerf NDSM in Amsterdam staan ruim zes tienhonderd arbeidsplaatsen op de tocht. De raad van bestuur van het moederconcern Rijn-Schelde-Verolme in Rotterdam wil de activiteiten op de werf gaan „afbouwen", ais daar in 1978 weer verlies wordt geleden. Het gemeentebestuur van Amsterdam, veront rust over deze dreigende ontwikkeling, heeft een brief geschreven aan de raad van bestuur van het RSV-concern. Het gemeentebestuur is ongerust geworden door een passage in het verslag van besprekingen die RSV met de vakverenigingen heeft gevoerd. Daarin staat niet met zoveel woorden dat de werf komend jaar dicht gaat, maar wel dat bij de NDSM „geen investeringen van wezenlijke omvang in de scheepsbouwoutillage zullen plaatsvinden, alvorens duidelijkheid bestaat omtrent de toe komst van deze bouwplaats". Een woordvoerder van de gemeente Amster dam zei desgevraagd dat de beslissing van de Raad van bestuur van Rijn-Schelde-Verolme „op z'n zachtst gezegd eenzijdig is genomen". Amsterdam vindt de eis van RSV dat er in 1978 winst moet worden behaald, absoluut onmoge lijk. „Ook de beleidscommissie scheepsbouw in Den Haag, is er totnogtoe steeds van uit gegaan, dat een opleving in de scheepsnieuw- bouw niet is te verwachten vóór 1980". In de jaren daarvóór zouden overcapaciteit en verlie zen op orders moeten worden opgevangen door rijkssteun. Een copie van de Amsterdamse brief is ook naar minister Lubbers van economische zaken gegaan. Een hooggeplaatst ambtenaar heeft het gemeentebestuur inmiddels meegedeeld dat Economische Zaken het volstrekt oneens is met de handelwijze van Rijn-Schelde-Verolme. „Dit is niet de afgesproken manier". In het eindrapport van de beleidscommissie scheepsbouw valt te lezen dat het met de NDSM de goede kant opgaat. En mede op grond daarvan noemt Amsterdam het stand punt van RSV onbegrijpelijk. Sluiting van de nieuwbouwsector zal desastreuze gevolgen heb ben voor de hoofdstad. „Dan valt er een onmis bare pijler voor de economische structuur in de regio weg". J)EN HAAG Koningin Julia- a opent op vrijdag 24 juni in yjet Haags Gemeentemuseum de «toonstelling van Chinese nnst, afkomstig uit de per- oonlijke verzameling van de in 973 overleden Koning Gustaaf rl Adolf van Zweden. Tijdens de tentoonstelling, die tot en met 7 augustus gratis toegankelijk is, wordt dagelijks in het Gemeentemuseum de do cumentaire film ,A royal collec tor" (Een koninklijke verzame laar) vertoond NOORD WIJK Een zevental Hillegommers in de leeftijd van 19 tot 21 jaar hebben na een drankgelag op het strand ter hoogte van de Langevelderslag voor enkele tienduizenden guldens schade aangericht. Zij gooiden van de strandpost van de Noordwijkse reddingsbrigade verschillende ruiten in, verbrandden plankieren en de houten trap naar de politiepost, vernielden de raamluiken van dit pand en sloegen gaten in dewanden. De jongelui verklaarden met zelf meegebrachte drankjes op het strand een feestje te hebben „gebouwd", dat later uit de hand was gelopen. Tegen het zevental werd proces-verbaal opgemaakt en bovendien kregen de Hillegom mers de rekening van hun vandalisme gepresenteerd. Christina's zoon heel naar opa Van een onzer verslagge vers UTRECHT. Jorge Guil- lermo, de echtgenoot van prinses Christina, heeft vanmorgen op het Ut rechtse stadhuis aangifte gedaan van de geboorte van zijn eerste kind. Zijn zoon is vernoemd naar de grootvader, en kreeg de namen Bernardo Vederico Tomas. Achternaam Guil- lermo. HLEIDEN Een 21-jarige inwoonster van Oegstgeest werd gister middag bestolen van haar tas. Zij reed op de fiets in de Leidse eJKagerstraat toen ze door twee jongens op een bromfiets werd ingehaald. Bij het passeren rukten de jongens de tas van haar ischouder. In de tas bevond zich vijfenzeventig gulden. OSS (ANP) De drukkerij Ro- tobrite (320 personeelsleden) in Oss zal op 15 juli haar poorten sluiten. Dit hebben de bewind voerders van het failliete be drijf bekendgemaakt, nadat een laatste poging het bedrijf ge deeltelijk 'voort te zetten was mislukt De heer A. van Loosbroek, die in Rotobrite belangen had tot het Japanse concern Dai Nip pon het bedrijf in 1973 overnam, heeft gekeken of hij met een personeelsbezetting van 50 tot 70 man en overheidssteun de drukkerij kon voortzetten. Dat is hem niet gelukt. op Unilever De directie van Unilever Vleesgroep moet er niet staan te kijken, als haar bedrij en Olba in Olst en UBC in Uit- orn deze week worden bezet en in het bedrijf te Oss stakingen woordvoerder van de FNV gisteren ge- na een bijeenkomst van de van een van de Unile- die in eigen '"Img het rapport van de directie ver de sanering van het bedrijf en jjt mogelijke ontslag van 1800 werk- ij|imers willen bespreken. >n advies van de Voedingsbonden •Ji het rapport voorlopig tot 15 juli L laten voor wat het is, werd door werknemers afgewezen. Het FNV -1 op 15 juli van de directie van y Vleesgroep uitsluitsel over de ver- ngende werkgelegenheid. Geen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koe rier wordt de krant alsnog ge bracht.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1